Haarlem's Dagblad PROFITEERT Een Optimist. Doodenrit. Ernstige brand in de Spaarn wouderstraat. PHILIPSCONCERTO 'n EXTRA PRIJS OUDE TOESTEL Radio Goldschmeding Fa. VAN BASTEN STOFFEERWERK Z.H.P. BEHANGSELS Her belangrijkste 55e Jaargang No. 16810 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Al gein. Drukkerij N. V. Bureau": Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodicnst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarue 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soenduplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W. PEEREBOOM EN KOBbKJ PtEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 9 ïpril 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3,25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex, Advertenticn i 1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonncnieatstarieves op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes aie rubriek. De oude Henry Ford heeft zich een blijde optimist getoond. En toen wij gisteren zijn verklaringen opnamen onder juichenden ..bo ventoon": Een tijdperk van voorspoed ligt voor onsstraalde de zbnnigheid dezer woorden uit over koppen als: Vijftigduizend Fransche arbeiders in staking De spion- nage-affaire in Amerika Electrische cen trales in Catalonië bezet. Hevige brand in Mexicaansche havenstad. Strenge vorst in de Vereenigde StatenDe zon van het op timisme, zoo onontbeerlijk in ons korte men- schenleven, koesterde al het overige nieuws, hoe onheilspellend het eerst ook had gesche nen. Zij scheen het ijs in Ford's vaderland te doen smelten, zij verdreef het duister aller spionnages. zij omstraalde de formateurs-op dracht, aan Daladier verstrekt, met toekomst beloften en scheen zelfs den vrede in Spanje aan te kondigen. Waarom zijn er niet meer groote mannen die inzien dat een blijde voor spelling hunnerzijds, een moedig en krachtig woord dat het uitzicht op beter tijden geeft, op zichzelf al bijdraagt tot herstel in een we reld-malaise die vooral door achterdocht en ontmoediging veroorzaakt wordt? Want de ge voelens der menschen. die moeilijk te wegen maar machtige factoren, hebben zooveel meer invloed op den gang van zaken dan de nuch tere feiten van den dag. Er is een wissel werking, zult u zeggen en ik erken het. Maar levensmoed, optimisme kunnen die sterker influenceeren dan welke gebeurtenis ook en vele jongere mannen dan Ford, die even machtige of nog veel machtiger posten dan de zijne bekleeden zouden een voorbei aan hem kunnen nemen inplaats van hun einde- looze reeksen zwartgalligheden ten beste te geven. Henry Ford heeft rondweg gezegd: „Niets in de gebeurtenissen der laatste weken heeft wijziging gebracht in mijn geloof, dat een tijdperk van voorspoed voor ons ligt". En dat gold niet alleen de Vereenigde Staten die trouwens in economischen zin niet minder diep in de put zitten dan Europa maar ook de overzijde van den haringvijver, want hij pakte meteen uit over de nutteloosheid van oorlog, die door geen enkel land te winnen isdie alleen winst kan opleveren voor „finartcieele belangen, die hem bevorderen en voorbereidingen daartoe maken". Ford's meening is dat zulke financieele belangen het niet winnen zullen. Hij ziet den uitweg uit de verwarring, een uitweg die er inder daad is. Van zijn bestaan zijn we ons telkens weer bewust geworden, ook in den laatsten tijd nog, als een of andere schokkende ge beurtenis plaats had die wéér niet leidde tot dien grooten oorlog, waarover men nu al zooveel jaren praat en dien men zoo voort durend en zoo verlammend vreest. Er wor den vaak vergelijkingen met den toestand vóór 1914 gemaakt, maar bijna altijd met het doel, naargeestige overeenkomsten aan te toonen. Die kan men altijd in de historie vinden. Maar als men een volledig beeld wil geven moet er bij vermeld worden, wat an ders is. En er zijn een paar dingen anders. Zeer groote dingen. Ik zal er enkele noemen. Vóór 1914 bestonden er twee machtige, te genovergestelde staten-groepeeringen in on derlinge militair verbond. Die zijn er nu niet. Er wordt vooral door Engeland integendeel voortdurend gewerkt om zulk een tegenstel ling te vermijden. En vóór 1914 brak een gansche reeks oorlogen uit door zulke geva ren als in de periode 19181938 juist bezwo ren zijn. En in 1914 meende men nog groote nationale winst uit een volkenstrijd te kun nen maken. Wie meent dat nu nog? En in 1914 was de groote massa volstrekt niet ver dacht op het gevaar. Er heerschte veeleer stilte. Er waren haast geen acute interna tionale geschillen. Er was een stilte, die den storm voorafging, evenals in 1870 voor den Fransch-Duitschen oorlog. Men was er niet op bedacht. Nu? Er is niets waar men meer op bedacht en waar men men voor beducht is. De sfeer is geladenmaar het is een gansch andere sfeer dan die van het ramp jaar een kwarteeuw geleden. En de kans is er immers dat het oude spreekwoord bewaar heid wordt van de redding, die het meest nabij is als de nood op h§t hoogst komt? Ik weet niet of Ford ieder oogenblik van iederen dag volkomen gelooft wat hij giste ren gezegd heeft. Ook hij moet zijn momen ten van twijfel hebben. Maar hij heeft ge lijk als hij zich in dezen toon uitlaat en daarmee de gedachten uit die in zijn geest overheerschen. Meer levensmoed, meer durf, meer optimisme. Ze zijn hard noodig. R. P. VRIJE KATHOLIEKE KERK. Naar wij vernemen is de vicaris-generaal van de Nederlandsche diocese der Vrije Katho lieke kerk de zeereerwaarde heer F. A. Brandt voorgedragen om tot bisschop te worden ge wijd, teneinde mgr. Vreede als wij-bisschop in zijn ambtswerk bij te staan. De consecratie, waarvoor mgr. Pigott. de voorzittend bisschop der kerk uit Londen zal overkomen, zal ver moedelijk piaats hebben op 2 October a.s. in de kerk van St. Michael en alle engelen te Naarden. A H. GERHARD ONDERSCHEIDEN. Ter gelegenheid van zijn 80sten verjaardag hebben burgemeester en wethouders van Am sterdam aan den heer A. H. Gerhard wegens zijn vele verdiensten voor de hoofdstad, de groote zilveren eeremedaille der gemeente toe gekend De burgemeester heeft persoonlijk deze on derscheiding aan den heer Gerhard in zijl. woning uitgereikt Zooals wij Donderdag reeds mededeelden be staat er thans gelegenheid om per trekschuit de bloeiende bloembollenvelden te bezoeken. De eerste proeftocht had reeds een zeer groot succes. een moderne opvatting van stijt- plus 100 jaar vakervaring, waar borgen U kleeding die aan de allerhoogste eischen voldoet. N.V. GERARD A. v. d. STEUR's KLEEDERMAKERIJ KRUISSTRAAT 7 TELEF. 10730 (Adv. Ingez. Meet.) (De organisatoren van de Duizend Mijl" race voor autos door Italië hebben besloten dezen jaarlijk- sche?i rit niet meer te houden, omdat er de laatste maal Hen dooden en vele gewonden uit het publiek tengevolge van een onge luk warenJ De wedstrijd, duizend mijlen lang. Was weer in razend snellen gang. De autos suisden langs de wegen; Zij loeiden door de kleine stad", Toevallig aan het lange pad, Van dezen monsterrit gelegen. Opeens gegil na luiden knal, Een band sprong, zulk een ongeval Kan met den besten band gebeuren; Er liggen menschen op den grond. Tientallen licht of zwaar gewond. Er zijn tien dooden te betreuren. Maar spoedig is de weg weer vrij, En andren rennen er voorbij. Zonder een ongeluk te maken; Er was een ernstig incident. Een risico, wanneer men rent. Geen reden om den strijd te staken. En uren later wordt aan 't eind. Des winnaars nadering geseind. Daar komt zijn wagen aangeschoten: In recordtijd, wordt er gemeld. De winnaar wordt gevierd als held. Door dichte drommen landgenooten. Maar ergens in een kleine stad, Gelegen aan het lange pad. Staat op een rij een tiental baren: Hier schalt geen luide juichtoon rond. Men staart met dichtgesnoerden mond Op vormen, die eens menschen waren. Een week daarna nam men 't besluit, 't Is met de „duizend mijlen" uit, Die wedstrijd wordt niet meer gereden; Men spaart daar voortaan levens mee. En allen zijn het eens: 't idee Van sport heeft er niet door geleden. P. GASUS. Ongeluk met militair vliegtuig. Beide inzittenden licht gewond. HARSKAMP, 9 April. Hedenmor gen te ongeveer negen uur is op het vliegveld op de Noorderhei alhier een militair vliegtuig, komende uit Soes- terberg om hier deel te nemen aan schietoefeningen, bij het landen af gegleden een ernstig beschadigd. De twee inzittenden zijn er met lichte verwondingen afgekomen. Drie minuten na het ongeval was de zieken auto en het ziekenpersoneel van I.S.K. te Harskamp, ter plaatse, die de gewonden ver voerde. Het vliegtuig was een tweepersoons verken ner Fokker C 5. De beide inzittenden waren de sergeant vlieger J. F. A. Jansen en de adsp. reserve officier waarnemer Pluygers. Beiden werden per ziekenauto naar het hospitaal te Utrecht vervoerd. Hier is de waarnemer Pluygers. die een lichte hersenschudding heeft opgeloopen. opgc i:.imen. De sergeant-vlieger Jansen zoo goed als ongedeerd en kon onmiddellijk weer .erirekken. Gevluchte strijders weigerden naar Catalonië terug te keeren. Weer naar Val Daran vertrokken. TOULOUSE. 8 April: Uit Pont du Roi wordt gemeld, dat tot de talrijke vluchtelingen, die zich thans te Val Daran bevinden, duizend strijders uit Lerida, Barbastro en Tremp be hoor en. Na 48 uur rust te hebben genomen en na weer wat opgeknapt te zijn, keerden zij terug in de richting van Catalonië. Aangekomen bij Col la Bonnaige weigerden zij echter ver der te gaan. Zij keerden naar Val Daran te rug en verklaarden, dat het nutteloos was voor hen hun leven op te offeren en dat zij niet op nuttige wijze zouden kunnen strij den. Sigarenbedrijf geheel uitgebrand. Schade aanzienlijk. Hedenmorgen te vijf uur bemerkte een agent die in de Spaarnwouderstraat wandel de dat uit de bovenverdieping van een dei- huizen rook en vlammen uitsloegen. Onmid dellijk waarschuwde hij de brandweer die spoedig ter plaatse was. De brand bleek te woeden op de bovenverdieping van perceel 36 waar een sigarenfabriek van den heer G. J. Goyaert is gevestigd. De heer Goyaert die in de Van Zeggenstraat 6 woont werd eveneens gewaarschuwd. De vlammen von den in de tabak een gretige prooi en de brand breidde zich dan ook snel uit. Dikke rookwolken belemmerden het blusschings- werk zeer, niettemin mocht het aan de brand weer, die met twee stralen op de waterlei ding werkte, binnen betrekkelijk korten tijd. gelukken, het vuur meester te worden. Tijdens het blusschingswerk. De aangerichte schade was echter zeer groot. Voor ongeveer 30C K.G. tabak is ver loren gegaan terwijl de bedrijfsschade nog niet vast te stellen was. doch zeker in de dui zenden guldens loopt. De heer Goyaert was verzekerd. Ook de benedenverdieping waar de Haar- lemsche Blikfabriek van de firma Heiligen was gevestigd liep eenige waterschade op. Verschillende blikjes zullen vermoedelijk niet meer te gebruiken zijn. De juiste oorzaak van den brand is nog niet bekend doch men vermoedt dat een paar kooltjes vuur uit een kachel op den grond *iin gevallen. Op het terrein van den brand was o.m. de Commissaris van politie de heer E. H. Tenckinck aanwezig. Straatweg Amsterdam—Purmerend over groote lengte verzakt. Ware ravage aangericht. Tramverkeer gestagneerd. LANDSMEER. 9 April. De nieuwe straatweg Amsterdam—Purmerend is vannacht te Schouw over een lengte van zeventig tot tachtig meter verzakt. Het geheele verkeer is hier door gestremd en moet worden omge legd. Ook het tramverkeer van de Noord- en Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij is hierdoor gestagneerd. Het zand, dat ter plaatse zes tot zeven mqter hoog ligt, is vannacht omstreeks 1 uur gaan werken, waardoor de bovengrondsche leiding van de tram naar beneden sloeg. De herstellingswerkzaamheden zullen wel eenigen tijd in beslag nemen, zoodat het verkeer over dezen weg voorloopig geen door gang kan vinden. Druk van het zand te groot. Ter plaatse worden ten behoeve van een nieuwe brug. welke komt te liggen in den in aanbouw zijden grooten verkeersweg Amster damPurmerend, en welke weg tot 't Schouw gereed is. groote hoeveelheden zand gedepo neerd. Uiteraard had Provinciale waterstaat en de technici van de maatschappij, welke de brug bouwt, reeds rekening gehouden met de moge lijkheid. dat het groote gewicht van het zanddepot te zwaar zou worden voor den on dergrond, welke gehe^ uit veen bestaat. De mogelijkheid dat het gewicht van het zanddepot zoo groot zou zijn. dat de samen geperste veengrond niet alleen een uitweg zou zoeken aan de zijde van het weiland, maar ook kans zou zien den ouden weg langs het Noord-Hollandsch kanaal opzij te drukken en. te breken, had men voor niet mogelijk gehouden. Zooals reeds is gemeld is dit hedennacht te ongeveer 1 uur toch gebeurd, nauwe lijks een kwartier nadat de laatste tram van Amsterdam naar Purmerend ter plaatse pas seerde. Als na een aardbeving. Men moet niet denken aan de mogelijk heid, dat de weg 15 minuten eerder zou zijn weggeschoven. De gevolgen zouden verschrik kelijk zijn geweest. Wanneer men de situatie ter plaatse opneemt, moet men onwillekeurig denken aan een aardbeving en gevolgen. Over een afstand van bijna 200 meter is de weg kris en kras gebroken en doorsneden met sleuven van circa 2 meter diepte. Het be treffende weggedeelte is ca. 2\'z meter weg geschoven. De bovenleiding is totaal vernield. De mas ten van het electrisch net zijn opzij ge schoven en geven een verwoeste aanblik. De in den weg gelegen telefoonkabels zijn uiter aard kapot getrokken, waardoor het tele foonverkeer in de omgeving is gestoord. Ook de buizen van de waterleiding zijn op twee plaatsen gebroken. Het verkeer Amsterdam'Purmerend is omgelegd over Monnikendam en Edam. De herstellingswerkzaamheden werden vanmorgen terstond ter hand genomen. Het woord is aan Emerson: Wij allen citeer en: omdat hel noodig is. omdat u ij cr neiging toe hebben en omdat w{j het prettig vinden. VRIJWILLIGE BIJDRAGEN VOOR DEFENSIE. f 100.— N. J. Den Haag. f200.— E. M. D. W„ Alkmaar, f50.— H. J. V. A. Den Haag. f300— Hollandsch echtpaar E. M. Den Haag, f 133.20 ingekomen giften bij „De Standaard", f 50. B. E. te D.. f 50.W. C. B. Den Haag. f250 Anoniem. Baam. f50.L. F. C. V. E. T. K. Arnhem, f 5.D. W. D. Santpoort, f 500. M. V. K de Bilt, f 100.— A. J. M. B.—H„ Den Haag. flOOO.— N.N., Amsterdam, f75— C. J. B.. Den Haag, f25— N.N.. Haarlem, f 100— N.N.. Den Haag, f 1000.mevr. de wed. E. J P.—B„ Amsterdam, f50.— A. A.. Naarden, f50— D. J. W„ Heemstede, f 100— mej. D. C. G„ den Haag. f5— een Vaderlandsch ge zin, Haarlem, f 50.Nederlandsche in het buitenland: f250.C. W. den Haag. f50. E. D. K. H. Hzn. Den Haag. f2.50 H. v. D., Aerdenhout. f50.Ned. Ind. H. Bank namens pen cliënt Den Haag. f 5.P. Aerdenhout. f50 J M S. en W. C. P. S. M. Den Haag. f2.50 Zuster J. P. Santpoort, f50— Q. M. X. L„ f 100.A. F K. B. B.. Doorn, f 50.gep. off. van gez Ontvangen is tot nu toe '89.294.66 1 2 De vereeniging voor de Nationale Veiligheid heeft in de laatste weken ontvangen f8850.73. nu nog van de INR UILCAMPAGNE voor Uw Maakt van deze SPECIALE AANBIEDING gebruik en stelt U nog heden in verbinding met GR. MARKT HAARLEM (Adv. Ingez. Medj Hollandsclie meesters onder den hamer. Werken van Rembrandt, De Hoogh en Van Goyen bij Christies in veiling. Een groote menigte was gisteren aanwezig bij de veiling bij Christies te Londen, waar 148 kunstwerken onder den hamer kwamen. De firma Katz te Dieren betaalde 2000 guinjes voor een doek van Pieter de Hoogh „Vertrek vaat een buiten', terwijl de heer Van der Heuvel uit Amsterdam ,X>e Brief" van Eglon van der Meer (16361703" kocht voor 1450 guinjes Van Goyen's ..Riviergezicht" bracht 780 guinjes op. Voor een doekje van Rembrandt, dat een ouden man met baard en gedekt hoofd voor stelt bestond zeer groote belangstelling. Er werd druk geboden. Het doek werd ingezet op 200 guinjes. doch ging voor 1500 guinjes in andere handen over. De firma Katz kwam eveneens in het bezit van een schilderij van Salomon Ruysdael „Riviergezicht met veerboot", waarvoor 780 guinjes werd betaald, Een mansportret van Rembrandt bracht 1400 guinjes op. Jubileum op de Drukkerij „St. Jacobs Godsbuis". Vandaag was de heer j A. Ramakers, oud- wees van het R.K. Weeshuis a3n de Hage- straat. vijftig jaar werkzaam als drukker op de Drukkerij .Bt.-Jabobs Godshuis". Dit gou den jubileum is niet onopgemerkt voorbij ge gaan. De heer Ramakers werd vanmorgen tien uur door een deputatie van het perso neel per auto van zijn woning gehaald en in één der zalen van het R.K. Weeshuis op har telijke wijze ontvangen. De directeur, de heer W. Habraken, complimenteerde den jubilaris en overhandigde hem namens het college van regenten een geschenk onder enveloppe. Namens het personeel werd het woord ge voerd door den heer J. M. Bonfrer. die een meubelstuk schonk. Namens de feestcommis sie wenschte de heer F. Kuipers geluk en na mens het college van regenten de heer J. J. Beccari. Verder ontving de jubilaris veel schriftelij ke bewijzen van belangstelling, o.a. van oud collega's en oud-weezen en ook bloemstuk ken. o.m. van het kantoorpersoneel. Het was niet alleen voor den heer Ramakers, maar voor alle inwoners van het R.K Wees huis een aangename feestdag. Groote Houtstraat 155 - Telef. 11159 (Adv. Ingez. Med.) ANEGANG 28 TELEFOON 18800 STEEDS HET NIEUWSTE (Adv. Ingez. Med.) HEDEN20 PAGINA'S pag. Vermoedelijk zal er geen staking in de si- garenindustrie uitbreken. 3 De Koningin heeft Vrijdagmiddag een be zoek aan Rotterdam gebracht. 3 Het kabinet-Blum is gevallen 4 Daladier is belast met de vorming van een nieuw Fransch kabinet. 4 Zondag naar de bollenvelden!? 5 Bioscopen 14 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Een Optimist. j J. B. Schuil: Eduard Verkade voor Geloof en Wetenschap. L. S.: Azalea. Speciale berichtgeving: Aan Nederland komt de cerepalni toe. 3 Van onzen W'ecnschen correspondent: Weenen in feesttooi. 4 Onze Indische Luchtpostbrief. 5 v. H.: Wat doet U in uw vrijen tijd: Die naar der Wet, Dienaar der Muze. 7 Jules Kammcijer: Blijft Fit. 7 Bergoorden in Ned.-ïndië. 3 Van onzen correspondent te Genève: De Tsjechische voetbalnederlaag te Bazel. Ij J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen. 13 C. J. E. Dinaux: Zonderlinge levens. 13 Financieel - Economisch Weekoverzicht Frankrijks financieele moeras. 15

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1