UILTJE Duiker bij zijn werk omgekomen. Het kan niet fijner! De nieuwe jeune premier van de „Comédie Fran^aise' ZATERDAG 16 A P R IE 1938 HAARLEM'S DAGBEAD 3 Lijnen en luchtslang onklaar geraakt. Lid vari de bekende duikers familie Sperling. Op de Westerschelde onder de ge meente Hontenisse is een ernstig on geluk gebeurd, waardoor een lid van de bekende duikersfamilie Sperling, de 32-jarige duiker C. Sperling uit Maassluis, tijdens bergingswerk in de Westerschelde om het leven is geko men. Sperling was in dienst van Tak's bergings bedrijf te"Rotterdam, welke firma belast was met de opruiming van het in den nacht van 28 op 29 December 1937 op de Westerschelde vergane Joego-Slavische stoomschip ..Srdj". Van het werkschip der bergingsonderne ming is Sperling Donderdagmiddag omstreeks drie uur afgedaald om zijn werk te verrich ten aan het ruim elf meter onder het water oppervlak liggende wrak. Korten tijd latei- gaf hij nog seinen, totdat op een gegeven oogenblik de opvarenden van het werkschip tot hun grooten schrik bemerkten, dat de lijn, waarmede de duiker met het werkschip verbonden was en waarmee hij kon worden opgehaald en met behulp waarvan signalen worden gegeven, ergens onder water vast zat. evenals de luchtslang, waarmee van het werkschip af lucht in de duikerkap wordt gepompt. Aangezien het afdalen in het wa ter van de Westerschelde slechts mogelijk is als er door het keerende getij stil water is, en er op het moment, toen men tot de nood lottige ontdekking kwam reeds weer een ster ke stroom stond, was het onmogelijk een anderen duiker te doen afdalen om Sperling te helpen. Pas 's avonds tegen half tien. toen het tij dit weer toeliet, kon een an dere duiker naar beneden gaan. Het bleek, dat lijn en luchtslang on klaar waren geraakt, doordat zij aan het wrak van het Joego-Slavische schip waren blijven vastzitten. Sperling had blijkbaar onder Iwater ge merkt. dat de luchtslang ergens vast zat en heeft waarschijnlijk in de veronderstelling verkeerd, dat dit met de lijn niet het geval was. Hij heeft althans om zich te bevrijden, de luchtslang met het mes, dat elke duiker bij de hand heeft, doorgesneden, vermoede lijk in de hoop, dat men hem dan snel naar boven kon trekken. Hij heeft echter niet geweten, dat ook de lijn vastzat, zoodat zijn signalen boven niet gemerkt werden en men daar onwetend was van het drama, dat zich elf meter onder den waterspiegel afspeelde. Toen tegen half tien het lijk aan boord van het werkschip was gebracht, heeft dit koers gezet naar Hansweert, vanwaar het Vrijdag naar Rotterdam is overgebracht en ter be schikking van de familie is gesteld. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. Daan Sperling, een oom van den veronge lukten dtiiker. die ook aan de berging mee werkte vertelde ons, nog sterk onder den in druk van het verlies van zijn neef, dat men Donderdag, zooals te doen gebruikelijk, bezig was met het aanbrengen van dynamietpa- tronen. Toen Kees korten tijd onder water was. bleek uit den manometer, dat de lucht toevoer was afgesneden. Zooals vermeld, ver hinderde het tij op dat oogenblik afdaling van een anderen duiker om hulp te bieden. 's Avonds om ruim negen uur ging Daan omlaag. Uit hetgeen hij daar aantrof, meent hij te mogen opma ken, dat er een stuk ijzer op den luchtslang is gevallen, achter den rug van den duiker, zoodat deze niet voor- of achteruit kon. Wel zou hij een sein hebben gegeven, dat hij bo ven wilde komen, maar doordat het ijzer in den weg lag, kon hij niet om hoog. Naast het slachtoffer werd zijn mes aangetroffen, en de luchtslang was afgesneden. Hiervoor kon Daan Sperling geen verklaring geven. Dit zal wel altijd een geheim blijven. Kees Sperling is onder water gestikt. Dat hij niet door verdrinking om het leven kwam, blijkt uit het feit, dat bij kunstmatige ademhaling geen water uit het lichaam kwam. Het is de eerste keer, dat bij de duikers familie Sperling een duiker op deze wijze om het leven kwam. NEDERLANDSCHE SUCCESSEN OP DE GENTSCHE FLORALIEN. Op de internationale bloemententoonstel ling te Gent hebben de Nederlandsche bloe- menkweekers belangrijke resultaten bereikt. De inzendingen der Nederlanders besloegen een groot gedeelte van het expositieterrein en trokken algemeene aandacht. De Bond van Bloemenveilingen legde be slag op de gouden medaille en de Coupe de Banque Belgique Générale. Het bestuur van den bond werd aan den koning voorgesteld. De geheele Nederlandsche inzending is bekroond met een bijzonderen prijs, den grooten beker van Gent. Handel in schoenen en leder. Ambtenaren gaan studiereizen maken. In verband met bestrijding der werkloosheid. Het ligt in hel voornemen der re geering, naar Hel Volk ter oore komt. dat in de eerstkomende maanden ambtenaren van het departement van Sociale Zaken en dat van Financiën reizen naar Engeland. Duitschland en België te laten maken. Zij zullen er de wijze van bestrijding der werkloos heid bestudeeren Dinsdag a.s. vertrekken twee hoofd ambtenaren naar Zweden, met een dergelijke regeeringsopdracht. NIET VOLDOENDE UITGEKEKEN. Vrijdagmorgen is ter hoogte van de spoor- boomen aan de Weésperzijde te Amsterdam toen aan beide zijden van de straat voor den overweg een file auto's stond opgesteld, een ongeval geschied. Op het moment, dat het verkeer zich weer in beweging kon stellen, schoot plotseling een achtjarig jongetje uit de file aan den eenen kant te vooischijn en liep zonder uit te kijken door naar de over zijde. Daar werd hij door een auto gegrepen. Het slachtoffertje bekwam een schedelbreuk en is in ernstigen toestand in het O. L. V. gasthuis opgenomen. Verbindend verklaring van leverings- en betalingscondities. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van economische zaken in antwoord op een desbetreffend verzoek van de ..Federatie van Nederlandsche Schoenfa brikanten" medegedeeld, dat hij in beginsel bereid is het door deze federatie genomen „bindend besluit inzake leverings- en beta lingscondities bij levering van schoenen" met aangehechte „leverings- en betalingscondities voor den Nederlandschen schoenhandel" al gemeen verbindend te verklaren. Eenzelfde bereidverklaring heeft de minis ter van economische zaken doen toekomen aan de „Federatie van vereenigingen van Ne derlandsche lederfabrikanten" en de „Ver- eeniging van Lederimporteurs", in antwoord op het verzoek dezer organisaties een door haar genomen bindend besluit inzake „leve rings- en betalingsvoorwaarden voor leder" algemeen verbindend te verklaren. Blum tot Chautemps: „Wat 'n succes - A propos, moet jij na Daladier „op" of ik? UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit zijn met ingang van l Mei 1938 benoemd tot burgemeester der gemeen te Odoorn: J van Royen. met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Gasselte; tot burgemeester der gemeente Nieuwen- hagen: J. Ph. Coonen met toekenning van gelijktijdig eervol ontsiag als burgemeester der gemeente Munstergeleen; tot burgemeester der gemeente Sleen: mr. G. L. Mens Fiers Smeding; tot burgemeester der gemeente StrijenTh. A. W. Bol man, met toekenning van gelijktij dig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Nleuw-Beijerland tot burgemeester der gemeente Harlingen: A. E. Hannema; tot burgemeester der gemeente Gennep: drs. J. P. D. van Banning. Tegen politiek in de Universiteit. Leid sell o rector-magnificus waarschuwt. Bedreiging mei tuchtmaatregelen en strafrechter.' In het Vrijdag verschenen nummer van het Leidsche Universiteitsblad heeft de rector magnificus, prof. dr. J. A. J. Barge, een ernstige waarschu wing tot de studenten gericht om geen politieke propaganda in de Uni versiteit te maken. Prof. Barge schrijft: Aan alle Leidsche studenten. In de afgeloopen week hebben zich ver schijnselen voorgedaan, waaruit blijkt, dat sommige studenten zich niet ontzien binnen de gebouwen der Universiteit politieke pro paganda te maken. Zoo heeft b.v. op een der banken in het Klein-Auditorium een for- meele uitnoodiging gestaan zich aan te slui ten bij een bepaalde politieke partij, met op gaven van het adres, waar men zich heeft te melden en bovendien vergezeld van voor een deel onzer bevolking hoogst grievende en beleedigende qualificaties, die zonder twijfel vallen onder de huidige Nederlandsche straf wet. Krachtens Art. 116 van de wet op het Hoo- ger Onderwijs belast met het handhaven van de tucht onder de studenten, zie ik mij ge noodzaakt er op te wijzen, dat dergelijke uitingen de sfeer onzer academie vergiftigen en volkomen ontoelaatbaar zijn. Ik waar schuw daarom alle studenten, dat ik in geval van herhaling van deze politieke propaganda binnen de Universiteit, ten behoeve van welke partij ook, zal gebruik maken van alle tucht middelen, die mij ten dienste staan en dat ik beleedigingen aan het adres van eenige groep onzer bevolking onverbiddelijk zal brengen voor den strafrechter. Oud-inspecteur der gymnasia. Op bijna 79-jarigen leeftijd is Vrij dagavond te 's Gravenhage overleden dr C. J. Vinkesteyr., oud-inspecteur der gymnasia Dr Vinkesteyn werd op 7 Mei 1859 te Delft geboren. Hij bezocht het gymnasium aldaar en vervolgens het Erasmiaansch gymnasium te Rotterdam, waarna hij ais student aan de rijks-universiteit te Leiden werd ingeschreven. Op 15 Juni 1886 promoveerde hij aidaar tot doctor in de klassieke talen op een proef schrift getiteld: „De fontibus ex quibus scrip tor libri de viris illustribus urbus romae hausisse videtur disputatio". Was hij reeds in 1883 aangesteld als docent aan het gymnasium te Delft, in 1890 werd hij leeraar aan het Stedelijk Gymnasium te Am sterdam en vijf jaar later rector van het gymnasium te Schiedam. Deze functie bleef hij vervullen, totdat hij in 1908 benoemd werd tot inspecteur bij het gymnasiaal onderwijs. Dr. Vinkesteyn. aanvaardde zijn benoeming in zeer moeilijken tijd. daar door velen ge wanhoopt werd aan de toekomst van het gymnasium-onderwijs, doch de nieuwe in specteur wist door te zetten en in 1919 smaak te hij de voldoening, dat een nieuw leerplan voor het gymnasium werd ingevoerd, waar door een groot aantal nieuwe scholen werd opgericht en het aantal leerlingen steeds toe nam. In September 1923 vierde dr. Vinkesteyn zijn 40-jarig jubileum als docent. Bij die ge legenheid werd hij in het gymnasium aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag gehul digd door een commissie, waarvan dr. Th. van Aalst voorzitter was en waarbij ook de minis ter van Onderwijs was vertegenwoordigd. In het gedenkboek van het genootschap van leeraren aan Ned. gymnasiën, hetwelk verle den jaar verscheen, heeft dr. Vinkesteyn een voorwoord geschreven. Van diverse organisa ties maakte dr. Vinkesteyn deel uit o.a. van de Leidsche Mij. voor Letterkunde, het Utrechtsch Provinciaal Genootschap en het Zeeuwsch Genootschap. Met ingang van 1 September 1931 is aan dr. Vinkesteyn op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als inspecteur der gymnasia. De regeering erkende de verdiensten van dezen inspecteur, die zijn sporen op gymna siaal onderwijs wel heeft verdiend, door hem te benoemen tot commandeur in dc orde van Oranje Nassau. Vroeger was dr. Vinkesteyn reeds benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsche Leeuw. Vrouw valt uit hotelraam Slachtoffer op slag gedood. Twee motorrijders met elkaar in botsing. Dr. C. J. Vinkestevn overleden. HoUandsche boter te Londen duurder dan Deensche. De HoUandsche boter, die te Londen altijd beneden de Deensche genoteerd stond, heeft den achterstand geheel weten in te halen en de noteering is deze week zelfs hooger dan die van boter uit Denemarken. In verband daarmede prijkte Vrijdagmorgen de rood-wit-blauwe vlag aan het bord der commissienoteering te Leeuwarden. Deze no teering is Donderdag j,l. vastgesteld op 86 ct. per K.G. De heffing is gehandhaafd op 50 ct. Hoe de noteeringen van Nederlandsche- ei Deensche boter in de laatste weken zijn ge weest. blijkt uit onderstaand overzicht: Nederlandsche boter Deensche boter. 10 Maart f 0.82 Kr. 2.17 (is f 0.87) 17 Maart f 0.84 Kr. 2.17 (is f 0.87) 24 Maart f 0.79 Kr. 2.00 (is f 0.80) 31 Maart f 0.78 Kr. 2.00 (is f 0.80) 7 April f 0.83 Kr. 2.10 (is f 0.84) 14 April f 0.86 Kr. 2.14 (is f 0.857» De Nederlandsche noteering is dit jaar aan zienlijk hooger dan in de overeenkomstige periode van 1937. Een vreeselijk ongeluk is Vrijdagmorgen op 't Dami"ak te Amsterdam gebeurd, waar een vrouw uit een raam op een der bovenverdie pingen van het Victoria-hotel op straat is ge stort. Vol afgrijzen zag het talrijke publiek, dat op dit drukke morgenuur langs het Dam rak wandelde, het ongeluk gebeuren, dat een hevige consternatie veroorzaakte. De verongelukte was eerst enkele minuten voordat het ongeluk gebeurde in het hotel ge arriveerd. Zij had een kamer besproken en daar gekomen sloeg zij door het geopende venster het straatrumoer op het Damrak gade. Door onbekende oorzaak is zij plotseling naar beneden gestort. De vrouw moet op slag dood zijn geweest. WEER EEN GEHEIME ZENDER GESNAPT. Vrijdagmiddag is te Dedemsvaart een ge heime zender, welke zich aankondigde als .,De Komeet", bij den staart gepakt en daar mede uit den aether verdwenen. De ambtenaren, die den inval verrichtten, vonden juist den zender in volle werking. De 19-jarige M. Hartgema, die de uitzending verzorgde legde een volledige bekentenis af. Eén van hen is zwaar gewond. Op den weg van Brielle naar Delft zijn Vrij dagmiddag twee motorrijders, die achter el kaar reden, in de bocht naar Rozenburg, komen te vallen, doordat de voorrste slipte, waarna de ander tegen hem opreed. De eene H. S. van Bakergem uit Rotterdam kwam met zijn motor in de naast de weg loopende sloot terecht en werd slechts licht gewond. De andere motorrijder, een vriend van van B., eveneens uit Rotterdam, geraakte bekneld tusschen zijn motor en een hekwerk. In zorgwekkenden toestand moest hij wor den overgebracht nar het gemeente zieken huis te Rotterdam. Het kanaal Groningen—IJselmeer. Uitmonding te Lemmer. LEEUWARDEN 15 April. De minister van waterstaat heeft aan Gedeputeerde Staten van Friesland bericht, dat hij heeft beslist, dat Lemmer het eindpunt zal zijn van den vaarweg StroobosIJselmeer. (Adv. Ingez. Med.) Fijner dan Uiltje bestaat er niet. Welk een koele brand! Wat een zachte, volle smaak! En geurig!... Nauwelijks steekt U een Uiltje op, of haar verrukkelijke geur ver raadt onmiddellijk den voortreffe- lijken adel van deze superbe sigaar. Vraagt Uw leverancier om Uiltje. SIGAREN Penaal, Florida 6 ct. Bolknak, Lido 8 ct.; Casino 10 ct.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5