Een goede zakenvrouw Door een 3 1 overwinning op Breda behaalde B.M.H.C. Zondag te Bloemendaal het hockey- kampioenschap van Nederland. Een foto van de beslissende match Een groep deelnemers aan de internationale bloembollenmarsch, welke Zondag van Haarlem over Hillegom naar Lisse werd gehouden, onderweg Majoor J. W. van der Lelij is met in gang van 1 Mei benoemd tot luitenant kolonel, commandant van het 5e regi ment infanterie te Amersfoort Het 9000 ton me tende m.s. „Noor- dam", voor reke ning van de Hol- land-Amerika Lijn bij P. Smit Jr. te Rotterdam ge bouwd, is Zaterdag met goed gevolg tewater gelaten. Daladier, de nieuwe Fransche minister-president, bij het ver laten der woning van Leon Blum te Parijs, na een be spreking met zijn voorganger Heracles behaalde Zondag in den strijd om het lands kampioenschap een kostbare 2 1 overwinning op de Zuidelijke kampioenen P.S.V. Een spelmoment uit dezen belangrijken wedstrijd De Weensche kardinaal dr. Innitzer tijdens het vervullen van zijn stemplicht voor de groote verkiezing, welke Zondag in het geheele Duitsche Rijk is gehouden Aan den vooravond van de groote Duitsche volksstemming heeft Adolf Hitler nog een kort bezoek aan Weenen gebracht. De aankomst van den Führer in de „tweede stad van het Duitsche Rijk" FEUILLETON door HEKMAN ANTONSEN. 25) ..Ik heb nog méér gedaan", vervolgde hij. „Ik ben er daar achter gekomen, dat er een monopolie voor bananenvervoer te krijgen was. Niemand zou het ons beletten vertelde mijn agent me. Zoodoende verkreeg ik optie op een groote bananenplantage in Cuardozo. Schitterend zaakje, Dick. Een eigen haven tje, drie lichters, een spoorweg, aanlegstei ger en een stel pakhuizen". Hij knikte grim mig. ..Die lui zullen ons er gauw genoeg in werken. of anders beginnen we zelf aan ba- nanentransporten". Dick besefte, hoe hard iüj aan het werk was geweest. Hij was strijdlustig en hij ge bruikte zijn verstand er goed bij. ..Nou", zei Dick tot besluit. ..me dunkt, je hebt een geweldig grooten dienst bewezen aan dat meisje uit Texas, dat op het oogen- blik je reederij bestuurt". Jonathan bleef vlak voor hem staan. Hij blies een grooten rookwolk uit en keek Dick met een guitig lachje aan, „Toch waar?" zei hij. „Denk je dat?" Maar verder ging hij er niet op in en vervolgde: „Geef je een partijtje, Dick? Best. noodig mij er bij! En leen me een schoon overhemd wil je?" Hij liep naar de badkamer en even later hoorde Dick hem met water plensen en vroo- lijk een deuntje fluiten. ,je bent. naar het schijnt, nog al wat van plan", zei Dick. .En of", antwoordde Jonathan. „En of! Hij kleedde zich op zijn gemak verder en stond voor den spiegel zijn das te strikken met een veelbeteokenend peinzend glimlach je. Of hij iets van plan was? Hij zou een zeker meisje een aardige verrassing bezor gen. Als ze dan beslist met jongens wilde spelen moest ze ook tegen een duwtje kun nen. Enfin, hij had haar van te voren ge waarschuwd, dat ze er nog eens spijt van zou hebben! XVI. Zoodra de laatste gast verdwenen was, nam Jonathan Dick terzijde. „Ik zou je graag even spreken. Ik heb mis schien jc 'hulp voor mijn plannen noodig. Heb je een vijand wel eens in de flank aan gevallen, Dick?" Dick staarde hem aan. „Een vijand in de flank aangevallen?" vroeg hij. ..Neen, toch niet". .Dan wordt het tijd, dat je het leert", vond Jonathan grinnikend. „Kom, laten we eens overleggen". Ze gingen naar de werkkamer van Dick en deden de deur op slot Den volgenden morgen begaf hij zich naar het Blair Gebouw. Meggs was blij hem terug te zien. Ze schudden elkaar de hand en kwa men tot de bevinding, dat hun beider ge zondheid nog uitstekend was. „En zeg nu eens", zei Jonathan vastbeslo ten, „denk je, dat ik miss Ransome te spre ken kan krijgen?" Meggs keek bedenkelijk. Maar hij had geen verantwoordelijkheid te dragen. Hij ging dus naar binnen, om Jonathan aan te dienen, hopend, dat de politie niet zou behoeven ter hulp geroepen te worden. .Jonathan!" riep Valentine uit. zich recht op in haar stoel zettend. „Dat is toch niet waar. mijnheer Meggs? Vraagt u hem alstu blieft dadelijk binnen te komen!" Ze voelde, dat er ergens in haar keel iets begon op t zetten Jonathan! Als hij ooit had kunnen raden Jonathan kwam terstond naar binnen stappen. „ZooJonathan!" zei Valentine. Haar stem had een ernstigen klank, deels verlegen, deels guitig, toen ze zijn voornaam noemde. Hij schonk er geen aandacht aan. Mijnheer Blair bleef volkomen zakelijk. „Hoe maakt u het. miss Ransome?" vroeg hij kortaf. „Mag ik gaan zitten?" Valentine wees op een stoel. Iedere ver onderstelling, dat deze jonge man met vriend schappelijke gevoelens kon zijn gekomen, was vernietigd. Dat was eigenlijk ook wel wat tè veel verwacht geweest, maar ze zou graag gehad hebben, dat hij het haar wat gemakkelijker gemaakt had. Ze keek naar zijn sterk sprekenden mond en kin, naar zijn keurig gescheiden haar en zijn stoere schou dersde matroos Abias Bliss van Red dingssloep Nummer Een! ,Jk heb u al sedert lang iets willen zeg gen", begon ze met neergeslagen oogen. ..Ik zou .Alstublieft niet!" zei hij. zijn hand afwe rend opstekend. ,Jk ben er zeker van dat ik u iets véél belangrijkers te vertellen heb". Valentine was het er niet mee eens, maar ze zweeg toch. Hij haalde een dikke gele enveloppe uit zijn zak te voorschijn en schoof haar die over haar bureaublad toe. „Daarin zult u drie koffiebevrachtingscon- tracten vinden", zei hij. „Ik heb die uit Zuid- Amerika meegebracht". Alleen het tikken van de klok verbrak de stilte in het vertrek. Valentine leunde ach terover in haar stoel. Hij was dus naar Zuid- Amerika geweest om voor de reederij te wer ken! „Jonathan Blair", zei ze. ,Je bent onge twijfeld een onkwetsbaar iemand". .Jammer genoeg zijn die contracten niet veel waard", vervolgde hij zakelijk. Ze sper de de oogen open. .Nietniet veel waard?" „In de gegeven omstandigheden ten min ste niet", zei hij onbewogen. „U moet weten, miss Ransome. dat ik in Zuid-Amerika óók ontdekt hebt, dat er nog steeds een proces van het Gouvernement aldaar tegen de Blair Lijn hangende was. Dat hebt u nooit gewe ten, wel? Tja, dat toont alleen, wat je op den koop toe kunt krijgen, als je aandeelen aan schaft. vooral als je dat alleen voor de aar digheid ddfet!" Hij knikte een paar maal vormelijk. Het meisje trok haar donkere wenkrauwen ver bluft samen. Ze begreep niet, waar het eigen lijk om ging, maar ze had het gevoel, dat Jonathan Corinthius Blair daar als een le vende wraakgodheid voor haar gezeten was. „Wil je zoo goed zijn, nadere verklaring te geven?" vroeg ze gejaagd. Mijnheer Blair wilde dat gaarne doen. Hij bood haar eerst een sigaret aan. Ze weigerde het aanbod hoofdschuddend. Hij stak er zelf een aan en leunde in een wolk van rook ach ter over in zijn stoel. „Zeventien jaar geleden is er een aanva ring geweest tusschen een der schepen van de Blair Lijn en een sohip van de regeering in een der havens aldaar. Het schip van het gouvernement werd middendoor gesneden". Ze knikte onbewogen. .De regeering deed ons een proces aan en een kreeg een vonnis tegen ons van vijfhon derdduizend dollar. Vader was toen directeur van de Lijn en verweerde zich uit alle macht. Hij stelde hooger beroep in. Maar voordat dit appèl in behandeling kon worden geno men, verscheen daar een nieuwe bevrijder van den staat aan den horizon en tegen den tijd, dat de rust in het land weer hersteld was, was het proces vastgeloopen in een massa formaliteiten en op den achtergrond geraakt. En zie, al deze jaren heeft het in de archieven van het Ministerie van Ma rine gelegen. Maar het vonnis van een half millioen schadevergoeding was nog van kracht". Hij duwde zijn sigaret in den aschbak uit met tergende zorgvuldigheid. „Ga toch door!" riep Valentine met on vaste stem. Hij keek haar glimlachend aan. ,.En nu. miss Ransome, is dat vonnis weer opgehaald", zei hij vriendelijk, „en de regee ring wenscht dat half millioen op te eischen. En zoolang die zaak niet is afgewikkeld, zal aan uwe schepen verlof worden geweigerd, om eenige vracht uit de havens aldaar te ver schepen. De regeering wil geen enkel schip van de Blair Lijn in- of uitklaren. Daarom kunnen we die koffiecontracten niet nako men. Schande, vindt u niet?" Diepe stilte volgdediepe drukkende stilte. Valentine zag heel bleek. „De regeering daar heeft dat vonnis wel heel plotseling opgedolven", zei ze vinnig sar castisch. „Ik veronderstel echter, dat u daar mee niets te maken hebt gehad". Hij dacht even na. „In zekeren zin wel", gaf hij tenslotte toe ..De oude kapitein Guthrie, die voor mijn vader en grootvader gevaren heeft, rente nierde daar. Hij vertelde mij het geval en toen ben ik aan het nasnuffelen ge gaan Dat deed Valentine opstuiven. Ze sprong overeind en keek hem met vlammende oogen aan. „Zoo ben jij aan het snuffelen gegaan!" viel ze trillend in al haar zenuwen tegen hem uit. „Jij bent gaan modderen! Dat was wel het waanzinnigste, wat je doen kon, nu we er juist wat bovenop gaan raken! Waarom heb je slapende honden wakker gemaakt, jou ongeloofelijk stomme stoethaspel?" Maar oogenblikkelijk hield ze haar woede in en herstelde zich. CWordt v&rvolgdi,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 14