HEEMAF Sfooijiizf* voorkom Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" H.D.*V ertellitig KRUSCHEN SALTS VRTJDAG 8 APRIL 1938 HAARLEM'S DAGBLAD S De heer J. Tideman tot voorzitter gekozen. Het is thans al bijna 3 jaar, sedert het oogenblik waarop wijlen dr. Broese van Groe- nou in het Ziekenhuis werd opgenomen, dat de Kon. Liedertafel de leiding van een voor zitter heeft moeten ontberen. Wel werd daarin voorzien door de prettige samenwerking van het bestuur, gerugsteund door de eensgezindheid der leden, maar bij verschillende gelegenheden werd toch telkens weer het gemis gevoeld. Zoolang dr. Broese in leven was, heeft het bestuur geen pogingen in het werk willen stellen, om hem te vervangen, niettegen staande door hem zelf bij herhaling het voor stel daartoe werd gedaan. Het respect tegen over den persoon en zijn veeljarige verdien sten ten opzichte van de Liedertafel deed het bestuur een tijdelijk interregum verkiezen boven een voorbarige vervanging. De heer J. Tideman. Na het overlijden van den vroegeren func- fclonnaris werden stappen ondernomen ter voorziening in de bestaande vacature. Het be stuur van „Zang en Vriendschap" achtte het beter, zich niet geheel door eigen inzicht te laten leiden maar wendde zich te dien einde om advies tot den heer J. C. Tadema, over tuigd als men was van diens belangstelling voor de Liedertafel in de eerste plaats en verder, omdat men gaarne wilde profiteeren van zijn uitgebreide kennis van Haarlem's muziekleven. Immers de Kon. Liedertafel heeft als voor zitter een man noodig, die gevoel voor het vereenigingsleven paart aan liefde voor de muziek in het algemeen en voor den koorzang in het bijzonder. Dat nu de heer Tadema in staat zou blijken, „Zang en Vriendschap" een vingerwijzing te geven, stond bij het bestuur al bij voorbaat vast en men verheugde zich dan ook reeds over zijn toezegging, te zullen uitzien naar „the right man". Het voorstel, dat de heer Tadema het be stuur na korten tijd deed, eens over de be staande vacature te gaan spreken met den heer J. Tideman te Bloemendaal, werd door die leden van het bestuur, voor wie de heer Tideman geen onbekende was, met groote in genomenheid begroet, terwijl ook dirigent Schuurman uiting gaf aan zijn vreugde over het vooruitzicht, dat binnenkort een dergelijke persoonlijkheid aan het hoofd van de Lieder tafel zou komen. Dat de verplichtingen, die het voorzitter schap medebrengt, aanvankelijk voor den heer Tideman een bezwaar vormden, bij zijn drukke bezigheden nog deze functie te aan vaarden, imaar dat tenslotte zijn gevoelens voor de Liedertafel en zijn respect voor haar dirigent hem deden besluiten, zich een be noeming te laten welgevallen, gaf het bestuin de zekerheid, dat inderdaad de juiste persoon gekozen was. De eerste kennismaking in een bestuurs vergadering schonk den aanwezigen de volle overtuiging, dat zij in hun midden hadden een man, bezield met het voornemen zich te geven aan de taak, die hean wacht. De heer Tideman bleek er zich volkomen rekenschap van te hebben gegeven, dat het voorzitterschap van de Kon. Liedertafel hem eischen zou stellen, wilde hij dit althans naar behooren vervullen. Met het grootste vertrouwen kon dan ook het bestuur den heer Tideman in de leden vergadering van Donderdag 7 April voordra gen ter benoeming als voorzitter van de Kon. Liedertafel en met evenveel vertrouwen heb ben de leden deze voordracht overgenomen. En zoo kwam de oude Haarlemsche Lieder tafel op dezen gedenkwaardigen datum weer in het bezit van een Praeses, wiens antece denten de beste verwachtingen voor de toe komst inhouden. Allen, die belangstelling gevoelen voor „Zang en Vriendschap", zullen gaarne iets naders willen vernemen omtrent den persoon van den nieuwen voorzitter. Daarom laten wij hieronder een korte beschijving van zijn levensloop volgen: Geboren in 1874 te Apeldoorn, bezocht de heer Tideman de H.B.S. met 5 jarigen cursus aldaar en studeerde verder aan de voormalige Indische Instelling te Delft, waar hij in 1898 slaagde voor het zgn. Groot-Ambtenaars examen. Aan het einde van dat jaar trad hij in Indischen Bestuursdienst, waarin hij ver schillende rangen doorliep. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnementen ƒ1.90 per maand en ƒ5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Adv.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209. (Adv. Inge?. Medj Het inkomen van den Hertog van Windsor behoeft gij heusch niet te hebben, om toch als deze gekleed te gaan. Wij kleeden U net zoo onberispelijk, reeds vanaf f 1.— per week. Entegen contante prijzen. Let U maar op: Sportcostuums in alle kleuren vanaf 19.75 Kamgarens in de nieuwste tinten v.a. „24.75 Jongens Plusfour Costuums vanaf 10.75 Gabardine Jassen vanaf 22.50 Mantels vanaf 19.75 Tweed Mantels en Jassen24.50 Komt U eens passen? U slaagt zeker bij De Kleeding Verkoop Centrale SCHAGCHELSTRAAT 19 C - TELEF. 17273 naast Slager's Verfhandel. (Adv. Ingez. Med.) In zijn functie van Controleur van Takalar (Zuid-Celebestwerden zijn verdiensten erkend in 1908 door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, in welk jaar hij met verlof naar Holland terugkeerde en voor de studie aan de Bestuurs-Academie te 's-Gra- venhage werd aangewezen. In 1911 werd de heer Tideman benoemd tot Controleur van Palembang en in 1913 tot Ge westelijk Secretaris van Amboina, waarna zijn benoeming volgde als Assistent-Resident van Simeloengoen en de Karolanden (Oostkust van Sumatra). In deze functie trad hij op als eerste voorzitter van den Gemeenteraad te Pematangsiantar. Na zijn tweede verlof in 1921 werd de heer Tideman benoemd tot Resident van Menado. in welk ambt hem de onderscheiding werd verleend van Ridder in de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw. In 1926 volgde zijn benoeming tot Resident van Palembang en in 1928 tot Gouverneur van de Molukken. waarbij hem de eer te beurt viel, het toenmalige Belgische Kroonprinselijkpaar tot zijn gasten te mogen rekenen. Na zijn belangrijke Indische loopbaan werd de heer Tideman in 1930 gepensionneerd en vestigde zich te Bloemendaal. Doch allerminst begeerde-hij zijn verder leven in volslagen rust te slijten; hij aanvaardde dan ook den werk kring, die nog hedeh ten dage door hem wordt vervuld: leider van het Encyclopaedisch Bu reau aan het Koloniaal Instituut te Amster dam en daarbij secretaris van de verschillende daaraan verbonden hulpinstituten. Van zijn hand verschenen een aantal ge schriften over koloniale onderwerpen, o.m. een werk over Simeloengoen (1922) en een boek over Djambi (1938) Uit het vorenstaande zal men kunnen op maken, dat het den nieuwen voirzitter aan energie niet ontbroken heeft en ook thans nog verricht hij met volle ambitie zijn bezig heden. Tot de kunst en in het bijzonder tot de muziek voelt de heer Tideman zich sterk aan getrokken, hetgeen o.m. tot uiting kwam toen hij omstreeks 1931 gedurende enkele jaren be stuurslid was van de Haarlemsche Orkest- vereeniging. Zijn voorliefde voor den mannen koorzang, die door mevr. Tideman gedeeld wordt, heeft hem eenige malen met „Zang en Vriendschap" in contact gebracht en het is daaraan waarschijnlijk te danken, dat thans zijn naam in zoo nauw verband met de Lied er tafel kan worden gebracht. Wij willen niet slechts hopen, dat „Zang en Vriendschap" hiermede gebaat zal zijn; wij dui-ven verder te gaan en hebben het volle vertrouwen, dat de leiding van den heer Tideman voor de oude Vereeniging van groote beteekenis zal zijn. BLOEMENDAAL'S CHRISTELIJK GEMENGD KOOR. BI. Chr. Gem. Koor zal, onder leiding van Plet Halsema, op Dinsdag 12 April in de Ned. Herv. Kerk de Mattheus Passion van Hein- rich Schlitz ten gehoore brengen. Solisten zijn: Willem Schansman, tenor, Jos. de Klerk, bariton, Bram Misset, bariton, Charl Huls hof f, orgel. De Gouden Ring. door G. N LODEWIJKS. „Wat 'n warreling van menschen", dacht John Verhagc, toen hij, wachtend op de tram, naar het drukke beweeg op het trot toir aan den overkant keek. Hij voelde zich in zoon drukte nooit erg thuis. Soms denk je bang te zijn, midden tusschen zoovelen, die je niet kent, van wie je niets afweet, niets je interesseert. Som migen kijken je zóó onderzoekend aan, of ze je in één lange blik al je geheimen zuilen ontfutselen, alle raadselen, welke je in je weet, oplossen. Anderen schouwen zóó onver schillig over je en langs je heen, dat je er ineens niet zeker meer van bent, dat je nu zelf op straat loopt, niet je geest, nog eens teruggekeerd naar de plaatsen, waar je vroe ger zoo vaak bent geweest, diaphaan, on- speurbaar voor zulk ii zelfgenoegzaam wezen, dat zichzelf meer waard acht dan al het overige. Anderer oogen trekken je blik, doordat je spot-lichtjes voelt, die plots al wat je tot nu toe mooi en goed hebt geooi-dee-d ntmame- len en je doen schamen, omda'. je iets hebt bewonderd, waarmede eer. ander der. draak steekt Ned. Zionistenbond. Dc toekomst van het Joodsche Volk. Donderdagavond vergaderde de afd. Haar lem van den Ned. Zionistenbond in café-res taurant Brinkmaim. Sprekers waren mr. A. J. Herzberg, voorzitter van den Ned. Zionisten bond en de heer Lion Nordheim, een der lei ders van de Joodsfhe Jeugdbeweging. Besproken werd het toekomstig lot van het Joodsche Volk en de Zionistische houding ten opzichte van het gebeuren van de laatste maanden in verband met het Joodsche Volk. De heer Nordheim, de eerste spreker, zeide dat de positie van het Joodsche Volk thans wel slechter is dan ze ooit is geweest. Na het ge beurde ln Oostenrijk zijn geen protestverga deringen gehouden wat vroeger in dergelijke omstandigheden wel gebeurde. Er zijn geen Joden meer die denken, dat een protest hel pen zal. Maar er zijn andere reacties moge lijk. Men kan probeeren de Joden te helpen, ook met geld. maar wie weet wat er met dat geld zal gebeuren? En andere landen kunnen geen vluchtelingen meer opnemen. Het anti semietisme wordt steeds grooter; het zou moe ten gestuit worden. Maar hoe? Een wereldoor log zou de positie der Joden niet beter maar slechter maken, wie ook de overwinnaar zou zijn. Waarheen moeten de Joden vluchten? Zij zitten als in een muizenval. De troost dat het Joodsche volk eens zou gaan wonen in eigen land. het oude geloof in de uiteindelijke over winning, hebben de Joden van nu niet meer. Palestina kan niet alle millioenen Joden hel pen. die nu in nood verkeeren. Het Joodsche Volk kan alleen op de gebeurtenissen van de zen tijd antwoorden met: de Zionistische ge dachte. Het vertouwen op eigen kracht moet worden herwonnen. Dit goed kan niemand den Joden ontnemen. Het Joodsche Volk heeft al tijd in ballingschap geleefd en zal niet eer der tot rust komen dan wanneer er een eind komt aan die ballingschap. De hoop hierop moet levendig blijven, de overtuiging: de Jo den zijn in staat aan hun eigen toekomst te bouwen. Anders blijft hun niets anders over dan de wanhoop. De wil van het Joodsche volk moet ongebroken blijven, gericht op zijn eigen land, al weet niemand nog waar dat land zal zijn. Zóó kan toch een oude droom van een oud Volk verwezenlijkt worden. Hierna sprak mr. Herzberg, die o.a. zeide. dat allen het er over eens zijn. dat het er voor de Joden bedenkelijk uitziet. Jodenvervolgin gen zijn geen locale aangelegenheden meer. De Joden gaan ze internationaal beschouwen en vragen zich af: wat zal de invloed zijn voor het land waar wij wonen? Het anti-semietisme is niet meer een sluimerende kracht, maar een geweldige georganiseerde macht met een ont zaglijke internationaal-politieke beteekenis en een enormen invloed in de wereld. Men begint te begrijpen dat de slagen die ergens in een deel van de wereld op de Joden neerkomen, alle Joden treffen. Emigratie zal een ontzettende verscherping van het Joodsche vraagstuk beteekenen. want elk land kan slechts een bepaald percentage Joden verdragen. JDe Joden in dezen tijd heb ben geen huis. geen woonplaats meer. Recht, humaniteit, medegevoel en zooveel andere no bele dingen zijn zwakker gebleken dan het anti-semietisme. En de Joden zijn weer Paria's geworden. En hiertegenover verheft zich. rustig, be- heerscht, zonder veel ophef, een tegenkracht: de Joden weten dat zij dit alles zullen weer staan door eigen kracht, onder de leiding van een blauwwitte vlag. Organiseert u. zeide spr.. zooals uw vijanden zich organiseeren, om te werken aan Joodsche toekomst en Joodsch ge luk. Het Joodsche Volk zal zooveel land heb ben en zooveel kunnen doen in Palestina, als het wil. Omdat het gelijk heeft. Dit is de con structieve gedachte, die de Joden moet be zielen. Nadat gelegenheid was gegeven tot het stel len van vragen, sloot de voorzitter, de heer J. Groenman, de goed bezochte bijeenkomst. En somtijds ben je nieuwsgierig naar alles en allen, die in enkele minuten langs je heen gaan: tevredenen en ontevredenen, optimis ten en levend-dooden, liefde en haat, hoop en wanhoop; je denkt, dat je toch iéts ervan moet merken, dat menschen met een ziel, met een hel-laaiende levensvlam langs je gaan, maar niets, niets dringt tot je door. Je gaat langs elkaar heen, je hoort, tot één volk, je woont in éénzelfde stad, in éénzelfde straat, soms in éénzelfde huis en je staat even ver van den ander of je absoluut dèsin- téressé bent. Blijkbaar heb je gemeenschap- pelijken arbeid, een gemeenschappelijk doel noodig om te voelen, dat je iemand naast je hebt, die je begrijpt, met je meezoekt zooals op het laboratorium. Of Even keek John de straat uit of de tram kwam aanrijden. Dan dacht hij weer in zich zelf: Misschien ben ik te serieus, te veel ver wachtenden misschien had ir. Bloem- stra gelijk toen'hij vanmiddag tegen me zei: „Je hebt veel succes met je werk, omdat je zoo consciëntieus, zoo systematisch bent, je zelf heelemaal geeft en van je medewerkers hetzelfde eischt, maar je zou 't allerhoogste bereiken als je durfde te grijpen wat zich onverwachts voordoet, maar dan laat je je eensklaps afschrikken door een weimg-be- teekenende bijkomstigneid en ga je langs een tnderen weg opnieuw zoeken, tot je eindelijk olijkt, dat je reeds gevonden hebt. Dat ge beurde enkele maanden geleden nog, toen onverwachts te voorschijn kwam. waarnaar je al zoo lang had gezocht en je 't toch niet Hoe Haarlem 80 jaar geleden voor de armen zorgde. Een interessante studie. De heer S. C. de Haas van Dorsser. directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem, heeft in het orgaan „Gemeentebestuur" een interessante studie gepubliceerd over de ver zorging der armen te Haarlem in het verleden. Als uitgangspunt heeft hij daarbij genomen het tarief van onderstand voor het jaar 1858 van het Burgerlijk Armbestuur. 80 jaar ge leden besliste de raad. dat de ondersteuning zoo min mogelijk in geld mocht plaats hebben, maar bij voorkeur in eetwaren, brandstoffen, kleeding- en liggingstukken en woning. Bij ziekte kreeg een persoon beneden 50 jaar 1 K.G. brood en 60 cents in de week. Verder 600 turven per winter en 2 hemden. Was hij gezond dan werd volstaan met 'i K.G. brood in de week en verder 300 turven en 1 hemd. Voor personen van 5060 jaar was 't tarief bij ziekte V2 K.G. brood en 60 ets. per week. verder 600 turven en 2 hemden; bij gezonden toestand 3 4 K.G. brood per week en voorts 300 turven en 1 hemd per jaar. Voor personen van 60 tot 70 jaar: bij ziekte 2 K.G. brood en 80 cents per week, verder 600 turven en 2 hemden; gezonden 1 K.G. brood en 10 cents per week, plus 300 turven en 1 hemd per jaar. Voor personen boven de 70 jaar jaar gold hetzelfde, alleen kregen zij bij ziekte 100 cents per week en bij gezondheid 20 cents. Elke weduwe of weduwnaar kreeg hetzij hij gezond of ziek was 1 4 K.G. brood per week extra. Voor ouderlooze kinderen werd 2 per week betaald. Armen die in de termen vielen in een Gods huis te worden verpleegd, maar wegens plaats gebrek niet konden worden opgenomen, werd 2 per week betaald. Elke 2 personen kregen eens per jaar 3 bossen stroo. alleeen in bijzondere gevallen werd een bed van zeegras gegeven en in zeer bijzondere gevallen een deken. Gezinnen met bijvoorbeeld 7 kinderen konden 900 turven in een jaar krijgen. In 1912 was het tarief voor onderstand al veel veranderd. Personen boven de 60 jaar kregen 2 K.G. brood per week plus een uit- keering in geld die liep van 10 tot 75 cent. TUIN-EN GAZONMEST (Adv. Ingez. Med.) Bij ziekte werd 2.50 uitgekeerd. Personen van 50 tot 60 jaar kregen bij ziekte niet meer dan 1. Voor behoeftigen die wegens plaatsgebrek niet in een Godshuis opgenomen konden wor den werd toen 4 per week betaald. In 1913 werd bij gezondheid gegeven aan personen van 5060 jaar 1, 6065 jaar 2 en 65 jaar en ouder 2.50. Bij ziekte was het tarief toen 3. In 1920 werd voor gehuwden 10 per week gegeven en 7 voor ongehuwden. Voor ieder kind beneden 14 jaar werd nog 1 gegeven. De heer De Haas van Dorsser besluit: „Hoe de ondersteuningsnormen thans zijn? Laten wij volstaan met de mededeeling, dat deze niet ver verwijderd liggen van dit voor de ongeorganiseerde werkloozen, die ge steund worden volgens de Rijkssteunregeling. Uiteraard met de noodige variaties, daar ar menzorg zoo mogelijk nog meer individueel is dan steimverleening aan valide personen. Va riaties naar boven en naar beneden. De onge organiseerden hebben ter plaatse een tarief van maximaal 10.50 voor man en vrouw, met 1.35 voor elk gezinslid, terwijl kostgangers een steun kunnen genieten van 7; alles met de bekende beperkende bepalingen omtrent aftrek, loondruk, enz." PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 9 APRIL 1938. Progr. I. Hilversum II. Prógr. II. Hilversum I. Progr. III. Keulen 8.00. 8.50, 9.05. 9.20, 9.50. Parijs Radio 10.20. Londen Regional 11.05, 11.40. Ned. Brussel 12.20. 12.30. 12.50. Londen [Regional 1.20. Ned. Brussel 2,20. Londen Re gional 3.50. 4.00. Fransch Brussel 5.00, 5,20, 5.35. Londen Regional 6.20, 7.05. Pauze 7.40— 7.45. Fransch Brussel 7.45, 7.50, 8.50. Boedapest 9.05. Parijs Radio 10.20. Progr. IV. Ned. Brussel. Diversen 8.2010.35. Droitwich 10.35. 10.50. 11.05, 11.20, 11.50. 12.20. 12.50. 1.20, 2.20. 2.45. 3.15, 5.05 5.25. 6.2(r. 6.50, 7.05, 7.50, 8.20, 9.20. 9.40. 9.55. 10.35, 11.20, 11.50. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcertVerzoekprogramma. 8D012.00 Diversen wilde aanvaarden, omdat het volgens je be rekeningen en hypothesen zoo niet zou gaan. Je vreest de verrassing, je gelooft niet, dat iets zich anders kan voordoen dan het is. omdat je zelf zonder masker, open. rechtuit bent. 't Onvoorziene schrikt je af, evenals elke verhulling. Bij je arbeid kun je alles nog eens rustig overdenken, fouten herstel len. maar in den omgang met menschen gaat dat moeilijker. En bij levenskwesties...?" Met een vrijmoedigheid, waarover John verbaasd stond, bood hij aan: „Mag ik u van dienst zijnMijn naam is John Verhage „Jagraagik dank u zeer. 'k Moet m'n portemonnaie verloren hebben, anders begrijp ik niet hoe dit kan. 'k Ben blij. dat u mij uit deze moeilijkheid wilt redden. Mag ik uw adres hebben, dan zal ik u morgen het geid terugsturen". John haalde z'n portefeuille te voorschijn. Hij voelde zich wonderlijk blij, en toch rus tig. Dit was het meisje, dat hem z'n leven volmaakt zou doen zijn HU wilde z'n kaartje overhandigen Vyf seconden later was hu. na een gehak keld: „mevrouwmevrouw van de in volle vaart rijdende tram gesrrongen. niets anders ziende dan een gladde "ring aan een rechterhand. En in den wagen we.d een dunne gouden band langzaam gedraaid tot 'n klein edelsteentje heider in lamplicht flonkerde (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! Als U geen raad meer weet van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd zonder goed gevolg, probeert dan de zes zouten uit Kruschen Salts. Zij hebben duizen den lijders reeds afdoend geholpen. Ook U zullen zij zeer snel van Uw pijnen verlossen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG (Adv. Ingez. Med.) CHRISTELIJKE KANTOOR- EN HANDELS BEDIENDEN. De afdeeling Haarlem van de Nederland- sche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden hield, onder voorzitter schap van den heer W. Windig, haar 39ste jaarvergadering in het WUkgebouw aan de Gea. Oude Gracht. Uit het jaarverslag van den seretaris. den heer Joh. de WUs. bleek, dat de afdeeling een kleine Inzinking in ledental had. doch in het begin van dit jaar kwam daarin weder een kentering. De werkloosheid bleek m het afgeloopen jaar iets minder te zU'n. Na de verslagen van penningmeester en correspondent der Werkloozenkas, ging men over tot afwerking van het feestprogramma, waarvan het muzikale gedeelte werd ver zorgd door mej. Annie Eijking. Henk Becker en. Nico v d. Leek. de heer J. Windig decla meerde verdienstelUk. De vergadering, welke goed bezocht was. werd door den voorzitter op de gebruikelijke wijze gesloten. „TOT STEUN". Dezer dagen werd de ledenvergadering ge houden van de afd. Haarlem van de vereeni ging „Tot Steun". Verslagen over het werk en den financieelen toestand werden uitgebracht Hieruit bleek, dat in het afgeloopen jaar 20 pupillen werden verzorgd. 6 nieuwe werden hieraan toegevoegd, terwül 3 meerderjarig werden, zoodat er aan "t einde van 't jaar 23 pupillen waren. Enkele waren in de door gangshuizen der vereeniging. terwijl de an deren in gezinnen waren ondergebracht. Op dezen werd door gemachtigden toezicht ge houden. De rekening, die door de dames M. C. Berdenis van Berlekom en J. A. Muller— Lefebcre werd nagezien en accoord bevonden, sloot met een tekort van f 247.45. ..Wie helpt ons dit aan te zuiveren?" Het gironummer der afd. is 147504. Ds. G. J. Frerichs. die aan de beurt van aftreden was. werd bij acclamatie herkozen en verklaarde zich gaarne bereid, deel van 't bestuur te blijven uitmaken. De afgevaardigden naar de algemeene ver gadering. die in Juni te Apeldoorn zal wor den gehouden, werden benoemd. Bijzondere punten ter behandeling op deze vergadering werden niet opgegeven. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). Aanwinsten. Opvoeding en Onderwijs. HOOP. VAN DER en KRABBE—LELY. Boe kengids; 1000 boeken over kinderverzorging en opvoeding, naar de onderwerpen sys tematisch geordend. PUBLICATIES Hollandsch-Indische onder- wijs-commissie. WATERINK. Aan moeders hand tot Jezus; de godsdienstige opvoeding van den kleu ter. Geneeskunde; Gezondheidszorg, Sport. HUÏZINGA. Moderne zwemslagen. ZINSSER. Ratten en, luizen en hun rol in de wereldgeschiedenis. Handelswetenschappen. BUSINESS terms, phrases and abbreviations, with equivalents in French, German and Spanish, and facsimile documents. Taalkunde. BERRINGTON. Hoe maak ik mij verstaan baar in Duitschland. SPOELDER. De taak van den docent. Geschiedenis. GEYL, Geschiedenis van de Nederlandsche. stam. 3 dln. STAPEL De Oostindische Compagnie in Australië. Nederl. en in het Ncdcrl. vert. romans. DEFRESNE. De wonderlijke familie. KRAMER. Roelant Westwout. LENNART. Tooverlantaarn. NOWAKOWSKI. Kaap de goede hoop. Zweedsclie Romans. BOTWID. Varna. GUSTAV—JANSON. Gubben Kommer. LAGERKVIST. Bodeln. STOLPE. I dodens vantrum. TEGEN. Vi kvinnor. VaRING. Slakten, 3 dln. dal Uw oogen jlecMer worden Neem een bril van Keip, die houdt Uw oogen op peil GROOTE HOUT5TR. 137 HAAST LUXOR (Adv. Ingez. Med.) NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Haarlemsche Reddingsbrigade iJuni a&) komt de Ned. Bond tot het Redden van Dren kelingen in jaarvergadering bijeen te Haarlem op Maandag 18 April ln het hotel ..De Leeu werik" te 10 uur. Op dien dag verschijnt een bundeltje ge dichten, getiteld: „Het Reddingwezen in Rijm en Maat" verzameld door A. J. Meijerink. Het boekje bevat een drietal gedichten ge wijd aan de aloude Maatschappij tot Redding van Drenkelingen Amsterdam 1767). aan de Noord-Zuid-Hollandsche Redaingmaat- schappij >1824) en de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreuke lingen '1824). Voorts is opgenomen het Bondslied, het Brigadelied van Haarlem 'als oudste Brigadelieci i en verder tal van Brigade- liederen van andere plaatsen. Mot toestem ming zijn eenige gedichten van P. Gasus uit Haarlem's Dagblad opgenomen. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is benoemd tot Officier in dc orde van Oranje-Nassau dc heer J. D. D. Pruissen, directeur van de Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika N V. tc Amsterdam, wonende te Overveen. en Uw stofzuiger kunnen elkaar verdragen! De Heemaf maakt een stofzuiger met den beroemden S.K.A. motor! Iedere electricien kan U vertellen, hoe be trouwbaar die is. De eenige stof zuiger zonder koolborstels. Vonken is uitgesloten, radiostoring dus on mogelijk! Als hij draait, kunnen buren en huisgenooten een.Mengel» berg concert genietenl Vraag demonstratie. STOFZUIGER C. r v. d. BROEK - HAARLEM. Oude Groenmarkt 24, Telefoon 11960 Groote Houtstraat 52, Telefoon 15S13. (Adv. Ingez Med.)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9