Gecombineerde luchtbeschermings oefening in het Noorden. SCHAAKRUBRIEK -i 4 4 4 iP?! 'WW w 4 r DINSDAG 5 APRIL 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 9 DAMES-HOCKEY. WALES—NEDERLAND (0-1) Mej. v. Bueren. Verdiende overwinning voor de Hollandsclie dames. Uit Neath: Maandagmiddag kwart voor zes Is alhier de landenwedstrijd Dameshockey ge speeld tusschen de ploegen van Wales en Ne derland, welke in een welverdiende 10 over winning voor de Nederlandsche dames is ge ëindigd, nadat zij reeds bij rust een 10 voor sprong hadden verkregen. Na voorgesteld te zijn aan den burgemees ter van Neath. stelden de volgende ploegen zich op: Wales: Doel: Smith. Achter: J. Da vies en James. Midden: G. Davies, Edwards en Bowden. Vóór: Rose, Jones, Williams, Thomas en Edmunds. Nederland Doel: Heutink (P. W.). Achter: Roos (B.D.H.C.) en Rollin Couquer- que (H.O.C.) Midden: De Vletter (B.D.H.C.), Vreede (Rood Wit) en Offerhaus (H.D.M.). Vóór: S. Kruize (Amsterdam), S. Broese van Groenou (Kieviten), Van Bueren (B.D.H.C.), E. Kruize (Amsterdam) en Exalto (H.H.IJ.C.). Dadelijk na het begin oefenden de gast vrouwen een zwaren druk uit op het Neder landsche doel. De Nederlandsche speelsters hadden in deq beginne groote moeite, het ware spel te vinden. Zij bleken ook de ver moeienissen van de reis naar Wales nog niet geheel te boven te zijn gekomen. Bovendien was het terrein, dat overigens in zeer goeden staat verkeerde, eenigszins hellend; de Ne derlandsche dames moesten in de eerste helft tegen de glooiïng op spelen. Langzamerhand werd het evenwicht tus schen de ploegen echter hersteld; toen kwam Nederland in den aanval. Typeerend was het evenwel, dat, na de in Folkestone opgedane ervaringen, de Neder landsche aanval zich ook ditmaal strikt hield aan de W-formatie, waar door de gastvrouwen ge spaard bleven voor een groo- tere nederlaag. Nog in de eerste helft, bij een der Ne derlandsche aanvallen, ver oorzaakte de verdediging van Wales een strafcorner, welke op fraaie wijze werd ingeschoten door mej. Van Bueren (01). Zoowel in de resteerende minuten van de eerste helft, als in de tweede helft wist Ne derland dezen voorsprong te behouden. De partijen- wogen geheel tegen elkaar op; beide verdedigingen waren de voorhoedes vol komen de baas, al dient gezegd te worden, dat de Nederlandsche aanvalslinie meer kansen gehad heeft, dan die van Wales. Een mooie kans kreeg mejuffrouw Van Bue ren in de tweede helft, toen zij geheel alleen voor de doelverdedigster van Wales kwam te staan, doch de bal ging recht op de doelver dedigster af. Met onveranderden stand kwam het einde van dezen wedstrijd. Bij de gastvrouwen was vooral de doelver dedigster Smith zeer goed, evenals trouwens de beide achterspeelsters. De meeste Neder landsche aanvallen strandden op dit sterke trio, waaraan grootendeels te wijten is, dat de Nederlandsche voorhoede niet meer doelpun ten kon scoren. De middenlinie van Wales maakte een zwak ken indruk. De voorhoede van Wales speelde evenals Zaterdag j.l. de Engelsche, op één lijn aanvallend; hierbij blonk vooral de midden voor mejuffrouw Williams uit, die het spel teer goed open wist te houden en een flinke snelheid bleek te kunnen ontwikkelen. Van de beide vleugels was de linker, bestaande uit de speelsters Thomas en Edmunds, het ge vaarlijkst. Het spel van de Nederlandsche ploeg is over het algemeen niet meegevallen, vooral niet ten aanzien van de voorhoede. Wie gedacht zou hébben, dat onze aanval zijn «pel wij ze zou hebben herzien, nadat toch te Folkestone ge bleken was, dat de gebruikelijke Nederland sche tactiek tegen de Engelsche dames niet gemotiveerd was, kwam bedrogen uit. Wel werd door wisselen van de dames S. Kruize en Broese van Groenou de aanval eenigszins versterkt, doch deze omzetting bleek toch nog niet voldoende. In de voorhoede was het spel van de dames Exalto en Broese van Groenou het meest be vredigend. De overige drie speelsters toonden wel het noodige enthousiasme, doch in den slagcirkel traden zij niet doortastend ge noeg op. In de middenlinie trad mej. Vreede niet zoozeer op den voorgrond als in den wedstrijd tegen het Engelsche elftal. Mejuffrouw Of ferhaus was Maandag beter dan Zaterdag, terwijl mejuffrouw De Vletter ditmaal de beste speelster van de half- linie was. De achterhoede in haar geheel was zeer goed voor haar taak berekend. 1 MeJuffrouw Heutink kan op 1 een goeden wedstrijd te- v .b t rugzien; mejuffrouw Roos kV-gw jfi was ditmaal beter dan mej. Mej. De Vletter. Rollin Conquer que, doch als geheel heeft dit drietal op volkomen afdoende wijze weerstand kunnen bieden aan de tal rijke aanvallen. Tegen het einde werd goed spel nogal be moeilijkt door de invallende duisternis. Woensdagavond zal de Nederlandsche ploeg van haar trip naar Engeland in Nederland terugkeeren. ZEILEN. HAARLEMSCHE ZEILVEREENIGENG. De H.Z.V. houdt Woensdagavond 6 April haar jaarvergadering in Café-Restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. Aan de ledenvergadering gaat vooraf een vergadering van de deelhebbers in het havenfonds der vereeniging. SCHAKEN. HET WITTE PAARD. Het secretariaat is verplaatst van Nas- suulaan 80 naar Gedempte Raamgracht 32. De uitslagen van Donderdag waren: Wit: Ziwart: P. HoogewerfH. Stolvoort 0—1 B. HooghamerG. Post l/zVz B. v. d. StoopA. G. K. Kappers 10 Ph. GootjesJ. v. d. Kamp 01 A. de JongN. J. W. Hoogland 10 J. v. d. Kamp—Jac. Nolet .10 TH. de Looze—Jac. Nolet 10 Th. Goortjes—H. v. Berkel 1—0 G v d. Stoop—Th de Loose 01 C P. Emails—J. M. Eising 01 H. J. Snoyink—F. J. Frees 01 W. KosterC. Hoeben 10 J. de Langer—(M. Vermeer 0—1 ZWEMMEN. Nieuw wereldrecord 100 M. schoolslag heeren. JACK KASLEY BRENGT HET OP 11 MIN". 8.6 SEC. Uit Detroit. Tijdens wedstrijden van de Troit Athletic Club verbeterde Jack Kasley het wereldrecord over 100 meter schoolslag, door dezen afstand af te leggen in l min. 8.6 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van zijn landgenoot John Higgins met een tijd van 1 min. 10 sec., gevestigd op 4 Maart 1936 te Newhaven. KORFBAL. HAARLEM—OOSTERKWARTIER II (3—0). Deze wedstrijd werd gespeeld voor den Zil veren Nieuws van dén Dagbal. Het is een ver diende overwinning geworden voor de thuis club, daar haar spel technisch beter verzorgd was. In den Haarlem-aanval bleek mej. De Graaff een productieve bui te hebben, want toen de rust kwam, had Haarlem door haar toedoen een nuttigen 20 voorsprong. Ook na de hervatting behield de thuis club het beste van het spel, al was er natuur lijk in verband met den storm en de regen buitjes van goed spel geen sprake. Pas kort voor het einde werd nog door D. Filippo ge scoord voor Haarlem, zoodat de eindstand 30 werd. GYMNASTIEK. KEUZE-WEDSTRIJD K.TE. A-s. Zaterdag zal in het voormalig Zander- Instituut een wedstrijd voor heeren onder lei ding van den heer W. H. Verkes plaats vinden ter bepaling van de K.T.K.-ploeg, die den kring op 7 Mei in den driekringenwedstrijd te Alkmaar zal vertegenwoordigen. De keuze van de ploeg van 8 man en de noodige reserves zal geschieden uit 14 heeren, nj.,7 van Turnlust H., 3 v. Bato, 3 van O.S.S. en 1 van B.G.V. HAARLEM—REST. De wedstrijd voor dames Haarlem Rest K. T.K. wordt onder leiding van den heer P. Dijkstra a.s. Maandag gehouden in het ge bouw Concordia te Velsen N. Van deze gelegenheid wordt tevens gebruik gemaakt de damesploeg K.T.K. te kiezen voor den kringwedstrijd te Alkmaar. Zoowel Haarlem als de Rest zal 18 dames leveren, afkomstig uit Concordia (8), Turnlust H. (7), Bato (3) en voor de andere zijde Turn lust B (7), O.S.S. (5), Olympia (2), B.G.V. (2), T.V.S. (2). DAMMEN. JAARVERGADERING NED. DAMBOND. Op 26 Mei (Hemelvaartsdag) wordt te Utrecht de jaarvergadering van den Ned. Dambond gehouden. OM DEN WERELDTITEL. In voorbereiding is de match Raichenbach— Keller, die vermoedelijk in October 1938 zal plaats hebben. Neem een bril van Keip, en U kunt weer rustig lezen (Adv. lngez. Med.) Friesland, Groningen en Drente in het duister. Voor de eerste maal sedert in ons land luchtbeschermingsoefeningen op groote schaal worden gehouden, hebben drie pro vinciale besturen zich met elkaar verstaan om in overleg met elkaar een groote. geza menlijke oefening te houden, opdat het ge bied. waarover de oefening zich zou uitstrek ken, een aanzienlijk gedeelte van ons land zou bestrijken. Vooral bij de verduisteringsproeven, die tot nog toe in verschillende provincies van ons land zijn gehouden, bleek het een ernstig be zwaar, dat slechts een betrekkelijk klein ge bied in duister lag. De lichten van de aangrenzende provincies leverden zooveel oriëntatie-punten en moge lijkheden, dat het uit de observatievliegtui gen, die boven het verduisterde gebied vlogen, moeilijk viel na te gaan, of de verduistering in de betrokken provinciën wel voldoende effectief was om vijandelijke vliegers te ver hinderen, zich te oriënteeren. Een zoodanige samenwerking is ditmaal voor het eerst tot stand gekomen tusschen de provinciale besturen van Friesland Gro ningen en Drente, in welke provincies Maan dag groote luchtbeschermingsoefeningen zijn gehouden en waarvoor autoriteiten en bevol king nauwkeurige en strenge instructies heb ben gekregen, terwijl op velerlei manier is getracht, de werkelijkheid, die zich naar men mag hopen in ons land nooit zal voordoen, zooveel mogelijk te benaderen. Wat de stad Groningen betreft heeft de interprovinciale luchtbeschermingsoefening zich vrijwel beperkt tot de verduistering in de avonduren. In de middaguren was in het garnizoen Groningen een luchtverdediginas- oefening ingeschakeld. Deze omvatte verde diging van de kazerne aan den Heereweg door zware mitrailleurs, welke losse patronen af vuurden. Voorts waren voor de troepen pas sieve beschermingsmaatregelen getroffen, bestaande uit een alarmoefening, het bezet ten van gemaskeerde schuil-loopgraven of bescherming biedende gebouwen en het ge reed stellen van brandploegen. Voor de groote, avondlijke verduistering waren door Groningen's burgemeester uitge breide maatregelen en voorschriften, alleen voor de stad geldende en ln verschillend op zicht afwijkende van die voor de plattelands gemeenten, getroffen. In hoofdzaak kwamen deze vrijwel overeen met die. welke bij de vorige verduistering hadden gegolden. Op enkele punten waren zij echter ongetwijfeld nog ingrijpender. Het tram- en busverkeer was nagenoeg stil gelegd. Ten behoeve van het particuliere ver keer. dat evenwel, zooals te begrijpen is, niet veel te beteekenen had. waren verschillende noodmaatregelen getroffen. Verschillende cafés, restaurants e.d. hiel den op dezen avond, waar een druk bezoek toch niet te verwachten viel. hun deuren ge sloten. De zaken, die wel geopend waren, hadden de meest uitgebreide voorzorgsmaat regelen genomen om lichtuitstraling te voor komen. De bioscopen hadden hun program ma's zoodanig vertepgd dat de bezoekers eerst na half twaalf,' dus toen dê straatver lichting weer was'ontstoken, naar buiten kwamen. Assen werd in alarm gebracht door het luchteskader dat via Harderwijk en Kampen naar Meppel kwam vliegen en vandaar via Steenwijk naar Friesland verdween. Dit was wel noodig. want de berichten, die via den zender te Scheveningen over het signaleeren van vliegtuigen werden gedistribueerd werden ongeveer zes minuten na het signaleeren ontvangen, zoodat de toestellen dus op dit tijdstip veel verder waren. Intusschen was het maar goed. dat de alarmtoestand, door dit eskader was veroor zaakt. aangezien van het eskader, dat boven Deventer werd gesignaleerd, eerst nader be richt kwam. toen het boven Heerenveen was. Op het moment, dat dit bericht, even voor vier uur doorkwam, waren deze vliegtuigen reeds bij Assen. Om ruim vijf uur. dus nadat de zender-Scheveningen had medegedeeld, dat de uitzending werd gestaakt, kreeg Assen nog een tweeden aanval te verduren, en wel van het eskader, dat van Coevorden. via Veendam en Groningen in zuidelijke richting was gevlogen De oefeningen te Assen hadden een vlot verloop. Teneinde het effect van de verduistering na te gaan, stegen te 9 uur twee daartoe gechar terde K.L.M.-vliegtuigen van het marine-vlieg veld ,De Kooy" bij den Helder op. Het waren de Douglas D.C. 2-vliegtulgen „Edelvalk", bestuurd door van der Sijde. en .Rietvink" bestuurd door gezagvoerder Fuchs. Het eerste toestel volgde de noordelijke route en vloog via den afsluitdijk, waar de richt- lampen op het Kornwerderzand duidelijk waarneembaar waren, naar Harlingen, waar nog voldoende verlichting te zien was om het stadje te doen herkennen. Plaatsen als Dok- kum, Bergum, Grijpskerk. Groningen, Lopper- sum. Pekela, Veendam en Hoogezand, toonden vrijwel geen verlichting. De „Edelvalk" cirkelde gedurende verscheidene minuten boven de drie provincie-hoofdsteden Leeuwarden Gronin gen en Assen. Nog altijd zijn dergelijke uitge breide huizenconglomeraten niet zoodanig te verduisteren, dat uit de lucht niets van hun ligging is waar te nemen. Niettemin was het bereikte resultaat ditmaal aanzienlijk beter dan bij vorige oefeningen. Het zijn steeds en kele lichten, die een stad verraden, lichten die meestal door onnadenkendheid en niet door kwaadwilligheid niet gedoofd zijn, zooals een dakvenster, een vertTek aan den achterkant van het huis, dat van de straat af niet waar is te nemen maar uit de lucht duidelijk zicht baar blijft. Te Groningen kon men duidelijk de tram zien rijden. De lichten waren weliswaar blauw afgeschermd, maar dit bleek niet voldoende te zijn. Hoe weinig licht noodig is om een object te doen herkennen, bleek wel hieruit dat de aandacht van de waarnemers op som mige trams werd gevestigd door het vonken van de beugels tegen de voedingslijnen. In alle drie genoemde provinciehoofdsteden waren ook de stationsemplacementen duidelijk te herkennen. De „Rietvink" volgde een Zuidelijke route en vloog via Staveren en Lemmer naar Mep pel. Hoogeveen en Coevorden. steden die nau welijks vielen waar te nemen. Een duidelijk oriënteeringspunt vormde de punt van Over- ijsel, die tusschen Drenthe en Gaasterland dringt en waar Steenwijk een helder verlichte plek vormde. Teneinde te voorkomen dat het waarnemingstoestel boven Duitsch grondge bied zou komen, was de grens gemarkeerd door een aantal zoeklichten van de genie. Het verduisterde gebied vormde in het alge meen een uitgestrekte donkere vlakte, waarin zeer weinig lichten schenen Opvallend was echter, hoe het licht van den smallen sikkel van de .maan in het eerste kwartier voldoende was oin^al het water van de smalle tochten en slooten en de talrijke kanalen in het Gro ninger veengebied tot de plassen in het Frie- sche merengebied toe als zilver te doen glan zen en fonkelen. Merkwaardig was ook, hoe enkele treinen, die geen enkel licht uitstraal den. herkend konden worden door het effect van het maanlicht op de witte rookpluimen der locomotieven. In het algemeen waren uit de lucht weinig auto's waar te nemen, hoewel eenige militaire colonnes met afgeschermde lichten onderweg waren, een belangrijke ver betering bij vroegere oefeningen, toen de kop lamp van een enkele auto voldoende was om een geheelen weg en daardoor vaak een ge heele streek te markeeren. Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zen den aan den Schaakredacteur van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem. PROBLEEM No. 948. (No. 1 van den wedstrijd. 48e ladder). m r* w Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kb7, Dh5, Te4, Tg2, Lal, Lf5, Pa6, c2, g7. Zwart: Kd5, Dh2, Lg8, Pb6, Pg4, d6, d7, g3, h6. „Niets is moeilijker dan een op winst staan de partij te winnen." AD. ALBIN. Heden begint onze acht en veertigste lad derwedstrijd. welke negen weken zal duren. In bedoeld tijdvak zullen 8 twee-zetters, en 4 drie-zetters worden geplaatst. Iedereen kan aan den wedstrijd deelnemen; minder gerou tineerde of beginnende oplossers kunnen hun krachten aan de tweezettige problemen be proeven. Wanneer men geregeld eenige problemen goed oplost, zal eenmaal de top van de ladder worden bereikt, ook al behaalt men in eiken wedstrijd derhalve niet het hoogste aantal punten. Het aantal deelnemers bedraagt thans 117. Aan den termijn van inzending der oplos singen. welken wij op veler verzoek op drie weken hebben gesteld, zullen do oplossers zich stipt moeten houden aangezien voor te laat ingezonden goede oplossingen geen pun ten meer worden toegekend. 1. De wedstrijd omvat èèn afdeeiing, waar in, in den regel tweemaandelijks, 12 opgaven (problemen en eindspelstudies) ter oplossing worden gegeven. 2. De wedstrijd is doorloopend, z.g ladder systeem, iedereen kan zich te allen tijde als oplosser aanmelden. Echter is opgave van naam en adres noodzakelijk 3. Voor iedere goede oplossino worden pun ten toegekend en wel voo; wee-zetters 2 punten, voor drie-zetters 3 punten, voor vier- zetters, 4 punten, voor eindspelstudies 5 pun ten en voor scherteproblemen 1 punt. 4. Nevenoplosbare of onoplosbare proble men en studies worden niet opzettelijk ge plaatst. Moch een deelnemer echter kunnen aantoonen dat een probleem of studie onop losbaar of nevenoplosbaar is dan worden hem (haar) 2 extrapunten voor tweezetters en 3 extrapunten voor de overige problemen en studies toegekend. Voor schertsproblemen kan in bedoeld geval één extrapunt worden toegekend, (zie art. 11). Iedere foutieve bewering omtrent nevenop losbaarheid of onoplosbaarheid kan worden gestraft met één punt. Iedereen heeft natuurlijk het recht de be doelde bewering binnen den gestelden ter mijn (zie art. 10) te herroepen. De auteursoplossingen blijven echter ten opzichte van het aantal daarvoor vastge stelde punten, van kracht. 5. Tweemaandelijks wordt een ranglijst op gemaakt volgens het totaal aantal behaalde punten; die ranglijsten zijn doorloopend; het tweemaandelijks behaalde aantal punten wordt hij het totaal van de vorige lijst opge teld. 6. Tweemaandelijks wordt een prijs toe gekend ter waarde van ongeveer f 5, (schaakboek of schaakboeken schaakspel, schaakbord, reisschaakspel, enz., enz. naar keuze van den winner). Indien er minder dan 60 deelnemers zijn wordt geen prijs toegekend. Men kan niet een prijs winnen in een tijd vak, waarin men niet heeft opgelost. 7. Bij gelijk uitkomen beslist het lot. Na het winnen van een prijs wordt het punten- aantal geannuleerd en kan men opnieuw de ladder bestijgen. Zij. die door het lot af vie len voor den tweemaandelijkschen prijs, be houden echter het puntenaantal, dat gevoegd wordt bij het totaal aantal punten, even tueel door hen behaald in het volgende twee- maandelijksch tijdvak. 8. Het puntenaantal van deelnemers, die gedurende 6 achtereenvolgenden maanden niet hebben opgelost, wordt geannuleerd. 9. Vermelding van den sleutelzet van twee- zetters is voldoende. Voor 3-zetters moeten echter de eerste 2 zetten, voor 4-zetters de eerste 3 zetten, benevens alle varianten, wor den opgegeven. Onvolledige oplossingen kun nen voor den wedstrijd als niet geldig wor den aangemerkt. Bij eindspelstudies zal steeds verhield worden of de uitwerking ge heel of ten deele wordt verlangd. 10. Uiterlijk 21 dagen na den datum van verschijning van de schaakrubriek, waarin de opgaven gepubliceerd worden, moeten de op lossingen in ons bezit zijn. Eventueel kan van die bepaling dispensatie verleend worden, in welk geval de behaalde punten van alsnog aanvaarde goede oplossin gen, zoo noodig eerst in de volgende rang lijst worden verantwoord. 11. Over foutieve oplossingen kan niet wor den gecorrespondeerd Zij. die meenen neven- jplossingen te hebben gc.onden. zullen die voor allo opgaven volledig moeten inzenden, daar zij anders zonder meer ter zijde worden gelegd. 12. In bijzondere of onvoorziene gevallen beslist de schaakredacteur. OPLOSSING EINDSPELSTUDIE No. 183. (No. 2 van den wedstrijd, 47e ladder). Stand der stukken: Wit: Kd3, De8, Ld8. Zwart: Kbl, Dal. (Kling en Horwitz. 1851) 1. De8elt, Kbl—a2; 2 Del—e6*. Ka2—bl! (2.Ka2a3?: 3. De6a6t. gevolgd door Ld8f6~); 3. LdSf6, Dala3~ (op 3.Dal—a2? volgt De6el mat. ter wijl na andere zetten met de zwarte Dame mat in drie zetten volgt door De6b6 (b3 enz). 4. Lf6c3. Thans dreigt Db6*. Ka2- Df2t en Dc2 mat. Zelfs 4.Da3—a4 »Da3cl?; 5. De6b3- kan geen redding brengen, wegens 5. De6elt, Kbla2; 6. Delalt. Ka2b3; 7. Dal—b2 mat. Goed uitgewerkt door: H. J. S. Beck. H. S. Bogaardt en J. Vermeer, allen te Bloemendaal; B. Amelung, A v. Ba ren, J. J. H. Bauer. A. F. Blokker, H en J. Blokker. J. Buma, C. v. Dort, H. W. v. Dort. A G. v. Eis, J. Hillebrand. H. M. Hoed Jr., R Hommers. F. W. Hoogerbeets. J. ten Hove. G Huizing Jr., K. Koedooder, Joh. Kok Jr. (ten deele), C. Koster. A. C. Krijn, Joh. Lukkien. Mart. J. Lürsen, J. H. Meilink. A. J. Mooy, Joh B. Pennock. J. J. Piers, P. Rotteveel, J, Schip pers, B Schijf (ten deele), W. Traksel Jr., A. Veerman, J. Voigt (ten deele), C. Warlé, C. F. Weber en D. Zwitser, allen te Haarlem; F D. Kat, te Heemstede; W. de Laat, te Hillegom; H. F. Antonisse, J. Germeraad, K. Siegerist en H. F. Zeijlstra. allen te Santpoort, (allen vijf punten). CORRESPONDENTIE. Drouwen (Dr.) B. v. R. Op 1. Ld8—e7 ant woordt Zwart Dala6t en de winst voor Wit is verkeken. Haarlem. C. H. Jr. Op 1. De8b5~. Dblb2, 2. Db5a4 offert Zwart door Db2a3y de Dame, die Wit moet nemen (anders verliest hij) en Zwart is pat (remise». B. K. 1. De8—c4 faalt na 1.Dal—b2. Joh. K. Jr.. Hoe wel u Zwart den zwaksten zet. liet spelen (1. Kblb2). waarna Wit direct wint door 2. Ld8f6*. terwijl na 1.Kb2—a2 (de beste zet): 2. Del—d2r?. Zwart niet ant woordt Ka2— bl, maar Dal—b2, hebben wij uw goeden eersten zet met één punt gehono reerd. ook ter aanmoediging! C. S. G. N. Na I. De8c6. Dalb2: 2. Dc6a4 antwoordt Zwart Db233*. offert derhalve zijn Dame. waarna pat (remise' Wit moet de Dame ne men. anders verliest hij zijn Dame en de partij A. K v. O. en P. J F v. O. Zie corr. met B K Laatstgenoemde v. O. verwijzen wij bo vendien naar de corr. met C. H. Jr. Haarlem. J. v. d. W Zie corr. met B. K Voorts volgt na 2. Da4 het Dameoffer op a3 Haarlem. B. S Zie de corr. met Joh. K. Jr Haarlem. J. V. In uw oplossing, die wij met twee punten zullen honoreeren. omdat u de eerste twee zetten soed hebt begrepen moet Zwart, in plaats van Ka2 b2 wéder Ka2 bl spelen. Immers Wit wint anders direct de Dame na Ld8—f6f. U schrijft steeds mat, ook al geeft u schaak, wat niet hetzelfde la. OP ELKE BUS EENBON VOOR GESCHENKEN (Adv. lngez. MedJ VOETBAL. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. D.W.S.—Be Quick (3.15 uur terrein Stadion). HeraclesP.S.V. AFDEELING I. Promotie tweede klas: D.W.V.Excelsior. Promotie derde klas: B.F.C.—Baarn. Derde klasse B: S.D.Z.W.MjS. Kinheim—Schoten. AhrendsBloemendaal. ZeemeeuwenZandvoort Promotie vierde klas: E.V.C.Ripperda. .AFDEELING II. Promotie tweede klas: OvermaasEmma. Tweede klasse B: UnitasHercules. Promotie derde klas: Hoek van HollandR.D.M. MartinitAlphen. Derde klasse A: Scheveningen—Lugdunum. B.M.T.Hillegom. PostduivenCeleritas. HillinenTonegido. AFDEELLVC. III. Promotie tweede klas: PE.C.—RLgtersbleek. AFDEELING IV. Eerste klas: BleijerheideRoermond (vier uur). JulianaNoad. AFDEELING V. Promotie tweede klas: HoogezandF.V.C. OM DEN K.N.V.B.-BEKER. Verder bekerwedstrijden, waarvan het pro gramma reeds de vorige week door ons werd gepubliceerd. HANDBAL. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN NIET TE BERLIJN 3LAAR TE WEKNEN. Officieel wordt medegedeeld, dat de wereld kampioenschappen handbal, welke oorspron kelijk door den Oostenrijkschen Handbalbond te Weenen georganiseerd zouden worden, doch waarvan de organisatie, na de weigering van Oostenrijk, door den Duitschen Handbalbond werd overgenomen en welke als zoodanig te Berlijn in het Olympisch Sadion vastgesteld werden, thans wederom door den Duitschen Handbalbond te Weenen georganiseerd zullen worden. Een en ander is mede een gevolg van een beslissing van den Rijkssportlcider Von Tschammer und Osten. Over Oorlogsdreiging. In het P-A.S.-gebouw aan de Bakenesser- gracht sprak Maandagavond de heer A. Lang- kemper uit Amsterdam over oorlogsdreiging wy trachten, aldus spr. tegen den stroom in te roeien, den stroom die nu weer ongeveer dezelfde is als in 1914. Toen riep het wereld- kapitalisme (want dit zit altijd achter eiken oorlog) op tot den strijd tegen het Pruisisch militairisme, thans gaat het tegen het fascis me. „Met Colljn tegen Hitler" is nu dc leuze. Óver het lot der wereldbevolking zal nu be slist worden in het oosten rondom den Groo- ten of Stillen Oceaan. De Engelsche politiek is overwegend in Europa. En om zijn eigen belang te kunnen bevorderen heelt Engeland Mussolini toege laten in Abessynië en Hitier zijn gang laten gaan in Oostenrijk. Aan zijn belangen laat „perfidious Albion" alles ten offer vallen. Op Afrika zijn verschillende landen „aange vallen"; Engeland. Frankrijk, België, Portu gal, en vroeger vonden we daar ook Dultsch- land. Het ging alles om de rijkdommen in den bodem en uitbuiting is het gevolg geweest van de jacht naar winsten en dividenden. In Indonesië heerscht Nederland 300 jaar en veel heil heeft dit aan het land zelf niet gebracht; van de 100 Indonesiërs kunnen er 90 niet lezen of schrijven en op 76.000 Indone siërs is er één dokter In Britsch Indië heerscht het democratische Engeland en bestuurt daar zoo goed. dat hon- gersnooden er steeds terug keeren. Op de Hawaian eilanden buitte Amerika de bevol king uit om de kostbare paarlen die cr gevon den worden, waarop enorme winsten worden behaald. De Fransche koloniale geschiedenis is met bloed geschreven (men denke aan Indo China waar het Anamletlsche volk werd uit gemoord, omdat het het waagde den strijd op té nemen tegen het democratische Frank rijk.) En Japan vecht in China. Ook deze strijd gaat om de schatten in den bodem; steenkool, goud. olie. ijzererts en er zijn moer dan 500.000.000 goedkoope arbeidskrachten. Boven dien levert China een enorm afzetgebied. Zoowel de „democratie" als het fascisme streven naar eigenbelang en winsten, daar aan offeren zij alles. Voor dit kapitalisme zoo zeide spr., mogen wij ons leven niet veil heb ben. Spr. kwam nog terug op de Engelsche poli tiek, die gaat in de richting van de vorming van een Statenblok; DuitschlandItalië FrankrijkEngeland: hiervoor werkt en wroet de geheime diplomatiek, die er nooit tegenop heeft gezien, de proletariërs den dood in te jagen. Na het graven van het Panamakanaal is Engeland steeds meer in de knel gekomen en heeft aldoor weer het schatrijke Amerika tegenover zich gevonden. Wanneer Japan eens gebrek krijgt aan olie. tl het de hand uitstrekken naar de oliebron nen van Indië; dan komt de Royal Dutch In gevaar en ook de geweldige kapita.-en. die ge moeid zijn met de rubber en de kinine, moe ten beschermd worden. Daarvoor moet onze weermacht worden uitgebreid maar nooit zullen de rev. socialisten voor de verdediging van de belangen der kapitalisten hun leven -eil hebben. Na de pauze werden nog verschillende licht beelden vertoond, die het gesprokene illustreer den MIDDAG ORGELBESPELING IN ST. ,AV#0 A.s. Donderdagmiddag om 3 uur zal weer begonnen worden met de middagorgel bespe lingen in de St. Bavo, de Groote Kerk.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7