ZATERDAG 16 APRIL 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 13 IA4T/Tt EtjPICHTEN SCHMIDT CRANS HEEFT EEN AUTO- ONGELUK 's-GRAVENHAGE, 16 April. Op den hoek van den Rijswijkscheweg en de Wenckebach- straat is de 16-jarige M. v. d. H., wonende op de Laakkade, die op de fiets was, gisteravond omstreeks half 12 tegen een auto opgereden. De fietser had schuld aan deze aanrijding, omdat hij geen voorrang verleende aan de auto. Van der H. kreeg een lichte hersen schudding en schaafwondjes aan hoofd en handen. Hij is door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd en aldaar ter observatie opgenomen. De bestuurder van de auto was de bekende vlieger H. M. Schmidt Crans, die een snij- wondje aan het linkeroor kreeg en ter plaatse van het ongeval door een dokter werd verbon den. De auto sloeg over den kop en werd groo- tendeels vernield. RICKETT KOOPT EEN KLEINE HOE\ üLLHhio MEXICAANSCHE OLIEPRODUCTEN. NEW YORK. 16 April i Reuteri. Naar hier vernomen wordt, is tusschen de Mexicaansche regeering en den Britschen financier Rickett, eer. overeenkomst tot stand gekomen betref fende den verkoop van geraffineerde petro- leum-producten. doch naar men zegt, gaat het slechts om een kleine hoeveelheid. GEEN TERUGKEER TOT HET ..FRONT VAN STRESA"? MILAAN. 16 April (D.N.B.) De „Stampa" be strijdt nog eens de opvatting, dat het Britsch- Italiaansche accoord tot herstel van 't „Front van Stresa" moet leiden. De verhoudingen zijn volgens het blad thans geheel nieuw en nieuw zal ook de vriendschap zijn, die tusschen En geland en Italië gesloten wordt. Er is geen sprake van terugkeer tot oude formules. Hel Paasclicoiigre» der S. D. geopend. A. P. Koos Vorrink over de buitenen binnenlandsche politiek. Collectieve veiligheid; welvaartsplan. In de groote zaal van Musis Sacrum is he denmiddag het- Paaschcongres der S.DJV.P. ge opend met een rede van den partij-voorzitter, den heer K. Vorrink. Een veelbewogen jaar ligt achter ons. zoo zei spr., De spanningen op internationaal terrein hebben een bijna ondragelijke hoogte bereikt. Het oorlogsgevaar is dreigender dan ooit, sinds het sluiten van den wapenstil stand na den grooten oorlog. In feite woedt de oorlog op meedoogenlooze wijze in het Verre Oosten en in Spanje, conflicten, die met moeite kunnen worden gelocaliseerd en elk oogenblik aanleiding kunnen zijn tot een al- gemeenen wereldbrand. Na het gebeurde in Oostenrijk valt een stemming te constateeren van redde, wie zich redden kan! Dat komt neer op een ver dere afbraak van de rechtsmethode in de internationale politiek, zooals die belichaamd is in het Volkenbondsverdrag en een verder afglijden naar de openlijke en verkapte bond- genootschappenpolitiek van voor den oor log. Het heeft alles z'n uitgangspunt genomen bij de sanctiemaatregelen ten gunste van Abessinië en tegen Italië gericht. De sanctie maatregelen zijn mislukt en daarmee zou zijn bewezen, dat er geen collectieve veilig heid meer bestaat of nooit heeft bestaan. Daartegenover wil spr. stellen, dat het mis lukken der sancties niet het gevolg is ge weest van de onmacht der samenwexkende staten, maar van hun onwil om de sancties in vollen omvang toe te passen waarbij het uit blijven van een petroleum-sanctie als het groote lek in het systeem moet worden aan gewezen. Natuurlijk zijn wij, als kleine mogendheid, evenals andere kleine mogendheden, voor een groot deel afhankelijk van den Volkenbonds- trouw van Frankrijk en Engeland. Maar welk belang kan er voor de kleine naties mee gediend zijn, de grooten door een openlijke betuiging van ongeloof in den Volkenbond van hun verdragsverplichtingen te ont slaan. Het beginsel der collectieve veiligheid moet echter vast worden gehouden. Hoe ver moet het in sommige kringen met 't defaitisme ten aanzien van den Volkenbond reeds gekomen zijn, dat men den eisch van trouw aan die beginselen, zooals die door de socialistische beweging, nationaal en inter nationaal is geformuleerd, poogt te diskwali- ficeeren als aansporing tot oorlog. De massa-werkloosheid in ons land vormt de voedingsbodem voor het fascisme. Vandaar de aanmaning in het manifest van S.D.A.P. cn N.V.V. tot de Nederlandsche re geering. om eindelijk over te gaan tot een grootsch-opgezette welvaartspolitiek. Met voldoening stelt spreker vast, dat de denkbeelden van het Plan van den Arbeid in gang hebben gevonden in allerlei kringen, buiten de eigen rijen. Wat de ordeningsge dachte betreft is over het beginsel zelf nau welijks verschil van meening, het gaat slechts om de wijze waarop en de mate waarin de or dening moet worden doorgevoerd. Het aantal voorstanders van een krachtiger werkloosheids bestrijding door een politiek van openbare werken, groeit ziender oogen. Terwijl de aanwezigen zich van hun zetels verhieven herdacht spr. vervolgens degenen, die de beweging in het afgeloopen jaar door den dood ontvielen. De partij heeft bewezen de geestelijke veer kracht te bezitten om groote vraagstukken groot te zien. Ook de massa der partijgenoo- ten heeft het aldus verstaan, al kan spr. zich voorstellen, dat er anderen zijn. die zich niet zoo gemakkelijk kunnen neerleggen bij ge wijzigde opvattingen en gewijzigde formu leeringen. Hiermede verklaarde de heer Vorrink het vier-en-veertigste congres der S.D.A.P. voor geopend. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 16 April. Bevallen 14 April: M. Doornbosch—v. d. .inde, z.: 15 April: H. J. Stroes—Gommer, z.; O. M. R. Gottmer—Saeijs, z. Overleden 14 April: J. Kuperus, 63 j„ "Schouwtjeslaan: J. J. v. d Jagt, 34 j., Bloem veldlaan; C. de Rooij, 78 j.. Soendaplein; 15 April G. C. Kruijer. 58 j GarenkokerskadeH. J. Rasen. 62 j Lootsstraat; 16 April: B. P. Gevers, 23 j Hazepaterslaan. JAARVERGADERING R.U.H. De Honkbalclub R.C.H. houdt haar jaarver gadering op Vrijdag 22 April Van de aan de beurts van aftreden zijnde bestuursleden P. Kaestner. voorzitter. L. Ken- sen, commissaris ên D. Hulskes, penningmees ter. stelt laatstgenoemde zich niet herkies baar. Het bestuur stelt voor. in de negental- commissie te benoemen den heer D. Willemse. De Parijsche Modelhoed. door RALPH URBAN. ALS de winter heerscht over de aarde en de ijzige storm de sneeuw voort- zweept als dc vrouw nog diep in haar bontjas wegduikt en er als de ge laarsde kat uitziet, can houdt de voorjaars mode haar intocht: de stroohoed is er. ondanks regen en stormwind. Begint echter de zomer te heet te worden, dan zet de vrouw haar dikken vilten hoed op. ..Joop", zei Ida op 'n dag tot haar echtge noot. ..Joop, ik heb werkelijk een nieuwen hoed noodig!" Zooals de struisvogel zijn kop in het zand steekt, om de gevaren van deze wereld te ont gaan, zoo kroop de heer des huizes achter zijn krant en deed alsof hij doof was. ..En ik zal dezen keer een zwarten stroo hoed koopen". ging zijn eega onverstoorbaar verder, „dat wordt tegenwoordig veel gedra gen." „De witte van verleden jaar is toch nog heel mooi?" meende de struisvogel. „Laat hem zwart maken en je bent klaar!" „Bent klaar? Bent klaar lachte Ida verachtelijk. ..De witte stroohoed ligt beneden in den vuilnisbak. Daar kun je hem gaan halen, zwart maken en zelf opzetten!" Dat met den vuilnisbak was in zooverre waar. dat de hoed daarin gelegen had Intusschen was hij namelijk door den maalstroom van het noodlot gegrepen. Op een middag ontdekte het dochtertje van den concierge bij een on derzoekingstocht in den vuilnisbak den writ ten stroohoed. Ze zette hem op den hoed natuurlijk en niet den vuilnisbak en wan delde voor het huis. waar de daar spelende meisjes spoedig afgunstig werden. Twee ondeugende jongens uit de buurt maakten een einde aan de modgshow, doordat ze den hoed wegnamen en daarmee een voet balmatch begonnen te spelen. Het gebeurde nu, dat de weggetrapte zoogenaamde bal in de armen van een passeerende dame vloog Zij wilde eerst den schuldige met den hoed om de ooren slaan, doch onwillekeurig trof het materiaal haar blik, waarop ze van plan ver anderde. Zij vond het stroo van den hoed uit stekend en daar de jongens inmiddels wegge- loopen waren, nam zij den speelbal van het noodlot onder den arm en ging er mee naar haar zaak. Zij had namelijk een salon voor dameshoeden. Daar werd de hoed onder han den genomen, gekneed, geperst, vervormd en zwart gelakt. Toen hij droog was, kreeg hij van achteren een witte veer en kwam in de etalage te staan. Twee uur later kwam Ida, de vrouw van den onwilligen Joop, den win kel binnen en verlangde den zwarten hoed met de witte veer uit de étalage, om die te passen. „Gegarandeerd Parijsch model!" verzekerde de modiste. „Vanmorgen pas per luchtpost aangekomen." 's Avonds liet Ida haar man den nieuwen hoed zien. „En wat heeft dat ding nog wel gekost?" vroeg haar echtgenoot wantrouwend. .Dertig gulden", zei z'n vrouw en toen zij zag, dat de heer des huizes naar adem snakte, voegde ze er tot troost aan toe: „Maar daarvoor is het dan ook een echt Parijsch model!" BLOEMENDAAL LEDENVERGADERING „WITTE KRUIS". De afd. Bloemendaal van de N.H. Vereen. „Het Witte Kruis" houdt een ledenvergadering- op Donderdag 21 April in hotel Vreeburg te Bloemendaal. De agenda vermeldt o.a. het jaarverslag over 1937, rekening en verantwoording van den penningmester. verslag van de Com missie voor wijkverpleging, verslag van den afgevaardigde ter algemeene vergadering en voorstel tot wijziging van het huishoudelijk reglement. HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND. Geboren: Arnold, zoon van P. L. Boer en C. M. de Wilde; Annegien Jantina. dochter van W. Wijnholts en M. Bouman: Catharina Eli sabeth. dochter van Z. J. Hofstede en J. Vis been; Gerardus Adrianus, zoon van A. Schalk en J. A. Nederveld; Johannes Nicoiaas, zoon van N. Zegstroo en M. Verbeek; Susanna Elizabeth, dochter van P. J. Steenvoorden en M. J. van Borre; Klaas, zoon van E. Kooij en P. E. Dekker; Martinus. zoon van K. Slootweg en T. Beukers; Margaretha Hermina. dochter van G. J. van Hensbergen en J. G. Jeurissen; Leonardus Johannes, zoon van L. J. van der Lans en M. Witteman; Agnes Apolonia There- sia, dochter van C. A. Munsterman en P. K. van Diemen; Marinus Leonardus Jacobus, zoon van J. van Duren en M. C. A. Schönhage; Tine, dochter van F. Groenewoud en J. Cle ment; Klaas, zoon van M. van Groenigen en C. S. Vastenhout: Abraham, zoon van A. Kamerman en J. Pols. Ondertrouwd: Petras M Blokker 26 j. en Helena J. v. d. Maden 23 j.: Gerrit van Krim pen 27 j. en Klaasje J. Tammes 24 j.; Fian- ciscus M. S. Ruigrok 29 j. en Gerdina A. Wie- ring 23 j.: Petrus J. F. Bakker 30 j. en Grada van Wirdum 23 j.: Arie Verhagen 32 j. en Arieke A. Monster 28 j. Gehuwd: Johannes H. Lodewijk 24 j. en Aartje Meijer 27 j.; Teunis Claij 37 j. en Kuintje Visbeen 26 j.: Adrianus Zorge 23 j. en Louiza L. Schram 23 j. Overleden: Sientje 3 mnd., dochter van J. v. d. Pol en H. Slinger. HILLECOM EERVOLLE ONDERSCHEIDING. Op de door de Royal Horticultural Society te Londen gehouden Narcissententoonstelling werd de inzending der N.V. Heemskerk en Zonen's Bloemoollenbedrijf. alhier bekroond met de groote zilveren medaille voor de mooiste groep oranje- en roodcuppige Narcis sen. BOUWOPDRACHT. Aan de firma E. Schuyt alhier, is opgedragen het bouwen van een pakhuis voor rekening van De Handeisraad te Lisse DE EMMA-BLOEM COLLECTE. De jaarlijksche Emmabloem-collecte za; alhier op 20 April gehouden worden. IJMUIDEN Gouden jubileum J. v. d. Pol. De jubilaris ontving een Koninklijke onderscheiding. Vrijdagmorgen is de heer J. v. d Pol. die dien das een halve eeuw in dienst was bij de fa. Wed. S. I. Groen in intiemen kring ten kantore der firma gehuldigd. De plechtigheid werd bij gewoond door de oudere leden van het perso neel en ook was aanwezig mevrouw E. J. Groendu Mosch weduwe van een der oudere firmanten. De jubilaris, die met zijn echtgenoote per auto van zijn woning was gehaald, werd nadat mevrouw Groen de echtgenoote bloemen had geschonken toegesproken door den heer D. Groen, die zeide, dat niet alle dagen een gou den jubileum te vieren valt. zeker niet van iemand, die gedurende 50 jaren trouw zijn plicht bij dezelfde firma heeft vervuld Dit alles wordt te meer bijzonder, als we weten, dat van den jubilaris gezegd kan worden, dat hij de oudste werkende vakman in het vissche- rijbedrijf van LJmuiden is. En als men nu zou denken, dat met het klimmen van de jaren of door het intreden van een zekere sleur, de jubilaris zijn werk minder nauwgezet uitvoert, dan moet spreker dit ten stelligste tegen spreken. Met een ijver, waaraan menige jonge man zich zou kunnen spiegelen en die niets dan lof verdient, hebt ge steeds het u opgedra gen werk verricht. Geen moeite was u te veel. geen uur van aanvang u te vroeg. Als men op zijn 77e jaar nog eiken dag aan zijn dag taak begint en deze naar behöoren volbrengt, is dit wel iets wonderbaarlijks. Op uw leeftijd zullen 99 van de 100 menschen er de voorkeur aan geven, hun ouden dag in rust te genieten zoolang hun dit gegeven is A's blijk van hulde bood de heer Groen den jubilaris een gouden horloge aan met de in scriptie: .18881938. Joh. v. d. Pol. Voor 50- jarigen trouwen dienst. Wed. S. I. Groen". Daarna las de heer Groen een brief van den minister van Economische Zaken voor. waarin deze mededeelde, dat bij K.B van 11 April 1938 den jxxbilaris de eeremedaille in brons van de Oranje Nassau Orde door H. M de Koningin was verleend. Ook deze mededee- Iing werd met applaus begroet. Hierna bood de chef van de afdeeling versche visch de heer M. C Hoogendijk den jubilaris namens het pei\soneel een geschenk en ..opoe" v. d. Pol bloemen aan. De heer Ph. van Gelderen, sprekende namens ,.de oude garde" bood den jubilaris een rust stoel aan. Als ge daarin zit en over de 50 jaren dienst nadenkt, zult ge tot de conclusie komen, dat ge een gelukkig mensch zïjt, omdat ge nimmer werkloosheid hebt gekend en in een beteren tijd hebt geleefd en ondanks tegen slagen in uw gezin uit uw werk steim hebt kunnen putten, wat u in staat stelde uw werk voort te zetten. Na de officieele plechtigheid bleven allen nog even gezellig bijeen Onder degenen, die den jubilaris hun geluk- wenschen persoonlijk kwamen aanbieden be vonden zich o.a. de heer C. Oud directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf en A. Tol. halchef. Verder mocht de jubilaris vele tele grafische en schriftelijke gelukwenschen en tal van bloemen in ontvangst nemen. Al met al werd het een onvergetelijke dag voor echtpaar en familie. DE SCHOOLWEDSTRIJDEN. De twee volgende wedstrijden werden ge speeld voor afdeeling E: School E ilJm.-O.)C. v. d. Lindenschool (IJm.) 1—1. C. v. d. Lindenschool wint. School D 1 (IJh.-OAP. Vermeulenschool tIJm.-O.i 0—1. Heden worden voor de tusschenronde van afd. E. de volgende wedstrijden gespeeld: Verliezers-ronde Emmaschool (IJm.-O.)School K (IJm.) 2—3 uur. Gr. v. Prinstererschool 2 (IJm.)—School H I (IJm.-O.) 23 uur. Insingerschool 2 (IJm.)School A (IJm.) 23 uur. Winnaars-ronde: Julianaschool (IJm.-O.) Insingerschool (IJm.) 34 uur. School G (Velsen-N.i—Gr. v. Prinsterer- school 1 (IJm.) 3—4 uur. School J 1 (IJm.)Comité-school (IJm.) 34 uur. De wedstrijden voor de C- en D-afdeeling nemen hedenmiddag op het V.S.V.-terrein een aanvang. Van de 7 elftallen van afdeeling C is U.L.O. (IJm.) vrijgeloot. De 3 verliezers nemen aan het eind van dezen middag straf schoppen. om uit te maken wie nog met U.L.O. 1 om één plaats in de halve finale mag spelen. De 4 elftallen van afdeeling D spelen een halve competitie. Het programma voor hedenmiddag luidt: Afdeeling C: U.L.O. 2 (IJm.)Nijverheidsschool 2 (IJm.i 23 uur. H. B S. 3 'Velsen)Creutzbergschool 2 (IJm.) 2—3 uur. Nijverheidsschool 1 'IJm.)Visscherij- school 2 (IJm.) 34 uur. Afdeeling D: H.B.S. 4 i Velsen)U.L.O. 3 (IJm.) 3—4 uur Creutzbergschool 3 'IJm.)Nijverheids school 3 (IJm.) 45 uur. MARKTBERICHT. Tong per KG 1 1.80—1.20. Tarbot per KG f 1.80—1.40. Heilbot per KG 1.40—1.20. Middel schol 35 per 50 KG. Zetschol i 5046 idem. Kleinschol 328.50 idem. Schar 83.40 idem. Kleine poon 64.90 idem. Kleixx middel schelvisch 1917 idem. Kleine schelvisch 1410.50 idem. Groote gul 9—8.80 idem. Kleine gul 10.50—9 idem. Wijting 8.50—4.20 idem. Kabeljauw 4423 per 125 KG. Vleet 2 per stuk. Leng 3.101.70 per stuk. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 175 Witte Zee IJM 167 f 2870 200 Mary IJM 189 f 2480 110 Sperwer IJM 133 f 1500 Loggers: SCH 69 f 76. KW 4 f 310: KW 18 f 130: KW 45 f 310: KW 42 f 550: KW 22 f 340. KW 138 f 420; KW 158 f 390; KW 144 f 670 VERWACHTE VISCHAANVOER Thuisstoomende voor dc Dinsdagmarkt Gerberdina Johanna IJM. 38. Vangst: 60 m schelvisch. 50 m. braadschelvisch, 80 m. heek 70 m. gul en ieng. 20 m. radio en wijting 400 m. koolvisch, 50 m. diversen, totaal 730 m. Catharina Duyvis. IJM. 60. Vangst: 40 man den platvisch, 50 m. braadschelvisch, 15 m. wij ting, 30 m. wolf. 10 m. koolvisch, 15 m. varia, totaal 160 m benevens 500 stuks ijskabeljauw en 550 stuks stijve kabeljauw. Amsterdam IJM 58. Vangst: 20 m. schel- Isch. 35 m braadschelvisch, 55 m. radio, 30- Loopt U slecht, ongemahhelijh Wilt U met de a s Feestdagen „uit", zonder eenige hinder aan Uw voeten? WELFSCHOENEN nemen alle ongemakken en voeteuvels volledig weg, mits U ze koopt onder deskundige voorlichting Alleen dén vindt U het geschikte model voor Uw soeciale voet! Komt U eens met ons praten? VOLLAERTS Anegang 12, Tel. 11457 SCHOENENMA GA ZIJNEN Voor Haarlem-N.: Gen. Cronjéstr. 104, Tel. 14570 (Adv. Ingez. MedJ m. wolf. 50 m. gul. 30 m. wijting, 35 m. plat visch, 150 m. makreel, totaal 405 m.. benevens 280 stuks stijve kabeljauw. Maria R. Ommering IJM 7. Vangst: 10 m. schelvisch. 15 m. braadschelvisch 15 m radio. 160 m. gul en kabeljauw. 10 m. platvisch, 15 m wijting. 65 m. makreel. 110 m. dichte makreel 20 m. koolvisch. 15 m. varia, totaal 435 m. benevens 470 stuks stijve kabeljauw BEVERWIJK Do Breestraat maakte toilet. De politie verzoekt ons het volgende onder de aandacht van het publiek te brengen: Jeugdige werkloozen zijn ijverig in de weer geweest om de gazons een ander aanzien te geven. Alles ziet er thans keurig uit en van gemeentewege zal men er goed de hand aan houden. Laat nu een ieder er toe medewerken, dat het uiterlijk van onze hoofdstraat er aan trekkelijk uit blijft zien, Dus: niet loopen over de gazons en er geen papier of afval in werpen. De politie heeft opdracht niet meer te waar schuwen. doch overtreders te bekeuren. Zij hoopt echter, er geen te zullen ontmoeten Voorts geen honden uitlaten in de gazons De grasperken en plantsoenen worden in de hoede van het publiek aanbevolen! In de tweede plaats make nu niemand meer verkeersfouten. In het bijzonder zij de aan dacht er op gevestigd, dat de Breestraat uit sluitend recht mag worden overgestoken. Streng verboden is bijvoorbeeld om komende uit de Raadhuisstraat, schuin over te steken in de richting van de Zeestraat. De oversteek plaatsen liggen nu overal recht tegenover el kander en zijn duidelijk te zien De verbete ringen zijn geschied in het belang van de vei ligheid en het gemak van het publiek. Ten derde bedenke men, dat het loopen op den middenweg en op de fietspaden, anders dan om recht over te steken, verboden is. Van politiezijde zullen overtreders niet meer ge waarschuwd worden. Een ieder kan geacht worden het te weten en iedereen die nadenkt en zich rekenschap geeft van de oorzaken der verkeersongelukken, zal dit toejuichen. Behalve het uiterlijk aanzien van het straat beeld is ook een goede orde bij het verkeer van voertuigen, wielrijders en voetgangers van de grootste beteekenis voor de burgerij. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: A. Th. de Ruiter en H. M. van den Bosch; J. J. Alles en G. M. van Wis sing. Bevallen: E. CastricumLodewijks. z.; C. E. van Zutphen—Meijer, z.; W. S. Doornbos- van Sweden, z.: J. S. Hilbers—Geerling, d.: A. BerghuisHartog, d.; T. van Amersfoort Calf, d,; E. J. Slief—Hafkamp, z.; M. G. Vink— Piepers, d. Overleden: G. M. de Jong. 63 j., geh. met A. Zieltjes, Waterleidingweg 8; B. A. A. Maks, 1 j., van Hogendorpstraat; J. M. Bruins, 29 j., gehuwd met P. Schelvis, Heem.skerkerweg 86; Chr. F. W. Tinnemeier, 53 j„ gehuwd met G. A. H. van Kreijl, C. Matersweg 71. SANTPOORT SUPPORTERSVEREENIGING. De supportersvereeniging van de R K.S.V. „Santpoort" hield in café „Rozenstein" haar eerste jaarvergadering onder leiding van den heer H. Duyn. Uit zijn mededeelingen bleek o.m„ dat het aantal leden met 22 was vooruitgegaan en rhans 64 bedraagt. De penningmeester, de heer A. Heeremans, kon mededeelen, dat er een batig saldo was. Bij de bestuursverkiezing werden de hee- ren H. Duyn, voorzitter, en G. Spanjaard, commissaris, herkozen. Na dit officieele gedeelte volgde nog een gezellig samenzijn. BOND VAN GEPENSIONNEERDEN. Onder leiding van den heer Visser hield de afdeeling Santpoort-Velsen en Om streken van den Bond van Gcpensionneerden bij de Ned. Spoorwegen in ,.'t Huis te Velsen" een ledenvergadering. Dc vergadering was goed bezocht. Na een openingswoord van den voorzitter, waaruit o.rn. bleek dat de afdeeling 'hans 80 leden telt, was het woord aan den heer Van de Polder, den secretaris van den Bond. Deze gaf een overzicht van de werkzaamheden door 't Hoofdbestuur in de laatste maanden verricht. De heer Visse dankte den heer Van de Pol der voor zijn duidelijke uiteenzetting van den stand van zaken bracht hulde aan zijn werkkracht en wekte de leden op den Bond den steun te geven, welke hij verdient. „In de toekomst", zoo zeide spreker, „zal nog veel van het hoofdbestuur gevergd worden bij 't opkomen voor onze pensiocnaangelegenhe- den". Hierna wekte dc voorzitter de leden op de binnenkort in den Haag te houden demon stratieve vergadering bij te wonen. In sa- menkerking met de afdeeling Haarlem zal getracht worden een goedkoope reisgelegen heid te krijgen. Leden, die deze vergadering wenschen bij te wonen, kunnen zich aanmel den bij de heeren Pekelharing, Kerkerlnk- laan 19. en Visse, Broekbergenlaan 9. ZANDVOORT HARDDRAVERIJ OP DE KORTE BAAN. Op Zondag 22 Mei wordt op den Boulevard te Zandvoort een harddraverij, op de korte baan gehouden door do Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. De technische voor bereiding en de leiding van deze course be rust bij het bestuur van de Beverwij ksche ^arddraverijvereeniging Prins Bernhard. TOO VEEL VEREEN IG ING „PHOENIX". De tooneelvereenlging ..Phoenix" heeft voor aar laatste voorstelling in dit seizoen in studie genomen: „De Klimgeit". een vroolijk toonoe'.spel in drie bedrijven. 1 MEI-VIERING. De afdeeling Zandvoort van de S.D.A.P. viert het 1 Mei-feest in Monopole. De heer J. v. d. Kieft zal de feestrede uitspreken. „De Stem de Volks", onder leiding van den heer J. Post. verleent haar medewerking door het zingen van eenige strijdliederen. De tooneel- vereeniging „Op hoop van Zegen" voert een looneeistukje op. getiteld: .Art. 188". De A.J.C. laat. met medewerking van „De Stem des Volks" en de tooneelvereeniging ..Op Hoop van Zegen" een Meispel zien. dat werd samengesteld door den heer Halbo C Kool en dat tot titel draagt: „Wij erfgenamen". IM.MANUcL. De Gemengde Christ. Zangvereeniging ..Im- manuèl" geeft met medewerking van een man- nenkwartet op Zondag 24 April een concert in de Ned. Herv. Kerk. tis reeds in een deei eenei vorige oplage opgenomenj De onbewoonde huizen le Haarlem. Het percentage daalt. Op 1 April van dit jaar was de statistiek van de onbewoonde huizen te Haarlem als volgt: Huren Te h f 78—f 81 2 f 104—f 117 6 f 117—f 130 8 f 130—f i43 28 f 143—f 156 17 f 156—f 182 61 f 182—f 208 41 f 208—f 225 51 f 225—f 250 62 f 250—f 275 86 f 275—f 300 47 f 300—f 350 101 f 350—f 400 113 f 400—f 450 101 f 450—f 500 96 f 500—f 600 88 f 600—f 700 58 f 700—f 800 20 f 800—f 1000 21 f 1000 en hooger 28 Dienstwoningen 5 In totaal zijn dit dus 1040 huizen, waar onder 98 winkelhuizen zijn. Verder waren er 65 perceelen onbewoond, die wel verhuurd, maar nog niet betrokken waren of huizen die alleen te koop maar niet te huur waren. In totaal waren er dus op 1 April 1938 ran de 36654 huizen te Haarlem U23 onbewoond, waaronder 106 win kelhuizen. Dit is een percentage 3.074. Op 1 Januari 1938 was het aantal 1224 op de 36548, wat neerkwam op 3.349%. In die drie maanden is het percen tage der leegstaande woningen dus weer belangrijk gedaald. Onder de te huur staande perceelen waren 37 arbeiderswoningen en 109 middenstands woningen van vereenigingen. alsook 17 ge meente-woningen. Op 1 Jan. 1938 stonden er 116 winkels ledig op 1 April was dit aantal verminderd tot 108. Het percentage der leegstaande huizen is voor de verschillende woninggroepen zeer ver schillend Het is het hoogsl voor de huizen mei de laagste huren (bijvoorbeeld 15.4 voor de huizen die f 2.00 tot f 2.25 per week doen) maar dit komt omdat veel van die kleine huisjes in aanmerking komen om onbewoon baar verklaard tc worden. Het percentage der leegstaande huizen voor de overige woninggroepen is: Het laagst is het percentage dus voor de groep woningen met een huur van f 275 f 300. Wij herinneren er aan dat eenige jaren ge leden het percentage der leegstaande wonin gen 5 was. Dat was veel te hoog. Na dien tijd Is er een vertraging gekomen in den aanbouw van nieuwe huizen. Voor een normale voor ziening op dc woningmarkt wordt voor leeg staande huizen op 2 a 3 pet. gerekend. Haar lem begint dit normale percentage dus weer te naderen, zoodat het wel te verwachten is dat de particuliere woningbouw in dc naaste toekomst weer zal opleven. Voor de werkloos heid in de bouwbedrijven zou dit natuurlijk van beteekenis zijn. Huren Niet bewoond in procenten 178—f 208 3.003 208—f 225 3.789 225—f 250 2.562 250—f 275 2.002 275—f 300 1.457 300—f 350 2.054 350—f 400 3.152 400—f 450 4.757 450—f 500 4.918 500— f 600 4.675 600—f 700 4.045 700—f 800 2.526 800—f 1000 2.702 1000 en hooger 2.431 Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid f 2000. overlijden 4ÖQ; vedies van een hand, voet of oog f 200; beide leden van een duim f 100; één lid van een duim 50, alle leden van een wijsvinger f 60; 'xén of twee leden van een wijsvinger 25. alle leden van een anderen vinger 15; één of twee leden van een anderen ■inger 5. arm- of beenbreuk 30, enkel- ireuk f 15. ooisbreuk ƒ15 Alles indien et gevolg var een ongeval Voor de bonnés op hei Geïllustreerd Zondags ■>lad bestaai nog een afzonderlijke ver ekering De voorwaarden daarvan zijn •veneenj bij de administratie verkrijgbaar

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7