AMSTERDAMSCHE BEURS I 1 IAAT/TE BERICHTEN VRIJDAG 8 A PR TI. 19.18 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Lord Gowrie spreekt zijn voldoening uit over de goede betrekkingen met Indië. Gouverneur-Generaal uitgenoodigd tot bezoek aan Australië. BATAVIA. 8 April, Bij het galadiner, dat gisteravond ten paleize aan het Koningsplein ter eere van de hooge Australische gasten heeft plaats gevonden, heeft jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer een rede gehouden, waarin hij allereerst de ontdekking van Australië door Abel Janszoon Tasman, nu bijna driehonderd jaar geleden memoreerde, aan welke gebeurtenis de naam Tasmania, van den Zuidelijksten staat van het Australi sche gemeenebest. nog heden herinnert. Britsch staatsmanschap en Britsche kolo niale activiteit, aldus spreker, hebben uit het onbekende Zuidland het energieke gemeene best gemaakt van thans, het welvarende do minion onder de Britsche Kroon, waarvan Uwe Excellentie de uitstekende vertegenwoor diger is. Het gemeenebest van Australië en Ned.-Indië zijn nabije buren geworden wier verkeer op verschillende terreinen wordt geleid door een uitstekenden geest van nabuurschap. In antwoord op de tafelrede van den gou verneur-generaal bracht Lord Gowrie zijn ambtgenoot in de eerste plaats dank voor zijn zeer vriendelijke woorden en verklaarde dat zijn echtgenoote en hijzelf van dit bezoek hebben genoten, hoe zij ook vol bewondering zijn voor de wijze waarop dit uitgestrekte ge bied wordt geleid. Wij wenschen, aldus Lord Gowrie, onzen dank uit te spreken voor de ontvangst die ons hier is bereid. Australië en Ned.-Indië hebben veel met elkander gemeen. Naast historische banden zijn er ook econo mische die ons bijeenhouden. Ik hoop en ver trouw dat de bander isschen Ned.-Indië en Australië zullen toene .en. Men voelt in Aus tralië verheugenis omdat over eenige weken Nederlandsch-Indië zijn luchtdienst tot Aus tralië zal uitstrekken. Uit naam van de regeering van Australië en van het Australische voik doe ik Uwe Excellentie thans de vriendelijke uitnoodiging toekomen om ons Austra lië te bezoeken, U kunt er van verzekerd zijn, dat Austalië u vriendelijk en hartelijk welkom zal heeten. Ik ga nu een bezoek afleggen, zoo eindigde de Australische gouverneur generaal zijn toe spraak. bij den Britschen koning en ik ben ervan verzekerd, dat de koning zeer blij zal zijn te hoo ,>n van de vriendelijke en harte lijke ontvangst mij hier bereid en van de vriendschappelijke verhoudingen, welke be staan tusschen het volk van Ned-Indië en dat van Australië. Uitspraak in goudclausule-proces. Eisch tot betaling In goudwaarde afgewezen. AMSTERDAM, 8 April. De tweede kamer der arrondissements rechtbank deed vandaai uitspraak in het bekende goudclausule-proces door „Het Comité Dollarleeningen" te 's-Gra- venhage aanhangig gemaakt tegen de Shell als garant voor de obligatieleening. 1927 van 4 1/2'pCt. van de Bataafsche Petroleum Mij. De eischer vorderde uitbetaling van de hoofdsom van een per 1 Juli 1936 aflosbaar gestelde obligatie van 500 dollar op goudbasis. Naar men weet is vroeger een soortgelijk proces gevoerd tegen de Bataafsche zelf. dat ten voordeele van deze maatschappij is beslist, zoo n.l. dat de uitbetaling van de obligaties slechts in gedeprecieerde dollars behoefde te geschieden. Thans heeft genoemd comité de borg tot be taling aangesproken, van meening dat in elk geval op diens betalingsplicht het Ameri- kaansche recht, dat de goudclausules van geen waarde verklaart, niet van toepassing is. De rechtbank heeft echter deze op vatting verworpen. Zij acht de z.g. jointresolution van 1933. waarbij goudclausules buiten werking worden gesteld, ook op de verplichting van de borg de Shell toepasselijk en zij wees derhalve den eisch van het co mité tot betaling van een obligatie in gouddollars af. „OVERIJSELSCHE, GELDERSCHE EN DRENTSCHE VEREENIGING „EENSGEZINDHEID". Zaterdagavond 9 April 1938. houdt boven genoemde vereeniging haar traditioneele Paasch bijeenkomst en kienavond in .JDreef- zicht". Na afloop bal onder leiding van den heer v d Ber°" tot 2 uur. Muzikale medewerking wordt verleend door de Accordeon Band „La Bohème". BILJARTEN. DE ZILVEREN FRUITMAND. Het invitatie-tournooi om bovengenoemden wisselprijs werd Donderdagavond bij de .B. C Haarlem" in de Barteljorisstraat voortge zet. F. van Leeuwarden speelde een sterke party tegen G. Beekhof en nroduceerde o.a. een fraaie serie van 88. terwiil zijn tegenstander een matig ^oel liet zien De eerste won ten slotte onbedreigd In de volgende ontmoeting tusschen G. Beekhof en Ph. Schmidt was geen van beiden op dreef. Er werden dan ook geen hooge series gemaakt. Schmidt won de partij met •«for hem een laag moyenne Hel resultaat luidt: pnt brt h.s. gem. F. van Leeuwarden 350 20 88 17.50 G. Beekhof 223 20 37 11.05 G. Beekhof 256 27 60 9.48 Ph. Schmidt 350 27 47 12.96 Hedenavond worden de volgende partijen gespeeld: 7.30 uur: Ph. Schmidt—C. de Bruin en 9 30 uur: G. LammesG Metz. BURGERLIJKF STAND HAARLEM. 8 April. Getrouwd 8 April S. A. van 't Wout en G van der Linde. Bevallen 5 April: M. M. Scholte— van de Wijngaert. z.\ 6 April: H. M. Rademaker Verbeek, d.: 7 April: G. G. VluttersSchas- foort, d.: E. K. GremmeKefenhörster. z.; 8 April: C. A. HeeremansKuijper, z.; J. C. G. Klerk—van den Heuvel, z.: A. Knipper— Woudstra, z Overleden C April: P M Post -van der Vel den. Kamperzijstraat; 7 April: S., 3 mnd., d. v. J. van der Pol, Hazepaterslaan. L. J. Rinkel, 56 j., Haaepaterelaan. A. J. Lo nkke 25 jaar hoofdbestuurder van den R.-K. Land- arbeidersbond. Onze stadgenoot de heer A. J. Loerakker, lid der Tweede Kamer en oud-lid van den Haarlemschen gemeenteraad, viert zijn zil veren jubilé als hoofdbestuurder van den R.K. Landarbeidersbond ,St. Deus Dedit". De heer Loerakker werd 26 Augustus 1873 te Heemstede geboren, waar hij, na lager onderwijs genoten te hebben, bloemist arbei der werd. Hij kwam al spoedig in het be stuur van den R. K. Landarbeidersbond en werd 23 Maart 1913 aangewezen als vrijge stelde van die organisatie. In 1916 werd de heer Loerakker gekozen tot lid van den Raad van Schoten. Na de annexatie werd hij ook tot lid van den Haar lemschen Raad gekozen, maar in 1933 be dankte hij voor die functie. Sinds 1923 heeft de heer Loerakker zitting in de Tweede Kamer. Ook maakt hij deel uit van den Hoogen Raad van den Arbeid 20 April wordt tot een feestdag voor den heer Loerakker gemaakt. 's Morgens cele breert prof. A. Cleophfrs uit Warmond, gees telijk adviseur van den Landarbeidersbond, een H. Mis met Te Deum in de St. Liduina- kerk in Haarlem-Noord, waarbij hij geas sisteerd wordt door twee zoons van den jubi laris, die kapelaan te Amsterdam en pater te Baarloo zijn. De huldigingsvergadering heeft te 12% uur plaats in het gebouw St.-Bavo. De Bisschop Mgr. J. P. Huibers heeft het voornemen daar bij tegenwoordig te zijn. Om 6 uur volgt daarna een voorstelling in den Stadsschouwburg, waar de R. K. Too- neelvereeniging „Ludamus" zal medewerken. Nationale Vrouwenraad. Vergadering van hedenmorgen. Vrijdagmorgen werd de vergadering van den Nationalen Vrouwen Raad in rest. Brink- mann voortgezet nadat des morgens orgel bespeling in de Groote Kerk had plaats ge- héd. Het Int. Comité-lid voor Wetten en Rechts toestand der Vrouw, mevrouw Mr. C. F. Baronesse MackayKatz deelde mede dat het internationaal statuut voor de vrouw in 1937 door den Volkenbond is behandeld. Dit sta tuut behelsde volkomen gelijkgerechtigdheid voor man en vrouw. Een commissie, waarin ook vrouwen zitting hebben, werd benoemd om deze zaak nader te onderzoeken. Spr. wees verder op het toenemende aantal vrouwelijke politie-agenten dat in verschillen de landen wordt aangesteld. Over de kwestie van de internationale ge lijkgerechtigdheid ontstond een levendige ge- d ac hten wisseling Het Int. Comité-lid voor migratie mej. Elisabeth Baelde vertelde dat de belangstel ling voor landverhuizerij thans weer groeien de is. Ook de kwestie van de Jeodsche vluchte lingen werd door mej. Baelde besproken even als die der Chineesche uitgewekenen. Te Londen zal een bespreking worden gehouden om het lot dezer vluchtelingen te verzachten. Door de Vereeniging van Vrouwen met Aca demische Opleiding was voorgesteld een stu die-commissie te benoemen die voor de Alge- meene Vergadering van den Nationalen Vrouwenraad in 1939 te Londen een prae- advies zal uitbrengen over de volgende vragen: 1. Welk' aandeel heeft de vrouw in de be steding van het nationaal inkomen? 2. Kan deze besteding zoodanig worden be ïnvloed, dat een grooter nuttig effect wordt bereikt? 3. Welke middelen zouden daartoe moeten worden aangewend? Dit voorstel werd verdedigd door mej. mr. Corry Tendeloo, het onlangs benoemde Am- sterdamsche raadslid. In deze studie-commissie zouden dan kun dige economen zitting moeten nemen. Na eenige besprekingen werd dit voorstel aangenomen; door 't bestuur zal in overleg met de Ver. van Vrouwen met Ac. Opleiding een commissie worden ingesteld. Het Dag. Bestuur stelde voor den naam van het comité voor Kinderbescherming te ver anderen in Comité voor Jeugdzorg, dit voor stel geschiedde op advies van mej. Chr. Ba der, arts en werd aangenomen. Mevrouw B. van den Bergh—Willing bracht verslag uit als Int. Comité-lid voor Bioscoop aangelegenheden. Spr. merkte o.m, op dat de Nederlandsche filmproductie wat betreft amusements-pro- ducten nog steeds gering is. Reclame en cul- tureele films zijn echter veel gemaakt. De ofheffing van het Indische A. N. I. F. journaal wordt algemeen betreurd. De Cen trale Commissie voor Filmkeuring heeft in de tien jaren van haar bestaan uitstekend werk verricht. Een onderzoek naar het bezoek van kinde ren aan de bioscopen is thans in Hilversum en Eindhoven begonnen. De plaatselijke Raad te Rotterdam had het volgende voorstel ingediend: De N. V. R. verzoeke de rijkscommissie voor de filmkeuring er voor te waken, dat flim- ;ournaals met oorlogsreportages niet voor tinderen onder de 18 jaar toegankelijk zijn en dat deze filmjournaals voor kinderpro gramma's worden verboden. De Vereeniging De Vrouwenbond te Gro ningen had hierbij het volgende amendement ingediend: tusschen de woorden „oorlogs reportages" en ..niet voor kinderen" worden de volgende woorden gevoegd: .alsmede die van sensationeele ongelukken". Over deze voor stellen ontspon zich een levendige discussie Het oorste! met amendement werd ten slotte aangenomen met dien verstande dat de leeftijdsgrens niet op 18, maar op 14 werd gesteld. H. M. de Koningin te Rotterdam. Bezoek aan de Bloemententoonstelling, de Bataafsche Petroleum Maatschappij en de „Nieuw Amsterdam". Hedenmiddag om 10 minuten voor één is H.M. de Koningin van het paleis Noordeinde uitgereden voor een bezoek aan Rotterdam. In de auto van H.M. nam verder plaats de eerste hofdame jkvr. D. H. van Tets. Het eerste bezoek van de Koningin gold de bloemententoonstelling ..Primavera" in de Nenijtohal. Daarna werd een bezoek ge bracht aan de terreinen der Bataafsche Pe troleum Maatschappij. Tenslotte bezichtig de H.M. het nieuwe vlaggeschip der Neder landsche koopvaardij, de „Nieuw Amster dam". Duitscliers in Engeland stemmen op de „Wilhelm Gustloff". Tot jfög toe weinig animo. LONDEN. 8 April. (A.N.P.) De Daily Telegraph and Morning Post meldt, dat slechts 1200 van de 34.000 Duitschers in En geland tot dusverre zich hebben aangemeld om Zondag hun stem uit te brengen aan boord van het schip der organisatie Kraft durch Freude". dat in Tilbury de kiezers aan boord zal nemen. Twee dagen geleden waren nog regelingen getroffen voor het doen rij den van twee extratreinen van St. Pancras naar Tilbury. Gisteren werd bekend, dat slechts één extratrein ingelegd zou worden en dat een tweede beschikbaar zou zijn, wan neer voldoende gegadigden zich zouden aan melden. Aan boord van de Wilhelm Gustloff bevinden zich geen ambtenaren. De kapitein draagt de verantwoordelijkheid voor de ver kiezing aan boord. De 1000 passagiers, die met het schip een tocht maken, zullen ook hun stem op het schip uitbrengen. Het 350-jarig bestaan van den Raad van State. Rede van H. M. de Koningin aan den feestmaaltijd. 's-GRAVENHAGE. 8 April. Aan den maal tijd, gisteravond ten paleize aan den Raad van State aangeboden, heeft Hare Majesteit de Koningin de volgende rede gehouden: Mijne heeren, leden van den Raad van Sta te. Waar op 12 April het intreden van den Raad van State in ons staatsbestel herdacht zal worden, wensch ik aan dezen disch uiting te geven aan mijn groote waardeering voor de wijze waarop dit college de belangen van den staat en van ons volk heeft gediend. 350 jaar heeft de Raad van State zich met volle wijding van zijn taak gekweten en dit is mij een waarborg, dat ook in de toekomst op de onpartijdigheid en het doorzicht zijner leden te allen tijde staat zal kunnen worden gemaakt. Ik acht mij gelukkig u, mijne heeren, heden avond om mij vereenlgd te zien ter herden king van dit heugelijk feit, en ik voeg hieraan toe den hartgrondigen wensch, dat het den Raad gegeven moge zijn nog in lengte van dagen de belangen van het rijk op dienover eenkomstige wijze te dienen. Ik stel u voor met mij op de gezondheid te drinken van den Raad van State. De vice-president van den Raad van State dankte Hare Majesteit voor de tot den Raad gerichte woorden en stelde een dronk In op Hare Majesteit en het Koninklijk Huis. SLÖJDTENTOONSTELLING. In de Opleidingsschool. Wilhelminastraat 43a. wordt Zaterdag 9 April des middags en des avonds een tentoonstelling gehouden van het slöjdwerk der leerlingen. STAATSLEENINGEN BIN NENLAND. 4 pet. id. 1933 II 3 pet. Nederland STAATSLEENINGEN BUI TENLAND 5% pet. Duitschl. 1930 (Youngleening) Youngleening (met ver klaring) B ANK-INSTELLIN GEN Amsterd. Bank Handel Mpij. Cert, van f 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Rotterd. Bank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert Ned. Ford ex 40 afst. Philips Glaeil.Gem.Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Intern. Tel and Tel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service Gew. Steel U. S. Steel Kennec Copper Radio Corp PETROLEUM. Kon. Petr Perlak Petr. Shell Union Continental Oil Tidewater MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij Redjang Lebong Billiton n PROLONGATIE. SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot. Scheepvaart Unie Koninkl. Paketvaart Rotterdamsche Lloyd Maatschappij Nederland Holland—Amerika Lijn CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden TABAKKEN. Deli Batavia Deli Maatschappij Senembah AMER. SPOORWEGEN. Southern Pacific Wabash Railroad Union Pacific Chic. Milwaukee Missouri Kansas Texas "BBERS. Amsterd Rubber Oeli Bat Rubber Indische Rubber lendeng Lemboe 'erbadjadi otterdam Tapanoell Tandar Rubber 'reau??i t*»,hbr i Java Caoutch Sumatra Rubber VORIGE KOERS 102 120 34' 52 2601/a 143 18% 328/8 31 227/s 308i', 8% 91/8 KOERS VAN HEDEN pl.m 1.30 27 212V< 1441 '8% 33- 31% 22 V, Olm 1 45 pl.m 2.00 Di.m 2 15 110% 104%. 154 101%.. 101 921/.. 402 126 135 247% 8% 110%/ 105 221 269 240% /5 107 4% - - - 27 271/s 30% - - - - - - - 34%. 34% 262i/4 261 - 144 1448/j 144% 18% 18% 18% 32»/, 32% 31% 31% 31% - 22»/. 22% 309 3101/4 311% 8% 8%. 8% 8% 8% 9% 110 110% 104 104-"/, 153 - 1038/. 101 400 400 400 221 267 242 8% 1% 1% IV. - 1% 179 179 179%, i04 120% 161 74%, - 142 - 120 UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE CURSUS IN AUTOGENISCH LASSCHEN. Door bemiddeling van het Algemeen comi té tot ontwikkeling van werkloozen is deze winter ook een cursus gegeven in autogenisch lasschen.i Aanvankelijk hadden zich 18 cursisten op gegeven, waarvan 14 alle lessen gevolgd heb ben. In totaal werden 18 lessen gegeven. In den heer Scholten uit Hilversum hadden de cursisten een uitstekenden leeraar. De examencommissie bestond uit zeer des kundige personen. Van de 14 candidaten slaagde er 9, name lijk de heeren J. P. Jansen. Lombokstraat 14, A. G. Peperkorn, Molenwerfslaan 8: D. J. Terink, Eikenlaan 4, P. N. Vinke, Bleekers- vaartweg 45a; A. Geels, Berkenlaan 18; P. Kemp, Prinsenlaan 17; R. J. Veldhuizen Ce- lebesstraat 27; J. A. A. Moone, Iepenlaan 46 en H. A. Meeuwenoord, Vijf heerenstraat 28. De geslaagden ontvingen allen een diploma. ZANDVOORT AMBTSJUBILEUM VAN DEN BURGEMEESTER In aansluiting met ons vorig bericht betref fende het aanstaande jubileum van onzen burgemeester vernemen wij van het voorloopig comité, dat in overleg met den Burgemeester een receptie gehouden zal worden ten raad- huize, welke is vastgesteld op Zaterdag 16 April a.s.. Voor deputaties van vereenigingen en organsiaties van 34 uur; voor particulie ren van 45 uur. L. J. RINKEL OVERLEDEN Donderdagmiddag half drie overleed in het Diaconessenhuis te Haarlem de heer L. J. Rin kel, wiens nagedachtenis niet alleen door zijn nabestaanden, doch ook door zijn vele vrienden zeker tot in lengte van dagen in eere zal worden gehouden. Vele jaren was hij secretaris van de Zand- voortsche Handelsvereeniging, waarvan hij een der oprichters was. In samenwerking met den heer Brokmeier Sr. heeft hij zeer veel nut tig werk gedaan voor den Middenstand in 't bijzonder en voor Zandvoort in 't algemeen. Na het bedanken van den heer Brokmeier als zoodanig nam hij dienst plaats in als voorzitter der Z. H. V. Na ongeveer drie jaar zag hij zich in 1937 om gezondheidsredenen genoodzaakt om voor deze functie te be danken. Als penningmeester van V, V. V. als bestuurs lid van de vereeniging Zandvoort's Bloei, als regent van het Oude Mannen- en Vrouwen huis en als lid van het comité Wandelpark Kost verloren stond hij steeds voor de belan gen van Zandvoort en de vereenigingen op de bres. Zijn kalme, weldoordachte adviezen wer den steeds gaarne opgevolgd. In den heer Rinkel is een man heengegaan, die niet alleen met zijn woord, maar ook met de daad het goede nastreefde en steeds bereid was zijn medemenschen met woord en daad te steunen. De begrafenis heeft plaats Maandagnamid dag 3 uur op de Algemeene Begraafplaats. BURGERLIJKE STAND. Opgave van 1 tot en met 7 April 1938. Geboren: Wilhelmus Joannes, zoon van W. J. C. Versteege en G. H. Seders. Zuider straat 2. Jacob Frits, zoon van H. Koning en H. P. M. Holtmann, Hulsmanstraat 10. Ondertrouwd: Y. van 't Hert van J. Groen, Smedestraat 17. Gehuwd: L. Stolzenberg en E. Leopold, Hooge weg 3. Overleden: A. A. Koschin. oud 68 jaren. G. Kiljan, wed. van J. A. Winthouwer, oud 74 jaren. HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND, van 17 April 1938. Geboren: Hendrikus Jacobus, zoon van W. J. Bijl en A. C. J. Betjes. Carel Reinhard Kors, zoon van B. J. W. Reimers en C. van Beem. Bote, zoon van K. J. Brand en B. Oerlemans. Jansje, dochter van J. Kamer en N. Noordam. Cornells, zoon van E. S. Zorge en J. van Driel. Aaltje, dochter van G. Ramkema en A. van Dijk. Lucia Jo hanna. dochter van N. G. Gerritsen en J. Galjaard. Gerarda Francisca. dochter van G. van Diemen en E. A. Bos. Helena, doch ter van P. G. Schrama en W. J. du Pau. Matthijs Cornelis zoon van T. Vastenhout en G. A. de Jong. Cornelis Jan zoon van G. Roos en M. Turkenburg. Adriana Trijn tje. dochter van E. Wesdorp en W. de Vries. Jan Pieter. zoon van J. Klein en A C. Cuiper. Hendrik, zoon van J. Helder en A. Prins. Labina, dochter van C. Ippel en P. Tamerus. Aaltje, dochter van G. van Tol en J. Noordiik Jeltje. dochter van J. Weerstra en J. Dol. Ondertrouwd: Pieter Zoeteman 67 1. en Jo hanna G. Jansen 67 j. Cornelis den Dek ker 28 j. en Willempje J. Eickhoff 23 i. Lambertus Braakman 43 j en Jannigje Lus tig 30 j. Huivert Siegers 29 j. en Grietje Verhoog 30 j. Leendert Bouthoorn 32 j. en Jenneke Knoop 26 j. Gehuwd: Jan Knibbe 27 i. en Jacoba Haagsma 24 j. Arie Freeke 25 1". en Jan netje E. Café 20 j. Anthonie Schuurman 27 j. en Wilhelmina van Kerkhoven 27 j. Pieter Uithol 26 j. en Johanna van Andel 26 jaar. Overleden: Grietje van der Steeg 24 j. on gehuwd. Gerrit Withaar bijgenaamd de Jong. 71 j. geh. met S. W. Klercq. Theresia Schnack 40 j. geil. met M. Mes. Jannetje van de Leur 37 j. geh. met M. Jansen. Dina Martina Maria 7 mnd. dochter van F. de Ruijte en J. T Wortman. 1JMUIDEN 3ESOMMINGEN. Loggers met versche visch- SCH 102 f 510. SCH 196 f 770 KW 127 f 280. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). Tarbot 108100 ct. per kg. Tong 120—98 ct. per kg. Kleinschol f 18.50—f 8 per 50 kg Schar f 8f 4.10 idem. Wijting f 7—f 6 idem. HAARLEMMERLEEDE EN SPAAR.NWOUDE BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd Johann Chrlstoph Janssen, 31 j. en Elisabeth Caroline Korver 34 j Wilhelm David Scherhorn 29 j. en Adriana Catharina van Essen, 33 J.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 14