ERNEST SOLVAY. TUIN CAMPCORSET Nieuwe Uitgaven Grasmachine Boogaard'sPlaatsingbureau 2e MEISJE Stofzuigers Aank. jongen gestoft, zit- en slaapkamer H eerlijke Cake per ons 10 cl F. RIKKERS EEN MOTORRIJWIEL IS GEEN FIETS FRANS P. VAN RUMPT Groenten en Fruitpaleis 'tCentrum Speciale Openingsreclame W.C.BERGISCH-Bandagist b'Ü riste* £ödt V R TT n A G 15 APRTt 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Uitvinder, filantroop en industrieel. Bij den honderdsten gedenkdag van zijn geboorte. Den lGden April is het honderd jaar geleden, dat de Belgische uit vinder, industrieel en filantroop Ernest Solvay werd geboren. Alle scheikunde-lcerboeken vermelden het naar hein genoemde procédé om soda uit keukenzout te bereiden. Deze vervaardigingsmethode maak te een rendeerende productie van soda mogelijk; het beteekende voor de industrie een besparing van hon derden milliocnen franken, waarvan er ettelijke in de kas van den uitvin der belandden. Zijn verworven for tuin besteedde Solvay voor de stich ting en instandhouding van weten schappelijke en cultureele instellin gen; tijdens den wereldoorloog was hij de initiatiefnemer en organisator van de hulpverleening aan de bevol king van het bezette België. Hij ge noot een populariteit zooals zelden iemand voor hem. ERNEST SOLVAY werd den 16den Aprü 183S te Rebeck-Rognon. een dorp in het Waalsche gedeelte van Bra bant, geboren, zijn vader was eige naar van een steengroeve, tevens zout- zieder en grossier in olie en zeep. Ernest volgde te Rebecq het lager onderwijs en bezocht daarna een kostschool, tezamen met zijn twee jaar jongeren broer Alfred. Terwijl Alfred in Engeland vertoefde om zich in den handel te bekwamen, moest Ernest wegens een ernstige ziekte thuis blijven. Hij werkte op het kantoor van zijn vader en in zijn vrijen tijd studeerde hij en nam hij proe ven op het gebied van de natuur en de schei kunde. Zijn oom Semet, directeur van de gasfa briek te St. Josse-Schaerbeek liet, getroffen door diens aanleg voor scheikunde. Solvay bij zich komen en stelde hem aan als tweeden directeur van de fabriek. Daar bestudeerde Ernest het bedrijf en zette zijn proeven voort. Het gelukte hem verbeteringen aan te bren gen in de verwerking van het ammoniakhou- dende spoelwater der gasfabriek en op 23- jarigen leeftijd ontdekte Solvay zijn nieuwe methode: met. behulp van ammoniak keu kenzout omzetten in soda. Soda, een onmisbaar product. Deze stof, het natriumcarbonaat, is een product dat in de hedendaagsche industrie een rol van groote beteekenis speelt. Reeds de Perzen, Grieken en Romeinen der oud heid kenden het als reinigingsmiddel. Behal ve het gebruik in iedere huishouding en keuken en voor het ontharden van water, hebben de moderne industrieën nieuwe toe passingen van soda mogelijk gemaakt: voor de glas- en zeepfabricage, de papier- cellu lose- en textielnijverheid, de zuivering van petroleum, de bereiding van kleurstoffen is soda noodzakelijk. De soda-wereldproductie, ongeveer 350.000 ton bedragend ten tijde dat Solvay zijn uit vinding begon te exploiteeren, steeg tot 3.5000.000 ton voor 1914. terwijl tegenwoor dig Noord-Amerika alléén ruim 4.000.000.000 K.G. voortbrengt. Nederland voert jaarlijks 40 a 50.000 ton soda in met een waarde van meer dan f 2.5G0.00C. De grootheid van de uitvinding van Solvay ligt in de buitengewoon economische wijze waarop de goedkoope grondstoffen, keuken zout en kalk, worden verbruikt, terwijl am moniak. hetwelk de soda veel te duur zou maken, uit de bijproducten wordt terugge wonnen. Deze mogelijkheid bracht de oplos sing van een gewichtig technisch probleem: de omzetting van keukenzout, dat in vrijwel onbeperkte hoeveelheden in de natuur voor komt, in soda waarna de vraag steeds meer en meer toenam. Twee uitvinders: Leblanc en Solvay. Anders dan bij het zuinige ammoniakproces van Solvay werkten tot dien tijd de sodafa- brieken volgens de methode van Leblanc, den eigenlijken grondvester der soda-industrie. Tegen het einde van de 18e eeuw had de Fran- sche regeering een prijsvraag over sodaberei- ding uitgeschreven. De geneesheer Nicolas Le blanc was de prijswinnaar. Hij gebruikte zwa velzuur ter omzetting van het zout en verkreeg chloorverbindingen als bijproduct, die een ren dabele exploitatie mogelijk maakten. Bijna een eeuw bleef zijn werkmethode in gebruik. Toen echter chloorverbindingen langs electrolyti- schen weg goedkooper geproduceerd werden, verviel de bijkomstige gunstige factor en het procédé van Leblanc werd vervangen door het meer economische systeem van Solvay. Terwijl Solvay door zijn uitvinding tot rijk dom en aanzien was gekomen, verliep het leven van Leblanc minder gelukkig. Alle resultaten van zijn werk zag hij zich ontnomen: zijn fabriek werd in beslag genomen, de hem toe komende belooning op de prijsvraag werd nooit uitgereikt. Tot, wanhoop gebracht en diep te leurgesteld maakte Leblanc in 1806 een einde aan zijn leven. Ernest Solvay had eveneens geen .onmiddel lijk succes. Zijn familie had hem in staat ge steld een kleine fabriek te vestigen, welke hij samen met zijn broef Alfred, ook in latere jaren zijn trouwe medewerker, dreef. Zij had den aanvankelijk veel tegenspoed; door een gasuitstrooming werden de oprichters bijna gedood, de schuldenlast steeg hun geheele onderneming scheen een volkomen mislukking. Maar door de verbetering van het een of ander onderdeel van de installatie wist Ernest de fabriek tot bloei te brengen. Het resultaat van zijn arbeid was een oogen- blikkelijk vergroote productie en een bedui dende prijsverlaging. In 1824 kostte een ton soda f 360: toen Solvay begon te werken was de prijs f 160 en zijn bereidingsmethode ver laagde de kosten tot f 40 a f 50 per ton. In 1863 had Solvay zijn eerste fabriek te Couillet bij Charleroi opgericht. Ondernemin gen in België. 'Frankrijk en andere landen volgden. Niet minder geniaal dan zijn techni sche capaciteiten waren de organisatorische talenten en commercieele inzichten van Sol vay. Zelden heeft een uitvinder op een wijze zooals hij de vruchten van zijn arbeid kunnen plukken. Een voorlooper van Einstein? Behalve uitvinder en industrieel was Ernest Solvay een wetenschappelijke onderzoeker een geleerde, die de moeilijkste problemen bestudeerde, welke het menschelijke denken ooit bezie hielden. Zijn wetenschappelijke en wijsgeerige ideeën over het verwekken en voortplanten van energie, ontwikkeld en samengevat in zijn publicatie „Energétique", getuigen van een zeer voor uitst re venden geest. In een ander werk „Gravitique", in 1894 verschenen, blijkt Solvay de uitkomsten te hebben voorzien, die Einstein later in zijn al- gemeene relativiteiasleer opstelde. Het is verbazend op hoeveel gebieden Solvay studies verrichtte, vooral daar hij een zeer eenvoudige schoolopleiding had genoten en zijn ruime kennis door zelfstudie was verkregen. Vijftig jaar geleden, in 1888, stichtte Solvay na overleg met zijn vriend dr. Paul Heger het „Institut de Physiologie". Op soortgelijke wijze ontstonden de internationale instituten voor natuurkunde en voor scheikunde, het „In stitut de Sociologie" en verschillende onder wijsinrichtingen. Dank zij de vrijgevigheid van Solvay verrezen aldus een reeks van wetenschappelijke instellingen, bekend onder den naam van „Instituts Solvay". Onze be roemde landgenoot prof. H. A. Lorentz be kleedde het voorzitterschap van deze orga nisatie. Door Solvay zijn opgericht de „Ecole des Sciences politiques et sociales" en de „Ecole de Commerce" te Brussel, waar de graad van handelsingenieur kan worden behaald. In 1912 schonk Solvay aan zijn instellingen een be drag van een millioen franken om studie beurzen voor Belgische geleerden en verschil lende wetenschapelijke onderzoekingen te be kostigen. Ook steunde hij cultureele instel lingen van arbeiders. Economische denkbeelden. Solvay had mede veel belangstelling voor economische en sociale onderwerpen. Hij was van 1893 tot 1900 lid van den Senaat en ontwikkelde daar zijn sociale denkbeelden, uiteengezet in zijn boek „Notes sur le Pro- ductivisme et Comptabilisme". Met „pro- ductivisme" werd bedoeld een regeling van de productie over de geheele wereld volgens een vastgesteld plan, waarbij door bepaling van productiemaxima en een minimumprijs de marktprijs constant zou worden vastgelegd. Het „comptabilisme" had betrekking op het monitaire verkeer: Solvay beschouwde het muntsysteem als afgedaan en bepleitte een giro- en clearingverkeer als grondslag van de transacties. Tijdens den wereldoorlog, na de bezetting van België, organiseerde Solvay de distributie van voedsel en kleeding aan minvermogen den. Door zijn invloed werd het „Comité Na tional'' opgericht, dat de hulpverleening in geheel België verzorgde. Voor deze instelling schonk hij 1.000.000 fr. Dit zegenrijke werk stond eerst onder bescherming van de gezan ten van de Vereenigde Staten en Spanje en werd na de deelname van Amerika aan den oorlog omgezet in de „Commission Hispano- Neelandaise", waarvan de Hollandsche mi nister-president van Vollenhoven bescherm heer was. Deze hulporganisatie was door Solvay in het leven geroepen. Door geheel België werd Solvay geëerd; hij genoot een groote populariteit. Dit bleek bij de viering van zijn 75sten en 80sten ver jaardag. Na zijn overlijden hij stierf den 26sten Mei 1922 eerde zijn land hem door een nationale huldebetuiging en de oprichting van een standbeeld in Brussel, dat den lSeu October 1932 werd onthuld Solvay's sodaproces beheerschte heden de productie, hoewel de elctrolytische bereiding geleidelijk een concurrentie begint te vormen. Zou de electriciteit. de natuurkracht welke onze geheele techniek steeds meer en meer verovert. de sodaproductie volgens Solvay verdringen? Maar ook in dat geval zal de door Ernest Solvay geschapen nijverheid blijven voortbestaan, evenals de wetenschap pelijke instellingen, welke zijn naam dra gen. (Auteursrecht voorbehouden) CAROL SUGAR. WILLEM KLOOS. Een dezer dagen nauwelijks een week na het overlijden van den grooten tachtiger Willem Kloos verscheen een bloemlezing uit het werk van den dichter. Het boekje is samengesteld en van een inleiding voorzien door Martien Beversluis en uitgegeven door Bosch en Keuning te Baarn Libellenserie no. 312 313). HET BOEK VOOR DE JEUGD. Bij de Amsterdamsche Boek- en Courant- Maatschappij verscheen Het Boek voor de Jeugd, ruim'750 bladzijden dik, vol verhalen, verzen en illustraties, keurig uitgevoerd, met een hooggestemde en warm aanbevelende in leiding van Prof. Casimir. Er staat ongetwij feld veel moois in dit boek. en veelzijdig is het ook sprookjes van Andersen en van Nienke van Hichtum, verzen van Huygens en Jan Prins, verhalen van Jacob van Lennep en Cor Bruyn. Of iedereen echter Multatuli's Saïdjah en Adinda en Vondel's Kinderlijk ge schikte jeugdlectuur zal vinden, staat nog te bezien. Wordt het boek als „voorleesboek" ge bruikt in het gezin, dan zal men er. dunkt mij, het meeste plezier van beleven. Vrouwenstrijd in Egypte. Ofzal ze zoeken naar een compromis tus- schen deze beide levenshoudingen om haar echtgenoot en alle partijen in het moderne Egypte te vriend te houden? Deze brandende vragen worden op 't oogen- blik in het land aan den Nijl druk besproken en bediscussieerd, vooral in de vooruitstreven de vrouwenkringen, die van het voorbeeld der jonge koningin een aanmoediging of een rem ming van hun streven tot vrijmaking der Egyptische vrouw verwachten. In dit verband is het juist op het oogenblik wel aardig, eens iets te vertellen van de Egyp tische vrouwenbeweging en haar geschiede nis. De eerste zichtbare demonstratie van een eigenlijken strijd der vrouw om haar rechten had in Egypte eerst in 1919 plaats, in de woe lige dagen der revolutie; veel later dus dan in de Westersche landen. Toen zag men het voor het Oosten verbluffende verschijnsel, dat de vrouwen van de hoogste politieke auto riteiten haar harems verlieten en de straat op gingen om voor het vaderland te mani festeeren; een gruwel in de oogen van den ouderwetschen Egyptenaar. En toen hierdoor eenmaal het ijs gebroken was, namen de vrouwen weldra den strijd voor haar rechten in handen. Twee voorname punten telde haar program: vaststelling van een huwbaarheids- grens voor meisjes, waardoor de kinderhuwe lijken zouden verdwijnen en toegang voor de meisjes tot de openbare onderwijsinrichtin gen. Toen de vrouwen eerst een heel klein, dapper troepje met haar eischen voor den dag kwamen, werden ze algemeen voor dol driest en krankzinnig verklaard, maar kwam het nu. omdat de elite der dames tot de geëmancipeerden behoorde of door in vloeden uit het Westen? Heel lang behoefden ze niet te strijden. Reeds een jaar later kwa men de beide eischen er met vlag en wimpel door. De huwbaarheidsgrens voor meisjes werd op 16 jaar vastgesteld en de scholen werden voor haar geopend. En weldra krioelde 't op de lagere en middelbare scholen van leergierige juffertjes en enkele jaren later werden ook de universiteiten en vakscholen stormerderhand veroverd. Andere jonge da mes gaven er de voorkeur aan. in Europa te gaan studeeren, zoodat een ware uittocht plaats had. De eerste vrouwen, die dapper in den geslagen bres sprongen, effenden den weg voor verdere evoluties. En zooals te ver wachten was weldra strekte de Egyptische vrouw haar invloedssfeer ook uit tot de re gionen van de politiek. De eerste partij, die aan haar eischen ge hoor gaf, was de toenmaals nog zeer mach tige Wafd, die weldra vrouwelijke strijders in haar rijen telde. Op het laatste Wafdcongres van twee jaar geleden traden hier zelfs vrouwen op als politieke spreeksters. Maar... verder gingen de veroveringen niet. Noch het actieve, noch 't passieve kiesrecht werd haar tot dusverre toegestaan. Ze blijven echter hopen Dat ze overigens zeer actief zijn. bewijst een moedige stormloop van de feministen op een geheel ander gebied: ze kwamen een jaar ge leden opeens voor den dag met den eisch aan het ministerie van eeredienst. dat de oude Mohammedaansch-theologische hooge- school de „Aibzar" voor vrouwen zou worden opengesteld. De heele wereld kreeg er een schok door en vooral de orthodox-Egyptische wereld sprak weer de woorden „krankzinnig" en „doldriest" De opzet gelukte dan ook niet: ze stuitte op den tegenstand van de Mohammedaansche geestelijkheid, de geboren vijandin van alle vrouwenemancipatie. Wat dezen tegenstand zoo taai maakt, is juist het feit, dat hij wor telt in den Islam zelf. In orthodox-Mohamme- daansche kringen schat men volgens het zeggen tenminstede vrouw zeer hoog, kent men haar een onbeperkte macht toe in het gezin en wenscht men haar uit eerbied en als teeken van hoogachting te beschermen tegen de gevaren van de buitenwereld (vandaar dan de harems i. Misschien zal de Egyptische vrouw langs den weg der evolutie meer bereiken op dit gebied als eerst maar eens, niet van boven af en met geweld maar door vrije keus van de Egyptische mannen, die het Westersch-georienteerde huwelijk gaan prefereeren, alle harems weg zijn, dan komen de andere verbeteringen in de positie der vrouw wellicht vanzelf. Een verblijdend teeken is, dat het puur- Oostersche polygame huwelijk met harem en verdere ongewenschte toestanden, inderdaad hoe langer hoe meer in Egypte begint te ver dwijnen. Zeer zelden nemen de jonge Egypte- naren zich nog meer dan één vrouw; de jonge vrouwen wenshcen, na eenige jaren van studie en vrijheid, geen haremdwang meer en (wat 't meeste zegt!) de moderne jongeman nen geven aan ontwikkelde meisjes verre de voorkeur boven het ouderwetsche type, dat van toeten noch blazen weet. Wanneer nu de moderne echtparen, die een voorbeeld voor hun land willen zijn, maar niet te zeer vervallen in de gebreken van het Westersche huwelijk, dan lijdt het geen twij fel, of de tegenstand van een vorig geslacht zal ook op dit gebied eerlang worden over wonnen Paaschreclame Een heerlijk stuk Lavender-zeep of een groote tube tandpasta CADEAU, bij aankoop van 50 cent aan winkelwaar. Drogisterij VEEN Iepenstr. 2, bij Schoterboschpl. Zal de ponge koningin meehelpen of tegenhouden? Gespannen verwachting in geëmancipeerde kringen. Een jonge zeer ontwikkelde, uitstekend opgevoede vrouw, werd onlangs de levensgezellin van den Egyptisehen koning en de gespannen aandacht van de geëmancipeerden onder haar is op deze -onge koningin gevestigd Wat zal ze doen? Zal ze tot op zekere hoog- p. hoewel natuurlijk niet letterlijk zich ;aan verstoppen achter de eeuwenoude ha- remmuren? Zal ze het vrije, franke leven van voor haar huwelijk eenvoudig voortzetten? parasols /slang koopt men bij Z/Z'een£ T/outstrgg Laarfem Mag. open: v.m. 8-n.m. 3 u Zaterdag tot 9 uur. Getrouwd: PIET KALF en HENNY WITKAMP die hiermede hartelijk dank zeggen voor de betoonde be langstelling. Bentveld, 15 April 1938 Met diepe droefheid geven wij kennis van het over lijden van onze innig ge liefde Vrouw en Moeder Helena Miché, geb. Van Loei'U,^ in den ouderdom van 41 jaar. C. A. J. MICHé HELENA Haarlem, 15 April 1938 Sterreboschstraat 62 De teraardebestelling zal plaats vinden op Maan dag 18 April a.s., te 11.30 uur, op de Nieuwe Alge- meene Begraafplaats aan den Vergierdeweg. Vertrek van Sterreboschstraat 62. te 10 uur. Bij vonnis der Arr. Rechtb. te Haarlem d.d. 5 April 1938 is ver klaard in staat van faillisse ment J. DE VRIES, winkelier in damesmodeartikelen te Heem stede, Binnenweg 116 met benoe ming van den E.A. Heer Mr. J. H. P. E. Mijnssen, lid van ge melde rechtbank tot Rechter commissaris en Mr. H. O. Drilsma te Haarlem Verspronck- weg 72 tot curator. Haarlem, 14 April 1938. De curator. Mr. H. O. DRILSMA Haarlem H. VEEN Chirurg AFWEZIG TOT 22 APRIL. P. de Wilde BAAN 13 AFWEZIG TOT 25 APRIL. OP UW NIEUWE FIETS óók een nieuwe lamp. Maar dan meteen het beste' m 6.25 7.25 8.—. „ZE GAAN JAREN MEE". Verlangt beslist dit merk. Imp. Heerengracht 308, A'dam Keuken-werkmeisjes, 2de alleen en dagmeisjes, v.g.g.v. gevraagd en aangeboden. Jansstraat 56 Tel. 14170 Met Mei gevraagd te naariem zelfst. kunn. werken. Niet ben. 25 j. Keukenmeisje aanw. Br. no. 8974 bur. van dit blad Fabriekskantoor vraagt Steno-Typiste met kantoorroutine. Br. m. verl. salaris no. 8988 bur. v. d. blad MAISON HARTJE Dameshoe den, vraagt voor direct Verkoopsters voor het seizoen. GROOTE HOUTSTRAAT 97. TE HUUR Gevraagd gem. kamers met gebruik van keuken. Br. met prijsopg. no. 8995 bur. van dit blad Nieuwe prima Stofzuigers, groo te zuigkracht en langdurige ga rantie. met alle hulpstukken vanaf 25.—. J. SCHREYERS 78 KI. Houtstraat 78 Te Huur gevraagd Garage, onderstuk of werkplaats geschikt voor berging van 3 a 5 auto's. Br. no. 8993 bur. v.d. blad gevr., leeft. 15 a 16 j. bij J. Rutte Pres. Stevnstraat 24, H.N. NETTE BEDIENDE Direct gevraagd een nette be diende voor expeditie en winkel- werk. Aanmelden Vrijdagavond 8 uur Aalsmeer's Bloemenhuis, P. Kiesstraat 36, Haarlem. Bejaarde dame zoekt zonnige met centr. verw. en voll. pens. in Bl'd. Br. no. 8983 bur. v.d. bl. ZANDVOORT Aan de prachtige Zandvoort- schelaan enkele ongemeubileer de. moderne woningen villa- bouw te huur. vanaf 20.— per maand. Te bevragen Zandvoort- schelaan 54 en Amsterdam: Vasco da Gamastraat 28 huls, West. TE HUUR vrij heerenhuis aan den Jans- weg. zeer geschikt voor pension of in tweeën te bewonen. Inlicht. Makelaarskantoor JOH. STAM. Stationsplein 13. GEVRAAGD huis in Haarlem of omgeving ln ruil voor moderne villa m. gar., 5 gr. kamers, compl. badk., gr. v. en a. tuin. Br. no. 8986 bur van dit blad Wynhuys de Guide Druyf „Slechte dranken „drinkt men vaak „Maar nooit uit „Neérland's Oudste „Zaak!" Troebele Limonades: Aardbeien. Abrikozen, Ananas Citroen. Frambozen, Grape fruit, Sinaasappel 0.70 Heldere Limonades: Aardbeien. Abrikozen, Ananas Citroen. Frambozen, Grena dine, Grosaille, Kersen, Na- poli taine, Perziken. Sinaas appel 0.65. (In maath. fl. van 3/4 Liter). Heer en Dame vraagt gem. zit- en slaapkamer met pension, alles inbegr. Br. met prijsopg. no. 8996 bur. van dit blad RADIO TYPE 1938 van 137 voor 55, z. g. a. n. Nog 9 m. gar. Zaanenlaan 9, Haarlem. GIERSTRAAT 30 CRONJESTR. 141 <i{£ismanl AVGX va Qcc>. Cuclv QreccXt 1\tf GROOTE SORTEERING Piqué kraagje 20—30 Satijn kraagje 49 Tres kraagje 45 Garnituur 49 Kinderkraagje 15—20 Katoenen vestjes v.a. 35 Zijden vestjes v.a. 50 Driehoek shawl 25 Zijden shawl 34 Kanten bloem 60 Chabotjes v.a25 Batist ruche per el 32 Crêpe Georgette ruche, per el 36 Ruche, 2 kleuren: blauw met rose, per el 39 Wit met zwart per el 39 Crème met bruin p. el 39 KNOOPEN Koopt daarom Uw D.K.W. r.t. bij den meer dan 12 jaar Hoofdagent van alle D.K.W. MODELLEN, sub-agent D.K.W. AUTOMOBIELEN. Spaarn wouderstraat 105-Telef. 13127 MEER ERVARING. BETERE SERVICE ARIEL - NORTON - VELOCETTE. NOG ENKELE D.K.W. R.T. 1937 voor SPECIALEN PRIJS. sff" Betaling'eventueel in termijnen, ZATERDAGMORGEN 16 APRIL O P E IS I IS G PA ARLAARSTEEG 6 TELEFOON 19105 JAFFA'S 10 stuks voor 44 ct. KLEINE JAFFA'S 3 voor 10 ct., 10 voor 28 ct. GOUDREINETTEN 25 Ct. per K.G.. 14 ct. per pond RUIME SORTEERIXG BUSGROENTEN. AARDAPPELEN alleen lste kwaliteit. GROENTEN t i a Inormaal lage prijzen. Ziet onze uitstalling. Dit is voor Haarlem een verrassing, WIJ VERWACHTEN U PAARLAARSTEEC 6 Daar ons gebleken is, dat onder een anderen naam, namaak wordt verkocht tegen duurderen prijs, willen wij nadrukkelijk er op wijzen, dat HET ORIGINEELE te Haarlem slechts verkrijgbaar is bij NIEUWE GRACHT 35 TELEFOON 11288 Fa. M A iRJR_I id.'('t8« Haarlem p ein inruil- „ti„ Huurkoop Reparatie

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 3