Peek Cloppenburg THIJS IJS ONDER ZEEROOVERS Groot Duitschland trekt ter stembus. SCHUDT UW LEVER WAKKER SPORT-COSTUMES in alle kleuren Hitier eerste candidaat Duitschen Rijksdag. VRIJDAG 8 APRIL 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Verkiezingscampagne als nooit tevoren. „STEM VOOR DEN FÜHRER!" De achterkant van de Duitsche spoorkaartjes is benut voor een aansporing tot „ja" stemmen. Morgen „Dag van het Groot-Duitsche Rijk". BERLIJN, 6 April 1938. (Van onzen correspondent.) OOR staat en partij wordt er voor het a.s. referendum geweldige propa ganda gemaakt, veel meer dan ooit het geval was bij vorige volksstem mingen, waarvan het succes voor de Nazis ook al bij voorbaat vaststond door een voorafgaan- den „coup tegen Versailles", maar die toch nog lang niet werden gehouden in den roes van vreugde en glorie der laatste dagen. De Duitschers zijn zich weer gaan „voelen", wat ze elkaar met blijdschap en vooral den buiten lander met trots en zelfbewustzijn herhaalde lijk betuigen. Maar daarom verwonderen ze er zich zoo over, dat er hier in Noord-Duitsch- land zoo buitengewoon veel reclame wordt ge maakt, voor een volksstemming, die ongetwij feld voor bijna 100 procent een „ja" zal bren gen op de vraag van het stembiljet. Op dit biljet, dat voor de Oostenrijkers groen zal zijn en voor de andere Rijks-Duitschers wit, staat het opschrift „Volksstemming en Groot- Duitsche Rijksdag" en daaronder de vraag ..Zijt gij het eens met de op 13 Maart 1938 voltrokken hereeniging van Oostenrijk met het Duitsche Rijk en stemt gij voor de lijst van onzen Führer Adolf Hitler?" Men kent de geschiedenis van het „Heilige Römische Reich Deutscher Nation", den strijd der groote en kleinere kiezers, het uiteenval len van het machtige rijk. Men weet, hoe de vele Duitsche vorsten, die met steeds getrok ken zwaard elk een stuk van dit rijk voor hun dynastie bemachtigden, dit trachtten uit te breiden en elkaar de eeuwen door in het har nas joegen, tot het eindelijk in 1871 Bismarck gelukte, de Duitsche landen zonder Oos tenrijk in den Duitschen Statenbond het Tweede Rijk te vereenigen, waarbij echter alle Duitsche koningen, hertogen en kleinere vorsten vrijwel heer en meester bleven in het erfelijk land hunner dynastieën. Wie den op bloei van dit Rijk zag en zijn ineenstorting na den wereldoorlog en getuige was van de stichting, als bij tooverslag van het Derde Rijk, waarbij de grenzen, die de Duitsche bondsstaten scheidden, wegvielen en elke staat een provincie of gouw van het Rijk werd en ten slotte ook Oostenrijk bij dit Rijk ziet ingelijfd die moet, met welke gevoelens dan ook begrip kunnen hebben voor de geestdriftige vreugde, der Duitschers over de verwerkelijking van een eeuwen oud ideaal, de stichting van een Groot-Duitsch Rijk, dat velen reeds „das Heilige Germanische Reich Deutscher Nation" noemen. De oude Duitsche dynastieën zien de ver wachtingen, die zij nog hebben mogen koeste ren in rook vervliegen en de oude getrouwe monarchisten zullen er in moeten berusten. Zelfs de Pruis van den ouden stempel, die den Oostenrijkschen broeder geen aanwinst acht voor een strijdvaardig stram-militair volk, zal in den gegeven toestand zijn instem ming met den Anschluss moeten betuigen, al was 't dan ook alleen maar om geen afbreuk te doen aan de demonstratie van Duitsche eensgezindheid voor de heele wereld. Dat er nog veel Duitsche monarchisten en zulke Pruisen zijn, is ongetwijfeld. Dr Goebbels be weerde in een zijner redevoeringen dat, als alleen voor Oostenrijk een volksstemming werd uitgeschreven, het buitenland zou zeggen, dat volstrekt niet alle Noord-Duitschers het met den Anschluss eens zijn. Daarom besloot men tot een referendum voor heel Duitschland en juist, omdat de ver onderstelde buitenlandsche bewering niet allen grond mist, voert men die buitengewone pro paganda, waarover men zich zoo verwondert. Er wordt gewerkt, met meer muziek, met meer optochten en redevoeringen dan ooit. De ver sieringen met groen en vlaggedoek aan pu blieke en particuliere gebouwen, om het groote „Ja" in bronzen lauwerkransen en de leuze „Ein Volk, ein Reich, ein Führer" zijn kostbaar, grootsch en aantrekkelijk. Bergen strooibiljet ten worden op straat uitgedeeld en in huis be zorgd en in de etalages aan de ramen geplakt, alsof 't een democratische verkiezingsstrijd geldt, tusschen rooden. bruinen, blauwen en zwarten. Uit alle Duitsche gouwen zullen boodschap pers naar Weenen trekken om er den Führer een dankschrift met belofte van trouw te brengen. Deze week werd bij het graf van Horst Wessel met groote plechtigheid de bood schap van den gouw Berlijn aan een bood schapper afgegeven. S.S.-, S.A.- en H.J.-for- maties stonden er met muziek, vaandels en fakkels opgesteld. Na de plechtigheid reed de boodschapper naar het Sportpaleis, waar de boodschap een tweede wijding ontving Dan begon de man tusschen een haag van vele duizenden in de bruine en zwarte uniform in zijn versierden wagen den tocht naar Weenen. Op bevel van Dr. Goebbels zal ter inleiding van den Voiksstemminesdag Zaterdag een „Tag- des Grossdeutschen Reiches" worden gehou den. Deze dag zal om 12 uur worden afgekon digd van het balkon van het Stadhuis van Weenen. Op het commando „vlaggen in top", dat door luidsprekers in heel Duitschland te hooren zal zijn, moeten op alle publieke ge bouwen en woonhuizen de vlaggen geheschen worden. Op dit oogenblik moet in het heele Rijk het verkeer 2 minuten stil staan en zul len alle sirenes moeten loeien. De vliegtuigen van de heele Duitsche luchtmacht verschij nen over stad en land. „Bij het gedonder der vliegtuigmotoren en het huilen der sirenes" zegt dr. Goebbels „zal het heele Duitsche volk zich de grootheid van onzen tijd en de historische wending in Duitschland's bestaan bewust worden". In alle Duitsche bedrijven zal om 11.55 appèl worden geblazen en als dan de menschen naar huis gaan, zullen zij er hun „feestgewaad" aan doen ihr festliches Gewand anlegen Om 6 uur moeten de zaken sluiten. Om 7 uur be gint de millioenen-opmarsch van het volk met alle muziek-kapellen voorop, naar de pleinen, waar door luidsprekers de „groote toespraak aan de Duitsche natie" van den Führer te hooren zal zijn. Na zijn toespi'aak zal in Weenen het Niederlandisches Dankgebet «..Wilt heden nu treden") worden aange heven en allen in het Rijk zullen het mee zingen. De klokken zullen luiden en op alle bergen en heuvels in het Rijk zullen de vreug devuren oplaaien. Ongetwijfeld een. indrukwekkende manifes tatie, die niet zal nalaten nog een aantal twij felaars het jawoord te ontlokken. H. L. Fransche Senaatscommissie verwerpt Blum's ontwerp. Vanmiddag stemming in den Senaat. De financieele commissie van den Fransehen Senaat heeft gistermiddag bijna zonder debat de financieele voorstellen van het kabinet-Blum verworpen met 25 tegen 6 stem men. Volgens inlichtingen uit de wandelgangen was het verslag van den rapporteur Abel Gar- dey een formeele veroordeeling van het fi nancieele ontwerp. De rapporteur wees vooral op de gevaren van een buitengewone heffing van het kapitaal, die volgens hem een „ver- hypothekeering" van een groot deel van den landeigendom tot gevolg zou kunnen hebben. De senaatsbespreking van heden zal onge twijfeld niet van langen duur zijn. Geen spreker heeft zich laten inschrijven. Het schijnt, dat slechts de rapporteur en de minister-president het woord zullen voeren. Ook Caillaux zou niet spreken. Laat in den middag zou dan de stemming kunnen ge schieden. Betoogingen. De afdeeling Seine van de socialistische partij had overal te Parijs op de muren aan plakbiljetten doen aanbrengen, waarin de Senaat ervan beschuldigd wordt, zich acht tien maanden lang verzet te hebben tegen den volkswil en door zijn sabotage te hebben bijgedragen tot de verergering van de finan cieele wanorde, de economische crisis en. den internationalen toestand. Socialisten, com munisten. anarchisten en republikeinen wer den opgeroepen, Donderdagavond voor den Senaat "te komen betoogen teneinde een eind te maken aan het verzet van den Senaat. Het ministerie van buitenlandsche zaken had deze toetooging echter verboden. De ordedienst der politie voor het Senaats gebouw was gisteravond versterkt. Een vijftigtal betoogers, dat door de Rue Médicis kwam, werd verspreid. Wat later kwam een sterke groep uit de Rue Soufflot. Op den hoek van de boulevard St. Michel hielden koffiehuisbezoekers een tegenbe- tooging, zoodat het tot een schermutseling kwam. Een paar stoelen werden door de ruiten geworpen. De groep betoogers werd daarna door de politie tegengehouen, zonder dat geweld werd gebruikt. Tegen 18 uur 45 stonden opgeveer 1000 demonstranten op de boulevard St. Michael. Zij werden geleidelijk teruggedreven, waarbij eenige personen schrammen opliepen. De kx-eet „Weg met den Senaat" werd ge hoord. ONRAD VEIDT VRAAGT DE ENGELSCHE NATIONALITEIT AAN. Verscheidene bekende Oostenrijksche fi- r.ren o.s. de acteur Conrad Veidt, prinses vr&thilde Windischgratz en de Weensche operazangeres Maria Eisner, hebben de Brit- ;ehe nationaliteit aangevraagd. van eenvoudig tot brutaal HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 (Adv. Ingez. Med.) voor den Ook Rintelen komt op de lijst voor. Op iedere 60.000 stemmen een afgevaardigde. In de Duitsche Reichsanzeiger wordt de lijst gepubliceerd van de caixdida- texx '«'oor den Rijksdag. Bovenaan de lijst staat Hitier, vervolgens komen Rudolf Hess, Goering. Frick, Goeb bels. Amann, Bohle. Tot de Oostenrijkers, die op de lijst voorkomen, behooren gouwleider Leopo'1, Seyss Inquart, de vroegere Oostenrijksche gezant te Rome. dr. Rixxtelen, en dr. Tavs. Verder nog dr. Hugenberg, Von Papen, dr. Thyssen, Gottfried Feder. In het geheel bevat de lijst 1717 namen. Het D.N.B. meldt, dat op grond van de Kieswet, op iedere 60.000 uitgebrachte stem men een afgevaardigde zal worden benoemd. Men verwacht, dat ongeveer de helft der ge stelde candidaten zijn intrede in den Rijks dag zal doen. Weensche geestelijkheid adviseert tot ja" stemmen. Het officieele orgaan van het bisdom Wee nen, het Wiener Kireheixblatt, publiceert een oproep aan alle Weensche Katholieken Zon dag a.s. „ja" te stemmen. Volgens het blad is het voor geen enkelen Oostenrijker een vraag, doch veeleer, op grond van de instnicties van den door God gegeven kerkelijken leider, een natuurlijke zaak „ja" te stemmen. De houding der minderheden. Het bestuur van den bond van Polen met Duitsch burgerrecht heeft een communiqué gepubliceerd, waarin de Poolsche bevolking in Duitschland wordt uitgenoodigd op 10 April met „ja" te stemmen. Verder wordt betreurd, dat op de candidatenlijst geen Poolsche vertegenwoordigers voorkomen. Aangezien de volksstemming over den Anschluss en de verkiezing voor den Rijks dag op een biljet geschiedt, kunnen de Polen geen twee antwoorden geven. Het „ja" van de Polen heeft evenwel alleen betrekking op den Anschluss en niet op den Rijksdag, aan gezien hierin geen Polen zitting zullen heb ben, De Deensche minderheid heeft verklaard geen belangstelling te hebben voor de ver kiezing, aangezien dit een zuiver Duitsche zaak betreft. De leden van deze minderheid kunnen stemmen, zooals zij willexx of zich van stemming onthouden. De Tsjecho-Slowaaksche minderheid, welke voornamelijk te Weenen verblijft, heeft even eens besloten „ja" te stemmen, terwijl de Lithausche minderheid, welke ongeveer hon derdduizend leden telt, die xneerendeels ixx Oost-Pruisen wonen, nog geen besluit heeft genomen. Onderschei fling voor liet „ja" stemmen. Gouwleider Bürckel stelt diploma's beschikbaar. Gouwleider Bürckel heeft, xxaar Havas ver neemt, een speciaal diploma ingesteld, dat zal wordexx toegekend aan de gemeexiten, ka zernes of arrondissementexx. die op den dag van de volksstemming voor honderd procent „ja" gestemd hebben. Het diploma zal in de archieven van de ontvangers blijven. Vliegongeluk in België. Militair toestel botst tegen een huis. Een militair vliegtuig is in de nabijheid van het vliegveld te Evere tegen een huis aan den Leuvenschen straatweg gebotst. De bestuurder, een kapitein, werd onmiddellijk uit het vernielde toestel bevrijd en naar het militair hospitaal vervoerd. Bij aankomst daar overleed hij echter. OVERBLIJFSELEN VAN VERMIST ENGELSCH VLIEGTUIG GEVONDEN? Motox-booten van de Royal Air Force, die gezocht hebben naar het Engelsche militaire vliegtuig, dat brandend in zee zou zijn ge stort, hebben op vijf mijl van het lichtschip Dudgeoxx olievlekken en stukken hout waar genomen. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een ''ter-gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever- pilletjes bij apothekers en drogisten, f. U.76. (Aai inaez Mea.j ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING Maar tegen een beetje dragen hadden Thijs noch Neusopius en eigenlijk ook oom zelf niet, geen enkel bezwaar. Zoo, nou vooruit dan maar, opgepakt dat ding! Een. twee. drie! telde oom en Thijs maakte, dat hij weg kwam, omdat het nogal ge vaarlijk was, vlak naast het kanon te blijven loopen, als het gedragen werd. Thijs, hijgde oom, toen ze een paar meter geloopen hadden, vooruit, jij gaat kijken, of de kust veilig is. Als je iemand tegenkomt, geef dan maar een gil. Beter een gil. dan dat ze achter dit alles komen. Thijs rende naar voren en keek aandachtig om zich heen. Doch hij zag niemand. Het schip scheen verlaten, terwijl hij toch heel goed wist, dat er minstens een dertig man aan booi-d moesten zijn. Na verloop van eenigen tijd vond oom Mopperniet, dat het ver genoeg was en zetten ze het kleine kanon neer. Ten eerste hebben we hier een prachtige stelling, als er iets gebeurt, legde oom uit, en ten tweede kunnen we haast niet van achteren aangevallen worden. Ik weet uit boeken," dat zeeroovers probeeren iemand van achteren aan t-e vallen. Maar dat zal nu niet gaan Th:j - en Neusopius knikten goedkeurend. Chineezei el den groote successen In Zuid-S junto eng zouden de Japanners een verpletterende nederlaag hebben geleden. 7000 a 8000 Japanners gesneuveld? Volgens een op de Chineescne am bassade te Londen ontvangen tele gram uit Hankau is de Japansche opmarsch naar Hsoetsjaufoe uitge- loopen op een jammerlijke misluk king. De Japansche troepen in Zuid- Sjantoeng zijn tot een algemeenen terugtocht langs den .spoorweg Lintsj eng—Taiertsj wang overge gaan. Zij worden voortdurend achtervolgd. De Japansche troepensterkte bij Taiertsjwang die 20.000 man bedroeg, is vrijwel -tot de helft verminderd. Verscheidene duizenden Japan ners zijn nog omsingeld. Een klein deel kon naar S'jihsjoejoean ontkomen. De Chineesche troepen, die achter -het Japaxische front opereeren, hebben Joetsjeng bezet. Een Reuterbericht uit Hankau meldt dat de commandanten van twee Chineesche di visies voor den slag bij Taiertsjwang een do cument hebben geteekend, waarin zij ver zochten terechtgesteld te worden, indien zij er niet in zouden slagen, de Japanners te verslaan. Volgens de officieele Chineesche berichten werden de Japansche troe pen door een reusachtig tegenoffen sief verslagen. In 24 uur zijn 7000 tot 8000 Japanners gesneuveld: twee Ja pansche divisies, aldus wordt ver klaard, bevinden zich in vollen af tocht en worden stelselmatig vernie tigd. Veel tanks, gepantserde wagens, machinegeweren en ander oorlogs tuig vielen den Ohineezen in handen. Vreugde te Hankau. Te Hankau heerscht een uitbundige vreug de. Niettemin verklaarde Tsjang-Kai-Sjek. dat het nog geen tijd is om te juichen, om dat China's toekomst nog door vele hinder palen belemmerd wordt. Het leger zal nog menig offer moeten brengen en ook de bur gers zullen het nog vaak moeilijk hebben. Men moet blijven worstelen tot de eindover winning behaald is. Dollfuss' moordenaars geëerd. Rudolf Hess legt kransen bij hun graven. Rudolff Hess, de plaatsvervanger van den Führer" heeft, naar het D. N. B. uit Weenen meldt, te Dorn- bach en Mauer kransen neergelegd bij de graven van de nationaal- socialisten Planetta, Domes en Holzweber.- KADI® PROGRAMMA ZATERDAG 9 APRIL 1938. HILVERSUM I, 1875 en 415,5 M. KRO-Uitzending. 4.00—5.00 IIIRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten 12.15 KRO-Melodisten en solist (1.001.20 Gramo foonmuziek). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kinder uur. 4.00 KRO- orkest. (4.455.60 Gramofoonmuziek). 5.30 Gramofoonplaten. 5.45 De KRO-Nachtegaal- tjes. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Cau serie „De onbevlekte Ontvangenis". 7.35 Ac- tueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A.N.P., Mededeelingexx. 8.15 Overpeinzing met muzi kale omlijsting. 8.35 Het KRO-orkest, de KRO- Melodisten, solisten en gramofoonmuziek. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Filmpraatje. 10.55 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301,5 M. VARA-Uitzcnding. 10.0010.20 van. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 1,151.45 „Fantasia". 2.00 Filmpraatje. 2,15 Volksliederenconcert. 2.45 Orgelspel. 3,15 Schaakles. 3.30 Residentie-orkest. 4.30 Cause rie „Onze hoenderrassen". 4.50 Vervolg con ceit. 5.30 Gramofooxxmuziek. 5.40 Literaire causerie. 6.05 Orgelspel. 6.30 Twentsche uit zending. 7.00 Filmland. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten A. N. P., VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest. m. xxx.v. soliste. 9.15 „En nu.... Oké!". 10.30 Be- richteix A. N. P„ Mededeelixxgen. 10.35 Com munity-singing (gr.opn.). 11.0012.00 Gramo foonmuziek. DROITWICH, 1500 M, 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Piaxxovoor- dracht. 12.20 Orgelspel. 12.50 Gramofoonmu ziek. 1.20 Het Aston Hippodrome Orkest 2.20 Gramofoonmuziek. 2.45 Sportreportage. 5.25 Harry Roy en zijn Band. 6.20 Berichten. G.50 Sportpraatje. 7.05 BBC-Orkest. m.m.v. soliste. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Music-hall-program ma. 9.20 Berichten. 9.40 Nieuws uit Amerika. 9.55 Viool en piano. 10.35 BBC-Theaterorkest. m.m.v, solisten. 11.20 Jack Hams en zijn Band. 11.50 Orgelspel 12.1012.20 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 M. 6.508.30 en 9.00 Gramofoonmuziek. 11.35 Cantrelle-orkest «Om 12.50 Zang). 2.30, 3.05 exi 7.35 Zaïxg. 7.50 Radiotooneel. 8.30 Variété programma. 9.25 Symphonieconcert. 10.20 12.20 J. Bouillon's dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.30 Gramofoomxxuziek. 6.30 Onxroep-Anxu- sementsorkest. 9.20 Populair concert. 11.20 Concert. 1.30 Rijkszending ..Zwei Lander kehrten heim zum Reich". 2.20 Militair pro gramma. 4.20 V rooi ijk concert. 5.20 Populair concert. 6.30 Concert. 7.20 -2.20 Zie Deutsch- landsender. BRUSSEL, 322 M 11.20 Gramofoonmuziek. 1J. .50 Onxroep- kleinorkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Pianovoordracht. 1.50 Gramofoonmuziek. '2.20 Gentsch Conservatorium-orkest m.m.v. so list. 3.50 Granxofoonmuziek. 4.20 Onxroepklein- orkest. 5.35 Dito. 6.20 Piaixovoordracht. 7 20 Cabaretprogramma. 8.20 Omroeporkest, o 30 Omroeporkest. 10 20—11.20 Populair concert. BRUSSEL, 484 M. 11.20 Graixxofoonmuziek. 11.50 Max Alexys' orkest. 12.501.20 Gramofoonmuziek. 2 20 Doonxik's Conservatoriumorkest eix solist. 3.50 Radiotooneel. 4.50 Gramofoonmuziek 5 35 Onxroepsalonorkest. 6.35 en 7.20 Gramofoon muziek. 7.30 Reportage. 7.45 Granxofoonn—- ziek. 7.50 Omroepsynxphonie-orkest. (Om 8 50 Gramofoonmuziek). 10.00 Omroepsalonorkect. 10.3511.20 Jeah 'Ómer-s orkest.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6