1 ROODE STER NATIONALE Een Wandeling. aan r den waterkant: 't Feest van de RoodeJSter! Nog 30 millioen Vele branden tijdens weekeind. IDEAAL-TARIEF^^" Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur. MAANDAG 11 APRTL 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Het was een automobilist, die mij het vol gende in een „persgesprek" vertelde: Je weet dat ik al sinds ettelijke jaren alles per auto doe. Ik loop eigenlijk nooit meer. tenminste niet buiten. Als ik een afstand van honderd meter moet afleggen ga 'k nog per auto. Mal? Misschien. Slecht aanwendsel? Kan wezen. Mij kwelt het besef in elk geval niet. Mijn geweten zwijgt er ook over. Het in teresseert er zich blijkbaar niet voor. Maar gisteren heb ik dan toch eindelijk weer eens gewandeld. De auto was defect, ik moest naar het station en het was een mooie lente dag. De zon wekt op tot veel. ook tot oor spronkelijke invallen. Ik zeide tot mijn vrouw: „Weet je wat? Ik ga wandelen". ..Zou je dat nou wel doen?" vroeg zij, be zorgd als ze voor mijn welzijn is. „Het duurt veel langer dan je denkt. Het gaat erg lang zaam". „Hebt u er wel voldoende Ausdauer voor, vader?" vroeg mijn zoon. .Zwijg", zei ik. „Ik spreek in ernst. Jullie niet. Bovendien jonge man, loop jij evenmin ooit als ik. Je fietst uitsluitend, net als je vrindjes. In mijn jeugd. Hierop reed hij weg en ik begon mijn wande ling. Mijn goede vrouw bracht mij tot den Heerenweg en zei nog: „Pas op met overste ken. Er zijn zooveel auto's tegenwoordig. Het is heel anders dan toen je voor het laatst wan delde. Weet je nog wel.... toen wij verloofd waren „Ja kind", zei ik en ging erop los. „Schrijf je 'es onderweg?" riep zij mij nog na, maar daar gaf ik geen antwoord meer op. Nu. ik kan iederen automobilist die net zoo als ik geworden is een vierwielig wezen vol verkeersconcentratie aanbevelen ook eens een wandeling te gaan maken. Men ziet aller lei nieuws onderweg. Merkwaardig zooals Haarlem veranderd is in de laatste twintig jaar. Al dien tijd woon ik hier, maar nooit heb ik gemerkt dat er zooveel nieuwe winkels zijn gekomen. Men kan daar niet op letten in een auto; het zou levensgevaarlijk zijn. En mijn vrouw koopt altijd al het eten en alle kleeren en zoo. Ik rijd en zie dus alleen den weg. de verkeersborden en het verkeer. Het jonge groen in het Florapark boeide mij bijzonder. Ik stond stil om het te bekijken. Het was even mooi als toen ik in 1918 hier kwam. Dat was ook in de lente. En er reden aardige babies in kinderwagens op het trottoir. Ook lie pen er rustige oude menschen en kinderen, te jong nog om te fietsen. Verscheidene winkel étalages bekeek ik met belangstelling, bereikte daarna het Plein, sloeg rechtsaf, liet eenige van den Dreef dus van rechts komende wandelaars voorgaan, ergerde mij daarna even aan iemand die mij ter rechterzijde in haalde en voorbijliep (de politie moest zulke menschen eens bekeuren) passeerde de Baan en de Groote Houtbrug en kwam pas bij het Verwulft tot stilstand, omdat het roode licht net aanging. Tot mijn verbazing liepen eenige menschen door, ofschoon er toevallig een agent stond. Hij scheen hen niet op te merken. Ik dacht bitter; dat moest ik eens op mijn vier wielen probeeren. De Groote Houtstraat is in twintig jaar wel veel levendiger en aardiger geworden. Een heele verbetering. Ik bleef een paar maal staan om de reclames op de trottoirs te lezen. Een plotseling geblaf achter mij deed mij plots scherp vooruit turen. Het moet erg lastig voor wandelaars zijn, dat zij geen achteruitkijk spiegel voor zich hebben. Ik voelde het gemis vele malen. Zonder eenige vermoeidheid te gevoelen be reikte ik de Groote Markt en wandelde die volgens de verkeersregels rond, na op den hoek even mijn rechterarm uitgestoken te hebben. Bijna was ik de Smedestraat ingeloo- pen doordat anderen dit op onverantwoorde lijke en ja roekelooze wijze deden, want het politiebureau is er toch altijd nog in.... toen stond ik stil vóór Brinkmann. Een plotse ling licht ging mij op! Ik greep naar mijn hoofd. Ik dacht: Dat is waar ook. Ik ben een voetganger. Mijn wielen zijn weg. Ik mag in eens veel meer. Ik hoef geen rondjes om plei nen af te leggen, geen richting aan te geven, niet voor roode lichten te wachten Het was een heele nieuwe ondervinding. Zorgeloos, met een onverschilligen blik naar wachtende auto's en fietsen, ging ik de Bar- teljorisstraat in. Inderdaad scheen niemand dit raar te Vinden. Het was alsof mijn jeugd herleefde, toen je overal maar ging waar je wou, en maar overstak als je er zin in had. Een mensch op twee beenen is toch wel erg vrij in zijn bewegingen. Dat gaf me een nieuw opwekkend gevoel. Ik werd wel wat stijf van de ongewone beweging maar hield vol met veerkrachtigen tred. En wat is de Nieuwe Gracht aardig in lentetooi! Ik had dit in twintig jaar niet gezien. Ook de Parklaan deed mij prettig aan. En in eenige winkels onderweg kocht ik wat voor de kinderen. Reissouvenirs? Als je wilt. Ja, jij lacht daar nou om. Jij loopt nogal eens. Maar voor mij was het een ontdekkings reis. En een genot. In drie kwartier was ik bij het station, een beetje vermoeid maar erg voldaan. En 's middags thuis aan tafel, heb ik ze het verhaal gedaan. Mijn heele gezin vindt het alleraardigst en ze vertellen het aan ieder een, beginnend met: „Stel je voor, vader heeft gewandeld". Als je het in de krant wilt zetten, ga je gang. Als interview?? Goed. Maar ik blijf anoniem, hoor ik wil er mij nu niet op gaan beroemen, zie je." Voor ik dit alles opschreef heb ik het geval aan eenige vrienden verteld. Er was er een die zei: „Zeg erbij dat het een dokter was en dat hij zijn aesculaapteeken op zijn jas had ge hangen". En een ander ried mij aan: „Begin met te vertellen dat hij eerst achterwaarts zijn garage uitliep en toen overschakelde op „de vooruit" Maar ik heb die lichtvaardige voorstellen afgewezen. Want die dingen zijn onwaar. Menschen die zooiets opperen begrijpen de journalistiek niet. Wij zijn er om de waarheid te rapporteeren. Het bovenstaande is het authentieke persgespref. Dat verzekert u BRIDGE-DRIVE NEDERL. BRIDGE BOND. Zaterdagavond werd in het gebouw van de Sociëteit Vereeniging de laatste drive gehou den van de serie van drie wedstrijden; er wa ren veel deelnemers, zoodat in drie lijnen ge speeld moest worden. In de tweede groep was de strijd zeer fel, hetgeen tot uitdrukking kwam in den uitslag met de punten 43-44-44:; en 45. De totaalpunten van de laatste drie drives zullen nu bii elkaar geteld worden: dan ont vangen de drie hoogstgeplaatsten nog een extra prijs, welke op den eerstvolgenden wed strijd uitgereikt zal worden. De uitslag luidde: Eerste prijzen: heer en mevr. ir. Spruyt, hee- ren Boeree-Blijstra en heeren Wisselman-van Eerde. Tweede prijzen: heeren Bakker-Dona. heer en mevr. van Dijk en de heeren Thijssen-Hoes. Derde prijzen- mevr. Uni-heer De Kadt. Da mes Proper-Hoogeboom en mevr. Breed-heer Franken thaler. Q) Wi Elk pijprooxer gum zijn j^cmieraau een goede pijp tabak. Hoe zou hij over Niemeijer's nieuwe Roode Ster kunnen zwijgen! Op kantoren, banken, fabrie ken en aan den waterkant heeft men het overal rondverteld: Nieuwe Roode Ster Tabak, No. 6 van 6 cent en No. 10 van 10 cent per half ons! Nu is het feest, nu blijft 't feest! Want 't karakteris tieke „Roode Ster aroma" is volmaakt gehandhaafd, óók bij de nieuwe Roode Ster No. 6 en No. 10. „De Ster op het pak - garantie toer rijpe tabak!" NIEMEIJER'S TABAK voor werkverruiming Regeering vraagt nieuw crediet aan. Bij de Tweede Kamer is door de regeering een wetsontwerp ingediend tot verhooging van het zevende hoofdstuk B. der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1938. De Memorie van Toelichting luidt: Bij de wet van 2 Juli 1934 werd voor werk verruiming een crediet toegestaan van f 60.000.000, welk bedrag bij de wet van 1 Augustus 1936 werd verhoogd met f 6.300.000 en dus gebracht op f 66.300.000 en bij de wet van 22 April 1937 werd verhoogd met f 33.700.000 waardoor het-derhalve kwam op f 100.000.000. welk bedrag practisch ten volle geblokkeerd is. Van het geblokkeerde geld was op 1 Fe bruari 1938 aan de betrokken instanties uit betaald een bedrag van rond f 40.000.000. Het verwerkte bedrag kan echter op c.a. f 50.000.000 worden gesteld. Nog een belangrijk aantal plannen is in onderzoek, waarvan in ieder geval een groot gedeelte voor financiering ten laste van het werkfonds in aanmerking komt. Dientengevolge vraagt de regeering een nieuw crediet van f 30 millioen aan. Welke plannen uit het nieuwe cre diet zullen worden gefinancierd en voor hoe langen tijd dat nieuwe cre diet 2al kunnen strekken, kan niet bij voorbaat worden aangegeven. Wel kan worden opgemerkt, dat het aangevraagde crediet in hoofdzaak zal wordenbestemd tot bestrijding van de kosten van rijkswerken en werken van andere publiekrechte lijke lichamen. Zooals uiteengezet in de Memorie van Toe lichting van het wetsontwerp tot verhooging van het crediet tot f 100.000.000. zal slechts bij uitzondering door het verkeersfonds een beroep op het werkfonds worden gedaan. Ten behoeve van de bestrijding der jeugd werkloosheid is eveneens een beroep op het werkfonds gedaan. Al stuit bii de voorbereiding der werken het werkfonds telkens op zeer groote moei lijkheden. zoo van financieelen als van tech- nischen aard, toch blijft de regeering er naar streven, de werkzaamheid van het werkfonds met grooter kracht voort te zetten, opdat de nog steeds heerschende groote werkloosheid, mede door opvoering van het aantal arbei ders werkzaam bij werkfondswerken. bin- ïïfen het raam der financieele mogelijkheden zooveel mogelijk wordt bestreden. In verband daarmede is tot uitbreiding van de outillage van het werkfonds met twee in genieurs en administratief personeel beslo ten. Het thans aangevraagde crediet acht de regeering noodzakelijk voor de versnelde uitvoering, indien mocht blijken, dat dit crediet onvoldoende is voor de financiering van econo misch verantwoorde' plannen, zal de regeering een nieuw crediet aanvra gen. (Adv. Ingez. Med.) In de twee afgeloopen dagen hebben op vele plaatsen in ons land bran den gewoed, waaronder een. welke, wanneer niet tijdig was ingegi'epen, een groot stuk natuurschoon zou heb ben vernield. Deze brand brak Zondagmiddag uit op het rijksschietterrein bij Ede op de groote heide in de nabijheid der militaire schietbanen. Aangewakkerd door een vrij feilen wind joegen de hoog oplaaiende vlammen over een breedte van 500 m. in de richting van het Edesche bosch. Met man en macht werkten de boschbrandweer en de Edesche politie onder leiding van den commissaris met schoppen en takken om den brand tot staan te brengen en een overslaan op het bosch te voorkomen. Dank zij het kordate optreden is de brand gebluscht. toen de vlammen nog slechts 100 m van het bosch verwijderd waren. In het gehee! is een terrein van 3 H.A. vernield. Het vuur is ontstaan doordat eenige meisjes met lucifers hebben gespeeld Drie woningen afgebrand. Te Mijdrecht zijn Zaterdagavond drie ar beiderswoningen onder één dak. bewoond door de gezinnen W. Rip, G. Rip en G. van Tol. tot den grond toe afgebrand. Opstal en inventaris waren, hoewel laag. verzekerd. Door het wegwerpen van lucifers zijn te Pu- tershoek een aantal rietschelven in brand ge raakt. Voor ongeveer 4000 gulden riet is ver loren gegaan. Verzekering dekt slechts ge deeltelijk de schade. Brand in zoutfabriek te Boekelo. Door een defect aan een Dieselauto is Za terdagavond brand ontstaan in de zoutfabriek te Boekelo. Een deel van het dek en een deel van een zoldervloer werden door het vuur vernield. Het bedrijf ondervindt van een en ander geen enkele stoornis. De brand is trou wens slechts van zeer beperkten omvang ge weest. zelfs de Dieselauto is gespaard geble ken. Heide- en boschbrand. Zondagmiddag om vijf uur is een heide brand uitgebroken tusschen de Punt Norg en Eelde. Het vuur woedde in hoofdzaak op een stuk heide dicht bij het militaire kamp te Don deren. Onmiddellijk vertrokken uit het garni zoen Groningen twee detachementen militai ren om aan het blusschingswerk deel te nemen. De in Donderen gestationneerde munitiema gazijnen liepen geen gevaar. Na hard werken slaagde men er met vereende krachten in, hef vuur te blusschen. Om half acht had men den brand onder de knie en konden de mili tairen naar Groningen terugkeeren. Naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. Door tot nog toe onbekende oorzaak is Zon dagmiddag tusschen Lottum en Tienraay een perceel heide en jong opgaand hout over een oppervlak van ongeveer 10 h.a. in de asch ge legd. LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Voor ƒ227,40 's-jaars verzekert 30-jerige 6000,— kapitaal na 36 jaar plu» ƒ1200,— rente bij overlijden (Adv. Ingez. Med.) Te groot pessimisme en blind optimisme zijn beide uit den booze. De heffingspercenfages ten bate van het Surplusfonds. Hedenmiddag hield de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur in het Krelagehuis haar 186e adgemeene vergadering, onder leiding van haar voorzitter, ar. A. J. Verhage. aan wiens openingsrede wij net volgende ontlee- nen. In het begin van zijn rede herdacht de voorzitter hen, die sinds de vorige vergade ring door den dood aan de vereeniging ont vallen zijn: dr. H. J. Lovink, eere-lid en de heeren D. Koster, oud-vom-zitter der afd. Be verwijk; Jan Braam, jaren lang penning meester der afd. Heemstede:: J, J. Bouman, die overleed kort na zijn gouden jubileum bij de firma Tubergen: P. de Jong, oud-pen ningmeester der afd. Westland: C. Kroon, bekend Baarnsch dahliakweeker Tenslotte werd de bekende Fransche tuinbouw journa list Louis Sauvage herdacht. Voortgaande, zeide dr. Verhage: De beschrijvingsbrief voor deze algemeene vergadering is ongewoon sober. In de laatste jaren zijn zeer belangrijke vraagstukken op onze algemeene vergaderingen behandeld, die echter op deze vergadering geen behan deling behoefden, in onze laatste vergade ring is uitvoerig gediscussieerd over de voor stellen der afdeeling BennebroekVogelen zang tot reorganisatie der vereeniging. Sinds dien zijn, naar aanleiding van deze discus sies. besprekingen over deze voorstellen ge voerd. die echter nog niet tot zoodanige re sultaten hebben geleid, dat de voorstellen der afd. BennebroekVogelenzang op deze vergadering opnieuw behandeld kunnen wor den. Het hoofdbestuur vertrouwd; dat ook bij meeningsverschillen over de reeds aanhan gige voorstellen, men allerwege zal inzien dat maatregelen, om de positie onzer organisatie op een juistere basis te stellen noodig zijn en dat daardoor bereikt zal worden, dat in de toekomst onze vereeniging nog meer de plaats zal innemen, die haar toekomt. Ik leg den nadruk op het „nog meer". Want al zijn er voorstellen om onze ver eeniging' te versterken en ook intern meer aan de behoeften van dezen moeilijken tijd te doen aanpassen, men vergete toch niet dat zij niet alleen de oudste, maar ook verreweg de grootste en meest veelzijdige bloembollen- organisatie is. Men legge deze voorstellen tot interne reorganisatie allerminst zóó uit, dat wat in onze organisatie leeft en noodig geoordeeld wordt niet zéér belangrijk is en niet de mcening van het vak weergeeft. In tegendeel: onze vereeniging is in de eerste plaats de het bloembollenvak vertegenwoor digende organisatie, en men zal er mede te rekenen hebben, dat men haar in het bloem bollenvak de positie zal moeten geven, die haar krachtens de bij haar georganiseerde oppervlakte en liaar werk ten bate van vak toekomt. Dit blijkt ook uit het feit. dat het onze vereeniging bevredigend gaat. Het ledental is het laatste jaar aanzienlijk gestegen; dezer dagen is het 4000ste lid in geschreven. Voor het werk der vereeniging op allerlei gebied blijkt groote belangstelling te bestaan. De keuringen en tentoonstellingen, die voor het vak van zoo groote beteekenis en min of meer een barometer voor den gang van zaken in het vak zijn. trekken steeds grooter belangstelling. Al is de algemeene wereldtoestand niet rooskleurig en heerscht allerwege spanning, toch moet uitdrukkelijk gewaarschuwd wor den tegen te pessimistische beschouwingen, ai blind optimsime evenzeer uit den booze. Het organisatieleven is de laatste decennién sterk gegroeid en het is dus eerder mogelijk geworden, eventueele schokken op te vangen. Ook dit is een belangrijke reden om de vakgenooten op te wekken hun organisatie te versterken en mee te werken aan een gezond organisatieleven. De economische toestanden eischen een georganiseerd optreden, wil men zich zooveel mogelijk tegen de schommelingen der con junctuur vrijwaren. En dat deze onverwacht kunnen zijn blijkt nu weer. Want na een jaar van sterke verbetering der conjunctuur, welke ook voor ons vak van beteekenis was en die o.m. tot uiting komt in de uitbreiding der met narcissen te beplanten oppervlakte, moot weer een terugval in den algemeenen economischen toestand geconstateerd wor den. Voor dat het bedrijfsleven zich van de na- deelen der economische inzinking na 1929 heeft kunnen herstellen komen nieuwe moei lijkheden. die des te grooter voor een be drijfstak zijn. als hierin niet In een goed or ganisatorisch verband wordt samengewerkt. Goede organisatie is trouwens ook noodig om het gewone werk ten algemeenen nutte voortgang te doen hebben. Er zijn enkele zeer geslaagde inzendingen en tentoonstelling geweest, waardoor het product opnieuw onder de aandacht van het publiek is gebracht. Ik wil hier, aldus spr. niet uitweiden over de Winterflora, die een succes is geworden, maar ik doel meer op de belangrijke en met succes bekroonde inzen ding op de tuinbouwtentoonstelling in To ronto waardoor niet alleen in Canada, maar ook in de Vereenigde Staten, weer de aan dacht op ons artikel is gevestigd, wat nog versterkt zal worden door de groote inzen ding op de in 1939 te houden Wereldtentoon stelling in New-York, die in nog sterker mate het Amerikaansche publiek van de schoon heid en de onmisbaarheid van ons product moet overtuigen. Op de Gentsche Floraliën. de belangrijke en internationaal altijd zeer de aandacht trekkende 5-jaarlijksche tuin bouwtentoonstelling. is eveneens een collec tieve inzending verzorgd. Op de Primavera. i U ons artikel ook vertegenwoordigd. Maar toch werpt zich bij mij de vraag op. of er niet te veel van het goede komt. Ieder oogenblik is er een tuinbouwtentoonstelling, en zooals nu worden binnen een beperkten kring zelfs drie belangrijke tentoonstellingen tegelijkertijd gehouden. Bij de vele tentoon stellingen op ander gebied moet dit naar mijn meening te veel voor het publiek wor den. en moeten dit publiek zoowel als de in zenders tentoonstellingsmoe worden. Het komt mij dan ook noodzakelijk voor. dat men zich in dit opzicht wat beperkt. Over de dezer dagen gepubliceerde heffing percentages ten bate van het Surplusfonds over den oogst 1937 zeide dr Verhage o.a.: De percentages zullen eenige verwondering gewekt hebben, in het bijzonder de uiteenloo- pende percentages voor de tulpen. Voor hen. die zich hierin verdiepen, zullen deze percen tages echter logisch zijn. In de vorige jaren waren er overschotten in het fonds voor late tulpen, waaruit geleend werd ten bate van het fonds voor de vroege tulpen, dat tekor ten vertoonde. Dit werd noodig geacht om dat het in het kader der getroffen maat regelen een eisch is dat 85 pet. van den mi nimumprijs werd uitbetaald Met deze ver rekening is dit jaar ..schoon schip" gemaakt, waardoor het uiteenloopen der heffingsper centages te verklaren is. De lagere heffingpercentages zijn gedeel telijk te wijten aan het slechte gewas De export was niet onbevredigend, maar ver toonde ook al door het slechte gewas toch geen vooruitgang. Laten we hopen, en er ook door de organisaties met alle kracht op aansturen, dat. ondanks het minder gun stige economische perspectief, onze uitvoer vergroot wordt. Want slechts langs dien weg kan een werkelijke gezondmaking bereikt worden. (Adv. Ingez. Med.) Nederlandsche Volkspartij in wording? Onder leiding van Ds. Van Duyl, Ir. Dijt en Mr. Duys. In alle stilte wordt de oprichting voorbe reid van een nieuwe fascistische partij, die den naam zal dragen van Nederlandsche Volkspartij, meldt het „Volk". Het initiatief tot de oprichting is genomen door uitgetre den leden van de N.S.B onder leiding van ds. Van Duyl, die ook een belangrijke rol zal spelen in de leiding van de nieuwe partij. De oprichting zal na Paschen geschieden. De N.V.P. zal bestuurd worden door een driemanschap, waarvan de samenstelling nog niet bekend is. Het schijnt in de bedoeling te liggen het systeem van driemanschappen als basis voor de geheele organisatie te ne men en op deze wijze ook de afdeelingen te doen besturen. Vrijdagavond is in een der kleine zalen van den Dierentuin te 's-Gravenhage een besloten vergadering gehouden voor genoo- digden. Aan den oproep hadden ongeveer 125 personen gehoor gegeven. De vergadering werd gepresideerd door ds, Van Duyl, die deze bijeenkomst een historische gebeurtenis noemde! Na hem voerden het woord ir. Dijt. de vertrouweling van sir Henry Deterding en mr. J. E. W. Duys, die een lange rede hield, waarin hij o.a. met geestdrift gewaag de van een reis naar Duitschland, die hij zeer onlangs heeft gemaakt. Medegedeeld werd. dat binnenkort verga deringen te Amsterdam en Den Haag zullen worden gehouden. Uit den naam van de nieuwe partij zou men kunnen opmaken, dat de oprichters het fas cistisch of nationaal-socialistisch karakter van de Nederlandsche Volkspartij niet op den voorgrond wenschen te plaatsen Ook de bestuursvorm wijst daarop Intusschen lijdt het geen twijfel, of men heeft hier met een zuiver fascistisch streven te doen. een po ging om den onbekwamen Mussert en zijn trawanten te verdringen en de leiding van het nationaal-socialisme in Nederland te doen overgaan in de handen van ds. Van Duyl, ii\ Dijt en mr. Duys. aldus het „Volk". Naar aanleiding van dit bericht hebben wij ir. Dijt om nadere inlichtingen gevraagd. Ir. Dijt, deelde ons mede. dat een nieuwe partij nog volstrekt niet opgricht is en dat daarbij in ieder geval geen sprake is van fascisme of een ander „isme". Kómt er iets van een nieuwe partij, dan zal haar doe! in ieder geval zijn; bevordering van het Nederlandsch belang.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5