oud;advocaat Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur. GORDIJNEN WASSEN LD.'Vertelling Het Ei van Columbus was niet goed H genoeg! J5232____ -■•■r RHEUMATIEKLIJDERS DINSDAG 12 APRIL 193S HAABTIEM'S DAGBLAD Aanvallen op Hoofdbestuur en voorzitter. Handelt het Hoofdbestuur niet overeenkomstig den wil der leden? Nadat de voorzitter, dr A. J. Verhage, Maandagmiddag in de 186e algemeene ver gadering der Alg. Vereen, voor Bloembollen cultuur. de Maandag door ons vermelde ope ningsrede (waarin hij ook den eere-voorzit- ter, den heer E. I-I. Krelage, had welkom ge- heeten) had uitgesproken, werd de vergade ring voortgezet. Het jaarverslag van den algemeenen se cretaris-penningmeester over 1937 werd goed gekeurd en de rekening 1937, sluitende met een bedrag van f 55.297.60 aan ontvangsten en uitgaven en een voordeelig saldo van f 3.191.76 eveneens. Bij de rondvraag drong de afd. Hillegom aan op: lagere prijzen in het restaurant, ver betering van den luidspreker in de Beurszaal, omdat hij storend werkt, en op betere ven tilatie in de Beurszaal. Voorts pleitte dezelf de afd. er voor, dat dezelfde personen, die op de Beurs te Haarlem worden toegelaten, ook zullen worden toegelaten op de Beurs te Hil legom en omgekeerd. De voorzitter zeide on derzoek en bespreking van een en ander in het Hoofdbestuur toe. De heer 't Mannetje (Hillegom) vroeg, of het Hoofdbestuur al bij den minister had aangedrongen op maatregelen tot vergrooting van den export. De voorzitter antwoordde, dat in dezen al het mogelijke wordt gedaan. De heer D. W. Lefeber (Lisse) vroeg, een onderzoek in te stellen naar de financieele resultaten voor het vak van afschaffing der buitenlandsche minimumprijzen. Verder vroeg hij een officieelen vertegenwoordiger van het bloembollenbedrijf aan te stellen in het buitenland. Dit zal wel geld kosten, maar komt er geen vertegenwoordiger, dan kost het het vak nog veel meer. De voorzitter meende, dat het door den heer Lefeber gewenschte onderzoek niet wel mogelijk is. maar het Hoofdbestuur zal deze zaak bespreken. Oppositie. Bij de voortgezette rondvraag kwam oppo sitie tegen het Hoofdbestuur aan den dag. Vooral uit wat de heeren Murk en de Zeeuw zeiden, bleek dat zij en hun mede standers er ontevreden over zijn dat. nadat de algem. vergadering van 21 Juni 1937 zich met overgroote meerderheid tegen de voort zetting van alle saneeringsmaatregelen had uitgesproken, ondanks het praeadvies van de meerderheid van het Hoofdbestuur dat voor voortzetting dier maatregelen pleitte, het Hoofdbestuur (in weerwil van de belofte van den voorzitter van loyale bepleiting van den wensch der vergadering bij de regee ring) niets anders gedaan heeft, dan den minister met den wensch der vergadering bekend te maken. Voorts hadden de opposanten er ernstig bezwaar tegen, dat door verschillende groe pen (herinnerd werd aan het rapport der 24 van ..De Hyacint", bij de samenstelling waar van dr. Verhage adviseur is geweest) mede op aandringen van verschillende Hoofdbe stuursleden der Alg. Vereen., die eveneens in die verschillende organisaties zitting hadden of er vooraanstaande leden van waren, in middels bij den minister op behoud der sa- neeringsmaati*;gelen is aangedrongen. Het Hoofdbestuur is hier tegen niet opge treden. Verschillende Hoofdbestuursleden bleven aan de uitvoering der saneeringsmaat regelen medewerken, terwijl het volgens de oppositie hun plicht was geweest, daarvoor te bedanken. Een andere grief van opposanten was. dat het Hoofdbestuur met reorganisatieplannen is gdkomen .waarbij de macht naar de groe- peh en het Hoofdbestuur werd verlegd om, zOo meent de oppositie, via de groepen en het H.B. en met uitsluiting van de afdeelingen. de saneeringsmaatregelen doorgevoerd te krijgen, De reorganisatieplannen werden verworpen, maar nadien nog 2 maal door het H.B. ingediend- doch weer ingetrokken na dat gebleken was dat er geen voldoende meerderheid voor kon verkregen worden. TJit een en ander leidde de oppositie af. dat hei hb niet alles in het werk heeft ge steld om te handelen in overeenstemming met den wil der leden, hetgeen zal moeten leiden tot verzwakking van de Alg. Vereen. De heer Murk zeide. dat het Hoofdbestuur zal moeten zorgen, dat de groepen zich voortaan alleen met technische quaesties be zig houden. En een reorganisatie, die „den kleinen man kapot zou maken" wenschte spr. niet. Een motie van wantrouwen zou nog niet worden ingediend, maar het Hoofdbestuur beschouwe het gesprokene als een ernstige waarschuwing. De voorzitter vestigde er in zijn antwoord de aandacht op, dat volgens de thans van kracht zijnde statuten de groepen zelfstan dig zijn. Voorts heeft het Hoofdbestuur het standpunt ingenomen, dat. waar de belangen der leden behartigd moesten worden bij de uitvoering der saneeringsmaatregelen. het Hoofdbestuur daarbij toch' tegenwoordig moest zijn. Het Hoofdbestuur heeft de uitspraak in zake de saneering bij de regeering uitvoerig toegelicht. Spr. betreurde het. dat de regee ring in dezen geen besluit heeft genomen. Het Hoofdbestuur heeft spr. opgedragen, zit ting .te nemen in het Surplusfonds (dit zit ting-nemen was den heer Verhage door den heer Bakker verweten). Overigens zegde de voorzitter toe deze zaak. evenals alle bij een rondvraag ter sprake ge brachte onderwerpen, in het Hoofdbestuur te zullen bespreken. Tenslotte betoogde spr. nog eens, dat het H.B. niets onbeproefd heeft'gelaten om de uitspraak der leden van 21 Juni 1937 te doen uitvoeren. Actieve verkooppolitiek voor bloembollen. Naafloop der eigenlijke vergadering hield de voorzitter, dr. A J. Verhage. een inleiding over de vraag, waarom voor bloembollen een actieve verkooppolitiek gevolgd moet worden, wat op dit gebied gedaan wordt en gedaan moet worden. Aan deze inleiding is het volgende ont leend: Wanneer men den handel in landbouwar- tikelen tarwe, gerst e.d. beziet, dan vraagt men zich af waarom voor deze bodem producten geen propaganda wordt gemaakt en voor het bodemproduct bloembollen in zoo sterke mate Het yerschil tusschen pro ducten. die wel en die niet gepousseerd wor den, wordt ook in de economische litteratuur besproken. O.m. wordt de oorzaak van dit verschil gezocht in den aard van de vraag. Heeft deze een elastisch karakter, dan wordt een actieve verkooppolitiek gevoerd; in het tegenovergestelde geval niet. De oorzaak wordt ook gezocht ln de op- brengstwetten. Wanneer het optimum van de meest voordeelige productie overschreden is, zooals bij bodemproducten, wordt het product niet gepousseerd, wat ln het tegen overgestelde geval b.v. bij industrie-pro ducten wel gebeurt. Dit laatste klopt echter niet op het voor beeld der bloembollen. Aandacht moet er echter aan gegeven worden, dat de produc tie hiervan anders verloopt dan van b.v. tar we, waar men een deel van den oogst, ook voor consumptie geschikt .afzondert voor de uitzaai. Bij bloembollen oogst men echter leverbaar en plantgoed: het laatste is alleen geschikt voor heropplanting. Het kwantum plantgoed geeft echter een sterke expansie drang. Dit leidt er toe. dat men een actieve verkooppolitiek voert, die mogelijk is door den aard van de vraag, die elastisch is. zoo dat men door propaganda e.d. de vraagcurve ook naar boven kan verschuiven. Individueele firma's maken reclame, maar om in een bepaald gebied het gebruik aan te wakkeren en bloemenliefhebbers te kwee ken is ook propaganda op grootere schaal en van anderen aard noodig, die niet door individueele firma's wordt gevoerd. Vooral om deze reden is het noodzakelijk dat het bloembollenvak als geheel een collectieve, onpersoonlijke reclame voert. Een belangrijk middel hiertoe is de propa gandafilm. De film „Van bol tot bloem" heeft jaren lang over de geheele wereld deze func tie vervuld: nu is een nieuwe smalfilm in de maak onder leiding van den bekenden cineast J. C. Mol. Het houden van radiovoordrachten is een belangrijk propagandamiddel. De parkbe- bij Wasscni Kleverpark, Sanlpooiteisltaai 41 Iel 10(31 - Haarlem (Adv. Ingez. MecLj plantingen, vooral in buitenlandsche hoofd steden maken een doelmatige propaganda voor het gebruik van onze artikelen in tuin en parkbeplanting. Op de binnenlandsehe tentoonstellingen, en vooral ook in de inzendingen op buiten landsche tentoonstellingen, die eveneens op groote schaal verzorgd zijn, wordt het pro duct getoond in al zijn gebruiksmogelijkhe den. Wil het bloembollenbedrijf zijn positie op de wereldmarkt behouden en versterken, dan zal met dat alles moeten worden voort gegaan en zullen deze pogingen moeten wor den uitgebreid. Het lange crediet. dat aan de buitenland sche broeiers wordt gegeven, is ook een uit nemend middel om den verkoop van bloem bollen te bevorderen, evenals de bewerking door reizigers, die aan de afnemers tevens voorlichting geven. Het wetenschappelijk onderzoek, waarvoor het bloembollenbedrijf zelf elk jaar aanmer kelijke subsidies geeft, is voor de uitbreiding van het afzetgebied ook van groote beteeke- nis. Hierdoor wordt de kwaliteit van het pro duct systematisch opgevoerd, terwijl afwe rende maatregelen worden voorkomen. Het laboratorium te Lisse, dat door zijn vestiging in het centrum der cultuur dagelijks contact met de practijk heeft, helpt op deze wijze eveneens het afzetgebied uitbreiden. „DE JANTJES" BIJ „DOOR INSPANNING UITSPANNING". Donderdag 14 April a.s. geeft /.Door Inspan ning Uitspanning in den Stadsschouwburg een opvoering van de bekende volksschets met zang in 5 bedrijven door Herman Bouber, liedjes en muziek van Louis Davids en Margie Morris. Het geheel staat onder regie van den heer Arie Mourik. De tweede opvoering heeft Zon dag 17 April plaats in het gebouw „Monopole" te Zand voort voor de Zandvoortsche Voetbal- vereeniging „De Zeemeeuwen". Hyacinten. TOEN ze wakker werd, zag Christien da delijk, dat de zon scheen. Ze schoof de gordijnen, groen-met-oranje land- huisstof. open en begon zich aan te kleeden. Ze neuriede zachtjes, want een Zon dag met mooi weer is een feest en dan Jan en zij zouden met de kinderen een fietS' tochtje maken door de bollenvelden. Christien verheugde zich daar geweldig op, het was iets van vroeger. Toen ze nog verloofd waren, en later, in het eerste jaar van hun trouwen, gingen ze vaak er samen op uit, fietsten uren lang en genoten van de mooie natuur en de heerlijke buitenlucht. Maar 't leven was zorge lijk geworden; Jan had maar een klein baan tje en 't was dikwijls moeilijk met de twee kinderen ervan rond te komen. Als er niets bijzonders gebeurde, ging t nog wel, maar nu was Jopie lang ziek geweest en waren ze ach terop geraakt. Maar dezen dag wilde Christien haar tob bende gedachten rust geven, ze wilde genieten van de lente en de bloeiende velden, ze wilde echt onbezorgd vroolijk zijn. Ze had er zoo'n behoefte aan. ze was toch nog jong, ze wilde van 't leven genietenAls ze wat tijd over had. als 't maar even kon, las ze romannetjes, waarin zorgeloos blijde dames aangebeden werden door rijke nietsdoeners, en waarin de dames iederen morgen een frisch bedauwden ruiker ontvingen van een anoniemen aanbid der. Heerlijk, peinsde Christien, bloemen cadeau te krijgen, bloemen die lekker ruiken en de kamer kleuren en opvroolijken. Wat zou zij blij zijn. als ze bloemen kreeg, veel blijer dan de dames uit de romans, die trotsch en onver schillig het kaartje in haar bureau borgen. Toen ze na 't ontbijt de kinderen met jasjes en mutsen hielp, terwijl Jan de fietsen op pompte. voelde ze zich jong een vroolijk en stoeiend gingen ze de deur uit. In de straat scheen de zon al warm, maar toen ze den hoek om waren en den grooten verkeersweg op fietsten, voelden ze den kouden wind en on willekeurig keek ze achter zich of Jopie's jasje wel hoog dicht was. Hij zat bij haar achterop; zwaar was hij niet. na zijn ziekte bleef hij veel te mager voor een jongen van vijf jaar. Greet je van zeven zat bij haar vader op den bagagedrager en babbelde honderd uit over alles, wat ze op den. weg tegen kwamen. Grap pig vonden ze de kinderen met hun Palm- paschen «jj. christien had spijt, dat ze er Want Oud's Advocaat wordt gemaakt van vehscAs, Nederlandsche. eieren. I u betaalt dus niet I. 1.50 f. |l«th (80-05 O. STö: (Adv. Ingez. Med.j EXAMENS. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor het doct.-ex. in de Nederl. letteren, de heeren A. J. van Balkom en J. P. W. Philipsen; voor het cand. ex. in de eco nomische wetenschappen de heeren C. J. C. van den Berg en M. C. van de Pol. Voor het cand. ex. in de Nederlandsche letteren, mej. M. Visser en mej. J. G. Middelraad. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMBSCHE RADIO-CENTRALE OP WOEXDAG 13 APRIL. Programma I: Hilversum I. Programma II: Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen, 9.20 Diversen of gramofoonmuziek. 10.20 Parijs Radio. 11.05 Radio P.T.T. Nord. 11.20 Keulen. 12.20 Ned. Brussel. 12.30 Fransch Brussel, 1.20 Keulen. 2.20 Radio P.T.T. Nord of Diversen. 3.20 Parijs Radio. 3.50 Keulen 5.20 Parijs Ra dio. 5.50 Ned. Brussel. 6.20 Keulen. 7.05 Stuttgart of Diversen. 7.20 Keulen. 8.20 Rome (Munchen, Deutschlandsender)10.45 Keu len. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 8.20 Di versen. 9.20 Droitwich 1.35 Londen Regional. 3.20 Droitwich. 5.40 Londen Regional. 6.00 Droitwich. 11.20 Danmarks Radio. Progr. 5 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplaten concert: Opera en Operettefrag- menten. 1. Fragm. uit Aida, Koor en orkest; 2. The merry wives of Windsor. Nat. Symphonie orkest; 3. Bruidskoor uit Lohengrin, Irmler Madrigal koor; 4. Zigeuner Baron, Sol., koor en orkest: 5. Don Pasquale, Scala Koor; 6. Das DreimaderLhaius, Paul Godwin; 7. Fliegende Hollander, Irmler Madrigaal Koor: 8. Ouv. Die Fledermaus, Edith Lorand: 9. Cavalleria Rus- ticana. Scala Koor. 8.0012.00 Diversen. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere rooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) geen gemaakt had. Maar ze moesten zuinig zijn, Yoor snoepen schoot geen geld over. Ze namen na een poos een smal zijweggetje, liepen een paar planken bruggetjes over. (Jan nam de fietsen voor zijn rekening, terwijl Christien de kinderen steunde) en belandden midden in de velden, die hier en daar begon nen te tinten. Veel bloemen zagen ze nog niet. maar Christien legde de teleurgestelde kinderen uit, dat de tulpenvelden altijd later zijn en dat ze verder gingen naar de hyacinten, die volop in bloei moesten staan. En inderdaadna een minut of tien fietsen zagen ze aan weerskanten de bloeien de vierkante velden, de heerlijke doordrin gende zoete geur drong in hun neusgaten en de kleuren wemelden voor hun oogen. Christien sprong van de fiets en zette Jopie op den grond. Ze keek en keek, ze dronk de kleuren en geuren in, ze genoot van 't prachtige land. De kinderen probeerden ze alle op te noemen, wit en rose, donker paars, blauw en lila. Ze kibbelden, welke 't mooist waren en ze zochten uit, met hun jonge be- geerige oogen, welke ze nemen zouden als het mocht Ze gingen verder. Jan en Christien dicht bij elkaar, bly' en licht gestemd, en ze haal den herinneringen op aan vroeger: als kin deren uit de streek hadden ze ieder jaar ..bollendagen" gehad, met vader en moeder, broers en zusters, later met vrienden en nog later zij samen, gelukkig in hun ver liefdheid en bouwend op de toekomst. Christien dacht er aan, hoe weinig er meestal van een gezin overblijft, hoe los de band wordt na het heengaan der ouders. Evenals Greet en Jopie nu samen stoeiend verder liepen, evenzoo had zij geloopen met haar broers en zuster, en hoe was 't nu tus schen hen? Met Leendert had ze gebroken, met Kareis vrouw kon ze niet overweg, en Cor, haar zuster, woonde ln Utrecht en ver vreemdde heelemaal. Maar met kracht drong ze alle trieste ge dachten terug, ze holde do kinderen achter na en maakte grapje?. Wat verder werden hyacinten zoo vn- "t veld te koop aangebo den: men mocht dan tusschen de bloemen wandelen en de kleur zelf uitkiezen. Greet De Haarlemmermeer-spoorlijnen. De drie provinciën zullen tegen de N.V. in liquidatie procedceren. Bij besluit der Staten van de provincie Noord-Holland van 6 Juli 1904 en 7 November 1905. gewijzigd bij besluit van 20 Juli 1915, werd aan de N.V. Hollandsche Electrische Spoorwegmaatschappij, gevestigd te Amster dam, voor den aanleg en de uitrusting van een net van spoor--(tram-)wegen in de Haar lemmermeer en hare omgeving een voorschot verleend van f 500.000.—. Dit voorschot werd niet renteloos verstrekt, doch tegen eene rente van 4 pet., uit te keeren uit de z.g. over winst. Indien n.l. de jaarlijks op te maken rekening van de baten en de lasten, samen gesteld volgens de daaromtrent bij genoemde besluiten gegeven voorschriften, een batig saldo zou aanwijzen, zou dat saldo in de eerste plaats moeten worden aangewend tot vorming van een reservefonds tot een be paaldelijk aangegeven bedrag en vervolgens tot uitkeering van een cumulatief dividend van 4 pet. over het aandeelenkapitaal (f 1.500.000,terwijl van hetgeen er daarna zou overblijven, volgens eene pond-pondsge wijze verdeeling over de lichamen, welke financieelen steun voor de totstandkoming van de spoor-(tram-)wegen hebben verleend, 15.503 pet. aan de provincie Noord-Holland zou worden uitbetaald tot uitkeering van eene gecumuleerde rente van 4 pet. op het door haar verleende voorschot, en wanneer aan rente en achterstallige rente niets meer ver schuldigd zou zijn, tot gedeeltelijke aflossing- van het voorschot. De provincies Zuid-Holland en Utrecht heb ben in gelijken vorm en onder gelijke voor waarden als Noord-Holland voor de totstand koming van de Haarlemmermeerlijnen bijge dragen. Nu de Naamlooze Vennootschap ontbonden en sedert 1 Januari 1936 in liquidatie is, zoo mede doordat de exploitatie van verschillen de van de Haarlemmermeerlijnen met ingang van denzelfden datum is gestaakt, zijn. vol gens het bepaalde sub d en e van bovenver melde, onder XI gestelde voorwaarde, de dooi de drie provincies verleende voorschoten met de achterstallige renten per genoemden da tum opeischbaar geworden. De Directie-liquidatrice van de maatschappij stelt zich echter op het standpunt, dat de provincies geen vorderingen wegens achter stallige rente kunnen doen gelden, aangezien het volgens hare meening de klaarblijkelijke bedoeling is geweest, dat rente slechts ver schuldigd zou zijn, voor zooveel de winst der maatschappij tot rentebetaling toereikend zou zijn, welk geval zich nimmer heeft voor gedaan. Zij is daarom niet bereid de door de drie provincies ingediende vorderingen wegens hoofdsom en achterstallige rente als juist te erkennen en de aan haar opgedragen liqui datie op grondslag van de in die vorderingen genoemde cijfers te doen plaats hebben. Hare verplichtingen tegenover de andere schuld- eischers van de maatschappij brengen haars inziens mede, dat eene aanvaarding van het standpunt der provincies alleen ingevolge rechterlijke uitspraak mogelijk zal zijn. Voor verder overleg bestaat dus in deze geen aan leiding. Het voor gemeenschappelijke rekening van de drie provincies omtrent bovenbedoeld ge schilpunt ingewonnen rechtskundig advies luidt voor de provincies gunstig. Met de ambtgenooten in de provincies Zuid- Holland en Utrecht zijn Ged. Staten van Noord-Holland thans van meening, dat in deze tot het instellen van eene rechtsvorde ring behoort te worden overgegaan. Zij ver zoeken den Prov. Staten dus de daartoe ver- eischte machtiging. Ged. Staten merken hierbij nog op, dat het niet in de bedoeling ligt de maatschappij door elk van de provincies in rechten te doen aanspreken. Ter besparing van, wederom voor gezamenlijke rekening van de drie provincies komende, kosten toch. verdient het'aanbeve ling te beginnen met de vordering alleen voor één der provincies, Zuid-Holland, in te stel len en zoo mogelijk tevoren met de maat schappij overeen te komen, dat de beide an dere provincies en de maatschappij zich zul len gedragen naar hetgeen op die vordering in hoogste instantie zal worden beslist. Ten slotte deelen Ged. Staten mede, dat de vordering wegens de aan deze provincie ver schuldigde achterstallige rente f411.027,78 be draagt, en dat de uitkeering, welke aan de schuldeischers van de maatschappij uit de liquidatierekening zal kunnen worden gedaan op 10 a 11 pet. wordt geschat. I en Jopie bleven talmen bij het open hekje, zoo graag, zoo heel graag zouden ze het veld inloopen en de kleuren tusschen hun vingers pakken. Ook Christien voelde het verlangen en keek met warme oogen naar de donker paarse trossen bij haar voeten. Ze zou maar één stap hoeven te doen en dan zou ze kun nen neerknielen en haar handen zouden de bloemen beroeren: glad en koel voelden ze aan. ze wist het zoo goed. Haar oogen zoch ten Jan, en plotseling lachten ze elkaar toe in innig begrijpen, samen gingen ze 't hekje door en riepen de kinderen, die blij verbaasd volgden. En toen mocht Christien de kleuren op noemen die ze hebben wilde, en de boer, een jonge vriendelijke man. sneed ze voor haar af en hij maakte er een prachtige.ruiker van Hij zag hoe ze genoot en hoeveel ze van zijn bloemen hield en hij maakte de bouquet eens zoo groot als anders voor een kwartje. En Jopie en Greetje kregen beiden hun handjes vol blauwe, roze en witte, en ze bedankten den vriendelijken man met gelukkige ge zichtjes. Toen vingen zij den terugweg aan. Chris tien hing haar bloemen aan 't stuur van de fiets, ze glansden in de zon. Zij praatten opgewekt met elkaar, ze waren blij en gelukkig. Ei' ging iets feestelijks uit van de bloemen aan 't stuur, het was als sleepten ze een kostbare buit mee naar huis. Toen gebeurde het. Hoe wisten ze zelf niet. Maar toen ze bij een bocht den drukken ver keersweg opkwamen, lag plotseling de bou quet op den grond, midden op den weg. Toen Jan afgestapt was om haar op te rapen, stoof een auto voorbij en was 't te laat. Een van de wielen was er dwars overheen gegaan, de hyacinten lagen verkleurd, kapot, met ge knakte steelen op het asphalt. Het restje raapte Jan op en gaf het zijn vrouw. Chris tien nam de gekneusde bloemen aan en deed ze in de fietstasch. Ze zag bleek van schrik en woede, en van verdriet óm haar verloren schat. Ze had een vage pijn ergens en ze haatte den automobilist, die zoo roekeloos kapot had gemaakt wat zij lief had. Ze was zoo graag met al die bloemen thuis gekomen. Jopie schold op de auto en Greetje huilde. Jan keek meewarig naar zijn vrouw. Hij be greep haar wel. Toen kwam Christien tot zichzelf. Ze haal de de schouders op en glimlachte. ..'t Zijn maar bloemen" zei ze. „Er is ge lukkig niets gebeurd. Later krijgen we wel eens andere. We gaan gauw daar huis, thee metten. Vooruit maar". En ze fietsten dooi'. Ergens ln Christien bleef de vage pijn. MIEP SCHRÖDER. Voor den Politierechter. Liefdegave. Een meisje „had kennis" en zooals het meer gaat, gingen de ouders er niet mee accoord. wat haken en oogen gaf en 't eind van 't lied was, dat het meisje, meerderjarig zijnde, op zichzelf ging wonen, terwijl zij, door uit wer ken te gaan, in haar onderhoud zou voorzien. Zooiets lijkt allemaal heel mooi, zoolang het niet tot uitvoering komt. maar staat men eenmaal op zichzelf, dan blijkt het toch lang niet gemakkelijk in zijn behoeften te voorzien en het meisje moest dit ervaren toen ze op een guren Novemberdag bij een koude kachel zat en geen geld had om kolen te koopen. De vriend kon ook geen financieele hulp verstrek ken, want die had zelf niets en het liefdevuur liep gevaar bij de koude kachel ook uit te doo- ven. Daarom werd raad geschaft. De jongen wist ergens in het Spaarne een schuit kolen te liggen en met een vriend, die voor uitkijk zou spelen ging hij er heen, schepte een tasch vol anthraciet en bracht die bij het kleumende meisje. Maar zoo'n tasch anthraciet is gauw opge brand en aangezien de financieele omstandig heden even weinig veranderd waren als het gure weer, kwam het enkele dagen later tot een tweede expeditie, die wat meer opleverde. „Aan een boom, zoo vol geladen, mist men vijf, zes pruimpjes niet", zegt het versje en zoo werd hier ook gedacht. De eigenaar van de schuit had werkelijk niet b.emerkt dat van den stapel was geschept, maar een politieman zag het tweetal bij de schuit scharrelen, toen het ten derden male een liefdegave zou halen, met het gevolg, dat de jongens geknipt werden en zich nu met het meisje voor diefstal en heling hadden te verantwoorden. De vriend van het meisje was niet versche nen en als iemand niet de moeite neemt om zich te komen verantwoorden, wordt er meest al niet veel gedelibereerd: een maand gevange nisstraf werd geëischt en drie weken gegeven. De uitkijk was wel verschenen en zei. dat hij er niet diep over had nagedacht voor hij mee ging, maar nu zag hij het verkeerde wel in. Het over hem uitgebrachte rapport luidde gun stig en schoon de officier ook tegen hem een maand gevangenisstraf eischte. gaf de rechter een voorwaardelijke straf van drie weken. Toen kwam het meisje en de officier meen de, dat haar ook een maand toekwam, want zij had de jongens voor haar laten stelen. De rechter gaf drie weken voorwaardelijk, maar deed er tien gulden boete bij. omdat het meisje den goeden raad liarer ouders in den wind had geslagen. Ze wou in liooger beroep gaan. zei ze, zeker om die tien gulden, maar ze mag wel bedenken, dat hooger beroep ook de voor waardelijke straf ln een onvoorwaardelijke kan veranderen. Van de mildheid van het vonnis had ze dus heel weinig begrip. De rechter glimlachte eens over zooveel on- noozelheid De gestolen handschoenen. Een Juffrouw was bij V. en D. en wilde er een paar zwarte handschoenen koopen. Er werden haar een paar getoond, maar ze wilde nog andere zien en toen de verkoopster weg was, stak zij het eerste paar in haar tasch. Een dame, die erbij stond, had dit gezien. De juffrouw moest daarvoor een paar weken ge leden voor den politierechter verschijnen, die toen de zaak schorste voor een inlichtings rapport. Nu diende de zaak opnieuw en Mr. Drilsma kwam als verdediger. Deze zei, dat hij na bestudeering dei' zaak de vaste overtuiging had, dat de juffrouw niet had willen stelen. Dat de handschoenen in haar tasch waren gevonden, staat vast, maar kan de juffrouw ze er niet onnadenkend met haar eigen handschoenen in gestoken hebben? Wie is wel eens niet een oogenblik zijn memo rie kwijt? 't Is me zelf gebeurd, zei pleiter, dat ik in de badkamer twee sokken uittrok en er later maar een terug vond. wat zelfs de scherp zinnigheid van pleiter te boven ging. Ter ge- DOE UW KUUR Met Urodonal heelt U nimmer een overproductie van URINEZUUR. BESTE RHEUMAÏIEKMIDDEL Bij opolheke/t «n J'og'Vo/i fActv. ingez. Med.) ruststelling van hen, die aan toovenarij moch ten gelooven, zei vermeld, dat de eene sok la ter in den badhanddoek zat. Dit kleine voorval had hem er toe gebracht, te gelooven, dat de juffrouw, die allergunstigst en als een zeer godsdienstig mensch bekend staat, eveneens een kleine geestelijke afdwa ling heeft gehad, waarom hij vrijspraak pleitte. Of de sok van Mr. Drilsma er debet aan Is. kunnen we niet zeggen, maar de rechter was ook van oordeel, dat er twijfel bestaat aan het opzet om te stelen, waarom hij de juffrouw vrij sprak Koperdieven. Een fabrikant had in een gesloten schuur, staande op een omheind erf, een partij afge brand koperdraad liggen van 2 a 3 honderd kilo. Op een goeden dag lag er nog maar 35 kilo en een paar dagen later lag er niets meer. Het koper werd opgespoord en de dief, al thans een der dieven, gevonden, want deze vertelde dat hij slechts 100 kilo had wegge haald in twee keer. wat hij voor ongeveer 25 had verkocht. Zeker als een soort excuus of verzachtende omstandigheid verklaarde hij. het koper niet uit de schuur te hebben gehaald maar het daar buiten op het erf te hebben aangetroffen, wat dan zou beteekenen, dat hij er met een ander naar toe was gegaan, die hel uit de schuur had gehaald en buiten neerge legd. De eigenaar toch vertelde, dat al het ko per ln de gesloten schuur opgeborgen was ge weest. De kwestie of er nog meer koperdieven op de vlakte waren geweest, liet de officier bui ten beschouwing, evenzeer wie de laatste 35 kilo had weggehaald. De verdachte had 100 kilo verkocht, dat stond vast en gaf toe het koper van het terrein te hebben gestolen, bul ten of in de schui»r doet ook niets ter zake. 't Is een brutale diefstal, zei de officier en de metaaldieven moeten flink aangepakt wordea Daarom werd een gevangenisstraf van 6 we ken geëischt. Ook de rechter dacht niet over een voorwaardelijke straf, maar bepaalde aie op 3 weken.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10