Wij kebben aan 1552 mannen geuraagd: Dobbelmafin lebber, man! Nationale Vrouwenraad te Haarlem bijeen. H Opnieuw Feest-Avond A. J. C. Primavera 1938. DONDERDAG 7 'APRIL 1SW! HAARLEM'S DAGBLAD 2 Kees neysy wanneer gij één ding mocht stelen uit den sigarenwinkel op den hoek, wat zoudt ge dan stelen 53 hebben geant woord: het kas register. 1279 hebben geant woord: een pak je IBIS. (Dit is maar een grap je. Wat niet wegneemt dat IBIS wél heel ver leidelijk is.) Openingsrede van Mej. Joh. Westerman. Vele beroepen zijn voor de vrouwen nog gesloten. - edenmorgen is in rest. Brink- mann de 39ste algemeene vergadering van den Natio- nalen Vrouwenraad van Ne derland begonnen. De bijeenkomst was zeer druk bezocht. Tot de genoodig- den behoorden de vrouwelijke Kamerleden, de vrouwelijke gemeen teraadsleden van Haarlem, evenals vertegenwoordigsters van de federatie van Christelijke vrouwen- en meisjes- vereenigingen en van de vrouwen organisatie van het Indo-Europeesch verbond. De presidente, mej. Joh. Westerman. heette de aanwezigen van harte welkom. In haar openingswoord herinnerde spr. aan de groote vreugde over de geboorte van prinses Beatrix. Op voorstel van spr. besloot de vergadering tot het zenden van een telegram aan H.M. de Koningin en aan het Prinselijk paar als groet en hulde van de vergadering van den Nationalen Vrouwenraad. Spr. bleef vervolgens stilstaan bij de ver kiezingen van het vorige jaar, waarbij zij met teleurstelling vaststelde, dat het aantal vrouwelijke parlementsleden niet is vermeer derd, zulks in tegenstelling met het buiten land. Het is plicht te zorgen, dat bij de in 1939 te houden gemeenteraadsverkiezingen een bevredigender resultaat wordt bereikt. Locale nooden spreken meer tot het vrouwelijke inzicht. Spr. gaf hierna een beknopt historisch overzicht van eenlge der voornaamste be sluiten van den vrouwenraad in het verleden, o.a. betreffende het instellen van een jaar- lijkschen vredesdag. waartoe reeds in 1902 een opwekking werd gedaan, het bewaarschool onderwijs, waarvoor tot op den huldigen dag nog geen rijksregeling' bestaat, het vakonder wijs voor meisjes, verplichte vakken van staatswetenschappen voor de Middelbare Meisjesscholen, waaromtrent nog geen alge meene regeling is verkregen, de huwelijks wetgeving, welke herziening nog steeds uit bleef, de grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw ten aanzien van het kiesrecht en betreffende de mogelijke toelating' van vrouwen tot het ambt van burgemeester, se cretaris en ontvanger eener gemeente. Wat het ambt van kinderrechter aangaat, heb ben de mannen tot nu toe alleen nog zich zelf geschikt verklaard om dit te bekleeden Ook de benoembaarheid van de vrouw tot notaris is nog afgewezen, evenals een ver zoek om voor vrouwelijke Nederlanders de gelegenheid open te stellen deel te nemen aan examens. Belangrijk is ook de samenwerking met den internationalen Vrouwenraad, vooral wat be treft den arbeid voor den vrede. De vrou wenraad protesteerde tegen luchtbombarde menten en verzocht de Nederlandsche re geering een onderzoek in te stellen naar de particuliere wapenfabricage. Tenslotte noemde spr. het voorontwerp van wet inzake den arbeid der gehuwde vrouw, dat door een groot deel van het Nederland sche volk wordt afgekeurd om de zeer uit- eenloopende belangen die het kan schaden en de consequenties, die het kan meebrengen. Het comité tot verdediging' van de vrijheid van arbeid voor de vrouw is in deze diligent. Wij allen zijn gewaarschuwd en voortdurende waakzaamheid blijft geboden. Vervolgens was aan de orde het jaarverslag van de eerste secretaresse, mej. A. C. Schip pers, over het binnenland, waarin zij een uitgebreide opsomming der verschillende werkzaamheden gaf. Eenige nieuwe vereeni- gingen traden tot den raad toe. namelijx de Nederlandsche bond van wijkverpleegsters, het internationaal archief voor.de vrouwen beweging als leden en de Commissie van moeders en opvoeders uit de vereeniging voor Volkenbond en Vrede als voorstandster. Daartegenover verlieten den raad de ver eeniging van Nieuw-Feministen. de Pro- testansch-Christelij ke Nijverheidsschool te Haarlem, de Commissie ter voorziening in het onderwijs aan zieke kinderen en de Ne-' derlandschc vrouwenvereeniging te' Londen De vrouwenbeweging wint aan invloed. De presidente bracht daarop het jaarver slag over de werkzaamheden in het buiten- Courantenreclame gekozen De Standard Oil Company (Indiana), die vorig jaar forsch in couranten heeft ge adverteerd, heeft daar zonder eenigen twijfel uitmuntende resultaten mee be reikt. Zij besloot althans voor dit jaar wederom tot een grootsche reclame-campagne, uit sluitend in couranten. AGENDA. DONDERDAG 7 APRIL Concertgebouw: Voorjaarsbeurs 1.305.30 en 7.30—Tl uur. Broederkcrk: Spreker J. Sevensma, 8 uur. Restaurant Brinkmann: Vergadering van den Nederl. Zionistenbond. 8.15 uur. Remonstrantenhuis: Psychometrische avond „Eben Haezer", 8.15 uur. Cornelissteeg 9: Vergadering Bond van Ge- pensionneerden, 7.30 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: „Orkaan", 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Artisteningang". 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: ..Pola Negri In ..Tango Notturno". 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Tusschen twee werelden". 7 en 9.15 urn. Spaarne Theater: „Een gevaarlijk complot". Gary Cooper in „Oké Mr. Deeds". Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve, 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 8 APRIL Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. land uit. Zij eerde de nagedachtenis van de in het afgeloopen jaar overleden pioniersters, waarna zij de onderscheidingen memoreerde, die verschillende vrouwen deelachtig werden. In het parlement van Brazilië werd de eerste vrouw gekozen. De vrouwenbeweging behaal de daar mooie successen. Verscheidene vrouwelijke burgemeesters en wethouders werden benoemd. Ook in Zweden zijn de vrouwen met groote stappen vooruitgegaan. In de Tweede Kamer is het aantal vrouwen verdubbeld. Het Lweejaarlijksch congres in 1937 van den nationalen vrouwenraad van Nieuw Zee land had plaats in Auckland. Men bepleitte o.a. de noodzakelijkheid oi>. vrouwelijke politie aan te stellen. De vrouwelijke politie beambten in Cairo hebben zoo goed voldaan, dat haar aanstelling door de Egyptische re geering werd verlengd. Mrs. Denijs Reitz drong er in het parlement van Zuid-Afnka op aan een commissie in te stellen ten einde te onderzoeken en daarna een rapport uit te brengen over de wette lijke ongelijkheid van man en vrouw en de achterstelling der vrouw, waaronder de vrou wen in Z.-Afrika nog lijden en ook de econo mische ongelijkheid te bezien. Generaal Smuts de minister van Justitie, betuigde zijn in stemming met dit voorstel. Verschillende internationale congressen werden gehouden, waaraan afgevaardigden van den internationalen vrouwenraad deel namen. De vergadering, welke onderbroken werd door een gemeenschappelijk noenmaal, hield zich verder bezig met de verslagen dei- talrijke secties en de ingediende voorstel len. Om kwart over vijf zal op het stadhuis een officieele ontvangst door het gemeente bestuur plaats vinden. Tot besluit van den eersten congresdag zullen de deelneemsters zich aan een diner vereenigingen te volgen door een gezellige bij eenkomst. ARROND RECHTBANK. Directeur van „Arnoud" ontslagen van rechtsvervolging. Haarlemsche Rechtbank acht beroep op Art. 83 sub 6 der Arbeidswet gegrond. De rechtbank wees heden vonnis in de appèlzaak tegen den directeur der kalkzandsteenfabriek Arnoud, te Hil- legom, die door den kantonrechter veroordeeld was tot 3 geldboeten van f 6 wegens overtreding der arbeids wet. De Rechtbank vernietigde het vonnis van den kantonrechter en ontsloeg verdachte van rechtsvervolging. Het betrof hier de vraag of in genoemde fa- brieg gewerkt zou mogen worden met een twee-ploegenstelsel naar een systeem, dat tot dien tijd was toegepast met vergunning van den Minister, maar welke vergunning was ingetrokken. Verdachte en zijn raadsman Mr. F. v. d. Godt hadden aangevoerd, dat als genoemd stelsel moest worden losgela ten, dit den ondergang der fabriek tengevolge zou hebben. De officier had bevestiging van het vonnis geeischt, omdat z.i. de overtreding vast stond en de rechter de billijkheid van een wet niet mag beoordeelen. De verdediger beriep zich op overmacht in art. 83 sub. 6. van de Arbeidswet. De rechtbank vernietigde het vonnis van den kantonrechter op formeele gronden. Zij achtte het ten laste gelegde bewezen, maar was van oordeel dat naleving der arbeids wet zoo zeer in strijd was met de belangen der N.V., dat het belang der naleving van de arbeidswet daarbij ten achter staat. Op grond van art. 83 der arbeidswet is de overtreding als gerechtvaardigd te beschou wen, waarom verdachte niet strafbaar is en ontslagen werd van rechtsvervolging. AANRIJDING TE KOOG A. D. ZAAN. Tegen den bestuurder van een autobus, die een wielrijdster had aangereden, toen hij voor een stilstaande bus uitweek, waardoor de wielrijdster geen ruimte om te passeeren overbleef, had de officier 14 dagen hechte- De Bilt voorspelt: Meest matigen, in het noorden tijdelijk Noordwestelijken tot Noordelijken wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, wel licht nog hagel, kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 772.2 m.M. te Valentia. Laagste 735.3 m.M. te Reval. De depressie trekt naar het Oosten en sluit aan de Westzijde af met een krachtige lucht drukstijging. Op IJsland steeg de barometer in het laatste etmaal vijftien tot achttien milli meter waarvan twaalf tot veertien in den nacht. Op Jan Mayen is de luchtdruk heden morgen 16 m.M. hooger dan gisteravond. Hei gevolg van deze iuchtdrukveranderin- gen is een krachtige strooming van arctische lucht over de Noorsche zee, die zich naar het Zuidoosten beweegt en een sterke afkoeling zal brengen in het Oostzeegebied en later in Centraal-Europa. Op het geheele vasteland is het thans nog zeer zacht en ook in Zwitser land en in de Alpen is de koude geweken iSaentis min vijf graden, Jungfraujoch min zeven graden) en heerschen zwakke winden uit Noordwest en Noord. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan verplaatste zich iets naar het Noorden en wordt aan de Zuidzijde aangetast door een vlakke depressie tusschen de Azoren en de Straat van Gibraltar gelegen. Het wordt nog omcirkeld door warme en vochtige luchtmassa's van Zuidelijke breed ten. die bij voortduring zacht weer veroor zaken in Ierland. In Noord-Scandinavië en in Finland houdt de vorst aan. In het Noorden van IJsland komt matige vorst voor. in de Poolzee zijn de temperaturen weer uiterst laag. Voor onze omgeving is te rekenen op een tijdelijke afkoeling, waarschijnlijk met buiig weer in het Noordoostelijke deel van ons land. BAROMETERSTAND Vorige stand 763 m.M. Stand van heden 764 m.M. Stilstand. Opgave van: STIENS, Opticien Gierstraat 27 Tel. no. 16764 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 8.46 uur; n.m. 21.39 uur. Strand berijdbaar van 13.4519.30 uur. Belanpriike telefoonnummers: Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. STOFFEN IS HET DOMEIN DER DAMES Uw vrouw of aanstaande zal Uw keus waar- deeren, als Uw nieuwe costuum dit voorjaar er een van Schindeler is Want Dames letten speciaal op de kwaliteit, een factox-, die bij Schindeler's kleeding den doorslag geel't Kom bij ons zoo'n costuiim uitzoeken. Ze zijn een lust vooi; oog-en-beurs. HEeren kleeding Onderneming". Schindeler, Gen. Cronjéstr. 1. Haarlem, Telefoon 16045. (Adv Inyez MecL.) nis gevorderd met ontzegging van rijbevoegd heid voor den tijd van 6 maanden. Hij werd veroordeeld tot 14> dagen ge vangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en f 25 boete. NACHTELIJKE INBRAKEN TE AALSMEER Een jongeman uit Aalsmeer had terecht gestaan, omdat hij zich 's nachts door in klimming en braak toegang tot twee wonin gen had verschaft. Beide keeren werd hij ge stoord. zoodat hij niets had kunnen stelen. Tegen hem was een jaar gevangenisstraf ge- ëischt, mede in verband met zijn slechte reputatie, vermoed werd, dat hij nog .neer inbraken op zijn geweten had. De rechtbank veroordeelde hem tot de ge vraagde straf met aftrek van het voorar rest. TWEE MOTORDIJDERS ERNSTIG GEWOND. Woensdagavond 11 uur is op de Weesperzij- de te Amsterdam nabij de Fahrenheitstraat een motorrijwiel waarop twee dienstplichtigen van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg wa ren gezeten, in botsing gekomen met een stilstaanden auto. De mannen maakten een hevigen smak en moesten beiden in bewuste- loozen toestand met een zware hersenschud ding naar het O. L. Vrouwe Gasthuis worden vervoerd. De slachtoffers zijn de 20-jarige L. van B. en de 20-jarige H. S. Vele lezers zullen, hoewel ze er dikwijls vertoefd hebben, niet dadelijk kunnen zeggen, welke straat het is, waarvan we hierboven een foto reproduceeren. Het is de vermaarde en karakteristieke Kerkstraat te Zandvoort, ontdaan van haar boomenpracht. Het zal ongetwijfeld velen leed doen, dat de oude iepen, die het straatje geheel overschaduwden, moesten verdwijnen. Het was echter noodig, want een groot aantal was ziek en vele andere waren beschadigd. Men is trou wens reeds begonnen, aan weerszijden van de straat jonge boompjes in het trottoir te planten, zoodat het meest bekende Zaïulvoortschc straatje aan trekkelijk voor ingezetenen en gasten zal blijven. BEGRAFENIS DR. H. J. LOVINK. Onder buitengewoon groote belangstelling is Woensdagmiddag op de oude begraaf plaats aan de Schoolstraat te Alphen aan den Rijn het stoffelijk overschot van dr. H. J. Lovink. oud-directeur-generaal van den landbouw, oud-directeur-gen. van 't departe ment van Landbouw in Nederlandsch Indië, oud-lid der Tweede Kamer en oud-burge meester van Alphen aan den Rijn, in het familiegraf bijgezet. Precies om half drie arriveerde de stoet op de begraafplaats. De baar werd met een tweetal groote bloemstukken, waarvan een uit aronskelken van H.M. de Koningin getooid was met een lint waarop de woorden „In dankbare herinnering aan de vriendschap met Prins Hendrik". De tweede krans was van de Ned. Heide- Mij. Voorts werden nog een vijftal bloem stukken in den stoet meegevoerd. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, trad een zoon van den overledene ,ds. H. W. Lovink uit Sexbierum naar voren. Deze las 'n gedeelte uit den Bijbel en ging voor in ge bed. Spr. bracht daarna een woord van dank aan den vertegenwoordiger van H.M. de Ko ningin. wien hij verzocht den dank der fa milie over te brengen voor Hoogstderzelver belangstelling'. Hoewel er diepe weemoed is in het hart der kinderen, zoo vervolgde spr.. zijn wij an derzijds dankbaar voor den grooten zegen, welke de overledene zoovele jaren van God heeft mogen ontvangen en dien hij in dienst heeft gesteld van de landbouwende bevol king. in het bijzonder in die der koloniën. Spr. schetste voorts de groote liefde, welke dr. Lovink koesterde voor H.M. de Koningin en de andere leden van ons vorstenhuis, waarvoor hij een diepe vereering had. Een woord van innigen dank bracht spr. aan de vele vrienden van den overledene, voor hun trouw en steun, gedurende zijn leven en bij zijn ziekbed betoond. Zijn heengaan is vrede! Spr. besloot zijn korte rede met de woor den van Vondel aan Gerard Vossius: „Mogen zij hem den hemel niet benijden". Ter viering van haar 20-jarig bestaan heeft de A. J. C. gisteren in de tooneelzaal van De Leeuwerik een „Bonte Lente Feestavond" ge geven. welke tevens als propaganda voor deze vereeniging bedoeld was. Een A. J. C.-avond. dat beteekent dus, dat de zaal voor het groot ste deel gevuld was met opgewekte jeugd, die volle aandacht toonde voor alles, wat er door de Roode Valken en Wachten op het tooneel werd gepresteerd. Zooals wij bij de A. J. C. konden verwach ten kregen wij een programma .vol afwisse ling; er was dans, zang, muziek, declamatie en leekenspel. Het is trouwens alles leekenwerk zonder eenige pretentie, dat de A. J. C. op zoo'n avond geeft, maar dan gedragen door groote liefde en enthousiasme. Het meest treft, ons dat al tijd .weer in de .volksdansen, die "met zoo'n opgewektheid worden uitgevoerd en .daarom steeds 'n zoo frisschen indruk maken. Op dit ge bied vooral heeft de A. J. C. zeer veel gedaan en ook gisteren waren dé volksdansen wel het aardigste deel van het programma. Ook naar de trekkersliedjes hebben wij met ge noegen geluisterd. -Zij werden zuiver en goed genuanceerd gezongen. Het als „muziek" aan gekondigde nummer was wel het zwakste deel van den avond, zooals ook wel bleek uit de reacties van de wat rumoerig wordende zaal. Frlsch en aardig' was het kinderlijke lente- spel, waarin de oude „Whiter" door de roode wachten met een stokkendans wordt verdre ven en de lente door de jeugd uit haar ge vangenschap wordt verlost. De tekst van dit symbolische spel was van een der groepsleiders, die daarin den natuur lijken voor de jeugd bevattelijken toon had weten te treffen. Het was in zijn eenvoud een pretentielooze opvoering, niet zonder poëzie, een stukje leekenspel, dat prettig aandeed. Van veel ernstiger en somberder aard was het spel „1 Mei in donkere landen" dat door ouderen werd gespeeld en waarmee de avond besloten werd. Ook dit was louter „leeken spel", min of meer improvisatorisch, dat vooral op de ouderen in de zaal een diepen indruk maakte. Het was een geheime bijeen komst van socialisten in een fascistisch land op den eersten Mei, waarin de aanwezigen ge tuigenis aflegden van hun ongeschokt ver trouwen in hun idealen ondanks den donke ren tijd, waarin zij leefden. Er was stemming in dit 'stukje vooral ook door de sterke over tuiging waarmee het werd gespeeld. Zeer suggestief was zelfs het moment, waarin bui den de dreigende voetstappen klinken van de onder drukkers, die het Horst-Wessellied zin gen en allen op het tooneel in angstige span ning afwachten, wat er zal gebeuren. Ernst klonk ook door in de woorden van Wim Thomassen, lid van het hoofdbestuur der A. J. C.. die de vrij sombere herden kingsrede hield. In een van dreiging zwaren tijd in Maart 1918 was. zeide hij, de A. J. C. opgericht, in een niet minder ernsti- gen tijd werd het 20-jarig feest gevierd. In de dagen der herdenking daalde de uit zijn land verdreven oude Karl Kautsky in Nederland neer om er zijn laatste levensdagen door te brengen Maar wanneer de A.J.C.'ers naar de landen over de grenzen zien. hebben zij reden om dankbaar te zijn. dat zij in Nederland leven, al drukt dan ook de ellende der wei-eld op ons land. Het is niet gemakkelijk in dezen tijd feest te vieren. Maar de A. J. C. had in die 20 jaar ook tijden van bloei en groei gekend. Daarom moeten de A. J. C.'ers zich los weten te ma ken van de dreiging, die van buiten komt en het goede, dat behouden is, waardeeren. Bij het feest op 20 Maart te Amsterdam was gebleken, hoeveel vriendschap en sympathie de A.J.C. ondervindt, ook uit andere krin gen. De A. J. C. leert kameraadschap en vriendschap. Als wij de wereld meer bewoon baar willen maken zei spreker moeten wij ook denken aan de kameraden daar bui ten. Wij leven in een donkeren tijd. maar wij moeten trachten zonneschijn in het leven van de jeugd te brengen en vasthouden aan ons ideaal. Dat de A.J.C. moeilijke tijden heeft door gemaakt ook door de crisis bleek even eens uit het openingswoord van den voorzitter, den heer Arnold de Zwart. Maar bemoedigend was het. dat het aantal leden, dat in de laatste jaren zoo zeer geslonken was. thans weer steeg. Een propaganda-avond als die van giste ren zal zeker medewerken om deze hernieuw de bloei meer kracht bij te zetten. J. B. SCHUIL, (Adv. Ingez. Med.) Officieel heet de groote bloemententoon stelling. die vandaag in de Nenijto-hal te Rotterdam geopend is. de 7de Primavera; maar zooals we op de laatste persconferentie van het bestuur hoorden: Let is toch een soort jubileum, want voor de tiende maal organiseert de afd. Rotterdam van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde hier een tentoonstelling. Een afscheid is het naar alle waarschijnlijkheid tevens van de Nenijto hal, want de gemeente denkt over afbreken, in verband met de stadsuitbreiding. Dat het dus in zekeren zin dit jaar „feest" is, valt goed te merken. Er is nóg meer zorg dan gewoonlijk aan de expositie besteed. U zult er een molenaarswoning vinden met een scheprad, verschillende gebouwtjes en zelfs een soort Grieksch tempeltje. Er is centrale verwarming aangelegd. De avondverlichting is verdriedubbeld tot een sterkte van 100.000 kaars. Allemaal kostbare dingen, maar dat hoort bij een jubileum! Tets nieuws is ook het azuurblauwe velum, dat heel de tentoonstelling overspant of beter, de tientallen blauwe doeken, die van de balkeA en spanten neerhangen en een buitengèwoon mooie overspanning vormen van de kleurige tentoonstelling. En de aan leg zelf is dit jaar weer heel anders dan vroeger. Er zit lijn in en eenheid. Midden door de hal kronkelt zich een beek. met een schilderachtige oeverbeplanting. Wie die beek volgt, komt links achteraan uit bij het schep rad met de molenaarswoning. De korte ach terwand is. zooals altijd, door het restaurant in beslag genomen en de naam: „Het Blyde Uytsigt", is niet slecht gekozen. Daarvóór zult u een prachtige inzending van exotische planten kunnen bewonderen. De bollen zijn links te vinden, terwijl de geheele zijwand door Aalsmeersche cultures in beslag wordt genomen. Daarvoor weer rhododendrons, warme kasplanten, anjers.... en midden links het hoogste punt van deze echte land- schaps-aanleg, die zeer mooie beplante heu vel, door het klassieke koepeltje bekroond. Natuurlijk ontbreken de Rotterdamsc.he ge meenteplantsoenen niet, links en rechts van den ingang, en aan den rechterkant van de hal heeft Boskoop een plaats gevonden en ook een groep Azalea's uit Gent en omgeving. Midden in een tuintje ligt dan de Lente-bar een idyllisch-uitziende behuizing, en als we verder loopen komen we bij de snijbloemen en de prachtige varens, hortensia's, cyclamen en primula's van de Utrechtsche Veiling. Dahlia's bloeien er zoowaar ook al op deze voorjaarstentoonstelling en orchideeën voor het diorama van een tropisch oerwoud, dat in de werkelijkheid overgaat. Ook zijn er suc culenten en bloeiende vruchtboomen, er is een rosarium, en wanneer we de oogen slui ten en nog eens deze heele bloemenpdacht aan onze oogen laten voorbijgaan, kunnen we de Primavera 1938 het beste typeeren door de vraag: wat was er niet? En: was er iets van minderwaardige kwaliteit bij? Die vraag hoeven we niet te beantwoorden, want wie het hooge peil kent van onze Nederland sche cultures en de strenge eischen, die men aan de inzendingen stelt, weet genoeg. We zouden heel erg onvolledig zijn als we nog niet even de reuzen-calla's in het mid denvak vermeldden, De calla is het embleem van de Primavera en dit embleem vinden we „meer dan levensgroot", zou men zeggen, ten toongesteld. Een kranig staaltje van Holland- sche kweekkunst. De totaal-indruk van deze tentoonstelling is. dat ze alle vorige, hoe moeilijk dat ook lijkt, nog overtreft. Op het oogenblik dat we dit schrijven, is de uitspraak van de jury nog niet bekend, maar het lijkt ons moeilijk om bij al dit goede werk nog onderscheidin gen te kunnen toekennen. Alles is in groote vakken en kleur-partijen gehouden en ook door den buitengewoon mooien aanleg en het iets getemperde, zacht- blauwe bovenlicht maakt de Primavera 1938 een indruk van groote rust. Morgenavond zullen we enkele details na der bekijken, en ook eens den rotstuin be zien. die zich buiten bevindt We kunnen wel al zeggen, dat. dit jaar méér dan ooit voor de Primavera geldt: de afwezigen hebben on gelijk L. S.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2