DE LUCHTLIJN AMSTERDAM-EINDHOVEN. OPENING DER „PRIMA VERA". Een goede zakenvrouw FEUILLETON door HERMAN ANTON SEN. 23) „Verdraaid!" bromde Jonathan. Dat werd me 'n zaakje! Hij stond in spanning af te wachten, toen Valentine bij de officieren en kwartiermees ters begon, hun een voor een de hand druk kend, met enkele woorden toesprekend, glim- lachtend van den een naar den ander gaande. Hoe dichter ze bij hem kwam. des te erger voelde hij zijn slapen bonzen. Ze stond nu voor zijn nevenman. Hij hoor de liaar diens naam vragen, dien herhalen en dan haar waardeering uitdrukken voor zijn dienst. Toen stapte ze naar hem toe. en stak haar gehandschoende hand uit. Met open mond. maar zonder een woord te uiten, staarde ze hem aan. Ze deed net, alsof ze van een paard af geworpen werd, een oogenblikje in de lucht zweefde in onzekerheid, hoe ze terecht zou komen en dan de eerste doffe pijn van den smak voelde. Ze vroeg zich opeens af, of de krankzinnige drukte van dien dag haar her sens misschien aan het malen had gebracht. Die groote, gebruinde matroos met zijn vast besloten mond en zijn op haar rustende spot tende grijze oogen geleek op Jonathan Blair als een tweelingbroeder. Het was onmogelijk. Het kon gewoonweg niet zoo zijn. Voor de tweede maal binnen twee dagen stond ze roerloos van schrik. „Ohzei ze heel zachtjes en kleintjes, en dan beheerschte ze zichzelf met geweldige krachtinspanning. „En hoe is je naam, beste kerel?" vroeg ze bruusk. „Wel, dat is Bliss, Abias Bliss", kwam Jtfacey verwonderd tusschenbeide. „U weet toch nog welik heb hem naar u toege stuurdde man, die mijn sloep van de Dolinda afgehouden heeft, toen ze dreigde versplinterd te worden". Wimple, die vlak naast hem stond, keek heel schuldig voor zich en werd vuurrood. Hij had de tien dollars in Bermuda opge maakt en nu zag hij een lange rij van bier- fleschjes als in een droom op hem afstormen. Maar Valentine schonk Wimple geen oogen- blik aandacht. Haar bos rozen viel uit haar arm op het dek. Abias Bliss bukte beleefd en raapte hem voor haar op. Ze nam hem bijna werktuigelijk van hem aan. .Abias Bliss", herhaalde ze. naar adem snakkend, en probeerde iets te vinden, om tegen Abias Bliss, die haar met een spotten- den glimlach aanzag, te zeggen: „Hap daar nou maar eens in, jonge dame!"' De feestelijke ontvangst, de serpentines, het fluiten en de microfoon, wat beteekende dat alles op dit oogenblik voor haar! En ze zouden niets blijven beteekenen, zoolang ze hem niet had kunnen zeggen, hoe verschrik kelijk alles haar speet. Want vóór haar, tus- schen eigen bemanning, onder zijn eigen vlag stoer in zijn werk noodig in zijn daden dezelfde krankzinnige vroolijke jonge man, die de Limited had ingehaald en er uit het zadel ingesprongen was. Ze begreep, dat ze daar zoo niet langer kon blijven staan. Maar. goeie genade, wat voel de ze zich idioot bespottelijk! .Driemaal hoezee voor Jou!" zei ze met on vaste stem en drakte hem de hand. Ze kon op dat oogenblik geen woord meer uitbren gen. Ze moest de rij verder langs gaan en dat deed ze ookmaar het schemerde haar voor de oogen en iedere man scheen spottende grijze oogen te hebben en een drei genden kin. Opeens besefte ze, hoeveel afkeer Jonathan Blair van haar hebben moest. Dat zou haar vroeger geen steek hebben kunnen schelen. Nu trok ze zich dat heel erg aan. Maar het deed haar in zekeren zin toch ook goed. Die jonge man was razend. Hij was op het oorlogspad. XV Kolonel George Ransome, in keurig avond- costuum, stond in zijn woonkamer voor den haard en voelde zich goed gestemd tegenover de heele wereld. Door de terrasdeuren heen zag hij de maan laag boven de groote eiken- met hun mosfestoenen aan den hemel staan, boven de katoenbosschen en palmboschjes. die weelderig op zijn uitgestrekte landgoed groeiden. Het was een van die zeldzame oogenblikken, waarop alles goed en vreed zaam lijkt te zijn. Waarop een telefoon eigen lijk een ongeoorloofde storing veroorzaakte. Maar zijn negerhuisknecht kwam met een draagbaar toestel naar hem toe. ..New-York belt op, mijnheer". „ew-York?" herhaalde kolonel Ransome vragend. „Goed. ik zal hier wel antwoord geven". De huisknecht stak den stekker in het stopcontact en de kolonel ging er op zijn ge mak bij zitten. „Hallo!" zei hij. ,-Met wie? O. ben jij het Chauncey? Heb ik het goed gehoord?" Hij ging plotseling rechtop zitten. „Wordt Valen tine morgen op het stadhuis gehuldigd? Waarom?Groote goedheid, wat deed ze op dat schip?Hoort die schuit van haar?" De oogen van den kolonel begonnen uit zijn hoofd te puilen. Blijkbaar daalde mijnheer Chauncey ietwat in bijzonderheden af. want tegen dat hij met zijn verhaal klaar was, had de kolonel een paars gezicht gekregen. Hij zette het toestel peer. haalde diep adem en haastte zich dan naar boven, om zijn zoon op diens kamer op te zoeken. Ned was bezig zich in galacostuum te ste ken en zijn knecht stond bij hem met zijn hoogen hoed en overjas en witte handschoe nen, toen de kolonel naar binnen kwam ge stormd. „Valentine!" riep hij uit. Ned keek hem verbluft aan. „Waar ergens?" vroeg hij. ..Chauncey heeft me net uit New-York op gebeld. Ze is eigenares van een reederij. die juist een moeilijke redding op zee door een harer schepen heeft verricht". Ned floot eens tusschen zijn tanden. „Ik heb er iets over gelezen. Val was op die boot, is het niet?" .Dat zal waar zijn!" zei de kolonel trotsch. ,En ze is op het stadhuis plechtiz ontvan gen en houdt morgenochtend een groote ra diotoespraak". ,Dat is me ook een grap!" grijnsde Ned. ,.Ze gaat naar New-York om kleeren te koo- pen en een paar tooneelstukken te zien en ze schaft zich een reederij aan!" Dat bracht den kolonel weer tot nadenken. Hij verloor een groot deel van zijn uitbun digheid. Fatsoen en waardigheid! Geen steek! ,Dat is zoo", bromde hij. „En een reederij, die bovendien op springen staat ook nog! Dat vertelde Chauncey me ten minste. Ze kan zich in meer wespennesten steken dan wie ter wereld ook! Een failliete reederij!" De kolonel knikte een paar maal heftig en beslist. ..Ik ga regelrecht naar New-York om eens te zien. hoe dat geval in elkaar zit! Het komt toch niet te pas voor een vrouw, om dergelijke dingen te doen!" Valentine zat drie dagen te wachten op Jonathan, of hij soms op kantoor zou ver schijnen en toen hij dat niet deed. belde ze het havenkantoor op. Abias Bliss was afge monsterd. zoodra het schip was aangekomen, vertelde men haar. Meer wisten ze niet van hem af. Het meisje wilde het daarbij echter niet laten Dus zette ze Meggs aan het zoeken. De kleine secretaris w-s goed op de hoogte met het doen en laten van Jonathan en kende de meesten 2ijner vrienden. Hij besteedde er uren aan om allerlei menschen op te bellen en plaatsen te bedenken, waar Jonathan met eenige mogelijkheid zijn kon. Hij kreeg maar tweemaal eenig resultaat. De Princeton Club deelde hem mee, dat mijnheer Blair daar een nacht gelogeerd had en toen vertrokken was zonder adres achter te laten. En de kennel op Long Lsland wist te vertellen, dat hij twee dagen geleden er een kort bezoek had ge bracht. om te zien, of zijn hond goed werd verzorgd. Een man en zijn club. Een man en zijn hond. En danstilzwijgen! In dien hopeloos spannenden tijd kwam kolonel Ransome in New-York aan met ge mengde gevoelens van gestrengheid en op rechte radeloosheid bij het vinden van zijn dochter op een kantoor in het Blair Ge bouw. Maar het viel hem uiterst moeilijk zijn gestrenge houding te bewaren, toen een slank vlug ding op hem toe vloog, haar armen om zijn hals sloeg en jubelde: „Vadertje! Lieve oude schat!" Ze hield hem op armslengte van zich af en nam hem aandachtig op .Drommels, wat ziet u er patent uit!" riep ze lachend uit. „Heeft een of andere we duwe hier u nog niet ingepalmd?" „Och!" gromde de kolonel. „Hm!ik ben anders ook erg blij, jou te zien, Valen tinemaar „Bent u al gekozen?" „Pieker nu maar niet over mij", zei de kolonel. ..Hoe staat het met jou? Wat moet dat met die reederij? Hoe ben je daaraan ge komen?" „Afgepakt van een Jongmensch, die hier in de hoofdstad numero drie in het skatspel was!" „Nou", ried hij haar aan. „Geef hem dat zaakje terug en ga mee naar huis". „Teruggeven?" riep zijn dochter veront waardigd. .Ik denk er niet aan! Ik ga van deze reederij iets groots maken en „Je schijnt er *eel plezier in te hebben, om ie goeie geld aan een failliete stoomvaart lijn weg te gooien, wat?" (Wordt vervolgd). De algemeen secretaris van het Gouvernement van Ned. Indië, de heer J. M. Kiveron, is Donderdag na een verblijf van eenigen tijd in ons land, naar Indië teruggekeerd. De heer en mevr. Kiveron in den boottrein bij hun vertrek uit Den Haag De voorbereiding der wereldberoemde vijfjaarlijksche Gentsche bloemententoonstelling is in vollen gang Den leden van den Raad van State werd Donderdagavond door H. M. de Koningin ten paleize Noordeinde te Den Haag een diner aangeboden ter ge legenheid van het 350-jarig bestaan van den Raad. De vice-president, jhr. bw. F. Beelaerts van Blokland, arriveert aan het paleis Burgemeester en wethouders van Eindhoven arriveerden Donderdag op Schiphol in verband met de heropening van de luchtlijn Amsterdam Eindhoven en voor de bezichtiging van de op Schiphol aangebrachte verbeteringen. Burgemeester A. Verdijk verlaat het vliegtuig De 7de voorjaarsbloemententoonstelling .Prima Vera" is Donderdag m de Nenyto-hal te Rotterdam door den minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, officieel geopend, waarna de minister de expositie bezichtigde Mrs. Ikgo Simon, de wereldkampi oene boogschieten, in actie tijdens de internationale wedstrijden te Bayswater tn de fraaie oude St. Maartenskerk te ZaKbommel is Donderdag avond een uitvoering gegeven van Bach's Matthaeus Passion. Een siemraioflsbeeid

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13