Haarlem's Dagblad Op Sportgebied. En een nieuw geluid. De Koningin doctor honoris causa. E. Hef belangrijkste 55c Jaar<ran*r No. 16806 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Aigem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Znider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM DinsÜag 5 Vpril 1938 Abonnementen per week f 0.25, p. maand f L10. per 3 maanden f 3.25. franco per poet f3.55. lome nummer* 6 eent per ex» Advertentiën i 1-5 regel* f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame* f 0.60 per regeL Regelabonnement*tarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel* f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje* n« rubriek Tot de gebeurtenissen, die gelukkig ook in deze spannende tijden de menschheid van de noodige afleiding en opluchting voorzien be- hooren velerlei feiten op sportgebied. En zoo moet Engeland, zwaar-bewapend en zwaar- politiseerend als het is. zijn jaarlijksche Boat Race meer dan ooit gewaardeerd hebben. Het Engelsche volk is zich meer dan eenig ander bewust van de heilzaamheid van zulke aflei ding en het zal zich straks niet minder op winden over de Derby en over de Testmat- ches tegen Australië als het zich thans tot geestdrift heeft laten vervoeren door den negentigsten roeiwedstrijd tusschen acht studenten van Oxford en acht studenten van Cambridge. Waarbij de eersten, die de loting voor de boeien verloren en dientengevolge het meest met ruw water te kampen had den. niettemin een besliste overwinning be haalden. Zooiets verheugt den Brit, want in de jaren 19241936, dertienmaal achtereen, had steeds Cambridge gewonnen, verleden jaar behaalde Oxford eindelijk weer eens de zege, maar niet op erg overtuigende wijze en nu pas kan men zeggen dat het oude even wicht hersteld is. De Boat Race had door de lange reeks overwinningen van éen partij nogal wat be langstelling verloren. Dat was niet goed. En gelsche begrippen omtrent levenskunst, die een weloverwogen doseering van verschillen de levensinteressen als het ideaal beschou wen, kennen groote beteekenis toe ook aan die sportgebeurtenissen, die men als „klas siek" is gaan aanvaarden. Waarom nu juist deze roeiwedstrijd het tot zulk een hoogte in de openbare waardeering heeft gebracht is niet in alle opzichten duidelijk, maar daar verdiept de Engelschman zich heelemaal niet in. Hij aanvaardt het geval, zooals hij vele dingen aanvaardt die hem bij ondervinding goed en prettig gebleken zijn. En aangezien Oxford oudere opvattingen omtrent roeitech- niek meer in het bijzonder omtrent de vorming van een ploeg huldigt dan Cam bridge is nu weer een technisch dispuut tot nieuw leven gewekt ook. Technische disputen over roeien hebben de eigenschap nimmer uit te sterven (geen enkele opvatting schijnt het ooit duurzaam te winnen) en dat houdt leven in de brou werij. Er kunnen lange beschouwingen over geschreven en eindelooze gesprekken over ge houden worden en de kern van de zaak is gezond. Dat tweemaal acht jonge kerels zich een half jaar lang uitsloven in oefening en samenwerking en zich daarbij onthouding van allerlei genoegens moeten getroosten, al les terwille van één wedstrijd die een mi nuut of twintig duurtdat is niet alleen goed voor him karakter en vooral voor de ontwikkeling van hun wilskracht, maar het is ook een goed, gezond voorbeeld voor anderen. Al die andere jonge menschen zien en erva ren, dat waarde aan zoo'n prestatie en ook aan het goede verliezerschap van de versla gen acht wordt gehecht door geheel Enge land. Zooiets kan men niet onderschatten, zegt de Engelschman, en vermoedelijk heeft hij gelijk als hij instellingen als deze in volle waarde houdt. Een tweede buitenlandsche gebeurtenis op sportgebied heeft de aandacht getrokken. Het Oostenrijksche voetbalelftal heeft zijn laat- sten wedstrijd gespeeldtegen het Duitsche Elftal en dit met 20 geslagen. Dat was wel te voorzien, want het is altijd als sterker be schouwd. En hier ziet men iets anders. Hier vermoedt men eenige politieke regie, die door een handig kenner van de volkspsyche moet zijn gevoerd. Want de Weensche voetballiefhebbers moe ten door dezen wedstrijd beseft hebben, dat hun voetballers een mooie aanwinst voor Groot-Duitschland zijn en dat hun land, al was het zoo klein en al is het opgeslokt door den grooten buurman, hem op het voetbal veld dan toch maar de les heeft kunnen lezen Straks zullen natuurlijk in het nieuwe Duit sche elftal, icüat aan de wereldkampioenschap pen zal deelnemen, vele Oostenrijkers een plaats vinden. En dat zal wel nieuwe voldoe ning in Weenen wekken. Ik vind dit geval niet zoo aantrekkelijk als de Boat Race. Sport zonder politiek, dus als zui vere afleiding en ontspanning beoefend, is mij heel wat liever. Maar belangwekkend is dit ook en bovendien herinnert het ietwat aan de Luxemburgers, door wier landje tijdens den oorlog '14-'18 iedereen heentrok die er lust in had, maar die een paar jaar later een ploeg boksers erop uit stuurden, die in vele hoofd steden van Europa uitkwam en overal de vreemdelingen een aframmeling gaf Er zitten vele mogelijkheden ook in de sport. Moeilijke tocht van de „Hinde". Met zware slagzij te Cuxhaven aangekomen. ROTTERDAM, 5 April. Het vrachtscheep je „Hinde" van de reederij F. A. Voigt en Co. alhier, dat Zaterdag met een lading ijzer naar Hamburg was vertrokken en waaromtrent eenige ongerustheid bestond, is hedennacht om half twee met zware slagzij te Cuxhaven aangekomen. Het schip, dat 450 ton meet, heeft ernstig met d.en storm te kampen gehad. Wat de be manning betreft was echter alles wel aan boord. (Volgens berichten in buiten landsche bladen heeft men in Duitschland een radio geluidsver sterker geconstrueerd, waardoor het zelfs mogelijk wordt gras te hooren groeien.) Hij kan 't gras zelfs groeien hooren, Een vanouds bekende zin, Die beduidt: spits nu je ooren, Och, wat beeldt die man zich in. Dat, bedoeld als overdrijving In de sterkste mate, blijkt, Als ze waar is, de beschrijving, Nu in feite ook bereikt. En u kunt nu wel verklaren, Ik geloof er toch niet aan, Telkens bleek de laatste jaren, Dat wij nergens meer voor staan. Als u het met eigen ooren Soms ook controleeren wil, Is het nu het best te hooren, Want de Grasmaand is April. Koop dan. dat is de methode, Zoo'n versterker van 't geluid, Leg u neer tusschen de zoden. En gij hoort, hoe 't sprietje spruit. Ik zal m' er niet mee vermoeien. Hoe merkwaardig 't zij misschien, Ik wil gras niet hooren groeien. 'k Ben voldaan als 'k het kan zien. Zoudt u mij de vraag voor leggen: Waarom is hiernaar gestreefd. Tja, dat durf ik niet te zeggen. Tenzij Duitschland 't oogmerk heeft. Waarlijk „grondig" te vermijden. Dat men mooglijk vroeg of laat, Nog het gras in deze tijden Ergens over grpeien laat. P. GASUS. WENSCHT U vakkundige voorlichting bij het zoeken naar 'n BEHANGSEL? Bezoekt U dan ONZE ZAAK. Al 22 jaar gevestigd. HART'S BEHANGSELPAPIERHANDEL, KLEINE HOUTSTRAAT 49 - Telef. 11279 (Adv. Ingez. Med»j De senaat vair de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam heeft in zijn Maandag gehouden zitting be sloten aan H.M. de Koningin ter ge legenheid van haar 40-jarig regec- ringsjubileum het eere-doctoraat in de economische wetenschappen aan te bieden. De promotie zal plaats hebben in een bijzondere plechtige zitting van den senaat op een der dagen tus schen zes en elf September a.s. De rector-magnificus, prof. dr. H. Frijda, is door den senaat als pro motor van H.M. de Koningin aange wezen BENOEMING BIJ HOOFDSTEM BUREAUX. 's GRAVENHAGE 4 April. Bij K. B. van 31 Maart 1928 zijn benoemd voor het tijdvak van 16 April 1938 tot 15 April 1942 buiten den voorzitter, aangewezen in artikel 33, der de lid, der Kieswet bij het Hoofdstembureau ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal in Kieskring II: Tot lid: Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, oud-wet houder der gemeente Haarlem. P. Kalbfleisch, oud-administrateur ter ge meentesecretarie te Haarlem (inmiddels over leden). M. Lugt, oud-directeur der Rotterdamsche Bankvereeniging te Haarlem. M. A. Reinalda, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en wethouder der gemeente Haarlem. Tot plaatsvervangend lid: G. Wolzak Hzn., lid van den Raad der ge meente Haarlem. W. Fehres, referendaris ter Gemeente secretarie te Haarlem. R. C. A. van Cranenburgh, notaris te Haarlem. -U*v fydulddtye ÏÏUmUC De jongste door Prins Bernhard gemaakte foto van Prinses Uuliana en Prinses Beatrix. Deze buitengewoon geslaagde foto toont wel duidelijk, dat de gezondheidstoestand van de jeugdige Prinses gelukkig niets te wenschen laai. Ring van 300.— gestolen. Door een Oostenrijksch dienstmeisje. Een dame uit de Kruisstraat heelt aan de politie aangifte gedaan van de vermissing van een juweelen ring ter waarde van f 300. Zij verdacht haar 25-jarig dienstmeisje van dezen diefstal. In verband hiermede heeft de recherche dit meisje aangehouden en naar het bureau aan de Smedestraat gebracht. Zij bekende den ring gestolen te hebben. De vorige week gaf zij het kleinood aan haar verloofde, die het beleende in de Bank van Leening te Haarlem. Zij is in verzekerde bewaring ge steld. De politie zet het onderzoek voort. HAARL. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Openbare lessen. Men schrijft ons; Heden worden in bovengenoemede school openbare lessen gehouden van 24 en van 79 uur en deze worden Woensdagmiddag herhaald van 24 uur. Daar men in dezen tijd er van doordrongen is dat de vrouw zooveel mogelijk vrouwelijk werk moet verrichten, is het voor onze meisjes van 'zooveel nut dit ook gelteerd te hebben. De verschillende huishoudscholen houden af en toe deze Openbare lessen, om ouders en belangstellenden en ook de meisjes zelf cneer bekend te maken met dit specifiek vrouwelijk onderwijs. Het is een ieder aan te raden, gebruik te maken met de Haarlemsche Huishoud- en In dustrieschool en de lessen daar bij te wonen. Ten aanschouwe van een groote menigte is het Oostenrijksche concentratiekamp Wöllersdorf, waar vele iiationaal-socialisten gevangen gezeten hebben, in brand gestoken. Gouwleider Biirckel sprak bij deze nachtelijke gebeurtenis dc „vuur- spreuk" uit. De luchtbescherming le Haarlem. Organisatie wordt krachtig ter hand genomen. Wij hadden heden een onderhoud met den heer E. H. Tenckinck. Commissaris van Poli tie. hoofd van de Luchtbeschermingsdienst te Haarlem, over de luchtbescheiming te Haar lem. Daaruit bleek ons. dat getracht wordt de organisatie zoo krachtig mogelijk ter hand te nemen. Men weet dat de afdeeling van de Ned. Vereeniging voor luchtbescherming, waarmee de autoriteiten nauw samenwerken, een eigen bureau heeft gekregen in de school in de Prins Hendrikstraat, dat onder leiding staat van den heer C. Alberti, met de bedoe ling het publiek zoo goed mogelijk voorlich ting te geven. De hoofden van de verschillende takken van gemeentedienst hebben hun instructies ge kregen welke taak zij en hun diensten hebben te vervullen bij eventueele luchtaanvallen. Ver der wórdt alle zorg besteed aan de opleiding van menschen die de leiding kunnen nemen bij het reddingswerk. De 50 gasmaskers, die Haarlem reeds eenigen tijd geleden van de re giering toegezegd had gekregen, maar die maar niet kwamen, zijn inmid dels gearriveerd, zoodat ook daarmede geoefend kan worden. Voor 1938 zijn nog meer gasmaskers aan Haarlem beloofd. Een ingenieur van den dienst van Bouw en Woningtoezicht heeft opdracht gekregen een studie van de vraagstukken te emaken die be trekking hebben op de luchtbescherming om in staat te zijn het publiek voorlichting te ge ven wat betreft het beveiligen van gebouwen Ook zal het noodig zijn dat de gemeente ver schillende maatregelen neemt om deelen van belangrijke gebouwen en fabrieken, die het meest noodig zijn, zooveel mogelijk te vrijwa ren voor schade. Men behoeft niet te dneken zoo ver volgde de heer Tenckinck dat er iets ge daan kan worden tegen een voltreffer. Valt een bom precies op een van onze gashouders, dan is het wel als zeker aan te nemen, dat die gashouder reddeloos verloren is. Zoo is het ook met andere gebouwen. Maar er zullen bij een eventueele luchtaanval ook in de nabij heid van de plaats waar een bom valt onheilen worden aangericht en het is niet mogelijk voorzorgen te nemen tegen scherven. De ziekenhuizen moeten rekening houden met de mogelijkheid dat de centrale getrof fen wordt, zoodal er gezorgd moet worden voor een reserve-verlichting op de operatiekamers door middel van accu's. Ook moeten maatregelen genomen worden voor het verduisteren van de stad. Er zullen speciale beschermde lampen moeten worden aangebracht op drukke punten der stad, die niet geheel in het donker gezet kunnen wor den. Ten slotte vernamen wij van den Com missaris dat het aan te nemen is, dat in de naaste toekomst ook te Haar lem een verduisteringsproef zal wor den genomen, want dat blijkt zeer nuttig te zijn om het publiek een in zicht te geven in de maatregelen die bij een eventueelen aanval uit dc lucht noodig zijn. Het woord is aan Boileau: Wie zich niet kan beper ken, kan niet schrijven. Werkloosheid te Haarlem. De daling duurt voort. De daling van het aantal werkloozen t« Haarlem zet den laatsten tijd gelukkig door. In de afgeloopen week is weer een verminde ring geconstateerd van 135. Dezelfde week van verleden jaar gaf slechts een daling van 38 te zien. Het is nu x-eeds de derde week dat een vergelijking met de overeenkomstig» week van het vorige jaar zeer gunstig is. Het aantal werkloozen te Haar lem is thans 5587, wat 591 beneden het cijfer van 1937 en 908 beneden dat van 1936 is. In dit voorjaar wordt een vrij groote be drijvigheid waargenomen in de seizoenbedrij ven. Bovendien doet zich ook het feit gevoelen dat ongeveer 100 jonge mannen dit jaar in militairen dienst gebleven zijn doordat ce lichting langer onder de wapenen blijft. Ernstig ongeluk te Heemstede. Auto in de Leidschcvaart gereden, bestuurster verdronken. HEEMSTEDE Dinsdag. Gisteravond omstreeks 6 uur voer een schipper door de Leidsche Vaart. Tusschen de gebouwen van de Amsterdacnsche Water leiding en de Manpadsbrug stootte zijn schuit op een midden in de Leidsche Vaart liggend voorwerp. Ook dreef daar ter plaatse olie op het water. Met stokken is men toen het water af gaan zoeken, en uit dit onderzoek kwam vast te staan dat er een luxe auto een meter onder water lag. Direct werd de politie van het ongeval in kennnis gesteld. En ook Openbare Werken verleende medewerking om de auto aan den kant te brengen. Dit geschiedde met behulp van een kraan wagen. Toen de auto tenslotte aan de oppervlakte was. kwam men tot de onstellende ont dekking dat de bestuurster nog achter het stuur zat. Zij bleek te zijn de rëeds Zondag nacht vermiste 43-jarige dame R. uit Haar lem. Vermoedelijk is zij langzaam aan van den weg afgeweken, daar de wielsporen aangeven dat de auto eenige meters op de berm heeft gereden, voor deze in het water is terecht gekomen. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje op de openbare begraafplaats over gebracht. De auto, die vermoedelijk door de botsing met de schuit vrij ernstig beschadigd was. is door de politie in beslag genomen. De ladderwagen der brandweer deed met haar sterke zoeklicht goede diensten. Burgemeester Jhr. J P. W. van Doorn en de Inspecteur van Politie de heer Berendsen, waren op het terrein van het ongeluk aan wezig. ENGELAND'S GROOTSTE OORLOGSSCHIP OP DE REEDE VAN BARCELONA. De ..Hood", het grootste oorlogsschip der Britsche vloot is in de Middellandsche Zee op de reede van Barcelona aangekomen. De Britsche vlootautoriteiten treffen dc noodige schikkingen om de Britsche onderdanen, wan neer de omstandigheden dit noodig zullen maken, snel te evacueeren. i r zijn niet veel bewoners van Haar lem en Omstreken meer, die nooit eens geprofiteerd hebben van de plaatsing van een Groentje in Haarlem's Dagblad. Wanneer U nog tot die kleine groep mocht behooren, staan wij voor U klaar om dit dadelijk te verhelpen. HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. De Koningin is een eere-doctoraat der Gem. Universiteit te Amsterdam aan geboden. 1 Zondagavond blijkt een auto in de Leid- schevaart te zijn gereden; een inzitten de dame is verdronken. - 1 Met ingang van 7 April zullen op het mid- dennet enkele Dieseltreinen vervangen worden door electrische tremen. 3 Dr. Ph. C. Visser zal tot onze gezant te An kara benoemd worden. 3 De inhoud van het nieuwe financieele wetsontwerp van Léon Blum. 4 Een Labourmotie tegen de Britsche regec- ringspolitiek is door het Lagerhuis ver worpen. 7 De drie noordelijke provincies hebben een gecombineerde luchtbeschermingsoefe ning gehouden. g ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Op Sportgebied. 1 K. de Jong: De violoncello. 2 J. B. Schuil: Gala-avond der H. O. V. 2 Van onzen Berlijnschen correspondent: Hitler's koloniale eischen weer op den voorgrond. 4 Mr. J. II. van Gelderen: Prijsbescherming 6 H. D. Vertelling: Een treinconducteur. 6 Dr. VV. G. N. v. d. Sleen: Naar Tafelberg en Duivelspiek. 7 Schaakrubriek. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 1|

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1