PRIJSBESCHERMING. Zwaarlijvigheid maakt oud URODONAL KRUSCHENSALTS GORDIJNEN WASSEN DINSDAG S APRIC 193S TT A ARC EM'S DAG BE'AD 8 De zaak Kerkhoff-Florence. Hooge Raad erkent prijsbescherming onder bepaalde omstandigheden. Het gebruikmaken van contractbreukongeoor loofd verklaard. Do prijshandhaving, speciaal bij z.g. merk artikelen. heeft gedurende de laatste jaren de groote belangstelling van vele geïnteresseer den in handel en industrie. De economische crisis met haar destructieven invloed op het prijsniveau -van vele artikelen heeft deze be langstelling sterk gestimuleerd. Niet alleen fabrikanten, maar ook de detaillisten hebben reikhalzend uitgezien naar den dag. waarop het mogelijk zou worden den „prijsknoeier", den „boxer'' aan te grijpen en hem zoo mo gelijk „door alle middelen rechtens" in het ga reel te brengen. Men heeft daarbij ten voorbeeld gewezen op regelingen zooals deze in sommige Centraal- Europeesche landen, o.a. Polen en Tsjecho- Slowakije bestaan, en die het mogelijk maken rechtens de handhaving van prijzen af te dwingen. Afgunstig heeft men kennis geno men van de Fransche jurisprudentie die even eens het standpunt inneemt dat prijsonder- bieding onrechtmatig is. Onlangs is het vraagstuk der prijshandha ving in Nederland opnieuw in het middelpunt der belangstelling genomen door het bekende arrest in de zaak Kerkhoff/Florence, waarbij de Hooge Raad, zij het met eenige aarzeling en reserves, heeft aangenomen dat prijsonder- bieding onder omstandigheden een onrecht matige daad t. o. v. den fabrikant die den prijs vaststelde, kan opleveren. Met, deze beslissing is de kwestie der prijs handhaving van een zuiver.economische in een juridische sfeer gekomen. Dit arrest is in kringen van industrie en handel met een zeker gejuich ontvangen. O. i. niet terecht, omdat juridisch de mogelijkheid tot prijshandhaving geenszins in het algemeen is komen vast te staan. Wèl kan men consta- teeren dat de rechtspraak, die vóór dit arrest een vrijwel unaniem afwijzende houding in deze heeft aangenomen, klaarblijkelijk onder den druk der omstandigheden van standpunt begint te veranderen. Twee uiterste standpunten kan men t. o. v. de vraag naai de wenschelijkheid van prijs binding innemen. De President der Rechtbank te Amsterdam stelde zich indertijd op het standpunt dat zij, die de vastgestelde prijzen niet handhaafden en het artikel dus verkoch ten voor een prijs die ver beneden den vastge- stelden lag, eigenlijk als weldoeners der menschheid werden beschouwd, omdat zij het publiek aan goedkoope artikelen hielpen. Een storm van verontwaardiging stak op bij de vertegenwoordigers van handel en industrie over deze uitlating. Immers fen hier heeft men het tweede uiterste) priisonderbieding werkt destructief op handel en industrie. Zij ont wricht volkomen het bedrijfsleven dat door de ingevolge de concurrentie steeds lager wor dende prijzen niet meer rendabel zal kunnen zijn. Een ontwrichte handel en industrie, een noodlijdende fabrikanten- en middenstand kan niet in het algemeen belang zijn. De eerste opvatting is thans door het arrest van den Hoogen Raad afdoende gelogenstraft Aan de tweede is daarmede voor een goed deel tegemoet gekomen. Wij willen trachten een beeld te geven van de consequenties van het arrest van den Hoo gen Raad in de zaak Kerkhoff/Florence. Florence verkocht een merkartikel (het be trof hier een tandcream) onder den door den fabrikant (Kerkhoff) vastgestelden verkoops prijs. Kerkhoff beschikte over een z.g. „geslo ten verkoopsorganisatie", d. w. z. alle grossiers en detaillisten die het artikel verkochten, hadden zich verbonden den vastgestelden prijs te handhaven. Florence had deze verplichting en maakt U het leven moeilijk. Aarzel niet— Urodonal staat gereed om U te helpen. Het verwijdert het urinezuur en de overtollige vetten en herstelt daardoor Uwgezondheid.Die neemt blijft zich lenig en gezond voelen. (Adv. Ingez. Med.) niet op zich genomen: schending van een contractueele verplichting was dus uitgeslo ten. Daar Florence dus niet in heb verkoop systeem voorkwam, stond tevens vast dat hij de artikelen moest hebben betrokken van iemand, die daarin wèl was opgenomen, doch contractueel niet gerechtigd was aan Florence te verkoopen zonder het ..kettingbeding" te schenden en zich dus t. o. v. den fabrikant aan contractbreuk had schuldig gemaakt. Is nu een dusdanig gebruik maken van eens anders contractbreuk t. o. v. den fabrikant onrecht matig? Tot voor kort heeft de rechtspraak deze vraag ontkennend beantwoord. De Hooge Raad heeft thans het standpunt ingenomen dat hier van onrechtmatigheid gesproken kan worden. Men versta dit goed: de Hooge Raad heeft niet beslist dat elke prijsonderbieding on rechtmatig is. Dit wordt zeer ten onrechte me nigmaal in dit arrest gezocht. Beslist is alleen dat onder de omstandigheden die zich in dit geval hebben voorgedaan een onrechtmatige daad is gepleegd. Men hoede zich dus voor ge neraliseeren. De Hooge Raad heeft in dit arrest onder meer overwogen: „dat toch Florence door bewustelijk. zooals het Hof zegt. gebruik te maken van de om standigheid, dat personen, die in de verkoops organisatie van Kerkhoff een rol spelen, zich wederrechtelijk onttrekken aan hunne te dien aanzien tegenover Kerkhoff op zich genomen verplichtingen, voor zich de gelegenheid schept en vervolgens die gelegenheid benut om regel matig en zelfs na ontvangen waarschuwing ter bevordering van eigen bedrijf handelingen te plegen, waartegenover zijn concurrenten, die hunne verplichtingen tegenover Kerkhoff na leven. machteloos staan en waardoor de be doelde. een gesloten stelsel vormende ver koopsorganisatie wordt verstoord en dienten gevolge Kerkhoff's bedrijf benadeeld. dat Florence aldus concurreerend, dit doet op een wijze, welke indrulscht tegen de zorg vuldigheid. die zij tegenover de belangen van Kerkhoff moet in acht nemen en daarbij niet van beteekenis Is. of zij de tubes betreft van dengeen die zich aan de contractbreuk tegen over Kerkhoff schuldig maakt, dan wel van een derde, nu zoo in het een als in het andere geval zij weet, dat slechts door contractbreuk de tubes in haai- bezit komen". De Hooge Raad heeft zijn uitspraak hierop gebaseerd dat het gebruikmaken van eens an ders contractbreuk ongeoorloofd is. Wil van deze onrechtmatigheid sprake zijn, dan moet dus vaststaan dat hij, die onder den prijs ver koopt, op geenerlei andere wijze dan door con tractbreuk in het bezit van het artikel is ge komen. Hiervoor is weer noodig dat men be schikt over een absoluut sluitend verkoop systeem. Dit laatste nu is voor vele artikelen niet steeds te bereiken. Door verschillende omstan digheden <o.a. door de beruchte „Schwarz-Im- port") is dit sluitende systeem in verschillen de branches nog een utopie. Overigens laat dit arrest nog verschillende dubia bestaan; b.v. de vraag of ook de detail list of de grossier den „prijsknoeier" in rechte kan aanspreken, of dat dit recht geheel aan den fabrikant toekomt en men dus geheel van diens goeden wil afhankelijk is. In ieder geval kunnen wij wel constateeren dat door dit arrest de prijsbescherming juri disch tot de mogelijkheden is gaan behooren. Wil men dit arrest tot zijn recht laten komen, dan zullen de georganiseerde detaillisten en grossiers zich met fabrikanten moeten ver staan. ten einde een verkoopsorganisatie, die in het kader van het arrest past. in het leven te roepen. Moge ook de jurisprudentie zich spoedig verder ontwikkelen, d.w.z. zich nader uitspreken over de vragen, waartoe het ge wezen arrest thans nog aanleiding geeft. Mr. J. H. VAN GELDEREN ..WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" Sophiastraat 2d. Een nieuw jaargetij en toch nooit van zorgen vrij. Wij houden ons met de schoonmaak aanbevolen, Laat 't echt zijn wanneer onze armen van „weelde" droomen. Postgiro 212793 Telefoon 12255 ESPERANTO-LEZING. De Federatie van Arbeiders-Esperantisten (district Haarlem) organiseert op Vrijdag 15 April een bijeenkomst in de zaal Van der Moolen, Kleine Houstraat 106, waar het Deen- sche echtpaar Weide een lezing met licht beelden zal houden in het Esperanto. Onder werp is: Per Zeppelin naar Zuid-Amerika. BOND VAN OPTICIENS HEEFT BEZWAREN TEGEN WETSWIJZIGING. De bond van opticiens, gevestigd te Rotter dam, heeft zich met een rekest gewend tot den minister van sociale zaken en de leden der Tweede Kamer, naar aanleiding van het door den minister ingediende ontwerp van wet tot aanvulling van artikel 1 van de wet van 1 Juni (Stsbl. no. 60), hetwelk tot strek king heeft het begrip „verleenen van genees- heel of verloskundigen raad" naar de meening van adressant ver buiten zijn natuurlijke gren zen uit te breiden, door in het voorgestelde lid daaronder mede te doen begrijpen zoowel het onderzoeken van een orgaan of een deel van het menschelijk lichaam, welk orgaan of welk deel In zijn werking tekort schiet of een ander gebrek vertoont, als het aanraden van een middel om aan een zoodanig tekort of gebrek tegemoet te komen. Bakkerscursus in vakbekwaam heid officieel geopend. Gistermiddag werd in een der bovenzalen van rest. Brinkmann de cursus „Vakbe kwaamheid" die in verband met de eischen van de Vestigingswet georganiseerd is door de Haarlemsche Broodbakkerspatroons-Vereeni- ging, officieel geopend. De voorzitter der vereeniging de heer P. C. Bruyn sprak een kort openingswoord. Spr. betreurde het dat deze cursus niet tezamen met, de gezellenvereenigingen was georgani seerd maar door de groote haast die achter de Vestigingswet was gezet, was dit niet mo gelijk gebleken. De heer Hillebrechi sprekende namens de werknemersorganisatie deelde mede dat de Centrale Commissie voor de Vakopleiding in de gezellenorganisatie het niet noodig vond, zooals thans door de patroonsvereeniging ge schiedt. spoedcursussen in het leven te roe pen. Het zal niet gemakkelijk zijn om in 26 weken het bakkersbedrijf te leeren. Spr. wees er verder op dat binnen afzienbaren tijd ook aan de arbeiders bepaalde eischen zullen worden gesteld. Een bakkersafdeeling aan de Ambachtsschool zoo dan ook zeker op haar plaats zijn. De voorzitter antwoordde dat de cursus alleen gevolgd kon worden door personen die al drie jaar in het bakkersbedrijf werkzaam zijn. Vervolgens sprak wethouder M. A. Reinalda die zeide dat het gemeentebestuur gaarne bij deze opening tegenwoordig was. De werkge vers en werknemers hebben zich bij de feite lijke saneering van het bakkersbedrijf gevon- den.Uit deze samenwerking moeten uiteindelijk betere toestanden ontstaan. Met elkaar, aldus de wethouder, bouwt ge die nieuwe gemeen schap op welke de grondslag moet zijn waar op de maatschappij zich verder kan ont wikkelen. De heer B. W. Lasschuit sprak namens de Haarlemsche Handelsvereeniging. Spr. kon de woorden van den heer Reinalda ten volle onderschrijven alleen zou hij ook graag de middenstand aan de schakel tusschen pa troons en arbeiders toe willen voegen. Ten slotte is nog het woord gevoerd door den heer Wanders, voorzitter van het Comité voor Bak kersonder wijs waarna de cursus die onder leiding staat van den heer C. J. Beek man jr. een aanvang nam. KINDERVOEDING. Door .Kindervoeding" werden in de week van 28 Maart tot 2 April verstrekt 6268 porties warm eten, n.l. in lokaal: Eemstraat 1165; Overtonstraat 1508; Zoetestraat 1205: Kam perstraat 816; Byzantiumstraat 716; Buiten- gew. Onderwijs 678; Voorm. Spaarndam 180. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere rooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. Sjgg (Adv. Ingez. Med.) Voor den Politierechter. In verleiding. 't Houdt niet op; 't wordt misschien wat eentonig, maar toch moeten we er steeds weer melding van maken in de hoop, dat het anderen zal sterken. Weer kwamen achter eenvolgens drie getrouwde vrouwen, waarbij een moeder van zeven kinderen, die de ver leiding van de winkeluitstalling niet hadden kunnen weerstaan; 't waren vooral kousen, die de begeerte hadden opgewekt. Een had niet anders dan dit artikel weggenomen, een tweede had er een boodschappentasch en handdoeken aan toegevoegd, een derde had ook sokken en een portretlijstje in haar tasch doen verdwijnen. De drie vrouwen waren niet over een kam te scheren, want terwijl de een te voren niet veroordeeld was, had de tweede reeds een voorwaardelijk vonnis voor winkeldiefstal achter den rug en leefde nog in den proeftijd. De dame van de reclasseering. die het toe zicht over haar uitoefende, vertelde, dat haar cliënt alle blijken had gegeven van terug keer tot een leven zonder diefachtigheid, zoo dat zij meende, dat haar reclasseeringspogin- gen met het gewenschte succes bekroond zouden worden, 't Was dus een bittere teleur stelling geweest te vernemen, dat de vrouw zich weer had vergrepen. Opnieuw voor een voorwaardelijke straf te pleiten, ging niet en de rechter was het met den Officier eens. dat die ook niet opgelegd kon worden; hoogstens kan de oude voorwaardelijke als dreiging blijven hangen. Nu kreeg zij een week on voorwaardelijk, nadat een maand geëischt was. De tweede juffrouw kon al evenmin voor een voorwaardelijke straf in aanmerking komen, want die was in 1931 liefst tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld, wat bewijst, dat zij toen een zeer belangrijken diefstal ge pleegd moet hebben. Bovendien was zij reeds eerder in Duitschland veroordeeld. Ze zei wel, dat ze veel spijt had; dat zeiden ze alle drie en ze accentueerden het met tranen, maar die spijt kon haar niet uit de gevangenis hou den. Bovendien had de juffrouw tegen den controleur, die haar aanhield gezegd: .Laat me loopen, dan zit er voor u ook wat aan", waarmee ze gelijk kon hebben, want het had den controleur zijn betrekking kunnen kos ten. Verder had ze, toen ze het kantoor was binnengeleid, heel handig de gestolen kousen onder een tafel geworpen, maar bij ongeluk had ze haar eigen handschoen er bij gegooid, zoodat dit zooveel als haar visitekaartje was en het verweer, dat zij van de kousen onder de tafel niets afwist, slecht opging. Zij kreeg ook een week: tegen haar was eveneens een maand geëischt. De derde juffrouw was de moeder van de zeven kinderen, die daaraan een slecht voor beeld gaf. Armoede kon ze niet voorwenden, maar toch waren de behoeften van het gezin zoovele, dat iets zonder betaling verkregen niet onwelkom was. Ze wou het nu graag dubbel en dwars betalen, maar dat was geen spontaneïteit. De officier vorderde tegen haar ook een maand, hij houdt niet van voorwaar delijke straffen voor winkeldieveggen, daar haar aantal vermeerdert, doch de politie rechter zal een reclasseeringsrapport aan vragen, om te zien of een onvoorwaardelijke straf niet te vermijden Is. Een gedienstige sluisknecht. Een sluisknecht is iemand, die de schepen door de sluis moet laten. Verder strekken zijn bemoeiingen zich ten opzichte van de vaartuigen niet uit en het ware voor hem beter geweest, als hij zich tot zijn eigenlijke werk bepaald had. Dat deed hij niet, want hij hielp wel eens, zoo hij zeide. bij het los sen van een scheepje. Dat was een vrienden dienst, waarvoor hij niets vroeg, maar wan neer hij dien verricht had, speciaal wanneer het een zeker scheepje betrof, dat aal en pa ling vervoerde, was het hem niet onwelkom, als hij een zootje aal kreeg. De eigenaar van het scheepje zei ook, dat hij den knecht best wat aal gunde, maar dan moest hij ze zelf geven. Hij kon niet goed vinden, dat de matroos, die bij afwezigheid aan den schipper op boot en lading moest passen, op eigen gezag aal ging uitdeelen. Dat had die opvarende gedaan, niet eens, maar verschillende keeren en niet alleen aan den sluisknecht, doch ook aan anderen. De Een Treinavontuur Er hei door K. RAUWERDA. r heerschte een ongekende drukte op het perron van het anders nogal rustige Zuid-station te Brussel. De trein voor Amsterdam werd bestormd door een gezelschap vroolijke feestgangers, waardoor Frank de Groot zich geamuseerd trachtte heen te werken. Het deed hem goed. na zijn verblijf in Italië zijn eigen taal weer eens in al zijn kernach tigheid te hooren spreken. Een oogenblik stond hij nog in tweestrijd om zich bij het gezelschap aan te sluiten, maar na eenige vergeefsche pogingen zag hij van dit voornemen af. Er klonk een doorrdin- gend signaal, portieren werden dichtgewor- pen, de trein stond op het punt te vertrek ken. Vlug meneer, hierinriep een con ducteur. Iemand pakte zijn koffer aan, een sprong.... Frank stond in de coupé. Over het perron klonk tot afscheid de nationale hymne „wij zijn niet bang", terwijl de trein zich in be weging zette. Frank schoof zijn koffer in het bagagenet, ontdeed zich van jas en hoed en keek om zich heen. De coupé was bezet met een viertal druk gesticuleerende heeren, daarachter bij het raampje zat een meisje. Het eerste wat liem opviel waren een paar mooi gevormde slanke beenen in snoezige donkergrijze schoentjes. Dan kwam een re genjas in dezelfde kleur en daarboven, half verborgen in den kraag een frisch gezichtje met een uitdagend neusje. Een slappe, don kere vilthoed waaronder een weelde van bruine lokken schuilging, vormde het eind punt van zijn onderzoek. Juist wendde zij het hoofd naar hem toe en Frank keek in de mooiste oogen die hij ooit gezien had. Het speet hem geweldig dat het toeval deze vier drukke heeren in de coupé had gebracht, het Mefst zou hil alleen me' haar geweest zijn. Om zich een houding te geven haalde hij een krant te voorschijn, maar noch de gebeurtenissen in Oostenrijk noch de verklaring van Engeland's eerate mi nister, waren in staat zijn belangstelling te boeien; telkens dwaalde zijn blik af naar het meisjes aan den overkant. Verstrooid sloeg hij de bladen om totdat zijn oogen eensklaps wijd open gingen van verbazing Hij staarde op een foto keek naar het meisjeer was geen twijfel mogelijk, de gelijkenis was sprekend. Snel las hij het onderschrift: Joan Durban, verdacht van medepuigtigheid aan den juweelen-diefstal te Brussel. Het ls de politie nog niet mogen ge lukken haar te arresteeren. Een oogenblik bleef Frank bewegingloos zitten. Kon het mogelijk zijn dat iemand met zulke oprechte, eerlijke oogen een die vegge was? In zijn verbeelding zag hij haar reeds tusschen agenten weggevoerd, naar de gevangenis het was afschuwelijk. Hij bespeurde een hevig verlangen haar te beschermen, een verlangen dat hij niet pro beerde te onderdrukken. Intusschen raasde de trein voort naar Antwerpen en Frank ver bleekte bij de gedachte wat er aanstonds zou kunnen gebeuren of anders wel bij het pas- seeren van de Hollandsche grens. Het meisje scheen zich niet in het minst van haar gevaarlijke positie bewust, rustig zat ze in haar hoekje' een tijdschrift te lezen. In Antwerpen verlieten de vier heeren de coupé en met een zucht van verlichting con stateerde Frank dat de trein zich weer in be weging zette. Nu zou hij haar met een ernstig woord kunnen toespreken, haar waarschuwen voor het dreigend gevaar. Hij haalde zijn si garettenkoker te voorschijn en vroeg veront schuldigend of ze bezwaar had. De vraag klonk een beetje overbodig: de coupé stond nog vol rook van de pasvertrok- ken reizigers. Weineen, zei ze, een beetje meer of minder, dat maakt geen verschil. Frank besloot er nu maar geen gras over te laten groeien; de grens zou over luttele mi nuten bereikt zijn en voor dien tijd moest hij haar spreken. Hij schoof een eindje in haar richting, kuchte eens en begon. Neemt u mij niet kwalijk dat ik mij met uw particu liere aangelegeheden bemoei, maar éh... ik zou u graag iets vragen. Ze zag hem zoo rustig aan dat hij een beetje van zijn stuk raakte. Kan het mogelijk zijn dat ik uw foto in het avondblad gezien heb? Er blonk een guitig lachje in haar oogen terwijl zy antwoordde; Dat kan Juist, hernam Frank snel terwijl hij nog een beetje dichterbij schoof. Ik wilde u graag ernstig waarschuwendat werk lijkt mij absoluut ongeschikt voor u. Zou u het niet liever opgeven, het is toch veel te gevaarlijk. Haar mooie oogen bleven met dezelfde onbevangen blik op hem rusten. Bedenk toch, ging Frank verder. den een of anderen dag loopt het misen wat dan? Hebt u daar wel eens over nagedacht? Zeker wel, verklaarde ze. Zeker heb ik dat. Maar dat is nu eenmaal het risico dat elk beroep met zich meebrengt. En da" vergeet u nog iets, namelijk waar zou ik an moeten leven als ik he! opgaf? Inderdaad, Frank moest toegeven dat hij daar geen moment aan gedacht had. Maar u zou allicht een andere werkkring Ze maakte een snelle beweging met haar hand. Uitgesloten. Er zijn duizenden veel beter onderlegd dan ik, die niets kunnen vin den. Het was een hopeloos geval. Nog enkele minuten en de grens zou bereikt zijn. De douane zou de passen controleeren, natuur lijk was haar foto daar ook bekend en dan... hij moest er niet aan denken. Maar is er dan geen enkele kans om dat verwenschte werk te laten schieten, vroeg hij wanhopig. Het klinkt u misschien een beetje dwaas in de ooren, maar.werke lijkik zou wenschen dat u het liet al deed u het maar alleen voor mij. U lijkt mij niet het geschikte type voor zoo'n leven. Opgaande in zijn verlangen dit meisje te beschermen had hij onbewust haar hand ge grepen en zag haar smeekend aan. Plotseling verhelderde zijn gezicht. Laat mij u een kans geven, ging hij snel verder. Ik trek aan de noodrem en zoo spoedig de trein stilstaat tracht u ongemerkt te verdwijnen. De rest laat u maar aan mij over. Waarom wilt u in hemelsnaam dat ik de trein verlaatvroeg ze verbaasd. Frank stond preplex. Omdat uw signalement natuurlijk aan alle stations bekend is. Wilt u dan met alle geweld gearresteerd worden? Met een haastig gebaar trok hij de krant te voorschijn en duwde haar het bericht on der den neus. Zoo goed als ik kan een an der dat ook lezen. Hij stond op en rukte aan de noodrem. Vlug, voor het-te laat is. Hier is mijn adres in Rotterdamtelegrafeer mij onmiddellijk. We kunnen dan verder zien. Knarsend en steunend minderde de trein vaart. Maar dat is een vergissing, riep ze wan hopig. Kijk maar in deze krant En daar zag de verbaasde Frank eenzelfde foto met het onderschrift: Helena Duncan, die duizenden in verbazing brengt met haar gewaagde acrobatiek, is gisteren voor de laat ste maal in Brussel opgetreden Dus u bent niet. Weineen. Er moet iets niet in orde met die foto zijn, klonk het hem lachend tegen. De trein stond nu geheel stil, er klonken van alle kanten vragen en uitroepen. En toen de conducteur even daarna het portier open de zag tot ziir verbazim lachende men- schen, die het schijnbaar heelmaal niet erg vonden dat hii proces-verbaal opmaakte. Maar zijn verbazing kende geen grenzen toen hem ook nog een fooi in de handen werd ge stopt die buitensporig hoog was. Enfin hij was genoeg menschenkenner -<m te begrijpen wat die fooi beteekendc. En daar zou hl' voor zorgen. (Auteursrecht voorbehouden. Nadruk verboden). Maak'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten in Kruschen balts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR t CENT PER DAC (Adv. Ingez. Med.) matroos kreeg voor zijn goedheid een paar sigaren. De patroon had het al lang niet vertrouwd en toen de veldwachter op den loer ging lig gen, zag deze dat een zak met aal door den matroos achter de woning van den sluis knecht in een ton werden gedeponeerd. Zoo doende kwam het uit, dat de sluisknecht aal van den matroos kreeg, waarvoor beiden moesten terecht staan. De sluisknecht vertelde, dat hij een paar weken vroeger het bootje had helpen lossen en toen niets gekregen had en nu had hij den schipper aan dat verzuim willen herinneren, doch de schipper was er niet en daarom vroeg hij den matroos om een zootje aal. Zoo'n heel eerlijke zaak vond hij het blijk baar zelf toch niet. want anders had hij dc aal kunnen meenemen of bij hem thuis laten bezorgen en was het niet noodig geweest ze op zoo'n vreemde plaats te laten verstoppen. De matroos hoorde wegens verduistering 6 weken gevangenisstraf tegen zich eischen, waarop hij opmerkte: ,,'t Lijkt nergens naar". Wat bedoelt u? vroeg de rechter. Wat u ge daan heeft, lijkt dat nergens naar? Dat ben ik met u eens." Neen, mopperde de man, maar zes weken! Dat vond hij in geen verhouding tot het zoo tje aal. De rechter zal een reclasseeringsrapport aanvragen om te zien, of er wat van den eisch af kan. Tegen den knecht eischte de Officier, die meende, dat de zaak op knevelarij ging lij ken. 14 dagen. Zoo'n sluisknecht kan, meende de Officier, een schipper gemakkelijk dwars zitten en ook ter wille zijn, zoodat dat krij gen van zootjes aal altijd wat bedenkelijk is. De knecht zei. dat hij niemand dwars wilde zitten en hij had de aal gevraagd, omdat hij ze aan zijn moeder had willen geven, die bij hem op visite was. maar die moeder #was toch zonder aal vertrokken. Hij vroeg voor waardelijk, omdat hij anders zijn betrekking zou verliezen en beloofde nooit meer aal te zullen eten. Hij kreeg 14 dagen voorwaardelijk, omdat hij gunstig bekend stond. De Lichthoeve te Santpoort. We ontvingen het April-nummer van ..De Lichthoeve", het orgaan van het bekende Kin dertehuis van dien naam aan de Kweekerslaan te Santpoort. De Directrice, Zuster J. Th. Kuyck, schrijft zooals gewoonlijk op de voor pagina een lezenswaardige schets, ditmaal ge titeld: „Zaaien". De penningmeesteresse, Zuster A. Verkerk, doet in een pakkend arti keltje „Arm en toch rijk" mededeelingen uit het werk op de Lichthoeve, waaruit blijkt, dat nog steeds het huis te Wassenaar, dat ten bate van,deze stichting verkocht mag worden, nog steeds te koop staat, zoodat het nieuwe tehuis op de hei te Garderen (het ideaal van de Directrice) nog altijd niet gebouwd kan worden. S. schrijft indrukken van een buiten staander over een Lichthoeve-avond te Am sterdam. Tenslotte doet de administrateur re kening en verantwoording van de binnenge komen giften in geld en natura. Woensdag 20 April wordt op de Lichthoeve een groote bazar georganiseerd. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM. Aardappelen. Drielingen Eigenheimers f 1.70—1.80 per HL. Brielsche Eigenheimers f 2.50—2.75 per H.L., Zeeuwsche Eigenheimers f 2.202.50 per HL. Zeeuwsche Bonte f 2.80—3.20 per H.L. Zeeuwsche Blauwe f 2.80—3.20 per H.L. Bonte en Blauwe Poters f 1.701.80* per HL. Beve landers f 2—2.30 per H.L. Red Star f 2,25—2.50 per H.L. Bintjes f 1.601.90 per HL., met re delijke aanvoer en kalme handel. Vlas-aanvoer: 15,220 K.G. blauw, schoon f 6372 per K.G, 8.900 Hollandsch Geel f 63—72 per K.G., 2.300 Dauwroot f 5060 per K.G. Markt gedrukt. Slechts matige kooplust bij terugloopende prijzen. Het gewone vlas wordt onder de 70 verkocht. Alleen beste soor ten kunnen iets meer bedingen. Aanvoer ge deeltelijk onverkocht. bij Wasserij Kleverpark. Sanlpoorlerslraal 41 - Tel 10131 - Haatlem (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMBSCHR RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 6 APRIL. 1938. Programma I: Hilversum II. Programma II: Hilversum I. Programma III: 8.00 Keulen. 9.30 Parijs Ra dio. 11.05 Radio P.T.T. Nord, 11,20 Fransch Brussel, 12.20 Ned. Brussel. 1.20 Keulen, 2.20 London Regional, 3.20 Parijs Radio. 3.50 Keulen. 4:20 London Regional. 5.20 Fransch Brussel; 6.20 Keulen, 7.05 Diversen. 7.20 Keu len. 8.20 Londen Regional. 9.20 Beromunsfcer of Diversen. 9.50 Weenen. 11.20 Danmarks Radio. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 8.20 Di versen. 10.35 Droitwich; 6.40 Diversen. 7.00 Droitwich. 11.00 London Regional. 11.20 Droit* wich. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Popu laire muziek. 1. Waldteufel Reigen, Groot orkest. 2. Ein Lied aus meiner Heimat, R. Tauber. 4. Wine. Women ans Song. BBC-koor. 4. Star in my eyes, Grace Moore. 5. Tiroler Holzhackerbuab'n. Acc. Melodiker 6. Im Klostergarten, Odeon orkest. 7. I've got pain in my sawdust. May Questal. 8. Ideale van Tosti, Odeon Trio. 9. New Moon, Light Opera Comp. 10. Learn how to lose, Grace Moore. 11. Wien bleibt Wien, Acc. Melodiker. 12. Es war einmal ein Baby. Richard Tauber. 13 Polly, wolly doodle all. the day. M. Questal 14 Auf einem Porsische Markt. Odeon orkc-st. 15. Extase van Louis Ganne, Odeon Trio. 8.00—12.00 Diversen

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10