(tod 'ut 't m m M m m m DAMRUBRIEK. m i 1 i Éi i 1 0 0 }§g 0 0 0 SI' Hf - SM M S B 1: „V won- Garage Hartog DONDERDAG 21 APRIL 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Zal België—Holland weer te Brussel worden gespeeld?; Ernstige bezwaren van Antwerpsche zijde; Een 15-jarig con tract met den K. B. V. B.Goede sport op de Heemsteedsche Wielerbaan; Scherens een fenomeen Van Vliet's snelle op komst Jacques van Egmond heeft er zin in. vorm komt en dal hij in het komende seizoen best zal ..draaien". Hij achtte het een voordeel met jonge, enthousiaste renners dagelijks te kunnen trainen, waarbij afstanden van 80 a 100 Kilometers worden afgelegd, want onwil lekeurig geeft men zich dan moeite, het tem po van de jongeren te volgen en wordt men even enthousiast als zij. Van Egmond. die. zooals men weet, thans in Tilburg is gevestigd, heeft voor dezen zo mer reeds meerdere contracten, o.a. te Utrecht. Charleroi. Brugge, Kopenhagen en voor den Grand Prix te Parijs. Als de resulta ten goed zijn, zullen er ongetwijfeld nog wel engagementen bijkomen, dat blijkt wel het beste uit het succes van Van Vliet, die ons een lijst van contracten liet zien, die begint op de Vcka-baan te Amsterdam op 24 April en zon der veel tusschenruimte doorgaat tot 6 Sep tember te Kopenhagen. In dien tijd komt hij voor 34 wedstrijden aan den start, in Neder land, België. Denemarken. Frankrijk, Engeland, Dultschland en Zwitserland, ter wijl hij nog in onderhandeling is over matches in Italic. Op die wijze zal Van Vliet er. evenmin als Moeskops, spijt van hebben dat hij het wielrennen tot zijn beroep heeft gemaakt. Op de autobaan te Mutley (Ver. Staten) vloog bij een wedstrijd voor kleine auto's één der deelnemers uit de baan. Elf toeschouwers werden gewond; de bestuurder kwam er goed af. De lang niet volmaakte regeling bij den interlandwedstrijd te Antwerpen heeft ook klachten van Belgische zijde tengevolge ge had. Het is echter teekenend, dat de klach ten dienaangaande voornamelijk van Brussel- sche zijde komen en dat, om een herhaling van dergelijke storende incidenten te voor komen. de verplaatsing van de match naar de Belgische hoofdstad weer eens wordt aanbe volen. Het ligt voor de hand, dat de op zichzelf be treurenswaardige, maar geenszins tragische incidenten tijdens de laatste match geens zins voldoende zijn om een mogelijke verhui zing van Antwerpen naar Brussel goed te praten. Er worden andere argumenten aangehaald, die louter van financieelen aard zijn. Het is komen vast te staan, dat de K. B. V. B. een bedrag van 600.000 francs heeft moeten te rugbetalen aan gegadigden, voor wie geen plaats meer beschikbaar was. Het Antwerp- Stadion kan 52.000 bezoekers bevatten en het Heysel-Stadion te Brussel ongeveer 65.000. Is het verantwoord, vragen de voor standers der verplaatsing, dat de Belgische Voetbalbond zulk een belangrijk verlies lijdt, alleen omdat het Antwerp-Stadion te klein is? Deze redeneering gaat volgens de deskundi gen echter niet op, want het is bekend, dat de Belgische Bond een "uitzonderlijk groot aantal kaarten naar Nederland heeft ge stuurd. teneinde zooveel mogelijk supporters van het Nederlandsch elftal gelegenheid te geven om de match bij te wonen. Men kan geen twee heeren tegelijk dienen en wanneer het den K. B. V. B. voordeelig voorkomt 20.000 kaarten aan Nederlanders te verkoopen, dan kunnen de organisatoren niet verwachten, dat zij dezelfde toegangsbewijzen een tweede maal aan Belgische gegadigden kunnen over doen. De voor de hand liggende oplossing is dus: minder kaarten naar Nederland sturen en een grooter aantal in België verkoopen. De llaliaansche autocoureur Nuvolari heeft, nadat hij een ongeluk heeft gehad, het voor nemen te kennen gegeven de rensport te laten varen. Of hij dit' voornemen echter gestand zal doen, is een tweede. Is de mogelijkheid groot, dat de wedstrijd weer naar Brussel wordt verplaatst? Het ant woord op deze vraag valt moeilijk te geven, want van officieele zijde is daarover niets be kend gemaakt. Eén ding is zeker, Antwer pen zal zich krachtdadig verzetten tegen een eventueele verhuizing. Er zijn niet alleen prestige-overwegingen in het geding, maar levens verschillende directe en indirecte be langen van financieelen en commercieelen aard. De Antwerpsche neringdoenden zijn het er allen roerend over eens, dat de België- Holland-wedstrijd voor hen de beste dag van het jaar beteekent. Antwerpen heeft voorts een moreel recht op het behoud van de match, maar bovendien houdt de Scheldestad juridische en gelde lijke troeven in handen. Toen een paar jaar geleden de wedstrijd in het Heysel-Stadion werd gespeeld, bleven de ontvangsten een stuk onder die, welke gewoonlijk in Antwer pen worden gemaakt. Afgezien daarvan heeft het gemeentebe stuur ran de Scheldestad een overeenkomst met den Belgischen Bond. waarbij wordt be paald, dat het Antwerp-Stadion te Deurno alleen zou worden vergroot tot een capaciteit van 50 a 55.000 toeschouwers, indien de match tegen Nederland minstens vijftien achter eenvolgende jaren te Antwerpen zou worden gespeeld. Het was wel een erge teleurstelling voor de nieuwe directie van de Heemsteedsche wielerbaan, dat het openingsprogramma niet door beter weer begunstigd werd, want dan zou men ongetwijfeld een uitverkocht huis hebben gehad. De wegblijvers hadden ditmaal ongelijk, want het is de vraag, of er op deze baan ooit zulke hoogstaande en spannende races zijn gehouden als op Tweeden Paaschdag, De beste beroepssprinters van de wereld heb ben immers met volledigen inzet van krach ten hun kunnen gedemonstreerd en de aan wezigen ruimschoots schadeloos gesteld voor de geleden koude. Zonderen we den Fransch- man Gérardin uit, die klaarblijkelijk niet in topvorm was, dan hebben zoowel Scherens en Van Vliet, als Richter en Van Egmond er zeer veel toe bijgedragen, om de belangstel ling voor de wielersport in ons rayon te ver- hoogen. Het rijden van den wereldkampioen is toch werkelijk fenomenaal, men begrijpt niet, waar dat kleine kereltje, dat toch al 29 jaar oud is, de kracht vandaan haalt om onder derge lijke ongunstige weersomstandigheden den strijd tegen veel krachtiger gebouwde tegen standers in zijn voordeel te beslissen Onge twijfeld spelen souplesse en zelfvertrouwen een zeer groote rol, maar de hoofdzaak is toch de tactische gave om een race volkomen te kunnen aanvoelen en deze als het ware te kunnen lezen. De wijze, waarop hij zich op deze 200 Meter-baan in de laatst bocht, derhalve 50 Meter voor de finish, een lengte liet afzakken om dan met een vervaarlijken rush op een meter vóór de streep gelijk en lo centimeter voor de aankomstlijn met zijn beroemd ge worden „kattesprong" een miniemen, doch juist voldoenden voorsprong te behalen, is wel zeer bizonder. Van Vliet mag dan weinig voor Scherens onderdoen, in tactiek, souplesse en spurtkracht is de Belg hem toch de baas. Men denke nu niet, dat deze beroepsrijders van te voren hadden afgesproken, wie de overwinning zou behalen, zooals dat in zes- daagschen en koppel wedstrijden zoo dikwijls gebeurt. Neen, het was duidelijk, dat het tus- schen Scherens en Van Vliet wel degelijk om de eerste plaats in het klassement van de „omnium" ging. Dat bleek vooral in de tijdrace over 400 meter met vliegenden start, waarin Van Vliet, den wind In aanmerking genomen, den bui tengewoon snellen tijd van 25 seconden had gemaakt. Daarna kwam Poeske aan de beurt en wij hoorden, hoe hij den kamprechter vroeg, hoeveel punten hem zouden worden toegekend, ais hij als eerste in dit onderdeel van den samen gestelden wedstrijd eindigde. Door de sprint te winnen, had hij één punt voorsprong op den Hollander behaald en om dezen voorsprong te behouden, moest hij dus in de tijdrace onder de 25 seconden blijven, een formidabele opgave. Toen liet Scherens zien. welk een groot ren ner hij is en dat hij ook over een langeren afstand dan de gebruikelijke 200 Meter van den eindspurt een zeer hoog tempo kan vol houden. Als een wervelwind vloog hij over de baan. met het lichaam steeds in dezelfde houding, zonder rukken of slingeren en zon der het hoofd te bewegen. En inderdaad slaagde hij er in, Van Vliet's tijd met 1/5 seconde te verbeteren: een zeer bijzondere prestatie. Hoewel wij van meening zijn. dat Scherens nog steeds een klasse op zichzelf vormt, al is het dan alleen maar door de hierboven om schreven eigenschappen, mag de kracht van Van Vliet niet onderschat worden. De Hollan der heeft het voordeel van de jeugd en eer we twee jaar verder zijn, zal dit zijn invloed laten gelden. Arie is, sinds we hem op de wereld kampioenschappen te Brussel in 1935 mee maakten, veel meer „vakman" geworden, die weet, dat als hij den top wil bereiken en daar blijven, hij steeds scherp zal moeten opletten, teneinde de ervaring en de snelheid van han delen van een meester als Scherens te ver krijgen. Ongetwijfeld heeft Van Vliet het in den korten tijd. dat hij professional is, ver gebracht en erkende krachten als Richter en Gérardin achter zich gelaten, maar toch ge looven we, dat laatstgenoemde, evenals diens landgenoot Michard, hem in tactiek nog me nig lesje zou kunnen geven. Het deel ons genoegen. Van Egmond weer eens met toewijding aan het werk te zien en het moet direct worden gezegd, dat onze oud stadgenoot het er beter heeft afgebracht dan we durfde« te verwachten. Vooral in de tijd rit toonde hij, dat er nog wel degelijk met hem rekening moet worden gehouden en met 25 4/5 seconden bleef hij slechts 1 5 seconde boven den Duitscher Richten Jacques vertelde ons. dal hij na een la'.:_ rustperiode sedert drie weken serieus aan het trainen is en al is hij nog zes kilo boven zijn 'jöste gewicht van 90 Kilo, hij voelt, dat hij in Alle correspondentie, deze rubriek betref fende, te zenden aan den damredacteur J. W. van Dartelen, Koediefslaan 42, Heemstede. Overneming zonder bronvermelding ver boden. Problematiek. Voor onze probleemvrienden geven wij hier onder ter oplossing een compositie van A. Montigny te Abidjan tWest-Afrika). Probleem No. 2535. West-Afrika. Zwart: VOETBAL. Promotic tweede klasse. Het rcstccrende programma. Het resteerende programma voor de pro motiewedstrijden der tweede klasse is als volgt: AFDEELING I: 24 April: ExcelsiorDWV. AFDEELING II: 24 April: OvermaasHermes-DVS. 1 Mei: EmmaOvermaas. 15 Mei: Hermes-DVSEmma De data voor de laatste twee wedstrijden in Afdeeling I zijn nog niet bekend. LICHTWEDSTRUD HAARLEM— ADMIRA. Dc roodbroeken winnen na een fraaien strijd met 5—4. De lichtwedstrijd, die Woensdagavond op het Haarlem-terrein werd gespeeld, is voor de toeschouwers wel zeer interessant geweest. Het spel. dat de roodbroeken vooral in de eerste helft tegen deze sterke Weensche prof club liet zien. was. zooals deze buitenlandschc gasten het noemden, „fabelachtig" Het was dan ook jammer, dat Haarlem In de tweede helft door het uitvallen van De la Mar Jr. haar opstelling moest wijzigen. Ook Admira speelde een goed en berekend spel. maar te kort; dit was voor de Haarlem achterhoede, waarin Kammeijer de plaats van Effern had ingenomen, een kolfje naar de hand. Ook het schot van de Admira-voorhoede was niet best: dit was bij Haarlem heel wat beter De volgende elftallen kwamen tegenover elkaar- HAARLEM: De Vries Verhappen. Huijsmans De la Mar Sr., Kammeijer, Van Gooi, De Winter, De la Mar Jr., Van der Hulst, Smit, Ninaber ADMIRA: Pabisch, Kloek, Stolber, Hahnneman. Schilling Spielauer, Gieszer, Urbanek Marischka, Schall Platzer Zoo staat bij Haarlem dus De Vries, die den geblesseerden Vijgeboom verving, in het doel, en Kammeijer op de spilplaats voor Effern, die eveneens geblesseerd was. Onmiddellijk begint Haarlem in een hoog tempo en reeds spoedig krijgt De Winter een kans. welke door te zacht schieten verloren gaat. Voorloopig blijft Haarlem den toon aan geven: met goede open uitvallen wordt steeds de Admira-achterhoede in het nauw gedreven. De bezoekers houden hun spel te kort; daar mee viel niet veel te bereiken. Kammeijer speelt een uitstekende partij spil hij geeft met goede centers de voorhoede volop werk. hierbij goed geassisteerd door Van Gooi en De la Mar Sr. Na een vrijen trap. goed door Kammeijer voor het doel geplaatst, is Van der Hulst goed doorgeloopenhij geeft Platzer het nakijken (1—0). Geen moment verslapt het spel van Haar lem: Admira krijgt geen been aan den grond. Na goed werk van De Winter maakt Nina ber er 20 van. Wel komen de bezoekers af en toe tot dicht bij het Haarlem-doel. waarbij de rechtervleu gel HahnnemanSchilling opvalt, maar voor het doel is het spel der Weeners onproductief. Keeper Platzer kreeg heel wat meer schoten te verwerken, dan zijn collega aan de over zijde. Van der Hulst maakte er 30 van en nog vóór rust. toen Haarlem reeds een poos met tien man speelde, wegens uitvallen van De la Mar Jr.. was het Ninaber, die een prachtig vierde doelpunt maakte (4—0). Met een veiligen 4—0 voorsprong begon Haarlem aan de tweede helft. Van Gooi was nu rechtsbinnen en Vreeken links-half. Het scheen of de roodbroeken den voor sprong voldoende vonden; er werd althans in een langzamer tempo gespeeld, dan vóór rust; bovendien speelden de bezoekers het spel nu meer open. Hahnneman profiteerde al spoedig van een onbewaakt oogenbllk en scoorde onhoudbaar (41); maar direct hierop was het Ninaber die een voorzet van De Winter in kopte (51). Er werd nu weer in een snel tempo gespeeld; het was wederom Hahnneman, die den ach terstand verkleinde (52* Toch ondernamen de roodbroeken vele goede aanvallen, De voorzetten van De Winter en Ninaber gaven aan Platzer >eel wat werk. Verhappen veroorzaakte een strafschop; Kloek scoorde hieruit onhoudbaar en Schilling profiteerde daarna van een fout in de achter hoede door er 54 van te maken Velen vreesden toen. dat de gasten den achterstand geheel zouden Jnloopen en dat Haarlem was uitgespeeld, maar tóen lieten de roodbroeken nog even zien. dat zij hun laat ste kruit nog niet hadden verschoten. Op nieuw werd het tempo opgevoerd; alleen door het veroorzaken van een aantal vrije trappen kon het aan de gasten gelukken, den Haar- 'em-aanval te stuiten. Platzer mw-1 nok toen nog geducht nppa* en om spon» 'e voorkomen. Gescoord wtrd er echter niet meer Haarlem won verdiend met 54 in een wedstrijd, die het aanschouwen ten volle waard wmi. Ontleend aan het orgaan van den Prov. Gron. Dambond. Kijkje >n dc damclubs. Onderstaande stelling kwam voor in een .riendschappelijke partij, gespeeld ln de Dam club ..Houdt Stand" te Hoogczand. tusschen J. Kuiper met Wit en L. Leutscher met Zwart. Partij-fragment No. 2539. Zwart: i - 1 i il 1 Éi i i Él 0 e i e 0 e e 0 0 8 0 s ■\0 Wit: Stand in cijfers: Zwart 15 schijven op 2 5 9/12 14 15 17 20/22 26 27 en 35. Wit 15 schijven op: 19 23 25 28 29 31 33 34 36/38 42/45. Wit speelt en wint. Een rondslagprobleem met zeer ingewikkeld spel! Oplossingen van probleem No. 2535 worden gaarne ingewacht tot uiterlijk Donderdag avond 21 April a.s. bij den redacteur dezer rubriek. Oplossingen. No. 2513. Auteur: P. J. Hof, Nieuw-Amsterdam (Drente) Wit: 37—32 (6:17) 34—29 (25:23) 43—38 (45:43 42—37 50:28 32—27 22:33 49:7 (2:11) 21:32 en wint. Probleem No. 2513 werd correct opgelost door H. J. van Alphen te Haarlem. Partij-standen. Onderstaande stelling kwam voor in een partij tusschen A. F. van Leuffen met Wit en A. Blom met Zwart, gespeeld in de Damclub „Het Noorden" te Haarlem. Partij-fragment No. 2536. Zwart 14 schijven op: 3 5 6 8/10 14/17 19 20 24 en 26. Wit 14 schijven op: 25 28 30 33/36 38 42 43 45 47 en 48. Wit aan zet speelde in dezen stand 45—40 doch had dam kunnen nemen door: 2822 38—32, 30—24, 45:34, 35:2! In dezelfde partij was na den 49sten zet de volgende interessante stand ontstaan: Partij-fragment No. 2537. Zwart: Wit Stand in cijfers: Zwart 9 schijven: 5 10 14 16 18.20 en 24. Wit 9 schijven op: 25 29 30. 33/35 37 38 en 40. Zwart speelde 1621 en verloor door 3832 (18—22) 33—28 22:33) enz. Oogenschijnlijk lijkt de partij voor Zwart gewonnen, wanneer deze in den diagramstand 1822 speelt. Wit antwoordt dan echter met 3832 22 27, want op 1621 speelt Wit weder 3328 enz.» 32:21 (16:27) 37:32 (27:38) 33:42 (24: 33 34—29 33:24 42—38 24—29 30—24 (19 30) 25:23 en wint! Ingezonden door J. Dienske Jr. te Haarlem. Een leerzaam eindspel. Onderstaande standje kwam voor in een vriendschappelijk partijtje tusschen R. van Eek 'met Wit en T. Molenaar met Zwart. Partij-fragment No. 2538. Zwart- i Wit: Stand in cijfers: Zwart vijf schijven op: 12 22 24 25 en 41. Wit vier schijven op: 9 33 34 en 39. Wit aan zet mocht hier niet 9—3 spelen wegens (41—46). Op 94 zou volgen (4147) met zeer moeilijk spel voor Wit. Vanuit den diagramstand wist Wit echter op de volgende wijze remise te forceeren: 3430 25:43 94 om op (12—18) van Zwart 3328 te spelen (2228 33:22 <41 47). Op 41—46 had Wit door 4—15 (24—30) en 15—29 remise gemaakt. Nu vervolgde Zwart met (4147) waarop Wit antwoordde met 410 met remise, want Zwart kan den uitruil 2218 enz. niet meer voorkomen. 1 1 1 1 1 B' @00® AUTOMOBILISME. HARZRIT 1938. Voor den Harzrit 1938, die op 7 en 8 Mei a.s. wordt gehouden, blijkt reeds nu groote belang stelling te bestaan. Ongeveer 25 inschrijvingen zijn binnengekomen waarbij van een Hansa- •n var en Ope!-merkenteam ook Is een toe zegging binnengekomen van de Zundapp. Ver der heelt de Motorclub Assen en omstreken clubteam voor deelneming opgegeven. Wit: Stand in cijfers: Zwart 8 schijven op: 7 13 14 15 16 19 23 Wit 8 schijven op: 25 28 43 33 34 35 37 ei\vit redde zich als volgt uit zijn slechten stand: 35—30 (24:35) 33—29 (13—18?) (de meest voor de hand liggende zet) 2924! (19:39) 28:10 (15:4) 38—33 (39:28» 32:1 en Ontleend aan het orgaan van den Prov. Gron. Dambond. DE K.N.A.C.-CLtBREIS NAAR FRANSCH- MAROKKO Zooals bekend, heeft de K.N.A.C. een club- reis georganiseerd naar Fransch-Marokko. De deelnemers zijn reeds begin April ver trokken en schijnen, blijkens de berichten, welke uit het Noordelijk deel van Afrika be reiken, een bijzonder belangwekkende reis te maken. Bij aankomst te Casablanca waren de di recteur en de secretaris-generaal van de Compagnie Générale Transatlantique aanwe zig, evenals de voorzitter en de secretaris van de Automobile Club Marocain. Na een kort verblijf In Casablanca werd de tocht, die door prachtig weer werd begun stigd voortgezet. In het Atlas-gebergte ontmoette men een paar Fransche automobilisten, die ernstige motorpanne hadden gekregen. Begrijpelijker wijze zaten deze Franschen ln zak en asch. daar men dikwijls uren en uren moet wach ten in dit eenzame berglandschap, voordat men een mensclielijk wezen ontmoet. Bij het zien van zooveel auto's tegelijk werden zij dus bijzonder enthousiast, daar nu dc kans werd geboden, dat zij uit hun Isolement zou den worden verlost. Dit was echter nog geen kleinigheid, want de pechvogels moesten over een afstand van 10 K.M. worden gesleept, alvorens een plaats werd bereikt, waar reparatie mogelijk bleek. Dat hun dankbaarheid groot was. behoeft wel geen nader betoog. De tocht mag tot op dit oogenbllk voor honderd procent geslaagd worden genoemd Men trof dag op dag uitstekend weer. Alle deelnemers bevinden zich ln blakenden wel stand en zijn vol bewondering over de bij zondere schoonheid van het Marokkaansche landschap. SCHAKEN. Het tournooi te Margate begonnen. Prins wint van Collins. Woensdag is te Margate het Jaarlijksche in ternationale Paasch-tournooi te Margate be gonnen, De uitslagen van de partijen, welke ln deze eerste ronde gespeeld zijn. luiden als volgt: Hooid tournooi: Spielmannmrs. Stevenson—Menchik 1—0, Book—Alexander 10. Aljechin—Milner Barry afgebroken in be tere stelling voor Aljechin. SergeantSir G. A. Thomas "2 Petrov Golombek 10. Premier reserve tournooi a: Rossollmo (Griekenland)Van Seters 10, Premier reserve tournooi B Dewing (En geland)Landau 01. Prins—Collins (En geland) 10. Premier reserve tournooi C: Van Doesburgh Solmanis (Letland» 1—0 Mey <Engeland» —Schelfhout afgebroken Voor luxe verhuur zonder chauffeur, naar Turfmarkt 26 en 18 - Tel 16066 Een oud en vertrouwd adres. Prijzen uiterst concurreerend! Keuze uit ca. 30 wagens. w.o. J bestelwagens. W.A. verzekerd. (Adv. Ingez. MedJ Dc Fransche kunstvlieger Doret heeft een zeilvliegtuig laten bouwen, waarvoor hij de plannen blijkbaar vorigen zomer heeft ge maakt, toen hij onder een zonnescherm -eA

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13