STARK's X Op UW KLEEDING SCHINDELER Bekendmaking Fa Van Vastenhoven bezoek bij kapelmeester van der Glas. 7AT ER DAG 16' APRIL 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 2 örieduizeudste voorstelling van Fritz Hirsch. „Die Lustige Witwe", met Hildc Harmat. Bilde Harmat en Fritz Hirsch in „Die Lustige Witwe". Meer dan zestig operette's werden door de Fritz Hirsch Operette ten tooneele gebracht en steeds werd het peil van het gebodene ge handhaafd. Ter viering- van het feit dat er 3000 voorstellingen zijn gegeven zal op Zon dag 24 April a.s. (8 uur) in den Stadsschouw burg alhier een enkele feestelijke voorstelling gegeven worden van Franz Lebar's ..Die Lustige Witwe. Fritz Hirsch heeft dit werk geheel opnieuw bewerkt en geënscèneerd. De titelrol wordt vervuld door de ook in Holland befaamde kunstenares Hilde Harmat. Als haar partner in „Die lustige Witwe" treedt op Egon Karter, in de rol van Danilo. De overige rollen worden vervuld door Hilde von Prix, Liesl Frank. Otto Aurich, Eguinaldo fialghini, Fritz Hirsch. Walter Triebei e.a. De regie is van Paul Harden, het orkest staat onder leiding van Hans Lichtenstein. GROENTEN- EN FRUITPALE1S T CENTRUM" GEOPEND. Hedenmorgen is aan de Paarlaarsteeg 6 het groente- en fruitpaleis ,,'t Centrum" ge opend. In de beide étalages aan weerszijden van den ingang zijn de groenten en de vruch ten op aantrekkelijke wijze uitgestald. Ook in den winkel zijn de producten op overzichte lijke wijze geëxposeerd, zoodat de cliëntèle gemakkelijk haar keus kan bepalen. Het ge heel maakt een fleurigen. frisschen indruk. ACENDA Heden: ZATERDAG 16 APRIL Palace Filmae: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. La Gaité, Raaks: Optreden van Tummers en Angela Tosnerova. Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Ver. Rott. Hofstad Tooneel met „Jeugd zoekt werk", 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Een stad op stelten" 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: De Wiener Sanger Knaben. Op het tooneel Greta Keller, 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema PalaceShirley Temple in „Heidi" 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Honderd mannen en een meisje", geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Het geheim van den halfbloed" en ..Het Circuskind". Teyler Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij Frans Hals Museum: Tentoonstelling Dinge- mans. ZONDAG 17 APRIL Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Ensemble Bouber: „De Jantjes". 8.15 uur. Dancing H.K.B.: „The Margians Band". Gent. Concertgebouw: Maloïtz, telepaath. 8.15 uur. La Gaité, Raaks: Optreden van Tummers en Angela Tosnerova. Palace Filmae- 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 18 APRIL Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Ensemble Bouber: „De Jantjes". 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: The Ramblers. Cole man Hawkins. The Melody Makers, The Rythm Maniacs. La Gaité: matinée 3 uur: Tummers en Angela Tosnerova. Dancing H.K.B.: „The Margians Band". Rembrandt: half twaalf uur: „Witte Steen kool", cultuurfilm. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Dinge- mians, 10—5 uur. DINSDAG 19 APRIL Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Palace Filmae: 11—5 uur. Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, Is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op- ^Heden Zaterdag en op eersten Paaschdag zijn de volgende apotheken op Zondag, des avonds na acht uur en des nachts geopend (Zondag 17 April echter tot des avonds 8 uurt P. Th. A. van Rijn. Kleine Houtweg 15. Tel. 10539. S. G. Beckeringh, Apotheek Loomeyer, Zijl- weg 34. Tel. 12495. F. C. Kuipers Azn„ Schoterbosch-Apotheek. Rijksstraatweg 19. Tel. 12711. Van Zondag 17 April, na 's avonds acht uur, tot en met Vrijdag 22 April zijn de volgende apotheken des avonds na acht uur en des nachts geopend: I. Koster, apotheek „Bosch en Vaart". Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Cohen, firma H. Remmers en Zn.. Kruis straat 6. Tel. 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181 Tel 23821. B Blommendaal, Noli's goedkoope apo- th< tCi uissüaal 26, Tel. 11174. De uitbreiding van het Stadhuis. Er is reeds f 120.000 voor beschikbaar gesteld. B. en W. vragen verhooging van dit bedrag tot ƒ348.960. B. en W. schrijven o.a. aan den Raad: In zijn vergadering van 27 November 1935 besloot Uw Raad. o.a. voor de uitvoering van den bouw van lokaalruimte ten behoeve van de 4e en 6e afdeeling der gemeente-secretarie, aan de Koningstraat, hoek Jacobijnestraat. een bedrag ad f 120.000— te onzer beschik king te stellen. Nadat aan eenige architecten een uitnoodi- ging was gezonden om een voorloopig ont werp ter beoordeeling in te zenden, werd. zooals U bekend is, ten slotte den architect Ir. A. J. v. d. Steur, te Amsterdam, opdracht ver strekt tot het maken van een ontwerp met bestek en begrooting op den voet van het door hem vervaardigd voor-ontwerp. De plannen, zooals deze in gezamenlijk overleg met den Gemeente-Secretaris en den Directeur van Openbare Weerken, door Ir. Van der Steur waren uitgewerkt, kwamen in den loop van de maand Mei 1937 in ons bezit. Deze plannen vertoonden echter op belang rijke punten afwijking en uitbreiding van het voor-ontwerp. Het was n.l. mogelijk gebleken een veel doeltreffender aansluiting met hei bestaande Stadhuis te maken, waarmede ver legging van de hoofdtrap samenhing. Be studeering van de ter beschikking staande ruimten leidde verder tot de conclusie, dat alle afdeelingen van de secretarie naar de zui delijk van het hoofdgebouw gelegen ruimten konden worden overgebracht. Het behoeft geen betoog, dat hieruit voor den inwendigen dienst van de secretarie, zoowel als voor het publiek, bijzondere voordeelen voortvloeien. Door den ingang van alie afdeelingen te leggen in de Pandpoort, ontstaat aldaar een ingang speciaal voor de secretarie, zoodat de hoofdingang van het Stadhuis een meer offi cieel karakter krijgt. Het Stadhuis is daar door feitelijk gesplitst in een werkgedeeite en een representatief gedeelte; trouwplechtighe den kunnen b.v. dan plaats hebben zonder storing van den inwendigen dienst. Het herziene plan vraagt evenwel een hoo- gere bouwsom, hetgeen voortvloeit uit het be langrijk meer te verrichten werk. De archi tect heeft ons thans de herziene plannen met kostenbegrooting toegezonden. Deze begroo ting, welke behalve den ruwen bouw ad f 222.600. een bedrag groot f 11.400.bevat voor vloerbedekking, èlectrisch licht, bliksem beveiliging. rioleering-verbetering in het ge- heele Stadhuis, sluit met een bedrag groot f 234.000.— Wij merken hierbij voorts op, dat de cen trale verwarming aanmerkelijk kostbaarder is, dan alleen voor de in 1935 geprojecteerde uitbreiding noodzakelijk zou zijn geweest. Dit hangt samen met ons principieel besluit, om de verwarming van het geheele Stadhuiscom plex en nabij gelegen gebouwen aan het Prin senhof in de toekomst te doen geschieden uit één centraal punt. De thans aan de verwar ming te besteden bedragen passer, in de ra ming van kosten, genoemd in het aan ons uitgebracht rapport van Ir. Unger. Van het bedrag ad f47.000,— is een som van f 15.000,— noodig voor inrichting van het ketelhuis met pompkamer, wat samenhangt met verwar ming der gebouwen om het Prinsenhof en het Stadhuis. Bovendien is daarin opgenomen een bedrag van f 1800,voor luchtkanalen, welke in het gebouw langs de Koningstraat zijn op genomen, terëinde kunstmatige ventilatie in de toekomst mogelijk te kunnen maken. Te vens is opgenomen een bedrag groot f 1500,— voor hoogere kosten, welke met een vloerver warming op de benedemerdieping langs de Koningstraat zijn gemoeid. Deze geheele on- derkelderde ruimte vraagt vloerverwarming voor de onmiddellijk daarboven gelegen ver trekken. De verwarming van de thans te bouwen en te wijzigen ruimten, inclusief de le Afdeeling en kamer boven de Pandpoort, vraagt derhal ve, gerekend als normaal geval, een uitgave van f 28.700,—. In de "kostenberaming is thans opgenomen een post groot f 23.000,voor los meubilair, waarin het hiervoorbedoeld crediet van Uw Raad niet voorziet. In het thans, reeds uitgegeven bedrag zijn o.a opgenomen de salarissen wélke verwerkt zijn aan opname, onderzoek en gereedmaken van het terrein en opnamen van de rioleering van het geheele Stadhuiscomplex; voorts een aan deel in de aangeschafte meubelen der 1ste Afdeeling, benevens de kosten, verbonden aan de werkzaamheden, welke plaats hebben ge vonden ten behoeve van wijziging van de trap nabij de 1ste Afdeeling. Daaraan zijn nog toe gevoegd eenige noodzakelijke verbeteringen, welke aan de leeskamer moesten worden aan gebracht. Bij het thans uitgewerkt bouwplan gaat de beteekenis voor den dienst der Secretarie ver uit boven de oorspronkelijk voorgenomen uit breiding. De 8 afdeelingen der Secretarie zijn zoodanig gegroepeerd, dat het onderling con tact zeer gunstig is; de verbinding met het overige deel van het Stadhuis is nu uitstekend opgelost. Het publiek, is in hooge mate ge diend met een overzichtelijke groepeering der diverse afdeelingen, die uit een gunstig gele gen centrale hal te bereiken zijn. Doordat alle afdeelingen uit het Stadhuis complex. gelegen ten noorden van de Pand poort, verdwijnen, ontstaan mogelijkheden voor verbetering daarvan, die in de toekomst zouden kunnen worden aangevat. De kosten van dit plan bedragen evenwel bijna het drie voudige van het oorspronkelijk verleende cre diet. Desondanks zijn wij van oordeel, dat het thans gevonden bedrag ontstaan is met be houd van de soberheid in uitvoering, welke aan den bouw van de overige Werkfondswer- ken als voorwaarde is gesteld. Daar wij de overtuiging hebben, dat de tot standkoming van een nieuwe phase in den bouw van het Stadhuis, dat thans reeds aan een 100-tal administratieve ambtenaren plaats moet bieden, deze uitgave van f 348.960 motiveert, stellen wij U voor het bij Uw be sluit van 27 November 1935 no. 33 voor den bouw van de uitbreiding van het Stadhuis be schikbaar gesteld bedrag ad f 120.000,te verhoogen tot f 348.960.—. Een ontwerp-besluit bieden B. en W. den Raad ter bekrachtiging aan. ZAAK IN VERLICHTINGS- EN VERWAR MINGSARTIKELEN. De firma Kok, die in Amsterdam drie zaken heeft en daar al 26 jaar met succes gevestigd is. heeft nu ook in het perceel Kruisstraat 5 te Haarlem een filiaal gevestigd. In de bijzon der ruime étalage en in den winkel staan alle artikelen op het gebied van verlichting en verwarming goed overzichtelijk uitgestald. We zagen o.a. een schitterende collectie schemer en gewone lampen, stofzuigers, gasfornuizen en haarden die den lust tot koopen wel zeer ODwekken. En wie eventueel niets beneden van zijn gading kan vinden, kan ook nog boven in de groote toonkamer terecht. Hedenmiddag is dezé nieuwe zaak onder veel belangstelling geopend. Ter gelegenheid hiervan waren reeds hedenmorgen' eenige bloemstukken bezorgd. In de openingsweek wordt aan lederen kooper een verrassing aangeboden. We wenschen aan de firma Kok veel succes toe. is uiv visitekaartje Daarom een costuum van Schindeler, dat zoo'n echt degelijken indruk maakt, een pak, waarvan de kwaliteit afstraalt. Ook in Uw maat hangt er bij ons viijwel zeker zoo'n costuum gereed. Prijzen: 17.90 - 19.50 - 23.00 - 26.00 en hooger. HEeren Kleeding Onderneming Gen. Cronjéstr. 1, Haarlem, Telef. 16045 Wat Schindeler biedt, vindt z'n weerga niet! De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Noordoostelijken tot Noordwestelijken wind, meest zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, eenige kans op regenbuien, iets kouder overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 771.6 m.m. te Blacksod. Laagste 754.6 m. M. te Sodankyla in Lapland. Het gebied van hoogen luchtdruk breidde zich weer over onze omgeving en Zuid- Duitschland uit. De kern ligt nóg ten Noord westen van Ierland. In het Noordoosten van het waarnemingsgebied bleef de luchtdruk laag. ook in het Zuidwesten ligt een depressie. De berichten van IJsland en Noordwest-Ier- land ontbreken hedenmorgen, zoodat de lucht- drukverdeeling in het Noordwestelijk deel van het waarnemingsgebied niet bekejjd is. In Frankrijk waaien zwakke Noordwestelijke winden, de lucht is er meest onbewolkt. Ook op de Britsche eilanden is de wind meest zwak doch uit Noordwestelijke richting, de lucht is er gedeeltelijk bewolkt, met plaatselijk nevel. In onze omgeving, Duitschland, Midden- en Oost-Europa en Denemarken, is de lucht betrokken, met hier en daar motregen. Ook hier is de wind over het algemeen zwak. De weersvooruitzichten voor Eersten Paasch dag zijn niet gunstig. Verwacht wordt, dat de Noordelijke wind aan zal houden, terwijl de temperatuur vermoedelijk iets zal dalen. De lucht zal zwaar bewolkt zijn. met tijdelijke op klaringen, terwijl er eenige kans is op regen buien. In verband met de vele ontbrekende berich ten kan omtrent het weer op Tweeden Paasch dag nog niets gezegd worden. BAROMETERSTAND Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 765 m.M. Stilstand. Opgave van: STIENS, Opticien Gierstraat 27 Tel. no. 16764 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zondag v.m. 4.17 uur; n.m. 16.37 uur. Strand berijdbaar van 9.15—14.30 uur. Maandag v.m. 4.49 uur; n.m. 17.09 uur. Strand berijdbaar van 9.4515.00 uur. telefoonnummers: Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht; 14141. Vanaf 19 APRIL a.s. zijn onze etalages ont ruimd en zijn wij genoodzaakt deze door groötere te vervangen. Hoewel er een schuthok geplaatst moet worden is de TOEGANG TOT ONZE ZAAK VERZEKERD. DE VERKOOP GAAT ONGEHINDERD DOOR OSTADESTRAAT 4 TELEFOON 10415 SINDS 1898. (Adv. Ingez. Med.) Snelle opsporing van vermiste motorrijtuigen gewenscht. Bij het constateeren van de vermissing van motorrijtuigen doet zich het ernstige gebi-ek voelen aan een centrale instantie, die ter stond alle opsporingsambtenaren in Neder land waarschuwt om met de opsporing een aanvang te maken, schrijft ons de K.N.A.C. Derhalve gaan vele kostbare uren verloren, in welken tijd het voertuig over de lands grenzen kan zijn gebracht, waar achterhaling uiteraard minder gemakkelijk Is. dan wel in middels door wijziging van de ingeslagen nummers van motor en chassis of wijziging van de kleur der carrosserie moeilijk herken baar kan zijn gemaakt. De K.N.A.C. heeft zich thans met een adres tot den minister van Justitie gewend niet het verzoek een zoodanige centrale instantie, welke uiteraard van de modernste communi catie middelen, incasu radio, voorzien zou moeten zijn, te willen inschakelen. Ook in gevallen, dat niet direct van ont vreemding kan worden gesproken, doch waar bij automobielen door onbevoegden tijdelijk worden gebruikt bijv. voor het beruchte „joy riding". is een spoedige opsporing een belang van de eerste orde, aangezien toch. zooals reeds uit de ervaring is gebleken, dit „joy riding" zeer ernstige gevaren voor de verkeers veiligheid meebrengt. Van een spoedige en algemeene slgnale- ments verspreiding van gezochte motorrijtui gen kan een uiterst pi-eventieve werking uit gaan, zooals ook reeds de gunstige ervaringen in de Vereenigde Staten van Amerika en Engeland hebben uitgewezen. Tevens heeft de K.N.A.C. er nog eens op ge wezen, dat bij ontvreemding van motorrijtui gen voor de eigenaars niet alleen een ver mogensobject verloren gaat, doch dat voor hen nog belangrijke schaden kunnen ont staan indien zij in 't bezit zijn van nog niet voor definitieve uitvoer uit een ander land afge- teekende triptieken, in welk geval zij door het betreffende land voor de invoerwaarde van het voertuig aam-rfakelijk worden gesteld. DE TAXI-TARIEVEN TE HAARLEM. Er blijkt over de verhooging van de taxi tarieven eenige verwarring te bestaan. Eenige weken geleden heeft het gemeentebestuur de taxi-tarieven gelijkgesteld. Dit beteekende een verhooging der tarieven voor de garages. De stationneerende taxi's zooals o.a. de H(aar- lemsche) V (ereenigde) T(axi) O(ndernemers) hebben hun tarieven dus niet verhoogd. Een muzikale generatie. KAPELMEESTER J. R. van der Glas komt binnen in de uniform van adjudant-onderofficier, een zilveren harpje op zijn kraag. Wij zitten tegenover een componist, die de marschen als het ware uit zijn mouw schudt. Defileermarsch, cavaleriemarsch, feest- marsch, Prinses Beatrix-marsch.het zijn er gauw een kleine honderd. En terwijl Van der Glas nadenkend over zijn martiale snor strijkt en zijn oogen achter de brilleglazen nog helderder schijnen te schitteren, zegt hij: „Ik draag altijd een pot loodje en een stukje gom in mijn zak een goede inval moet dadelijk op papier Deze man heeft de muziek in zijn vinger toppen. Vijftien jaar blaast de kapel van het 5e R.I. reeds onder zijn leiding en terecht ver wierf dit korps vermaai-dheid. Wanneer in Amersfoort vlaggen wapperden was dit corps er altijd bij. Marschen door de stad. concerten hier. concerten daar. Door het geheele land. Ook de radio-omroeper kondigde Van der Glas dikwijls aan. Voorts werden reeds menig maal in de manége van de kazerne ingewik kelde technische installaties opgesteld. En terwijl roode lampjes aangloeiden, microfoons worden ingeschakeld, begonnen wasplaten traag te wentelen. Van der Glas tikte even met zijn dirigeer stok de instrumenten ging aan den mond: gramofoonopname. Kapitein Van der Glas kent geen rust. In zijn vrijen tijd componeert hij en voorts is hij nog organist in de Remonstrantsche kerk. Toch loopt deze vitale iman reeds naar de zestig. Nog ruim een jaar en dan verlaat hij het garnizoen. Maar hij denkt er niet aan zijn zestigste levensjaar, zijn pensionneering, als een grens te zien. Slechts van twee dingen doet hij afstand: van zijn uniform en het 5e R.I. „Dat spijt mij erg", zegt hij, „ik kan nog best mee Maar het potloodje en het stukje gom zal hij met zich meedragen tot zijn levenseinde toe. Want Van der Glas zal misschien nog een kleine honderd marschen componeeren. Maar hij heeft ook nog andere plannen. Een zoekgeraakte auteur. „Wanneer-ik den-dienst verlaat, dan. zal ik Hij legt twee dikke boeken op tafel. Twee door hem geschreven opera's: „Psyché" en „Amalia". De bladzijden zijn volgekriebeld met nietige noten, muzieksleutels, teekentjes „Psyché" werd voor de microfoon uitge voerd. Maar „Amalia" wacht nog „Dan zal ik een tweede opera schrijven".. Zie zoo spreekt hij, die bezield is. Maar de echtgenoote van Van der Glas spreekt prozaïscher. „Doe het maar niet, want het haalt toch niets uit „En ik heb er reeds een mooi libretto voor. Dat is thans twintig jaar oud en er is een zonderlinge geschiedenis aan verbonden. De auteur is namelijk zoek geraakt. Ik zal het u vertellen. In 1915 was ik in Goes en toen ontmoette ik een jongeman, die nog al een poëtische natuur hadeens kijken, hij zal een jaar of achttien geweest zijn. Ik zei tegen hem: „Schrijf jij nu eens voor mij een libretto". Eenige schriften komen bij de boeken te liggen. Volgeschreven met een makkelijke, loopende hand.... de inkt is verkleurd. „Hier is het. Maar de jongeman was zoo be scheidenziet u eens hier Wij lezen: „Darco en Zaïra, „drama in vijf bedrijven, door Dan is er een rechthoekig gat in het pa pier. „Hij heeft er zijn naam uitgeknipt en ik weet heusch niet meer, wie het was of waar ik hem zoeken moet. De man weet misschien zelf niet meer, dat hij dit geschreven heeft. Carrière. Wanneer Van der Glas eerst goed aan het vertellen slaat, is er geen houden meer aan. Toen hij achttien jaar was, begon hij zijn. muzikale loopbaan. Hij was toen een der jongste leden van een militaire kapel in As sen. Hij blies in die dagen bariton en dat klonk niet altijd even aangenaam. „Bedroevend", zei de kapelmeester in 1890. „Dat instrument lag mij nu eenmaal niet", zegt Van der Glas. Maar de successen ble ven niet uit. In 1897 werd hij gekozen om de soldaten de kroningsliederen te leeren. Dat kostte menigen zweetdruppel soldaten zingen dikwijls onrustbarend valsch). In 1903 voilgde een benoeming tot directeur van het Heerenveensch Muziekkorps. Van der Glas was er. In 1903 werd hij kapelmeester van het 3e Regiment Infanterie te Bergen op Zoom. De cantate voor het 100-jarig bestaan van bedoeld Regiment werd in recordtijd ge schreven. Op den tweeden Kerstdag stelde men Van der Glas de woorden ter hand. Op den negenden Januari werd de composïtip reeds uitgevoerd. In 1923 volgde Amersfoort en het 5e R.I. Wij hooren van een tournée tijdens de mo bilisatie. van concerten en enthousiasme, van ups en downs. Dan volgt een nieuw thema. Een muzikale generatie. „Mijn vader zong op 94-jarigen leeftijd nog tenor. Zijn broer is thans 88 en die zingt ook tenor. De tweede broer, die thans overleden is, had een mooie basstem; die liep ook al tegen de negentig, toen hij zich nog steeds in het openbaar liet hooren. Dit kranige drietal leidde bovendien elk hun eigen zangvereenigingen. Dan zijn er voorts nog neven en zonen van neven, die zangvereenigingen leiden. Er is haast geen enkele Van der Glas in welke linie dan ook die de muziek niet dient. Lucy, dochter van J. R. van dei- Glas. speelt piano en haar zuster, weduwe van vliegenier Soer, zingt sopraaiv ■hui foh. Vort qrtchwJieto. (Adv. Ijigez. Med.) Hier zit de muziek wel in het bloed. Maar het scheppen niet; zooals gezegd: er Is maar één componist. Die behalve zijn marschen ook liederen, ouvertures, fantasieën ja, on noemelijk veel schreef. Veel werd in duizenden exemplaren gedrukt en kreeg algemeene be kendheid veel werd weggelegd in een diepe donkere kast en zal er wel niet spoedig meer uit te voorschijn komen. Daar is ook nog een fantasie bij op Boutens „Droom". Het is vreemd. Maar Van der Glas kan alleen werken in een sfeer van onrust. Menig maal componeerde hij in de keuken, tijdens de bedrijvigheid van het vaten wasschen. Meestal zit hij in huiselijken kring, temidden van sprekende en lachende menschen. Zet hem in een stille kamerer komt geen noot op papier. Maar er mag nooit gefloten of gezon gen worden. Toen hij bij het eerste Regiment Infanterie in Assen was, maakten de soldaten in de can- tine altijd een plaatsje voor hem vrij, waar het niet al te rustig was. Toen was het al tijd: „Toe jö, maak eens plaatshier moet de muzikant zitten... die moet componeeren". En de muzikant dronk zijn koffie, rookte, luisterde af en toe met een half oor en toover- de onderwijl een melodie op papier. Zoo zal Van der Glas nog dikwijls zitten. Het potlood soms weifelend, soms vliegend over het papier. Vervelen zal zijn werk nooit. Vooral zijn marschen smaken naar meer. De Bilt registreert sterke magnetische storingen. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt deelt ons mede: Hedenmorgen omstreeks zes uur (tijd van Greenwich) werd aan het meteorologisch instituut te De Bilt een buitengewoon sterke magnetische storing opgeteekend. die vermoedelijk nog geruimen tijd zal voortduren. SCHAATSENRIJDEN. Gillis Grafströni overleden. Uit Berlijn: In den ouderdom van 45 jaren is te Potsdam overleden de toekende Zweed- sche kunstrijder op de schaats Gillis Graf- ström, vele malen Olympisch- en wereldkam pioen. In 1920 te Antwerpen, in 1924 te Chamo- nix en in 1928 te St. Moritz behaalde hij den Olympischen titel. Driemaal werd hij wereld kampioen, nl. in 1922 te Stockholm, in 1924 te Manchester en in 1929 te Londen. Ont zaglijk veel heeft Grafström gedaan voor de propaganda van het kunstrijden. In het Ijs stadion te München heeft hij de laatste ja ren gewerkt als trainer; reeds had men hem verzocht te Berlijn als rijkstrainer van Duitschland te willen optreden, toen een sleepende ziekte hem er van weerhield, zijn arbeid voort te zetten. In het ziekenhuis te Potsdam is hij overleden. ZWEMMEN. „DE WATERRATTEN". Woensdag 20 April houdt de H.Z. en P.C. „De Waterratten" een clubavond in het gebouw ..Rosehaghe", met medewerking van „The Moonlight Serenaders". Het dameszevental en het tweede- en derde heerenzevental, die in de wintercompetitie het kampioenschap be haalden. zullen op dezen avond gehuldigd worden De Nederlandsche zwemsters in Denemarken Twee overwinningen en twee nederlagen. Uit Vejle: De Nederlandsche zwemsters, die op het oogenblik in Denemarken op tournee zijn. kwamen Vrijdag voor de tweede maal aan den start, ditmaal te Vejle. Op de 200 meter borstcrawl werd Gunvor Kraft eerste in 2 min. 39.2 sec. Ali Stijl be zette de tweede plaats in 2 min. 41.4 sec. Op de 100 meter schoolslag toonde Jopie Waalberg zich weer een klasse apax't. Zij maakte een tijd van 1 min. 24.5 sec. en liet de Deensche zwemster Aase Jacobsen, die als tweede binnen kwam, ruim zeven secon den achter zich. Op de 100 meter rugslag leverden Cor Kint en Iet van Feggelen een feilen strijd om de eerste plaats, welke door de Rotterdamsche zwemster werd gewonnen; met slechts 0.2 sec. verschil tikte zij als eerste aan in 1 min. 16.7 sec. Tove Brunstroem werd derde In 1 min. 18.3 sec. Tenslotte kwamen de vier Nederlandsche zwemsters nog uit in de 4 maal 50 meter estafette vrije slag, waarin zij echter met 8.5 sec. verschil als tweede eindigden achter de Kopenhaagsche vereeniging Triton. HONKBAL. OPENINGSWEDSTRIJDEN. Het bestuur van den N.H.B. heeft besloten dit jaar weer de openingswedstrijden te doen houden op 23, 24, 30 April en 1 Mei, gedeelte lijk in Amsterdam en in Haarlem. Inschrijving kan geschieden tot Dinsdag 19 April COMPETITIELEIDERS. Was tot nu toe de leiding van de competitie opgedragen aan den heer L. Sok, secretaris van den N.H.B.. thans zijn deze functies ge- scheideil. Door het bondsbestuur is als com petitieleider aangewezen de heer .1 Notebaard, lid van het bestuur. De Haarlemsche derde klasse zal ook dit seizoen weer geleid worden door den heer D. Baas. UITBREIDING VAN DEN N.HJ5. Onder de nieuw toegetreden vereenigingen zijn ook E.H.S. te Haarlem en Kinheim te Beverwijk. De grootste deelnemer aan de com petitie is E.D.O. dat met. vijf negentallen heeft ingeschreven. Hierop volgt R. C. H. met vier negentallen. Een leven van marschen, soldaten, microfoons, een potloodje en een stukje gom

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2