De Lentetooi van onze plantsoenen. op sLot Hudson t12 1 6i 8 Mercedes Ed. Kimman Co. „ORKAAN REMBRANDT 'ii U E 98 tl i A X H.D.-V ertellimg WIKT Ff IHIIIS Rubriek voor Vragen \V 0 E y S n A e 6 APRIL 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 8 De Chineesche klokjes domineeren. Welke bloemen kunnen wij reeds zien? OK in onze plantsoenen bespeuren we alom het ontwakende leven. Het begon met een waas van teer groen dat de heesters als met een sluier be dekte; eerst zijn het de lage en fijnere strui ken. zooals de Spiraea- en Lonicera soorten, maar geleidelijk breidt het zich over de an dere soorten uit, Van de boomen zijn het o.a. de lijsterbessen en de paardekastanjes die het eerst uitbotten; bekend is, dat de eiken pas laat in het blad komen, maar de trompetboom (Catalpal is nog veel later; eerst einde Mei. begin Juni ontplooit deze zijn bladeren. We vinden laatst genoemde in het Wilhelminapark en Haze- paterslaan. Het ontluiken van de bladeren zet eigenlijk in met een verkleuren der knoppen; dit wordt veroorzaakt doordat de jonge blaad jes, die in den knop verscholen liggen., gaan groeien, wat tot gevolg heeft, dat de knop- schubben uiteen wijken en telkens nieuwe deelen bloot zullen komen, waardoor de kleur der knappen steeds zal veranderen. Vaak zul len we bij de pas ontloken bladeren fraaie kleuren kunnen waarnemen, wat veroorzaakt wordt door het anthokyaan een roode of blauwe kleurstof die de jonge, teere blaad jes een goede bescherming tegen koude biedt* De warmtestralen worden nJ. veel sterker door de gekleurde dan door de groene bladen geabsorbeerd en er kan nu veel meer van ieder zonnestraaltje geprofiteerd worden. Zeer mooi is deze verkleuring der bladeren o.a. bij een variëteit van den Noorschen eschdcorn (Acer platanoides var. Scliwedleri», waar alle bladeren eerst rood zijn en later langzamer hand groen kleuren. Wilt u bij de natuur in de leer gaan omtrent werkelijk teere kleuren, aanschouw dan het ontluiken van de Koel- reuteria paniculata! U kunt die vinden in het Zaanenpark. vlak bij den ingang aan den Orionweg. Opvollend zijn nu de afhangende, dooiergele takken met de groengele blaadjes, van den bekenden treurwilg: Salix alba var. vitellina pendula. Het meest bevorderlijk voor het ontluiken der knoppen is een afwisseling van zonne schijn en regen; de warmte maakt de hars achtige bestanddeelen week en het water lost de ontstane gommassa verder o:p. Ongetwijfeld heeft de langdurige droogte ondanks het groote percentage zonneschijn! een rem- menden invloed op het ontluiken der knoppen van vele houtgewassen en u moet maar eens opletten hoe het tempo van ontluiken na een regenbuitje plotseling versneld zal wor den. Dit geldt vooral voor sterk harshou- denae knoppen, zooals bijv. die van de paar de-kastanje. Hebt u al eens opgemerkt, dat de takken die zich het dichtst bij den grond bevinden, het eerst uitloopen? De verklaring hiervan is niet moeilijk: deze takken zullen het meest profiteeren van de teruggekaatste warmte. Welke bloemen kunnen wij reeds zien. De elzen en iepen zijn al eenigen tijd bezig om hun stuifmeel de lucht in te zenden De bloemen van den iep trekken echter niet de aandacht door hun felle kleuren en zij wor- dien dan ook door velen niet opgemerkt. Wanneer, ongeveer tegelijkertijd met het ont luiken der bladeren, de iepen vruchtjes naar beneden dwarrelen („dubbeltjesregen") en spoedig de straten ermee bedekt zijn, dan dringt het tot menigeen pas door dat de iepen al gebloeid hebben. Opvallender zijn de Chi- néesche klokjes, die nu met de helgele bloe men het stadsbeeld een ongemeen vroolijk aanzien geven; want overal vinden we een of meer groepen van dezen fraaien heester. Voor het meerendeel zijn het blaren van Forsythia intermedia, ontstaan uit een krui sing van F. suspensa en F. viridissima. De bloei der Magnolia's kunnen we bewonderen In het Wilhelminapark, waar zich enkele struiken van de .Magnolia Soulangeana be vinden. Witte bloemen zijn het, meestal iets rose tot purper aangeloopen. In de Parklaan vinden we eveneens eenïge Magnolia's. Wilt u een groote verscheidenheid van Magnolia- bloemen zien. loop dan eens langs den stadskweektuin (Kleverlaan) en u zult ge troffen worden door de ongekende bloemen weelde die daar tentoongespreid wordt. Hier en daar wordt onze blik vastgehou den door een bloedroode plek, die fel con trasteert met het jonge groen, het zijn de bloemen van de Ribes sanguinea, een sierbes uit W. N. Amerika. Van dc bloeiende eschdoorns is de Noorsche eschdoorn (Acer platanoides) ongetwijfeld een van de schoonste. We vinden deze in het Wilhelminapark, Florapark en Statenbolwerk. De Japansche eschdoorns (A. palmatum en A. japonicum) bloeien wat later met bruin- tot purperroode bloemen. O.a. in het Julianapark. Straks is het de overvloed van kersenbloe sem. die onze aandacht trekt. De bruinbla- dige kerspruim (Prunus cerasifera var. Pis- sartiï) vertoont reeds de eerste rose knoppen, die uitgroeien tot witte bloemen, tusschen de bruine blaadjes. Het is vooral in het Zaanen park waar we deze soort veelvuldig aantref fen, De Weichselboom (Pr. mahaleb) kunnen we vinden in de Parklaan, vlak bij den Kruis weg. Dan zijn er nog de Japansche kersen (Pr. serrulata), waarvan we de variëteit met dubbel-witte bloemen talboplena) in het Flo rapark en het Kenaupark vinden. De takken van deze exemplaren zijn schermvormig uit gespreid, waaraan ze gemakkelijk te herken nen zijn. De variëteit hisakura, die groote dubbel-rose bloemen heeft, treffen we aan in hef Zaanenpark. De hoofdschotel van de kersenbloesem in onze plantsoenen wordt evenwel gevormd 'door de zoete kers. (Pr. avium var. plena), die een overvloed van gevulde, witte bloemen voortbrengt. Een fraaie, oude boom vinden we in het Kenaupark, die ons ieder voorjaar overwel digt met een rijke bloemenpracht. In het Frederikspark. tegenover den ingang van het Sportfondsenbad. staan eveneens eenige exemplaren van de zoete kers. We noemen van de gewassen die onze aan dacht vragen de Rhodpdendrons, vele doorn soorten (Crataegus), waarvan in het Kenau park en in de Parklaan mooie exemplaren op stam, de lijsterbessen (Sorbus) en de paarde- kastanje met de fraaie bloemkaarsen. Doch dan vergeten we niet de bolgewassen, die het hunne er toe bijdragen om de plant soenen een fleurig aanzien te geven. Tenslotte vestigen we nog de aandaeht op de diverse botanische rozen, die in het Zaa nenpark een plaatsje gekregen hebben. Dit zijn o.a. de bottelroos (R. rugosa), de eglan- tier (R. rubiginosa) die een heerlijken appel- geur afgeeft, de veelbloemige roos (R. multiflora) en Rosa omeiensis met de aardige 4-tallige, witte bloemen. Met den bloei van deze rozen is meteen een overgang verkregen van de voorjaarsbloeiers tot de zomerbloeiers. BRAM VAN SABBEN. Ja, heusch. ei zijn automobilisten, die hun wagen niet afsluiten als ze hem onbeheerd laten' staan Ideaal, zooietsvoor los loopende Jongens om zoon auto even te „leenen" voor 'n „vroolijlcen avond 1" En wat erop volgt 1Politie rechtbank1 Brengt hen niet in verleiding sluit uw outo afll Terraplane 2 cyl. D K W 4 cyl. N.V.Haarl. Rijwiel Automobiel Mij. Zijlweg 35 - Haarlem - Telef. 11906 (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 7 .APRIL. Progr.. 1: Hilversum H. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen. 9.50 Parijs Radio. 11.05 Radio PTT. 12.05 Parijs Radio 12.20 Ned. Brussel. 1.20 Keulen. 2.20 Danmarks Radio. 3.20 Keulen. 4.20 Ned. Brussel. 4.30 Keulen. 5.20 Parijs Radio. 6.20 Droitwich. 6.40 Fransch Brussel. 9.20 Ned. Brussel. 9.45 Boedapest. 10.20 Keulen. 11.20 Danmarks Radio. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel 8.20 Diversen. 10.35 London Regional.- 3.35 Droitwich. 6.20 London Regional. 7.00 Droitwich. Progr. 5 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplaten concert: Verschillende solisten. 1. Fifty years of song,-Reginald Dixon; 2. Sons of the brave. Victor Sterling; With sword and lance, idem; 3. Indian love call, George Bou- langer; II Bacio, idem; 4. Golden Memories, The Selma Mouth Organ; 5. Als het orgel speelt. Accordeon orkest; Als Kobus harmo nica speelt, idem; 6. Waltz Medley, 2 Vleugels; 7. Add a little wiggle, Ed. Lang, guitaar; 8. I'll never be the same, idem; 8. White flowers of the Islands, Troise and his Mandolier; El Gaucho, idem; 9. Boerang ka-ka, Krontjong orkest; Nina Bobo. idem; 10. Liebesfreud, H. Jacobs, saxophoon; Schon Rosmarin, idem. 8.0012.00 Diversen Gereformeerde Kerken benoemen een Zendingshoogleeraar. Dr. J. H. Bavinck te Djokjakarta. Dinsdagmorgen is in de Keizersgrachtkerk te Amsterdam begonnen de verdaagde zitting van de Generale Synode der Geref. Kerken die in 1936 was uiteengegaan nadat zij provi sorisch gesloten was met het oog op de be noeming van een e.v. zendingshoogleeraar aan de Theol. School te Kampen. De praeses der Synode, Ds. J. L. Schouten van Amsterdam, opende de vergadering met het doen zingen van den Morgenzang 3 en 4, het lezen van Jes. 42 1-3 en gebed. Nadat appel nominaal gehouden was, sprak de prae ses een openingswoord, waarin hij de leden een hartelijk welkom toeriep nu zij saamgekomen zijn voor het nemen van een beslissing over een zendingsbelang van de eerste orde. Spr. releveerde de geschiedenis van de leer stoel voor de zending, waarvoor wijlen prof. dr, H. Bavinck reeds In 1910 heeft gepleit op een Vrije Universiteitsdag. De internationale zendingsbeweging neemt steeds meer toe in omvang en beteekenis en daarbij kunnen de Geref. Kerken geen ledige toeschouwers blijven. Zij moeten over de groo te zendingsvraagstukken op de nationale en internationale conferenties het licht van hun welbeproefde beginselen laten schijnen. Daar voor is noodlg een representatieve figuur, die doorkneed is in de zendingswetenschap en daardoor in staat de beginselen uiteen te zet ten en te verdedigen. In de Dinsdagavond gehouden open bare zitting heeft de praeses, ds. J. L. Schouten medegedeeld, dat in het Maandagmiddag gehouden comité- generaal op voordracht van de zen- dingsdeputaten en de curatoren der Theologische School is benoemd tot zendingshoogleeraar aan de Theolo gische School te Kampen, dr. J. H. Bavinck, docent aan de opleidings school te Djokjakarta. Voorts deelde de praeses mede. dat overleg is gepleegd door de curatoren der Theologi sche School met de theologische faculteit der Vrije Universiteit te Amsterdam, welk overleg ertoe geleid heeft, dat de Vrije Universiteit dr. Bavinck zal benoemen tot buitengewoon hoogleeraar in de zendingsvakken aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Ds. Schouten heeft als praeses der synode hierna in een korte rede zijn blijdschap er over uitgesproken, dat nu eindelijk de benoe ming van een zendingshoogleeraar, waarop wijlen prof. Bavinck reeds in 1910 heeft aan gedrongen, een voldongen feit is geworden. Spr. noemde dit een zeer belangrijk feit in de geschiedenis der zending van de Gereformeer de kerken. Voorts heeft de synode besloten een com missie in te stellen, samengesteld uit het mo- deramen der curatoren van de theologische school, het moderamen der zendingsdepu- taten. een hoogleeraar der theologische school en een hoogleeraar der vrije universi teit, welke commissie nader overleg zal ple gen over de vakken, die de zendingshoog leeraar zal doceeren en over de opleiding der missionaire predikanten en het onderwijzend personeel. De synode is hierop weder in co mité generaal gegaan. Dr. J. H. Bavinck, werd 22 November 1895 geboren en is een zoon van ds. C. B. Bavinck, emeritus-predikant van de Gereformeerde Kerk te Rotterdam. De nieuw benoemde zen dingshoogleeraar studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam in de theologie, waar hij in 1918 zijn candidaatsexamen deed. IJ HET GEWELDIGE FILMWERK SLECHTS T. EN M. DONDERDAG IN (Adv. Ingez. Med.) Een mooi stuur siert de Kets Een beetje minder kan ook wel, maar als U een goede, degelijke fiets koopt, wil het oog toch ook wat. Bekijk het stuur van een Germaan eensl daar heb |e wat Aan (Adv. Ingez. Med.) Het Stranrl. E golven beuken het strand, ze zin gen hun eentonig, weemoedig lied.... Dreigend jagen de donkere wolken langs den hemel. De helm op de top pen der duinen wordt meedoogenloos heen en weer geschud. Het strand is eenzaam en ver laten, het is midden-winter. De huizen langs den boulevard staan daar roerloos, de wit ge pleisterde muren der hotels scherp afstekend tegen de donkere lucht. Op het strand slechts één enkele wandelaar, een eenzame figuur, die moeizaam voortworstelt tegen den woe denden storm. Jimmy Parker ziet er sjofeltjes uit en af en toe rilt hij van de koude, misschien ook van ellende, want Jimmy is nu al eenige jaren zonder werk. Steeds weer heeft hij gesollici teerd en altijd is het nul op het request. Nu heeft hij weer eenige sollicitaties loopen, maar ook dat wordt natuurlijk weer niets. Het ziet er alles zoo triestig uit in de wereld, het heele leven is feitelijk doelloos voor hem geworden. En nu wandelt hij langs de woelige zee. waar hij zóó van houdt. Dat heeft hem altijd weer rustig gemaakt, misschien helpt dat nu ook Urenlang dwaalt hij hier nu al langs het strand. Plotseling, als een bliksemstraal in een donkeren hemel breekt de maan door en zendt haar lieflijke stralen over het woelige water. Ze geeft er een zilverachtigen glan- aan. Jimmy in zijn miserabele stemming word' diep getroffen door oit. prachtige schouwspel, de zeer is nu blauw-violet getint. Het lijkt wel of het gezicht van de maan hem aanspoort niet moedeloos te zijn. maar voort te worste len ondanks alles. En Jimmy ervaart bij den aanblik van dit natuurwonder dat er toch ook nog mooie dingen in het leven zijn, al ziet het er voor hem op het moment wel somber uit. Met een energieken ruk wendt hij zich af van het strand en gaat met snellen pas naar huis. Hij is veel rustiger nu en heeft weer moed om zijn schouders eronder te zetten. Voor hém zal het geluk ook wel ééns komen. Hij kan nu weer alles in een ander, blijder licht zien. Hij slaapt dien nacht goed na de inspannende wandeling. Het is eenige dagen later. Jimmy staat dien mórgen in een fleurige stemming op. Hij heeft een onbestemd voorgevoel, dat er dien dag- iets ingrijpends voor hem gaat gebeuren. En beneden gekomen vindt hij een brief van het Scheepvaartkantoor, waar hij eenige weken geleden solliciteerde. Een oom van hem, die voor deze Maatschappij in Indië werkt, en die veel invloed heeft, heeft ook nog een goed woordje gedaan. Hij moet zich den volgenden dag gaan presenteeren. Hij moét nu slagen! Den volgenden dag heeft Jimmy het geluk met zich, het is of iets hem dwingt om nu zijn beste beentje voor te zetten. En het lukt. hij wordt aangenomen met mooie vooruitzich ten. Eerst een jaar inwerken op het kantoor in Holland, daarna wordt hij naar Indië uit gezonden. Juichend gaat hij het aan zijn meisje vertellen, hij gaat vooruit naar Indië. maar als hij hard werkt en goed voldoet, zal zij spoedig kunnen volgen. Jimmy gaat dien avond weer naar de zee, nu echter in een geheel 'andere gemoedsstem ming. De golven buiken no? eeds het strand met ïun eentonig .eemr led. maar nu klinkt het voor hem als een vreugdelied BEP ANDREAS. Daame zette hij zijn studies in Duitschland voort en promoveerde te Erlangen tot doctor in de wijsbegeerte. Op 11 Januari 1920 trad dr. Bavinck in dienst van de Gereformeerde Kerk te Medan als hulpprediker en 3 Juli 1921 verbond hij zich als predikant aan de Gere formeerde Kerk te Bandoeng. Met verlof in het vaderland vertoevende, nam hij in Ja nuari 1927 het beroep naar de Gereformeerde Kerk te Amsterdam aan, waar hij tot begin 1929 arbeidde, waarna hij als missionair pre dikant aan de Gereformeerde Kerk te Delft weder naar Indië ging als predikant der Ge reformeerde Kerk te Solo. Daar aanvaardde hij zijn arbeid in Februari 1930 en diende Solo drie jaar. In 1933 werd hij benoemd tot docent aan de opleidingsschool te Djokja karta, waar hij nog heden werkzaam is. Van de hand van dr. Bavinck zijn verschil lende werken verschenen. 2 TOT 9 APRIL BOEKEMYEEK ALS U VOOR TENMINSTE El. 2 50 KOOPT, ONTVANGT U HET GESCHENK EEN BUNDEL NOVELLEN (Adv. Ingez. Meaj Hollaiulsche Schouwburg te Amsterdam metamorfoseert. Operette- en revue-theater. Naar wij vernemen zal de Hollandsche schouwburg te Amsterdam, binnenkort een andere bestemming krijgen. Dezer dagen is namelijk een definitief contract afgesloten tusschen de venüootecvhap, welke het ge bouw exploiteert, en den heer Spitz die vroeger aan het hoofd van verscheidene theaterbedrijven heeft gestaan en die aks eigenaar van het Arena-theater te Rotter dam ook in ons land, waar hij reeds vele jaren woont, geen onbekende is. Het ligt in de bedoeling Van den Hol- landschen schouwburg een modern operette- en revuetheater te maken, dat op 1 Augustus a.s. zijn poorten zal openen, onder den naam van Flaza-theater. Het gebouw zal geheel worden gerestau reerd. Er zal een nieuwe verlichting worden aangebracht, terwijl ook het tooneel de voor het nieuwe doel noodzakelijke veranderingen zal ondergaan. Het nieuwe theater zal geheel in den geest van het vroegere Scala- en Plaza-Concern te Berlijn, alsook van het Rotterdamsche Arena worden geëxploiteerd. Vraagt inltchtingtn Verzekering met rtebt vp winstaandeel. Over het tijd vak 1925-1936 kwam aan deze verzekerden een extra-bedrag van ruim 1,5 millioen gulden ten goede! N.V. LEVENSVERZEKERING MJJ. „UTRECHT" TE UTRECHT (Adv. ingez Med.) tijen, wegende 44.000 K.G. Handel stug. Hoog ste prijs f 21. Kleine Boeren f 22 per 100 kilo met Rijks- merk. Volvette f 24 per 100 kilo met Rijks- merk. Handel goed. Boter 656 129—133 per K.G. Weiboter 125128 per K.G. Runderen, totaal 877 stuks. Vette koeien 210 6472 per K.G. stug. Gelde koeien 356 130240 per stuk. matig. Melk koeien 300 180310 per stuk. Stieren 11 5456 per Kilo. matig; Paarden 12 100—170 per stuk, stug. Vette kalveren 22 3060 per K.G., matig. Nuchtere Kalveren voor de slacht 1172 6—12 per stuk, vlug. Nuch tere Kalveren voor de fok 1118 per stuk, vlug. Vette Varkens voor de slacht 144 56—57 per K.G., stug. Biggen 304 16—26 per stuk, stug. Schapen 997 1734 per stuk, matig. Bokken 59 313 per stuk, matig. Kipeieren 2,60—3 per 100 st. Eendeieren 2,15 per 100 st. Oude kippen en hanen 3800 45—50 per K.G. Konijnen 50 1,80 per stuk. Eenden 300 30—70 per stuk. Kievitseieren 450 18 per 100 st. COÖP. CENTRALE E IERVEILING PURMEREND G.A. Afdeeling Eieren. 12.000 Eendeieren f2,25—f2,45. 100.000 Kip peneieren 70,89 K.G. f2.50—f2,10; 65/66 K.G. f2,95—f3 63,'64 K.G. f2,85—f2,95; 60 62 K.G. f2,70—f2,85; 58/59 K.G. f2,65—f2.75; 56:57 K.G. f2,50—f2,70; 53/55 K.G. f2,50— f 2,10. «b VEEMARKT. Rotterdam, 5 April 1938. Totaal aanvoer 4839. 164 paarden. 2 veu lens. 1556 magere runderen. 795 vette run deren, 56 vette kalveren, 124 graskalveren, 1863 nuchtere kalveren. 186 schapen, 5 var kens, 88 bokken en geiten. Vette koeien, prijzen per K.G.: le kw. 77, 2e kw. 68, 3e w. 5054; vette ossen, le kw. 70. 2e kw. 66, 3e kw. 5056; stieren le kw. 66. 2e kw. 60, 3e kw. 56; vette kalveren le kw. 115, 2e kw. 100, 3e kw. 6575; schapen le kw. 50. 2e kw. 45, 3e kw. 40; lammeren le kw. 60. 2e kw. 55, 3e kw. 50; nuchtere kalveren le kw. 40, 2e kw. 34, 3e kw. 28; slachtpaarden le kw. 59. 2e kw. 52, 3e kw. 44. Prijzen per stuk, schapen le kw. 27. 2e kw. 24, 3e kw. 20, lammeren le kw. 24. 2e kw. 18. 3e kw. 15; nuchtere slachtkalveren le kw. 9, 2e kw. 7. 3e kw. 5; nuchtere fokkalveren le kw. 25. 2e kw. 22, 3e kw. 18: slachtpaarden le kw. 240. 2e kw. 195, 3e kw. 140: werkpaar den le kw. 380. 2e kw. 330, 3e kw. 200; hitten le kw. 250. 2e kw. 200, 3e kw. 100; stieren le kw. 355, 3e kw. 275. 3e kw. 200: kalfkoeien le kw. 320. 2e kw. 275, 3e kw. 200; melkkoeien le kwa 315. 2e kw. 280. 3e kw. 205; varekoeien le kw. 215, 2e kw. 180, 3e kw. 150; vaarzen le kw. 225. 2e kw. 170, 3e kw. 120; pinken le kw. 185. 2e kw. 150. 3e kw. 110; graskalveren le kw. 120, 2e kw. 80. 3e kw. 50; bokken en gei ten le kw. 12, 2e kw. 8, 3e kw. 4. Overzicht. Vette koeien en ossen, aanvoer: iets korter, handel: tamelijk, prijzen: le en 2e kw. iets stijgend, verder stationnair pr, koe 81, pr, os 74. Stieren, aanvoer: iets kleiner, handel: ta melijk, prijzen: iets stijver. Vette kalveren, aanvoer: als vorige week, handel: stroef, prijzen: stationnair. Schapen en lammeren, aanvoer: gering, handel: kalm, prijzen: van gisteren goed te handhaven. Nuchtere slacht- en fokkalveren, aanvoer: korter, handel: willig, prijzen: oploopend. Paarden aanvoer: gewoon, handel: flauw, prijzen: stationnair. Kalf- en melkkoeien, aanvoer: iets ruimer, handel: redelijk, prijzen: stabiel. Varekoeien, aanvoer: als vor. week, han del: tamelijk, prijzen: prijshoudend. Vaarzen en pinken, aanvoer: flink, handel: kalm. prijzen: vasthoudend. Graskalveren, aanvoer: ruimer, handel: sfug- priizen: als vor. week. Bekken en geiten, aanvoer: als vor. week: handel: vlot; prijzen: iets oploopend. PURMEREND 5 April 1938. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 par- DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantiooording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. PLANTEN. VRAAG: Ik heb een uitgebloeide witte cyclame. Kan ik die overhouden en in mijn tuin planten? Zoo ja. moet dit nog op een speciale manier ge beuren? ANTWOORD: U kunt haar best overhouden, maar dan moet u ze in den pot laten staan, d^en eersten tijd gewoon water geven, daarna lang zaam' minder water. Droog bewaren, om in Augstus-September weer beginnen op te kweeken. U leunt haar ook met den pot in den tuin zetten. Dan begin October weer binnen halen. RECHTSZAKEN VRAAG: 1. Hoeveel bedraagt het waschgeld voor een dienstbode, die voor dag en nacht in betrekking is? 2. Hoeveel kostgeld per dag? ANTWOORD: 1. Men kan hier niet meer van een gebruikelijk bedrag spreken, daar het zel den of niet meer voorkomt, ,dat het afzonderlijk betaald wordt. 2. 1 per dag. DIEREN. VRAAG: Ik heb een koud-wateraquarium waar in 4 vischjes (goudvisch. citroenvisch en karper- tje?). Het wordt gevuld met leidingwater. Na 6 a 8 dagen wordt het water troebel, zoo zelfs, dat het na 2 a 3 weken gelijkt op vuil slootwater, waar men niet doorheen kan zien. Ik voer ge droogde watervlooien. Is hiertegen iets te doen? ANTWOORD: Het water niet meer ver- 1 verschen. Het groenbeslag van de glaswanden verwijderen met een gilettemesje, gemonteerd op een houtje of de voor dit doel in den handel ge brachte houders. Eenmaal per week voor 10 cent levende watervlooien in het water gooien (niet méér voeren). Groeien de algen (groenbeslag) weer aan, dan weer verwijderen. RECEPTEN. VRAAG: Hoe moet ik een vlek van koffie met slagroom uit een lichtgroene wollen japon ver wijderen Behandeling met eau de cologne helpt niet. ANTWOORD: Eerst met een dotje watten ge drenkt in perchlooraethyleen afwrijven. Daarna als de vlek niet geheel verdwenen is, met lauw water, waarin wat mierenzuur is gedaan. af- sponsen. Het is niet onmogelijk dat u met de eau de cologne de kleur reeds hebt beschadigd. VRAAG: Hoe moet ik een champagnevlek uit een witte tafzijden avondjurk verwijderen? ANTWOORD: Eerst afsponsen met warm wa ter. Daarna met een leeren lap zoo droog mogelijk kloppen en de plek bedekken met een laagje magnesia, dat na een uur weer verwijderd wordt. Is de vlek niet geheel verdwenen, dan betten met water stof su perox.vde en rustig eenige uren laten liggen. Dan weer behandelen als boven, VRAAG: Op een nieuwe cocosmat heb il< ge smolten roomboter met plantenvet gemorst. Met benzine heb ik het er niet uit kunnen krijgen, Wat moet ik doen? ANTWOORD: Stevig afschuieren met perchloor aethyleen. Daarna de plek bedekken met een laagje magnesia, dat na een uur weer verwijderd wordt. VRAAG: Hoe kan ik een vacht van een kin derwagen die geel en vuil geworden is weer schoon krijgen ANTWOORD: Glad op een tafel leggen. Dan met sterke zeepsop goed wasschen en met warm water afspoelen tot het water helder blijft. Zoo droog mogelijk tusschen doeken uitknijpen en buiten te drogen hangen. Vooral toezien, dat do leeschzijde niet nat wordt. VRAAG: Wat moet ik doen om een linnen tent voor vier personen absoluut waterdicht te krijgen? Moet Ik haar behandelen met koud of •arm water? ANTWOORD. Stevig inwrijven of mei een kwast ismeren met lijnolie (1 dL. rauwe en 1 dL. ge kookte) 14 dagen laten drogen, vooral goed gl&tf ophangen en liefst in de buitenlucht.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10