Naar Tafelberg en Duivelspiek. DINSDAG 3 'APRIL' 1938 HAXEEEM'3 ÜXGBEXD Als het gevreesde „Tafelkleed"gelegd wordt... Kaapsch schiereiland, Kaapsche vlakte en Tafelberg, van den Duivelspiek gezien. Door Dr. W. C. N. VAN DER SLEEN IN het jaar 1503 beklom de forsche, baar dige figuur van Anthonio de Salclhanda, het echte type van den vurigen, niets vreezenden avonturier, den Tafelberg langs het ravijn, dat thans in dat wonderlijk mengelmoes van Hollandsch en Engelsch, dat ons hier telkens weer opvalt, „Platteklip- gorge" genoemd wordt. Teruggekeerd bij zijn vrienden, die aan den voet der steilte hadden gewacht, werd hij op weg naar het strand aangevallen door een bende Hottentotten. De Saldhanha werd gewond, maar slaagde er in, zijn schip be bereiken. Laten we ons even trachten voor te stel len, hoe dit stukje geschiedenis zich heeft afgespeeld. Zijn de Portugeezen aan land gegaan voor een wandelingetje, om zich eens te vertreden na het wekenlange ver blijf op een klein schip? Dan waren ze waarschijnlijk uitgedost in die sierlijke klee- dij der late middeleeuwen, die wij mannen wel graag weer zouden willen invoeren, maar onze vrouwen geven ons geen kans, haar nog eens door onze grootere „schoon heid" de loef af te steken. Daarom moeten wij ons houden aan saaie colbertjes en on gemakkelijke boordjes en dassen. Maar de Saldhanda zal uitgedost zijn geweest in een mooie marineblauwe fluweelen pantalon, kort natuurlijk, met wit zijden kousen en mooie kwasten aan de sierlijke veters zijner lage schoenen; denk u daarbij eens brons- fluweelen jas, met breeden bontkraag, van voren openhangend om 't mooie geborduur de vest te laten uitkomen. Een breede zij den ceintuur met de Portugeesche kleuren om het slanke middel en een met tinten en veeren versierde wandelstaf van een kleine twee meter lang voltooide het sierlijke ge heel. Zoo'n kerel had nog eens een kans bij het schoone geslacht! Maar om hem in dit tenue, de steile, met rotsblokken bezaaide, hellende weiden te laten opklauteren, of met handen en voeten te laten opzwoegen tegen de laatste, bijna loodrechte rotspartijen, vergt bijna te veel van onze fantasie. Hij kan de zaak ook als een kleine voorpóstenverkenning opgevat hebben en gegaan zijn in de wapen rusting-, waarin wij ons Al va altijd den ken. Stalen borstharnas, stalen rugstuk. sta len armplaten, stalen beenstukken, allemaal heelemaal niet overbodig als voorzorg tegen de pijlen der Bosjesmannen of werpspiesen der Hottentotten. En dan die helm! Als zijn geest daar nog rondwaarde, toen wij den Tafelberg beklommen, wat zal hij mij dan mijn shorts en licht khaki hemdje hebben benijd. En toch is het goed, ons af en toe, ook wat deze kleinigheden betreft, in te denken, in wat voor ongelooflijk zware en moeilijke omstandigheden onze voorouders vaak hun grootste daden hebben volbracht. Haast elke bergtocht rond Kaapstad be gint op Kloofnek, den bergpas tusschen Ta felberg en Leeuwenkoop. Het is het eindpunt van een autobuslijn, midden in Kaapstad en toch aan den rand der wildernis. Vandaar gaan vier auto-wegen uit, maar ook een viertal voetpaden, die onder langs de ber gen heen voeren, wat steenig hier en daar, maar zonder belangrijke stijgingen, zoodat ieder er genieten kan van de ongelooflijke bloemenweelde en van de prachtige verge zichten over de stad en baai en berghellingen. Eén pad. de Pipe Track, loopt langs buizen, die drinkwater naar de stad voeren, onder langs de Twaalf Apostelen heen, dus boven Camp's Bay langs, met uitzicht over den Atlantischen Oceaan. Een ander gaat vrijwel horizontaal langs den berg, van het eind punt van den weg naar het station der ka belbaan, tot waar het Rhodes-gedenkteeken pal noordwaarts uitziet over de Hottentot Mountains en het Drakengebergte. Van deze beide paden nu takken smalle, steile voetpaden af. die omhoog voeren naai de bekende opgangen van den berg. Er zijn meer dan honderd mogelijkheden, maar „Kas teelpoort" ,3hnkwaterravijn" en „Platteklip- gorge" kunnen gedaan worden door iedereen, die vrij van duizeligheid is en over spijker schoenen met de bijbehoorende kuiten be schikt. Een paar uur klimmen met telkens weer dat prachtpanorama achter ons en de steile ritswanden voor en links en rechts, brengen ons boven. Maar juist als we het vrij wel volkomen vlakke hoogste gedeelte van den berg betreden en rust en panorama op ons gemak zuilen gaan genieten, komt daar over het plateau een donzig mistwolkje aandrij ven. o zoo licht en zoo sierlijk, maar ik ben ge waarschuwd en weet wat dat beteekent! Achter dat eene komen er meer. Achter dat beetje komt veel en daarin schuilt het groote gevaar van den berg. Als de Tafel plotseling met het gevreesde Tafelkleed bedekt wordt, vindt niemand in de steenwoestenij daarbo ven de weinig uitgeloopen paden terug. En als men er al in slaagt een der bekende afgangen te bereiken, rolt en stuift, een gordijn van Slist den onvoorzichtige achterna, omhult hem. beneemt hem alle uitzicht, zelfs op de vlak voor hem liggende deelen van het pad, dat hij zóó maar al te gemakkelijk verliest. De steenen worden vochtig en glibberig, de dunne kleeding van den toerist geeft geen voldoende beschutting tegen de venijnige natte koude en zoo is al menige pleiziertocht op den berg heel treurig, met doodelijke ongevallen zelfs, geëindigd. Daar ligt het groote gevaar van den verraderlijken berg en wij besluiten, hem geen kans te geven door bij het eerste teeken van gevaar rechtsomkeert te maken en naar be neden te gaan. Net op tijdWe volbrachten de wat onpleizierige steile afdaling nog in bla- kenden zonneschijn en net hadden we den voet van den rotswand bereikt en waren we op het breede pad rond den berg aangeland, of daar kwamen de zware wolken aanrollen vlak over den bergtop heen en stortten zich als een waterval omlaag langs de loodrechte wanden. Gierende windvlagen maakten het nóg dui delijker, dat wij aan een groot gevaar ontsnapt waren. Maar het was een prachtig, onvergete lijk schouwspel, dat neerstormen en weer op geworpen worden der zware wolken-massa's in den strijd van opkomenden noordooster- storm en door zonnehitte opstijgende lucht- stroomen. Maar de storm won. Een uur later kletterde de regen neer op de kap van onze auto's en hadden we met eigen oogen gezien, dat een Zondagswandelingetje op den Tafel berg altijd bepaalde voorzorgen vereischt. t Maar we wilden het uitzicht zien en ge nieten en dus ging het een paar dagen later weer naar Kloofnek, nu met de Duivelspiek als doel. Eerst gaat de wandeling weer on der langs den Tafelberg, tot bij een brand wachthuisje een zigzagpad steil omhoog gaat naar het zadel tusschen Duivelsberg en Tafelberg. Wij komen omhoog aan den Atlantischen Oceaan-kant en dan is het een groote verrassing als daar. wanneer wij over het zadel komen, plotseling de geheele Kaapsche vlakte met haar kleurige voorste den, haar boschcomplexen en waterpartijen voor ons ligt, aan den noordkant afgeslo ten door de prachtige reeksen der Drakens bergen en Hottentot—Holland-Mountains. Nog verder rechts loopen deze uit in een bijzonder mooi voorgebergte met als laat ste punt Kaap Hangklip en daarvoor strekt zich False Bay uit, reeds een inham van den Indischen Oceaan, met een mooi wit zand strand en kleurige roode daken van bad plaatsjes er langs. In het zadel bloeien de anemonen en prijkt de heide in allerlei kleuren. Vliegenvangertjes staan er op den zwarten veenbodem en verdorde stengels doen zien, dat gladiolen en asfodil en vele mooie bolplanten meer, hier straks zullen bloeien. Maar het zadel is pas de aanloop tot den piek! Weer gaat het steil omhoog langs een nauwelijks herkenbaar smal paad je over de grootendeels met gras bedekte hellingen: weer waait de wind steeds har der en frisscher om onze verhitte lichamen heen, maar tot den verren horizon blijft alles prachtig helder. Na een goed uur staan wij op den top. zoeken een rotsblok om achter te schuilen voor den bergwind en krui pen er telkens weer achter vandaan om te fo tografeeren en te genieten. Langs het steile massief van den iets hoogeren Tafelberg heen, zien wij aan den eenen kant neer op Kaap stad met zijn Leeuwenkop en Signaalheuvel, de uitgestrekte havens en dokwerken. Aan den anderen kant overzien wij het geheele Kaap sche schiereiland met Muizenberg aan False Bay en verder het eene voorgebergte na het andere, tot de bergwereld plotseling- afbreekt bij Kaap de Goede Hoop en daar de beide oceanen elkaar raken om gezamenlijk in den gezichtseinder te vervloeien. Maar we zien nu ook langs de hellingen van den Tafelberg, al thans aan de noordzijde. Daar ligt het Rho des-gedenkteeken in de duistere dennengroe- pen van de staatsbebossching. daar staan de geweldige gebouwen van de universiteit en Groote Schuur en de Hollandsche molen, die daar onlangs gerestaureerd is en ingewijd met de bruiloft van Kloris en Roosje. Inge wijd als staatsmonument, want hij is niet meer in gebruik. Dan zien we over de vlakten naar het Noorden, het groote grazige terrein, waar de Hottentotten hun vee hielden en dat vooral verder oostelijk zulke mooie vlakke weilandstreken heeft, dat het land daar Hot ten tot-Holland werd genoemd. Daar ruilde Van Riebeeck zijn vee in en deze terreinen heeft een andere gouverneur, Van Overbeek. in la ter tijden van de Hottentotten gekocht voor 1600 pond, die echter door dezen braven die naar der Oost-Indische Compagnie niet in geld werden uitbetaald, maar in koopwaren, die geboekt stonden voor een gezamenlijke waarde van negen pond en enkele shillingen. En toch stonden de Hollanders in die oude tijden bekend om de eerlijke wijze, waarop ze handel dreven. De Portugeezen moeten het dan toch wel heel bar hebben gemaakt! Rond den middag beginnen de wolken te spelen langs Drakensbergen en Hottentot Mountains, wat de schilderachtigheid en grootschheid van het beeld slechts verhoo- gen kan. De Tafelberg blijft gelukkig hel der, maar we houden hem in de gaten. En dalen af langs een ander pad. weer langs nieuwe grazige hellingen en rotsachtige ge deelten, met prachtige vergezichten over de weelde van groen in Kirstenbosch en de uit gestrekte wijngaarden van Wynberg en Groot Constantia, steeds met het gezicht op de Drakensbergen bij Paarl, waar met ver anderenden zonnestand steeds meer teeke- ning komt in de uitgestrekte vruchtentuinen van Groot Drakestein, die doel van onze eerste tochten het binnenland in zullen zijn. Want de winter nadert, het regenseizoen aan de Kaap en het dringt ons noordwaarts, naar Oranje Vrijstaat en Transvaal, de oude voortrekkers achterna. Maar we begrijpen nu al wel, dat er hier veel gebeurd moet zijn! Alleen zeer belangrijke, alles over heerschende redenen kunnen iemand doen besluiten, een zoo pleizierig aandoend land als deze Kaapkolonie te verlaten voor een onbekende toekomst. Alkmaar wil zijn G. E. B. niet missen. Voorstel aan den Raad om tegen de provincie te procedeeren. Alkmaar blijft nog steeds groot belang hech ten aan het bezit van zijn Gemeente Electri- citeitsdistributiebedrijf. Zooals men weet kreeg Alkmaar enkele maanden geleden van de pro vincie een soort ultimatum thuis gestuurd in den vorm van een bedreiging met het sta ken van de stroomlevering, waarop de regee ring zich met de zaak heeft bemoeid en de gemeente heeft uitgenoodigd vóór 1 Juni a.s. een beslissing te nemen over de overgave van zijn G.EB. B. en W. wenschen hiertoe voor- loopig evenwel geen voorstel te doen. daar dit bedrijf groote winsten oplevert. Nu stellen zij den Raad voor een rechtsgeding tegen de pro vincie te voeren, teneinde haar op grond van artikel 4 der haar verleende concessie tot levering van electrischen stroom te verplich ten aan Alkmaar op redelijke voorwaarden electrischen stroom te blijven leveren ter dis tri bueering aan ingezetenen. Voorts zullen B en W. machtiging vragen, dé regeering te be richten. dat de gemeente zich er van onthoudt, het bedrijf aan de provincie over te dragen, zoolang niet door een rechterlijke uitspraak is komen vast te staan, dat de provincie niet tot levering van stoom aan de gemeente voor distributie aan ingezetenen verplicht is. Blijkens de juridische adviezen, welke B. en W. hebben ingewonnen, zijn er argumenten te over om te verwachten, dat een dergelijke actie tegen de provincie met succes'zal worden bekroond. Samenwerking is verkregen met de vereeniging van stroom-distributiebedrijven, die de actie der gemeente zal steunen. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE BOND VAN GEPENSIONNEERDEN. De afdeeling Haarlem van bovengenoemden Bond houdt Donderdagavond 7 April een ver gadering in het lokaal Comelissteeg 9 waar als spreker zal optreden de heer S. Baarda te Amsterdam, lid van het Hoofdbestuur. Ofschoon het wetsontwerp tot herbereke ning der pensioenen door de Regeering is in getrokken acht het bestuur van dezen bond het noodzakelijk dat een krachtige vereehi- ging blijft bestaan om ten allen tijde de al- gemeene belangen der gepensioneerden en de persoonlijke belangen der leden te bescher men. AMSTERDAMSCHE AA R D APPELEN MA R KT. Zeeuwsche bonte en blauwe f 3.35f 3.60. Zeeuwsche eigenheimers f 2.10f 2.25. Zeeuw sche bevenlanders f 2.25f 2.50: Zeeuwsche bintjes f 2.00f 2.20; Zeeuwsche redstar f 2.40f 2.60: Zeeuwsche industrie f 2.00 f 2.20: Zeeuwsche poters f 2.30f 2.40; IJpol- der blauwe f 2.75f 3; IJpolder bonte f 3.00 f 3.25; IJpolder bevelanders f 2.20—f 2.35: IJpolder redstar f 2.40f 2.60. Friesche bintjes f 2.00f 2.20: Friesche borgers f 2.40 f 2.60; Friesche redstar f 2.70—f 2.90: Friesche industrie f 2.00f 2.20; Duinzand aardappe len; Annapaulowna zand f 3.754.00; Drent- sche zand f 2.40f 2.60. Alles per H.L. Malta 12% cent per K.G. Aanvoer totaal 182.000 K.G. De Leeuwenkop van den Duivelspiek. Tubcrculose-beslrijding Morgen verkoop van het Emma-bloempje. De Haarlemsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose schrijft ons: De minister heeft den laatsten tijd vele vrij willige bijdragen ontvangen ter versterking van de defensie, voorwaar een sympathieke geste. Er is echter nog een minister van de fensie. n.l. de penningmeester der Haarlem sche Vereeniging tot bestrijding der tubercu lose. die gaarne zulke sympathieke bijdragen ontving ter versterking van de defensie tegen de tuberculose. De EmmabloemcoITecte, die morgen gehouden wordt, biedt een prachtige gelegenheid om deze bewijzen van sympathie te geven voor deze menschlievende defensie. Laat ieder eens flink in de beurs tasten wanneer haar of hem het bekende bloempje wordt aangeboden door de één of andere lief tallige jongedame. Het is zeker wel de mak kelijkste en meest prettige manier van bij dragen. terwijl men tevens gedecoreerd wordt met een bewijs van menschlievendheid en naastenliefde. Noodig Is versterking der defensie tegen de tuberculose zeker, want al moge het aantal sterfgevallen verminderen door het werk der tuberculose-bestrijding, nog Immer dreigt het gevaar voor besmetting, want alleen aan het Cons.-bureau zijn uit Haarlem nog 400 tiënten bekend met positief sputum. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het bureau van politie uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: Handschoenen en ceinturen, bril. 2 lepels en een vork, nummerplaat, vulpotlood. Politie bureau, Smedestraat; autoped. Neeskens, Spaarnhovenstraat 18; bankbiljet, v. Vliet, Gen. Boothastraat 131: étui. De Buur. Soenda- straat 12; gewicht, Scheffer, Sillemstraat 43; horloge, Maser. Kleine Houtstraat 87: kleedje en vingerhoed. Holleman, Atjehstraat 65 rd.: kousen. Haven, Haitsma Mulierstraat 86: kistje salade, Landwerd, Spaarnhovenstraat 70:; koperen miniatuur, v. Kessel, Graaf schapstraat 4; portemonnaie met inhoud, v. Rossum, de Clercqstraat 126; rijwielplaatje, Bekkum, Leeuwerikstraat 72; rijwielplaatje, v. d. Knijff, Gen. de Wetstraat 8rood; rijwiel. Kruier, Berkheidestraat- 8 zwart; zakdoek Spook, Rijksstraatweg 60. Tentoonstelling Haarlem en Haarlemmers. De vereeniging „Haerlem" organiseert, in het vereenigingsgebouw ..De Hoofdwacht" een expositie „Haarlem en Haarlemmers", stand beelden en portretten, waarbij op glas ge brand. boeksier, schetsen enz. door den Haar- lemschen teekenaar G. Kerkhof. Zaterdagmiddag as. te half drie wordt de tentoonstelling geopend. De expositie is t/m Zaterdag 16 April eiken dag took des Zon dags) te bezichtigen. Oud-Oostenrijkscli kanselier zal „ja" stemmen. Verklaring van dr. Karl Renner. De vroegere Oostenrijksche bondskanse lier, dr. Karl Renner, heeft in een interview met het Neue Wiener Tageblatt verklaard, dat hij op 19 November 1918 in de Nationale Vergadering heeft voorgesteld DuitschOos- tem-ijk met de Duitsche republiek te vereeni gen. Sinds 1919 heeft hij den strijd voor de aansluiting voortgezet. Het treurige tusschenspel van 1866 tot 1918 gaat thans in de 1000-jarige gemeenschap pelijke geschiedenis ten onder, aldus dr. Renner. Als sociaal-democraat en dus als voorvech ter van het zelfbeschikkingsrecht der naties, als eerste kanselier der republiek Duitsch— Oostenrijk en als vroegere president van haar vredeslegatie te St. Germain zal hij „ja" stemmen. Labourmotie tegen Britsclie regeeringspolitiek verworpen. Chamberlain versus de oppositie. Het lid der Brltsche Labourpartij Arthur Greenwood had bij het Lagerhuis een motie van afkeuring ingediend, waarvoor hij de volgende drie redenen aangaf: 1. Het democratische volk der wereld moet weten, dat er in dit land krachten zijn. die de schending van plechtige overeenkomsten door Groot-Brittannië niet onderschrijven en niet willen onderschrijven. 2. Mlllioenen van het Britsche volk heb ben steeds de politiek van Groot-Brittannië. die gebaseerd is op den Volkenbond en de collectieve veiligheid en niet dan zonder strijd mag worden opgeofferd, gesteund. 3. De Labour oppositie spreekt haar alge- heele ontevredenheid, afschuw en afkeuring uit over de kortzichtige en fatale politiek, welke de minister-president volgt. Deze motie kwam gisteren in het Lagerhuis ter sprake. Daarbij zeide de premier Cham berlain o.a.: het herhalen van mijn vorige verklaring, die niet alleen in dit land, maar overal ter wereld, met uitzondering mis schien van Sovjet-Rusland, algemeene goed keuring heeft gevonden, heeft geen nut. De oppositie wil van de moeilijkheden van den internationalen toestand gebruik maken ten bate van partijdoeleinden. Chamberlain zeide niet te gelooven, dat een beroep op het land naar aanleiding van dit punt de beweringen der oppositie zouden rechtvaardigen. Wij zijn nog steeds van plan het volledig ste gebruik van den bond te maken binnen de grenzen, die erkend moeten worden, doch wij achten den Bond op het oogenblik niet in staat haar taak te volbrengen. Chamberlain zeide zich geen beter onder werp voor een beroep op het land te kunnen voorstellen dan de tegenstelling tusschen de politiek der regeering en die der oppositie en zich niets te kunnen indenken, dat meer ver warring in de rijen der oppositie zou stichten dan dat hij haar aan haar woord zou hou den Het is thans niet de tijd onrust te ver wekken in het land dat de weeën van het bewapeningsprogramma doormaakt. Onder bijval ran zijn aanhangers. De oppositie, aldus zeide de minister, mag blij zijn. dat zij er vanavond met een gezon de afstraffing afkomt en niet een grootere nederlaag in het land lijdt. De Labourmotie werd tenslotte verworpen met 359 tegen 152 stemmen. Amerika wil een grooten voor sprong op Japan hebben. Amerikaansche vloot moet minstens 60 pCt. sterker zijn dan de Japansche. Uit Washington: Het staatsdepartement heeft gisteren een breedopgezette uiteenzet ting van de politiek toegezonden aan de se naatscommissie voor vlootzaken, waarin o.a. wordt verklaard, dat, zoolang de gespannen politieke toestand in den Stillen Oceaan en het Verre Oosten voortduurt de Vereenigde Staten een vloot moeten hebben, die minstens 60 procent sterker is dan de Japansche. Hier aan wordt toegevoegd, dat ongeacht de toe komstige betrekkingen tusschen de Vereenig de Staten en de Phillipijnen de belangen van de nationale veiligheid een handhaving van het vlootoverzlcht op Japan noodzakelijk ma ken. VERGEEFSCHE SPEURTOCHT NAAR VERMISTEN VLIEGER. Het Russische persagentschap Tass meldt, dat de vlieger Motsjkofski, die op zoek is naar het vliegtuig van Lewanefski Maandag 11 uur in de lucht is geweest. Om drie uur in den morgen was hij opgestegen op het Prins Rudolf-eiland. Om zeven uur 20 vloog hij boven de Pool en om twee 's middags keerde hij op zijn basis terug. Ondanks het heldere weer heeft hij geen spoor van het vermiste vliegtuig ontdekt. HOLLAND—AMERIKA LUN. Blommersdyk, N.-Orl. n. Rott. l v. Tamplco. Volendam, 2 v. N.-York n. Bermuda. Burgerdijk, N.-Orleans n. Rott. 2 v. Havana Deltdijk. 2 v. Rott. te Vanc. Lochmonar, Rott. n. Vancouver 2 v. Swansea Drechtdijk, 3 v. Rott. n. Vancouver. Edam, 3 v. Albany te N.-York vertr. 4 n. Rott Binnendijk, Rott, n. N.-Orl. p. 2 Dung. Boschdijk. N. Orl. n. Rott. 4 te London. Lochgoil, Rott, n. Vanc. 2 v. Kingston (J.) HOLLAND—AFRIKA LLJN. Springfontein (thuisr.) 4 v. Aden. Bloemfontein, 4 v. Rott. n. Bremen. Heemskerk, 3 v. Beira n. Rott. Boschfontein (uitr.)4 v. Port Natal. Nijkerk, 4 v. Hamburg te Amst, vertr. 5 n. Beira. Jagersfontein (uitr.) 3 v. Dover. Rand fontein, (uitr.) 3 v. Aden. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (thuisr.) 2 v. Takoradi. Jaarstroom (uitreis) 2 v. Port Bouet. Ceres (thuisr.) 4 v. Havre. HALCYON LIJN. Stad Arnhem. 2 v. Genua n. Pepel via Aran. Stad Schiedam. 5 Hoek v. Holl. verw. Stad Haarlem, 2 v. Vlaard. te Pto Ferrajo. Rozenburg, 3 v Velsen te Vlaardingen. St. Dordrecht, Pto. Ferrajo n. Pepel p. 2 Gibraltar. HOLLAND—BRITSCH-rNDIë LIJN. Hoogkerk (thuisr.) 3 v. Bimlipatam. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Marken (uitr.i 3 v. Port Sudan. HOLLAND—OOST-AZIé LIJN. Meerkerk, 2 v. Amst. te Hamburg. Serooskerk (thuisr.) 3 v. Aden. Zuiderkerk (thuisr.) 2 te Kobe. Gaasterkerk (uitr.) p. 2 Ouessant. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland (thuisr.) 2 v. Montevideo. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Agamemnon, 2 v. Lipari n. Lissabon. Ariadne, Rott, n. Tanger p. 3 Dungeness. Baarn, 2 v. Hamburg n. Antwerpen. Bodegraven, Chili n. Amst. 3 te Antwerpen. Boskoop, 1 v. Curacao n. Cristobal. Crijnssen, 3 v. Cristobal n. Cartagena. Dido, 2 v. West-Indië te Curacao. Fauna, 4 v. Kopenhagen te Amsterdam. Hebe, 3 v. Amst. te Hamburg. Hercules, 3 v. Stamboul te Izmir. Hermes, Bourgas n. Amst. p. 3 Gibraltar. Iris, 2 v. Danzig n. Amst. Juno, Rott. n. Algiers p. 9 Gibraltar. Mars, 3 v. Hamburg n. Amst. Midas, 2 v. Curacao n. Maracalbo. Oberon, 2 v. Malta n. Piraeus. Odysseus, Vigo n. Amst. p. 3 Ouessant. Oranje Nassau, n. WJndlë p. 2 Dungeness. Orpheus. 4 v. Aarhuus te Amst. Perseus, 1 v. Palermo n. Malaga. Plato, 29 v. Curacao n. Maracaübo. Strabo, 2 v. Curacao n. Maracaibo. Theseus, 3 v. Kopenhagen te Stettin. Titus, 3 v. Sail Antico te Napels. Trajanus, Rott. n. Gibraltar p. 2 Dungenesa Triton, 2 v. Limni te Piraeus. Venezuela, Amst. n. W.-Indië p. 2 Dung. Venus, 2 v. Beira n. Malta. Vesta Lissabon n. Genua p. 3 Gibraltar. Aurora, Stettin n. Amst. p. 4 BrunsbutteL Colombia. 30 v. Barbados n. Port Limon. Telamon. 1 v. W.-Indië te New-York. Bennekom, Chili n. Amst. l v. Callao. Pluto, 4 v. Amst. te Kopenhagen. Saturnus, Catania n. Calais p. 4 Gibraltar. Ajax. 3 v. Amst. te Gdynia." Stella, 4 v. Oran n. Tunis. Orion, 3 v. Beyrouth te ZIghi. Bennekom, 3 v. Pto Chicama n. Balboa. Aurora, 4 v. Amst. n. Londen. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aludra, 4 v. Rott. te Hamburg. KONINKLIJKE SHELL. Alphacca (uitr.) p. 2 Dungeness. Mirza, 4 v. Curacao te Rott. MEIJER EN CO.'S SCHEEPVAART MIJ. Menelaus, Japan n. Rott. 30 v. Colombo. Achilles, Japan n. Rott. 3 te Londen. Bcnlawers, n. Rott. p. 3 Gibraltar. Stentor, 4 v. Batavia te Amst. Eurymedon. Lvp. n. Java 1 te Singapore. Benavon. 1 v. Yokohama n. Rott. City of Eastb. n. Rott. 5 te Havre. Glenaffaric, n. Amst. p. 3 Gibraltar. Helenus, n. Amst. p. 4 Gibraltar. Eurylochus, 3 v. Batavia n. Amst ROTTERDA MSCHE LLOYD. Derapo (thuisr.) p. 3 Kaap del Armi. Kedoe (thuisr.) p. 1 Kaap Guardafui. Kota Nopan (uitr.) p. 3 Gibraltar. Soekaboemi (uitr.) p. 2 Perim. Siantar, 3 v. Batavia te Rott. Tjikembang. 4 v. Macassar te Rott. Weltevreden. 4 v. Rott. te Batavia. Kota Inten (t.) p. 4 Kaap del Armi. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Moena, 3 v. Batavia te Amst. Madoera (uitr.) 4 v. Suez. Johan. v. Old. (t.) 5 (12 midd.) te Amst. verw. Mapia (thuisr.) p. 3 Gibraltar. Marn. v. St. Aldeg. (u.) 3 te Sabang. Joh. de Witt (thuisr.) 3 v. Sabang. Poelau Bras, 2 v. Batavia n. Amst. WIJK LIJN. Katwijk. 2 v. Stettin n. Rott. Beverwijk. Morphoubaai n. Rott. p. 3 Malta. Naaldwijk. 2 v. Stamboul te Salonika. Randwijk, Rott. n. Bizerta p. 2 Gibraltar. Stolwijk, Tyne n. Bayonne p, 2 Ouessant.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11