Frankrijk en de verovering van Abessynië. Mijn debuut als zanger. THIJS IJS ONDER ZEEROOVERS ZATERDAG 16 APRIL 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Fransch-Italiaansche onderhandelingen moeten aan erkenning voorafgaan. Belangrijke kwesties wachten op bespreking. Na de Vrijdag gehouden bijeen komst van den kabinetsraad schijnt er volgens Havas zekerheid te be staan omtrent de houding der regee ring in de buitenlandsche politiek, in het bijzonder wat betreft de her vatting der normale betrekkingen met Italic. In gezaghebbende krin gen geeft men hieromtrent aan wij zigingen. die nog meer gepreciseerd zullen worden na den ministerraad van Woensdag a.s. Men zegt dan, dat geen enkel besluit op het oogenblik kan worden genomen ten aan zien van de benoeming van een ambassadeur te Rome en dat alle persberichten daarover voorbarig zijn. De zaak staat aldus: Zater dag wordt een Britsch-Italiaansch accoord geteekend. dat na de aanstaande bijeen komst te Genève en het vertrek der Italiaan- sche vrijwilligers uit Spanje zal leiden tot een erkenning ..de jure" van de verovering van Abessynié Daartegenover heeft Londen van de regeering te Rome een regeling ver kregen van een aantal moeilijkheden, die voor Engeland van groote beteekenis waren. Het zal dus beslissend zijn. of soortgelijke onderhandelingen kun nen worden gevoerd door Frankrijk, dat even groote belangen heeft te verzekeren alvorens het overgaat tot een erkenning. De Fransche regee ring, die ontspanning in de betrek kingen met Italië wenscht. is van meening, dat genoemde onderhande lingen vooraf behooren te gaan, De Ttaliaansche regeering, zegt men verder, zal moeilijk erkenning kunnen verlangen vóór de bedoelde onderhandelingen zijn ge voerd, omdat zij tegenover Engeland de om gekeerde procedure gevolgd heeft. Als mogelijke punten van bespreking wor den genoemd de Fransche spoorweg Dzji- boetiAddis Abeba, grensincidenten in Fransch Somaliland. vraagstukken betref fende Syrië, die voor Frankrijk van belang zijn zooals Palestijnsche kwesties voor En geland. Die punten houden verband met de vraagstukken, rijzende door de Italiaanse he activiteit in Tunis. Men noemt verder mili taire problemen en het vraagstuk der vloot- bases in de Middellandsche Zee. alsmede de Spaansche kwestie. Daladier's reis naar Londen. De Matin publiceert het volgende telegram uit Londen: ..Men meldt in welingelichte kringen, dat de Britsche regeering aan Daladier en Bon net een officieele uitnoodigïng heeft gericht, om deii 27en April met de leidende Britsche kringen besprekingen te komen voeren over de verschillende kanten van den internatio nalen toestand. De Fransche ministers, die naar men hoopt de reis op dien datum zullen kunnen maken, zullen waarschijnlijk twee dagen blijven, in den loop waarvan zij in ge zelschap van den ministerpresident en den Denemarken Duitsche minderheid verlangt bescherming van rechten. Volgens een telegram uit Haderslev aan het persbureau Ritzau. hebben tijdens een ver gadering van Duitsche nationaal-socialisten uit Noord'-Sleeswij k de sprekers gewezen op de noodzakelijkheid van verzekering der be scherming der rechten dezer minderheid, vooral in de kwestie van het grondbezit. Zij verklaarden, dat sinds 1922 de Duitsche be volking een derde deel van haar bezittingen heeft verloren. De vergadering richtte een telegram aan Hitier. waarin gezegd wordt, dat 3600 leden der nationaal-socialistische partij in Noord-Sleeswijk den Führer groeten met den kreet: „één volk, één rijk, één Führer". Italië. Britsch-ltaliaansche overeenkomst wordt hedenavond onderteekend. Van gezeghebbende zijde wordt medege deeld, dat de Italiaansch-Britsche proto collen Zaterdagavond om half zeven onder teekend zullen worden in het Palazzo Chigi door graaf Ciano en Lord Perth. Zij zullen nog denzelfden avond worden gepubliceerd, zoodat zij in de Zondagmorgenbladen kunnen worden afgedrukt. Spil Rome-Berlijn niet verzwakt" zegt de pers. Alle bladen juichen de Britsch-Italiaan- sche overeenkomst toe en leggen er den na druk op, dat men tot samenwerking tusschen Rome en Londen teruggekeerd is. Intusschen acht de „Giomale dTtalia" het wenschelijk er op te wijzen, dat het accoord geen vijandelijke bedoeling tegenover eenige andere mogendheden kan hebben en geen wij ziging van de Italiaansche politiek kan be- teekenen. De Italiaansche politiek blijft de lijn. vastgesteld door de spil Rome-Berlijn, volgen. Die spil is in het geheel niet ver zwakt. Amerika. Credieten voor de vloot. De vlootcommissie van den Senaat heeft het ontwerp voor vlootcredieten, goedgekeurd door de Kamer op 21 Maart, aanvaard. Het oorspronkelijke bedrag van 1 milliard 121 mil- lioen werd door de commissie gebracht op 1 milliard 156 millioen. De voorzitter der com missie, Walsh, zeide. dat deze verhooging ten doel had den bouw van drie kruisers van 45.000 ton mogelijk te maken, wanneer de Ma rine dit wil. minister van Buitenlandsche Zaken gelegen heid zullen hebben, van gedachten te wisse len over de gemeenschappelijke politieke en diplomatieke vraagstukken der beide regee ringen, alsmede over de kwestie der lands verdediging. In dit verband geeft men te kennen dat het waarschijnlijk is, dat deze besprekingen spoedig zullen worden gevolgd door nieuwe besprekingen tusschen de ge nerale staven van Frankrijk en Engeland". In gezaghebbende kringen ver klaart men geen nauwkeurige bij zonderheden over de reis van Dala dier en Bonnet naar Londen te ken nen. Zoowel te Londen als te Parijs acht men eer. ontmoeting tusschen de Fransche en Britsche staatslieden wenschelijk, doch men wijst er op, dat de voorwaarden voor een derge lijke ontmoeting, die. normaal be zien. vóór de zitting van den Vol kenbondsraad in Mei zou moeten plaats vinden,, niet vastgesteld zijn. Alle gissingen daarover zijn dus voorbarig. Gandhi heeft een onderhoud met Lord Linlithgow Onderkoning had den Mahatma ifitgenoodigd. Naar Reuter uit New Delhi meldt heeft Gandhi een onderhoud gehad met den on derkoning, dat een uur en veertig minuten duurde. Het onderhoud kwam tot stand op uitnoodiging van den onderkoning. Na de gedachtenwisseling tusschen den onderko ning en den Mahatma werd een communiqué uitgegeven, waarin medegedeeld wordt, dat de ontmoeting van hartelijken aard was en dat algemeene onderwerpen ter sprake zijn gekomen. JOODSCH BEROEP OP DEN PAUS. BOSTON 15 April (A. N. P.) Het blad' „The Jewish Advocate" bevat een artikel, waarin gezegd wordt, dat Joden en Katholie ken heden ten dage in het bijzonder te lijden hebben van het optreden der dictatuurstaten. welke inbreuk maken op de rechten van het individu en van de massa. Het blad doet daar om een beroep op den Paus om zich hiertegen gezamenlijk te keeren. W erkhervatting in de Fransche metaalf abrieken Gisteravond waren reeds 30 fabrie ken ontruimd. Overeenkomst in de luchtvaartindustrie geteekend. Havas meldt uit ParijsAangezien de gewone arbiters geen accoord tot stand hebben kun nen brengen is de directeur-generaal van openbare werken te Parijs, Giraud, tot hoog- sten arbiter benoemd. Vrijdagavond heeft de minister van arbeid baron Petiet, den voor zitter van de automobielfederatie, en vertegen woordigers van de metaalarbeiders ontvangen, die hem kwamen mededeelen. dat hun last gevers de gisteren schriftelijk gedane voor stellen aanvaarden. De vakvereeniging der metaalarbeiders heeft gisteren reeds bevel ge geven de fabrieken te ontruimen. Des avonds was een dertigtal metaalfabrie- ken in het Parijsche gebied ontruimd. Vandaag zullen de ontruimingen in versneld tempo wor den uitgevoerd. In de luchtvaartindustrie is een nationale collectieve overeenkomst geteekend. waarin de arbeidsvoorwaarden en loonen van employé's en arbeiders in de luchtvaartfabrieken, gena tionaliseerde en niet-genationaliseerde. worden geregeld Anierikaansche vliegtuigen voor Engeland. Aankoop van 1000 toestellen? Volgens Associated Press heeft een gezag hebbend persoon te Washington verklaard, dat Engeland voornemens is duizend vlieg tuigen in de Vereenigde Staten te koopen, voor het grootste deel toestellen van groote snelheid en middelmatigen actieradius. Ook Fransche hestellingen Naar de Associated Press voorts verneemt heeft Frankrijk in de laatste paar weken ge heime orders voor driehonderd militaire vlieg tuigen geplaatst in de Vereenigde Staten. Ontsierende vetwormpjes en huiduitslag verdwijnen ènel met witte Purol (Adv. Ingez Med.j SARAi Onze Weensche correspondent zendt ons het volgende door Sjaljapin zelf geschreven verhaal, waarvan de on langs overleden beroemde Russische zanger de auteursrechten bezat. IK was vijftien jaar toen ik mijn eerste engagement als zanger in het koor bij de directie Semenow Sem'arski. te Ufa kreeg. Vol trots liet ik mijn vrienden mijn theatercontract zien. Zij waren zèer te rughoudend en dat krenkte mij. „Wacht maar eens," zei ik, „over drie jaar zing ik de hoofdrol in Rubinstein's Demon!" Twee dagen later kreeg Ik een voorschot van de directie, zes roebel, benevens een biljet voor een reis per schip tweede klasse naar Ufa. Het was een onaangename Septemberdag, toen ik op reis naar Ufa ging. Ik had slechts een versleten jas aan. De moeder van mijn ouden vriend Petrow had mij een oude bouf fante cadeau gedaan, die ik stevig om mijn hals bond. Ondanks dat alles voelde ik mij ge lukkig. ik zat voor de eerste maal in de tweede klasse. En wat ging ik doen? De kunst dienen! Op de rivier de Belaja kwam onze boot twee maal op een zandbank terecht. De kapi tein liet de passagiers van de tweede en de derde klas aan land gaan tot het schip weer vrij kwam. Het was verschrikkelijk koud en klappertandend liep Ik langs den oever on en neer. Om mij wat te verwarmen maakte ik acrobatische kunsttoeren. Eindelijk liet de ka. pitein ons weten, dat we weer aan boord mochten komen. 's Nachts kon ik "an opwinding niet slapen. Ik ging op het dek, Keek naar de voorbijschie tende golven en naar den donkerblauwen he mel met de sterren en dacht aan mijn moeder en mijn vader Ik had al lang niets van hen gehoord, ik wist alleen maar, dat zij van Astrachanj naar Samara verhuisd waren. Een treurige stemming maakte zich van mij mees ter. Onwillekeurig begon ik te zingen. Ik zong de bekende Russische romance: „O Nacht, o stille Nacht Toen hoorde ik in het donker een stem roepen „Wie zingt daar?" Ik schrok, ik dacht, dat het zingen aan boord misschien 's nachts verboden was. Maar ik zong verder en de tranen rolden langs mijn wangen. „Wie zingt daar?" „Ik!" „Wie is dat?" „De zanger Fédor Sjaljapin!" Een man in Kaukasische kleedij trad op mij toe, zag mijn tranen, klopte mij vriende lijk op den schouder en zei: „Ik heet Pletnew. Je hebt een prachtige stem. Je zult het zeker nog wel eens tot wat brengen. Waarom zit je daar zoo alleen in het donker? Kom naar ons toe. Daarbinnen zit nog een koopman of zoo iets. Ga mee!" „Zal de koopman ons niet wegjagen?" „Nonsenshij is dronken!" We gingen de af deeling eerste klasse binnen. Een dikke man met een hoogrood gezicht zat achter een tafel. Hij had een flink stuk in zijn kraag. Voor hem stond een heele batterij -van verschillende borrelflesschen. en alle mogelijke eetwaren, vïsch. kaviaar en zoo meer. Hij staarde met een stompzinnigen blik al die heerlijkheden aan en verveelde zich zichtbaar. Pletnew stelde mij voor. Hij schonk mij een glas wodka in en zeide „Hier, drink eens. Wie ben je?" „Ik heet Fédor Sjaljapin. Ik ben bij het tooneel." „Zoo. dat vind ik aardig. Wat ken je?" „Ik kan zingen. „Zoo, kan je ook kunststukjes?" „Neen!" „Zing eens iets voor me, dat tot het hart spreekt Ik zong een lied. De koopman luisterde aan dachtig toe. Toen begon hij zacht te huilen. Dit was de eerste maal. dat ik in het open baar optrad. Den volgenden dag kwamen wij te Ufa aan. Ik zocht een kamer en vond er een bij een theatermuzikant. Voor veertien roebel kreeg ik een kamer met volle verpleging. Daar ik twintig roebel verdiende, hield ik er nog zes over. De repetities begonnen. Wij waren met Spaansche Nationalisten bereiken de Catalaansche kust. Vinaroz bezet. Verbindingen BarcelonaValencia afgesneden. De troepen van generaal Aranda zijn Vrij dag Vinaroz, dat ten Zuiden van Tortosa aan de kust der Middellandsche Zee ligt, binnen getrokken. De spoorweg- en telegraafverbindingen en de weg tusschen Barcelona en Valencia zijn thans door de Nationalisten afgesneden. Behalve Vinaroz hebben de rechtschen ook Benicarlo, Alcanar en Ulldecona bezet. Ook Lacencia, San-Raphael en San Jorje zijn in hun handen gevallen. Na de bezetting van deze plaatsen hebben de troepen van generaal Aranda zich genes teld langs de kust over een breedte van ruim 30 K.M. Het communiqué van het hoofdkwartier maakt voorts melding van de bezetting van belangrijke posities in den sector Forcall. Ook in den sector Noguera, Pallasera en Ribagor- zana zijn verscheidene dorpen bezet Generaal Miaja belast met burgerlijk gezag. BARCELONA. 16 April (Havas-A.N.P.) Minister-president Negrin heeft aan generaal Miaja een telegram gezonden, waarin hij dezen benoemd tot commandant van het geheele niet-Catalaansche gebiod en alle burgerlijke autoriteiten onder zijn bevelen plaatst gedu rende den tijd, „die niet lang zal zijn, dat Calatonië van het overige Spanje zal zijn ge scheiden". Negrin maakt gewag van de voor zichtigheid en intelligentie, waarmede Miaja de taak vervuld heeft, die hem in November 1937 te Madrid werd toevertrouwd. Hij zegt voorts: „Het werk, dat gij hebt te verrichten, is onverslapte uitoefening van het gezag en besliste gestrengheid in de verdediging- van de republiek.en de souvereiniteit van Spanje". ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Niettegenstaande het gebulder van de kanonnen van de beide schepen, wisten oom en de twee anderen weg te komen. Nu klinkt dat misschien een beetje raar, maar jullie moeten niet vergeten, dat zij op een vreemd schip waren en als zij elkaar niet verstaan konden, wisten ze eigenlijk niet precies, wat ze doen moesten. Als een van hen dan een plan opperde, waren de beide anderen het er dadelijk mee eens! Let maar eens op, dat is altijd zoo. Pfffffzuchtte Neusopius, die met het kanon voortsjouwde. Thijs steunde het zooveel mogelijk achteraan, maar omdat hij zoo klein was, hielp dat natuurlijk niet zoo erg veel. Vooruit, jongens, gauw naar boven. Hoor onze mannen eens juichen! Ik geloof, dat de Zeehavik wint en dat mag niet gebeuren, anders gaat dat andere schip weg en dan zijn wij nog gevangen! Dus, vooruit, Neusopius, zet je beste beentje voor.doe je best! En Neusopius zwoegde en sjouwde, dat het een lust was. Maar na verloop van tijd waren ze toch eindelijk op het dek aangekomen. Zoo en nu nog onze kogels, Thijs! lachte oom. We zullen ze eens eventjes van katoen geven! Thijs holde naar beneden en kwam even later met een heele doos kogels terug. Vlug de lont er in en dan maar vuren! gilde oom, terwijl hij van vreugde heen en weer danste. Wacht, hier heb ik een lucifer. Fedor Sjaljapin vertelt. Fedor Sjaljapin. zeventien jongens en twintig vrouwen in het koor. De koormeester examineerde onze stem men. Tot mijn schrik verklaarde de directeur, dat er te veel personen in het koor waren en dat er een paar ontslagen moesten worden. Toen men mij ook naar huis wilde sturen, riep de koormeester: „Neen, deze jongen blijft. Hij heeft een goede basstem en schijnt niet zonder talent te zijnEen paar dagen later las ik trotsch op het aanplakbiljet: „Fédor Sjaljapin, tweede bas." Ter opening van het seizoen gaf men den Zanger uit Palermo". Ik kreeg een Spaansch costuum. Ik maakte mezelf een snorretje en schminkte me. Ik was in dien tijd erg mager. Toen ik voor den eersten keer het tooneeltricot aantrok, schaamde ik me zoo de planken op te gaan. Toen het koor voor het voetlicht moest verschijnen, ging ik heelemaal vooraan staan. Ik zette mijn hand in mijn zij. strekte een voet naar voren, wierp het hoofd in den nek en stond in die prachtige pose te wachten totdat ik opeens plankenkoorts kreeg. Mijn handen en beenen begonnen te trillen, ik liep uit de eerste rij weg en verstopte mij achter de anderen. Het gordijn ging omhoog, het koor zong zijn lied. het publiek applaudisseerde en na eenigen tijd keerde de rust terug. Een maand later was het afgeloopen met de plan kenkoorts. Toen kreeg ik mijn eerste kleine rollen. Behalve mijn kunstenaarsbezigheden had ik ook -nog verschillende andere werkjes achter de coulissen te dqen: ik vulde de lampen met petroleum, ik maakte de planken van het too neel met een borstel schoon, ik hielp mee de décors overeind te zetten, zoodat de directie erg tevreden met me was. Drie jaar later de buteerde ik in de keizerlijke opera in Moskou Ik zong bij mijn eerste optreden de partij van Mephisto, maar ik heb toen lang niet zoo van angst gesidderd als toen ik voor het eerst te Ufa op de planken stond. Mei gebroken *cliip op den Oceaan. Schipbreukelingen vertellen Redding kwam nog juist bijtijds. Gisteren, is een deel van de bemanning van het Grieksche stoomschip Mount Kyl- ïene. dat in ballast van Amsterdam naar de Golf van Mexico bestemd was en in den At- lantischen Oceaam ten onder ging. te IJmui- den aangekomen met het Engelsche tankmo torschip Inverlee, dat haar gered had. Een der opvarenden van het Grieksche stoomschip vertelde de volgende bijzonder heden over den ondergang van het schip. Het stoomschip had bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij een belangrijke her stelling ondergaan en was in den namiddag van 2 April onder bevel van kapitein S. Pate ras van Amsterdam naar Mexico vertrokken om aldaar lading in te nemen. Op ongeveer driehonderd mijl benoorden de Azoren werd het schip door een orkaan overvallen, waardoor alles op dek kort en klein geslagen werd. Het schip was. doordat het hoog op het water lag, een speelbal der golven en de bemanning dreigde elk oogenblik met het schip in de golven te verdwijnen. Saamgeschoold op het dek achter de hutten en de machinekamer constateerden de opva renden op een gegeven oogenblik, dat 't schip met een oorverdoovend gekraak in tweeën brak en de twee helften van elkander dreven. Dat er een exploisie heeft plaats gevonden, zooals men uit de eerste berichten meende te moeten opmaken, werd ten stelligste ontkend. Door den marconist waren nog even tevo ren noodseinen uitgezonden met dringend ver zoek om spoedige hulp, omdat men elk oogen blik kon zinken. De seinen werden opgevan gen door drie motortankschepen, die zich met versnelde vaart naar de plaats van de ramp spoedden. Nauwelijk waren de drie schepen naderbij gekomen of de Grieken moesten van de eenige kans op lijfsbehoud gebruik maken door over boord te springen. De scheepsbooten waren alle stukgeslagen en men kon niet afwachten dat de door de andere schepen uitgezette boo ten waren aangekomen. Behalve de marconist, twee matrozen en een tremmer konden allen door de te hulp ge komen schepen gered worden. Even later zon ken de twee helften in de diepte weg; de red ders waren nog op het juiste oogenblik aan gekomen. Het stoomschip Mount Kyllene werd in 1919 op een Engelsche werf gebouwd en be hoorde aan de reederij Kulukudis Shipping Company S A. te Piraeus en had een inhoud van 5313 ."bruto registertón.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6