Haarlem's Dagblad Raskolnikof. Spoorslags. Een tijdperk van voorspoed ligt voor ons X FALCON Hef belangrijkste 55e Jaargang No. 16809 Uitgave Lourens CoBter. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algeni. Drukkerij iN.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soenriaplein 37. Pogtgirodienst 38810. Drukkerij: Znider Bniten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, L2713 A dm in. 10724, 14825. Soen,daplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie: P. W. PEEREBOOM EiN ROBERT PEEREBOOM eu Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 8 April 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25 franco per post f3.55. losse nummert 6 cent per ex. Advcrtentiën i 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regclabonucmentstaricven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elk» regel meer f 0.15. Groentje# lie rubriek. Er is nu een Sovjet-Russische gezant hee- lemaal zoek geraakt. Hij heet Raskolnikof en heeft een merkwaardige loopbaan achter zich. De man begon als matroos en beklom den ladder van het succes op een wijze, die sterk herinnert aan de ervaringen van ver scheidene maarschalken des grooten Napo leons. Want na de communistische revolutie (1917) werd hij eerst zeeofficier en daarna eerst commandant van de Wolgavloot en la ter van de Oostzeevloot. Er bleek evenwel meer in hem te zitten dan een admiraal, nog meer ambitie althans, en hij begaf zich in de diplomatie. Het moge vreemd klinken dat iemand die als allereenvoudigst zeeman be gonnen is zich tot de diplomatie voelt aan getrokken. maar wellicht heeft Raskolnikof het voorbeeld voor oogen gehad van een Ber- nadotte. die van sergeant-majoor tot maar schalk van Frankrijk opklom, later ook als diplomaat optrad hij was gezant te Wee- nen en Fransch minister werd eer Zweden hem tot de troonsopvolging riep. waarna hij Napoleon bestreed, koning van Zweden werd en een dynastie vestigde die nu nog over dat land regeert. Raskohiikof schijnt het evenwel niet zoover te zullen brengen als een Bernadotte, ofschoon hij een aardig eind op weg is geweest. Hij is gezant geweest in Afghanistan, daarna in Denemarken en sinds 1934 in Bulgarije. Daar liep het mis. Het lot van zoovele Russische diplomaten ontging hem niet en gedurende het jongste verraadproces in Moskou werd zijn naam meermalen genoemd op ean wijze, die erge dingen voor hem deed vermoeden. Inderdaad schijnt hij dan ook op een voor hem kwaad moment te zijn teruggeroe pen naar Moskou. Het is wel duidelijk ge worden dat een Russischen gezant niet veel ergers kan overkomen dan dat men hem terugroept naar Moskou, vooral als hem daarbij vacantie wordt verleend. Inmiddels was Raskolnikof al sinds eenigen tijd gelukkig gemaakt met twee nieuwe, jeug dige secretarissen die hem steeds vergezelden en in Sofia den indruk maakten, dat zij hem bewaakten. Tot hij op 1 April men voelt zich geneigd tot een opmerking omtrent den datum, maar weerhoudt dien met vrouw en kind Sofia verliet. Sindsdien is hij zoek. Hij schijnt niet naar Rusland te zijn terug gekeerd. Het nieuwsagentschap Tass (Mos kou) heeft wel medegedeeld dat hij van zijn functies is ontheven, maar waar is-ie? On langs werd zijn militaire attaohé ook al te ruggeroepen maar ging heelemaal niet; Ras kolnikof zal denkelijk wel niet met vrouw en kind gewillig den dood tegemoetgereisd zijn. Want al heeft hij wellicht de nationale be kentenis-lust m zich voelen opwellen, hij zal terwille van vrouw en kind deze aanvechting toch wel bedwongen hebben. En bericht wordt bovendien, dat hij al sinds twee jaar bezig was Italiaansch te leeren, zoodat men zou kunnen veronderstellen dat hi.i zich ergens onder de vleugelen van den D' 'e is gaan beschutten. Wellicht was deze man schuldig aan ver raad jegens Stalin. Wellicht waren al de an dere verdachten daar ook min of meer aan schuldig. Het geval Raskolnikof is in elk geval een zooveelste aanleiding tot de opmerking, dat een régime dat zoovele verraders op zulke hooge posten telt wel zeer verzwakt moet zijn en den indruk wekt, van het voortleven en de voortgezette macht van één man den dic tator steeds meer wankelend af te hangen. Men vraagt opnieuw: hoe lang nog? R. P. Strenge vorst in de Vereenigde Staten. Stormen en koude richten aanzienlijke schade aan. NEW-YORK. 8 April (D.N.B.-A.N.P.) De staat Alabama is gisteren wederom door een wervelstorm geteisterd. Door het instorten van woonhuizen zijn alleen reeds te Allve- ville tien menschen gedood en ongeveer zes tig gewond. Ook in talrijke andere plaatsen werden velen gewond. Aanhoudende sneeuwstormen, strenge vorst en regen- en hagelbuien hebben reusachtige schade aangericht in twaalf bondsstaten van Texas tot Nieuw-Engeland en de fruit- kweekerijen in Illinois hebben alleen reeds een schade van meer dan een millioen dol lar geled-" In een b.ooten halven cirkel drijven de ijskoude winden de sneeuw over de staten van het midden-Westen tot aan den Atlan tisch 'i Jceaan. De stroomen bevriezen. Drijvende Dagnijverheidsschool voor scliippersjongens. De „Koningin Wilhelmina" te water gelaten. SLIEDRECHT, 8 April. Bij de N.V. scheeps werf voorheen C. M. van Rees te Sliedrecht is heden met goed gevolg te water gelaten het voor het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Amsterdam in aanbouw zijnde schoolschip „Koningin Wilhelmina". Op de ..Koningin Wilhelmina". welk schip in den loop van den zomer gereed zal komen, wordt gevestigd de Dagnijverheidschool voor schippersjongens. welke sinds September van het vorige jaar tijdelijk gevestigd is in de Bin- nenvaartschool van het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Amsterdam. Het casco is 60 m. lang. 12 m. breed en 3 m. diep. De bovenbouw, welke gebouwd wordt door de firma van Andel en Veth te Sliedrecht, is 6 m. hoog Hedenmorgen zijn in alle vroegte honderden leerlingen van de Meisjes H.B.S alhier in een tiental bussen op iveg getogen om de jaarlijksche excursie naar de Hooge Veluwe te maken. Hier zien we het vroolijke en jeugdige gezelschap even voor het vertrek. Vanavond zullen de meisjes thuis komen. Reeds thans worden geleidelijk de nieuwe electrische spoordiensten in bedrijf gezet, die aanvankelijk eerst in Mei zouden aanvangen.) Binnenkort worden de sporen In ons landje honderd jaar. Hebben zij hun jeugd verloren? Neen, het tegendeel is waai-. Wanneer bij het jubileeren Van hun loopbaan wordt verteld, Zal men mogen constateeren, Dat die al maar is versneld. Tempo is de leus van heden, En die hebben zij verstaan, In hun jeugd van lang geleden, Zijn zij minder snel gegaan. Als men treintje dan gaat eeren Met een wijntj' op 't jubilé, Zegt men: het kan-snel verkeoren, Maar zij snelverkeerden mee. Met een vaartje naar hun vaartje, Zijn zij lang niet meer tevreê Zij zijn van een ander aardje, Dan zelfs twintig jaar gelêe. Het ligt in den loop der dingen, Dat zij altijd voorwaarts gaan, Kan men ze tot stoppen dwingen, Nooit om blijvend stil te staan. Spoorslags snellen zij langs lijnen Van stroomlijngeleidlijkheid, Als moderne dieseltreinen Of met electriciteit. En dan breng ik nog te berde, Sinds zij door den tijdenstroom, Meer en meer electrisch werden, Gaat het meer dan ooit met stoom. P. GASUS. MOOI en GOEDKOOP. KROON - BEHANGSELS. Alléén GROOTE HOUTSTRAAT 179 - TELEF. 14269. (Adv. lngez. Med.) Ontheffing Winkelsluiting. Op de Bollen-Zondagen. B. en W. van Haarlem hebben besloten, met het oog op den stand der bloemenvelden op de Zondagen 10 en 17 April a.s., op welke dagen alhier een talrijk bezoek van elders te ver wachten is, algemeene ontheffing te verleenen van alle verbodsbepalingen van bovenge noemde wet tot des namiddags 8 uur. Vechtpartij in de Tulpenstraat. Wapens: pook en schilderijtje! Donderdagavond negen uur werd telefonisch aan de politie medegedeeld, dat er in de Tul penstraat 'in het Rozenprieel) gevochten werd. Onmiddellijk ging de politie er op af. Het bleek haar. dat een 23-jarige woonwagenbe woner mishandeld was door een anderen woon wagenbewoner en diens echtgenoote. Ze had den daartoe minder gebruikelijke wapens ge kozen. namelijk e®n pook en eenschilde rijtje! Daarmee bleken ook rake klappen te kunnen worden uitgedeeld, want het slacht offer kreeg eenige wonden aan het hoofd, die hevig bloedden. De man werd naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar hij ver bonden werd. Hij kon toen naar zijn woonwa gen terugkeeren. Van deze mishandeling deed hij aangifte bij de politie, die een nader on derzoek instelt. Hevige brand in Mexicaansche havenstad. Zilver vloeide over de kade Op de Ertskade in de haven van de Mext jaansche stad Tampico heeft gisteren een brand gewoed, die geweldige schade heeft aangericht. In een Noorsch vrachtschip brandden eenige ruimen geheel uit tien houten huizen werden in de asch gelegd, vijftien wagons met baren zilver verbrandden. Het gesmolten zil ver vloeide over de kade, terwijl duizenden baren Oostenrijk op de „zwarte lijst". Door Amerika als „meest begunstigde natie" geschrapt. Het Amerikaansche ministerie van finan ciën zal eerlang instructies uitgeven aan de douane Oostenrijk te schrappen van de lijst der naties, die behandeld worden op de basis van meestbegunstiging. De Oostenrijksche handelsproducten zullen worden beschouwd als afkomstig uit Duitschland, welk land, wat de voordeelen op handelsgebied betreft, op de „zwarte lijst staat". Er wordt opnieuw de nadruk op gelegd, dat de Vereenigde Staten de aansluiting niet „de jure" erkennen, doch genoodzaakt waren op te treden ten einde 'n overweldigenden toe vloed van Duitsche goederen via Oostenrijk tegen te gaan. Electrische centrales in Catalonië bezet. Franco's troepen nemen Trcmp. SAiLAMANCA, 8 April (Havas'. Volgens het gisteren door het hoofdkwartier van Franco gepubliceerde communiqué hebben de rechtsche troepen o.a de dorpen Talarn en Claret bezet. Het terrein dat den vorigen dag veroverd was, werd „gezuiverd" De troepen, die zuidelijker opereeren, sta ken de Noguera Pallaresa over bij den stuw dam en de waterreservoirs. Zij bezetten even eens de dorpen Vilamitjana, La Pobla de Segur en de electrische centrale, die door middel van de twee hoogspanningskabels Barcelona van stroom voorziet. Ook werden de electri sche centrales te Cabet en Terradets ver overd. De troepen in Ar agon veroverden Villa Nueva de la Sal. De legioen-soldaten rukten verder op langs de wegen naar Cherta en Pauls. Een andere divisie heeft na het verzet van den vijand te hebben gebroken o.a. La- tosa, Mutanola en Blanca bezet. Aan het front van Guadalajara werden volgens het communiqué alle vijandelijke aanvallen afgeslagen. Havas meldt uit Saragossa, dat in het tijd vak tusschen 18 Maart en 6 April de rechtsche troepen 289 dorpen met 343.000 inwoners en een oppervlakte van 20.000 vierkanten kilo meter hebben veroverd. De republikeinen zijn nog meester in een Catalaansch gebied van 22.000 vierkanten kilometer. ERNSTIGE ONTPLOFFING IN DUITSCHE ZEEPFABRIEK. Donderdagmiddag heeft in een zeepfabriek in Doebbeln een ontploffing de ziederij ver nield. De ontploffing ontstond in een reser voir met ongeveer drieduizend liter vloeibaar vet. Een deel van het gebouw sloeg door het keldergewelf, waar arbeiders werkzaam wa ren. Zes gewonden konden geborgen worden, vier personen liggen nog onder het puin. Men vreest, dat zij om het leven zijn geko men. Vijftigduizend Fransclie arbeiders in staking. In 29 fabrieken wordt gestaakt. Donderdagmiddag zijn weer eenige fabrie ken in Frankrijk door stakers bezet, waardoor het aantal bezette fabrieken tot 29 is geste gen. Vijftigduizend arbeiders zijn in staking. Incasso-bank keert 6 procent uit. In de Donderdag gehouden verga dering van den raa.d van commissa rissen der Incassobank N.V. is beslo ten, aan de op 5 Mei as. te houden algemeene vergadering van aandeel houders voor te stellen om, na ruime afschrijving en reserveering, een divi dend uit te keeren van 6 procent (vo rig jaar 5 procent. Mutaties hij marechaussee te Oss. Naar de N. R Crt. vernam, zouden met in gang van heden de volgende veranderingen worden aangebracht in de samenstelling van de brigade der Kon. Marechaussee te Oss: Opperwachtmeester Curfs wordt verplaatst naar de brigade Venlo. wachtmeester de Gier naar Maastricht, wachtmeester van Rennes naar Siebingewald, wachtmeester v. d. Berg naar Sittard. wachtmeester Tap naar Sit- tard. wachtmeester Roffel naar Roermond. Van overplaatsing der overige manschap pen is nog niets bekend. Opperwachtmeester Muitjes, die op het oogenblik brigadecommandant te Venlo is, zal brigadecommandant van Oss worden. Hij was reeds tweemaal brigadecommandant te Oss. De spionnage-affaire in Amerika. Onderzoek naar de activiteit der Nazi's. NEW YORK, 8 April (Havas). De fede rale autoriteiten hebben te kennen gegeven dat naar aanleiding van de arrestatie van Boening, Hermann en Unkel. die van spion- nage verdacht worden, een grondig onderzoek zal worden ingesteld naar de activiteit van den ..German American Bund", waarvan de leden nazi-sympathieën hebben. Reisgezelschappen niet meer in Rusland toegelaten? Instructie van de Hoogste Executieve aan de Sovjet-consulaten. WARSCHAU. 8 April (D.N.B.) Naar de „Express Poranny" meldt, hebben de Sovjet consulaten instructie gekregen van de hoogste Executieve, in den vervolge geen reisgezel schappen naar de Sovjet-Unie meer te organl- seeren. Tot nader order moet aan onderdanen van de buurlanden geweigerd worden, Sovjet- Rusland binnen te gaan. De Postdienst te Haarlem. Uitvoering der reorganisatie vertraagd. In den loop van het vorige jaar deelden wij mede, dat er een reorganisatie van den Postdienst te Haarlem in voorbereiding was, die, naar toen verwacht werd, in het voor jaar van 1938 zou worden toegepast. In het stationsgebouw in de Baljuwslaan zou een expeditie-zaal voor de Post in orde gemaakt worden, zoodat dan het sorteeren der post niet meer zou plaats hebben op het hoofd postkantoor, terwijl ook de bestellers dan van het station zouden uitgaan. In de nieuwe expeditiezaal zou een transforma geplaatst worden, dat is een machine voor het sortee ren van de post, waardoor het werk bespoe digd zou worden. Er is evenwel eenige vertraging in de voorbereiding van deze plannen gekomen, zoodat nu gemeend wordt, dat het wel 1939 zal worden voor de reorganisatie zal worden uitgevoerd, Maar de plannen gaan in elk ge val door. Ook wat betreft het aanschaffen van de sorteermachine, want bij het opma ken van het bestek voor de verbouwing van de loods in de Baljuwslaan is gerekend op het maken van een fundeering om daarop de transforma te bouwen. Bij wijze van proef is zoo'n sorteermachine te Utrecht geplaatst en daar heeft die zoo goed voldaan, dat be sloten werd ook andere groote kantoren er een te geven. Het woord is aan Fliegende Blatter: Het applaus van de groote hoop is vaak een klinkende oorveeg voor den goeden smaak. Interneeriiig van Spanjaarden op Ameland? 's-GRAVENHAGE. 8 April. Naar wij ver nemen zou het in de bedoeling liggen de des tijds ontvluchte en naar hier teruggekeerde Spanjaarden, die na aankomst te 's-Gravan- hage in het Huis van Bewaring aldaar zijn opgenomen, op het eiland Ameland te inter neeren. Henry Ford profeteert: Jeugdige kracht en rijpe wijsheid moeten de wereld leiden Henry Ford. DETROIT, 8 April (Reuter). In een in terview. dat de autokoning Henry Ford heeft toegestaan, toen hij hier van een vacantie terugkeerde, heeft hij o.a. het volgende ge zegd „Niets van wat in de laatste paar weken gebeurd is heeft wijziging ge bracht in mijn geloof, dat een tijd perk van voorspoed voor ons ligt. Het zal komen door een grooter begrip van het feit, dat alle rijkdom uit den bo dem komt en dat er een uitgebrei dere bodembewerking moet komen". Ford zeide verder, dat hij nog steeds van meening was, dat een oorlog nutteloos is. Nie mand wint een oorlog, behalve de financieels belangen, die hem bevorderen en voorberei dingen daartoe maken. Een combinatie van jeugdige kracht en rijpe wijsheid is noodig voor de leiding van de wereldzaken. „Beroof de wereld van de hersenen van mannen en vrouwen boven de 50 jaar en alles moet gaan stilstaan. Rijpe leeftijd alleen, noch jeugd alleen kunnen de zaken der wereld aan den gang houden. Samenwerking tusschen beide is noodig". W ECHTE DAN NAAR M. DOUWMA ZOON, GEN. CRONJéSTRAAT 4244 (onder dc klok) Alleenvertegenwoordiger voor Haarlem (N.>. Voorraad thans meer dan FALCON Regen jassen voor dames en heeren, jongens en meisjes ook backfisch maten. (Adv. lngez. Med.) HEDEN- 16 PAGINA'S Over eenige weken zal de Engelsche koning de groolc Imperiale tentoonstelling te Glasgow openen, waarvan men op bovenstaande foto een fragment ziet. pag. Henry Ford profeteert, dat een tijdvak van bloei voor ons ligt. i Minister Goseling verstrekte in de Tweede Kamer uitvoerige inlichtingen over de zaak-Oss. 3 Conflict in sigaren-industrie is zeer drei gend geworden. 3 Gisteren zijn vier menschen op den weg om het leven gekomen. 3 Volgend jaar nieuwe spelling. 3 De Fransclie financieele Senaatscommis sie heeft dc voorstellen van Blum ver worpen. 4 Dc cundidaten voor den Duitschen Rijksdag. 4 De Chineezen melden groote successen in Zuid-Sjantoeng. 4 Dc heer J. Tideman is tot voorzitter van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap" gekozen. 5 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Raskolnikof j L. S. Bloemenfeest in Rotterdam 2 Van onzen Berlijnsehen correspondent: Groot-Duitschland trekt ter stembus. 4 H. D. Vertelling: De gouden ring. 5 Mona BosDc Amerikaansche vrouw in de lente De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 18

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1