AKKERTJE H.D.-Vertellinj BOEKENWEEK V R IJ D A G 1 A P R I TJ 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 7 ARROND. RECHTBANK. Diefstal van een fiets. Eon 21-jarige kapper, die gehuwd was en 2 kinderen had, bevond zich in financieele moeilijkheden. Door familie van zijn vrouw kwam hij in kennis met een persoon, die hem zou helpen, maar van den wal in de sloot. Hij stelde voor met eeu persoon, dien hij kende te gaan fietsen; de kapper zou hen volgen en de ander zou zorgen, dat de fiets van zijn -^ifcgenoot gestolen kon worden. ?/oo geschiedde, de twee fietsers stapten er gens bij Vogelenzang af, zetten de fietsen aan den kant en gingen het bosch in, waarop de kapper de bedoelde fiets wegnam en in een boschje verstopte. Zijn medeplichtige heeft den volgenden dag het rijwiel weggehaald. De kapper stond nu voor diefstal terecht en bekende, hij verklaarde uit armoede en onder den invloed van den ander gehandeld te hebben. De officier van justitie nam in aanmerking, dat de inlichtingen over verdachte niet on gunstig waren, in verband waarmee hij 8 maanden gevangenisstraf eischte, waarvan 5 voorwaardelijk. Mr. L. S Römelingh, de verdediger, pleitte een geheel voorwaardelijke straf. Een betrapte inbreker. Toen op 27 Augustus de rechercheur Doorn bosch per auto de Santpoorterstraat te Haar lem passeerde, zag hij een persoon, dien hij kende als iemand, die al veel vonnissen ach ter den rug had, in de Santpoorterstraat voor een woning staan en aanbellen. Even daarna zag. hij. toen niet werd opengedaan, den man aan het slot morrelen. Dat was voor den re chercheur aanleiding niet verder te rijden. Hij deed de auto keeren en zag toen den man niet meer aan de voordeur van het huis staan maar aan de poort, welke in een zij straat uitkomt en ook toegang tot het huis geeft. De man was toen in gezelschap van een anderen man. De rechercheur hield hem aan en vónd een looper in zijn zak, waarmee het dagslot van de voordeur geopend kon worden. Op de voordeur zat echter ook een Lipsslot, dat eveneens dicht was en de aangehoudene had geen sleutel bij zich. waarmee het Lips slot geopend kon worden. De man had nog meer sleutels bij zich. maar hiermee konden noch de voordeur noch de poort geopend worden. De man stond thans terecht voor poging tot diefstal met opensluiting. Hij verklaarde, dat hij niet naar de woning was gegaan om te stelen, maar om te vragen of hij een stof zuiger kon repareeren. Toen hij aan de deur stond en de bewoonster had zien uitgaan, kwam de gedachte bij hem op het huis bin nen te gaan, waartoe hij in het slot ging mor relen, maar hij kreeg berouw en ging weg. Hij trof in de zijstraat een man aan. met wien hij naar de Santpoorterstraat was gekomen en met wien hij. naar hij zei, had afgespro ken, dat hij, verdachte, het huis zou binnen gaan door de voordeur om dan voor zijn makker de poort te openen. Deze persoon, als getuige gehoord, ver klaarde verdachte op de Botermarkt te heb ben ontmoet en met hem naar het Klever- park te zijn gegaan. Verdachte had hem ge zegd. dat hij het huis in de Santpoorterstraat zou binnengaan, terwijl de andere buiten zou wachten. Getuige zei, dat er geen afspraak was gemaakt, dat verdachte voor hem de poort zou openen. De Officier van justitie achtte hier poging tot diefstal aanwezig. Verdachte had er "waar schijnlijk op gerekend, dat het Lipsslot niet dicht zou zijn, gelijk gewoonlijk bij de mees- 2 TOT 9 APRIL AlS; U VOOR TÈNMINSTÈ Fl. 2.5.0 KOO.fT, ONTVANGT U HET GESCHENK EEN BUNDEL NOVELLEN (Adv. Ingez. Med.) als Ge U grieperig voelt. Wacht niet totdat die besmetting de overhand krijgt. Ga naar bed en neem nog 'n "Akkertje". Die griep zet dan niet door en morgen zijt ge weer „fit" Per koker van 12 stuks - 12 stuivers Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. (Adv. ingez. Medj Een oude zaak opgehelderd gangstermethoden. Men zal zich misschien herinneren, dat eenige jaren geleden getracht is den heer Vel- leman, die destijds op de Ged. Oude Gracht een zaak in 2de handsch meubelen dreef, met geweld te berooven. Het is de politie tenslotte gelukt licht in deze zaak te brengen en zoo doende verschenen heden vier personen voor de rechtbank, verdacht bij deze berooving be trokken geweest te zijn. Het waren de 28- jarige metaalbewerker W„ de 39-jarige koop man D., de 39-jarige C. en de 38-jarige P.. bei den timmerman, de eerste en vierde zijn Haar lemmers, de beide anderen Amsterdammers. De laatste stelde zich heel zenuwachtig aan. sloeg op de bank en stampte op den vloer, zoo dat de president hem tot kalmte aanmaande. Toen dit niet hielp, werd hij uit de zaal ver wijderd. De heer Velleman verklaarde, dat hij in den avond van 24 Maart 1934. toen hij thuis kwam, door zijn schoonzuster gewaarschuwd werd, dat er een klant in den winkel was. Getuige trof daar toen verdachte D. aan. den koop man. Deze vroeg naar een divan. Getuige had er wel een. maar die was geborgen in zijn pak huis in de Nobelstraat, waarom zij daar heen gingen. De divan stond eenigszins achter in het pakhuis en daar werd ze getoond. Toen de heer Velleman zich op een gegeven oogenblik over de divan bukte, sprong zijn bezoeker hem op den rug en hield een hand voor zijn mond, zoodat hij niet kon roepen. Getuige hoorde zijn aanvaller toen „ja" roepen, waarop nog twee personen naderden, die hem ook aan grepen, maar na eenige oogenblikke loslie ten en wegvluchtten. Getuige zag toen, dat zijn knecht het pakhuis was binnen gekomen. Hij kon niet zeggen, of een der aanvallers be proefd heeft zijn portefeuille te stelen. Verdachte D. erkende de persoon geweest te zijn, die met den heer Velleman naar het pakhuis is gegaan, hij gaf toe hem te hekken aangegrepen en een hand voor zijn mond ge houden. doch zei. den heer Velleman geen leed te hebben gedaan of te willen doen. Verder beweerde hij, dat hij met de drie andere verdachten een afspraak had gemaakt om den heer Velleman te berooven. Dit was van den Haarlemmer W. uitgegaan, die door den Haarlemmer P. met de Amsterdammers in kennis is gebracht. Op genoemden avond kwamen de Amsterdammers naar hier, waar W. hen opwachtte, terwijl P. met zijn auto ge reed stond om na den aanval de anderen te vervoeren. Verdachten W. en C., de andere Amsterdam mer, erkennen ook in het pakhuis te zijn ge weest en C. zei den heer Velleman te hebben aangegrepen met het doel zijn portefeuille te stelen, maar de heer Velleman greep hem vast en er ontstond een worsteling. Verdachten verklaarden toen bang te zijn geworden en de vlucht te hebben genomen; zij ten het geval is. In dat geval had hij in het huis kunnen komen en zou hij het waar schijnlijk gedaan hebben, gezien zijn buiten gewoon zwaar strafregister. Daarom eischte de officier een gevangenisstraf van een jaar en 6 maanden. Mr. Drilsma, dc verdediger, was van mee^ ning, dat hier niet van een strafbare poging gesproken kan worden, waarom hij vrijspraak pleitte. Uitspraak op 14 April. Van alle markten thuis. De man, die met een ander had afgesproken dat deze een fiets zou stelen van iemand, met wien hij uit toeren zou gaan en van welk ge val wij reeds melding maakten, was dezelfde, die een persoon had vergezeld, toen deze in de Santpoorterstraat een huis wilde openslui ten. Was hij in beide zaken getuige geweest, thans was het zijn beurt om in het beklaag denbankje te zitten. Drie feiten waren hem ten laste gelegd: diefstal van een fleschje room en twee dief stallen van een portemonnaie met geld. Deze portemonnaies had hij ontfutseld aan personen met wie hij een fietstochtje had ge maakt. Onderweg bewoog hij hen af te slap pen en in het gras te gaan zitten. Daar wist hij hun de portemonnaies afhandig te maken. Op dit soort feiten had hij zich gespecialiseerd. Het fleschje melk ging buiten deze werkwijze om; dit werd van een melkwagen genomen, toen deze een oogenblik onbeheerd was gela ten. De officier van justitie eischte tegen den man, die reeds eerder veroordeeld was en ge toond had een gevaarlijk persoon te zijn, een gevangenisstraf van een jaar. Mr. Stomps, de verdediger, pleitte clementie. zeiden niet door den knecht verrast te zijn ge worden, maar dezen eerst te hebben gezien toen zij de vlucht namen. De knecht verklaarde bij zijn komst in het pakhuis een worstelende groep te hebben ge zien, waarbij zijn patroon, die daarop evenals de anderen het pakhuis verliet met uitzon dering van een hunner, W., die het voorstelde, alsof hij den heer Velleman had geholpen en zijn hoed ging zoeken. Hij vond een hoed, maar dit bleek de zijne niet te zijn, die bleef in het pakhuis achter. Verdachte P. opnieuw tot de rechtzaal toe gelaten, stelde zich weer mal aan. waarom hij opnieuw werd verwijderd. Zijn vroeger afgelegde verklaring werd nu voorgelezen, waaruit bleek, dat hij de man was geweest, die de inlichtingen had verstrekt en feitelijk het plan beraamd. De officier van justitie achtte de poging tot berooving bewezen en beschouwde P. als den hoofdaanlegger. De anderen hebben allen evenveel schuld, maar W., de jongste, die een blanco strafre gister heeft, heeft recht op een mindere straf. Tegen hem werd een jaar gevangenisstraf ge- ëischt; tegen de anderen een jaar en 6 maan den. Mr. Stomps, de verdediger van W„ zou graag een reclasseeringsrapport zien uitgebracht. Mr. Duynstee, verdediger van D.. achtte geen poging tot diefstal aanwezig en pleitte voorts clementie. Mr. J. v. d. Hoeven, verdediger van C.. was ook van meening, dat hier van geen strafbare poging gesproken kon worden; voorts pleitte hij ook clementie. Mr. Stomps, ten slotte voor P. optredende, was van meening, dat zijn cliënt wellicht niet geheel toerekenbaar was, waarom hij aandrong op een psychiatrisch rapport. Uitspraak op 14 April. FAILLISSEMENTEN. Op 31 Maart 1938 werd door de Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard: De nalatenschap van C. H. Akersloot, wedu we Adam. gewoond hebbende te Haarlem, Kle verlaan 54. Rechter-commissaris Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon. Curatrice: Mej. Mr. M. J. Kluitman, advo cate en procureur te Haarlem. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISRAEL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 6.15 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 7.19 uur. Werkdagen Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath niet. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. De diensten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge. Lange Begijnestraat 11. De overige diensten, alsmede Talmoed Torah, worden verricht in het Gemeentege bouw, Lange Wijngaardstraat 14. De cursus vanwege' de Joodsche Vrouwen- vereeniging Bikdei Koudesch. welke geleid wordt door Rabbijn S. Ph. de Vries Mzn„ wordt gehouden op Dinsdag 5 April e.k. des avonds te 8.15 uur in het Gemeentegebouw. Lange Wijngaardstraat 14. een ouderwetsche gedachte dat een bril Uw gelaat minder aantrekkelijk maakt gaat U maar eens kijken bij Keip. Een bril vanKeip Flatteert.... GROOTE HOUTSTR. 137 NAAST IUX0R (Adv. Ingez. Med.) VOORJAARSBEURS VER. VAN HUISVROUWEN. De openingsplechtigheid. Donderdagmiddag twee uur werd de zesde Voorjaarsbeurs. georganiseerd door de af- deeling Haarlem en Omstreken van de Neder- landsche Vereeniging van Huisvrouwen, door den burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk. geopend. De belang stelling was bijzonder groot. Aanwezig waren o.a. hoofden van gemeentelijke takken van dienst; jhr dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken; bestuursleden jran middenstandsvereenigingen; raadsleden van Haarlem en omliggende gemeenten: ir. W. J. Burgerdijk, directeur der N.Z.H.T.M., enz. De presidente, mevrouw J. L. Visser— Brutel de la Rivier e, sprak een wel komstwoord, speciaal tot den Burgemeester, die tot haar vreugde de gewoonte van den heer Maarschalk, om de Voorjaarsbeurs te openen, wil voortzetten. Zij dankte ook mevrouw De Vos van Steenwijk. die door haar tegenwoordigheid niet alleen luister aan deze plechtigheid bijzet, maar ook een bewijs van haar belangstelling voor het werk dezer vereeniging geeft. De presidente dankte de directie van N.Z.H.T.M. voor haar bereidwil ligheid, weer reclamevlaggetjes op de tram wagens te laten aanbrengen. Dank bracht zij aan den heer J. A. A. Ochtman, directeur van het Gemeentelijk Gasbedrijf, die hier demon straties zal laten geven; aan de slagers en het vischbedrijf, die voor het eerst aan de Voorjaarsbeurs meewerken: zij hoopte, dat de wedstrijden een goede attractie zouden blijken te zijn. Een woord van buitengewone waardee ring uitte de presidente aan het adres van den heer J. van der Burg. zonder wiens krach tige en deskundige hvjjp deze zesde Voorjaars beurs niet zoo vlot georganiseerd zou zijn. Hij zorgt er steeds voor, dat de óeurs bij de ope ning geheel gereed is en is altijd vol goede zorgen, zoowel voor het bestuur der ver eeniging als voor de standhouders (applaus). De Presidente verzocht daarop aan den Burgemeester, de Beurs te willen openen. D r. De Vos van Steenwijk ver klaarde met het grootste genoegen de uit- noodiging te hebben aanvaard om hier enkele woorden te spreken, omdat dit de eerste maal is, dat hij in de gelegenheid werd gesteld uit drukking te geven aan zijn waardeering voor deze Vereeniging van Huisvrouwen en haar werk. Weliswaar ligt de taak van de huisvrouw en haar werkkring voor een groot deel beslo ten binnen de muren van haar woning, maar haar werk is toch ook uitermate belangrijk voor het gansche maatschappelijk bestel. Spreker maakte een vergelijking tusschen haar huishouding en die van de gemeente en den Staat, wat eigenlijk precies hetzelfde is. Dit is onbewust een eere-saluut aan de bc- teekenis en de taak van de huisvrouw. Toch is ook de ideëele taak van de huisvrouw van niet minder beteekenis. In de Spreuken wordt niet alleen de lof van de goede vrouw bezongen maar ook haar stoffelijke plichten en taak. De huisvrouw oefent invloed op de maat schappij en en deze doet het op haar beurt op de burgerhuishouding. Zoo ontstaat weder- zijdsche waardeering. Deze Voorjaarsbeurs zal er ook toe bijdragen, de ontwikkeling van de huisvrouw te verhoogen. Zij wil niet lijdelijk aanvaarden wat voor haar verkrijgbaar is. maar zij kent ook de eischen van den con sument. Door haar voorkeur en door haar stem via deze vereeniging kan zij een beslis- senden invloed uioefenen op het vernuft van den uitvinder, maar ook leiding geven aan importeur en fabrikant. Door een doeltreffend gebruik van de middelen te maken kan zij haar taak beter behartigen en daardoor de levensvreugde in gezin en maatschappij ver- rtieerderen. Met den wensch, dat deze zesde Voorjaars beurs in alle opzichten moge slagen, ver klaarde de Burgemeester haar voor geopend (applaus). Een der standhouders bracht hulde aan den Burgemeester voor zijn belangstelling voor deze beurs en aan het bestuur voor den be toonden ijver. Nadat een kopje thee geserveerd was, maakten de genoodigden een wandeling langs de stands. De Postwissel. door HANS DE LA RIVE BOX. ANDRé vond, dat ze er aardig uitzag in haar fleurig voorjaarsjaponnetje, dat zoo goed paste bij de crocusjes in het plantsoen en de zon, die gou den plassen in het water van den vijver wierp. Hij treuzelde een beetje met het zoeken in zijn fietstasch en wierp onderwijl blikken van bewondering en véreering naar het gra cieuze schepseltje, dat bij de trap van het postkantoor was blijven staan en onderzoe kend om zich heen keek. André dacht juist aan het- geluk van den man. die zich den verloofde van het meisje zou kunnen noemen, toen er iets gebeurde, dat hem een kleur van opwinding gaf. Een hond kwam dartel over het trottoir, schrok van een slagersjongen op een fiets, botste te gen de zijden kousenbeenen van de jonge vrouw en was de oorzaak, dat zij iets liet val len. André deed een sprong naar voren en raapte het voorwerp op. Het was een gewone postwis sel. .Dank u vriendelijk", zcide het meisje en bloosde ook. „Het is erg aardig van "u." „Hebben we elkaar niet eens eerder ont moet?" waagde André met den moed van een leeuw. „In de tram of zoo O, neen. ik zie het al. dat was een ander''. Het meisje liet haar witte tanden zien en lachte en toen André zijn hoed afnam en zijn weg naar het inwendige van het gebouw wilde vervolgen, legde ze een klein gehand- schoend handje op zijn arm en vroeg zacht doch dringend: ..Wilt u me een erg groot ple zier doen? Ik wacht hier op een vriendin, ziet u en ik durf niet naar binnen. Zoudt u deze postwissel even voor me willen innen? Hij is aan toonder, dus u kunt hem zóó incas- seeren". Tegelijk met een gevoel van groote vreugde moest de jongeman aan iets afschuwelijks denken. Den vorigen avond had hij in bed een splinternieuw romannetje van een bekend Amerikaansche detective-romanschrijver ge lezen en in een der hoofdstukken was uitvoe rig het thema „vervalschte wissels" behan deld en de 1001 manieren om een dergelijk waardepapier in geld om te zetten. Zou het mogelijk zijn..? Hij voelde een siddering van emotie langs zijn rug gaan Neen he: vas natuurlijk B le t mogelijk. Zoo'n charmant meisje, zoo'n on schuldig engeltje wist niet van vervalschin- gen. En hij kreeg opnieuw een kleur, maar nu van schaamte. „Natuurlijk zal ik u dat genoegen doen" zei hij hoffelijk. „Het is loket 3, nietwaar? Vind ik u zoo meteen op deze plaats? En hoeveel moet ik voor u ontvangen?" „Het is buitengewoon vriendelijk van u", zei het meisje en zonder aarzelen liet zij er op volgen: „Achteraf geloof ook i k. dat we el kaar al eens ontmoet hebben. Komt u Zon dagavonds wel eens in het ..Capitol"0" „Geraden", lachte André. hoewel hij in principe nimmer dancings als het Capitol" bezocht. Hij nam don postwissel en knikte haar zonnig toe. Maar toen hij achter een dame voor loket 3 stond en den wissel goed be keek. verbleekte hij Had hij goed gezien...? Was er werkelijk vóór de 6 een 4 gezet? Zou het mogelijk zijn. dat het een truc was en dat het meisje 6 gulden had gestort en nu 46 gul den wilde ontvangen? Hij voelde een kriebe ling in zijn keel bij de gedachte, dat hij over enkele minuten als een falsaris ontmas kerd zou worden. Lieve deugd, hoe langer hij keek, hoe meer hij tot de overtuiging kwam, dat er iets niet pluis was met den wis sel. Opkijkend zag hij de dame wegloopen en het gelaat van den loketambtenaar, dat ma ger en weinig innemend was. .Dn meneer?" vroeg de man André slikte. Hij vond, dat de lichtblauwe oogen van den man opvallend wantrouwend stonden. Had hij hem misschien al in de gaten? Had zijn kleur hem verraden? „Meneer", zei hij moedig. „Er is iets onaan genaams gebeurd. Buiten stond een meisje, dat mij deze postwissel ter incasseering gaf. En nu geloof ik dat de wissel vervalscht is. Ik zeg het u maar meteen, want ik voel er wei nig voor er narigheid mee te krijgen." jdoc3\ icTFeefl den lijd. Als a soms eens teveel ha hebt om uw beurt af te wccL ten bij een kruispunt, dan t een prettige zekerheid da' een indere wagen voor u I staat, die steeds den tijd en altijd rustig z IJ n ïlwoeht... „Zoo", zeide ambtenaar. .Dat is verstandig van u. Hij drukte ongemerkt op een knop en nam den postwissel langzaam aan. „Inderdaad ziet hij er verdacht uit", ant woordde hij na een oogenblik. „Misschien wilt u me even volgen?" klonk een stem achter André en meteen greep iemand zijn schouder en duwde hem in een zijvertrek. De deur ging op slot hij was gevangen. Er kwamen snel na elkaar nog drie heeren binnen. Het misverstand was snel opgelost. ,.U gaat ons voor en wijst ons de dame aan" beet een van hen den jongeman toe. ..Nu direct, ander wordt zij achterdochtig André liep naar buiten en de stoep af. „Z ij is het", zei hij met droge lippen en vermeed het meisje aan te kijken. Een secon de later werd zij tusschen twee der heeren naar binnen geleid. André moest in een wachtkamer blijven. Hij nam op een stoel plaats en luisterde scherp. In het vertrek er naast Wonken opge wonden stemmen. Een telefoonbei ratelde. Toen begon iemand hartverscheurend te schreien en André zag twee groote blauwe meisjesoogen in gedachten voor zich en kneep zijn handen tot vuisten. Tenslotte had hij haar verraden. Lieve deugd, zou ze veel gevangenisstraf krijgen? Ze waren niet ge makkelijk met dergelijke gevalletjes Het, snikken hield na een tijdje op. Toen ging plot-seling de deur open en een der hee ren. door een rechercheur gevolgd trad bin nen. Doch voor de deur gesloten was. zag André een flits van het meisje, dat zich haastig naar buiten repte met een zakdoek voor het gelaat gedrukt. „Meneer, u kunt gaan", zei de ambtenaar. ..Er was geen sprake van vervalsching We hebben het bijkantoor opgebeld en de zaak is reeds uitgezocht. Het was een postwissel van 46 grilden". André zat als versteend. Toen doorstroomde hem een groote vreugde. Ze was dus geen misdadigster. „Maar. waarom ging ze dan zelf niet naar binnen?" stotterde hij. De ambtenaar keek naar den politieman en glimlachte. „Dat heeft met de zaak weinig te maken", antwoordde hij. „Maar ik wil het u wel zeg gen. De dame in kwestie is een tijdje met den ambtenaar van loket 3 verloofd geweest °n wilde hem liever niet onder de oogen ko nen." André talmde opvallend met vertrekken. En e n maal buiten sprong hij op zijn fiets en Kikkerde weg. vast besloten nooit van zijn "even in het „Capitol" te komen (Adv. Ingez. Med.) „De Goudsche glazen hersteld". Lezing door Drs. A. van der Boom. Gisteravond hield dc heer A. van der Boom. doctorandus in de kunstgeschiedenis in de gehoorzaal van Teyler's Museum voor de le den van .Kunst zij ons Doel" en „Kunst aan net Volk" een lezing over het onderwerp „De Goudsche glazen hersteld" zulks, naar aan leiding van het feit. dat de glazen in lood in de St. Janskerk in Gouda door Ir. Jan Schou ten uit Delft van het bekende atelier Prinsen hof gerestaureerd zijn. In de 16de eeuw aidus spr. zijn er veel stroomingen: het is een tijdvak van overgang rijk aan "verbeeldingen. En dc Internationaal gerichte kunst van de 16de eeuw gaat vooraf aan de nationaal georienteerdc kunst van den daarop volgenden tijd. De geheele Goudsche venstercyclus is in de 16de eeuw ontstaan. De Goudsche glazenmakers hebben verband gehad met het algemeene cultureele peil van hun tijd. De glazenschildcrs staan in dien tijd als kunstenaars in hoog aanzien. In de 17de eeuw wordt dc achting voor dc glazenschil- ders reeds minder. Het glas uit de 16de eeuw is tegenwoordig in ons land bijzonder schaarsch. Door het verloren gaan van de Noordelijke provincies voor het Katholicisme houdt de groote beweging der glas-in-lood-kunsl op. Spreker projecteerde eenige plaatjes. Aller eerst eenige aan de Goudsche glazen vooraf gaande stylphases. De eigenlijke bloeiperiode van het gebrande glas. aldus spr. is de 13de eeuw. Met het ge loof verandert in den loop der tijden uiter aard de kunst, in het bijzonder de kunst van het glas-in-lood-raam. De heer v. d. Boom besprak vervolgens do cumenten, die op de glasramen betrekking hebben, en de boeken, waarin over deze kunst geschreven wordt. De archiefonderzoektngen zijn in verband met de restauratie natuurlijk van beteekenis. Het beglazingswerk in de kerk te Gouda be gint in 1555. In de 16de eeuw Is glaspoeder als kleur op het glas gebrand, hetgeen het aspect van het glas-in-lood-raam geheel gewijzigd heeft. De lijnen van het lood krijgen een on dergeschikte volgzame functie en de kunst richt zich meer naar die van het schilderen. Als eerste raam werd het geschenk van Joris v. Egmond op het doek geprojecteerd. Daarna volgden glas 14, een geschenk van den bisschop van Luik, dat door de Hervor ming in tact is gelaten, een dubbel venster, inwijding van de tempel van Salomo, dat in opdracht van Philips II door Dirk Crabeth werd vervaardigd, glas 13 van Lambert van Noort enz. In 1661 komt het eerste glas van Wouter Crabeth. Op dezen broer van Dirk, aldus spr. heeft Rafael's werk invloed uitgeoefend Voorts werden ramen van Adriaan de Vrije er. W. Terwaal geprojecteerd. Spr. besloot met de opmerking dat de kleurkiank van de ramen eigen is aan de glasschilderkunst uit dien tijd, doch dat de vorm import is en gekuns teldheid toont. De aanwezigen dankten met applaus voor de lezing. Joh. E. Post neemt afscheid. De voorzitter van „Kunst zij ons Doel", de heer H. J. Boot zegde den heer v. d Boo,M dank voor zijn interessante lezing De voorzitter van „Kunst aan het Volk" de heer Joh. E. Post volgde dit voorbeeld, doch greep de gelegenheid tevens aan om afscheid te nemen van de leden van „Kunst aan het Volk". De heer Post deelde mede Haarlem te gaan verlaten, Spr. zeide het angstvallig ver meden te hebben in een speciale bijeenkomst afscheid te nemen, doch nu de gelegenheid daar was wilde spr zijn dank uitspreken voor hetgeen Haarlem hem heeft gegeven. Ver scheidene aanwezigen namen hierna met een handdruk afscheid van den vertrokkenden voorzitter van .Kunst aan het Volk". GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het bureau van politie, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krij gen: Handschoenen en ceinturen. Politie bureau Smedestraat. Armband. Bartels. Bar- teljorisstraat 11. Autoped. Bogaard. Talrna- straat 9. Beenkappen. Romeijn. Leidscheplein 16. Bril. Basse, Bartoljorisstraat 12. Das. Kap- teijn, Spaarne 9. Etui. Politiebureau Smede straat. 5 Honden Asyl, Ridderstraat 11. Hor loge, Barneveld, Dusartstraat 3. Hond, Vcr- heijdt, Spaarnhovenstraat 14. Jakje. v. Eijk, Spaanschevaartstraat 27. 4 Katten. Asyl, Rid derstraat 11. Kruisje, Verdam. Lange Laken straat 15 rood. Snelheidsmeter. Fclderman. Hodsonstraat 39. Nummerplaat. Politiebureau Smedestraat. Portemonnaie met inhoud, Ketty- boom, Badclochstraat 5. Portemonnaie mot in houd. Piek, Jan Gijzenkade 283. Portefeuille met inhoud. Groote Houtstraat 111. Taschje. Brockway Bus Mij.. Regulierstraat 40. Tasch, Schippers. Olycanstraat 23. Steun van vracht auto. Politiebureau. Smedestraat. Lipssleutcl. Bureau Haarlem's Dagblad. PROGRAMMA VAN l)E HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 2 APRIL 1938. Progr. I. Hilversum II. Progr. II. Hilversum I. Progr. III. Keulen 8.00 8.50, 9.20, 9.20. Parijs Radio 9.20, 10.05, 10.20. Londen Regional 11.05. Parijs Radio 1135. Ned. Brussel 12.20. 12.30, 12.50. Keulen 1.20, 1.30. Ned. Brussel 2.20. Keulen 4.05. Fransch Brussel 5.20. 5.35. 5.55 6 05. Keulen 6.20. 6.30. 7 20 Ned Brussel 9.20. Fransch Brussel 9.30 Parijs Radio 10.20. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00 Diversen 2 20 10.35. Droitwlch 10.35, 10.50. 11.05. 11.20 12 05 12 50. 1.20. 1 50. 2.35. 3.15. 3.35, 4 00, 4.15, 4.4ü' 4.55, 5.05, 6.05, 6.20. 6.50, 7.05, 7.50. 3.20, 9 20* Pauze 9.40—9.45. Boedapest 9.45. 10.40. Drcit- wich 11.10, 11.50. Progr. 8.00 7.00 Diversen. 7.00 Eigen graino- foonplatenconcert: verzoekprogxamma. 8.00 12.00 Diversen. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" Sophiastraat 2d. Wie heeft nog een mantel Een pak of een jas, Een japon of een blouse? 't Komt alles te pas. Bel dus op zonder dralen, Wij laten het halen. Dostgiro 212793 Telafooa 12255

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9