Haarlem's Dagblad Daladier aan bod. Vijf menschen te Lochem vermoord Filmnieuws. Het belaimgrijkste We bieden AL onze BEHANGSELPAPIEREN aan met 66 reductie Voor 1/3 der waarde koopt U de mooiste papieren KROON BEHANGSELS, Groote Houtstraat 179 bij de Houtbrug, Tel. 14269 Het financiëele program van Daladier "r Jaargang No. 16813 Uitgave Laurens Coster, -Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groole Houtstraat 93, bijkantoor Soentiaplcin 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuidrr Buiten Spaarue 12. Telefoon Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Ad min. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Woensdag 13 April 1938 Abonnementen per week f0225. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advrrtcnticn1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. KegelabonnementsUrieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» ric rubriek. Dader slaat daarna de hand aan zichzelf. Het woord is aan Ralph Waldo Trine Wij vergeten coo dikwijl Na den ondergang van het tweede kabinet- Blum, na de blijkbaar definitieve ineenstor ting van het Volksfront, is nu de vrijzinnig democraat Edouard Daladier met zijn burger lijk kabinet in Frankrijk aan bod gekomen. Het vertegenwoordigt geenszins de nationale eenheid 1' union sacrée waarop zoovelen in en buiten dat land gehoopt hadden. Die is er nog steeds niet. De basis is te smal, de meerderheid is op den duur onzeker, manoeu vreeren naar rechts en naar links, het klas- siek-geworden overzetten van de geit en de kool schijnen opnieuw op komst. En men heeft Daladier's regeering alvast weer als een „overgangskabinet" betiteld. Als men in het Palais Bourbon tenvolle besefte hoezeer die betiteling Frankrijk's crediet doet wankelen zou de nationale eenheid al een feit zijn. Intusschen heeft de nieuwe premier met zijn regeeringsverklaring zoowel als met zijn finan- cieele saneerings-voorstellen een gelukkig begin kunnen maken. De regeeringsverklaring zie elders in dit nummer bleek rustig en beknopt. Overigens had zij de kennelijke be doeling, netelige zaken te vermijden en de handen opeen te brengen met zooveel moge lijk vastberadenheden over de nationale ver dediging. Dat laatste lukte dan ook. De nuch tere Nederlander is hierbij geneigd tot de op merking, dat het hem niet volkomen duide lijk is wie op dit oogenblik Frankrijk zou willen aanvallenmaar enfin, hetzelfde hebben wij in Duitschland zien vertoonen buiten eenige redelijke kans dat een ander het te lijf zou gaan. Dat is nu eenmaal de defen sie-sfeer waarin de wereld leeft en waarin de groote mogendheden zich veel „bedreigder" uiten dan de kleine, die toch in werkelijkheid veel meer gevaar loopen. Op Daladier's regeeringsverklaring volgde nauwelijks debat en zij werd met 5765 stemmen aangenomen. Daarop kwamen 's nachts zijn financieele ontwerpen, waarbij hij volmachten vroeg, aan de orde. Het was tevoren zeker dat die zouden worden aange nomen, omdat de rechterzijde hem erin steu nen zou. Maar het scheen, logisch gerede neerd, voor de socialisten en de communis ten onmogelijk vóór te stemmen om dat zij zich zoo kort geleden nog ten scherpste gekant hadden tegen dergelijke voorstellen van Daladier's par tijgenoot Chautemps, toen die premier was. Maar de logica in de Fransche partijpolitiek is ook allang zoek en ziet de socialisten en communisten stemden voor! Met 5148 stem men werden ook de financieele ontwerpen en de volmachten goedgekeurd. Twee zulke ge weldige meerderheden schijnen wel heel wat te beloven voor de levenskracht en de duur zaamheid van het kabinet-Daladier. Zulke sfcemmencijfers, en dan nog wel met verlee ning van volmachten als inzet, gelijken op de verwezenlijking van de nationale eenheid Maar zoover is men zeer zeker in Frankrijk nog niet. En al kan Daladier nu een reeks maatregelen gaan uitvoeren, die ongetwijfeld hun goede uitwerking op den financieelen toestand zullen doen gelden, men zou pas eenige zekerheid omtrent zijn bewind kunnen gaan voeren als hij het algemeene vertrou wen weet te veroveren door herstel van de orde in Frankrijk. Tegelijkertijd zou dit de beste financieele saneering inhouden die men bij mogelijkheid bereiken kan en de kans openen op een terugkeer van „het gevluchte kapitaal", dat in het buitenland ook niet zoo bijzonder veilig is in deze tijden. Nu heeft Daladier gezegd dat hij de be zette fabrieken zal doen ontruimen en de vraag is maar, of hij zijn woord gestand zal kunnen doen zonder in een minimum van tijd een nieuwe crisis uit te lokken. Er zijn op het oogenblik meer dan 150.000 stakers te Parijs en zij houden 180 fabrieken bezet. Dat is een janboel. Het is wanorde. Zoolang be volkingsgroepen, welke ook, in staat zijn door fabrieksbezettingen eigen recht te doen gel den en naar willekeur deze dingen uit tc halen heeft een regeering de macht niet ten volle in handen en heerscht er geen orde in het land. Dit gold evenzeer voor de Volks- frontregeering, waarin de socialistische mi nisters hun eigen volgelingen niet meer in bedwang hadden. Daladier, krachtiger houding aannemend dan Blum, zegt dat hij er een eind aan zal maken. Dit is eigenlijk nog belangrijker dan zijn financieele volmachten. Als hij slaagt zal hij de eerste krachtig-regeerende pre mier zijn die Frankrijk sinds geruimen tijd heeft gehad. Als hij slaagt zal hij op dit succes misschien ook de totstandkoming van een regeering van nationale eenheid kunnen bouwen, want die zal toch bereikt moeten worden om een voortgezet bewind met een vaste ontwikkelingslijn mogelijk te maken. De groote kwestie zal zijn, of hij de psycho logische momenten zal weten te treffen en ten volle uit te buiten. Slaagt Daladier niet in het herscheppen van de orde in Frankrijk in het bereiken van den toestand, waarin de regeering alleen regeert, die voorwaarde is voor ieder régime dan zou de naaste toekomst de Fransche parlementaire democratie tot haar onder gang kunnen brengen. Deze man zal wel licht beslissende factor in Frankrijk's ge schiedenis blijken te zijn. R. P. DRIE WETHOUDERS TE EüPEN AFGEZET Uit Brussel: De gouverneur van de pro vincie Luik heeft drie wethouders van Eupen die geweigerd hebben aanwezig te zijn bij een ontvangst ter gelegenheid van het bezoek van Dierekx. den minister van binnenlandsche za ken. afgezet MZs een sensationeel nieuwtje wordt uit Hollywood de heele wereld doorgeseind, dat de film acteur Jean Hersholt aldaar zijn zilveren bruiloft heeft gevierd.) Amerika meldt nu en dan De allerzonderlingste dingen, Tot machtige verbazing van Ons, Europeesche stervelingen. Dan zeggen wijhoe kan 't bestaan, Zooiets zou hier niet mooglijk wezen, Dat 's echt weer zoo'n Amerikaan, Gelukkig zijn wij niet als dezen. Wat ons uit Hollywood bereikt Van die vreemdsoortige relazen, Is zeker niet het minst geijkt, Om ons bij tijden te verbazen. Amerika gelijkt ons niet, In zijn gebruiken en zijn vormen, Het heeft op velerlei gebied, Zijn eigen inzichten en normen. Nu komt uit 't filmisch paradijs Een tijding over zee gevlogen. Die toovert ons een kras bewijs Van de verschillen wel voor oogen. Hersholt, misschien hebt u 'm aanschouwd In menig knappe filmcreatie, Is vijfentwintig jaar getrouwd. Dat is voor Hollywood sensatie. Ook hier viert men zoo'n blijden dag, Maar vindt hem niet zoo erg bijzonder, De filmstad maakt er van gewag, Als een soort achtste wereldwonder. Want voor een man en voor een vrouw, Is in die stad van filmsche droomen. Een kwarteeuw hechte huwlijkstrouw. Blijkbaar nog nauwlijks voorgekomen Dus hoe u Hollywood ook ziet. Het mag er dan vol sterren wezen, Een huwlijkshemel is het niet Dat lijkt me eens vooral bewezen. P. GASUS. 1000.belooning Aan iedereen, die bewijzen kan, dat hij goedkooper en beter zijn Heerenkleeding kan koopen dan bij het WINDSOR HOUSE Ged. Oude Gracht 78 Haarlem S Wij verkoopen uitsluitend betere Heerenkleeding. J. v. DAM. (Adv. Ingez. Med.) Volmachten tot 31 Juli. In het door de regeering Daladier opgestelde en door de Fransche Kamer aangenomen wetsontwerp tot financieel herstel wordt ge zegd, dat de schatkist in 1938 in het geheel lasten te dragen heeft ten bedrage van on geveer 35 milliard. Er moeten zonder verwijl financieele maatregelen genomen worden om het begrootingstekort aan te vullen en een hervatting der bedrijvigheid te stimuleeren, waardoor de wegen voor een definitief herstel geopend worden. Staande voor de urgentie dei- te nemen maatregelen, vraagt de regeering de middelen om ze bij decreet ten uitvoer te leggen. De maatregelen zullen, behalve herstel der begrootingseenheid ten doel hebben verbete ring van de handelsbalans en toeneming van een gematigde fiscale krachtsinspanning, welke de productie niet belemmert: Herziening der bijzondere rechten, verhooging der speciale belasting op de ondernemingen, die voor de lands- verdedigingswerken, herziening der douanerechten, onderdrukking van fraude, verhooging van de rech ten op de ondernemingen, die profiteeren van een feitelijk of rech telijk monopolie. Daarnaast zullen fiscale verlichtingen toegekend wor den aan ondernemingen, die een deel harer winsten bestemden aan be leggingen, welke ten doel hebben het rendement te verbeteren. Belasting verminderingen zouden voorts worden toegekend aan ondernemers, hand werker-s of arbeiders, die door een gjootere krachtsinspanning zullen bijdragen tot ontwikkeling der pro ductie. Voorts zullen schikkingen ge troffen worden om het particuliere ondernemingen gemakkelijker te ma ken credieten van commercieelen aard op te neme*». Tevoren nog boerderij in brand gestoken. Ontzettend familiedrama. Over de oorzaken tast men in het duister. In Lochem heeft zich Dinsdag een ontzettend familiedrama af gespeeld, dat aan zes menschen het leven heeft gekost. De 33- jarige G. H. Greutlnk heeft, naar men uit het eerste onderzoek meent te mogen concludeeren, zijn vader, moeder, zuster, zwa ger en een pleegkind vermoord, waarna hij de hand aan zichzelf heeft geslagen. Het drama werd ontdekt, toen men Dins dagavond om half twaalf brand bemerkte in de boerderij der familie Greutink aan den Zutphenscheweg onder de gemeente Lochem. waarbij de geheele boerderij een prooi der vlammen werd. Het vreemde was, dat toen de politie en de brandweer bij de boerderij verschenen, zich niemand van de bewoners van het huis liet zien. Onder leiding van den burgemeester van Lochem. den heer R. van Luttervelt, werd. toen het vuur gebluscht was. een onderzoek in het afgebrande perceel ingesteld. Men kwam hierbij tot de vreeselijke ontdekking. In de ruïne van de boerderij vond men vijf verkoolde lijken, terwijl bij den hooiberg naast de boerderij het stoffelijk overschot van een zesden persoon werd ontdekt. Onmiddellijk werd het parket te Zutphen gewaarschuwd. Nog in den nacht werd een uitgebreid onderzoek ingesteld. Dit onderzoek heeft het volgende uitgewezen. Zeer waarschijnlijk heeft de 33- jarige zoon G. H. Greutink, wiens lijk buiten de boerderij werd gevonden, in den nacht van Maandag op Dinsdag zijn vader en moeder, den 65-jarigen G. H. Greutink en de G7-jarige Z. G. Wat meer in het bizonder de ondernemingen betreft, die werken voor de nationale defensie is de regeering voornemens, teneinde te voor zien in de moeilijkheden van de schatkist, waaronder deze ondernemingen op het oogen blik lijden, de mogelijkheid voor deze onder nemingen te scheppen wissels uit te geven, waardoor zij vlugger zullen beschikken over de bedragen, die haar door den staat verschul digd zouden zijn. Verder is dc regeering voornemens de Bank van Frankrijk een nieuwe verhooging tc vragen van de voor schotten aan den staat binnen de limiet van tien milliard, waarbij de regeering van deze voorschotten slechts gebruik zou maken in de mate, waarin een leening niet de noodige gelden zou opleveren. Het program der regeering, dat vooral de dringende maatregelen omvat, zal aangevuld worden met een geheel van wetsontwerpen, dat in staat zal stellen het economisch herstel des lands en de financieele saneering voort te zetten. De uiteenzetting der motieven van dit wetsontwerp wordt gevolgd door slechts één artikel, waarin bepaald wordt, dat de regeering tot 21 Juli gemachtigd is bij decreten, waarover beraadslaagd is in den ministerraad, de maatregelen te nemen, die zij onontbeerlijk acht om het hoofd te bieden aan de eischen der landsver dediging en om herstel te brengen in de financiën en de economie der der natie. De decreten zullen ter ratificatie voorge legd worden aan de Kamers, in een buiten gewone zitting en op zijn laatst op 31 Decem ber. Greutink-Pasman, vermoord. Ook het 11-jarig jongetje Keihout, een zoontje van een te Lochem wonende weduwe, dat bij de familie Greutink was uitbe steed. is toen zeer waarschijnlijk het slachtoffer van den moordenaar ge worden. De 33-jarige G. H. G is Dinsdagmiddag in Lochem gezien. Men acht het waarschijnlijk, dat hij zich toen heeft begeven naar zijn ge trouwde zuster, de 27-jarige B. J. Kuypers Greutink en haar heeft overgehaald naar de boerderij van haar ouders te komen. Toen de vrouw daar aankwam, is zij door haar broer vermoord. Haar stoffelijk overschot werd in de boerderij vlak bij de voordeur gevonden. Omstreeks half zes heeft haar man, de 25- jarige J. J. Kuypers zich eveneens naar de boerderij begeven, waarschijnlijk om daar zijn vrouw, die niet thuiskwam, te halen. Ook hij is het slachtoffer geworden van den moor denaar. Het is niet bekend, wat deze laatste daarna heeft gedaan. Eerst doordat de brand werd ontdekt, kwam men op het spoor van het misdrijf. Men veronderstelt thans, dat de da der zichzelf, nadat hij het huis in brand had gestoken, door ophanging aan den hooiberg buiten de boerderij, van het leven heeft be roofd. NIEUW EN HAGEN. 13 April. Heden morgen is de Limburgsche gemeente Nieuwenhagen opgeschrikt door een bloedig familiedrama, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen, terwijl een negenjarige knaap gewond werd. Een zekere Janssen, die reeds vijf jaar gescheiden van zijn gezin leefde, heeft zich vanmorgen vroeg naar de ivoning van zijn vrome begeven en heeft met een revolver zijn vrouio neer geschoten. Nadat hij ook op de twee thuiszijnde kinderen had geschoten, van ivie hij slechts een raakte, nam hij per fiets de vluchtdoch richtte later, even buiten het gebied der ge meente Nieuwenhagen, het wapen tegen zichzelf. Janssen stond in het geheele grensgebied rondom Sehacsberg bekend als een smokke laar, die herhaaldelijk met politic, mare chaussee en andere grensbeambten in aanra king kwam en tal van veroordeelingen wegens smokkelarij achter den rug had. Nauwelijks had hij een straf uitgezeten, of hij hield zich opnieuw met den smokkelhandel bezig en meestal duurde het niet lang. of hij werd op nieuw gepakt. Vijf jaar geleden verliet hij zijn vrouw en kinderen, met wie hij in onmin leefde. Telkens keerde hij echter bij zijn vrouw terug en bij verschillende gelegenheden had hij bedrei gingen geuit tegen haar en tegen de kinderen, drie knapen, waarvan de oudste nauwelijks den leeftijd der lagere school was ontgroeid. Vandaag heeft de man. die pas uit de gevangenis ontslagen was. aan zijn noodlottig voornemen uitvoering ge geven. De oudste knaap had de woning reeds verlaten, toen zijn vader vanmorgen het huis binnendrong en een doodelijk schot op de vrouw loste Een schot op het jongste kind. een Jongetje van ruim vjjf jaar miste, doch een schot op het tweede kind. een negenjarigen knaap, trof den jongen in het boven lichaam. De man vluchtte weg en en zoo yeneei. aut ue yi wi ste dingen in het leven de eenvoudigste zijn. schoot zichzelf later neer aan den kant van den weg. die leidt van Nieuwen hagen naar dc gemeente Ubach over Worms. Toen het lijk van den man gevonden werd en de vreeselijke ontdekking in de woning van de vrouw werd gedaan, zorgde men in de eer ste plaats voor het kind. Het bleek, dat de jongen een schampschot had opgeloopen. Hij is in gezelschap van zijn jonger broertje nog naar zijn grootvader van moeders zijde, zekeren R. Scliaesberg gegaan, om hem van de verschrikkelijke gebeurtenis in kennis te stellen. Nadat dokter Schneiders den jongen had verbonden, is hij naar het zie kenhuis te Heerlen overgebracht. Marechaussee en politie was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen, terwijl later in den ochtend ook ambtenaren van het parket te Nieuwenhagen aankwamen Zware aardbeving in Zuid-Italië. WENSCHT U VOOR BEHANGSELS een werkelijk groote sortecrlng en lage prijzen? Vraagt dan de collectie ter inzage van HARTS BEHANGSELPAPIERHANDEL Alléén KLEINE HOUTSTRAAT 49, TELEFOON 11279. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. Tc Lochem heeft zich een ontzettend fami liedrama afgespeeld, dat aan zes men schen het leven heeft gekost. 1 Te Nieuwenhagen heeft een man zijn vrouw gedood, een jongen levensgevaar lijk gewond en daarna dc hand aan zich zelf geslagen. 1 De Nederlandsche Omroep krijgt een nieu wen krachtig en zender. 3 De Amsterdamsche rechtbank heeft een automobilist veroordeeld wegens het gebruiken van een autohoorn met te krachtig geluid. 3 De beroemde Russische zanger Fcdor Sjal- japin is op 65-jarigen leeftijd tc Parijs overleden. 4 De Fransche Kamer heeft met groote meerderheid de volmachten van het ka binet-Daladier goedgekeurd. 4 Op Hitler's verjaardag, 20 April, zou een omvangrijke amnestie worden afgekon digd. 4 De Armenraad te Haarlem bestaat dit jaar 25 jaar. 5 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Daladier aan bod. 1 K. de Jong: Matthaus-Passion van Hein- rich Schütz door Bloeniendaal's Chr. Gem. Koor. 2 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Sport in 't kort. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op ij Schitterend papier voor 5ct. de rol. Het loont de moeiteonze etalages te zien!! (Adv. Ingez. Med.) Tien milliard aan bankvoorschotten noodig geacht. De motieven van den dader zijn niet bekend. Wel weet men. dat hij sinds lang met zijn vader in minder goede verstandhouding leefde. Ook acht men verstandsverbijstering niet uitgesloten. Dc boerderij wordt, door dc politie bewaakt, en niemand mag zich voorloopig op het ter rein begeven. Nader vernemen wij nog het volgende- Iemand uit Enschedé, die per auto den Zut- phenschen weg passeerde, heeft tegen twaalf uur hedennacht den brand ontdekt en zich onmiddellijk naar de boerderij begeven. Hij trof daar niemand aan. Dadelijk heeft hij getracht het vee te redden. Het gelukte hem vijf pinken uit den stal te halen. Vijf koeien en een paard zijn evenwel in de vlammen om gekomen. De man ging vervolgens naar buren, die de Lochemsche brandweer waarschuwden, waarna ook tegen een uur de burgemeester van Lochen, de heer R. van Luttervelt. op de hoogte werd gebracht. De Enschedéér was inmiddels doorgereden en had nog den rijksveldwachter gewaarschuwd. Toen de burgemeester ter plaatse was gearri veerd liet hij, nadat de gruwelijke ontdekking was gedaan, het parket te Zutphen waarschu wen en een politiedeskundige te Arnhem. Na de blussching vond men de stoffelijke resten van één der personen op den vloer. In een der bedden lagen de oude man en de oude vrouw die in hun slaap zijn overvallen. De anderen lagen op den vloer. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de dader zich eerst heeft willen ophangen in een dichtbij gelegen den nenbosch. Daar is althans een stallantaarn gevonden. Op 50 meter afstand van de wo ning is de bijl gevonden waarmede de moor den ongetwijfeld zijn gepleegd. De lijken zijn hedenmiddag voor de sectie naar Zutphen overgebracht. Van buren vernamen wij nog dat de zoon in onmin met zijn vader leefde, terwijl men hem algemeen als niet-normaal beschouwde. Zooals te begrijpen valt Is de opschudding, welke het drama te Lochem en wijde omgeving heeft verwekt, buitengewoon groot. Den ge- heelen morgen groepten omwonenden en an dere belangstellenden samen voor de ruïnes van de verwoeste boerderij. Een groote politie macht is op de been om de nieuwsgierigen op een afstand te houden. EEN TWEEDE FAMILIEDRAMA. Nog geen berichten over slachtoffers of schade. 'NAPELS 13 April (Stefanii Van morgen omstreeks vier uur heeft een sterke aardbeving de bevolking van verscheidene Zuid-Italiaansche plaat sen opgeschrikt. Tot dusver is niet ge bleken. dat er slachtoffers te betreu ren zijn of schade is aangericht. De beving is door alle seismologische insti tuten waargenomen. Men veronder stelt. dat het epicentrum zich in zee bevindt. Ook het Kon. Ned Meteorologisch Instituut te De Bilt heeft de aardbeving geregistreerd. VLIEGONGELUK IN FRANKRIJK. Dinsdagmiddag is 'oij Cugnaux in Zuid- Frankrijk een bommenwerper slecht neerge komen en in brand geraak t De toestand van een officier en van een onderofficier is hopeloos. De toestand van een officier en twee onder officieren is ernstig. Schuschni^g's „geheim dossier^. Berichten van de „Daily Hprald" van Duitschc zijde tegengesproken. BERLIJN, 12 April lA.N.P.t Het Duit.sche Nieuws Bureau deelt mede. dat het Engelsehe Labourblad Daily Herald op sensaüoneele wijze een bericht heeft gepubliceerd, volgens het welk geheime stukken van Schuschnigg en zekere documenten door een vertrouweling van Zernatto naar Engeland zouden zijn overge bracht. Bij deze papieren zou zich ook een instructie aan de nationaal-socialisten in Zuid Tirol bevinden. Zelfs wordt beweerd, aldus het D.N.B dat daarbij ook brieven van den Führer zouden zijn. betrekking hebbende op de natio- naal-socialistische beweging Deze publicatie is een bewuste en grove ver- valsching, aldus het D.NB. Dergelijke brieven van den Führer bestaan evenmin als even- tueele instructies van partij-instanties aan Zuid-Tirol. Van denzelfden aard is volgens het D.N.B. een ander bericht van de Daily Herald, volgens hetwelk de Führer de vorming van een Su- detenduitsch legioen zou hebben bevolen naar het voorbeeld van het Oosten rij ksche legioen Ook dit bericht is van het begin tot het einde uit de lucht gegrepen, aldus het D.N.B.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1