Haarlem's Dagblad Boekenweek. Een dagloon. Z.H.P. BEHANGSELS Conflict in sigaren- industrie dreigt. Fa. VAN BASTEN VOOR BEHANGWERK Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16804 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienel 38810. Drnkkerij: Zuider Bniten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 13034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724, 14823. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBEK1 PEEREBOOM Zaterdag 2 April 1938 Abonnementen per «reek f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25 franco pee post f3.33. losse nummer* 6 cent per ex. Advertentiënt 1-S regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel Kegelabonnementstaricreo op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk# regel meer f 0.15. Groentjes «ie rubriek. De jaarlijksche Nederlandsche Boekenweek is gisteren opnieuw ingeluid en ik wensch haar het beste. Natuurlijk sprak de minister van Onderwijs en hij stelde het cultureele element voorop, hetgeen in dezen tijd niet genoeg gedaan kan worden. Want het raakt steeds heviger in het gedrang in een wereld vol bommen en granaten, vol tanks en vol mijnen, vol gifgassen en vlammenwerpers. En de redevoeringen die deze en aanver wante artikelen aanbevelen kunnen, ondanks hun rijkdom aan adjectieven en hun ver eering van de overtreffende trap, die nimmer zoo hard getrapt kan hebben, bezwaarlijk beschouwd worden als litteraire producten die voor de eeuwigheid bestemd zijn. Indien zij over eenige eeuwen nog eens herlezen zullen worden zullen zij wel meer verbazing wekken dan litteraire bewondering. Maar het Boek trotseert zelfs deze tijden. Het trotseert ze zelfs in krasse, litteraire hoeveelheden. Naar mate het zich vermenig vuldigt, leeft het helaas korter, hetgeen aan alle bij zijn productie betrokkenen veel zor gen baart. Er zijn inderdaad verschrikkelijk veel boeken aan de markt en zeer weinige „blijven leven". Mode-successen worden wel geboekt en leiden tot groote oplagen die in korten tijd van de hand gaan. Maar één of hoogstens twee jaar later praat men er niet meer over. Waar is nu de opwinding gebleven over Ina Boudier-Bakker's diksten „best seller", De Klop op de Deur, en zelfs over die uit het Noorsch vertaalde serie die den schrij ver Gulbranssen tot hevigen maar korten roem in ons land deed geraken. U weet wel Winden waaien om de rotsenen zoo? De minister heeft gisteren in den hem toe komenden onderwijzenden toon verklaard, dat een groot deel van ons volk nog moet leeren lezen en andere aspecten van het leven zien. Dat is de taak van het boek, zegt hij. Ik weet niet of het daar wel in toenemende mate aan beantwoordt. Of liever gezegd: ik weet wel dat het dit in afnemende mate doet. Er wordt, in het algemeen gesproken, zeker met minder aandacht gelezen dan vroeger. Er wordt teveel op mode-succes van den een of anderen schrij versnaam gelet en er wordt heel weinig her lezen. Kinderboeken hebben eigenlijk nog de beste kans; kinderen zijn in dit opzicht niet veranderd en herlezen een boek met plezier eenige malen. Maar ouderen komen daar zel den toe. Behoudens, natuurlijk, de uitzonde ringen. Natuurlijk worden er ook in dezen tijd wel heel mooie heel zuivere boeken geschreven, en zwoegende critici gravend in den berg der nieuwe litteratuur, trachten ze naarstig te ontdekken en er de aandacht hunner lezers op te vestigen. Maar ik vrees dat dit laatste vaak een te zware opgaaf is en dat er inder daad in deze jaren menige litteraire aanwinst in de vergetelheid verzinkt en menige auteur ontmoedigd wordt. Het is niet te loochenen dat de speurder naar goede litteratuur in de zen tijd van numerieken overvloed scherper en volhardender moet speuren dan indertijd zijn vader of nog vroeger zijn grootvader. Hij moet volhardend zijn en zich niet van de wijs laten brengen door dikte, wonderlijke titels en aan tallen identieke exemplaren in étalages van boekverkoopers. En zelfs niet door de mede- deeling van anderen: „Dat moet je gelezen hebben" of „Dat leest iedereen". Het wil mij dus voorkomen dat de Boeken week wel eenige commentaar en toelichting verdient. Al juich ik haar toe en al waag ik het haar verre te verheffen boven alle rond gebazuinde bewapenings-statistieken, die wel de dividenden der fabrikanten-van-oorlogs tuig maar niet den menschelijken geest doen stijgen. Natuurlijk zouden wij op cultuurgebied in dit land nog wel eens wat meer kunnen beproeven dan een Boekenweek. Nu Weenen en Salzburg als internationale muziekcentra voorloopig schijnen te hebben afgedaan omdat vele groote musici er niet meer mogen komen en anderen, zooals Toscanini, niet meer willen schijnt de gelegenheid schoon tot het instellen van een Nederlandsch Festival. Misschien is er ook op ander kunstgebied nog wel meer te ondernemen, al kan onze overheidskas, ook al zwaar beproefd door het deelnemen aan den bewapeningswedstrijd, er niet veel aan doen. Maar is onze Frans Hals- Tentoonstelling, van overheidswege onderno men en bekroond met een batig saldo van twintigduizend gulden, dat nu aan de Kunst ten goede zal komen, niet een vingerwijzing voor Nederlandschen ondernemingsgeest op cultureel gebied? Kunnen wij met de tijdsomstandigheden niet ons geestelijk voordeel dienen? Het is een aanlokkelijke gedachte. R. P. Vruclitboomen in Zuid-Limburg bloeien volgende week. De K. N. A. C. deelt ons mede, dat de kersen- boomen in Zuid-Limburg mooi in bloei begin nen te staan.' Indien het weer niet tegenvalt mag worden verondersteld, dat in den loop van de volgende week de bloesem op zijn mooist zal zijn Verwacht mag worden, Jat ook de appel- en pereboonien niet lang meer op zich zullen laten wachten fB) UT laats een Groentje in Haarlem's Dagblad, is voor den Haarlemmer vrij wel een ongeschreven wet geworden Maar een wet. waaraan men zich gaarne onderwerpt, omdat de eivaring leeri dat zij slechts voordeel brengt. (De film-ster Mae West zal bin- nenkort eenigen tijd met een troepje te Londen optreden voor een honorarium van ongeveer 6000 gulden per dag.) Zesduizend gulden eiken dag, Ik ken verscheiden menschen, Waarbij 'k mezelye tellen mag, Die 't zich niet hooger wenschen. Zesduizend gulden eiken dag, Je zou er haast van denken. Dat zij niet schroomt voor winstbejag. Maar ik wil Mae niet krenken. Zesduizend gulden eiken dag, Dat is weer meegenomen, Gelooft u maar, op mijn gezag, Dat z' ermee rond kan komen. Zesduizend gulden eiken dag, Een vrouw, een lied, toiletten, Mae West weet ze een hard gelag Wel goed betaald te zetten. Zesduizend gulden eiken dag. Ik maak wel slechter dagen. Maar uit mij niet in zelfbeklag. Ik zal 't manmoedig dragen. Zesduizend gulden eiken dag. U kunt het mij weerleggen, Maar ik vind het een heel bedrag, Om het maar zacht te zeggen. Zesduizend gulden eiken dag. De vrouw was in 't verleden. Reeds duizend mannen t' erg en ach Zoo is het ook nog heden. ANEGANG 28 TELEFOON 18800 STEEDS HET NIEUWSTE (Adv. Ingez. MedJ Haarlem in de rij der zeven groote gemeenten Gegevens over het laatste belastingjaar. Onlangs gaven wij bijzonderheden over de belastingdraagkracht in de zeven gemeenten van Nederland met meer dan 100.000 inwo ners. Nu beschikken wij ook over de gegevens van het laatste belastingjaar, namelijk 1936/1937, In dit belastingjaar waren het gemiddeld inkomen en vermogen per inwoner: In komenvermogen Haiarlem 454 1302 Amsterdam 469 1269 's Gravenhage 560 2900 Rotterdam 345 f 976 Utrecht f 427 'f 1326 Eindhoven 328 773 Groningen 425 1717 Daaruit blijkt dus dat hét inkomen der Ha genaars en Amsterdammers hooger was dan dat der Haarlemmers, maar Haarlem geeft een gunstiger cijfer te zien dan de overige vier groote steden. Wat vermogen betreft staat ook den Haag er het best voor. Groningen is ook veel beter dan Haarlem, Utrecht is maar weinig boven Haarlem. In deze statistiek neemt Haarlem dus de vierde plaats in. Nu ook giften voor lucht bescherming. De Nederlandsche vereeniging voor Lucht- scheiming schrijft ons: Thans zijn ook de eerste vrijwillige bijdra gen voor de luchtbescherming door de Neder landsche Vereeniging voor Luchtbescherming ontvangen. Een zestiental personen zond aan het bestuur der vereeniging den volgenden brief: „Een groot aantal menschen geeft blijk van hun nationale gevoelens door een bijdrage te geven voor de defensie, maar evenzeer heeft de natie behoefte aan een krachtige organisa tie van de luchtbescherming, teneinde de weer- looze burgerbevolking, vrouwen en kinderen, zoo goed mogelijk te beschermen tegen het gevaar uit de lucht. Wij willen hiermede een bijdrage geven om die organisatie te bevorderen: zestien maal twee gulden vijftig". Het jubileum H. Meeusen. Druk bezochte receptie. Ruim vijftig bloemstukken. De heer H. Meeusen, administrateur ter ge meentesecretarie en chef van de zevende af- deeling, die Vrijdag in de oude raadszaal ten Stadhuize ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum door het gemeentebestuur, bedrijfs- hoofden en collega's op zulk een mooie wijze gehuldigd werd, hield 's middags te zijnen huize aan den Kleverparkweg 21a, een recep tie, die zeer druk bezocht werd. Allen, die kwa men complimenteeren, konden ervaren, hoe zeer de jubilaris zich de achting en vriend schap van velen verworven heeft, want zijn woning had veel weg van een bloemenmaga zijn. Meer dan vijftig bloemstukken werden bezorgd. Verder kwam er een stroom van te legrafische en schriftelijke geluk wenschen. Onder hen, die persoonlijk kwamen felici- teeren waren Dr. Cassianus Hentzen O.F.M., pastoor van de Kleverpark-parochie, de beide kapelaans der parochie en het kerkbestuur: vele hoofdambtenaren en ambtenai-en van de verschillende bedrijven, die bij de officieele huldiging niet aanwezig konden zijn; bestuurs leden van de woningstichtingen „Ons Belang" en „het Oosten", van de coöperatieve worüng- vereeniging voor het gemeentepersoneel, van de federatie der Haarlemsche woningbouwver- eenigingen. van de woningbouwvereenigingen ..Rozehaghe" en ..St. Bavo N,": de heer H Th. Fibbe. secretaris van den Nederl. Fond van makelaars; de heer H. C. Sprenger. namens neeraren van den makelaarscursus, vele vrien den en bekenden. Rijksbemiddelaar geeft zijn pogingen op. Vrijdag is onder leiding van den rijksbemiddelaar in het vierde dis trict, mr. T. J. Verschuur, wederom een bespreking gehouden met partijen betrokken bij het dreigend conflict in de sigarenindustrie in Nederland. Na langdurige besprekingen heeft de rijks bemiddelaar partijen voorgesteld een loon regeling te ontwerpen, gebaseerd op een loon voor de sigarenmakers in de derde gemeente' klasse van f 23. De werkgeversvertegenwoordigers verklaar den zich bereid dit voorstel aan hun leden voor te leggen. De arbeidersvertegenwoor- digers wenschten zich echter over dit voor stel niet uit te spreken. De rijksbemiddelaar heeft toen zijn voor stel vervangen door een ander, dat inhield een loonregeling, gebaseerd op een loon van f 12.25 per 1000 stuks voor de 5 ets. sigaar, met bepaling dat daaronder loonen voor 3]/2 en 4 cents sigaren zouden worden gebouwd en daarboven loonen voor de duurdere sigaren. Deze regeling zou pas in werking treden na dat de voor de patroons-organisaties ontwor pen ordeningsovereenkomst door den minis ter van economische zaken zou zijn verbin dend verklaard. Dit voorstel werd door beide par tijen afgewezen. De rijksbemiddelaar heeft toen verdere pogingen om partijen tot el kaar te brengen, opgegeven. Amerikaansch bezoek aan Ned. BloemboIIencultu n r. Naar wij in Bloembollencultuur" lezen zal omstreeks 20 April de heer Lee A. Strong hoofd van den dienst der Plantenquaran- taine der Vereenigde Staten vergezeld van eenige vooraanstaande ambtenaren van die instelling, een bezoek aan Nederland bren gen. Ook bezoeken aan de Ned, Bloembollen cultuur staan op het programma. Kleine oorzaken, groote gevolgen. Poes als brandstichtster. AMSTERDAM, 2 April. Hedenochtend vroeg het was circa half acht werd de Amsterdamsche brandweer gewaarschuwd voor een zwaren middenbrand in het per ceel Tweede Oosterparkstraat 49. Met twee motorspuiten en een ladderwagen werd uitgerukt en na aankomst bij den brand •bleek inderdaad dat hier sprake was van een vuurzee, die menschenlevens zou kunnen kosten, wanneer niet onmiddellijk krachtig werd ingegrepen. Het vuur b.eek ontstaan te zijn op de tweede verdieping, waar de vrouw van den bewoner, den heer J. H. ter Verne. kort voor het uitbreken van den brand een teil met waschwater op een petroleumstel had eezet. welke teil omver was gegooid door een kat. In een oogwenk stond de keuken, waar het petroleumstel stond, in een vuurzee. Vlammen en een dichte rook beletten de bewoners van de derde étage aanvankelijk om hun woning langs den normalen weg te verlaten.. De bewoners van de tweede étage, de heer ter Verne, met zijn vrouw en kind, hadden zich reeds via den normalen weg in veilig heid gesteld. De bewoners van de derde étage lukte dat niet zoo gemakkelijk, doch nadat de brandweerlieden te hulp waren gekomen, slaagde men er in om den bewoner, zijn vrouw en een acht maanden oud dochtertje zonder ongelukken op straat te brengen. Een onge veer 50-jarige vrouw, die eveneens op de derde étage sliep, redde zichzelf door via de zolder en het plat het huis van de buren te be reiken. De huiskat van de famiile ter Verne kwam in de vlammen om. .Eén volk. cén rijk. één leider". Zelfs de traatlantaarns worden gebruikt om de ver kiezingsleuze voor de a.s. volksstemming in Duitschland te verkondigen. Chineezeii passen de guerilla- tactiek toe. Gevechten op 60 mijl van Sjanghai. Volgens te Sjanghai ontvangen berichten worden gevechten op groote schaal geleverd op slechts zestig mijl ten zuidwesten van Sjanghai, waar de Chineesche geregelde troepen zich gevoegd hebben bij de guerilla voerende soldaten in den driehoek Sjanghai- Woehoe-Hangtsjau. De Chineezen melden, dat zij den strijd gebracht hebben tot tach tig mijl van Sjanghai gedurende de afgeloo- pen tien dagen. Volgens berichten uit onafhankelijke bui- tenlandsche bron. zijn minstens 150 gewonde Japanners dagelijks naar Sjanghai ge bracht gedurende deze week. Het aantal is echter waarschijnlijk grooter. HITLER WEER BURGER VAN ZIJN GEBOORTEPLAATS. LINZ, 1 April. De gemeente Braunau heeft den Führer het „heimatrecht" der stad Braunau, zijn geboorteplaats, vèrleend DUITSCHE KRUISER ZAL BINNENKORT AMSTERDAM AANDOEN. De kruiser Emden. die zich te Cara Minal (Spanje) bevindt voor een bezoek ,dat acht dagen zal duren, zal op de thuisreis van 13 tot 19 April Amsterdam aandoen. De Emden wordt 23 April te Wilhelmshaven terugverwacht Franco's troepen binnen Lerida? Hoogten om de stad bezet. Drieduizend militiemanschap pen terug naar Catalonië. Drieduizend militïesoldaten. die thans ont wapend in een „concentratiekamp" te Lu- chon zitten zullen naar Cerbere afgeschoven worden, vanwaar zij naar Catalonië zullen terugkeeren. De Matin meldt, dat gisteravond in het station van Luchon een lange trein stond opgesteld, waarin zich het eerste contingent van 1.900 gevluchte miliciens bevonden. Het vertrek werd in verband met een inmiddels uit Parijs ontvangen instructie werd uitge steld. Recruteering op groote schaal in Barcelona. De ..Daily Telegraph" meldt uit Barcelona, dat de Spaansche regee ring met koortsachtige haast werkt aan de organisatie van den tegen stand tegen de opstandelingen, die Catalonië zijn binnengevallen. De Ca- talaansche vakvereenigingen vertrou wen, dat zij alleen al 100.000 man schappen voor Het leger kunnen le veren. In acht dagen hebben zich te Barcelona 10.000 personen voor dienstneming opgege ven en men meent, dat dit getal zeker niet bereikt zou zijn, indien men de gewone re- cruteeringsmethode zou hebben toegepast. In een vergadering van socialistische lei ders en bestuurders der vakorganisaties werd gezegd, dat commissies der vakvereenigingen alle fabrieken, werkplaatsen en kantoren moeten bezoeken om na te gaan. hoeveel manschappen voor het front verkregen kun nen worden. In de stad worden 10.000 vrouwen geoefend om bepaalde werkzaamheden van mannen, die voor het front noodig zijn. over te nemen. Alle hulpbronnen der vakvereenigingen zijn gemobiliseerd. Naar Havas uit Fraga meldt zijn de Spaansche Nationalisten Vrijdag middag om 13.20 uur tot de buiten wijken van Lerida doorgedrongen. Een aantal huizen werd bezet. Het legerbericht van Franco meldde he denochtend o.a.: De rechtervleugel van onze troepen aan het front van Aragon bezette Monroyo en Area, den berg Sar. Bernardo en Mas de" Bar- tomeu. De vijand deed een vergeefschen te genaanval. De legionnaires bezetten Arrens de Lledo en Lledo de Valderrobres. Andere strijdkrachten hebben in de provincie Tar ragona Pobla de Pasaluca bezet. In de provincie Lerida bezetten wij alle hoogten, die de stad omringen en sneden den weg van Lerida naar Monzon af, In den sector van Zaidin bezetten wij Castillo en Binefar en op den linkervleugel bezetten wij ten westen van den weg naar Biescas ver scheidene hoogst belangrijke stellingen en de dorpen Acumuer. Azun, Osa de Sobremonte, Escuer en Arguisal. Ten westen van denzelf den weg namen wij Susin en Casbas de Jaga. In den sector van Callano sloegen wij alle vijandelijke aanvallen af en bezetten vijf dorpen. Aan het front van Guadalajara heeft de vijand vergeefs aangevallen en zware verlie zen geleden. Radio Nacional deelde nog mede, dat de rechtsche troepen zich aan het einde van den middag in de nabijheid van het door de regeeringstroepen in brand gestoken Biescas bevonden. Lerida hevig gebom bardeerd. In het communiqué van het ministerie van Landsverdediging te Barcelona wordt o.a. ge zegd: Aan het oostelijk front heeft de vijand hevig Lerida gebombardeerd en een krach- tigen aanval op onze linies ondernomen. Wij verloren hedenochtend eenige stellingen, doch heroverden deze na een schitterenden tegenaanval. De opstandelingen leden zware verliezen. Ten zuiden van Lerida ontruimden wij Mon royo. Aan het Levente-front hebben wij een compagnie ran Franco, die naar Masegoso oprukte, volkomen vernietigd. Aan het centrale front hebben wij een anval ondernemen in den sector van Gua- Ulaiara en Monteclllo. Cerroblanco. Cerrojo en Calabazas bezet. In den sector van Abanades duurt de strijd voort. Het woord is aan Chamfort: De meest verloren dag is die. icaarop men niet heeft gelachen. Engelsche vrijwilligers aan hel Spaansche front gevangen genomen. Internationale brigades in Aragon verslagen. Een speciale correspondent van Havas aan het Spaansche front meldt: Vrijdag zijn te Alcaniz 270 Engelsche vrij willigers bijeengebracht, die deel uitmaak ten van internatioiale brigades. Zij zullen naar Saragossa gebracht worden. Zij maak ten deel uit van een bataljon, dat hoofdzake lijk uit Engelschen bestond en dat versla gen en omsingeld werd door Navarreesche eenheden van het leger Garcia Alino tijdens den opmarsch naar Gandesa. Uitwisseling van Spaansche gevangenen. Britsch plan reeds door Franco goedgekeurd. De Britsche regeering hoopt spoedig een ulan tot uitwisseling van krijgsgevangenen in Spanje tusschen de regeering en Franco te kun nen verwezenlijken, waarvan de uitvoering zal worden toevertrouwd aan Sir Philip Chetwo- de. Franco heeft zich reeds met het plan ac- coord verklaard, terwijl thans nog op de goed keuring van Barcelona wordt gewacht. Sir Philip Chetwode zou zich als arbiter te Tou louse vestigen als voorzitter van een Britsche commissie van drie leden. Een hiervan zal zich te Burgos en een te Barcelona vestigen, terwijl de derde te Toulouse blijft DE BLOEMBOLLENVELDEN. Dank zij het mooie lenteweer der laatste dagen is de natuur dit jaar veel vroeger aan het ontluiken, dan gewoonlijk het geval is. Ook de bloemenvelden hebben volop van het lente-zonnetje geprofiteerd en als dankbaar resultaat spreiden ze reeds hier en daar hun eerste lentepracht tentoon. In de omgeving van Haarlem is er voor de bloemenliefhebbers al veel te genieten. Over al ziet men de bekende bollentuinen in een nieuw feestkleed staan. En ieder jaar op nieuw genieten oud en jong van al het schoo- ne. dat hier zoo overvloedig geboden wordt,. Voor den wandelaar, die rustig wil dwalen door de velden, is de volgende route al de moeite waard: Met bus C2 der N.Z.H. van Station of Groote Markt naar het eindpunt Ramplaan; dan komt men al gauw bij de bloemenvelden. Gaande langs Marcelisvaart en Houtvaart kan men reeds menig mooi plekje ontdek ken. Bij gunstig lenteweer belooft de komen de Zondag reeds een voorproefje te geven van de komende bloemendagen. VERKIEZINGEN IN EGYPTE. Uit Kaïro: Bij de verkiezingen voor de wetgevende vergadering heeft de regeering 33 zetels behaald, de Saadisten. die zich heb ben afgescheiden van de Wafd-part,ij. 20 zetels, de onafhankelijken 17 en de Wafdisten drie zetels. De uitslagen van twee districten zijn nog niet bekend In dertien kieskrineen zullen herstemmin gen moeten worden gehouden, aangezien daar geen der partijen een voldoende mereder- heid had behaald. Groote Houtstraat 155 - Telef. 11159 (Adv. Ingez. Med.) HF.DF.N PAGINA'S Franco's troepen in Lerida? pag. 1 Mr. Steenberghe. verdedigt zijn beleid in dc Eerste Kamer. 3 Maart was een recordmaand. 3 Het Vaticaan neemt stelling tegen de hou ding der Oostenrjjksche bisschoppen. 4 Het accoord tusschen Italië en Engeland schijnt spoedig tot stand te komen. 4 Het Belgische stratosfeervliegtuig van ir. Renard is verongelukt. 4 De Duitsche troepen zijn voor een deel uit Oostenrijk teruggetrokken. 4 Bioscopen 3 ARTIKELEN, ENZ. R. I'.: Boekenweek 1 J. B. Schuil over: Ballet Tillv Svlon. Dr. P. H. Schroder; Amateur-Filmauteur. 3 F. v. d. Hem: De nieuwe garnizoenen 3 Van onzen Weenschen correspondent: Weensche operazanger naar Nederland. 4 H. D. Vertelling: Pim wordt heer. 5 B. K.: Wat doet 1/ in uw vrijen tijd? 5 C. J. E. Dinaux: Zonderlinge Levens7 J. II. de Bois: Litteraire Kantteekenïngen 7 Jules Kamraeijer: Blijft Fit. 7 Financieel Economisch Weekoverzicht: Al- gemeene conjunotiiurdaliiig bliikt. 9 Ir. II. T. Zwiers over; Het bouwvak op den verkeerden weg. j4 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1