Haarlems Dagblad DEFENSIE EISCHT NOG HOOGERE LASTEN. Bescherming tegen Luchtaanvallen. Omzet- en personeele belasting verhoogd. WANDGEDIERTE Zesde Haarlemsche Voorjaarsbeurs geopend. 1 April. WILLEM KLOOS f TENTOONSTELLING Het belangrijkste 5i5r Jaargang No. 16803 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Al ge ra. Drukkerij !N. V. Bureaus: Croote Houtstraat 93, bijkantoor boendaplein 37. Postgirodicnst 3881U. Drukkerij: Zuider Bniten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drnkkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks. DirectieP. W. PEEREBOOM EN ROBEK'l PEEREBOOM behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 1 Xpril 19.38 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25 franco per post f3.55. Iomt nummer» f> cent per es. Advertentiën 1-5 regel» f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel Kegelabonnemrntatarieveo op aanrraag. Vraag eo aanbod 1-4 regel» f 0.60. eik* regel meer f 0.15. Groentje» rie rubriek Het verwondert ons in toenemende mate, dat er in Nederland zoo weinig gedaan wordt'aan de bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen. Indertijd is er veel over deze zaak gedisputeerd. Twee jaar geleden is een wetsontwerp, regelende de luchtbescherming met indeeling van de gemeenten in gevaren- klassen, aangenomen. Er zijn hier en daar wat schuilplaatsen gebouwd, ook in Haarlem, maar hun aantal staat nog in geen redelijke ver houding tot hetgeen er werkelijk aan vlucht- kelders noodig zou zijn voor de menschen die zich tijdens een aanval op straat zouden be vinden. Men schat dit aantal op 3 a 5 pCt. der bevolking. Een stad als Haarlem zou daar 27 a 45 openbare schuilplaatsen voor moeten heb ben, zooals onze medewerker dr. E. van Raalte in een artikel in dit nummer, gebaseerd op een onderhoud met de inspectie der luchtbescher ming in Den Haag, mededeelt. Welnu waar zijn ze? Met de verstrekking van gasmaskers aan de bevolking ls het al even bedroefd gesteld. „Op den duur" zou een stad als Haarlem, gerang schikt in „Gevarenklasse II", een aantal gas maskers van het Rijk krijgen, gelijk aan Vi pCt. van het aantal inwoners. Die heeft Haarlem nog lang niet. Op geen stukken na. En de overige 99% pCt. van den gasmaskers- voorraad? Daar moet de gemeente zelf maar voor zorgen. Bij aankoop van groote hoeveel heden bedraagt de prijs van een gasmasker nu evenwel nog 18. De Hemburg heeft een volks gasmasker in aanmaak de fabricage is eigenlijk nog in voorbereiding en dat zal het tot een prijs van een gulden of vier kunnen brengen. Maar natuurlijk is er thans geen kijk op dat de gemeenten zoo'n verstrekking be kostigen. Evenmin als er kans op is dat zij al de vereischte openbare schuilplaatsen kan be talen. En men kan al evenmin verwachten dat de volledige burgerij zichzelf voorzien kan van gasmaskers 4 4 per gezinslid. Bovendien moet er nog een heele organisatie tot stand gebracht worden, in iedere gemeente afzonder lijk. Daar is wel een begin mee gemaakt, maar de zaak vordert niet. Dr. Van Raalte's zegs man heeft nu wel opgemerkt dat de Neder- landsche Vereeniging voor Luchtbescherming maar 22<i00 leden telt op een totaal van 8 millioen inwoners terwijl de Duitsche ver eeniging op 13 millioen leden op een bevolking van 71 millioen kan bogen, maar kan men dit aan het Nederlandsche particuliere initiatief verwijten? Ik geloof er niets van. Men kan den gemeenten ook geen verwijt maken, want ze hebben blijkbaar zelfs de eerste hulpmiddelen uit Den Haag niet in voldoende mate ont vangen en zijn bovendien voor een financieel raadsel gesteld, dat onoplosbaar is. De halfslachtige wijze waarop deze zaak in ons land is aangepakt lijkt ons totaal verkeerd. Of men doet iets goed, of men laat het na. Blijkbaar is men in Den Haag van meening dat men het wèl moet doen en dat geloof ik ook, want men dient te pogen te redden wat te redden valt maar mist men de overtuiging om de zaak serieus door te zetten. Dat is geen regeeren zooals het behoort. En niet alleen om financiëele redenen, om dat de gemeenten, vaak tot op 50 uitgaven door Gedeputeerde Staten en het Rijk beknib beld, er niet aan kunnen denken zulke som men te besteden als een goede organisatie der luchtbescherming zou vereischen, is de huidige opzet verkeerd. De hoofdfout is dat het handelen in een zaak van nationaal be leid hier aan de gemeentelijke overheid wordt overgelaten terwijl zelfs de noodzaak van han delen niet voldoende tot de bevolking is door gedrongen. Die noodzaak zou van Den Haag uit moeten worden betoogd, in krachtige en duidelijke taal die ieder begrijpen kan. Men zou tot de gansche burgerij dienen te zeggen: het is tijd dat gij uw maatregelen neemt. Gij moet daarvoor dit en dat doen, -Wij moeten allen dan en dan gereed zijn, geobfend en voorzien van materiaal. Het kost zus en zoo veel. De middelen daartoe zullen op de vol gende wijze worden gevonden. Enzoovoorts. Dat is de eenige weg tot organisatie van een luchtbescherming voor ons land. De huidige methode leidt tot niets. Men kan niet van eenig gemeentebestuur verwachten dat dit op zijn eigen houtje uitgaven zal gaan doen en propaganda bij zijn ingezetenen $aan maken als andere gemeentebesturen dat nalaten. Men heeft hier een autonomie aan de gemeenten willen geven zooals zij die nimmer bezeten hebben juist in een tijd waarop de traditio- neele financiëele autonomie haar vrijwel ge heel ontnomen is. De logica is zoek en het uit blijven van resultaten kan niemand verwon deren. Natuurlijk is het onaangenaam deze zaak door te zetten. Zij zal een nogal alarmeerende uitv -king hebben op een volk als het onze, dat -neigd is tot beha gelijke zorgeloosheid inzak* oorlogsgevaar, na meer dan een eeuw lang tuiten oorlogen gebleven te zijn, dat de internationale dreigingen wel bespreekt maar behoudens een klein aantal menschen er niet diep over doordenkt en zich liever als de struisvogel gedraagt. Maar als men haar niet doorzet zal er geen luchtbescherming zijn als de ramp ons treffen mocht. En dat zal in ieder geval beteekenen; een grooter aantal slacht offers van den beestenboel. Hierboven heb ik een Duitsch voorbeeld om trent de luchtbescherming geciteerd. Welnu in Engeland zijn al millioenen gasmaskers uitgereikt, hebben meer dart een millioen men- De regeering overweegt, om de uitgaven, welke de lands verdediging in de eerstvolgende jaren vraagt, gedeeltelijk te dekken, naast de reeds voorgestelde belastingverzwaringen, een verhooging van het percentage der Omzetbelasting, eventueel aangevuld met een matige verhooging van de Personeele Belasting. De voorstellen hiervoor zullen zoó tijdig worden ingediend, dat de opbrengst voor een deel nog ten bate van den dienst 1938 kan komen. Een „noodoffer" in den vorm van een heffing ineens moet door minister De Wilde om verschillende redenen worden afgewezen. Van invoering van een' Weerbelasting heeft de regeering afgezien. (Voor nadere bijzonderheden zie men elders in dit nummer het uittreksel uit de Memorie van Antwoord over het wetsontwerp tot verhooging van de Inkom stenbelasting en de Dividend- en Tantième-belasting.» schen zich voor de organisaties aangemeld en is op de staatsbegrooting-1938 een bedrag van vijfenzeventig millioen gulden alleen voor dit doel uitgetrokken. Op onze staatsbegrooting zijn eenige tonnen uitgetrokken en de bevol king van Engeland is maar vijf- a zesmaal zoo groot als de onze. En het is toch voldoende bekend dat in geval van een Europeeschen oorlog Engeland en Duitschland zeer zeker tegenstanders zouden zijn. Nederland ligt tusschen deze twee grootmachten. Men begrijpe de bedoeling van dit betoog goed. Het is allerminst mijn doel alarm te slaan in den zin van: de oorlog staat nu voor de deur. De huidige toestand is vermoedelijk niet gevaarlijker dan bijvoorbeeld dje van 1936, toen onze wet op de luchtbescherming door de Kamers werd aangenomen. En ik ben ge neigd tot optimisme omtrent de vooruitzich ten en zeker niet tot het maken van alarm. Maar het baat niets te ontkennen dat Europa in groote spanning verkeert en dat de on zekerheden vele zijn. Daarom heeft men dan ook in ons land voorzorgen genomen, ook op het gebied van de bescherming tegen lucht aanvallen. Maar tot dusver hebben ze een bit ter beetje uitgehaald. En daarom is mijn be toog: als gij voorzorgen neemt, doe het dap zoo goed mogelijk. Inplaats van, zooals nu ge beurt, traag en totaal onvoldoende. R. P. Alle Engelsche scholieren onder dak. 183 Paaschlogés voor Haarlem 's jeugd. Naar joij thans vernemen is erdank zij het feit dat de aanvragen de laatste dagen na onze opwekking inderdaad zijn voort "blijven vloeien, onderdak gevon den voor alle Engelsche scholieren, die de Paaschvacantie in onze stad willen door brengen. Er komen nu in totaal 183 Brit- sche jongens en meisjes en 5 docenten. Ook dit jaar extra hulp voor werkloozen. Verstrekking van dekking, kleeding en schoeisel. De minister van sociale zaken heeft in overleg met den minister van eco nomische zaken, een circulaire gezon den aan de gemeentebesturen be treffende extra hulp aan werkloozen 1938. Blijkens dit rondschrijven zal, evenals voor het afgeloopen dienstjaar, ook voor 1938 extra hulp aan werkloozen kunnen worden verstrekt in den vorm van dekking, kleeding en schoeisel. Voor deze steunverleening komen in aan merking de arbeiders, die hetzij uitkeering genieten ingevolge een steunregeling hetzij bij een gesubsidieerde werkverschaffing zijn geplaatst. Tevens komen hiervoor in aanmer king de kleine grondgebruikers, die kunnen worden gerangschikt onder de z.g. b- en c groepen. Werkloozen, die uit een werkloozenkas trekken, kunnen, indien en voor zoover zij daaraan dringende behoefte hebben, even eens voor de hierbedoelde extra hulp in aan merking komen. In het algemeen zullen slechts die kastrekkers voor extra hulp in aanmerking komen, die kastoeslag ontvangen, of steun zouden genieten, indien zij geen kas- uitkeering ontvingen. In aansluiting op een vroegere circulaire merkt de minister o.a. het volgende op: de steunverleening b. is een vorm van extra hulp. afhankelijk van de individueele behoef ten en niet een aanvullende steun, waarvan ieder, daarvoor in beginsel in aanmerking ko mend gezin, een evenredig aandeel toe komt. Aangezien nu deze behoefte aan extra hulp over het algemeen grooter zal zijn naarmate het gezin grooter is en de inkomsten geringer zijn. is de b-steun in de allereerste plaats bedoeld voor de grootste gezinnen, waar tengevolge van langdurige werkloosheid of langdurige economische bedrijfsmoeilijk- heden verstrekking van extra hulp noodig is. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimh. en schriftelijke garantie. Zuiveringsonderneming „RADICAAL" GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657 (Adv. Ingez. Med.) Donderdagmiddag werd in het Gemeentelijk Concertgebouw door den Burge meester van Haarlem. Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk. de zesde Voorjaars beurs van de afdeeling Haarlem der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen geopend. Van links naar rechts: Mevrouw J. W. baronesse De Vos van Steenwijk Van Roven. Mevrouw J. L. VisserBrutel de la Rivière, presidente de Burge meester Mevrouw M. A. de BruinVan Scherpenberg. secretaresse Mevrouw M. R. RobbersTen Oever. Eén April is weer gekomen. Maart heeft weer zijn beurt gehad. Blaren komen aan de boomen. Ei- valt een kalenderblad. Wat April voor ons in 't vat heeft. Houdt zich schuil in 't naast verschiet, Of hij ons meer zon of nat geeft, Dat weet zelfs de Bilt nog niet. Of de maand, vandaag begonnen. Ons ook veel emotie zendt. Uit de buitenlandsche bronnen. Blijft ons nu nog onbekend. Eén April, men neemt elkander Eens goedmoedig op den hak, D' een geniet ervan de ander, Heeft aan al 't verlakken lak. Wie mij heden mocht ontmoeten En voor 't lapje houden wil, Zal ik met jolijt begroeten, Inclusief zijn; één April! Bij d' onzekerheid van morgen. En den zwaren levensstrijd. Midden in de vele zorgen Van een tragisch dwazen tijd. Moet men, vind ik, dankbaar wezen, Als men, op heel oud gezag. Op één enklen dag als dezen, Eens onschuldig dwaas doen mag. TWEE BOLLEN-ZONDACEN? Hyacintenweelde op Palmzondag. Dank zij het prachtige weer, dat tot dusverre het voorjaar van 1938 heeft gebracht, zal dit jaar de bloeitijd voor de verschillende bolgewassen iets vroeger vallen dan vorige jaren. Van deskundige zijde wordt thans de volle hyacintenbloei dit jaar omstreeks den tweeden Zondag in April verwacht. Er zal dus met Palmzondag overal hyacintenweelde in de bollenstreek zijn. De tulpenbloei zal, behoudens onver- hoopten terugkeer van koud weer, sa menvallen met het Paaschfeest. Er zul len dit maal dus vermoedelijk twee bollenzondagen zijn. De narcissenbloei is reeds begonnen. A.s. Zondag zal men die overal in de bollenstreek in vollen bloei aantreffen. Franco's troepen voor Lerida. Weer tal van veroveringen gemeld. Republikeinsche leger boekt succes aan het front van Guadalajara. Reuter verneemt uit Saragossa, dat de troepen van generaal Franco zich hedenochtend nog slechts 800 meter van Lerida bevonden. Het heden verstrekte officieele communi qué van Franco's hoofdkwartier te Salamanca medt o.a.. dat de rechtschen aan het front van Aragon. behalve eenige heuvels en berg toppen het dorp Craus hebben bezet, terwijl andere strijdkrachten bezit namen van Esplus. De troepen, die naar Lerida opmarcheeren, hebben den tegenstand van den vijand ge broken en stellingen betrokken, welke op 1.500 Meter van deze stad zijn gelegen. De legionnaires namen bezit van Mazaleon. Calaceite en Torre del Compte. Zij namen een geheel bataljon van de internationale bri gade gevangen en rukten ten oosten van den Rio Alcas verder op om vervolgens den berg Mudese in de provincie Tarragona te bezetten. Zij bezetten eveneens Fornoles en La Porta- dilla en bereikten het punt, waar de Testavin en de Matarrana samenvloeien. Meer dan 800 krijgsgevangenen werden gemaakt. In den sector van Teruel werden verschei dene aanvallen van den vijand afgeslagen. De generale staf van het regeeringsleger heeft heeft, naar Havas meldt, medegedeeld, dat de operaties aan het front van Guadalajara voor de regeeringstroepen met succes zijn ver- loopen. Dezen hebben zich meester gemaakt van stellingen bij het dorp Abanades en bij Cifuentes. Een aantal manschappen van Franco werd krijgsgevangen gemaakt. Eereburgerschap aan Otto van Habsburg ontnomen. Decreet van gouwleider Bürckel. WEENEN. 1 April (D.N.B.» In een schrijven aan den rijksstadhouder van Oostenrijk zegt gouwleider Bürc kel: „Nu het Schuschnigg-systeem met zijn legitimistlsch bedrog geval len is, acht ik het noodzakelijk, dat de door dit systeem afgedwongen be noemingen van Otto van Habsburg tot eereburger onverwijld geannuleerd worden". Hitier op bet verkiezingspad. Op den dag der volksstemming te Weenen. WEENEN 1 April 'Havas». Hitler wordt morgen in Oostenrijk verwacht Hij za' den dag der volksstemming te Weenen doorbren gen en zijn stemplicht in een der Weensche stembureaux vervullen Tot 7 April zal de Führer iederen dag in een andere stad een verkiezingsrede houden. Het woord is aan Beeche Geen gunst kan iemand redden, als hij zichzelf niet helpt. Moederda Geen Zondagsarbeid in banketbakkerijen. Aan belanghebbenden wordt door den hoofdinspecteur van den Arbeid medegedeeld, dat overeenkomstig het door den minister van Sociale Zaken ingenomen standpunt, aan ver zoeken om vergunning tot Zondagsarbeid in banketbakkerijen in verband met „Moeder dag" op 8 Mei niet kan worden voldaan. Stroom van Spaansche vluchte lingen over de Fransche grens. BAGNERES DE LUCHON. 31 Maart. Voort durend komen Spaansche miliciens over de grens, ongeveer 150 per uur. Ook veel vrouwen, kinderen en ouden van dagen komen Frankrijk binnen en worden onderdak gebracht. De dichter Willem Johan Theodoor KIoos is gistermiddag tc 's-Gravenhagc plotseling overleden. De ontslapene was ridder in dc Orde van den Nederlandschen Leeuw, officier in de huisorde van Oranje, commandeur in de kroonorde van België en ccrclid van dc Ko ninklijke Vlaamsche Academie te Gent, van de Kon. Academie van Schoone Kunsten te Antwerpen en van de Engelsche P. E. N.-club. Het stoffelijk overschot zal Maandag a.s. te kwart over twee op Nieuw Eik en Duinen wor den tcraardebesteld. Dc rouwstoet vertrekt te half twee van 't sterfhuis. Regentesselaan 176. Voor nadere bijzonderheden over dezen dich ter van '80 zie men pag. 3. KOSTERMANS voor Regenjassen! U ZIET HET VERSCHIL DIRECT. KOSTERMANS: KLEINE HOUTSTRAAT GEN. CRONJéSTRAAT GROTE HOUTSTRAAT (Adv. Ingez. Med.) KUNSTZAAL LEFFELAAR v.h. L. F. Reeker, Wagenweg 102 van schilderijen doorKecs Lagn Dag. van 10—5, Fran*; Oerrier s Zond. van 2—4 l-rans ueraer (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 20 PAGINA'S pag. De dichter Willem KIoos Ls overleden. 3 Minister Steenberghe heeft het vraagstuk van den boter- en margarineprijs nog niet opgelost. 3 De Tsjechische regeering treedt in overleg met de oppositie. 4 De president van Mexico onderhandelt met den financier Rickett over den verkoop der Amerikaansche petroleum. 4 Amerika gaat slagschepen van meer dan 35000 ton bouwen. 4 Dc openingsplechtigheid van dc Haarlem sche Voorjaarsbeurs. 7 Voor dc Haarlemsche rechtbank is de over val op een handelaar in 2de handsch meubelen behandeld. 7 De eischen voor toelating tot een H. B. S. zijn gewijzigd. 11 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Bescherming tegen luchtaanvallen 1 Dr. P. H. Schroder: Amateur-filmauteur. 3 P.-F.: In Memoriam Willem KIoos. 3 II. D. Vertelling: De Postwissel 7 I)r. E. van Raalte: Luchtbescherming. 13 C. J. GroothoffDe wedstrijd tegen de Belgen. l3 Voor dc Jeugd. 17 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 12

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1