Haarlem's Dagblad De Fransche Stakingen Tomaatrubber. 4- voordeelen Aardbeving eischt tweehonderd dooden. Z.H.P. BEHANGSELS Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16818 Uitgave LourensCoster, Maatschappij snor Courant-Uitgaven en Algeiu. Drukkerij VY. Bureaux: Groutc Houtstraat 93, bijkantoor Socudaplein 37. Postgirodienst 38810. DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofd red115001 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplcin 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: 1'. W. PEKREBOOM EN KOHLKI PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM \Toensdag 20 April 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Adverlentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes aie rubriek. Aan de stakingen in de metaalindustrie te Parijs is practisch een einde gemaakt doordat de door beide partijen aanvaarde super arbiter Giraud, directeur van Openbare Wer ken te Parijs, zijn definitieve uitspraak heeft gedaan. In de kleinere bedrijven is het werk al hervat, in de groote is een algemeene hervatting morgen te wachten. Daar kon om technische redenen niet oogenblikkelijk weer begonnen worden. Giraud's uitspraak houdt in dat de werk nemers in het ongelijk gesteld worden. Hij baseert zich daarbij in hoofdzaak op een wet telijke bepaling die zegt dat geen nieuwe loonsverhooging kan toegestaan worden als de vorige minder dan zes maanden geleden heeft plaatsgehad hetgeen hier het geval was en stelt vast dat sinds die vorige ver hooging de levensmiddelen-index slechts met 3'. 2 pet. gestegen is. De stakers vroegen 7 pet. loonsverhooging, aanvankelijk nog veel meer, waarbij natuurlijk belangrijke politieke fac toren hun invloed deden gelden. Giraud heeft een loonsverhooging van 3V2 pet. „aanbevo len" maar zich daartoe beperkt en overigens bepaald dat de patroons geen enkele sanctie tegen de stakers mogen nemen en loonen moeten uitbetalen die nog verschuldigd zijn voor de dagen vóór het uitbreken van het conflict. Het is nu nog de vraag of de totale werk hervatting in alle bedrijven zal geschieden zonder verder verzet van de zijde der vak- vereenigingen. Het spreekt vanzelf dat groote teleurstelling door de uitspraak van den super-arbiter is gewekt. In elk geval zal de regeering-Daladier op de integrale handha ving en uitvoering van zijn beslissingen moe ten staan en reeds heeft zij fabrieksontrui- ming en werkhervatting in vele bedrijven doen doorzetten alvorens de uitspraak geval len was, hetgeen inderdaad een krachtige houding harerzijds aanduidt. Het is moeilijk te taxeeren in hoeverre de positie van het kabinet-Daladier krachtiger is dan die van zijn voorgangers, maar de indruk wint veld dat dit werkelijk in aanzienlijken mate het geval is. Het heeft zooals men weet geen vaste Kamermeerderheid. Het draagt daardoor nog steeds het karakter van ..over gangskabinet", ondanks de fantastische meerderheden die het met zijn regeerings- verklaring en zijn financieele voorstellen (met inbegrip van volmachten tot 31 Mei» be haalde. Maar het veelbeteekenende in zijn optreden is dat het den val van het Volks front inluidde en mogelijk houdt dit in dat de openbare meening, het eeuwige politieke gekrakeel moede en geïmponeerd juist dooi de meerderheden die Daladier verwierf, thans in groote meerderheid achter hem staat. Reeds eerder was gebleken dat vele stakers niet meer instemden met het hun gegeven stakingsparool en slechts nolens volens bleven gehoorzamen aan hun leiders. Dat is nu wel heel afdoend door de uitkomsten ge rechtvaardigd, want de arbitrale beslissing beteekent voor de werknemers dat zij een groot verlies te boeken hebben, dat pas na langen tijd ingehaald zal zijn. Daladier's positie is voorts ongetwijfeld versterkt door het openen van onderhande lingen over een accoord met Italië. In Frank rijk is men den oorlog niet vergeten, is bui tengewoon afkeerig van een volgende slach ting en dus sterk geneigd een regeering toe te juichen, die de gevaren daarvoor ver mindert. Al met al moet men wel tot de overtuiging- komen dat Daladier den wind in de zeilen heeft gekregen en bij rustig, vastgeraden optreden tegen alle pogingen om zijn gezag aan te tasten een heel mooie kans op succes begint te maken. Meer kan, er op dit oogen- blik nog niet van gezegd worden: herstel van vertrouwen in Frankrijk vordert meer dan een gelukkig begin. Maar nog altijd is dit het halve werk. R. P. Vijf dooden bij vliegongeluk in Frankrijk? LYON. 20 April. (Havas-ANP) Vanochtend zou bij het dorp Saint Donat (dept. Drome) tijdens een oefenvlucht van een groep leger vliegtuigen van het vliegveld Bron, die op weg- waren naar Marignane, een ernstig' on geluk zijn gebeurd. Een der toestellen zou slecht zijn neergeko men en in brand geraakt, waarbij de vijf inzit tenden levend zouden zijn verbrand. Het zou een Amiot-bommenwerper zijn. die veronge lukt is. Bijzonderheden zijn echter nog niet bekend. Zweefvliegtuig maakt een noodlanding. APELDOORN, 20 April. Hedenochtend om streeks kwart over tien heeft op een weiland in de buurtschap de Ankelaar. gemeente Apeldoorn, een zweefvliegtuig van de zweef- vliegschool te Teuge een noodlanding ge maakt. De bestuurder van het toestel, de heer Ba-u- ling uit Deventer, voorzitter van de zweefvliieg- club Teuge, die hedenochtend voor het maken van een overlandvlucht te Teuge was opgeste gen, was door gebrek aan thermische lucht- stroomingen gedwongen te dalen. Bij den uitloop is het toestel in een prikkel- draadraster terecht gekomen. De heer Bauling werd aan het hoofd gewond en is per ziekenauto naar het Julianazieken- huis te Ap'ldoorn overgebracht. Het t~ tel. dat niet ernstig werd bescha digd. zp gedemonteerd worden en naar het vlieg -ld Teuge worden getransporteerd. (Een ItaliaanDr. Mauri, heeft een procédé gevonden om rubber te maken uit tomatenschillenj Wat maakt men met Ersatz weer goede zaken. De vindingrijkdom is schier onbeperkt, Men kan nu rubber uit tomaten maken, Dus eens temeer is er met vrucht gewerkt. Achthonderd duizend ton wordt telken jarê, In heel Italië van deze vrucht geoogst. En uit de schillen daarvan kan men sparen. Tweeduizend ton aan rubber, op z'n hoogst. Na zes jaar moeizaam experimenteeren. Heeft doctor Mauri dit succes bereikt. Ik wil zijn arbeid waarlijk niet kleineeren. Maar ik beken, dat die onvruchtbaar lijkt. Want als je nagaat, wat dit nu beteekent, Dan blijkt het dat de wereldopbrengst staat. Tot die productie, zeer globaal berekend. Als d' aardbol, zeg nu maar. tot een tomaat. Er zal dus, denk ik. toch niet veel van komëft. Voorloopig dan althans, in de practijk. Slechts uit het oogpunt der techniek genomen. Is weer de wereld een verrassing rijk Men kan er nu wel nuchter over lezen. Maar Mauri meed zes jaar lang klip na klip. Wat heeft de man tenslotte nu bewezen? Dat rubber rekbaar is, ook'als begrip. P. GASUS. VOORDEEL I: dat Bakker gratis Uw behang- randjes afsnijdt. VOORDEEL II: dat onze behangsels extra sterk en modern zijn. VOORDEEL III: onze enorm lage prijzen. VOORDEEL IV: wij hebban vakkundig perso neel beschikbaar. H.M.Bakker,Gen.Cronjéstr.135,161.11657 (Adv. Ingez. Med.) Het „drama" van het Zonnehuis. Door het Rijk zal vermoedelijk nog meer betaald moeten worden Onze lezers kennen de wonderlijke geschie denis van „het Zonnehuis" aan de Paviljoens- laan te Haarlem. Het rijk had dit gebouw, staande naast de Provinciale Griffie, voor 5 jaar gehuurd met recht van koop. om het te bestemmen voor ambtswoning van den Com missaris der Koningin in Noord-Holland. Maar toen de regeering verleden jaar aan de Tweede Kamer een voorstel deed het huis te koopen en tevens een belangrijk crediet vroeg voor de verbouwing, werd dit met groote meerderheid van stemmen verworpen. De Tweede Kamerleden hebben vermoedelijk verondersteld, dat de schade voor het rijk zich bepaalde tot de huur. Ook reeds een be langrijk bedrag, want 5 maal f 4200 is f 21.000! Maar met betaling van de huur is de zaak niet ten einde. De eigenaar van het huis heeft het voornemen bij het eindigen van de huur. in begin van het volgend jaar. tegen het rijk een proces te beginnen tot schadeloosstelling omdat het huis niet bewoond is zooals van een behoorlijken huurder verwacht mag wor den. Nadat het huurcontract geteekend was. is het huis heel lang onbewoond gebleven. Er werd gemompeld dat de Commissaris Mr. Dr. A. Baron Röell bezwaar had het te betrekken. In dien tijd is het perceel erg achteruit ge gaan daar geen voorzorgen genomen werden om de nadeelige invloeden van vocht en tem peratuurswisselingen tegen te gaan. De klimop groeide het huis binnen. Een centrale ver warming heeft bijvoorbeeld minder te lijden van 5 jaar gebruik dan van 5 jaar rust zon der Gnderhoud. Als de huurtijd om is zal de eigenaar de schade vaststellen en het rijk daarvoor aan sprakelijk stellen. Men kon ons nog geen cijfer noemen, maar wel werd ons gezegd dat personen die het huis in oogenschouw geno men hebben overtuigd zijn, dat met drie of vier duizend gulden niet veel gedaan wordt. Blijkbaar erkent de Rijksgebouwendienst dat er verplichtingen voor het rijk bestaan, want er is aangeboden het huis in volkomen bewoonbaren toestand op te leveren toen er een oogenblik sprake van geweest is. dat de Burgemeester van Haarlem het misschien zoü huren. In den laatsten tijd wordt een gedeelte van het Zonnehuis bewoond door een ambtenaar van den Rijksgebouwendienst. Tien dorpen in Auatolië verwoest. Aukara en andere Turksche steden geteisterd. ANKARA, 20 April (Havas-A.NJ\1 In het Villa jet Kirchier (Anatolië, Turkije), heft zich een hevige aard beving voorgedaan waarbij tien dor pen werden verwoest en twee honderd personen om het leven zijn gekomen. Bovendien is een groot aantal plaat sen in Centraal Anatolic, in het bij zonder Ankara. Tsjankiri. Tosia, Cesaree, Konian en Tsjoroem. Tosia, terd. Tal van gebouwen en huizen zijn beschadigd. Aangezien de ramp verscheiden pro vincies heeft getroffen, hebben de autoriteiten met spoed de noodige hulpmaatregelen genomen. Hevige strijd in Sjantoeng. Japanners zenden versterkingen Ernstige Chineesche nederlaag in Sjansi. Uit Hankau, 19 April. Volgens tele fonische berichten van het front is het Japansche offensief in Zuid-Oost Sjantoeng in vollen gang. Het Japan sche commando heeft alle krachten aan menschen en materiaal ingezet. De Japanners hopen Yihsien te ont zetten en dan verder op te rukken naar Hsoetsjau. In allerijl zenden zij versterkingen naar Zuid-Sjantoeng. Een divisie is reeds uit Sjang hai te Tsingtao aangekomen. De Japansche versterkingen trekken van Tsingtao uit in twee richtingen zuidwaarts. Ook uit Noord-China zijn Japansche versterkingen op weg naar Sjantoeng. Intusschen hebben de Chineezen. die aan het hoofdfront in Zuid-Sjantoeng opereerden, voor de derde maal Hantsjwang 50 k.m. ten noorden van Hsoetsjau, heroverd. Hantsjwang is een ideale basis voor de Chineezen, van waaruit zij bij hun opmarsch naar het noorden Lintsjeng kunnen aanvallen, waardoor de Ja pansche troepen te Tsaotsjwang en Yihsien verder geisoleerd zouden worden. Over den toestand aan het front van Sjaiisi wordt in het door het hoofd kwartier van het Japansche leger in Noord-China uitgegeven communiqué o.m. gezegd, dat de operaties zich se dert weken gunstig ontwikkelen en op 16 April tot een groot succes ge leid hebben, doordat 20.000 man Chi neesche troepen, die de verbinding ten noorden van Loenfoe ernstig bedreig den. verslagen werden. De Chineezen verloren bij dit gevecht, dat zeven uur duurde, meer dan tweeduizend dooden en veel oorlogsmateriaal. Ling Yi gevallen. Uit Sjanghai verneemt Reuter, dat dertig vliegtuigen, afkomstig van de vliegkampsche pen. welke langs de kust van Sjantoeng liggen, Ling Yi 24 uur lang met bommen bestookt hebben. De stad werd daarna door de Japan ners bezet. De Japansche zegsliedeen voe gen hier aan toe. dat zwaar geschut de muren der stad heeft gebeukt, totdat deze vernietigd waren. PLOTSELINGE DOOD. Dinsdagavond half zes zakte de 69-jarige T. B„ wonende in het Tehuis voor Ouden van Dagen aan den Schotersingel, op de Jansbrug plotseling ineen. Hij werd in een perceel in de omgeving binnengebracht, waar een dokter den dood door hartverlamming constateerde. Het lijk werd per ziekenauto naar genoemd tehuis overgebracht. Rome bereidt zich voor op de ontvangst van den Führer langs den weg. dien ilitlcr bij zijn intocht zal nemen, zijn reeds versierde zuilen verrezen, waarvan sommige de emblemen van het Derde Kijk dragen. Nieuwe woniug van Haarlem's Burgemeester. Linnaeuslaan 12. Zooals men weet woont Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Burgemeester van Haar lem. tijdelijk in een huis in de Westerhout straat. omdat hij niet zoo spoedig kon slagen bij het zoeken van een geschikter woning. Dezer dagen heeft hij gehuurd het per ceel Linnaeuslaan 12. thans bewoond door Mr. A. Brueh. lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, die naar de Oosterhoutlaan gaat verhuizen. Vestiging van gegoede inwoners te Haarlem. Een tekort aan groote huizen. In verband met den financieelen toestand der gemeente Haarlem is in den laatsten tijd van "verschillenden kant aangedrongen op het propaganda maken voor de vestiging van gegoede ingezetenen in deze gemeente. In derdaad niemand zal ontkennen dat dit voor een stad van groote beteekenis is. Maar wil Haarlem kans hebben op een belangrijke ver meerdering van hel aantal gegoede ingeze tenen. dan moet er ook voor gezorgd worden dat er voldoende huizen beschikbaar zijn. Herhaaldelijk hebben wij de klacht ge hoord. dat in de huurklasse f 800—f 1000 en hooger te Haarlem te weinig huizen zijn. Er zijn er nog wel. maar onder de perceelen die open staan wordt te weinig keus gevonden. Dit maakt dat personen die er aanvankelijk wel iets voor gevoelden om te Haarlem te komen wonen, tenslotte een huis in Bloemen- daal of Heemstede gekocht of gehuurd heb ben omdat zij daar beter konden slagen. Ook zijn door dit tekort Haarlemmers die van woning wenschten of moesten veranderen ongewild over de gemeente-grenzen getrok ken. In Heemstede en Bloemendaal heeft men in dit type huizen een groot overschot, zoodat het daar niet moeilijk is t.e vinden wat men zoekt. Het nadeel van. verschillende huizen te Haarlem is bovendien dat er geen centrale verwarming is. De meeste eigenaars zien er tegen op deze alsnog in hun huizen die zij voor verhuur beschikbaar hebben, te laten aanbrengen omdat daarmee groote uitgaven gepaard gaan. In de laatste jaren zijn veel Haarlemmers over de grens gaan wonen, maar dit is niet uitsluitend omdat de belastingen daar lager zijn, want tegenover die besparing staan weer andere uitgaven. Er moet immers re kening gehouden worden met de tarieven voor gas. water en electriciteit. verder met schoolgeld en niet het minst met vervoer kosten. De ervaring van velen die de stad den rug toegekeerd hebben is, dat het leven ..bui ten' niet. of niet noemenswaard, goedkooper is. maar dat er in het algemeen geriefelijker en moderner huizen gevonden worden. Dat er te Haarlem zeer weinig groote hui zen voor verhuring beschikbaar zijn blijkt ons bij een bes^udeering van de laatste sta tistiek van de woningmarkt, samengesteld door Bouw- en Woningtoezicht. Huren totaal aan- 1 Jan. ledig op tal huizen 1938 1 April '38 f 800—f 1000 1064 32 19 f 1000 en hooger 1359 23 16 Allereerst constateeren wij dat van de 2423 huizen op 1 April van dit jaar slechts 35 ledig stonden, Dat is slechts 1.4 pet., terwijl voor een normale reserve op de geheele woning markt gewoonlijk 2 a 3 pet wordt aangeno men. Er zijn dus le Haarlem voor gegoe de personen die zich hier willen ves tigen te weinig huizen beschikbaar. Men kan wel zeggen dat iemand die meer dan f 1000 wil verwonen toch nog een keus heeft uit 16 ledig staande perceelen. maar dat is niet waar. want als hij bijvoorbeeld niet meer dan f 1200 wil verwonen, vallen alle huizen die meer huur doen af Misschien blijven er dan voor hem nog maar 8 of. nog minder, over, want onder de 16 zijn er ook nog eenige die alleen verkocht worden. Uit de statistiek hebben wij de winkels la ten vervallen, maar geen rekening kunnen houden met de perceelen die zich uitsluitend voor de vestiging van een bedrijf of kan toren leenen. Het tekort is den laatsten tijd nog nijpen der geworden. Op 1 Januari 1938 stonden er 55 huizen open van f 800 en meer huur. nu op 1 April 1938 is dat aantal tot 35 ingekrompen. In 3 maanden is het aantal dus met 36.4 pet. gedaald. Uit onze vergelijking is dus af te leiden, dat in het afgeloooen kwartaal 20 huizen van f 800 en hooger verhuurd zijn. Iemand aie uitstekend met de woning markt te Haarlem bekend is verzekerde ons. I Het woord is aan Lord Byron: Duizend jaren zijn nauwe lijks voldoende om een staat te vormen, en een uur kan hem vernietigen. dat ook nog na 1 April 1938 verscheidene groote huizen verhuurd zijn. Haarlem heeft, zijn aantrekkelijkheid dus nog niet verloren! Maar aan den anderen kant blijkt er ook uit. dat maatregelen genomen moeten wor den dat er meer huizen met een huurwaarde van f 800 en hooger beschikbaar komen. Hier doet zich evenwel een groote moeilijk heid voor. In het algemeen worden door bou wers geen huizen van f 800. f 1000 en meer huurwaarde gebouwd om die te verhuren. De bouw geschiedt alleen voor den verkoop en alleen gaai men in enkele gevallen noodge dwongen tot verhuur over. Het zal dus niet gemakkelijk zijn voor de gemeente om in deze een oplossing te zoe ken. Bovendien is er binnen de grenzen van Haarlem niet veel grond beschikbaar die zich leent voor den bouw van zulke perceelen. Het zal evenwel aanbeveling verdienen te trach ten de gronden, die daarvoor geschikt te ma ken zijn, zoo spoedig mogelijk in exploitatie te brengen. Nederlaiidsch-Zwitsersclie leening aan Argentinië. Groot 12'/i millioen gulden en 40 millioen Zwitsersche francs. AMSTERDAM. 20 April. Naar het A. N P. verneemt, hebben de onderhandelingen tus- schen de regeering van Argentinië en een groep Nederlandsche en Zwitsersche bankiers tot resultaat gehad, dat een leening zal wor den afgesloten voor den tijd van twee jaar ten bedrage van 12 V2 millioen gulden en 40 millioen Zwitsersche francs. Het syndicaat staat onder leiding van de heeren Mendels sohn, Pierson en de Nederlandsche Handel maatschappij. Autobestuurder rijdt niet gedoofde lichten door. Zich niet om zijn slachtoffer bekommerd. Dinsdagavond, tegen middernacht toen de laatste bezoekers van het café van den heer D. aan den Kennemcrweg te Alkmaar huis waarts keerden wilde ook een van hen. een inwoner van Heilo met een rijwiel aan de hand den rijweg oversteken, juist op her. oogenblik toen uit de richting van de stad een personenauto naderde. De man die geen kans zag zoo vlug den weg over te steken werd door de auto gegrepen en moest met een gebroken enkel en enkele verwondingen naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Alkmaar worden vervoerd. De bestuurder van de auto. die deze aan rijding veroorzaakte doofde de lichten van zijn wagen en reed in de richting Heilo ver der zonder zich oni zijn slachtoffer te be kommeren. Visclisorteerder vrijgesproken. AMSTERDAM. 20 April. Het gerechtshof heeft vandaag een visclisorteerder uit IJrnui- den. lid van de Prov. Staten van Noord-Hol land, waarin hij deel uitmaakt van de N.S.B.- fractie. vrijgesproken van de hem tenlaste gelegde diefstal van enkele tongen in den Rijksvischafslag te IJmuiden. Ook de rechtbank had den man vrijgespro ken. Het O.M. had in hooger beroep twee maanden gerequireerd. ANEGANG 28 TELEFOON 18800 STEEDS HET NIEUWSTE (Adv. ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S pag. Bij een aardbeving in Anatolië zijn 200 menschen om het leven gekomen. 1 Het „drama" van het Zonnehuis te Haar lem krijgt vermoedelijk nog ccn vervolg 1 Te Haarlem is een tekort aan gTOote hui zen. I De rijksmiddelen hebben in Maart veel opgebracht. 3 De regeering wil hotel „De Abdij" te Mid delburg onteigenen. 3 Frankrijk wil tegenover Italië gelijke ga- lijke garanties als Engeland. Tsjecho Slowakije erkent het Italiaanschc Imperium. 4 Jhr. de Geer zegt, dat dc Volkenbond geen fctisch is, waaraan de vrede mag wor den opgeofferd. 7 Het Paviljoen te Haarlem bestaat 150 jaar 11 De K. L. M. is tevreden over 1937. 11 ARTIKELENENZ. R. P.: De Fransche stakingen. i J. II. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Speciale correspondentie van een Ber- lijnschen medewerker uit Praag: Ver warring in de hoofdstad van Tsjecho Slowakije 4 II. D. Vertelling: De man in het duister. a L. S-: De roode middagbloem. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1