Waar prinses Beatrix gedoopt wordt. H .WOENSDAGS APRIi; 1938 HA'ARL'EM'S DAGBEAD 9 Uit de geschiedenis van de Groote Kerk te 's-Gravenhage. D ET is thans officieel bekend, dat Prinses Beatrix in de Groote of St. Jaco'oskerk zal worden gedoopt, de zelfde kerk, waarin ook het huwe lijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard werd voltrokken. Dit kerkgebouw, al is het dan niet meer het oorspronkelijke eerste bedehuis van het dorp „Die Haghe". blijft toch ten nauwste verbonden met de geschiedenis van de hof stad. Men ziet de ontwikkeling zoo duidelijk voor zich, bijna in niets afwijkend van de wordingsgeschiedenis van andere kerken en steden uit de 13de eeuw. Het grafelijk kasteel wordt gebouwd, buiten de muren komen menschen wonen, die in meer of minder nauwe betrekking staan tot de grafelijke huishouding, er Vormt zich een buurt, die buurt krijgt een bid-kapel. de buurt groeit uit tot dorp en de kapel wordt vergroot tot kerk. Het eerste houten kerkje. E kasteel-bouw. de grondslag van 's-Gra venhage. moet omstreeks 1250 door Graaf Willem H zijn begonnen en hij werd vol tooid door Floris V. circa 1280 Uit verschil lende oorkonden blijkt, dat de bid-kapel in die dagen reeds was verheven tot een zelf standige parochiekerk. Zeer waarschijnlijk was er toen reeds sprake van een klein houten kerkje, dat voldoende ruimte bood voor de bevolking buiten de mu ren. want de Graaf, zijn gezin en het inwo nend personeel hadden binnen het kasteel, of tenminste in een van de aangrenzende gebouwen een afzonderlijke hofkapel tot hun beschikking. Het is jammer, dat uit geen enkele mede- deeling blijkt, wanneer deze houten kerk, die toegewijd was aan St. Jacobus, door een steenen is vervangen. Vermoedelijk valt dit tijdstip in het begin van de 14de eeuw, want in 1326 wordt reeds gesproken over de stich ting van een kapellerij van O. L. Vrouw en in 1335 komt men den naam „grote kerkcke" tegen, een uitdrukking, die waarschijnlijk wel niet op een houten kerkje zal slaan. Wel is bekend, dat Hertog Albrecht van Beieren, die veel het kasteel „Die Haghe" (thans het Binnenhof» bewoonde, den bouw van een parochiekerk heeft gesteund. De oor log tegen de West-Friezen had echter schat ten verslonden en zijn weduwe Margeriete van Cleve weigerde de nalatenschap te aan vaarden en hierdoor werd wegens gebrek aan middelen de bouw der kerk voorloopig be ëindigd. Het schip der oude kerk, dat tijdens den bouw nog in gebruik was gebleven, begon echter zoodanige verschijnselen van bouw valligheid te vertoonen. dat de hulp van Phi lips van Bourgondië moest worden ingeroe pen. die den lsten Maart 1434 bepaalde, dat de „notabele, eerbaertste en rijcxste van den Hage" elke week een zeker bedrag tot her stel van de kerk hadden te betalen, wel een bewijs van den zeer ernstigen toestand, waar- In het gebouw verkeerde. Na de Hervorming. eleidelijk werd het bouwwerk nu vol- tooid, doch 29 December 1539 werd het door den bliksem getroffen en brandde bijna geheel uit. Onmiddellijk begon men met den herbouw, doch nauwelijks gereed brak de beeldenstorm los en kappellen, altaren, beel den en ameublement werden vernield. Alleen de tegenwoordige preekstoel bleef staan. Toch is men weer met nieuwen moed aan het herstellen getogen, maar reeds acht jaar later, in het voorjaar 1574, werd de kerk de finitief voor den Protestantschen eeredienst ingericht. De preekstoel werd verplaatst naar den zuidelijken midden-kolom, het vroegere ko peren doopvont werd buiten gebruik gesteld en waarschijnlijk verkocht. Het koor werd afgesloten met een ballustrade en gebruikt als begraafplaats. De kapellen rondom den kooringang werden stuk na stuk veranderd in woonhuisjes. De Groote Kerk bezat vroeger ook gebrand schilderde ramen van de gebroeders Crabet te Gouda, maar de tand des tijds en de hand van de lieve Haagsche straatjeugd hebben er beide toe bijgedragen, dat van de vroe gere kleurenpracht weinig meer over bief. In het koor vindt men nog het marmeren gedenkteeken ter nagedachtenis van admi raal Jacob Baron van Wassenaer, Heer van Obdam, die in den zeeslag tegen de Engel- schen op 14 Juni 1665 met zijn vaartuig in de lucht vloog. Het schip der kerk werd na de Hervorming het voornaamste gedeelte van het bede huis en voorzien van vaste banken en stoelen. Tegenover den preekstoel was een zetel voor den Prins en verder stonden er overkapte regeeringsbanken voor Burgemeesteren, enz. De kerk als begraafplaats. Vroeger waren de wanden der Groote Kerk met familiewapens bedekt, want het was gewoonte, dat iedere adellijke of aanzienlijke familie haar wapenschild in de kerk liet op hangen. Voor de kerk leverde dit aanzien lijke inkomsten op, hoe grooter het wapen bord. hoe meer er voor moest worden be taald. Begraven worden binnen de St. Jacob kon een ieder, die er het geld voor over had. zich een eigen graf te koopen en zoo werd lang De heer W. van Dok, wethouder van Openbare Werken te Beverwijk, kreeg als blijk van erkentelijkheid voor zijn medewerking aan het oplossen van de moeilijkheden van de Coöperatieve Handelsvereeniging ..De Voor uitgang" te naarlem. van deze instelling en de daarbij betrokken bankinstellingen een nieuwe 4-persoons Ford-auto ten geschenke. Dinsdag werd hem dit geschenk aangeboden. De heer Van Dok bli zijn nieuwen wagen. zamerhand de geheele bevloering veranderd in gebeeldhouwde grafzerken. Ook de gilden, die na de Hervorming geen eigen altaren meer hadden, lieten zich verte genwoordigen door symbolisch beschilderde houten borden, welke het doel van elk gilde meer of minder duidelijk aangaven. Zoo had het poeliersgilde de spreuk ..Isaac had Esau lief, omdat hij van zijnen wiltvanc at". In 1795, het eerste jaar der Bataafsche vrijheid, moesten al die pronkende borden binnen 14 dagen verdwijnen. Die, welke niet waren weggehaald, werden in het openbaar verkocht. De verschillende zerken werden van hun beeldhouwwerk ontdaan, doch om het laatste te voorkomen, heeft men ze bij sommige steenen nog tijdig weten om te keeren. Dit zijn slechts enkele grepen uit de ge schiedenis van de Oude St. Jacob met haar merkwaardigen toren, waarover we reeds eer der iets hebben verteld. In de vorige eeuw werd het gebouw her haaldelijk gerestaureerd, doch deskundig en afdoende had dit eerst plaats in de jaren 1912-1920. toen o.a. ten behoeve van het ver keer, een ontmanteling door het afbreken der kleine huisjes, de oude kerk veel beter tot haar recht deed komen. W. S. Tentoonstelling uit vrees voor relletjes gesloten Roomsch-katholieke studenten, onder wie leden van de Roomsch-katholieke studenten- vereeniging „Veritas", zijn er in geslaagd het bestuur van de Utrechtsche afdeeling van den Nieuw Malthusiaanschen bond te dwingen geen gevolg te geven aan het voornemen om gedurende eenigen tijd te Utrecht in een win kel een tentoonstelling over het werk van dien bond te houden. Ten einde relletjes te voorko men, heeft het plaatselijke afdeelingsbestuur in overleg met het hoofdbestuur van den Nieuw-Malthusiaanschen bond en in overleg met de politie de tentoonstelling gesloten. De Studenten hebben o.a. de étalageruiten geheel rood geverfd, en dundoeken aange bracht wat kan geschieden omdat toevallig enkele katholieke studenten boven den win kel kamers hebben waarop o.a. stond: „Zoo wordt het Nederlandsche volk vermoord". Voortdurend groepten ook menschen samen voor den winkel. Voor Maandagavond was. naar de politie bij geruchte had vernomen, besloten een al- gemeenen aanval op de tentoonstelling te on dernemen. Daarop heeft het bestuur der plaatselijke afdeeling, mede uit vrees, dat het tentoongestelde materiaal misschien zou wor den beschadigd, besloten de tentoonstelling te sluiten. N.V. Nederlandsche Vliegtuig fabriek Fokker. Uitkeering van 25 pCt. dividend. Heden is te Amsterdam de gewone jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden van N.V. Nederlandsche Vliegtuigfabriek Fokker. In de vergadering waren vertegenwoordigd 403 aandeelen recht hebbend op 403 stem men. Het verslag van de directie over het afge- loopen jaax 1937 werd zonder opmerkingen goedgekeurd, evenals de balans en de winst en verliesrekening over het boekjaar 1937. Overeenkomstig het prae-advies van com missarissen werd besloten het dividend op de preferente aandeelen vast te stellen op 25 procent, waarvan reeds is uitgekeerd op de preferente aandeelen 5 procent en op de ge wone aandeelen 8 procent. Het slotdividend van 17 procent is betaalbaar van 7 April as. af. Op voorstel van den vertegenwoordiger van het administratiekantoor der Centrale Trust Comp. werd de aan de beurt van aftreden zijnde commissaris, de president-commissaris de heer C. G. Vattier Kraane, bij acclamatie herkozen, waarna de heer Van der Molen namens de aandeelhouders den heer Vattier Kraane dankte voor den arbeid, die deze in het belang van de vennootschap §edert haar oprichting heeft verricht. Wat mompelde verdachte? Vergissingen inzake recht op appèl van politierechter mogelijk? Een merkwaardige kwestie deed zich voor bij de behandeling van een zaak, een steun- fraude betreffende, die voor het Amsterdam- sche gerechtshof werd behandeld. Een havenarbeider was wegens valschheid in geschrifte veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, van welk vonnis hij in appèl kwam. Bij zijn requisitoir in deze zaak merkte de procurerur-generaal op, dat dit appèl niet ontvankelijk moet worden verklaard, aange zien volgens het audiëntieblad der zitting van den politierechter te Amsterdam, - ver dachte afstand had gedaan van zijn recht op appèl. De verdediger mr. Th. Eskens maakte hier tegen ernstig bezwaar, daar z.i. de gang van zaken bij den politierechter vergissingen, zoo- als hier zijn gebeurd, in de hand werkt. De wet bepaalt, dat ter zitting van den politie rechter zoowel verdachte als de officier van justitie, onmiddellijk van hun appèlrecht af stand kunnen doen. Hierop moet de ver dachte opmerkzaam worden gemaakt. Meer vordert de wet niet, met name wordt- niet gevorderd, dat er een antwoord wordt ge geven. De practïjk bij den politierechter te Amsterdam is echter, dat op het geven van een antwoord aangaande het al of niet af stand doen van appèl, wordt aangedrongen Vele verdachten begrijpen de strekking van de vraag niet en bovendien zijn zij na het aanhooren van de hen toegemeten straf in de war en zeggen zij maar lukraak Ja" of ..neen". Ook is het mogelijk, dat de griffier een enkel gemompeld woord van de zijde van den verdachte verkeerd heeft begrepen verstaan of genotuleerd. Pleiter verzocht het Hof het ingestelde appèl ontvankelijk te ver klaren. Tenslotte bracht pl. eenige bezwaren tegen de dagvaarding en de strafmaat te berde. Het Hof zal 19 April arrest wijzen. - Nederlandsche muziek te Praag. In de eerste helft van April zal te Praag een festival van Nederlandsche muziek ge geven worden. Op 12 April dirigeert Frits Schuurman het Radiojournal-orkest. Uitgevoerd worden: ouverture „De Vogels" van Diepenbrock, con certstuk voor viool en orkest van Henriëtte Bosmans, ouverture tot een treurspel van Henk Badings en de Derde Syimphonie van Willem Pijper. Solist Willem Noske. Tevens vinden twee kamermuziekconcer ten plaats, waarin werken van Diepenbrock, Hendrik Andriessen, Willem Pijper, Bertus van Lier, Henk Badings en Frits Schuurman worden uitgevoerd, benevens Nederlandsche volksliederen in de bewerking van Felix de Nobel. Medewerkenden zijn: de Praagsche zan geres Julia Nessy, het Prager Strijkkwartet. Felix de Nobel en Harry van Oss. Het ge heele festival staat onder protectoraat van den Tsjechischen minister van Onderwijs, dr. Franke en van den Nederlandschen ge zant mr. dr. L. Carsten. PLAATSING VAN LAND- EN VEENARBEI DERS IN DUITSCHLAND. De minister van sociale zaken heeft blij kens een circulaire aan de gemeentebesturen thans goedgekeurd, dat aan gezinnen, waar van de ondersteunde kostwinner naar Duitschland gaat werken, tenzij als z.g. grenslooper, en wier loon via de clearing wordt uitbetaald, gedurende de eerste twee weken na hun vertrek naar Duitschland de steun blijft doorbetaald. Het steunbedrag kan in die gevallen aan de betreffende gezinnen worden uitbetaald. Evenwel zal de steun dan met eenmaal den gezinsledenblijslag moeten worden verminderd. Uiteraard moet rekening worden gehouden met inkomsten van andere gezinsleden. Betreft het een arbeider, die als kostwinner bij de werkverschaffing is ge plaatst. dan kan het gezin op dezelfde wijze gedurende twee weken ingevolge de steun regeling worden gesteund. Aan het gezin van een bij de werkverschaffing tewerkgestelden zelfstandige kan gedurende twee weken 80 pet. van hei werkverschaffingsloon worden uitgekeerd. Voorts keurt de minister goed, dat bij even- tueele hernieuwde ondersteuning bij terug komst in ons land bij de berekening van den wachttijd van een arbeider (kostwinner), die in het buitenland (niet als grenslooper) is werkzaam geweest, van het door hem in het buitenland verdiende loon f 2 per week bui ten beschouwing wordt gelaten. Behalve deze vrijlating van f 2 per week, geldt voor betrok kene derhalve de normale wachttijd, welke in de betreffende gemeente wordt toegepast, al vorens opneming in de steunregeling c.q. te werkstelling bij de werkverschaffing geschiedt. Voor zooveel het betreft kinderen van ondersteunden of tewerkgestelden, die in het buitenland werkzaam zijn (niet als'grensloo- per) ware bij de berekening van den steun c.q. vaststelling der plaatsing van den kost winner, zoo te handelen, dat het bedrag der verdiensten der kinderen, waarmede wordt rekening gehouden, voor minderjarigen f 1 en voor meerderjarigen f 2 per week lager wordt gesteld, dan wanneer die kinderen in ons land zouden zijn tewerkgesteld. Nog een gift voor productieve werkverschaffing. In navolging van het ouderpaar uit Deven ter, dat dezer dagen een bedrag van honderd gulden deed toekomen aan den voorzitter van den ministerraad, ten behoeve van den een of anderen vorm van productieve werkverschaf fing, heeft, naar het Alg. Hdbld. meldt, een liberale vrouw voor hetzelfde doel een bedrag van vijfhonderd gulden gezonden aan het be stuur der afdeeling Amsterdam van de Libe rale Staatsparty met het verzoek dit bedrag aan de regeering te willen doorzenden HOLLAND—AMERIKA LLJN. Edam 4 v. N.-York n. Rotterdam. Leerdam, Rott. n. Tampico, 4 v. Havana. Maasdam n. New-York 4. 105 m. W. van Land's End. Rotterdam 31 v. Curasao n. New-York. Drechtdijk n. Vancouver 4 te Londen. HALCYON LIJN. Stad Zaandam, Vlaardingen n. Pescara p. 4 Ouessant. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein (uitr.) p. 4 Ouessant. Nijkerk 5 van Amst. naar Beira. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (uitreis) 5 te Adelaide. Meliskerk (thuisreis) 5 v. Sydney. HOLLAND—WEST-AFRIKA" LIJN. Ceres 5 v W. Afrika te Amsterdam. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN Gaasterkerk (uitreis) p. 5 Gibraltar. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (thuisreis) 4 van Cocanada. Streefkerk (uitreis) 5 te Genua. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Baarn 5 v. Hamburg te Antwerpen. Ganymedes 5 v. Stamboul te Bourgas. Oberon 4 van Malta te Piraeus. Vulcanus 5 van Limni te Tunis. Ariadne Rott. n. Tanger 3, 25 mijl Z.O. v. Niton. Euterpe 5 v. Bordeaux te Amsterdam. Mars 5 van Hamburg te Amsterdam. Merope 3 van Puerto Barrios n. Curacao. Odysseus 5 v. Vigo te Amsterdam. Telamon 5 v. New-York n. La Guayra. Titus 5 v. Napels n. Venetië. Venus Bari n. Amst. 4 v. Malta. Venezuela, Amst. n. W -Indie p. 3 Ouessant Aurora 5 van Stettin te Amsterdam. Simon Bolivar, n. Amst p. 5 Azoren. MEIJER EN CO.'S SCHEEPVAART MIJ. Phrontis. Amsterdam n. Java 5 te Port Said City of Pittsburg. Saigon n. Rott. 5 te Hon- feong. City of Evansville. Dairen na Rott. 5 van P-nang. Proresilaus Rott. n Japan 4 te Honkong 3enavon, Japan n. Rott. 2 van Shimizu. ""lintshire. Japan n. Amst. 3 te Singap. lurymedon n. Batavia. 3 v. Singap. chilles, Dairen n. Rotterdam, 4 te Londen iencruachan n. Rott. 4 v. Penang. erseus Japan n. Rott. 5 v. Kobe. ROTTERDAMSCHE LLOYD nnpo (thuisr.» 5 (3 n.i van Mars. STOOMVAART MIJ NEDERLAND Johan van Oldenb v. Batavia te Am.-., Bintang 4 v. Batavia n. Amst Jhr. Huygens iuitr.) p. 4 Gibraltar. Marn. 'uitr.) 4 v. Belawan. Poelau Tello (uitr.) 4 van Padang, HET TOONEEL Rotterdamsch-Hofstad Tooneel JEUGD ZOEKT WERK. Voor den aanvang der voorstelling gisteren avond in onzen Stadsschouwburg verscheen de heer Dirk Verbeek voor het doek om ons namens de directie van Het Rotterdamsch- Hofstad Tooneel plechtig mede te deelen. dat het te spelen stuk „Jeugd zoekt Werk" van Hubert Griffith niet een blijspel was zooals het programma aangaf maar een satire. Ook zonder die aankondiging zou het publiek dit spoedig genoeg hebben gemerkt, want niemand zou dit spel van den Engelschen schrijver zeker als een stuk realiteit hebben aanvaard. Maar van de satire heeft de goed gevulde zaal het was een zoogenaamde „invitatie-voorstelling" volop genoten. Satire of blijspel, de naam doet er weinig toe; hoofdzaak is, dat Jeugd zoekt Werk een der geestigste stukken is. die wij in langen tijd uit Engeland hebben gekre gen en dat het ook als geheel een der amu santste voorstellingen was, die wij dit seizoen in onzen schouwburg hebben bijgewoond. Randolf Warrender is al sinds maanden zon der werk. waarom hij besluit zich zelf werk te verschaffen. Hij dringt by een groote bank instelling binnen en benoemt zich zelf niet alleen tot employé maar schept ook onmiddel lijk een nieuwe gefingeerde zaak. de „zaak Gubinsky". En omdat niemand op de bank iets van de zaak Gubinsky afweet, en Randolf zoo'n aplomb heeft, vliegen allen van de directeur tot den president er in. De een durft voor den ander niet bekennen, dat hij van de zaak Gubinsky niet op de hoogte is en als de .zaak" door de vaart, die Randolf Warrender er achter zet. een onge wone vlucht neemt, vorderen allen zelfs de eer van het initiatief ervan voor zich op. De zaak neemt groote afmetingen aan, be looft zelfs een goudmijn voor de bank te zul len worden, tot het kaartenhuis plotseling in elkaar dreigt te vallen, wanneer de president en de directeuren het oorspronkelijk concept, waarop de zaak is opgebouwd, ter inzage ver langen. Randolf Warrender zou waarschijn lijk vlak bij de haven gestrand zijn. als de dochter van den president hem niet op tijd had geholpen. Er dreigen nog meer moeilijk heden, wanneer het blijkt, dat de heer Gu binsky nergens te vinden is, maar ais dat heer op het alleronverwachtst tegen het slot ver schijnt, is Warrender gered en is hij directeur van de naamlooze vennootschap, die hij uit het niet heeft geschapen. Ieder begrijpt, dat wij dit gegeven natuur lijk niet op het goudschaaltje der waarschijn lijkheid moeten leggen. Dat is ook niet de be doeling van den schrijver geweest. Maar bij al die onwaarschijnlijkheid is er toch een grond van waarheid, zooals in elke goede satire. Niet voor niets wordt de naam Stavinsky in het stuk genoemd. Dol vermakelijk is de hou ding van al die bank-potentaten bij de wis selende kansen van de zaak Gubinsky en Randolf Warrender, die zich zoo volkomen bewust is, dat de wereld bedrogen wil wor den, is een prachtig geslaagde figuur in deze hoogst komische en rake satire. Er zit een Amerikaansche vaart in dit stuk. zoodat de schrijver ons nauwelijks tijd geeft om na te denken en de dialoog is dikwijls zeer geestig. Vaart zat er ook in de voortreffelijke voor stelling, dank zij vooral het spel van Paul Steenbergen, die de rol van Randolf Warren der met veel entrain, aplomb, jeugdigen over moed en verve speelde. Een uitstekende rol van dezen jongen acteur. En wat 'n kostelijke typen zagen wij in dit stuk. Daar was allereerst de accurate Fitch, de de 'kantoorman, die zoo op orde gesteld is en volkomen overrompeld wordt door den chevalier d'industrie en wel mee moet spelen of hij wil of niet. Piet Rienks zagen wij nooit beter dan in dezer zeer geestig gespeelde rol. En dan waren er de zeer fijn getypeerde verstrooide President van de Bank van Dirk Verbeek, de niet minder vermakelijke en toch niet gechargeerde directeur-generaal van Henk van Buuren en het onafscheidelijk duo Nicolson en Hallman, de twee directeu ren door Alex Hock en Willem Huysmans raak getroffen. Ook kleinere rollen, zooals de bode van Hans van der Werff en de „oude heer" die een zoo belangrijke rol gaat spelen aan het slot van Alex Pola, werden aardig getypeerd. De dames Adrienne Canivez en Enny Meunier hebben er maar weinig in te doen en waren er eigenlijk maar alleen door den schrijver ingebracht, omdat er toch ook iets van de liefde in moest zijn. Als geheel een heel goede voorstelling, dus van een werkelijk geestig, amusant, satirisch stuk, die bij het publiek zeer insloeg. Wanneer wij nog eenig vertrouwen hadden in het pu bliek. dan zouden wij dit stuk een mooie carrière durven voorspellen. Stuk en voorstel ling verdienen het in alle opzichten. J. B. SOHUEL. Voor den inhoua dezei rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopi) den inzender niet teruggegeven. Bloempjescollecte stichtingen voor Toevallijders te Haarlem en Heemstede. Men schrijft ons: Het werk der Ver. voor de verpl. van Toe vallijders op en buiten haar Stichtingen groeit. De kliniek in Heemstede is nog nieuw, terwijl een nieuwe in Haarlem reeds dringend noodzakelijk is. Door het nieuwe Consultatie bureau in Leeuwarden heeft de Vereeniging thans drie van deze instellingen in Nederland. Tot ruim 1000 patiënten strekt zich thans haar hulp uit. Zij heeft geen Staatssubsidie. Zij heeft alleen het Nederlandsche volk en zijn weldadigheidszin! Helpt u ook bij de a.s. bloempjescollecte? Deze wordt gehouden op 16 April a.s. Men kan zich opgeven bij J. Kortenhoeven. Postlaan 11. Heemstede. Tel 28637. Zwemmen in gedesinfecteerd water. Geachte Redactie, Met het onderstaande wil ik. dit zij bij voor baat vastgesteld, trachten de belangen der zwemsport te dienen, niet te schaden. Is het wei voldoende bekend, dar hei des- infecteeren. z.g, chlooren. van het zwemwater in onze plaatselijke overdekte baden (ook elders geschiedt zulks), behalve haar onge twijfeld zeer nuttige, ook haar schadelijke HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT! (Adv. Ingez. Med.) zijde heeft. n.l. het veroorzaken van eczeem, minder elegant ook wel „schimmel" genoemd' Is het eveneens bekend dat hieraan velen als slachtoffer vallen, ondanks de toepassing van de uiterste voor- en nazorgen (o.m. het gebruik van het speciaal daarvoor bestemde voetenbad direct na het zwemmen)0 Bekend mag worden verondersteld dat de aanraking met water uit den booze is. wan neer het eczeem acuut is. Zwemliefheb- bers(sters> kunnen gedurende zulke perioden hun geliefde sport niet beoefenen, terwij! voor deze kwaal geen kruid gewasschen schijnt, omdat het eczeem steeds weer terug komt. Indien echter, gelijk met ondergeteekende het geval is, ais gevolg van het eczeem een infec tie optreedt, waarmede men gedurende lan- geren tijd in volslagen rust het bed moet houden, en de geneesheer geeft daarbij ter voorkoming van de kwaal in de toekomst als zijn advies: „niet meer zwemmen In ge chloord water", dan be teekent dat voor een Haarlemmer(schei's winters in het geheel niet meer zwemmen en 's zomers de enkele keeren te Zandvoort, als ae zee geschikt is. (Men werpe mij herbij niet tegen dat Haar lem in het zomerseizoen meer zweminrichtin gen heeft, hetgeen mij bekend Is). Dit is een hard gelag voor hen wien uit ervaring bekend is, op welke aangename wijze deze nuttige sport te Haarlem het geheele jaar door in onze moderne inrichtingen kan worden beoefend. Het devies „leert zwemmen" wordt m i. nog lang niet in voldoende mate opgevolgd, maar zou niet een stimulans in deze richting zijn, indien het water op zoodanige wijze werd ge desinfecteerd, dat gevaar voor eczeem en alle gevolgen daarvan werd uitgeschakeld? Het desinfecteeren van het water door chlooren heeft juist in mijn geval, zij het indirect tot infectie geleid. Dat er andere methoden zijn om zwemwa ter te desinfecteeren, heeft men juist dezer dagen kunnen afleiden uit een publicatie met betrekking tot den aanleg van het zwembad ten behoeve van ons prinselijk gezin te Soest- dijk, waarbij volgens een procédé van den ontwerpenden ingenieur zal worden te werk gegaan. Gaarne vertrouwende dat deze regelen niet alleen onder de aandacht van de daarbij be trokkenen mogen komen, maar ook door hen in het belang van de volksgezondheid mogen worden verstaan en £un uitwerking niet zul len mogen missen, teeken ik, Uw abonné E. K L We hebben dit stuk ter lezing gezonden aan den heer W. B. S m i t', arts, directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst en tevens voorzitter van den Raad van Beheer Sportfondsenbad te Haarlem. De heer Smit schrijft het volgende: „Ter bestrijding van eczeem van de voeten, dat inderdaad in zweminrichtingen wel eens voorkomt, wordt den bezoekers dringend aan geraden bij het verlaten van het bassin de voeten te desinfecteeren in de altijd aanwezig zijnde bakken met hypochloriet oplossing. Een causaal verband tusschen het chloree- ren van het zwemwater en eczeem staat aller minst vast. Dit eczeem komt ook in zwembaden voor, waar het water niet gechloreerd is. In het Sportfondsenbad, worden alle moge lijke maatregelen genomen om ook de voet- plankjes en doucheborstels te desinfecteeren. Tevens worden handdoeken ter beschikking gesteld om over deze voetplankjes te leggen, zoodat de voeten dan niet in aanraking ko men met de vochtige houten plankjes. De methode van desinfecteeren. die het Sportfondsenbad toepast is voorzoover mij be kend de beste en meest moderne en wordt overal elders toegepast. Wanneer de wetenschap nog effectiever middel zou vinden om dit euvel tegen te gaan. dan zal dit zeer zeker in ons bad worden toe gepast." Tot zoover dokter Smit. De directeur van Stoop's Bad is het hiermee geheel eens. Ook het water in zijn inrichting wordt gedesinfecteerd met een menging van chloor en ammoniak, dat het water veel zach ter maakt. De Boottochten van „Snelverband'' voor de lichamelijk gebrekkigen. Evenals vorige jaren organiseeert de E.H.V. „Snelverband" boottochten voor lichamelijk gebrekkigen. Deze boottochten zijn tot nu toe steeds ge slaagd. en vele gebrekkigen werd een onver- getelijken dag bereid. Dit slagen was voor het grootste deel te danken aan de vrijgevigheid van onze stad- genooten, reden waarom wij ook dit Jaar wederom een beroep op u durven doen Leden van bovengenoemde vereeniging trachten op inteekenlljsten gelden bijeen te krijgen. Geeft ook dit jaar wederom uw gift. Helpt mede een vreugdedag te verschaffen aan hen die een heel jaar op dit uitstapje zitten te wachten en toch al reeds veel moeten ontbeeren. Teeken op de lijsten die u worden aangeboden, of stort uw bijdrage op Giro nummer 233733 ten name der penningmee*- teresse der boot-commissie. Opgave voor deelneming aan de te houden boottochten in dit jaar kan worden gedaan aan onderstaande adressen, waar u ook gaar ne inlichtingen worden verstrekt. J. B. Heystek, Westergracht 85, tel. 13212; A. J. Spoor, Brouwerstraat 86: A. Feenstra, Weltevredenplein 59; Mej. A. van Donselaar. Spijkermanslaan 2a. en bij hel secretariaat der Boot-commissie mej. G W. Bout. Hofdykstraat 50. De boottochten zullen dit jaar gehouden A-orden op Woensdag 29 en Donderdag 30 Juni as. met als doel der reis Alkmaar. Binnengekomen giften zullen in dit blad worden «arantwoord.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11