InterpellatieDrop over Oss. HEYDT Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten. Conflict in sigarenindustrie blijft dreigen. Volgend jaar nieuwe spelling ZWARTE DAG. VRIJDAG 8 APR TL 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 TWEEDE KAMER. Minister verstrekt uitvoerige inlichtingen. Bijna alle leden keuren optreden goed. DEN HAAG Donderdag. Naast belangstellenden waren er heel wat sensatie-lustigen op het Binnenhof versche nen. nu er over iets met betrekking tót Oss geïnterpelleerd zou worden. Behalve op de stampvolle tribunes bevond er zich ook nog buiten 's lands vergaderzaal een talrijke me nigte, die blijkbaar in spanning verkeerde over wat er daar binnen nu wel zou gebeuren. Wat zullen dan ook de bezoekers op de publieke tribune den eenen toehoorder verwenscht hebben, die. toen de nat. soc. spreker het woord had gevoerd, zijn instemming daarmee meende te moeten kenbaar te maken, door te gaan applaudisseeren. Deze ordeverstoring gaf den voorzitter aanleiding ontruiming van de tri bune te gelasten Doordat op het kritieke oogenblik geen Rijksveldwachter had kunnen nagaan, wie de orde verstoord had en zulks waarschijnlijk eveneens den President was ontgaan, zat er niet anders op dan te bevelen, dat allen van de tribune af moesten. Enfin, voor de door den te luidruchtigen bewonderaar van Mr. Rost v. Tonningen aldus gedupeerden, was het tenminste een troost, dat zij het be langrijkste van de debatten al hadden meege maakt. Immers. Minister Goseling had reeds gesproken. En nu dient terstond verklaard, dat zijn rede zoowel wat vorm als, in het alge meen tevens, wat inhoud betreft, een meester stuk was geweest. De Kamer, die bij monde van den heer Drop terecht nader inlichtingen omtrent allerlei punten in verband met den tijdelijken maatregel t.a.v. de brigade te Oss had verlangd, kon tevreden zijn. De Minister van Justitie bleek immers ten volle bereid aan dit verlangen te voldoen. Uitvoerig ging hij op de hem gestelde vragen in. duidelijk trachtte hij aan te toonen, dat er z.i. alleszins redenen bestonden om tegenover de brigade in kwestie op te treden, hoe goed werk zij ook vroeger verricht moge hebben. In den laatsten tijd was er echter naar zijn oordeel bij herhaling ge bleken van inderdaad niet juist optreden bij vervulling van de opsporingstaak en wel zoo. dat hierdoor de belangen en de rechten van de burgers in niet onbedenkelijke mate in het gedrang kwamen. De Minister van Justitie begon met de ver klaring. dat het hem aangenaam was in de gelegenheid gesteld te zijn (n.l. dank zij de in terpellatie) verantwoording van zijn beleid tegenover de volksvertegenwoordiging af te leggen en aldus mee te werken aan toepassing- van ons parlementaire stelsel met zijn groote nationale waarden. Taak van de Regeering noemde hij het, zich. juist in omstandigheden als we nu beleven, evenwichtig te gedragen en zich niet door ge rucht en verdachtmaking daarvan te laten af brengen. Krachtige en evenwichtige gezags- handhaving, hetgeen in zich sluit eerbiediging van rechten en rechtmatige belangen van de burgers, zonder aanzien des persoons, is 's Mi nisters leuze. Dienovereenkomstig nu had hij zich gedragen. Na op den voorgrond te hebben geplaatst, dat het tot de vele op niets berus tende kletspraatjes berust, dat er tusschen hem en zijn ambtgenoot van Defensie in deze zaak eenig verschil van meening zou bestaan, en na er op gewezen te hebben, dat de Minis ter van Justitie, die ongetwijfeld niet moet in grijpen t.a.v. handelingen van de rechterlijke macht, alleen in een louter politioneele aangelegenheid had ingegrepen, te weten in de regeling betreffende opsporingswerk door de, hiervoor onder hem staande. Marechaussee, kwam Mr. Goseling tot de feiten en gedragin gen, welke de aanleiding voor zijn optreden hadden gevormd. De minister toonde aan, dat die feiten niets en niets te maken hebben met de zaak va.n den Directeur van Organon, waarin de brigade die men vroeger overi gens misschien wel wat al te veel met lof over dekt had. hetgeen juist minder gelukkige ge volgen had opgeleverd lofwaardig actief was geweest. Trouwens, die zaak heeft haar normaal ver loop; de verdachte bevindt zich in arrest en het vooronderzoek door den Rechter-Commis- saris is vrij ver gevorderd. Nauwkeurig, met opgave van data. uren enz. ging de Minister vervolgens in op de andere zaken, welke wèl samenhingen met den ge troffen maatregel. Volgens deze opsomming was in allerlei gevallen de brigade te Oss bij vervulling van haar opsporingstaak dusdanig te werk gegaan, dat minister Goseling oordeel de. dat de brigade op hol was geslagen en z.i. thans ingrijpen geboden was, om der wille van de burgers. De Inspectie van het wapen der Marechaussee en de verdere chefs waren in alles gekend en in overleg daarmee was be sloten tot gewenscht gebleken mutaties, terwijl tevens tijdelijk de uitoefening van de opspo ringstaak was opgeschort. Maar zoodra de nieuwe leiding der brigade te Oss zal zijn. zal de volledige bevoegdheid weer hersteld wor den. De eer van het corps was ongerept ge bleven en het vertrouwen van de Regeering in het corps niet verzwakt. Maar evenals de weermacht dient de politie, thans meer dan ooit. een betrouwbaar element in handen der Regeering te zijn. De politie behoort zich te onthouden van een optreden, dat de vrijheid en de rechten der burgers aantast dat de rechtszekerheid bedreigt, kortom, dat zoo zou zijn. dat men dan eigenlijk wel ons heele Wetboek van Strafrecht en dat. van Strafvor dering insgelijks, overboord zou kunnen wer pen. Aldus, in groote trekken saamgevat. het betoog van den Minister, die eindigde met de verwachting uit te spreken, dat door zijn uit eenzettingen het vertrouwen in de overheid zou worden versterkt. Bijkans alle sprekers, de interpellant voor op. gaven te kennen, dat zij thans bepaald gerust gesteld waren omtrent hetgeen er ge schied was en aangaande de, gegrond geble ken motieven voor 's Ministers optreden. Zeker, de heer Drop vroeg zich af. of zulk een snel ingrijpen nu wel heelemaal taktvol was ge weest. Mr. Wendelaar (lib.) wenschte nog' even te vernemen, of de inlichtingen waarop de Minister was afgegaan als juist vastston den en ook door de Marechaussee zelf als zoo danig erkend waren zulks bleek inderdaad zoo te wezen maar ook deze afgevaardigde verklaarde, dat hij nu den indruk had. dat de Minister zijn maatregelen volkomen had ge motiveerd. Zienswijze gedeeld door de heeren Wijnkoop icommun.i Mr. Truyen 'R.K.i, Mr. Joekes (v.d.) en Jhr. Mr. de Geer c.h. Alleen de felle anti-papist Ds. Kersten (St. Ger en de nat. soc. Mr. Rost v. Tonningen lieten een ander geluid hoo- ren. Eerstgenoemde bleef er van uit gaan, dat de omstandigheid dat in een tweetal zaken waarin de marechaussee op minder gelukkig geachte manier te werk was gegaan, priesters in het spel zouden zijn geweest, den Minister als trouw zoon van de Kerk er toe gebracht had. zich door het kerkelijk, niet door ons Nederlandsche strafrecht te laten leiden. Scherp nam de heer deGeer den St. Ger. af gevaardigde wegens die bewering onder han den. Hij toonde aan, dat de Minister naar eer en geweten had gedaan wat hij zijn plicht achtte en voegde er aan toe. dat hem die plichtsbetrachting juist in verband met den schijn, dien hij op zich laadde, zeker niet ge makkelijk zal zijn gevallen Inderdaad had Minister Goseling den moed gehad ondanks den min gunstigen schijn, te doen, wat hij meende te moeten doen. Trouwens, de bewinds man onderstreepte later nog eens. dat het bovenal hierom gaat, dat iedere burger in Ne derland, van welken rang of stand ook, rechts zekerheid moet hebben en dat anderzijds, in dien er strafbare feiten begaan zijn, het recht zijn loop moet hebben, ook als geestelijken in het geding zijn. In de gevallen, waarover het ging, bleken echter zelfs aanwijzingen voor strafbare feiten te ontbreken. Mr. Rost v. Ton ningen (nat. soc.) bleef maar volhouden, dat de Marechaussee het loodje moest leggen om dat zij naar kwesties betreffende geestelijken een onderzoek had durven ondernemen. De v.d. woordvoerder. Mr. Joekes. boekte veel succes met zijn kritiek op de houding van den nat. soc. afgevaardigde, die hij door en door onwaarachtig noemde en met zijn opmerking, dat het hier te lande met de rechtszekerheid der burgers ook dank zij de parlementaire controle, zooals die vandaag weer werd uitge oefend heel wat beter gesteld is dan in de dictatuur-landen Er zij nog aan herinnerd, dat uit 's Ministers mededeelingen bleek, dat het gros van de personen, wier belangen hij door zekere opspo ringsmethoden van de brigade geschaad acht te. niet bepaald tot de voornaamste kringen van Oss behoorden. Ook in zoover bestond er dus geen reden voor ongerustheid omtrent klasse-bescherming. En tenslotte dient nog vermeld, dat de Mi nister van Justitie als verklaring- voor zijn wel zeer snel ingrijpen zeide, dat op zien komen spelen, in dit geval uit den booze ware ge weest. E. v. R VRIJWILLIGE BIJDRAGEN VOOR VERSTERKING DER DEFENSIE. Bij het Departement van Defensie zijn nog ontvangen de volgende vrijwillige bijdragen voor de versterking van de landsverdediging; f50 M. R K„ den Haag; f50 J. C. M.. den Haag: f 100 M. te A.; f 100 N. V. Ry L., te Rot terdam; f 150 Q. C.. Middelburg; f 100 F A. M. v. d. V.. Rijswijk: f 100 J. J. D. P.—H„ Sche- veilingen; f 500 mej. N. N. te Amsterdam; f250 H. L., Maastricht; f319.35 Geëmployeer den N. H. A., Amsterdam; f300 J. H. v. H., G. J. v. H. Jr. en A. H v. H. te E.: f 100 G M, Heemstede; f50 N. N.. Leiden; f 10 J. J. B. Heemstede; f 100 mevr. M. L. H.. den Haag. Pensioeuregeling voor het spoorwegpersoneel. De indiening van een ontwerp tot wijziging van de pensioenwet voor de spoorwegambte naren 1925 in dezer dagen te wachten. Het wetsontwerp bevat niet een verplich ting voor wachtgelders om behoud van het uitzicht op gezinspensioen te verzekeren. Failliet-verklaarde wreekt zich. Een Enkhuizer slager werd dezer dagen failliet verklaard en beschouwde zijn faillis sement als iets onrechtvaardigs. Hij gaf daar van. volgens Het Volk. blijk op een origineele wijze en hing een groote lijst voor zijn win kelraam, waarop tientallen namen van klan ten stonden met de verschuldigde bedragen en.schreef er boven :„Als deze menschen hun verplichtingen waren nagekomen, dan was ik niet failliet gegaan!" Waarbwrg- Kleeding APARTE KLEEDING Waarom zoudt ge een gewoon pak nemen, als ge weet, dat ge voor het zelfde geld zoo'n apart Waarborg-Costuum kunt hebben. Ziet U maar eens in de Kreymborg- etalages hoe keurig 'n Waarborg-Costuum staat en hoe scherp Kreymborg weet te concurreeren. Waarborg-Kleeding alléén bij KREYMBORG (Adv. Ingez. Med.) Dieseltreinen worden steeds meer gewaardeerd. Aanvankelijke bezwaren nagenoeg- overwonnen. De aanvankelijke bezwaren van het diesel- electrisch materiaal zijn thans nagenoeg over wonnen. naar de Minister van Waterstaat in zijn. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer uiteenzet. Zoo zijn of worden de ven tilatie en de loop der rijtuigen geleidelijk ver beterd en is van oliereuk niet veel meer te bemerken. Naar het voorkomt waardeert het publiek de Diesel-electrische treinen meer en meer. Die treinen zijn, en dit wordt door de bij proefritten opgedane ervaring bevestigd, alleszins geschikt voor de snelle verbindingen van Amsterdam. Den Haag en Rotterdam met Groningen, Maastricht en Twente, waarvoor dit materieel met den nieuwen dienst van 15 Mei a.s. zal worden aangewezen. Ex-werkmeester van gevangeni> veroordeeld. Hij leverde gevangenen tabak enz. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde Donderdag een 40-jarigen ex-werkmeester, roeger werkzaam in de strafgevangenis te Amsterdam, wegens corruptie tot een gevan- renisstraf van een jaar. De officier van justitie had twee jaar ge- orderd. De man had van verschillende gevangenen ■eld aangenomen, in ruil daarvoor leverde hij tabak, sigaren en snoeperijen, Bovendien bezorgde hij voor de gevangenen briefjes. het voorjaar, koopt tijdig een pot (Adv. Ingez. Med,» Huldiging van den heer A. H. Gerhard. Gouden eerepenning der provincie ontvangen. De leden van het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, mr. J. B. Bomans, mr. A. Bruch. A. W. Michels. Ed. Polak en dr. mr. P .J. Witteman de heer D. Kooiman was door ambtsbezigheden verhinderd en de griffier der Staten, mr. M A. Stufkens. hebben Donderdagmorgen een bezoek ge bracht ten huize van den heer A. H. Gerhard te Amsterdam, ter gelegenheid van diens tachtigsten verjaardag In een van groote waardeering getuigende toe spraak heeft de waarnemend Commissaris der Koningin, mr. J. B Bomans. daarbij den jubilaris gehuldigd en hem de gouden eere penning van de provincie aangeboden, ver gezeld van een oorkonde waarin de groote verdiensten van den heer Gerhard voor land en gewest in het kort zijn omschreven De heer Bomans deelde in zijn toespraat •nede. dat het den Commissaris der Koningin mr. dr. A. Baron Röell. ten zeerste speet niet bij deze -huldiging van het oud-lid van Ge deputeerde Staten aanwezig te kunnen zijn en wenschte den heer Gerhard, ook in he' bijzonder namens den Commissaris geluk. De heer Gerhard dankte daaro-r met ge nelvolle woorden voor de hem gebracht- nulde, in het bijzonder voor het ontvangen eerbewijs. Langdurige besprekingen weer zonder resultaat. Donderdag had op het departement van sociale zaken te 's Gravenhage, onder leiding van den rijksbemid delaar. mr. T. J. Verschuur, wederom een bespreking plaats tusschen par tijen. betrokken bij het dreigend conflict in de sigarenindustrie. Maar ook nu heeft men geen resultaat kun nen bereiken. De basis van de besprekingen, welke ook dezen keer zeer langdurig waren, werd ge vormd door het voorstel, dat de rijksbemid delaar in de vorige bijeenkomst had gedaan, Dit voorstel was, nadat het aanvankelijk door beide partijen was afgewezen, inmiddels door de patroons-organisaties aanvaard. In dit feit vond de rijksbemiddelaar aanleiding par tijen nog eenmaal bijeen te roepen. Het onderdeel van dit voorstel, betreffende een loon van f 12.25 per duizend stuks voor de 5 cents sigaar, is door de arbeiders-organisa ties als basis voor bespreking onder zekere voorwaarden aanvaard Daarna moest dit basisloon voor de andere prijsklassen worden uitgewerkt, waarbij, niet tegenstaande verschillende concessies van beide partijen, geen overeenstemming kon worden bereikt. Behalve de genoemde moeilijkheid zouden nog ettelijke andere punten, voor regeling in aanmerking zijn gekomen, doch wegens het meeningsverschil over de prijsklassen, kon de bespreking van de punten niet worden ge houden. De rijksbemïddelaar heeft toen zijn po gingen om partijen tot elkaar te brengen, moeten opgeven. Tenzij op het laatste oogenblik nog wijziging in den toestand zal komen, zal Maandag a.s. in negen fabrieken een staking uitbreken, welke 3300 per sonen zal omvatten. Ingevolge pa- troonsbesluit zal een staking gevolgd worden door een uitsluiting, ingaande 18 April, welke voor de geheele siga- rennijverheid zal gelden, met uitzon dering van de niet aangesloten be drijven, en waarbij circa 13.000 per sonen betrokken zullen zijn. Recherchelij sten moeten geraadpleegd. Bij het verhandelen van effecten. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft in een Donderdag gewezen ar rest uitgemaakt, dat bankiers en commissionnairs bij het verhandelen van effecten verplicht zijn de recher- chelijsten te raadplegen om na te zien of zij misschien gestolen of ver duisterde effecten in handen hebben. Het Hof veroordeelde een Amster- damschen onder-directeur van een bank, die verzuimd had de recher- chelijsten na te kijken en gestolen effecten had doorverkocht, wegens schuldheling, tot een boete van f 150 subs. 10 dagen hechtenis. De rechtbank had omdat het naar het oordeel van dit rechtscollege een principieele zaak betrof verdachte tot f 1 boete ver oordeeld. De verdediger, mr. Muller Massis, had vrij spraak. gepleit; in hooger beroep vorderde de procureur-generaal bevestiging van het vonnis. Alkmaar neemt liet tegen de provincie op. De gemeenteraad van Alkmaar heeft met op één na algemeene stemmen besloten, een proces te beginnen tegen de provincie ter zake van de electriciteitsvoorziening. De ver- eeniging van Stroomdistributiebedrijven zou de actie der gemeente ook in financieel op zicht willen steunen. Lage rentestand gevolg van gebrek aan ondernemingslust Voor het departement Amsterdam der Ne derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft mr. H. F. van Leeuwen, direc teur van de Twentsche Bank N.V te Amster dam. aan een koffiemaaltijd een voordracht gehouden over „den rentestand". Na een historisch overzicht te hebben ge geven van den rentestand sinds den Napoleon- tischen tijd. zeide spr. nog: De huidige situatie moet gezien worden als een consequentie van geringen ondernemings lust. Laten wij inzien, dat de lage rente een prikkel is voor dien ondernemingslust. Zoolang voor prima' beleggingswaarden 4 pet., voor betere industrieele preferente aandeelen 6 pet. of meer te maken is, is het zeer moeilijk zoo niet uitgesloten om meer loonend emplooi voor nieuw te investeeren gelden te vinden. Een rentestand van 3 pet. en lager voor kor tere leeningen moet echter tot gevolg hebben, dat de goede industrieele obligatie gemakke lijk a 4 pet. is te plaatsen, dat men met 5 pet voor een behoorlijk preferent aandeel genoe gen neemt en dat een gewoon aandeel met redelijke kansen ook weer zijn markt zal vin den. Wij zullen moeten inzien, dat wij er in Nederland niet kunnen komen met de men taliteit van risicoloos onze spaargelden te willen beleggen. De essentie van investeeren is risico nemen in een onderneming. Dit risico moet door de beleggersklasse als geheel wor den aanvaard en zoodanig gewaaraeerd. dat een behoorlijke marge hiervoor aanwezig is tegenover risicoloos geachte beleggingen. Deze marge kan er thans alleen zyn bij een zeer laag rendement van de zoogenaamde risico- looze belegging. Laten wij niet terugvallen in de mentaliteit van de 18e eeuw. maar bereid zijn te ondernemen en risico's te aanvaarden Dit lijkt de eenige weg om de neergaande lijnen van de rente te doen buigen. REALLY Zuiver Engelsch haar vilt special sale 5.3® Really Hats in tal van modellen en moderne modekleuren. Bij dieLtal of vcrinif*inK wn IV hord, gratis «en nieuwe hoed bij Meuwsen! Vraagt ons certificaat. Haarlem. Groote Houtstraat 32, Telef. 13440. (Adv. Ingez. Mect.j Regeering zou enkele regels der Spelling-Marchant overnemen. Naar Het Volk ter oore komt. zou de regeering thans een beslissing heb ben genomen in de spellingkwestie. Zij zou besloten hebben de eerste drie regels van de spelling-Marchant 1934 over te nemen. Deze regels zijn: 1. De e wordt aan het eind van open letter grepen niet verdubbeld; 2. De o wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld; 3. De sch wordt al leen daar geschreven, waar de ch uitgesproken wordt. Echter behoudt het achtervoegsel -isch de thans gang bare spelling. De regeering zou voorts besloten hebben om den regel van de spelling-Marchant inzake de naam- vals-n en de naamwoordelijke aandui ding niet over te nemen, en daar voor in de plaats te stellen de spelling volgens De Vries en Te Winkel. Dc regeering zou voornemens zijn de door haar op bovengenoemde manier ge wijzigde spelling-Marchant met in gang van 1 Januari 1939 a.s. toe te passen. Voor Broeken naar 44 ANEGANG 44 De speciaalzaak in Broeken (Adv. Ingez. Med.) Vier dooden op den iveg. Gisteren zijn in ons land verschil lende ernstige ongelukken op den weg gebeurd, waarbij helaas aan vier men- schenlevens een einde is gemaakt. Tusschen vrachtauto en muur bekneld. Te Blerick is Donderdagmiddag om vier uur het vijfjarig dochtertje van de familie Mertens door een achteruit rijdende vracht auto meegesleurd en tusschen een muur en de auto bekneld geraakt. Het kind was op slag dood. Paard op hol geslagen. In de buurtschap de Driehoek te Deaems- vaari begaf zich Donderdagmorgen de 17- jarige zoon van den landbouwer Tiggelaar met paard en driewielige kar huiswaarts, toen plotseling het paard op hol sloeg. De jongen viel op den grond en kreeg een dei- wielen van den wagen over het lichaam. In ernstigen toestand werd hij naar het zieken huis te Hardenberg vervoerd, waar hij in den namiddag is overleden. Voor de oogen der moeedr overreden. In de Jodenbreestraat te Amsterdam reed gistermiddag een vrachtauto een fiets van achteren aan. waarop een moeder met haar drie-jarig zoontje zat. Het kind stortte van het rijwiel en kwam onder een der wielen van de auto terecht. Het knaapje was op slaf dood. Zonder richting aan te geven overgestoken. Donderdagmiddag omstreeks half zes is op den rijksweg Arnhem—Nijmegen bij Eist de 75-jarige los-werkman P Gerritsen uit Eist. die per rijwiel den weg wilde oversteken 1oor een hem achterop komende auto aan treden en op slag gedood. Volgens den auto bestuurder zou G. geen tecken hebben ge geven locn hij naar de andere zijde van den weg wilde gaan.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5