R00DE STER Valsche plaatskaarten te Antwerpen verkocht Twee dooden bij verkeersongeluk. Dat is nog nooit geweest: zM'n zeldzaam Rookers-feest! Hoogere graan- heffingen. MAANDAG 4 APRIL 1938 HAARLEM'S DAGELAD 3 Groote zwendel bij den voetbal wedstrijd België-Nederland. Achf personen in arrest. De politie te Antwerpen heeft ontdekt dat tijdens den voorverkoop van plaatskaarten voor den voetbalwed strijd België Nederland, die ook thans •zooals telkenmale op de Keizerlei en elders werd gedreven door opkoopers, valsche kaarten van tien en veertien francs in omloop waren gebracht. Onmiddellijk greep de politie in en stelde zich in verbinding met den organisator van den wedstrijd, den Belgischen voetbalbond. Bijgestaan door rijkspolitie werden politiepos ten geplaatst bij de beide tribunes, waarvoor de valsche kaarten waren verkocht, n.l. de blokken K en X. Al spoedig hadden de politie mannen de zakken vol valsche kaarten en vele bezoekers, die misschien voor hoogen prijs een kaart hadden gekocht, moesten terug- keeren. Verscheidenen van hen gingen eens rondzien, of zij misschien de opkoopers kon den vinden en al spoedig kreeg de politie be richt. dat op talrijke plaatsen nog opkoopers hun handel dreven. De politie arresteerde hierop vijf personen, die valsche kaarten ble ken te verkoopen. De kaarten en het geld, dat de opkoopers voor hun valsche kadrten had den ontvangen, werd in beslag genomen. Op het politiebureau werden zij aan een streng verhoor onderworpen en al spoedig bekenden zij. dat het hoofdkwartier was gevestigd op de Keizerlei. De politie deed daar onmiddellijk een inval en veertig personen werden naar het politiebureau geleid. Het bleek, dat velen van hen zelf misleid waren en dachten echte kaar ten te verkoopen. zoodat 37 weer op vrije voe ten werden gesteld. In totaal werden acht personen vast gehouden, Belgen en Nederlanders. Uit het onderzoek is verder gebleken, dat de hoofdschuldigen zich vermoedelijk op Nederlandsch gebied bevinden en het onderzoek wordt verder in samen werking met de Nedcrlandsche justi tie voortgezet. Naar schatting zijn vijfduizend val sche kaarten in omloop gebracht. Storm veroorzaakte schade. Vooral te Zandvoort. De storm, welke Zondag boven ons land heeft gewoed, heeft op verschillende plaatsen schade aangericht. Boomen zijn ontworteld, schoorsteenen afgewaaid en onze duinen hebben 't zwaar te verantwoorden gehad. Het Nederlandsche s.s. „Rozenburg", dat van Velsen op weg was naar Bilbao en dat in de Vulkaanhaven te Vlaardingen had gebun kerd. is Zondagmorgen tengevolge van het breken van het roer buiten den Nieuwen Wa terweg voor anker gegaan. De onstuimige zee en de stormachtige noordwestenwind maak te het noodig dat onmiddellijk sleepboothulp werd ingeroepen. De ..Blankenburg" van Smit en Co.'s In ternationalen sleepdienst is terstond na ont vangst der seinen uitgevaren en bevond zich al spoedig bij de Rozenburg. De bemanning had echter kans gezien de zaak te klaren en later op den dag is het schip op eigen kracht naar de Vulkaanhaven gevaren. Te Zandvoort heeft de soms tot een orkaan aangroeiende storm heel wat ongerief en vrij veel schade ver oorzaakt. Met het ongerief bedoelen we in de eerste plaats de geweldige zandmassa's, die in dichte wolken het dorp werden ingejaagd. Door ieder kiertje onder deur of raam drong het naar binnen en vele huisvrouwen, die vroeg met de schoonmaak waren begon nen met het oog on de verhuur, zagen hun werk gedeeltelijk bedorven door groote hoe veelheden fijn stuifzand. Op sommige plaatsen, o.a. voor den strand weg hoopte het zand zich zoo op. dat het autoverkeer «r gedeeltelijk door gestremd werd. 's Middags kwam de gemeentereiniging zelfs in actie om het euvel te verhelpen. De schade, in het dorp beperkte zich in hoofdzaak tot enkele ruiten, eenige honder den pannen, een vlaggestok. enkele antenne masten en een wrak staand hek, dat omge worpen werd. Op het strand was het 't hoogopgejaagde water dat het vernielend werd verrichtte. Door de voorgaande stormen was het strand uiterst vlak gemaakt. De strandpachters za gen zich daardoor genoodzaakt een hoog ter ras aan te leggen voor het plaatsen van hun tent. De voortvarendsten waren na een moei- zamen arbeid van weken en na het verplaat sen van honderden kubieke meter zand zoo ver gevorderd, dat zij meenden hun tent vei lig te kunnen plaatsen. Sommigen waren hiermede al geheel of gedeeltelijk gereed. Toen nu Zondagmiddag de hoogopgejaagde golven het pas opgeworpen losse zand weg spoelden, begonnen sommigen hun tent in al lerijl weer af te breken, Door den storm werd dit werk zeer bemoeilijkt en verschillende schotten en planken werden een prooi van de zee. Gelukkig kwam de vloed in den nacht van Zondag op Maandag minder hoog. zoodat de schade met uitzondering van vele weken ar beid. betrekkelijk gering bleef. Op verschillende plaatsen werd geduren de de laatste maanden het strand door de ..goudzoekers" tot op ongeveer een meter diepte uitgezeefd. Het uitgezeefde zand vulde wel de gemaakte kuilen, doch nu het water er over was gespoeld, veranderde dit losse zand in bedriegelijk drijfzand. Menigeen zakte onverwacht tot de knieën en verder in deze papperige zandmassa weg. Ook een ruiter ondervond de gevolgen er van. Zijn paard zakte tot den buik in 't zand. Het moest worden uitgegraven, waarna het met behulp van planken op het vaste strand werd geholpen. Een groep van ongeveer 25 ruiters uit Haarlem werd tijdig gewaarschuwd en be reikte zonder ongelukken den boulevard. De damwand van het Zuiderbad had het 's middags zwaar te verantwoorden. Met ge weld sloegen de golven tegen den wand en meermalen spatten de schuimvlokken tot op den boulevard. Doordat het water door de speciaal daarvoor gemaakte gaten kon terug vloeien. zoodat de druk aan den binnenkant normaal bleef, werd geen schade aangericht. €>ok het Noorderbad ondervond geen scha de. hoewel de golven tot in het motorboot bassin werden opgejaagd. Groote haringvangsten in 1937. Financieele resultaten voor reeders zeer slecht. Het jaarverslag der reedersvereeniging voor haringvisscherij. De reedersvereeniging voor de Ned. Haring visscherij zal op Dinsdag 12 dezer haar 23ste jaarvergadering houden in hotel Van den Abeelen te Scheveningen. Aan het verslag van den toestand en de verrichtingen der reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij gedurende 1937 ontleenen wij het volgende: Ook in het afgeloopen jaar behoorde de ha- ringdrijfnetvisscherij evenals de trawlvissche- rij tot de noodlijdende bedrijven. Ingevolge ministerieele beschikking van 30 December 1936 werd de Nederlandsche visscher ij centrale als crisis-organisatie aangewezen. Evenals in 1936 is de haringdrijfnetvloot in 1937 in vier étappes uitgevaren, en wel op 10 Mei. 3 Juni. 19 Juni en 10 Juli 1937. Blijkens gegevens van de Nederlandsch« visscherijcentrale heeft de Nederlandsche ha- ringdrijfnetvloot in 1937 902.019 kantjes ge zouten haring aan den wal gebracht, terwijl de Poolsche vloot 63.812 kantjes gezouten ha ring in Nederland aanvoerde. In 1936 bedroe gen deze cijfers resp. 764.393 en 50.405; in 1935: resp. 472.735 en 41.880. In 1937 zijn door de Nederlandsche en Poolsche schepen tezamen ruim 151.000 kantjes gezouten haring meer aangevoerd dan in 1936, terwijl in 1936 ruim 300.000 kantjes meer werden aangevoerd dan in 1935. Volgens het verslag van de reedersvereeni ging kan de gemiddelde prijs per kantje in 1937 gesteld worden op f 7.50 bruto, tegen f 8.75 in 1936 en f 9 in 1935. Ondanks de grootere aanvoeren en den meerderen uitvoer zijn de finan cieele resultaten voor de reederijen in het afgeloopen jaar buitengewoon on gunstig geweest. Een gemiddelde prijs van f 7.50 per kantje gelijk in 1937 het geval was, is de laatste vijf en twintig jaar niet voorgekomen. Lieten de financieele resultaten van de zout-haringvisseherij in het afgeloopen jaar veel te wenschen over, met die, verkregen met de versch-haringvisscherij was het al niet beter gesteld. Ondanks grooten uitvoer naar Tsjecho-Slo- wakije is het prijsniveau van de versche haring belangrijk beneden dat van 1936 gebleven. Een poging van de vereeniging om, in sa menwerking met de IJmuider Vischhandel Vereeniging, tot verhooging van het beta lingscontingent voor versche haring naar Duitschland te geraken, door besprekingen met de Duitsche importeurs en officieele Duit- sche instanties te voeren, leed schipbreuk in verband met ons clearingverdrag met Duitsch land. Onze haringexport naar Sovjet Rusland was in 1936 gunstig verloopen '92.041 Schotsche tonnen) en de afnemers hadden hun tevreden heid betuigd over kwaliteit en verpakking, zoodat het Nederlandsche haringvisscherij- bedrijf meende te mogen rekenen op verdere belangrijke haringexporten naar de U.S.S.R. Dit laatste is, wat 1937 betreft, tegenge vallen. Dame en motorrijder om het leven gekomen. Te Boven-Smilde stapte Zaterdag avond omstreeks half zes uit de bus van de Ned. Tramweg Maatschappij mevrouw de wed. Langhout uit Loos- drecht, om een bezoèk aan haar zoon, ds. J. Langhout, te brengen. Bij het oversteken van den verkeers weg werd zij gegrepen door een mo tor, bestuurd door den twintigjarigen ongehuwden heer M. de .Boer uit Steenbergen, gemeente Roden. Mevrouw L. werd tegen den weg ge smakt. Zwaar gewond droeg men haar bij haar zoon binnen, waar zij korten tijd later den geest gaf. De heer De Boer sloeg met zijn motor tegen een betonnen muurtje, dat langs de Drentsche hoofdvaart loopt en smakte eveneens tegen de straat. Hij liep een ernstige schedel- basisfractuur op. In bewusteloozen toestand werd hij naar het zieken huis te Assen vervoerd, waar hij in den loop van den avond is overle den DE NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN- KRING EN DE PERSVRIJHEID. In de jaarvergadering van den Nederland- schen Jouranlistenkring. welke Zaterdagmid dag te Amsterdam werd gehouden en welke zeer druk bezocht was. is o.a. aan de orde gekomen de kwestie van de persvrijheid in ver band met het aan de orde stellen van dit vraagstuk in de Fédération Internationale des Journalistes (F.I.J.) Op voorstel van het Kringbestuur heeft de vergadering met vrijwel algemeene stemmen de volgende uitspraak aangenomen: „De Nederlandsche Journalistenkring ver klaart geen prijs te stellen op het lidmaat schap van een internationale journalisten- organisatie. welke het beginsel der persvrij heid, eenmaal in haar statuten opgenomen, daaruit wil schrappen. Gymnasiuinleeraren wenschen nieuwe spelling te behouden. Het genootschap van leeraren van Neder landsche gymnasien heeft aan den minister raad een adres gezonden, waarin het bestuur van het genootschap zijn adhaesie aan een adres van de vereeniging tot vereenvoudiging van onze spelling betuigt, met betrekking tot de geruchten, dat herstel der oude buigings uitgangen zou dreigen. Het bestuur deelt vol komen de paedagogische, wetenschappelijke financieele en algemeen maatschappelijke be zwaren van bedoeld adres, welke trouwens reeds in November van het vorig jaar in een eigen adres ter kennis zijn gebracht van den minister van onderwijs. Het bestuur vreest ten zeerste dat door den eventueelen terugkeer tot de oude wijze van flexie en pronominale aanduiding de heilzame rust en orde. die nu gedurende vier jaar bij het onderwijs heeft ge- heerscht, ernstig zal worden geschaad. Vreugd in ieder rookershart! 't Is feest, 't is rookersfeest in NederlandEr [is Nieuwe Roode Ster Tabak namelijk No. 6 van 6 cent en No. 10 van 10 cent per half ons! De karakteristieke „Roode Ster smaak", de koelheid en geur van deze beroemde tabak, onverminderd gehand haafd óók, bij de nieuwe Roode Ster No. 6 en No. 10. „De Ster op het pak - garantie voor rijpe tabak.r NIEMEIJER'S TABAK Du» voortaan 6, 10 en 13 ct. per hall on» fAdv. Ingez. Med.) Jeugdige porteiuoimaiedief gesnapt. In het Sportfondsenbad te Delft is Zater dagmiddag de veertienjarige N. op heeterdaad 'betrapt, toen hij een portemonnaie uit een kleedhokje stal. Reeds geruimen tijd werden ln het bad dief stallen gepleegd en daarom werden maatre gelen getroffen om den dader te ontmaskeren, een scheikundig student bracht op verzoek van den badmeester Zaterdag twee vloeistoffen mee. Van een aantal vertrouwde bezoekers werd de portemonnaie met een vloeistof inge smeerd. De andere vloeistof zou de vingertop pen van dengene, die de portemonnaie had aangeraakt, onmiddellijk fel rood kleuren. Derhalve werd iederen bezoeker verzocht bij het verlaten van de badinrichting zijh handen •in de vloeistof te houden. Het was echter niet meer noodig den dader op deze wijze te ontmaskeren. Een der bezoe kers betrapte den jongen N. op heeterdaad ter wijl hij bezig was een portemonnaie te stelen. De jongen werd naar het bureau van politie gebracht. Daar bekende hij reeds vier diefstal len. Het totale bedrag, dat hij zich heeft toe geëigend, is nog niet bekend. (Adv. Ingez. Med.) Aanhangwagen rijdt motor aan. Op den Rijksstraatweg ter hoogte van hotel Groeneveld onder de gemeente Baarn is Za terdagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 25-jarige mej. Eggink uit Barchem 'Gelderland) het leven heeft moeten verlie zen. Zij zat op de duo van een motorrijwiel, welke door haar broer werd bestuurd. Zij kwamen uit de richting Amsterdam, evenals een vrachtauto met aanhangwagen, welke het motorrijwiel op genoemde plaats wilde pas- seeren. Het achterste wiel van den aanhang wagen raakte daarbij met motorrijwiel, waar door de dame van de duo werd geslingerd. Zwaar gewond werd zij opgenomen en naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd, waar zij kort na aankomst is overleden. Haar broer bleef ongedeerd, het motorrij wiel werd ernstig beschadigd. JORIS IVENS EN JOHN FERNHOUT NAAR HET BINNENLAND VAN CHINA. De cineasten Joris Ivens en John Fern- hout (Fernoi telegrafeerden uit Hankau. waar zij in verband met een te vervaardigen China- film vertoeven, dat zij voor film opnamen met een expeditie naar het binnenland zijn ver trokken. Deze expeditie zal vermoedelijk zes weken duren. Maar lagere crisisheffing op suiker. DEN HAAG Zaterdag. Naar aanleiding van de voortgezette daling van de graanprijzen gedurende de laatste maanden, heeft de minister van Economische Zaken besloten de monopolieheffingen op den invoer van tarwe, rogge, gerst, haver en mais met ingang van Zondag 3 April te verhoogen met een bedrag van 0.50 per 100 K.G. Tegelijkertijd zul len de daarvoor in aanmerking komende overige invoerprijsverschil- len en restitutiebedragen dienover eenkomstig worden gewijzigd. De minister heeft deze beslissing genomen in verband met de door de regeering gedane toezegging de rogge- en gerstprijzen binnen de grenzen 7.25 en 8.25 te zullen hand haven. Met dezen maatregel wordt dus slechts beoogd de prijsdaling op te vangen en de prij zen der granen weder op 't peil te brengen van eenige maanden geleden. De tengevolge van de verhooging de monopolieheffingen op granen te ver wachten grootere inkomsten van het landbouw-crisisfonds hebben den mi nister voorts aanleiding gegeven de crisisheffing op suiker met ingang van 11 April 1938 te verlagen met een bedrag van 1.12% per 100 K.G. Tot het nemen van dezen maatregel heeft tevens de overweging bijgedragen, dat een verlaging van deze heffing rechtstreeks aan den consument ten goede komt en mede voor de suiker verwerkende industrie van beteekenis Slotavond Reünisten Handels avondschool. ..Per bonte Rythm Express". HAARLEM Maandag. Zaterdagavond gaf de vereeniging van Reünisten der Handelsavondschool een slot feestavond in de zaal van hotel .De Leeuwe rik". Wim van Wieringen gaf als directeur Spil van het wonderbaarlijke radiostation „Reufoo" het sein van vertrek voor de ..Bonte Rythm Express", nadat de nieuwsberichten verspreid waren door het A. N. P.. alias Jan de Jong. Uit den eersten wagon van de Rythm Ex press kwam een gezelschap reünisten-trekkers Rie Boon, Nel Kollerie, Trudie Schneider. Cobi Zandbergen, P. Kruyer, P. de Wilde en Karei Petersen, dat onder leiding van Kampchef Ko de Wilde liederen zong en de zaal hierin betrok. Rika van der Haak en Henk Poorter demonstreerden op beschaafde wijze eenige dansen. Een aardige gedachte lag ten grond slag aan het nummer over de ruzie in den aether. Door het zoeken van verschillende sta tions in den aether kwamen tekstverbindingen tot stand, die allerzotst aandeden. Jammer dat men het in zulke dingen altijd in grove effecten zoekt en niet in fijnen geest. Er was ook nog een snelteekenaar. en Nel Kollerie zong liedjes. Uiteraard beschikte het radio station „Reufoo" ook over een kinderkoor en „girls" en wat al niet meer bij een heuschen radio-omroep behoort. Het Reufoo-dansorkest werd gevormd door The Rythm Maniacs. De Reufoo-omroeper Ton Luii stak Guus Weitzel naar den kroon en al met al werd het een aar dige avond voor de avondschoolreunisten in de zaal, die kennelijk genoten van deze onge bruikelijke radio-uitzending. Na afloop was er nog bal tot 3 uur. NIEUWE BURGEMEESTER VAN OIRSCHOT. De lieer E. A. M. A. Steger uit Heemstede benoemd. E. A. M. A. Steger. Bij Koninklijk besluit van 31 Maart 1938 is met ingang van 15 April a.s. benoemd tot burgemeester der ge meente Oirscliot de heer E. A. 51. A. Steger te Heemstede. De heer E. A. M. A. Steger werd te Amster dam geboren op 20 October 1902. Na het gym nasium der E E. P. P. Jesuiten, destijds te Katwijk aan den Rijn te hebben afgeloopen. bekwaamde hij zich in de gemeente-admini stratie onder leiding van den heer J. J. L M. Verwiel, burgemeester van Oisterwijk en den heer P J. Smits, destijds referendaris ter Pro vinciale Griffie van Noord-Brabant. De heer Steger werd van 1923-1926 te werk gesteld als volontair ter secretarie van de gemeente Ois terwijk. In dien tijd vervulde hij ook zijn mi litairen dienstplicht. Van 1926-1927 was hij volontair ter secretarie te Castricum en be haalde onder leiding van den oud-gemeente secretaris van Amsterdam, den heer J. J. Roo- vers, zijn diploma in de gemeente-administra tie. Met ingang van 1 September 1927 werd de heer Steger benoemd tot ambtenaar op de af- deeling kabinetszaken ter secretarie te Eind hoven. waarna met ingang van 1 Januari 1928 zijn benoeming volgde tot commies-redacteur ter secretarie te Heemstede, welke functie hij tot heden vervulde. Tevens bekleedde hij de functie van secre taris van de Raadscommissie voor de plant- sioenen en was lilj secretaris-penningmeester van een waterschap. Behalve deze ambtelijke functies was de heer Steger sinds vele jaren secretaris der af- deeling Heemstede van de R.K. Staatspartij, en van de R.K. Politieke Propagandaclub cn tevens kernleidcr Voorts bekleedde hij be stuursfuncties in den Kring Haarlem en den Provincialen Kring Velsen der R.K. Staats partij, van welken laatstcn Kring hij tevens vice-voorzitter was. De heer Steger is voorts secretaris van het Algemeen Comité tot het verleenen van ontwikkeling en ontspanning aan werkloozen, tweede secretaris van de Ver eeniging tot Bevordering van het Vreemde lingenverkeer bestuurslid van de afdeeling Heemstede van „Het Wit-Gele Kruis" en be stuurslid van de afd. Haarlem van de ..St. Adelbertvereeniging. De heer Steger is een zoon van het Eersto-Kamcrlid Prof Aiph, Steger en gehuwd met een dochter van den kolonel der artillerie I. M. P. A. Quadekker. voorzitter van de Algemeen R.K. Officiersvev- eeniging. Wij feliciteeren den heer Steger met deze benoeming. De gemeente Oirschot, dicht bij Eindhoven telde op 1 Januari 1937: 5404 inwoners. De vorige burgemeester, de heer Ch W F. G. Janssens, die te voren burgemeester van Eg- mond Binnen was. is als zoodanig benoemd te Maasbree. De gemeenteraad van Oirschot telt elf raadsleden, onder wie twee wethouders

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5