Volkenbond is geen fetisch, waaraan de vrede mag worden opgeofferd. De stervende Zwaan REMBRANDT IMF/1MES /TUKKEN WOENSDAG 20 APRIL 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Jhr. de Geer: Waarschuwing tegen zelotisme zonder verstand". Eerstnoodige is: vermijding van oorlog. Openingsrede algemeene vergadering C. H. u. Heden is in Krasnapolsky te Amsterdam de Christelijk-Historische Unie in algemeene vergadering bijeengekomen. De voorzitter, jhr. mr. D. J. d e G e e r, herinnerde er in zijn openingsrede aan, dat er bij de jongste ver kiezingen voor de tweede kamer binnen den kring van het protestantseh-christelijke par tij encomplex een verschuiving plaats had. ten ongunste van de christelijk historischen. de staatkundig-gereformeerden en de hervormd- gereformeerden, en ten gunste van de anti revolutionairen en de christen-democraten. De verschuiving ten ongunste van de chris- telijk-historischen is volgens spr. in hoofd zaak veroorzaakt door de zuiging. die ditmaal uitging van een verwante zusterpartij. Het kwam spr. hier twijfelachtig voor. dat de mil dere economische temperatuur, welke tijdens de verkiezingen heerschte, op den uitslag niet zonder invloed is geweest en dat met name de anti-revolutionaire en de vrijzinnig-democra tische partij daarvan profijt hebben gehad. Uitgeput is de kwestie hiermede niet. Voor eerst is er niet mee belicht het verlies, dat de chr. historische unie heeft geleden naar de zijde van de Christ. Dem. Unie. Bovendien mag men niet de oogen sluiten voor de leem tes, die in de partij bestaan en die bij de jongste verkiezingen scherp naar voren zijn getreden. Juist die leemtes zijn oorzaak, dat de kiezers zoo gemakkelijk als stuifzand zich van de eene partij verplaatsen naar de an dere. Dat aan de beide extremistische par tijen een krachtig halt werd toegeroepen gaf reden tot vreugde. Het gevaar van een tegenovergestelden af loop was, dat het buitenland een indruk van onze mentaliteit had kunnen verkrijgen, die aanmoedigde tot een in dezen bewogen tijd gevaarlijke bemoeizucht. Ook is het goed, dat het buitenland nu weet, dat hier te lande van een burgeroorlog en dus ook van hulpvaardige ..voorkoming" daarvan nooit sprake kan zijn. omdat hier te lande slechts invloed geoefend wordt door partijen, die hun geschillen parlementair uit vechten. niet door partijen, die uit de school komen van het geweld. Wat het nieuwe kabinet betreft, verkeeren wij in menig opzicht nog in de positie van af wachten. En wij verheugen ons. dat zoowel de samenstelling van het kabinet als zijn program en zijn aanvankelijk optreden het een vertrouwend afwachten kunnen doen zijn. al zijn wij op enkele punten teleurgesteld en al behouden wij ons uiteraard volle recht van critiek voor. De regeering beijvert zich. de werkgelegen heid te verruimen maar het valt haar blijk baar moeilijk, na wat gedurende de laatste 20 jaar in ons land aan uitvoering van open bare werken reeds is verricht in voldoende mate nieuwe objecten te vinden, waaraan een redelijke productiviteit kan worden toege kend. Wij moeten dit wel aannemen, daar moeilijkheden van credietopneming bij den huidigen toestand op de geldmarkt wel geen rol zullen spelen. Aangaande de nieuwe defensieuitgaven wees spr. op het verschil met 1914. Ook toen werden zware eischen aan de schatkist ge steld. Maar jaren van groote welvaart waren daaraan voorafgegaan. In het volleharnas kon de strijd met de ongunst van den tijd worden aangebonden. Thans hebben wij zeven jaren achter den rug, waarin de belastingen reeds voortdurend verhoogd en de uitgaven reeds voortdurend besnoeid zijn, terwijl er nog geen sluitend budget is. Bovendien is leeninggeld opgeno men tot dekking van iederen-dagsbehoeften. Ten slotte zijn zelfs rekeningen onbetaald gebleven. Wie van de defensieversterking spreekt, denkt ook aan den internationalen toestand, waarin zij haar grond vindt. De hier dreigen de gevaren zijn in het afgeloopen jaar voort durend nader gekomen. z Het jongste feit, dat het wantrouwen deed groeien, is de overweldiging van Oostenrijk. Het noodlottige hiervan ligt niet in de aan sluiting op zichzelf. Het noodlottige van het nu gebeurde zit in de wijze waarop de aan sluiting tot stand kwam; tegen de wettige overheid in met het mes op de keel. onder dekking van een legermacht, als een bron van onrust voor de heele wereld, die zich de vraag stelt, waar de volgende geweldpleging zal plaats hebben. Dit is de hoofdzaak. Daar komt dan bij, dat wij pijnlijk getroffen zijn door de gevolgen, die het gebeurde voor een deel van de Oos- tenrijksche bevolking meebrengt. Een ander begeleidend verschijnsel, waar tegen ons hart in opstand komt, is het ..eer herstel" voor de moordenaars van Dollfuss. Het is een vreeselijk ding voor een volk. in dien zijn overheid sluipmoord verheerlijkt. Voor onze regeering zijn de gebeurtenissen in Oostenrijk aanleiding geweest tot een ver vroegde invoering van den 11-maandschen oefeningstijd. Het motief is hierbij natuurlijk niet geweest de vrees voor een da capo tegen over ons land van hetgeen in Oostenrijk ge schied is. Zoo iets ligt op dit oogenblik buiten de realiteit en ook buiten de lijn van de Dutt- sche politiek. Het motief is geweest het weder toegenomen gevaar van een nieuwen wereld oorlog. Wanneer na Oostenrijk ook andere Oost-Europeesche staten aan de beurt moch ten komen, zijn de gevolgen niet te overzien en kan dus een toestand intreden, waarin een strategische bezetting van ons land aan een vreemde mogendheid voordeelen biedt. Uit dat oogpunt is de maatregel van onze regee ring te bezien. De juistheid hiervan kan niet worden be twist. Al het mogelijke dient gedaan om. als de hel mocht losbreken, de grenzen van ons land te doen eerbiedigen. Maar daarmee zijn wij er 'natuurlijk niet af. Onze regeering en ons volk hebben ook de roeping om. voorzoover een klein land ten de zen invloed kan oefenen, de ramp te helpen keeren. Het komt mij voor, dat er op dat punt thans stroomingen in ons land zijn evenals trouwens elders, o.a. in Engeland die hun roeping niet ten volle verstaan, die althans middelen aanprijzen, welke het oor logsgevaar vergrooten. Kort samengevat, kan men hun houding aldus omschrijven: ..uit liefde tot het pacifisme drijven zij naar een oorlog". i Nu wil men datgene, waarin tot dusver het vredesstreven was geïncarneerd, verdedigen desnoods met de wapenen tegen zijn be lagers. Het parool schijnt hierbij wel te zijn: de wereld ga onder, mits het vredes-apparaat leve. Tegen dit zelotisme zonder verstand kan niet ernstig genoeg worden gewaarschuwd. Het hooge ideaal van den Volkenbond wordt door het slijk gehaald, indien men van dien bond een fetisch maakt, waaraan de vrede mag worden geofferd. Als het „onderling overleg", waarvan de redding van ons werelddeel (menschelijker- wijs gesproken) afhankelijk is, in den Vol kenbond niet mogeelijk is, dan moet het daarbuiten plaats hebben. Dit heeft de Engel- sche premier goed ingezien. En tenslotte dient men daarmee ook de gedachte, die den Vol kenbond in het leven riep en schept men daarmee de voorwaarden, waaronder die bond in beter dagen zal kunnen herleven en zijn gezegend werk zal kunnen voortzetten. Het is thans de roeping van alle staatslie den, ook en vooral van die uit de vredelieven de landen, om de handen ineen te slaan, el- kaars bedoelingen te verstaan, eikaars heb belijkheden te «ontzien, eikaars gedachten te peilen en gemeenschappelijk te werken aan oplossingen, waarbij tenslotte allen zich kun nen neerleggen. Een klein land als het onze kan ten dezen uiteraard slechts een bescheiden invloed oefenen. Maar wij mogen hopen, dat onze re geering zal doen wat haar plicht is. Dit is nog noodiger dan de defensiemaatregelen. Tegen de booze geesten in de lucht, die thans de wereld en ook ons volk bedreigen, past toenadering tusschen hen die elkaar in het hoogste kunnen vinden. Spreker zou wel willen, dat ditzelfde ook wat meer bedacht werd 111 de onderlinge verhouding tusschen al diegenen, die reeds vroeger het verband tusschen Christendom en openbare instellin gen hebben verstaan, maar die zoo dikwijls door bergen van misverstand en wantrouwen worden gescheiden. Aan het gemeenschappe lijk doel, dat allen voor oogen staat, doet die gebrokenheid schade. Fraude bij steunverleening te Weesp vermoed. Geheele administratie in beslag genomen. Dinsdagmorgen hebben de Amster- damsche officier van justitie mr. dr. J. A. van Thiel. de substituut-officier van justitie, mr. J. W. Bosch en de rechter-commissaris mr. N. de Bene- ditty. een inval gedaan bij de gemeen te-administratie te Weesp. op de af- deeling steunverleening, die onderge bracht is in een administratiegebouw aldaar. De geheele administratie is door de justitie in beslag genomen en over gegeven aan de ambtenaren van den rijkscrisisdienst, die indertijd ook een onderzoek hebben ingesteld bij de steundiensten te Zaandam en Die- men. Deze huiszoeking en inbeslagneming van dt geheele administratie en de daarbij behooren- de correspondentie is geschied op grond van het feit. dat men vermoedt, dat er ernstige fraudes hebben plaats gehad bij de steunver leening. Er zijn n.l. gegronde vermoedens dat in vele gevallen steun is verleend aan perso nen. die in den tijd waarover de srteun werd verleend, regelmatig werk hadden. De rijks dienst heeft thans de geheele steunuitkeering te Weesp in handen genomen. Administratie, boeken en kassen zijn overgebracht naar een ander perceel, waarover deze dienst de voledige beschikking heeft gekregen. Het onderzoek is nog in vollen gang, zoodat de omvang van de fraudes nog niet vaststaat. Onze correspondent meldt ons omtrent deze kwestie nog het volgende: Hoewel verschillende geruchten over frau de de ronde doen, kan het volgende geval als directe aanleiding tot deze inbeslagname worden beschouwd. Onlangs heeft de briga dier der rijksveldwacht, op last van de Justi tie. een onderzoek ingesteld naar de gedra gingen van een steuntrekkenden werklooze, de voor een zeer laag bedrag had aangeno men, een zestal perceelen te schilderen, welke toebehoorden aan den oud-wethouder van Weesp. den heer C. P. v. A. Deze perceelen staan in de onmiddellijke nabijheid van het bureau der gemeente, waar de werkloozen dagelijks stempelen en ook de bovenbedoelde werklooze schilder bleef stempelen, niettegen staande hij het schilderwerk had aangeno men. Het justitieel en politioneel onderzoek naar dit geval was juist beëindigd en daarna heeft het Parket het bezoek aan Weesp ge bracht. Incasso-Bank maakte meer >viust. Resultaten over 1937 zeer bevredigend genoemd. Netto-winst zes ton hooger. Aan het jaarverslag van de Incasso-Bank over 1937. ontleenen wij het volgende: Wij achten de behaalde resultaten zeer be vredigend. Na afschrijving van f 400.000 (onv,). op de rekeningen ..gebouwen" en ..meubilair" be draagt de beschikbare winst, inclusief het saldo Ao. Po, f 3.633.820 (3.002.617). Voorgesteld wordt aan de reserve f 400.000 (300.000") toe te voegen, de onder het hoofd „crediteuren" voorkomende rekening ..bijzondere reserve voor eventueele risico's" met f 500.000 (onv.), te doteeren en het dividend over 1937 te be palen op 6 (5) pet. Na uitkeering van statutaire tantièmes en reserveering voor dividend- en tantièmebelasting kan een saldo ad f 417.820 (430.617) naar nieuwe rekening worden over gebracht Buitenlandsche saldi gedaald. Van den post discontos ad f 32.986.483 (v.j. f 32.195 489". waarvan f 341.140 (682.871. be taalbaar zijn in het buitenland, is begrepen een bedrag van f 6.667.000 (10.691.OdO) verte genwoordigende de door handelsdebiteuren aan onze order afgegeven credietpromessen. De wissels in vreemde munt betaalbaar zijn herleid op basis van de laatste wisselkoersen in 1937 terwijl de nog niet verschenen rente ten laste der interestrekening is gebracht. De post saldi bij buitenlandsche bankiers ad f 3.918.750 (v.j f 7.994 326), vertegenwoor digt ons tegoed bij buitenlandsche banken. De omrekening is geschied tegen de laatste wis selkoersen in 1937. De post: debiteuren, ad f 44.367.238 (47.164.855i is het bedrag dat wij te vorderen hebben van onze credietnemers, verminderd met afschrijvingen en reserveeringen. De ver houdingen in vreemde munt zijn herleid tegen de laatste koersen in 1937. De verleende cre- dieten werden steeds in de maandelijksche vergaderingen van den raad van commissa rissen behandeld. WINST- EN VERLIESREKENING. (In duizenden guldens). Debet 1937 1936 1935 Onkosten 3.713 3.457 3.482 Extra uitk. aan beambten 148 87 Stichting Pensioenfonds 127 117 114 Afschr. geb. en meubil400 400 400 Winstsaldo 3.633 3.002 2.071 Credit: Saldo Ao. Po430 Inc.. comm.. eff. en arb. 4.616 3.799 2.743 Interest2.977 3.264 3.325 Totaal 8.025 7.064 6.068 De rekening Deposito's wijst een bedrag aan van f 34.537 292 32.017.656 Een bedrag van f 22.463.819 16.685.910) is direct opvraagbaar, f 1.461.071 (1.621.890) loopt met een opzeg gingstermijn van 10 dagen tot een maand, f 2.396.988 (4.991.506) van drie tot zes maan den. terwijl f 8.215.411 (8.718.349) met een op zeggingstermijn van een jaar of langer is ge geven. De rekening Crediteuren bedraagt f 59.968.650 (52.626.127). De verplichtingen in vreemde munt zijn herleid tegen de laatste koersen in 1937. De post Onkosten bedraagt f 3.715.226 tegen f 3.457.107 in 1936. Deze stijging houdt verband met de uitbreiding van ons bedrijf o.a. als ge volg van de overeenkomst met de Bank- Associatie. Op 31 December 1937 waren in onze safes 19439 (17355) loketten verhuurd. Het saldo van de stichting „Pensioenfonds van beambten der I.B." bedroeg op 31 Decem ber 1937 f 4.225.847 (3.891.188). Een en veertig (38) personen ontvingen pensioen, terwijl 15 (13) oud-beambten uitkeering wegens invali diteit genoten. Samenvoeging van Westlandsche dorpen bepleit. In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Naaldwijk dron gen verschillende raadsleden bij de behande ling van het voorstel van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland, inzake grenswijziging van de gemeenten Monster. Wateringen, Naaldwijk. 's-Gravenzande en de Lier aan op samenvoeging van alle Westlandsche dorpen tot één gemeente. De door Ged. Staten voor gestelde grenswijziging behelst het voegen van de buurtschap Kwintsheul. die thans onder verschillende Westlandsche gemeenten is ver deeld, bij de gemeente Wateringen. Het inwo nerstal van Wateringen zal hierdoor met zes honderd stijgen. De burgemeester van Naaldwijk, de heer Th. P. J. Eisen betoogde, dat de samensmelting van alle Westlandsche dorpen tot één ge meente economisch het geheele Westland ten goede zal komen. Tevens zal er dan een eind komen aan den nadeeligen onderlingen na ijver der verschillende Westlandsche gemeen ten. Besloten werd den wensch tot samenvoe ging van alle Westlandsche dorpen schriftelijk aan Ged. Staten kenbaar te maken. Defensie 1937 eischt nog drie millioen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging der Defensie begrooting voor 1937. De uit gaven op den gewonen dienst zijn on geveer twee millioer. en die op den ka- pitaaldienst een millioen gulden hoo ger dan waarop gerekend was. In zijn toelichting deelt minister Van Dijk mede. dat de depreciatie van den gulden de begrooting met f 700.000 doet stijgen. De hoo- gere kosten worden voorts mede veroorzaakt door het houden van de derde herhalings oefening in October j.1.het aanstellen in vasten dient op 1 Juli 1937 van een groot aan tal arbeidscontractanten; den versnelden af bouw van vier mijnenvegers en convooidienst in de Spaansche wateren. Mede zijn gelden uitgetrokken voor den bouw van een werkplaats en de aanschaffing van machines voor den aanmaak van torpedo's in eigen beheer en den bouw en inrichting van een vuurleidingsherstelwerkplaats. SPEELTUINVEREENIGING „TE ZAANEN". De speeltuinvereeniging „Te Zaanen" or ganiseert een tentoonstelling van het winter- clubwerk in de school aan de Overtonstraat (hoek Middenweg). De tentoonstelling is Zaterdagmiddag Zondag geopend. (LA MORT DU CYGNE) KOMT A.S. VRIJDAG IN (Adv. Ingez. Meaj Voor den inhoud dezer rubriek stelt d*i Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kop\i den inzender niet teruggegeven. Vrijwillige gaven voor den Vrede. In de binnen- en buitenlandsche bladen kunnen wij eiken dag lezen van de toenemen de bewapening der volken en ook Nederland blijft niet achter. Uit naam van vele andere vrouwen meen ik te mogen protesteeren tegen dezen schrikke- lijken bewapenings-wedloop. Waarlijk, het is- wel eens noodig in dezen tijd, andere stemmen te hooren dan loftuitingen op deze vreeselijke voorbereidingen, die ons straks naar den kei der zullen helpen. Meenen de duizenden, die thans vrijwillig hun of haar gaven (er zijn helaas ook vrou wen onder!) naar de Defensie zenden, waarlijk, hiermede een daad van vaderlands liefde te verrichten? Het eenige wat ermee bereikt wordt, is, dat ze Nederland tot één groot bloedbad maken, wat toch zeker niet hun bedoeling is. Toch zal dit het resultaat zijn, als wij ons gaan verdedigen, want volgens de meening van deskundigen is Nederland niet te verdedigen in een modernen oorlog. Wil men dus het vaderland voor groote ellen de sparen, dan is de eenige weg: niet verde digen. Laffe taal? Neen, zeer zeker niet; ook wij zijn bereid, zelfs ons leven te geven voor een groote en mooie zaak, de zaak van den vrede, maar niet, om mede te werken, andere on schuldige jongens te vermoorden. Dat is voor een man al een minderwaardig werk. maar voor een vrouw moest het eenvoudig ondenk baar zijn! Neen. wij vrouwen willen ons steeds vaster aaneensluiten en getuigen van onzen onbuig- baren vredeswil, moed en volharding, ook al moeten wij tegen den stroom oproeien! Zij. die het hiermede eens zijn. kunnen daar van blijk geven, door een gave voor den Vrede te zenden aan het Vredehuis. giro 174536 Laan van Meerdervoort 19. Den Haag. Wie den vrede wil. bereide den vrede! Een lid van den Intern Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid Bloempjesdag voor ..Vacantie- bezigheden voor Schoolkinderen te Haarlem". L. S. Evenals vorige jaren is aan onze vereeniging door Burgemeester en Wethouders der ge meente Haarlem vergunning verleend tot het houden van een bloempjesdag op Zaterdag 30 April a.s. Ons doel: .het onttrekken van een zoo groot mogelijk aantal schoolkinderen aan de geva- De collecte voor Zonnestraal Collectanten gevraagd. Onttrokken aan het oog, te midden van jen prachtig bosch, in de nabijheid van Hil versum. ligt het bekende Sanatorium „Zon nestraal". Tallooze patiënten, per jaar c.a. 300. worden in deze omgeving verpleegd en vinden herstel van gezondheid. Op „Zonnestraal", waar patiënten worden Het Sanatorium „Zonnestraal". verpleegd van allerlei richting bij de op neming wordt niet gelet op politieke richting of religie worden deze t.b.c.-patiënten. door het verrichten van arbeid, geschikt ge maakt om als volwaardige arbeidskrachten in de maatschappij terug te keeren. Zooveel mogelijk worden deze zieken in de werkplaatsen van het Sanatorium in hun ügen branche en beroep <p werk gesteld; zij erdienen een behoorlijk weekgeld en moe ten. al naar gelang hun gezondheids-toe stand het toelaat-, hun werkkrachten opvoe ren van 1 uur arbeid per dag tot 8 uur per dag. Velen vonden op deze wijze genezing, maar een nog grooter aantal wacht op plaatsing, aangezien voor deze laatsten de geldmidde len ontbreken om verpleegd te worden. Daarom: steunt a.s. Zaterdag de „Zonne- straa!"-collecte zooveel als in ieder vermo gen ligt of laat men zich beschikbaar stellen als collectant en zich daartoe aanmelden op het bureau der collecte: p.a. Hotel Royal. Stationsplein 4, Telefoon 11027 Een halve eeuw geleden Uil Haarlem s Dagblad van 1888. 20 April: Zondagmiddag werd door de Amster- damsche vereeniging tot bevordering van jacht- en terreinrijden op den huize t Klooster", onder Schooten. een on derling concours hippique gehouden, waaraan door een dertigtal paarden werd deelgenomen. Ten slotte hadden er een optocht plaats van alle bekroonden en een jachtrijden over hindernissen op het exercitieterrein der cavalerie aan den Schooterweg. Een talrijke menigte woon de dit concours bij. dat door prachtig weder werd begunstigd en uitmuntend slaagde. ren der straat en hen gedurende drie weken der zomervacantie onder bekwame leiding nut tig en aangenaam bezig te houden" kunnen wij slechts bereiken, als deze collecte slaagt. Daarvoor zijn vele collectanten i -trices noo dig. Wij verzoeken u daarom dringend ons te willen helpen door ook mede te eollectecrcn of ons de namen en adressen op te geven van hen, die daartoe bereid zijn 114 jaar of ouderL Hoe meer collectanten er zijn. hoe meer Haar- lemsche burgers ons hun gaven kunnen schen ken. 't Vorige jaar hebben zij dit ruimschoots gedaan, zij zullen 't ook dit jaar doen, als gij meehelpt. Mocht gij ons werk met een gift willen steu nen. stort dan deze op postgiro no. 154315 van den penningmeester W. Barneveld. Dusart- straat 3, te Haarlem Geeft u dus spoedig op aan één der onder staande adressen. Het Comité voor den Blocmpjesdag, Mevr. S. M. BRANDON—GRONDEL Kleverparkweg 53. tel. 15566 E. Geerts Wzn. Engelszstraat 26. tel. 15098 W. BARNEVELD, Dusartstraat 3. Meer durf! Gachte Hoofdredacteur, U vraagt in uw hoofdartikel: ..Welk toe komstplan voorziet in een oplossing, waarbij aan 400.000 werkloozen op den duur loonarbeid in plaats van steungeld verschaft zal worden?" Terecht gebruikt U het woord toekomstplan, daar er van een plotseling ingrijpen met een oogenblikkelijk succes geen sprake kan zijn Een dergelijk plan moet afdoende helpen en waarborg geven, dat de tegenwoordige ellende niet meer door dezelfde oorzaken kan weder- keeren. Daarom vraag ik uw aandacht voor het volgende. Onze werklooze landgenooten zijn nu buiten allen arbeid gesloten, arbeid, die door velen als een zegen Gods wordt beschouwd en door allen als een voorwaarde tot levenslust en ge luk. Zelfs de arbeid, dien zij zeiven scheppen door hun behoeften aan voedsel, kleeding en huisvesting, wordt hun onthouden, wordt door anderen verricht. En op dezen arbeid hebben zij recht! Waarom laat men de werkloozen niet arbei den voor de werkloozen? Geeft hun tenminste dien arbeid, dien zü zelve in het leven roepen die voorziet in hun eigen levensonderhoud Zij hebben geen behoefte aan pijnlijke lief dadigheid. doch aan werk. d.w.z. aan pro ductiemiddelen! De Leldsche Gemeenteraad deed reeds een eerste stap. toen zij de werklooze schoen makers de schoenen hunner mede-uitgeslote- nen deed herstellen. Nu ï-eeds bezit de overheid geheel of ge deeltelijk: spoorwegen, trams, veerdiensten, autobussen, mijnen, scholen, munitiefabrieken, hoogovens, gasfabrieken, electrische centrales, waterleidingen. kledingmagazijnen, enz, Waarom zou hij niet akkers en fabrieken be zitten om haar plicht na te komen (in geeste lijk en stoffelijk opzicht) tegenover bijna een half millioen Nederlanders? Men schaffe gaandeweg de werkloosheid af en schakele bij het gemeenschapsbedrijf allen in, die in de particuliere productie en distri butie geen plaats meer vinden. De overheid kan fabrieken en magazijnen bouwen of overnemen en produceeren naar de vraag der werkers in de gemeenschapsbedrij ven. Wanneer allengs de nieuwe toestand is ingeleefd en in alle behoeften in den ruimstcn zin des woords kan worden voorzien, kan men den geldelüken steun geheel opheffen en het aandeel in het bedrijf uitkeeren in waardebons of speciaal geld. dat de deelhebbers in het be drijf kunnen besteden naar eigen smaak en verkiezing. En waar dit aandeel afhankelijk is van de productie, zullen de werkenden de grootte van hun deel bepalen door hun min deren of meerderen arbeid! Dit zou het absolute einde der werkloosheid zijn. En indien particuliere bedrijven door ver mindering van afzetgebied krachten zouden moeten ontslaan, worden die onmiddellijk in geschakeld in de nieuwe arbeidsgemeenschap. Buitenlandsche goederen en grondstoffen kunnen worden verkregen door ruil van pro ducten of arbeid, iets, dat in dezen tijd heusch geen nieuwtje is. Over de loonen zou nog zeer veel vallen te zeggen, evenals over den arbeidsduur. Naar mijn meening zou het ideaal zijn. wan neer ieder lid der nieuwe gemeenschap een gelijk aandeel in de productie ontving. Onder die nieuwe gemeenschap versta ik dan alle werkers, hun vrouwen en hun kinderen. Dit aandeel zouden zij kunnen ontvangen van de wieg tot het graf. Ziedaar- een eenvoudige op lossing van het vraagstuk der loonen, kinder toeslagen en pensioenen. En maak dan de ar beidsduur omgeke^-d evenredig aan de zwaarte van den arbeid, zoodat de plichten ook gelijk zijn. Of de arbeidsduur van een bepaalde tak var. bedrijf te lang of te kort is. blijkt vanzelf we! uit het aantal aanmeldingen. Doch dit is allemaal later te regelen. Hoofdzaak is dat men het leger der werk loozen omzet in een arbeidsleger, dat strijd tegen armoede en gebrek, waarvan ieder lid het hoofd hoog mag dragen, omdat hij niet meer afhankelijk is van vernederende liefda digheid of steun zonder tegenorestatie Zeer goed besef ik dat door een dergelijke regeling de huidige inrichting der maatschap pij een grondige verandering zou ondergaan dat een geheel nieuw economisch systeem het gevolg zou zijn. Maar het bestaande stelse! van winst en concurrentie, dat produceert naai de koopkracht en niet naar de behoefte van ons volk. brengt ons zulke wrange vruchten, dat niemand het zal betreuren, wanneer een nieuwe boom in Holland's tuin zal worden geplant. De groote technische ontwikkeling van ons volk. onze landbouw en veeteelt geven on.s de mogelijkheid van overvloed voor allen. Waarom zouden wij een zinkend systeem pro- beeren op te lappen? Laat ons samenwerken voor een nieuwe regeling met arbeid en wel vaart voor allen! Ziedaar, Mijnheer de Hoofdredacteur, wat ik mij dacht als een afdoende oplossing, een toe komstplan met zeer groote mogelijkheden. U dankend voor de verleende plaatsruimte C. ODERKERK.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11