Rijksmiddelen brachten in Maart veel op. KREYMBORG Kunst in Haarlem en daarbuiten. WOENSDAG 20 APRIL 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Directe belastingen zullen in 1938 raming vermoedelijk overtreffen. Omzetbelasting sterk stijgend. Inkomstenbelasting reeds 24 millioen boven 1937. De opbrengst van dc directe belas tingen heeft tot ultimo Maart j.l. bedragen f 46.080.187,33 tegenover f41.082.733,96 op ultimo Maart van het vorig jaar, hetgeen derhalve een hoo- gere opbrengst beteekent van bijna 5 millioen gulden. De totale raming voor het dienst jaar 1938 van deze middelen bedraagt f 116,4 millioen, zoodat thans 39,75 pet. daarvan is binnengekomen, welk percentage het vorig jaar einde Maart bijna 37,25 bedroeg, toen echter het totaal geraamde bedrag f 6,1 mil lioen lager was. Yan de hoogere raming voor 1938 ad laatstgenoemd bedrag is thans derhalve reeds 5 millioen gulden inge- loopen, zoodat de verwachting mag worden uitgesproken, dat de uiteinde lijke opbrengst over 1938 de raming- zal overtreffen. Tot de verhooging hebben thans alle belas tingen bijgedragen, dus ook de grondbelas ting, die tot en met Februari bij het vorig jaar ver ten achter bleef, doch thans reeds ruim 3 ton meer hefft opgebracht dan ultimo Maart 1937. In ronde cijfers leverde voorts de inkoms tenbelasting 2,4 millioen meer op. de vermo gensbelasting f 980.000, de verdedigingsbe lasting ruim 1 millioen en de belasting op de óoode hand 1/4 millioen. Wat de overige middelen betreft, deze hebben over de maand Maart opgebracht f 37.315.087,76 (vorig jaar f35.495.021,41) tegenover f33.378.911,48 in Februari en f 33.340.612,52 in Januari, De maand Maart toont dus een aanmerke- lijken vooruitgang, zoowel in vergelijking met de beide vorige maanden als met de overeen komstige maand van het vorig jaar. Maar daarnaast is het een verheugend verschijnsel, dat thans ook voor het eerst in dit jaar de maandelijksche raming ad f35.768.750.— is overschreden en wel met ruim IY2 millioen gulden. De opbrengst over de eerste drie maanden van 1938 heeft bedragen f 104.034.611,76 welk bedrag nog 3,27 millioen beneden de raming voor het eerste kwartaal blijft. In 1937 was de opbrengst in deze periode f 99.215.220,58 zoo dat we in vergelijking hiermede toch nog ruim 4,8 millioen gulden zijn vooruitgegaan. Bij de beoordeeling van deze cijfers moet ook in aanmerking worden genomen, dat het totaal bedrag der raming voor deze middelen voor het loopende jaar 55 milioen gulden hoo- ger is gesteld dan voor 1937. Hoewel de dividend- en tantiemebelasting in het eerste kwartaal bijna 1 millioen meer heeft opgebracht dan het vorig jaar, bleef dit middel toch nog 2,36 millioen beneden de raming. Een zelfde beeld vertoonen de rechten op den invoer, welke bijna 2,18 millioen bij de raming ten achter bleven. Ook de omzetbelasting heeft nog niet ten volle aan de verwachtingen beantwoord, alhoewel er in de op brengst van dit middel een sterke stijging valt te bespeuren: in Januari 4,36 millioen, in Februari 6,18 millioen en thans in Maart zelfs ruim 7,43 mil lioen tegenover een maandelijksche raming van f 6,25 millioen. De totale opbrengst in het eerste kwartaal was ruim 1 millioen meer dan het vorig jaar, doch nog 782.000 gulden beneden de raming. Voorts bleven onder de kwartaalraming: het statistiekrecht met 13.000 gulden, de ac cijns op het gedistilleerd met, 254.000 gulden, de accijns op het bier met 65.000 .gulden, de accijns op suiker met 317.000 gulden en de be lasting op gouden en zilveren werken met 12.000 gulden. De overige middelen overschreden alle de raming voor het eerste kwartaal en wel tot een totaal bedrag van ruim f 2,7 millioen. Baron Mackay onderscheiden. Bij zijn aftreden als burgemeester van Ermclo. Onder zeer groote belangstelling heeft Dins dagmiddag de burgemeester der gemeente Er- melo, de heer C. W. F. baron Mackay. na C2n ambtsperiode van precies dertig jaar, af scheid genomen van den gemeenteaad. De oud-wethouder, de heer Rikkers, bood den burgemeester namens den raad een zil veren schaal met inscriptie aan. Hij deelde den scheidenden burgemeester- mede. dat het H.M. de Koningin behaagd heeft, hem te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding werd door de aanwe zigen met luid applaus begroet. Namens de verschillende fracties voerden nog eenige raadsleden het woord. Zij roemden het krachtige bestuur en de groote onpartij digheid, waarmede de burgemeester steeds de belangen der gemeente heeft gediend. DE „TROMP" GAAT SNELHEIDSPROEVEN NEMEN. De flottieljeleider „Tromp" is Dinsdagmid dag van Amsterdam naar Schotland vertrok ken, waar ter hoogte van Glasgow in diep water snelheidsproeven worden genomen. Commandant van het schip is kolonel L. A. C M. Doorman. De „Tromp" wordt met een week. hoogstens tien dagen in Amsterdam terugverwacht voor verdere afwerking. Wat voorts de inkomsten ten bate van het :emeentefonds betreft, deze waren tot en met Maart f 65.478.816.86 of f4.065.255.68 meer dan het vorig jaar en bijna f 2,34 millioen meer dan de loopende raming. De inkomsten ten bate van het werkloos- heidssubsidiefonds hebben voor den dienst 1937 het bedrag van de raming ad f 51.525.000 nog niet gehaald. Tot ultimo Maart waren deze inkomsten voor dat dienstjaar f 50.107.979.61 voor den dienst 1938 ;s van de raming ad f 52.300.000, tot en met Maart f 14.742.882,52 ontvangen. De inkomsten ten bate van het verkeers- fonds waren over het eerste kwartaal f 4.265.251,66 aan motorrijtuigenbelasting en f 58.105 aan rijwielbelasting. De maand Maart droeg daartoe resp. f 1.409.896,04 en f 30.537,50 bij. De raming voor 1938 van deze inkomsten is 31 millioen. Wat ten slotte de uitkomsten van alle middelen voor het dienstjaar 1937 aangaat, kan worden medegedeeld, dat de zuivere opbrengst over het tijd vak van 1 Januari 1937 tot en met de maand Maart 1938 heeft bedragen f551.458.374,47 waardoor tot dusver de raming met f 67.433.374,47 is over schreden. worden op aanvraag e toegezonden GROOTE MARKT 5—7. (Adv. Ingee. Med.) Regeerin<x wil hotel „De Abdij'' te Middelburg onteigenen. Om abdijgebouwen in haar bezit te krijgen. De regeering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot onteigening van het bekende hotel ..De Abdij" met zijn dépendance, ge legen in de Oostelijke vleugel van het complex der abdijgebouwen te Mid delburg. De regeering voert in haar toelichting voor deze onteigening drie argumenten aan. De eerste is. een nijpend gebrek aan ruimte, noo- dig en geschikt voor den dienst der provin ciale griffie van Zeeland, welke gevestigd is in een aantal localiteiten. deel uitmakende van genoemd complex. Het aantal lokalen en de in ieder lokaal beschikbare nuttige ruimte is-onvoldoende. De bestaande toestand spot met alle begrippen van „efficiency". In de tweede plaats zal de onteigening aan het bestaande ruimtegebrek in het rijks archiefgebouw te Middelburg dat even eens in het abdijcomplex is gevestigd de noodzakelijke oplossing geven. Als derde argument noemt de regeering het feit. dat het complex der abdijgebouwen het belangrijke en meest. indrukwekkende voorbeeld is van een groote middeleeuwsche kloosteraanleg, dat hier te lande nog aanwe zig is. Uit een oogpunt van monumentenzorg is het gunstig, dat het grootste gedeelte van het complex rijkseigendom is en zich daar door ook voor de toekomst in veilige handen bevindt. Slechts met de oosteüjke "vleugel is dat niet het geval en het gebruik van die vleugel als hotel stempelt deze ongetwijfeld tot het zwakste deel van het monumentale complex. De tegenwoordige staat van deze vleugel doet afbreuk aan de treffende iudruk van de geheele gebouwengroep. De pogingen, welke van rijkswege zijn on dernomen om het hotelgebouw langs minne lijke weg voor de staat in eigendom te ver krijgen, hebben niet tot het gewenschte resul taat geleid. Bezwaren. Tegen de onteigening zijn onder meer be zwaarschriften ingekomen van den eigenaar van het hotel „De Abdij", de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Walcheren, en van mr. Anne Bolle, mede na mens ruim 300 andere ingezetenen van Mid delburg. De regeering meent, dat de ingekomen be zwaren geen voldoenden grond opleveren om van onteigening af te zien. Ingekomen is ook een adres van den ge meenteraad van Middelburg, waarin de re- geering wordt verzocht de exploitatie van het hotel na de onteigening, zoo lang als mogelijk is, niet te verhinderen in het belang der ge meente. De regeering is bereid voor zooveel, mogelijk, zij het ook niet voor het geheele' hotel, in de door den raad van Middelburg aangegeven zin met de belangen der gemeente rekening te houden. Kachel brandt door een vloer heen. In een dier vele oude, smalle straatjes in het centrum van de hoofdstad de Sint Jansstraat werd Dinsdagavond omstreeks elf uur op de 2e verdieping van perceel 22 een felle uitslaande brand ontdekt, In verband met de dichte bebouwing in dit oude stadsgedeelte rukte de brandweer met groot materiaal uit. Men was gelukkig tijdig ter plaatse, waardoor het vuur, dat met drie stralen werd aangetast, in den kiem kon wor den gesmoord. Niettemin brandde het ach terste gedeelte van de tweede étage, benevens de zolder geheel af. Ook het dak van een aangrenzend perceel kreeg eenige brandscha de. Uit het onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek, dat de bewoonster van de tweede ver dieping, die afwezig was, waschgoed had hangen te drogen bij een kachel, welke zij blijkbaar fel had opgestookt. Door nog onbe kende oorzaak was de vloer onder de kachel gaan branden waardoor een groot gat ontstond De kachel was tenslotte door den vloer heen gezakt en op de eerste verdieping terecht gekomen. Daar werd uiteraard een groote ruïne aangericht, Deze verdieping kreeg bo vendien veel waterschade. Geen der bewoners is tegen brandschade verzekerd. EE* NARCIS „PRINSES BEATRIX". HKH. Prinses Juliana heeft er, naar de Tel. meldt. Haar goedkeuring aan gehecht dat een nieuwe narcis den naam Prinses Beatrix zal dragen. De commissie voor nomenclatuur der Algemeene vereeniging voor bloembollen cultuur heeft voor eenigen tijd besloten, dat zij haar goedkeuring er aan zou onthouden, wanneer door een kweeker een nieuwe narcis variëteit Prinses Beatrix werd genoemd zonder voorafgaand overleg. Dit om te voorkomen dat een minderwaardige variëteit dezen naam zou dragen. Op de bloemenkeuring te Haarlem ge houden op 4 April j.l. werd door de firma P. van Deursen te Sassenheim een nieuwe va riëteit ingezonden, met het verzoek deze Prin ses Beatrix te mogen noemen De commissie verleende hieraan eenparig haar goedkeuring. De nieuwe variëteit behoort tot het Barrii-ge- slacht. Het bloemdek is crêmegeel, het platte kroontje helder oranje, prachtig afstekend tegen het dekblad. ZESJARIG JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagmiddag kort na vier uur is bij het Sarphatipark te Amsterdam een zesjarig knaapje door een auto overreden en gedood. De jongen wilde den rijweg oversteken, toen van de eene zijde een vrachtauto naderde, welke hij eerst liet passeeren. Vlak achter deze vrachtauto liep hij den rijweg over. juist op het moment, dat van de andere zijde een personenauto naderde. Hoewel de bestuurder van dezen wagen onmiddellijk remde, kon hij een aanrijding niet meer voorkomen. De bot sing was zóó hevig, dat de jongen op slag werd gedood. Een teekening van Gerard Kerkhoff (uit de verzame ling" J. C. Tadema). Een bijna veertigjarig verblijf in de Spaar- nestad heeft Gerard Kerkhoff tot Haarlem mer gemaakt, terwijl een werkzaamheid van bijna twintig jaar daarvan, als leeraar aan de vroegere school voor Kunstnijverheid aan den Dreef, hem onder de bekende „inwoners deed rangschikken. De vorige week was er, onder de auspiciën van de Vereeniging Haerlem in het gebouw van de oude Hoofdwacht een tentoonstelling ingericht, die uit teekeningen en portretten van Haarlem en Haarlemmers bestond, in den loop der jaren door Kerkhoff vervaar digd en nimmer, in zoo grooten getale bij eengebracht, te bezichtigen geweest. Die tentoonstelling werd ons een aanlei ding iets over het leven en werken van dezen teekenaar in onze aanteekeningen vast te leggen, omdat men zijn naam in de bestaan de kunstenaars-lexica vergeefs zoeken zou en men toch later, het werk in verzamelin gen ontmoetend, wel iets over den maker er van zal willen weten. Wij togen dus bij den exposant uit op informatie, die voorkomend verstrekt werd en waarmee we het plaatje van deze week willen omranken dat wij lie ten maken naar een teekening die ons door haar speelsche pittigheid had getroffen. Het is een blad door Kerkhoff een kwart eeuw geleden gemaakt naar een hoekje van het thans zoo goed als verdwenen Bruinings- hofje achter de Botermarkt. Het was juist die speelschheid, dat aardige weglaten van overtolligheden en het rake aanbrengen van de accenten en effecten die ons naar dit, zoo ge wilt: schetsmatige, blad. trokken. Ze wezen op een bestaande artisti citeit. die in veel opgedragen arbeid, van de coratieven of utilitairen aard moest blijven sluimeren. Waar het juist die eigenschap is, die ons het meeste belang inboezemt, was het interessant de bronnen te kennen, waaruit ze kon zijn ontsproten. Veel kunstenaarslevens loopen langs an dere wegen dan die waarop aanvankelijk de eerste schreden gezet zijn. Maar toch duikt steeds iets op van wat door het eerste en thousiasme werd in het leven geroepen. Daarom is de biographie van den beelden den kunstenaar vaak van belang voor het begrip van een levensarbeid. Als de in '72 te Utrecht geboren Gerard nog een knaap is. wil hij beeldhouwer wor den en boetseert op zijne wijze kleine din gen. die zijn vader aanleiding geven raad te gaan inwinnen bij den ouden Mengelberg, den vader van den dirigent, die te Utrecht een zeer gezocht atelier voor kerkelijke kunst bestuurde en een knap beeldhouwer was. Die kan van die jeugdprobeersels niet zoo heel veel zeggen doch geeft den raad mee. den jongen naar Amsterdam te sturen en daar op de Normaalschool te doen. Daar regeert dan nog de oude Molkenboer dien de ouderen on der ons zich nog kunnen herinneren om den grooten neus op den prachtigen kop. die een treffende gelijkenis met de portretten van den filosoof Re nan vertoonde. Kerkhoff werd er een uitstekend leerling die op zijn 19e jaar al de middelbaar acté teekenen in den zak had. Dan gaat hij de avondklasse op de Academie, toen onder Ahebé's directoraat, volgen en vindt er als medeleerlingen, on der anderen Monnickendam en Theo Mol kenboer, den zoon van W. B. G., bovenge noemd. Reeds in '93 verwisselt Kerkhoff de Am- sterdmnsche Academie voor die te n*terdam waar dan Jan Strieming hoofdWnar. en Miedema 'beeldhouwer», en van Maasdijk 'schilderkunst) docenten zijn. Drie namen die, tegen 1900. in het Rotterdamsch kunst- G. Kerkhoff. Hoekje van het Bruiningshofje. leven een klank van beteekenis hadden en daar buiten reeds weer vergeten zullen zijn. Maar dan wordt het tijd dat de verworven kundigheden productief gemaakt worden, en volgt een benoeming tot leeraar aan de tee- kenschool te Edam waarna weer Amsterdam aan de beurt is. waar hij in '98 de leiding heeft van de teekenschool „Hendrik de Key- zer". De jaren van Edam en Amsterdam leveren onzen stadgenoot eenmaal aan het praten gebracht, vele en prettige herinneringen. Het naburige Volendam was nog niet volslagen ver-Amerikaniseerd en de bevolking er nog niet op een dienstbaarheid aan teekenstift en Kodak gedresseerd. Paul Rink werkte er en Tholen en ontel bare buitenlanders van naam als Cottet, de Franschman en de Duitscher Callssendorf. En het hotel Spaander was nog een broertje van dat van Hamdorff in Laren, wat eenvoud van bedoening betreft. Ik zelf heb dat ook nog zoo gekend werd er door mijn praatje met Kerkhoff weer levendig aan herinnerd. Maar de levendigste jaren voor onzen tee- Jcenaar zijn misschien toch wel de Amster- damsche geweest, die aan zijn benoeming te Haarlem in 1901. direct voorafgingen. Als men vijf- zes en twintig jaar oud is en men mag dan in een groote stad deel hebben aan het openbare leven door in kranten te schrij ven of te teekenen. of, door andere hekke- sprongen maar nu en dan genoemd te wor den, och, dan ziet het leven er zoo heel an ders uit dan later, als dc conclusie gearri veerd is. dat de belangrijkheid van je zelf en die hekkr.sprongen niet zijn geweest, wat het toen wel leek. Doch desondanks ge lukkig hij. die dat gevoel gekend heeft. Die is niet als een droogpruim door het leven ge sjokt en in de herinnering vermeit hij zich zijn leven lang. Zoo ging het velen; zoo zal het ook Kerk hoff gegaan zijn. Hij werd teekenaar van het Amsterdamsch Politienieuws, toen een veel gelezen orgaan der kleine burgerij: hij kreeg -■mtpcf met N'co van Haroen den reda^'cur van de ou''0 Amsterdamsche C~"i-ant. in den i'olksrr.ond Het Qcel k' gen^nd. 011 drz- liet hem portretten van bekende tijdgenooten teekenen. een opdracht die wel in verband gestaan zal hebben met soortgelijk werk door Jan Veth. Hart Nibbrig en anderen voor an dere bladen verricht. Een bijzonderheid uit die werkzaamheid: het was Kerkhoff die het eerste portret van Willem Mengelberg, den tijdgenoot der Utrechtsche jeugdjaren mocht teekenen. toen deze in Amsterdam als Kes' opvolger benoemd was. Quelle gloire! En zoo was er nog wel meer dat stimuleerend kon werken op een arbeidzaam en vroohjk jonk man in de kunst en Kerkhoff deed er gaar ne een greep naar. Toen de bekende Baron Tindal. eigenaar van De Courant, een prijs vraag voor een teekening had uitgeschreven en voor dien tijd belangrijke bedragen voor de winnaars had uitgeloofd, ging George Rueter met den eersten enKerkhoff met den tweeden prijs strijken. En toen de be kende revue-schrijver Reyding, de man van „De Doofpot" zaliger nagedachtenis, den grooten historischen optocht voor de Kro ningsfeesten van '98 moest in elkaar zetten, was het weer Kerkhoff. die in een reeks aquarellen dat geheele geval tevoren op pa pier bracht en alles wat met schikking, kleur arrangement, etc., te maken had. kon voor schrijven. Die aquarellenreeks, met een Ro- chussen-achtige vlotheid vervaardigd, zag ik thans voor het eerst en waren een verras sing voor mij. Uit die Amsterdamsche bewe gelijkheid naar de school van Von Saher op den Dreef in net rustige Haarlem toen zeker rustiger dan thans moet wel een groote overgang geweest zijn. Doch Kerkhoff heeft in deze stad achttien jaar gewerkt. De reorganisatie na Von Saher's dood bracht nieuwe metischen en nieuwe inzichten op den voorgrond, en dat het afscheid van de school minder rustig geweest is dan de kennisma king. dat is iets. dat onzen teekenaar na iaren nog hinderen kan. en waarover wij hier niet te praten hebben. Doch ook dat heeft zijn arbeidslust niet gebroken. Van de laatste jaren dateeren zijn eigen aardige portretteekeningen op gebrand glas. waarvan een reeks op de laatste expositie was bijeengebracht en die door de bijzon dere -echniek en de goede gelijkenis der sil houetten zich in een groote belangstelling kunnen verheu h Het experimenteeren zit Kerkhof: in het bloed en zal hem een vreug de blijven. J. H. DE BOIEL Bijzonder fij\ is MAGGI4 Asperge-soep. De heerlijke, karakteristieke smaak van asperges komt in deze soep vol komen tot zijn recht en geeft hier- aan een bijzonder cachet. MAGGI* Asperge-soep een ware delicatesse! Per tablet 8 cent. MAGGI5 ASPERGE-SOEP (Adv. lngez. Med.) De iiitvaartregeliiifï voor de haring- drijf netvisscher ij teelt 1938, De Nederlandsche Visscherijcentrale heeft thans aan de reeders van haringdrijfnet- visschersvaartuigen bekend gemaakt, dat voor regeling der harlngdrJj fnetvisscherij de vaartuigen zullen worden onderscheiden in drie klassen, te weten: Klasse a: motorloggers met een lengte vol gens den meetbrief van kleiner dan 28 me ter en met een machinevermogen van min der dan 125 E.P.K. Klasse b: motorloggers met een lengte vol gens den meetbrief van ten minste 28 meter en met een machinevermogen van minder dan 125 E.P.K. Klasse c: stoomscheepen en voorts alle mo torloggers of motorbooten met een machine vermogen van ten minste 125 E.P.K. Voorloopïg zal het tot eind Juni geoorloofd zijn ter haringvangst mede te nemen een vleet, waarvan de totale bovenspeerreepleng- te. droog gemeten, ten hoogste mag bedragen het aantal meters voor iedere klasse, vermeld ln onderstaande lijst: klasse a klasse b klasse c 11 Mei 1.216 1.265 1.313 7 Juni 1.520 1.581 1.641 22 Juni 1.824 1.897 1.970 De uitvaartregeling is voorts zoo gekozen, dat ieder schip bij het einde van de teelt eoo na mogelijk een even groot aantal dagen zal hebben kunnen visschen. Voor de een-schips- reederijen is echter een eenigszins andere verdeel ing noodig. De zijpeeslengte van de netten mag ten hoogste 14 meter bedragen. Het is verboden reserve-speerreepen of -netten mede te ne men.'Indien deze aan boord worden aange troffen. wordt gerekend, dat het. betrokken schip met die netten ter visscherij is uitge varen. Aanvulling van in het ongereede ge raakte bovenspeerreepen of netten mogen door een ander vaartuig voor het betrokken vaartuig worden medegenomen, indien de toestemming daartoe vooral van de Neder landsche Visscherijcentrale zal zijn verkre gen. De reeders zijn verplicht binnen 3 maal 24 uur na binnenkomst aan de Nederlandsche Visscherijcentrale opgave te doen van het aantal aangevoerde kantjes pekel- en steur- haring. te onderscheiden in maatjes-, volle of ijleharing, alsmede van de aangevoerde hoeveelheid versche haring in kilogrammen. Op 16 Mei mag er voor het eerst haring worden aangevoerd. Jagen Is geoorloofd tus- schen 16 Mei en 1 Juli. Tusschen 2 opeen volgende reizen van een schip moet een tijdsverloop liggen van ten minste 2 maal 24 uur. Op 11 Mei mogen reederijen van 4 t.m. 11 schepen één schip, van 12 t.m. 20 schepen 2 schepen en van meer dan 20 schepen 3 sche pen doen uitvaren. Op 18 Mei mogen 5 sche pen van z.g. één schipsreederijen vertrekken. De verdere data van uitvaren zijn 25 Mei. 7, 14. 22 en 30 Juni, 8 en 16 Juli. De buitenlandsche reis van Prins Bernliard. In verband met berichten in buiten landsche bladen omtrent een aan Z.K.H. Prins Bernhard Dinsdag over komen automobielongeval, vernemen wij, dat de prins ten gevolge van een motorstoornis nabij Cannes eenig op onthoud heeft gehad, doch sindsdien de terugreis in de richting Lyon heeft voortgezet CONGRES KONINKLIJKE BOND VAN- CHRISTELIJKE ZANG- EN ORATORILM- VEREENIG1NG EN. Te Rotterdam is de vergadering van den Koninklijken Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumvereenigingen gehouden. In zijn openingsrede herdacht de bondsvoor zitter, de heer J. Pieterson-Moens den over leden oud-secretaris van den bond. den heer M. Jalink, wien de bond zooveel verschuldigd is. Telegrammen van hulde werden aan de leden van het Koninklijk huis gezonden. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer H. J. v. d. Munnik bleek, dat in 1937 553 vereenigingen aangesloten waren met ge zamenlijk 27.413 leden. Het financieel verslag van den bondspenningmeester den heer T. D. C. Meyneke, gaf een batig saldo te zien van De „Nieuw Amsterdam'' door dc bouwers opgeleverd. Dinsdag is het vlaggeschip van de Holland- Amerika Lijn, de „Nieuw Amsterdam" door de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij aan de eigenaars afgeleverd Dit had feitelijk op 15 April moeten geschieden en het schip was toen ook reeds gereed, maar de nieuwe steigers van de H. A L. waren nog niet gereed, zoodat im enkele dagen uit.ste'. werd gevraagd. Zoo kwam het, dat de ..Nieuw Amsterdam" eerst gisteravond voor het gebouw van de Holland- Amerika Lijn is gearriveerd.. Zaterdag a s. zal de officieele proefvaart plaats hebber.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5