[J n HFFM A F STOFZUIGERS fQO. H.D.-Vertellini MARKT EIRICWTIN WOENSDAG 20 APRIL 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Haarlemsche Handels Vereeniging. De Haarlemsche Handelsvereniging hield gistermiddag in restaurant Brinkmann een spoedvergadering. Na de opening door den voorzitter den heer B. W. Lasschuit, volgde de verkiezing van een bestuurslid wegens aftre den van den heer J. Klerk. In zijn plaats werd per acclamatie de heer J G Hoffmann ge kozen. Dc voorzitter sprak eenige woorden van waardeering en dank tot het scheidende be stuurslid den heer J. Klerk. Als derde punt stond op de agendahet ver- leenen van machtiging aan het bestuur om een geldleening groot f 7000 aan te gaan tegen 4 pet. en het verleenen van het recht van eerste hypotheek op het gekochte perceel Wilhelmi- nastraat 3. Deze machtiging' werd door de vergadering verleend. De voorzitter sprak er zijn voldoe ning over uit dat de H. H. V. thans een vast tehuis had Binnenkort zal het huis zoo wor den ingerient dat alle aangesloten vakorgani saties hier een plaats kunnen vinden en daar hun huishoudelijke vergaderingen kunnen houden. Eventueel zal hier later ook de bibliotheek kunnen komen. BAZAR BVANG. LUTHERSOHE GEMEENTE, Op 6, 7, en 8 October a.s. zal er ten bate van de Evangelisch Luthersche Gemeente te Haarlem voor noodzakelijke vernieuwingen in haar Kerkgebouw een bazar worden ge houden in „Rustoord" Westerhoutpark 36. Reeds thans heeft zich, op initiatief van den Kerkeraad een commissie gevormd om dezen bazar te organiseeren. Van deze commissie zijn de beide predikanten der Ev. Luth. Ge meente, ds. C. H. Brandt en ds. G. J. Duyven- dak resp. voorzitter en vice-voprzitter, terwijl nog een tiental leden der kerk er deel van uitmaken. Naast deze bazarcommissie is een comité van actie ingesteld, welk comité in het bijzonder den practischen kant van de zaak zal aanvatten. Het ligt in de bedoeling om vóór den aan vang van den bazar een verloting te doen plaats vinden. Als hoofdprijs zal een dames- of heerenrijwiel beschikbaar worden gesteld, terwijl nog tal van andere prijzen hierbij zul len komen Zij die met het doel van deze bazar sympa- thiseeren en de bazarcommissie met een ge schenk in natura wenschen te verrassen, kun nen hun gaven inzenden bij mej. C. A. Doorn, Westerhoutstraat 44. bij de kosterij of bij de predikanten. Penningmeester is de heer H. D. Cappel, Iepenlaan 86. Bloemendaal en zijn gironummer 269927. D.DJ3. li *en helder* vloel- >tof. dl* diep In da portin doordringt en de ziekte kiemen doodt. Flaconi 75 et. f. ISO *a I. 2.30 GENEESMIDDEL TEGEN HUI DfifiN DOENINGEN (Adv. Ingez. Med.) LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING T/M. 24 APRIL 1938. Nederlandsch Indlë, mail via Genua per m.s. Poelau Laut 20 April gewone stukken 22.30 Luchtdienst, Amsterdam—Bandoeng 21. 23 April gew. st. Naar China tot Canton 21, 23 April. Naar Hongkong 21, 23 April. Naar Zuid Afrika ijl April. Naar Australië 21, 23 April. Suriname, mail en zeepost via Amsterdam 22 April gew. st. 3.25; luchtdienst Frankrijk Zuid Amerika 23 April gew. st. 10.40. Aruba, Bonaire. Curasao, mail en zeepost via Amsterdam 22 April gew. st. 3.25. Bonaire. Curacao, mail via Southampton 23 April gew. st. 17.30. Luchtdienst als Suriname. Amerika, Mexico, Cuba, Guayaquil, via Cher bourg 21 April gew. st. 18.—; via Southampton 20 April gew. st. 16.45. Canada, via Southampton 20 April gew. st. 16.45; via Glasgow 22 April gew. st. 8.55. Argentinië, Brazilië. Chili, Uruguay, via Na pels 21 April gew. st. 10.—. Rio de Janeiro, via Lissabon 23 April gew *t. 16.45. Luchtdienst als Surianame. China, Hongkong, Japan, via Siberië 22 April gew. st. 9.30. Philippijnsche Eilanden en Mantsjoerije. via Siberië 22 April gew. st. 9.30. Luchtdienst naar China tot Canton verder per spoor 23 April gew. st. 2.15. Luchtdienst naar Hongkong en Philippijn- sohe Eilanden to* Hongkong verder per boot. Irak (MesopcLamië). via Istanbul—Damas cus 22 April gew. st. 3.25. Luchtdienst als Ned. Indië. Palestina, via Genua 20 April gew. st. 22.30' via Piraeus 22 April gew. st. 22.30; via Piraeus 24 April gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Britsch Indië. via Marseille 21 April gew st. 10.— Luchtdienst als Ned. Indië. Ceylon, via Marseille 21 April gew. st. 12.30; via Napels 22 April gew. st. 18. Luchtdienst als Ned. Indië. Penang, Siam, via Genua 20 April gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Singapore, via Genua 20 April gew. st. 22.30; via Napels 22 April gew. st. 18. Luchtdienst als Ned. Indië. Egypte, via Genua 20 April gewone stukken 22.30; via Piraeus 22 April gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Oost Afrika, via Marseille/Aden 21 April gew. st. 10.—. Zuid Afrika, via Marseille 21 April gew. st. 6.—; via Southampton 21 April gew. st. 16.45; luchtdienst AmsterdamAlexandriëDurban 23 April gew. st. 2.15. A."stralië. via Marseille 21 April gew. st. 107^luchtdienst AmsterdamSingapore Brisbane 23 April gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland als Australië. STICHTING NOORD-NEDERLAND— VLAANDEREN. Naast de reeds bestaande afdeelingen van de Stichting ..Noord-NederlandVlaanderen, worden th„-< de noodige maatregelen getrof fen om ook ie Haarlem een afdeeling op te richten. De Stichting stelt zich ten doel de cultu- reele toenadering van Noord-Nederland en Vlaanderen; zij tracht door het inrichten van Inzingen, m""iek-. tooneel- en filmavonden tentoonstellingen, reizen naar Vlaanderen en het uitgeven van Maandberichten. Vlaande ren in Noord-Nederland beter bekend te ma ken. Het voorloopig Secretariaat is gevestigd bij den heer J. 'V. Schutte te Heemstede. I> a t zit e ii «lat li o n d t. Bij een Germaan worden alle buisverbin dingen vóór het soldeeren geprepareerd met een soldeerpasta, waarvan de samen stelling een fabrieksgeheim is. Dit ver zekert een volmaakte aanhechting. '11 in E li Tl A A i\ daar heb Je wat aan N V. RIJWIELINDUSTRIE F. J. V. WERVEN, MIMIL (Adv. Ingez. Med.) FAILLISSEMENTEN. Door de arrondissements-rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitge sproken op Dinsdag 19 April 1938. D. Baarda, meubelhandelaar, wonende te Zaandam, Zuiddijk 161. curator Mr. K. van Giffen te Haarlem. H. J. Vastenhout, pensionhouder, wonende te Haarlem. Koninginneweg 67. doch thans zonder bekende woonplaats in Europa, cura trice mevr. Mr. L. M. I. L. van Taalingen Dols te Haarlem. Rechter-Commissaris in beide faillissemen ten Mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: E. if. Nottrot, sigarenwinkelier, wonende te Haarlem, Barrevoetestraat 1, curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. P. Goester, huisvr. E. H. Nottrot, sigaren winkelierster, wonende te Haarlem, Barre voetestraat 1, curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. Arie van der Steen, visschersman, wonende te IJmuiden Oost, Velserduinweg 125, curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. C.- J. B. Verheydt, timmerman, wonende te Haarlem. Riouwstraat 37, curator Mr. F. M. J. J. Duynstee te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdee- lingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: Mej. H. Th. Bakker, winkelierster in manu facturen, wonende te Beverwijk, curator Mr. J. Verlooy te Heembtede. F. C. Meyer, taalleeraar, vroeger wonende te Santpoca»t, thans te Leiden, curator Mr. M. A. van Eek te Haarlem. De nalatenschap van wijlen I. D. Smits, in leven deurwaarder, gewoond hebbende te Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer (na ver zet), curator Mr. J. Hoog te Haarlem. De N.V. Aannemersbedrijf voorheen J. van den Bosch en Zonen, gevestigd te Hillegom, (na verzet), curator Mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. VEREENIGING VAN HUISEIGENAREN „HET EIGENDOM". De afdeeling Haarlem van den'Nederland- schen Bond van Huis- en Grondeigenaren „Het Eigendom" heeft, onder voorzitterschap van den heer J. G. Hoffmann, hare jaarver gadering gehouden. De aftredende bestuursleden, de heeren Bie- nefelt en de Jong. werden hei-kozen. Het ver slag van den secretaris, mr. L. G. van Dam, maakte melding van een krachtige stijging van het ledental, Ook sloten vele leden zich aan bij het Weerstandsfonds, waarbij men zich voor f 0.50 per jaar per woning verzekert tegen de risico's eener ontruimingsprocedure. Het Weerstandsfonds, dat in de eerste vijf jaren van zijn bestaan bijna f 41.000 heeft uitgekeerd en over een reserve van omstreeks f 30.000 beschikt, vrijwaart den aangeslotenen tpgen de hooge kostenrisico van het ontrui mingsgeding ingeval van wanbetaling dei- huurders. De afdeeling belegt op 3 Mei a.s. in café Brinkmann, Groote Markt, een bijeenkomst, waar mr. L. G. van Dam, Belastingconsu lent te Haarlem, zal spreken over: De Huis eigenaar en de Belastingen, LEGAAT. Aan de Noord- en Zuidhollands^he Redding- Maatschappij, opgericht in 1824 en in stand gehouden door vrijwillige bijdragen, is gelega teerd de som van vijfduizend gulden door wij len Mevrouw de Wed, C. K. Baas, geb. S. Rei- ding te Haarlem. PROGRAMMA VAN 1)E HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 21 APRIL. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen; 9.20 Pauze; 9.25 Parijs Radio; 11.05 Radio PTT Nord; 11.20 Parijs Radio; 12.20 Ned. Brussel. 1.20 Keulen; 2.20 Danmarks Radio; 3.20 Keulen; 4.20 Ned. Brussel; 5.20 London Regional; 6.20 Keulen; 7.20 Weenen of diversen; 9.20 Warschau of Diversen; 10.10 Keulen (Stuttgart); 11.20 Stuttgart. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 8.20 Diversen; 9.35 Londen Regional; 12.50 Droitwich. 2.10 Parijs Radio. 2.35 Droitwich. 11.20 Danmarks Radio. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert; Adal bert Lutter speelt: 1. Ungar Wein: 2. Die schóne Nachbarin; 3. Weinen und Lachen: 4. Es fiel ein Stern vom Himmel; 5. Vergiss mein nicht; 6. Eine Nacht auf Java; 7. To- kayer; 8. Kaffeeklatsch: 9. Pato. 10. Tusschen spel van pianomuziek. Piano Medley no 11. Charley Kunz; 11. Idem no. 14; 12 Immer lustig, Marie: 13 Gute Nacht; 14 Ja bei Nacht; 15 Leise klingt eine Melodie; 15 Hier ist eine Wohnung zu vermieten 8.0012.00 Diversen. KINDERVOEDING. Door ..Kindervoeding'' werden in de week van 11 April tot 16 April 1938 verstrekt 5396 porties warm eter., nl. in kokaal Eemstraat 1167, Overtonstraat 1414. Zoetestraat 1104. Kamperstraat 737. Byzantiumstraat 587, Buitengew. Onderw 297, Voonn. Spaarndam 90. EERSTE MIS PATER VOORVELT. Maandagmorgen (tweede Paaschdag) wap perde reeds vroeg de driekleur van den toren der parochiekerk der Moeder van Zeven Smarten" aan den Rijksstraatweg (Haarlem- Noord) waar pater Voorvelt om 9 uur zijn eerste H. Mis opdroeg, welke door zeer veel plaatsgenooten werd bijgewoond. Om pl.m. 1 uur bracht de R.K. Harmonie St. Caecilia aan de pastorie waar pater Voor- velt met zijn ouders en familie vertoefde een serenade, waarna een receptie plaats had. 's Avonds te half zeven celebreerde pater Voorvelt een plechtig lof. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN De agenda voor de 129ste vergadering dei- Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, te houden op Dins dag 26 April 1938. des namiddags te 8 uur in het gebouw der Kamer. Nassauplein 4—6, Haarlem; luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Goedkeuring verzonden schrijven aan Provinciaal Bestuur van Noord-Holland betr. subsidieering Middenstandscursussen Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937. 5. Subsidieaanvragen: a. Kruideniersbeurs D.E.S. te Haarlemmer meer. b. Haarlem's Comité voor Bakkers Vak-On derwijs voor te houden tentoonstelling. c. Nationaal Fonds voor Bijzondere Noo- den te 's-Gravenhage. d. Nationaal Bureau voor Onderwijs op Economischen Grondslag te Amsterdam. e. Groot, Nationaal Muziekconcours te Aals meer. 6. Concept-schrijven Bureau aan Directie Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht in zake verplaatsing goederenstation te Haar lem. 7. Concept-schrijven Commissie Makelaars aan Nederlandschen Bond van Makelaars te 's-Gravenhage inzake beëediging makelaars. 8. Concept-schrijven Commissie Onderwijs aan Burgemeester en Wethouders van Haarlem inzake cursus uitgebreid lager Nij verheidsonderwijs. 9. Concept-schrijven Commissie Onderwijs aan Tijmstra's scholen N.V. te 's-Graven hage inzake lesrooster. 10. Concept-schrijven Commissie Onderwijs aan Vereeniging tot Behartiging van het On derwijs in de Handelswetenschappen te Am- ster dar»Inzake inrichting Handelsonderwijs. 11. Rondvraag. 12. Besloten zitting. HAARLEM'S SALON-ORKEST. Op Donderdagavond 21 April zal door de amusementsvereeniging H. S. O. een soirée Dansante gegeven worden voor haar leden en introducés in het gebouw van den HJKB. Hieraan zullen twee orkesten medewerken, terwijl de cabarettière Pauline Hervé en nog enkele attracties voor de noodige afwisseling zullen zorgen. De leiding van den avond be rust bij den heer W. Schroder. GOEDE TEMPELIEREN. De Hulpdistrictsloge der Internationale Orde van Goede Tempelieren te Haarlem be legt een Filmochtend op Zondag 24 April in het Frans Hals-theater. 's hoofdfilm draait: „Peter Ibbetson" (Liefde sterker dan dood) naar het bekende boek van George du Maurier. Hoofdrollen worden gespeeld door Gary Cooper en Ann Harding. Verder draait een teekenfilm van Popeye de Zeeman en een cultuurfilm. De voorzitter der landelijke-organisatie, de heer T. Vleeming, zal een kort propaganda-' woord spreken. LEGER DES IIEILS. Hedenavond wordt in de Legerzaal aan de Schagchelstraat een bijzondere samenkomst gehouden onder leiding van Kolonel A. C. Beekhuis, tweede in Bevel van Nederland. Een groot aantal Officieren uit de Centr. Neder land Divisie zullen den Kolonel bijstaan. COMITÉ VOOR INWENDIGE ZENDING. Het Comité voor Inwendige Zending uit gaande van de Chr. Geref. Gemeenten Haar lem C. en N„ dat bekendheid verworven heeft door zijn werkzaamheden op het gebied van straatprëdiking en zaalbijeenkomsten, gaat zijn 12'/2-jarig bestaan vieren en belegt daar toe een herdenkingssamenkomst op Donder dagavond 21 April a.s. In de Chr. Geref. Kerk aan de Raaks. Als sprekers zullen optreden Ds. W. Bijleveld (die de openingsrede uit spreekt), Ds. W. Ramaker van Kampen (on derwerp: „De tijdrede van den vliegenden Prediker") en Ds. D. Henstra (slotrede). "e" gel o één model, één prijs 1 C. J v. d. BROEK - HAARLEM. Oude Groenmarkt 24, Telefoon 11960 - Groote Houtstraat 52, Telefoon 15813. (Adv. Ingez. Med.) De Mutt in het Duister. door ADELBERT VAN MANNEKUS. E nacht viel over het kleine plaatsje Brentford aan de Theems. Het was een van die Koude, huiverige Novem bernachten. die de menschen binnens huis hield. De mist. die tegen zes uur was ko men opzetten had het stadje in een dichten nevel gehuld. John Halliday, een forsche man van om streeks vijftig jaren, stond ongeduldig op de brug te wachten. Hij verwenschte inwendig zijn domheid, om op deze plaats af te spreken met Lionel Birham, doch aangezien dit het beste punt was. had hij er verder niet over nagedacht. Om 8 uur zou zijn vriend komen en een blik op zijn polshorloge overtuigde hem dat het reeds tien minuten later was. Hij mompelde een verwensching en wilde ten einde raad naar zijn huis terugkeeren, toen zijn aandacht ge trokken werd door een donkere figuur, die op eenigen afstand aandachtig naar hem stond te kijken. Nu eerst viel hem op, dat hij die figuur reeds eerder opgemerkt had. doch door de koude had hij er verder geen acht op ge slagen. Zijn nieuwsgierigheid was gewekt en met afgemeten passen liep hij op den onbe kende toe. Toe zijn verbazing bemerkte hij, dat de figuur plotseling rechtsomkeert maakte en spoorloos verdween. John Halliday voelde zich niet gerust. De vijfhonderd pond in zijn zak waren aan deze onrust niet vreemd. En de wonderbaarlijke fi guur werkte er niet toe mee. hem geruster te stellen. Was niet twee maanden geleden Hen ry O'Neill beroofd van driehonderd pond. ter wijl hij verklaarde, dat hij dat geld eerst een half uur in zijn bezit had0 En was niet Eleono- re Cunningham, dat meisje dat een legaat had bekomen, een kwartier nadat zij het geld van de band had gehaald, eveneens beroofd? Maar hoe wisten de dieven dat dan? En zouden z° hem nu óók berooven?! Het angstzweet brak hem uit. John Hallidav was eeen lafaard do^h de aan ®pr< oypptijpolp bp-onv«v;<Y (-'('.'""«r Tp- meer, omdat het zijn laatste geld was. dat hij nu samen met zijn vriend Lionel Birham op.de beste wijze wilde beleggen. Een blik r>p zijn horloge verleide hem. dar Lionel nu reeds een twintig minuten over tijd was en onverlichter zake wilde hij weg gaan. toen een donkere gedaante zich uit de duister nis los maakte en met uitgestoken hand op hem toe kwam. Hallo. John! Het spijt me werkelijk ont zettend, dat ik zoo laat ben, maar ik had nog het een en ander te doen! Maar kom, laten we gaan!" En Lionel Birham maakte aanstalten, om den weg naar de binnenstad in te slaan. Maar John greep hem bij de arm. Ik weet het nu zeker, fluisterde hij. We worden gevolgd door een of anderen boef! Lionel keek zijn vriend met verbaasde oogen aan. Wat zeg je daar? John keek om zich heen, ontwaardde dan weer de donkere figuur, die hen langzaam volgde We worden gevolgdkijk maar. die donkere figuur! Lionel keek om en zag eveneens de schim, die achter hen aankwam. Hij trok zijn vriend aan den arm. Ik zal wel even naar hem toe gaan en vragen wat dat te beteekenen heeft. Laat het maar aan mij over! Hij liep met vastberaden stappen naar de schim toe. Maar weer zag John den man, het kon niets anders dan een man zijn, haastig verdwijnen. Lionel keerde lachend terug. Hij Is weer weg. Natuurlijk de een of an dere arme slobber, die een aalmoes wilde vra gen. Toen hij mijn dreigende houding zag, is hij gevlucht! Je hebt het geld zeker meegenomen. vervolgde Lionel, terwijl ze haastig naast el kaar voortstapten. Inderdaad, dan kan ik de aandeelen direct krijgen? Natuurlijk! Wel allemachtig! John keek haastig achterom en wederom zag hij de donkere figuur op enkele tientallen me ters afstand. Het was een vreemd gezicht, de donkere schim te zien staan in het matte licht van een lantaarn. Twintig minuten later was de zaak in orde Ik ben blij. dat ik van dat geld af ben! grin nikte John. terwijl hij zijn vriend aankeek. Ik vond het hier een groote last! Tjonge, met zoo'n misdadiger achter je aan. je kunt toch maar nooit weten! De overeenkomst was geteekend en John was deelgenoot in de nieuwe zaak. Hij was zichtbaar tevreden, toen hij de deur uitstapte en den weg naar huis wilde inslaan. Toen werd hij opeens wederom die donkere figuur gewaar. die nu echter met groote passen or hem toe kwam. Hii hield zijn adem in °n kon een kree^ van verbazing niet onder drinkenHe -en- on dood gewoon agent van politie. Bent u ehbent u de man. die mij den geheelen tjjd gevolgd heeft? vroeg hij verbaasd De igent knikte. Vandaar dat vreemde hoofd! mompelde John. Heeft u een transactie met den persoon, waarmee u liep, afgesloten? John knikte. Ja, dat wil zeggen, een transactie De agent viel hem in de rede. Nu ja, u heeft hem een bedrag ter hand gesteld? Ja, dat heb ik gedaan. Vijfhonderd pond! antwoordde John verbaasd. Maar De agent draaide zich zonder verder spre ken om en rende het huis van Lionel bin nen. John liep hem niet na, maar bleef stom verbaasd staan wachten op de dingen, die ko men zouden. Hij hoorde eenig rumoer in het huis van zijn vriend en net walde hij eveneens het huis bin nengaan, toen de agent weer naar buiten kwam, even om zich heen keek en dan naar John toekwam. Leest u dit maar! bromde de dienaar dei- wet en overhandigde hem een klein stukje papier. Zijn oogen vlogen over de regels! Bedankt voor de moeite, om het geld te komen brengen! Ik kan het goed gebruiken Is die donkere figuur er nog? Lionel. John staarde met niet-begrijpende oogen den agent aan. Wat heeft dit alles te be teekenen? vroeg hij. Die man was een goed vriend van mij! De agent knikte begrijpend. Zoo doet hij zich altijd voor. Maar hij is een internationaal misdadiger, Larry Taylor heet hij. Een van de bekende figuren van de onderwereld Twee uur later zat John met het hoofd in zijn handen op zijn kamer. Hij wist. dat hii zonder een cent in huis zat, doch dat was het niet. wat hem het meest drukte. Hij had Lionel vertrouwd, alsof het zijn broer was en nu bleek hij niets anders te zijn dan een van de beruchtste types van de onderwereld! Den volgenden morgen nam John een bad en toen hij zijn ontbijt nuttigde, viel zijn oog op de dikke, vette koppen van zijn ochtend blad. BEKEND MISDADIGER ONTVLUCHT MET 500 Gaf zich uit voor agent. Een bekend misdadiger, in de onderwereld bekend als Larry Taylor, heeft Scotland Yard weer voor een moeilijke opgave geplaatst. En daaronder volgde een uitvoerig verslag van het gebeurde. Des nachts had een agent van politie vreemde geluiden gehoord in een villa, dicht bij de binnenstad van Brentford Op zijn kloppen had hii niets vernomen dan Tekreun en toen hii een onderzoek instelde -"nö hij een gebonden man op den vloer lig gen. De rest begreep John Het was niet moeilijk te gissen, op wat voor brutale manier hij bii den neus genomen was. Dus toch.... zuchtte hij. Die man in het duister..,. De roode middagbloem. (Mesembrianthemum Roseum Ziehier nu eens een vetplant, waar niemand van ons moeilijkheden mee hoeft te hebben. Een licht, liefst zonnig plekje is alles wat ze noodig heeft. U kent de plant ongetwijfeld, de blaadjes zijn rolrond, heldergroen, soms versierd met een rood randje of puntje; dat wijst er dan op. dat de plant veel zon en bui tenlucht gehad heeft. Want 's zomers kan deze mooie Mesem heel goed naar buiten, al hoeft het niet. Soms groeit ze als hangplant, soms ook meer in struikvorm, maar ook dan zal ze hangneigingen gaan vertoonen omdat de tak ken buigen onder het gewicht van de vele vleezige blaadjes. De bloemknoppen, aan de uiteinden van de takken, beginnen als een ver dikking. die tenslotte tot een bruine knobbel wordt. Als dat bruin splijt, kómt de mooiste straalbloem voor den dag die u zich denken kunt: helder-rose. van een helderheid die on der de planten zijn weerga niet vindt, of het moest bij petunia's zijn, maar die missen weer die zijde-achtige glans, die er over de bloem blaadjes van deze middagbloem ligt. De door snee kan gemakkelijk vijf centimeter bedra gen. De naam „Middagbloem" is voor de Mesems niet slecht gekozen. De planten van deze fa milie openen hun bloemen alleen op de licht ste uren van den dag, en dan nog alleen wan neer er zon is. Ze gaan tegen het einde van den middag langzamerhand dicht, maar blij ven dagen lang goed en vergasten ons dag aan dag om den middag op hun rose-satijnen schoonheid. Ingegraven op een zonnig plekje in den rotstuin zal deze Mesembrianthemum blanduin var. roseum zoo is de officïeele naam in bloei een prachtig effect maken, maar tegen het najaar moet ze weer binnen gehaald. Wat regen kan ze ook gerust verdragen, zoodat het lastige sjouwen met potten of het werken met ramen in regentijd hier niet noodig is. Overwinteren doet onze Mesem op een licht en koel plekje, waar ze matig water krijgt, want de rustperiode valt voor deze plant in de wintermaanden. Als hangplant voldoet ze uitstekend; opge bonden of in struikvorm is ze ook mooi. Stek ken worden heel gemakkelijk genomen en bloeien op hun beurt weer verbazend gauw Die bloei varieert van vroeg in het jaar tot den laten herfst en niet zelden is een plant den geheelen zomer aan het bloeien. Er zijn vele Mesems en die hebben vaak nog heel anders gekleurde bloemen dan deze: lila. wit. geel; maar geen enkele is er, die zulke groote, en zulke schitterend gekleurde bloemen heeft en tegelijk zoo verbazend gemakkelijk groeit en bloeit. Daarom mag de blandum var. roseum in geen enkele verzameling ontbreken en is ze tegelijkertijd de aangewezen plant voor degenen, die van zichzelf beweren dat ze niet de goede kijk, of de goede hand. of het goede oog voor vetplanten hebben. Mij dunkt dat bij deze plant dat bezwaar is opgeheven, want wanneer ze goed licht en water en des noods geregeld kunstmest krijgt, zal ze vanzelf móeten bloeien, alle verkeerde handen en oogen ten spijt, L. 8. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag 21 April 1938, des namiddags van 3—4 uur, door den heer Gé Mie-hels. Programma: 1. Preludium und Fuge D gr. t. J S. Bach 2. Consolation M. Reger 3. Prelude G. Pierné 4. Sonata da Chiesa H. Andriessen 5. Choral III C. Franck KON. NED. MAATSCHAPPIJ VOOR TUIN BOUW EN PLANTKUNDE. Dinsdag 26 April a.s. houdt de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde een vergadering in Hotel Lion d'Or. De kas- commissie zal verslag uitbrengen, en er wordt een onderlinge tentoonstelling gehouden. De heer K. Goudzwaard zal een lezing hou den over „Gazonbehandeling". MARKTBERICHT N.V. Botermijn 's Hertogenbosch. (Dinsdag en Vrijdag) Aanvoer 15.975 kg. Hoogste prijs f 1.42 per kg. Laagste prijs f 1.37 per kg. Middel prijs f 1.39 per kg. Rotterdab 19 April 1938. Totaal aanvoer 5470. Paarden 178. Magere runderen 1385. Vette runderen 890. Vette kalveren 253. Graskalveren 54. Nuchtere kal veren 1795. Schapen en lammeren 442. Var kens 403. Bokken en geiten 70. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 76, 2e kw. 68. 3e kw. 50—54. Vette ossen le kw. 70, 2e kw. 66. 3e kw. 54—56. Stieren le kw. 65. 2e kw. 60. 3e kw. 55. Vette kalveren le kw. 110. 2e kw. 95. 3e kw. 60—70. Nuchtere kalveren le kw. 40. 2e kw. 35, 3e kw. 30. Slachtpaarden le kw. 60, 2e kw. 52, 3e kw. 44. Varkens le kw. 54, 2e kw. 53. 3e kw. 52. Prijzen per' stuk: Schapen le kw. 28, 2e kw. 24, 3e kw. 20. Lammeren le kw. 14, 2e kw. 12, 3e kw. 8. Zuiglammeren le kw. 9, 2e kw. 7, 3e kw. 6. Nuchtere fokkalveren le kw. 25, 2e kw. 22, 3e kw. 18. Slachtpaarden le kw. 250, 2e kw. 195, 3e kw. 140. Werkpaarden le kw. 380, 2e kw. 330, 3e kw. 200. Hitten le kw. 250. 2e kw. 200, 3e kw. 100. Stieren le kw. 360, 2e kw. 280. 3e kw. 205. Kalfkoeien le kw. 330, 2e kw. 280, 3e kw. 200. Melkkoeien le kw. 325, 2e kw. 285, 3e kw. 205. Varekoeien le kw. 215, 2e kw. 180, 3e kw. 150. Vaarzen le kw. 225, 2e kw. 170, 3e kw. 120. Pinken le kw. 185, 2e kw. 150, 3e kw. 110. Graskalveren le kw. 120, 2e kw. 80, 3e kw. 50. Bokken en geiten le kw. 12, 2e kw. 8. 3e kw. 4. Vette koeien en ossen aanvoer iets grooter. handel matig, prijzen onverandered pr. koe 80. pr. os 74. Stieren aanv. iets korter, handel kalm, pr. iets stijver. Vette kalveren aanv. groot, handel flauw, pr. iets lager. Schapen en lammeren aanv. ruimer, handel traag, pr. onveranderd. Zuiglammeren aanv. als vor. week. handel redelijk, pr. lager. Nuchtere slacht- en fokkalveren aanv. korter, handel matig, pr. als vor. week. Paarden aanv. iets ruimer, handel sleepend, pr. moeilijk te hand haven. Kalf- en melkkoeien aanv. korter-, handel kalm. pr. stabiel. Varekoeien aanv. als vor. week, handel matig, pr. prijshoudend. Vaarzen en pinken aanv. iets korter, handel stil, pr. onveranderd. Graskalveren aanv. ge ring. handel stroef, pr. constant. Bokken en geiten aanv. iets kleiner, handel vlot, pr. on veranderd. Varkens aanv kleiner, handel weinig, pr. niet geheel prijshoudend.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10