H. KROESEDE VRIES H. KROESEDE VRIES Met Paschen er op uit W REIJNDERS' BLOEMENMAGAZIJN e^... Uw feestdagen zijn paedkaaftee en (teettipet!! moet U altijd een bril dragen? keip VRIJDAG 15 APRIL 1938 HAARLEM'S DAGBLAD fELISWAAR was de inzet van April niet zoo mooi als die van Maart, maar daar had den we ook nauwelijks op durven hopen. En er valt trouwens ge noeg te genieten, vooral als de zon maar even schijnen wil. Dan is het. alsof alles kleuriger en fleuriger wordt en er frisscher en vroolijker uit ziet. De Primula's van het Vogelenzangsche Bosch. De plantenwereld is nu definitief uit haar winterslaap ontwaakt, de bloeiende bollen velden liggen als reusachtige stalenkaarten onder den matblauwen lentehemel uitgevou wen. In de tuinen heeft de ribes zijn besten tijd al weer gehad, maar de zwavelgele pri mula's bloeien nog volop, evenals de vroege heidesoorten, die het zoo aardig doen in den rotstuin. De primula's kunnen we ook in het wild vinden. Het Vogelenzangsche bosch is er een van ouds beroemde groeiplaats van. Daar staan ze bij tienduizenden tusschen de gladde stam men der beuken. Ook het Naaldenveld was vroeger befaamd om zijn primulaweelde. Doch de overblijfselen daarvan zijn nu hoogstens nog in de tuinen der villa's te vinden. Vooral de oevers van het beekje, dat door het Naaldenveld stroomde, gingen schuil onder een weelde van prachtig-gele bloemen. De te vroeg gestorven natuurminnaar E. Hei mans gaf daar. in een van de eerste jaargan gen van „De Levende Natuur" een enthou siaste beschrijving van, die de moeite van het overlezen dubbel en dwars waard is, omdat we er bovendien uit leeren, wat er in de laatste dertig jaar verloren is gegaan in deze om geving. En dat is heel wat. De „sleutelbloemen". De Hollandsche naam van de primula is sleu telbloem en daar is een aardige legende aan verbonden, waarin verteld wordt hoe Petrus, die een dagje ouder begon te worden, zich liet verschalken door een booswicht, die toen Petrus een uiltje knapte, ongemerkt den hemel binnen sloop. Toen Petrus ontwaakte en het bedrog ontdekte, was hij zoo verbou wereerd, dat hij zijn grooten sleutelbos uit de vingers liet glippen. De sleutels vielen van ster op ster en kwamen tenslotte op de aarde terecht. In hun val hadden ze echter kleine stukjes van de sterren afgestooten, en waar die terecht kwamen, verschijnen nu elk voor gaar nog de gouden sterretjes der sleutelbloe men, die Petrus aan zijn plicht moeten her inneren. Schoonheid van het polderland. Ook de boschanemoontjes staan in bloei. Die vinden we nog vrij talrijk in den Haarlem merhout en in het Bloemendaalsche bosch. Maar misschien zijn ze daar wel verwilderd uit Thijsse's Hof waar ze in grooten getale staan en heel mooi bloeien. Hoewel ze toch oorspronkelijk in het Bloemendaalsche bosch ook wel in het wild gegroeid zullen hebben. Want al die bosschen langs den duinrand zijn waarschijnlijk overblijfselen van het oude ..Woud zonder Genade" of Schakerbosch", dat eenmaal de geheele streek achter de duinen, van Schiedam tot Kamperduin bedekte. Nog een anderen merkwaardigen vertegen woordiger van hel plantenrijk kunnen we om streeks dezen tijd verwachten: de morielje, een smakelijke paddenstoel, die er op het oog echter erg onooglijk uit ziet. Eigenlijk ver wachten we paddenstoelen, echte herfstkin- deren als zij zijn, heelemaal niet in het voor jaar. Maar de morielje is een uitzondering op den regel en de mycophagen zooals de lief- hebbers van paddenstoelengerechten zich met een mooi woord noemen zien er elk jaar ver langend naar uit. Rauw zijn de bruine rim pelige zwammen net stukjes spons op een steeltje vergiftig door het helvella-zuur dat ze bevatten. Bij het koken wordt dit ech ter onschadelijk. De weidevogels zijn terug. nET groene grastapijt van de weide is nu doorspikkend met duizen den Meizoentjes en zelfs de eerste Pinksterbloemen bloeiden al, toen het zelfs nog Paschen worden moest. En dat terwijl we niet eens een bizonder late Paschen hebben. Langs de slooten pronken de dotters met hun dooiergele bloemen, die uit versche boter gemo delleerd lijken. En boven de weiden buitelen de bonte kieften. joelen de koperroode grutto's en lawaaien de zwart-witte scholeksters. Slechts het tureluurtje waadt rustig en onopval lend door de modderslootjes. tot het ook hem te machtig wordt en het luid keels op een paaltje zijn naam gaat staan roepen, met lange melodieuze .uthalen. Op i.ste plaatsen, waar ze elk jaar terug- keeren en het gras door hen platgetreden is, houden de kemphaantjes verwoede spiegelge vechten, waaraan alleen de mannetjes deel nemen. De wijfjes vertoonen zich daar nauwe lijks en als ze er eens komen, hebben ze on middellijk een heelen troep onstuimige aan bidders achter zich aan, die haar op ondubbel zinnige wijze het hof maken. Overigens be kommeren deze heethoofden, wier Latijn- sche naam Philomachus pugnax. d.i. ruzie zoekende vechtersbaas, luidt zich weinig om de wijfjes. Die moeten maar zien. dat ze alleen de eieren bebroeden en de jongen groot bren gen, terwijl haar gemaal den tijd verboemelt met eten, vechten en slapen. In het polderland. Er schuilt een bizondere bekoring in. nu door ons polderland te zwerven, waar de voor jaarsluchten hoog en fantastisch mooi zijn met bolle blanke stapelwolken, die zich ijdel spiegelen in het donkere water der slooten. De schoonheid van ons polderland wordt eigen lijk veel te weinig gewaardeerd. Men staart zich blind op de vlakheid, die eentonig wordt genoemd, maar ziet niet, hoe de strakke lijn van den horizon fraai gebroken wordt door molens en boerderijen en lange rijen, hooge. slanke peppels. Vooral tegen den avond, als de wes- terhemel in lichterlaaie gezet wordt door de ondergaande zon en boomen en huizen tot inktzwarte dreiging wor den, als witte nevels uit de slooten opstijgen en zich over de weilanden ontrollen, komen we onder de bekoring van de unieke schoonheid van dit landschap. Maar ook overdag is het een vreugd, hier rond te zwerven terwijl de weidevogels de lucht vervullen met hun juichende stemmen. Het kievitmannetje buitelt als dol boven onze hoofden, om de aandacht af te leiden van het wijfje, dat in het gras haar kostbare bonte eieren koestert. Prachtig roestrood zijn de grutto's, die nieuwsgierig naar ons blijven kijken, tot we al te dicht bij hen komen. Dan gaan ze met veel misbaar op de wieken en blijven ons omzweven met fladderende vleu gels. luidkeels hun naam roepend, met een plat-Amsterdamsch accent: grut-to. grut-to, grut-to. De nieuwe Vogelwet eischt, dat we vergun ning hebben van den eigenaar van het land waarop we ons bevinden, om naar de nesten te zoeken. En dat mag dan nog maar tot 20 April, Daarna is het onherroepelijk uit. Vooral den kieviten zal deze maatregel ten goede komen. Dat zullen we tenminste hopen want de laatste jaren is hun aantal sterk ver minderd. Daar was niet alleen het rapen van de eieren schuld aan. doch ook het gebruik van kunstmest, waardoor de maaitijd aanzien lijk vervroegd werd. Bovendien geschiedt het maaien thans vrijwel overal met de machine. En waar de maaier vroeger voorzichtig het nest spaarde, waarvan hij zag dat het eieren of jongen bevatte, daar snijden de scherpe messen der machine nu dwars door alles heen. En dan komt de Mei. Nog is het April, en al is het reeds volop lente, toch is er nog veel voor ons in het vat, dat naar we hopen niet verzuren zal, voor we er van genoten hebben. Nog zijn alle trekvogels' niet uit het Zuiden terug, nog toeven de bonte kraaien in ons land. Maar hun aantal vermin dert snel, en de nachtegaal is al terug, en pro beert aarzelend de eerste strofen van zijn zoeten minnezang. De eerste zwaluwen glip pen over de slooten, 's avonds dansen de mug gen als bruingrijze rookkolommen onder de kap van den hooiberg en de vleermuizen, die in wankelende vlucht tusschen de stallen heen en weer vliegen, vinden reeds rijken buit. Maar het wordt wel Mei, voor de exo tisch gekleurde wielewaal terugkeert en de gierzwaluw zijn rank silhouet tegen den avondhemel teekent. Het wordt wel Mei. voor de hagedoorns zich zullen tooien met een weelde van blanke bloesems, de lucht doordren kend met een zoet aroom. Maart was de maand der beloften, die April voor een deel reeds inloste, maar Mei zal ze pas alle in vervulling doen gaan, met een weelde en rijkdom, die onze stoutste verwach tingen zal overtreffen. IJmuiden, 1938. KO ZWEERES. (Nadruk verboden). PERSONALIA. Aan de Prot.' Christ. Nijverh. School, Tet terodestraat 109 te Haarlem, is benoemd tot leerares in huishoudkunde en waschbehande- ling mej. H .v. Dongen—Torman en tot ass. huishoudster mej. C. H. Eskens. Beiden zijn voorloopig tijdelijk aangesteld. Bloemwerk voorelke gelegenheid voering en tegen de laagste prijzen bij AMSTERDAMSTRAAT 15 TELEFOON 14805 Ruime keuze Luxe Glas- en Kunst-aardewerk (Mosa'i - Porceleinen Vazen - Snijbloemen en Kamerplanten. Zie de lage prijzen in de Hj|| etalage. Beide feestdagen geopend. Bezorgen ook op Zondag, lillllll Adv Ingez. Med.i Voor FRUIT, CHOCOLATERIE en COMESTIBLES naar: Delmonte Zalm, p. blik 49 ct Prima Sardines, 2 blik 25 ct Ananas, p. biik 19 ct Spercieboonen, 2 blik 35 ct Sinaasappelen, 3 voor 10 ct Wijn appelen, 2 pond 25 ct Groote Crape ïruit, p. st. 5 ct Advocaat, 89 ct p. Slesch Div. Wijnen, 69 ct p. Slesch 1 BARTELJORISSTRAAT 1 hoek Smedestr., Tel. 13698 (Adv. ingez. Med.j ARTIS -INZAMELING KEN NEMER LYCEUM. Op een cabaretavond, gegeven door de leer lingen van de lagere klassen van het Kenne- mer Lyceum, voor klassegenooten, ouders en leeraren en den" volgenden avond voor leer lingen der hoogere klassen, was een nummer gewijd aan Artis in noodtoestand. Door een aantal jongens in dierencostuums werd jazz muziek gemaakt, waarna deze „dieren" met bussen in d ehand zich onder het publiek be gaven en een collecte hielden voor Artis. Deze collecte bracht aan kleine bedragen ten slotte een eindbedrag van f 71.40 op. Dit was een groote voldoening voor den biologie-leeraar drs. J. W. Wichers. die den cabaretavond had ingestudeerd en geleid. EEN LEZING DOOR DEN HEEK J. VADER OVER „JEUGDREGISTRATIE". Eenigen tijd geleden werd door een aantal personeelsleden van den Dienst der Werkloos heidsbestrijding en Maatschappelijk Hulpbe toon opgericht de „Haarlemsche Studiever- eeniging van maatschappelijke werkers en werksters". Deze vereeniging, waartoe vele leden van beide gemeentelijke Diensten zijn toegetreden als lid, beoogt haar leden een ruimen blik en grootere ontwikkeling op maat schappelijk gebied bij te brengen. De directeur der Werkloosheidsbestrijding en van de Arbeidsbeurs, de heer J. Vader, werd bereid gevonden voor de vereeniging op Maandag 25 April in het gebouw van den Werkloosheidsdienst een lezing te houden over het zeer belangrijke onderwerp: „Jeugd- registratie". i Deze registratie beoogt n.l. een juist beeld te krijgen van den omvang der werkloosheid onder de jeugd en er bestaat daarvoor veel belangstelling. GROOTE HOUT5TR.137 NAAST IUXOR (Adv Ingez Med.) VEREENIGING .ZUIGELINGENZORG". Aan het jaarverslag over 1937 van de Ver eeniging „Zuigelingenzorg" alhier is het vol gende ontleend. Wijlen de kinderarts E. S. Frank, die zoo veel voor de vereeniging deed, wordt met waar deerende woorden herdacht. De overbrenging van het Centrale Bureau naar het gebouw van den Geneeskundigen Dienst aan de Nieuwe Gracht werd nog voor het grootste gedeelte door hem voorbereid. Het nieuwe bureau daar functionneert tot ieders tevredenheid. Het totale bezoek was weer hooger dan ver leden jaar: 1040 tegen 1030 het vorig jaar. Van die 1040 nieuwgeborenen waren er 1029 uit Haarlem, 4 uit Bloemendaal, 2 uit Aerdenhout, 4 uit Spaarndam en 1 uit Haarlemmerliede. Het aantal huisbezoeken, door de huisbe zoeksters mej. F. Keus en Zr. C. Serné afge legd, was ongeveer even groot als het vorige jaar en bedroeg 8111 (v.j. 8134). Eén moedercursus, welke door 30 moeders werd bezocht, werd dit jaar door dr. A. Dek ker—Jonker gegeven. Het aantal donateurs bedroeg 12 (11). het aantal leden 109 (116) en het aantal begun stigers 26 127 De gemeente Haarlem verleende weer een subsidie van f 4500, de gemeente Bloemendaal van f 25. De Commissie voor Kinderhygiëne in de provincie Noordholland verleende een bijdrage van f 1760. Het verslag der le penningmeesteresse over 1937 maakt melding van een nadeelig saldo van f 1897,35 INGEZ1MEN /TUKKEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt d« Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kovii den inzender niet teruggegeven. Bloempjesdag, lijders aan vallende ziekten. VERGEET-IIET-NIET. Er bestaat een lief klein bloempje, Dat u af en toe wel ziet. Niemand zal zijn naam vergeten, Want die is: „Vergeet-mij-niet". Het herinnert alle menschen Aan hun menschelijke plicht Om er een of meer te koopen, Als 't in hun vermogen ligt! 't Is zoo'n leuk, gezellig bloempje! 't Brengt u in een blijde sfeer. En dan.... wetenschap'lijk heet het In 't Latijn: „kooptermaarmeer". Want de baten zijn voor menschen, Die in deze maatschappij Steun en sterkte nóodig hebben. Toont voor hen uw medelij! In Bethesda helpt men velen. Meer en Bosch doet evenzoo. Koopt een bloem! Voor ieder duppie Krijgt u tien pond dank cadeau! Op den Zaterdag voor Paschen Is heel Haarlem aan de beurt. Negentien April wordt Heemstee Door die bloempjes blauw gekleurd! HET TOONEEL De kievit bij het Best. Door Inspanning Uitspanning „DE JANTJES." Het was te verwachten, dat na het groote succes met „Zeemansvrouwen" D. I. U. het spoedig weer eens met een volksschets zou probeeren. Onze oudste tooneelvereeniging heeft er geen gras over laten groeien en is gisteren reeds gekomen met De Jantjes, dat altijd nog het meest populaire stuk in dit genre is. En ook nu is opnieuw gebleken, hoe voortreffelijk dit soort wex-k de leden van D.I.U. ligt. De opvoering kenmerkte zich weer door het levendige, realistische en overtuigende spel der spelers, door hartelijkheid van toon en die karakteristieke Jordaan-sfeer, welke de stukken van Bouber altijd eigen is. Het éclatante succes, dat D.I.U. ook met De Jantjes behaalde, was wel in de eerste plaats aan den heer Arie Mourik te danken die hoe langer hoe meer een uitste kend regisseur voor dilettanten blijkt te zijn maar ook door de liefde en den ernst waarmee de spelers zich aan dit werk van Bouber hebben gegeven. Door Inspanning Uitspanning stelt met zulk een opvoering van De Jantjes een voor beeld aan vele Haarlemsche dilettanten- tooneelvereenigingen. Ik wil hiermee aller minst zeggen, dat anderen zich nu ook op dit soort stukken moeten werpen, maar zij kun nen uit zoo'n voorstelling leeren. wat ama teurs kunnen presteeren, wanneer de heilige wil en de liefde achter het werk zitten. Men lette er bijvoorbeeld eens op, hoe uitnemend het spel der figuranten in deze opvoeringen verzorgd is Hier is nu eens geen sprake van dood spel, integendeel, allen leven mee in de handeling en zoo maakt het geheel den indruk van één brok leven op het tooneel. Een voortreffelijk staal van samenspel bijvoorbeeld gaf de „knok partij" van Dries en Leendert te zien, niet al leen van de hoofdpersonen, maar ook van alle gasten op dit feest. En Mourik bewijst begrip te hebben van het groote belang van dyna miek: hij laat het tempo verlevendigen en af nemen al naar dat het noodig is. Men lette eens op het tempo, dat Mourik en mevrouw de Vos-Jacobs durven nemen in hun groote scène in n. Zij wachten nauwelijks op elkan ders wachtwoord, de dialoog gaat rik-tik-tik en steeds in een natuurlijkheid van toon, die men zelden van dilettanten te hooren zal krijgen. Toch zou een zoo verblijdend resultaat niet verkregen zijn, wanneer de spelers ook niet in dividueel zulk goed spel hadden geleverd. Dat soort werk het is opnieuw gebleken ligt deze spelers voortreffelijk. Welke prachtig le vende types zagen wij van Leen Ruif rok de Mop -- Tinv Smit Tante Pietje al was deze dan misschien ook wat te jong in verge lijking- met haar zoon Leendert mevrouw de Mon-Lugtig Na Druppel Jan Zwart oom Gerrit en Greet Cornet toffe Jans. Mevrouw de Mon maakte van Na Druppel wel niet een zoo afzichtelijk vrouwmensch als wij ons van vroegere opvoeringen van Bouber's gezelschap herinneren, maar het was toch een uitmuntende en overtuigende creatie. Van de 3 Jantjes won Arie Mourik het als Dolle Dries. Dat hij bij zijn veel-omvattende j taak der regie ook nog de hoofdrol zoo levendig en knap speelde, is een afzonderlijk compli ment waard. Welk een hartelijke volksjongen, was hijKlaas Schoon en Piet Wouda assisteer den hem naar wensch, al was de heer Wouda wel wat oud voor de rol van Blauwe Toon". Maar hij toonde zijn dramatisch talent in het zeer goed voorgedragen lied van „Als de tros wordt losgesmeten" in IV. Mevrouw de VosJacobs was Blonde Greet. Voor een Jordaan-meisje was zij misschien wat te gedistingeerd haar toilet in Hl bij voorbeeld viel een weinig uit den toon maar zij speelde de rol met warm gevoel en zij zong haar liedje zuiver en met entrain, vooral in haar samenzang met den heer Mourik. Jan van Dam typeerde scherp en zonder chargeering de ploertige Leendert en Bep de Mon gaf dramatisch relief aan Door. Loes Stines maakte van de oude Betje een sympa thiek, goed, oud sloofje, al was zij van allen het meest een tooneel-figuur. En welk een werk was er ook van de decors gemaakt! De Prinses Amalia had eigenlijk een „open doekje" verdiend, zoo aardig en goed was die boot. Het is een genoegen, ook voor den criticus, om zulk een voortreffelijk verzorgde en uit stekend geslaagde opvoering bij te wonen. Dat Bouber's stuk het nog altijd doet. bleek wel uit het daverend succes van De Jantjes op dezen avond. Voor D.I.U. deed het ons genoe gen, dat juist op dezen avond de burgemeester, Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk tegen woordig was. Hoe zeer deze belangstelling van den nieuwen beschermheer ook door het publiek op prijs werd gesteld, bewees wel het hartelijk applaus na de toespraak, waarmee de heer D. de Hoop den burgemeester welkom heette. Het was een alleraardigste avond, een voor stelling. welke weer vertrouwen geeft in het dilettanten-tooneel. Op de Paaschdagen komt Bouber zelf met De Jantjes te Haarlem. Moge ook dan de zaal even vol zijn als gisteravond. J. B. SCHUIL. MUZIEK Dienst van Voorbereiding in de Croofe Kerk. Het lijkt wellicht verwonderlijk een verslag over den „Dienst van Voorbereiding tot den Goeden Vrijdag" in de muzikale rubriek te vinden, verwonderlijk zelfs, als men in aan merking neemt dat de muziek een belangrijk bestanddeel uitmaakte. Nu was weliswaar dat aandeel lang niet zoo groot als bij een Orato rium of Passie het geval is, maar toch gaf het geheel van dezen dienst me min of meer den indruk van een Passie, al werden het Evan gelieverhaal en de daaraan door den Dienaar des Woords geknoopte beschouwing nu niet als begeleid recitatief, maar als gesproken woord gegeven en al waren de muzikale be- standdeelen van verschillende herkomst. Ik kan dan ook dezen Dienst niet anders zien dan als één groot geheel. En wanneer ik dus ook over de kern dezer bijeenkomst, de Meditatie van den predikant Dr. J. C. A. Fet ter, schrijf, hoop ik dat deze Evangelie dienaar dat niet als ongepaste inmenging zal opvatten, nog minder als critiek. Inderdaad: van critiek is in dit geval natuurlijk geen sprake. Ik kan alleen zeggen, dat de Meditatie elkeen, die de nooden van onzen tijd gevoelt, diep moest treffen. Ook in de meditatieve ge deelten der klassieke Passies vindt men min of meer den geest van hun tijd weergegeven; de beschouwing van Ds Fetter had in de ver- troebeldheid van den onzen stof te over. Zijn eerwaarde stelde een vergelijking op tusschen Christus en den Messias, wiens komst de Jo den verwachtten om Jeruzalem tot hoofdstad en beheerscheres der wereld te maken. Dan zou een rijk van gerechtigheid op aarde ko men, dan zouden de zwaarden tot ploegen omgesmeed worden en de volkeren niet meer tegen elkaar opstaan! Dit is ook Jezus' ver wachting geweest, en ook reeds voor hem hebben anderen (de schrijver van Jesaja 53 en Plato) zich geuit in den zin, dat een rijk van liefde en gerechtigheid in het hart van den mensch kan wonen. Doch hoe ver zijn we daarvan nog verwijderd. Jezus is bespot en gehoond door Semieten en door Ariërs, door Joodsche schriftgeleerden en door Romeinen. Eenstemmig was de menigte in haar hoon, en wat zulk een eenstemmigheid der menigte beteekent hebben we in onze dagen weer er varen. En toen Christus de woorden aan het Kruis sprak heeft aanvankelijk alleen een der medegekruisigden Hem begrepen, en pas na dat Hij den geest gegeven had ging bij den hoofdman der Romeinen het licht op: te mid den der duisternis straalde het licht der liefde. Zoo is het ook gegaan op den 30sten Mei 1431, toen Jeanne d' Are als heks werd ver brand. En door onze boosheid zijn we er aan schuldig dat Christus ook in onze dagen nog telkens gekruisigd wordt, en we leven in een werelddeel, waarin het gezond verstand vaak schijnt verloren gegaan te zijn. Toch willen we trachten Hem te zien opdat Zijn rijk van gerechtigheid kome. Deze zinrijke meditatie vormde het middel punt van den Dienst. Zij werd voorafgegaan door koorzangen, die zich aansloten bij de ge lezen Evangeliegedeelten. Het gem. koor Poly hymnia onder leiding van W. Hespe bracht die ten gehoore. Na het verhaal der gevange neming zong het „O bone Jesu" van Palestrina en het koraal uit Bach's Matthaus-Passion ,0 Haupt voll Blut und Wunden" en het was merkwaardig dat na de sereene muziek van Palestrina die van Bach volstrekt niet de mindere bleek, maar de verklanking door .Polyhymnia" was dan ook in beide werken zeer mooi en vol wijding. Na het verhaal van de Kruisiging werden „Ave Verurn" van Mo zart en „Du Hirte Israëls" van Bortniansky gezongen: twee overbekende en in stijl ver wante werkjes, die echter in dezen Dienst en in dit kerkgebouw nog veel grooteren indruk maakten dan als gewoonlijk in de concert zaal. Geheel immaterieel klonk deze zang in de hoog overwelfde ruimte en zuiver bleef alles ook in de moeilijke overgang van „Ave Verum". Maar het laatste door het koor ge zongen nummer. ..Was mein Gott will" van Bach klonk niet zoo goed en zoo zuiver. En Pachelbel's koraalvoorspel over „O Lamm Gottes, unschuldig", dat op de meditatie volg de liet teveel de opzettelijkheid der muzikale combinaties en de mechanische onvolkomen heid van de gebruikte orgelregisters verne men, dan dat het als vergeestelijking van het zooeven gesprokene aanvaard kon worden. Majestueus klonk ons door George Robert bespeeld prachtig orgel echter in de begelei ding van den gemeentezang en in Bach's Ko raalvoorspel. dat dezen Dienst besloot, een Dienst, die door de A. V R. O. georganiseerd was en die voor een alle beschikbare plaatsen vullend gehoor gehouden werd. K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10