A Een goede zakenvrouw I Lord Perth, de Engelsche ambassadeur te Rome' teekent in bet Palazzo Chigi het Engelsch ltaliaansch accoord Aan het bord. - In het oude stadhuis in de Hoogstraat te Rotterdam zijn schoolschaakwed- strijden gehouden, waaraan door ongeveer 200 leerlingen werd deelgenomen. Aandacht gedurende een der partijen Drie dooden zijn te betreuren bij een ernstige botsing tusschen een luxe-auto en De burgemeester van Ermelo, de heer C. W. T. baron Mackay, heeft Dinsdag afscheid uit zijn functie Ook de krententuinen te Dwingelo en i vrachtwagen nabij Montlucon (Fr). - De plaats van het ongeluk genomen. Wethouder H. L. Rikkers speldt den scheidenden functionaris de Kon. onderscheiding van omgeving komen in bloei. Een hoekje Officier in de Orde van Oranje Nassau op. Links: mevrouw mr. F. Mackay Katz van de kleurenpracht een De begrafenis van den beroemden zanger Chaliapin. Het stoffelijk overschot wordt uit de Russische kerk te Parijs gedragen Sylver Maes geeft hand- teekeningen voor den start van den wegwedstrijd Parijs Roubaix Tijdens het bezoek van het Nederlandsch Marine eskader aan Priok, maakte de landings divisie een marsch door de stad. De manschappen trekken door Batavia-Centrum FEUILLETON cl o o r HERMAN ANTON SEN, 32) De ploeg van tien man werkte als razen- den. Ze moesten het gat afdekken, de grootje afvoerbuizen dichtstoppen, voor nieuwen af voer zorgen en dat alles met de grootst mo gelijke snelheid. Ze waren nu bezig de pomp weg te halen, een stalen gevaarte van dertig voet lengte. Plotseling klonk er een gil uit de menigte toeschouwers. Door de giftige gasnevels heen keek Jonathan naar den boortoren Een der mannen, die bij den toren werkzaam waren, was op den vloer er van neergevallen. Het zag er uit. alsof hij zijn been gebroken had. Hij lag tegen den grond en het eene uitein de van de zwaie pompbuis dreigde dwars over hem heen te vallen. Jonathan greep in. Hij wist niets van pe- troleumboren af. maar hij wist wel hoe hij op dat oogenblik moest handelen en snel handelen ook. ..Jonathan", klonk het doodsangstig uit den mond van Valentine. „Jonathan!" In minder dan geen tijd had hij de vijftig me ier afgelegd, gleed over den glibberigen vloer van den boortoren, stortte zich op den voor- overliggenden werkman, sleepte hem van den vloer af en legde hem op den grond neer Op zijn buik voortkruipend volgde hij hem en nog geen seconde later stortte de zware pompbuis met een doffen smak vlak naast hem neer tegen den grond. Hij ging moei zaam, hijgend naar adem recht overeind zit ten en het geloei van de uitbarsting der olie bron verdoofde hem bijna. „Hè daar!" gilde een der boorlieden. „Maak dat je hierheen komt!" Jonathan zag er echt uit als een arbeider, vol modder en olie, zijn gezicht was onher kenbaar van het vuil en zijn kleeren waren één vettige zwarte massa. Maar hij krabbelde overeind en nam de plaats van den gevallen man bij de werk ploeg van Kitty Sour Nummer Een in. Hij had er niet het minste idee van, wat hij nu eigenlijk woest uitvoeren. De geheele werk wijze bij het afsluiten van een petroleumbron was aan Jonathan Blair totaal onbekend. Daarom deed hij precies hetzelfde, wat hij de andere werklieden doen zag. Hij greep een stang beet en zwoegde mee in het rond, tel kens uitglijdend in de glibberige vette massa om samen met de anderen de oude. nu nutte- looze sluitplaat te verwijderen. Valentine kon hem tusschen de anderen niet meer onderscheiden. Hij was verloren gegaan tusschen die ploeterende arbeiders, die met eigen levensgevaar het dreigende onheil trachtten te voorkomen. Opeens stond Ned aan haar zijde. Hij wierp haar een dekmantel om en trok haar een rubber hoed diep over het hoofd heen. Hij trachtte haar te bewegen, nog een honderd meter achteruit te gaan. ..Maar hij is daar!" Haar stem klonk be nauwd. gebroken en overspannen. ..Hij is er bij en elk oogenblik kunnen ze de lucht in vliegen. Ned!" Heete tranen stroomden langs haar wan gen. Jonathan zelf had zooveel pijn in al zijn spieren, alsof hij met een stuk hout was af geranseld. Het kostte hem de grootste moeite nu en dan eens flink adem te halen, omdat de olie hem in neus en mond liep. Overigens voelde hij zich best. Hij zou alleen graag ge weten hebben, wat hij eigenlijk doen moest en waarvoor hij zoo met de anderen rond- ploeterde. Het was nu een prachtgelegenheid om verstand te krijgen van petroleumboren. Eindelijk hadden ze de oude afsluiting verwijderd. Er werd een nieuwe aangevoerd van een der andere velden en hog een bui tengewoon zware uit de voorraadloods. Die werd met een kraan opgeheschen en Jona than Blair keek omhoog naar de duizenden kilo's smeedstaal die boven zijn hoofd hin gen en onder den geweldigen druk van olie en gas heen en weer schommelden. Geen oogenblik kwam het bij hem op, dat het heele gevaarte ieder oogenblik op zijn hoofd kon neerkomen. Langzaam daalde het omlaag, gevaarlijk zwaaiend, terwijl de werklieden van de hefkraan met gespannen aandacht stonden te wachten op het oogenblik. dat ze het gevaarte boven de opening konden bren gen. Valentine stond naar hun moeizamen ar beid te kijken, waarbij ze in olie en slijk tel kens uitgleden en vlakbij den met donderend geloei om hoog spuitenden straal, die zich hoog in de lucht verhief en den grond die 10 meter in den omtrek oversproeide. moesten werken. De breede rubber rand van haar hoed belette, dat ze zelf pikzwart in haar gezicht werd, maar ze kon nauwelijks hooren of zien en zich slechts voorstellen, wat die tien man daar op den rand van dien kokenden af grond moesten doorstaan. Jonathan Blai' was er bij! Corry Blairvan St. Paul.. van Princeton.Kinderen met het haai en de oogen van hun moeder en met mijn optimisme Het kostte hun een uur van ontzaglijken j arbeid, om het zware sluitstuk op de ijzeren bekisting der wel te bevestigen. De laatste bouten moesten nog worden aangedraaid. j Kraaien!" schreeuwde de ploegbaas. „Voor uit dan toch!" Jonathan greep zijn ijzeren stang beet en begon mee te werken. Hij spande al zijn krachten in; zijn handen gleden er door de vettigheid af en hij viel voorover op zijn ge laat, terwijl de vallende stang met geweld op zijn achterhoofd terecht kwam. Met de uiterste krachtsinspanning hief hij zijn ge zicht uit het slijk op, schudde duizelig zijn hoofd heen en weer en krabbelde weer over eind. Een gezellige bezigheid, als je ergens te gast bent. Langzaam, heel langzaam werden de schroeven van het nieuwe sluitstuk aange zet in de hoop, dat ze het zouden houden Dat hoopte iedereen, behalve Jonathan, om dat hij alleen niet wist, dat daaraan nog eenige twijfel mogelijk was. Feitelijk wist hij heelemaal niets af van de bestemming van dat smerige, malle ding. Al wat hij wist was. dat hij tegen een stang stond te duwen en dat deed hij met alle macht. „In orde!" Het sluitstuk zat vast. Het hield. Pijpen werden aangeschroefd, kranen bevestigd. De stroom kon worden afgevoerd naar de voor- raadtanks. Kitty Sour Nummer Een was tot ■ie orde teruggeroepen. Overal op de velden liepen mannen in van olie druipende werkpakken, plonsend door slijk en olie Aardig verblijf zoo'n olieveld, als er zoo'n uitbarsting komt. Valentine herkende hem gewoonweg niet. Hij doemde plotseling voor haar op als een van olie doordrenkt en druipend wezen. „Olie of geen olie", zei dat onherkenbare ding. ,,Ik heb je lief!" Hij werd bijna omvergetrokken door een slanke, stevige jonge vrouw, die haai- beide armen om zijn hals sloeg en zich vast tegen hem aanklemde. Hij voelde haar hart klop pen en het trillen van haar geheele lichaam „Wat een kerel ben jij!" riep ze luid jui chend uit. „Ben jij het, Jonathan?" vroeg Ned Ran- some, naar den man starend, die door zijn zuster omhelsd werd. Drommels, die oliebron heeft me nog goed gedaan ook, zou ik zoo zeggen", zei Jona than. „ik ga heusch gelooven, dat de jonge dame nog met me zal trouwen!" „Met jou trouwen?" vroeg Valentine naar adem hijgend. „Maar schat, dat Ls al maan denlang mijn eenige droombeeld!" Ze keek hem glimlachend aan. „Je kunt me toch niet kwalijk nemen, dat ik een beetje achterdoch tig tegenover je was, na dat je me met die volmacht er zoo tusschen had genomen, is het wel, jou kleine zeeroover?" Ze keek hem ernstig aan, zocht in haar zakken naar een zakdoek en veegde zorgvul dig de olie en modder van zijn mond af ..Daar. Ze sloeg haar armen weer om zijn hals en haar lippen vonden de zijne. Een troep ar beiders, sjouwerlui, boorlieden, geologen in genieurs en opzichters bleef verwonderd staan kijken. Was dat niet de dochter var den „ouden heer?" Ned Ransome bleef er gelaten bh staan Hij veegde zijn polshorloge af, keek cr op. staarde naar den hemel en keek dan verle gen naar de menigte rondom zich heen h,,'i^n JSÏ trouwe°!': «I Valentine eindelijk buiten ademOch, liefste, ik wou alleen maar de overtuiging hebben, dat jij net zoo veel van mij hield, als ik van jou. Toen ïii vanmorgen mijn kantoor binnen kwam, had Hoarf0 k" °-n haLs kunne» vallen. Maar ik deed het niet. want als jij had geweten hoe gemakkelijk ik te winnen was, dan zou JU jouw liefhebbende Valentine niet half zoo veel gewaardeerd hebben!" 0 .Kmenzou je me nog eens een kus billen geven?" vroeg Jonathan Blair. jij doet alles, wat je doet, zoo uitstekend!" einde.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9