Dreigt militaire luchtvaart over- ontwikkeld te worden WEERBERICHT RÖXDERDAG 21 'APRIE 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Ir. Stephan wijst op verschillende feiten. Te vee! aandacht voor mate rieel, te weinig voor personeel Van een studiereis van circa drie maanden door Europa, waarbij ook ons land betrokken is, heeft ir. B. Stephan. oujl-onderdirecteur van de Fokkerfabrieken te Amsterdam en thans adviseur der Turksche regeering voor militaire luchtvaart-aangelegenheden, ge bruik kunnen maken om na ruim twee en een half jaar afwezigheid weer eens enkele weken «to Nederland door te brengen. In een onderhoud vertelde ir. Stephan ons, dat naar zijn meening het militaire luclit- wapen zich enorm heeft ontwikkeld en dreigt overontwikkeld te worden. Het euvel, waaraan men in vele landen mank gaat, en waarin men naar hij meende ook in Nederland dreigde te vervallen, was zoo zei hij dat men meent aviatiek te scheppen door materieel te koopen. Dat is echter vol komen verkeerd gezien, want in tijd van nood is dc kwestie van het materieel niet het moei lijkst op te lossen doch het groote vraagstuk waarvoor men staat, is de moeilijkheid van het personeel, in de eerste plaats het techni sche personeel, noodig voor het scheppen van het materieel, voor het verrichten van repa raties cn vooral voor het instandhouden van de zoo belangrijke organisatie. Het organisee- ren van een dergelijke personeelreserve is een van de eerste en belangrijkste dingen, waar men aan moet denken wanneer men een avia tiek wil scheppen. De ontwikkeling van het moderne vliegtuig heeft er bovendien toe geleid, dat een militair piloot niet. zoo maar een jongeman met een vliegeropleiding kan zijn. want het moderne toestel is een soort doolhof waarin men per fect den weg moet weten en waarop men grondig getraind moet zijn. terwijl men be halve van vliegen van duizend en een andere dingen op de hoogte en bijna wetenschappe lijk nauwkeurig onderricht moet zijn. In zoo verre is de ontwikkeling van het tegenwoor dige ooiiogsvliegluig bijna als een remmende factor te beschouwen, dat men niet zoo maar reserves kan kweeken, doch ook deze reserve^ krachten een uitgebreide en goed georgani seerde opleiding moet geven. Daarbij was ir. Stephan van mee ning, dat men bezig is met het mili taire luchtwapen een grens te nade ren, die men niet kan overschrijden dan slechts wanneer men bereid is onze geheele beschaving aan den waanzin van den oorlog op te offeren. De rentabiliteit van liet luchtwapen is, van militair standpunt bezien, be perkt. Van hoe groote beteekenis het ook is om bij den aanvang van een oorlog belangrijke mobilisatie- en andere centra te vernietigen en den tegenstander te demoraliseeren, uit eindelijk zijn het andere deelen van het leger, die een beslissing brengen waar het einddoel ton slotte is. het gebied van den tegenstander te bezetten. Het gaat er op het oogenblik naar uitzien, dat de bedragen, die de mogendheden aan hun luchtmacht ten koste leggen, tot verwaarloozing van de andere, evenzeer on misbare onderdeden van de weermacht, gaan leiden, m.a.w. dat de kosten van het lucht wapen de rentabiliteit ervan uit militair oog punt gaan overschrijden. En dit behoeft men niet alleen financieel op te vatten, doch ook Intellectueel, want de steeds hoogere eischen, STENO EN TYP-EXAMENS. Bij de op 20 April j.l. te Amsterdam ge houden examens van de Federatie voor Ste nografie .Groote" slaagden de volgende leer lingen van Mevrouw B Elling-Beeldman. Sparenbergstraat 37 te Haarlem": Steno Nederl. 130 lg. de dames S. Lem- niens, E. Klos, M. Wiskerke, T. F. Huizinga, A. Weller en de heer J. G. J. Plas te Haar lem. Steno Engelsch 100 lg. de dames S. Lem- mens, E. Klos, A. M. Oosterveld te Haarlem en mej. C. P. Esselman te Hillegom. Steno Duitsch 100 lg. mej. W. M. Spronk te Haarlem. Machineschrijven: de dames H. Blijker. S. Lemmens. E. Wijdooge, H. E. Uithoven, W. Hopman. G. Muntinga en de heer G. J. End- lich. Een aardig klokje, uitgeloofd door de Olym- pia Schrijfmachines N.V. voor de beste pres tatie op de Olympia viel ten deel aan mejS. Lemmens te Haarlem. AGENDA DONDERDAG 21 APRIL Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater; „Een stad op stelten" 2.30, 7 eil 9.15 uur. Rembrandt Theater: De Wiener Sanger Knaben in „Concert in Tirol''. Op het tooneel Greta Keiler, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Shirley Temple in „Heidi" 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Honderd mannen en een meisje", geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Het geheim van den halfbloed" en „Het Circuskind". Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 22 APRIL Groote Houtstraat 93: Aandeelhoudersver gadering Lourens Coster Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. 2.30 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Weldadigheids concert door „Joh. Steenman's Orkest". 8.15 u, Hotel „De Leeuwerik": Populaire Marinele- zing, half negen. Nassauplein 8: Openbare lezing Theosofische Vereeniging. 8.10 uur Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Palace Filmac: 11—5 uur. Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. B e v e r w ij k: Vergadering van den ge meenteraad. 7.30 uur. die het moderne vliegtuig zoowel wat het ont werpen als wat de constructie, het onderhoud en de bediening betreft, stelt, veroorzaken, dat de fine fleur van hooger en lager personeel, technici en werklieden, en de bloem van het intellect voor hel luchtwapen noodig zijn, evenzeer met verwaarloozing van de andere legeronderdeelen. waarbij ir. Stephan dan nog terloops opmerkte, dat men zich nauwelijks meer realiseert, dat al dit geld, al deze ar beidskracht en al dit intellect, wanneer het in het geheel niet voor het leger noodig zou zijn, nog zeer veel beter aangewend zou kun nen worden. Men kon hopen, dat de wereld verstandiger werd, doch het ziet er op een afstand niet naar uit. Leeraren in lichamelijke opvoeding Aansporing spel en vermaak een meer ondergeschikte plaats te geven. Te Groningen heeft de Vereeniging van leeraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland Woensdag haar 76ste jaaiTijksche vergadering gehouden in samen werking met het Nederlandsch Olympisch Comité, de Onderwijsccntrale, het Katholiek Ondcrwijzeïsverbond, den Bond van Neder- landsche Onderwijzers en de Vereeniging tot behartiging van de belangen der Christelijke scholen voor M.U.L.O. in Nederland had men deze vergadering tegens georganiseerd als propagandadag voor de lichamelijke opvoe ding in de scholen voor gewoon- en uitge breid lager onderwijs. De voorzitter, de heer J. M. J. Korpershoek. gaf in zijn openingswoord een uiteenzetting van de sociale voorlichting op het gebied van de lichamelijke opvoeding van de schooljeugd en van het Nederlanösche volk. In verband met het feit, dat de vergadering tevens was bedoeid als propagandadag, zeide de heer Korpershoek, dat één groote onder- wijsgemeenschap in samenwerking met het Nederlandsch Olympisch comité wil spreken en demonstreeren voor de volgende principes: Primo: in de scholen voor Lager en Uitge breid Lager Onderwijs, moet aan de lichame lijke opvoeding, gezien haar intrinsieke waar den, voldoende ruimte, plaats en middelen ge geven worden; Secundo: willen deze intrinsieke waarden voor de schooljeugd zoo compleet mogelijk ge realiseerd worden, zoo moet dit bijzondere vak van onderwijs worden gelegd in handen van speciaal hiertoe geroepenen en geschoolden, van „vakonderwijzers voor de lichamelijke op voeding". „Gymnatsiekonderwijs cn lcvcnsoriëntecring". Na de openingsrede hield prof. R. Casimir uit Leiden een inleiding over „gymnastiekon derwijs en levensoriëntering". Alle opvoeding evenals alle spontane ont wikkeling zoo zeide de inleider moet als noodzakelijke voorwaarde oriënteering heb ben: het weten, waar men zich bevindt. Dit geldt ruimtelijk, tijdelijk, sociaal en psychisch. Het kind heeft achtereenvolgens een tast- ruimte, een zie-, een loop- en weer een zic- ruimte, waarin het aan de dingen plaats geeft, hun onderlinge en liun eigen ruimtev'erhou- dingen kent, en hun richting ten opzichte van zichzelf (links-rechts, boven-beneden, voor- achter). De tijdsoriënteering ontwikkelt zich aan orgaangewaarwordingen, aan physische gebeurtenissen (licht, donker, schaduw) en sociale verschijnselen (komen en gaan van bepaalde menschenjAan reacties van mede- menschen, aan eigen reacties, door hanteering van dingen en menschen i vragen, experimen- teeren, waarnemen) ontwikkelt zich de oriën teering in de sociale en psychische wereld, Op de aprioristische grondslag ontwikkelt zich de ruimte -en tijd-kennis door waarneming waarbij meer zinnen samenwerken en door hoogere psychische processen, de gelieugen- en verstands-functies. Hef algemeene oriënteeriiigsprobleem is een probleem van de eerste orde en beïnvloedt onze opvoeding en ons onderwijs. Eenzijdig en overdreven kan men zeggen: de taak van het onderwijs is den leerling te leeren zich te oriënteeren. In dat onderwijs nu heeft de gymnastiek haar plaats. Het gymnastiek-onderwijs geeft door ratio- neele oefening beschikking over de zich oriën- teerende persoonlijkheid: het werkt voort durend in een ruimtelijk systeem en in tijde lijke gebondenheid. Het maakt richting en afstand en tijdsduur en tijdsverloop bewust en bij voortgaande oefening leert het gebruik maken van de systemen voor tijds- en plaats bepaling. Maar het draagt ook bij tot de so ciale oriënteering door de instelling op een collectief handelen (het leert zijn plaats ken nen en in gemeenschap werken) door „leistung" en controle daarop, door regel-eer- biediging. Goed geleid gymnastiekonderwijs geeft de persoonlijkheid beschikking over be paalde functies, gewent aan oriënteering, vérstrekt het zekerheidsgevoel. Dc H. Feeters, leider van de afdeeling volks gezondheid van den gemeentelijken genees kundigen dienst te Amsterdam, sprak vervol gens over: ..Lichamelijke opvoeding en volks gezondheid". Na deze inleidingen demonstreerden Gro- ningsche leeraren met hun leerlingen hoe het onderwijs in lichaamsoefeningen aan school klassen van verschillenden leeftijd en van beide sexen thans gegeven wordt. De heer A. A. Lamberts, leeraar in de licha melijke oefening M.O. te Sappemeer, heeft een rede gehouden, waarin hij eenige opmerkin gen over sport heeft gemaakt en critiek, zij het voor zoover mogelijk opbouwende critiek, op de moderne spon heeft uitgeoefend. Aan deze critiek van spr. lagen de volgende stel lingen ten grondslag: 1. Spel en vermaak behooren in de samen leving een meer ondergeschikte plaats in te nemen, en niet lot de belangrijke zaken wor den gerekend. 2. De waarde van de sport staat en valt met het begrip „sportiviteit". 3. Onbekendheid met en gebrekkig inzicht in de werkelijke waarde en hun onderlinge verhoudingen van sport, nationaliteit, onder wijs en opvoeding, zijn oorzaak van overdrij ving der waardetoekenning aan sportprestaties en leiden tot miskenning van de waarde van lichamelijke opvoeding. De Bilt voorspelt: Meest zwakken wind in het Noorden uit Noordelijke tot Westelijke richtingen, in het Zuiden uit Noordelijke tot Ooste lijke richtingen, vrij helderen nacht met lichte nachtvorst, overdag gedeeltelijk bewolkt met weinig verandering in tem peratuur. droog weer. BAROMETERSTAND Hoogste 775.3 m.M. te Valentïa. Laagste 753.6 m.M. te Ingö. Het hooge drukgebied over de Britsche eilanden hield nog steeds stond. Een rug van hooge drukking strekt zich Oostnoordoost- waarts uil tot Finland. De depressie in de Poolzee vulde op en trok verder Noord-Oost- waarts af. Een vlakke storing bevindt zich boven Polen en de randstaten. Behoudens een vrij krachtigen wind langs de Noorsche kust. is het weer in het geheele waarnemingsgebied rustig. De heldere nacht bracht op tal van plaatsen nachtvorst. Plaatselijke buitjes komen vooral nog in Duitschland en Polen voor. Overigens valt alleen regen van beteekenis langs de Noorsche kust. De temperatuur is over IJsland, Scandinavië en gedeeltelijk over de Britsche eilanden wat gestegen. Over Frankrijk werd het iets kouder. Het weertype ten onzent verandert nog niet. BAROMETERSTAND Vorige stand 766 m.M. Stand van heden 767 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: STIENS, Opticien Gierstraat 27 Tel. no 16764 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 7.29 uur; n.m. 20.05 uur. Strand berijdbaar van 12.30—18.00 uur. 3elar "nke telefoonnummers Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendiensb (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Nassau-Bank N.V. Dividend 4 In de Woensdag j.l. gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Nassau- Bank N.V. te Haarlem werden de balans en winst- en verliesrekening over het boekjaar 1937 goedgekeurd en het dividend bepaald op 4 pet. Als commissaris werden herkozen de heeren J. van Eek te Bussum en J. J. de Waal Ma- lef ij t te Overveen en gekozen de heer Ir. P. C. van Steenwijk te Heemstede. VEREENIGING VOOR R -K. ONDER WIJZERS IN HET AARTSBISDOM UTRECHT. Veertigjarig jubileum. Woensdag vierde de vereeniging voor R.-K. onderwijzers in het aartsbisdom Utrecht, haar veertigjarig jubileum. Aanwezig waren mgr. De Jong. aartsbisschop van Utrecht en minister Slotemaker de Bruine, Mgr. De Jong prees het werk der vereeniging en dankte voor hetgeen in het verleden was ver richt en wenschte Gods zegen voor de toe komst. Minister Slotemaker de Bruine feliciteerde vervolgens de vereeniging en deelde mede, dat het H.M. de Koningin behaagd had den voorzitter, den heer W. Wiltschut, uit Arn hem. te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. CURSUS VOOR GODSDIENSTONDERWIJS. Op 4 Mei begint er een cursus in verschil lende theologische vakken in de school naast de Bakenesserkerk. De bedoeling is dat de genen. die hun examen godsdienstonderwijs in de Ned. Herv. kerk willen doen. hier op geleid worden, maar ook anderen, die be hoefte hebben zoo'n cursus te volgen, zijn welkom. De cursus wordt op Woensdagavonden ge houden. GIFTEN VOOR IIET CENTRAAL VREDES BUREAU. Bij het Centraal Vredes Bureau in Den Haag zijn den laatsten tijd veel giften in gekomen voor het vredeswerk in ons land. Indertijd maakten wij reeds melding van een schenking van f 500. Daarna werden ont vangen: f 10 van een moeder, f 10 van een onbekende dame. f 0.50 van een moeder, f 5 van een predikant, f 1 van J. S. te R.. f 0.50 van J. B.-C. te R„ f 0.25 van G. B. te R„ f 0.25 van W. K. te R f 0.50 van F. B. te R„ f 1 van J. Z. te R„ f 0.50 van L. T. te R„ f 1 van J. B. te R., f I van een vredesvrouw te R.. f 5.25 van mej. E. T. te G., f 2.50 van C. N.-P. te A.. f 5 van B. te de L., f 25 van mevr. N.N. te A.. f 5 van wijkzusters te S., f 1 van J. J. v. E. te d. H„ f 10 van J. M. W. te R.. f 5 van Mr. E. M. M. te Z„ f 5 van N.N. te B f 10 van mevr. D. G. T. te B.. f 0.50 van een vrouw van een werklooze, f 0.50 van een arbeider te O., f 10 van N.N. te U.. f 10 van N.N. te H., f 5 van een moeder te O., f5 van J. S. te H.. f 1 van A. J. M. te E.. f 2 van G. A. K. te B., f 10 van J. A. v. S. en N, v. S. te S., f 2.50 van A. v. B. te S., f 10 van mej. J. H. M. te d. H„ f 1 van mej. A. V. G. te N.. f 1 van A. S.-P. te A„ f 1 van mevr. F. V. te A.. f 2 van F. M. te A., f 2.50 van mevr. T. v. B. te S„ f 10 van ds. L. B. H. te D„ f 10 van mevr. N.N. te R., f 10 van mej. G. A. S. te A„ f 50 van mr. P. J. v. d. K. te d H„ f 50 van mej. J. K. te H.. f 2.50 van N.N. te IJ., f 1 van een onderwijzer te H„ f 1 van mej. J. S. te S., f 1 van M. G. H. J. te A. f 1 van dr. R. d. W. te G., f 1 van mej. E. T. te G.. f 0.50 van mej. J. E. te G.. f 10 van K. H. M. te V„ f 10 vail M. J. M. te U.. f 2.50 van mej. J. J, te d. H.. f 50 van H. J. te Z. Uit de bijschriften van verschillende giften blijkt, dat vele gevers en geefsters hun geld aan het Vredesbureau gezonden hebben als een reactie op de inzameling voor defensie doeleinden en in de overtuiging dat 't nood zakelijk is den strijd voor den vrede met kracht voort te zetten WISSELKOERSEN. Amsterdam, 10.15 uur. Londen 8.96 13/16 Berlijn 72.3254 Parijs 5.63' Brussel 30.30 3 4 Zwitserland 41.36' New-York 1/70 23 32 Uilsprakeu Arronri. Rechtbank. Aanrijding te Heemskerk. Tegen een auto-bestuurder, die in den nacht van 1 op 2 Februari op het kruispunt TolwegHoflaan te Heemskerk een fietser zoodanig had aangereden dat deze met ver schillende ernstige kwetsuren in een zieken huis te IJmuiden moest worden opgenomen, had de officier een boete van f 20.— geëischt. De Rechtbank sprak verdachte heden vrij van het hem ten laste gelegde. Cichorei of witlof. Een landbouwer uit de Haarlemmermeer stond 14 dagen geleden terecht wegens over treding van het Crisis Tuinbouwbesluit 1937 I en de Landbouw Crisiswet 1932. Het ging hier om de vraag of verdachte cichorei dan wel wit lof had geteeld. De officier verklaarde dat witlof een ver edeling is van cichorei, men kan dus wel dege lijk van twee verschillende gewassen spreken. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter f30.boete. Mr. A. van Leyenhorst pleitte vrijspraak. De Rechtbank heeft de zaak 14 dagen uitge steld en bepaald dat dan nog een deskundige uit Wageningen zal worden gehoord. KERKCONCERT „DIE SPAERNE- SANGIIERS". Het mannenkoor ..Die Spaerne-Sanghers" geeft op Woensdag 27 April onder leiding van den dirigent Lieven Duvosel een kerk- concert in de Bakenesserkerk. Medewerk'ng verleenen Haarlem's Vrouwenkoor, Ja cob Bijster, organist, Jan Hensen. tenor en M. V., bas. Het programma vermeldt o.a. eerste uitvoeringen van koorwerken van Pa- lestrina. André Caplet, Psalm 23 van Schu bert en „Montes et Colles Cantabunt" van Lieven Duvosel. AMANUENSES EN CONCIERGES RIJKS ONDERWIJS EN VOORLICHTINGS DIENSTEN. Dezer dagen vond te Amsterdam de jaar vergadering plaats van de Vereeniging van Amanuenses en Concierges bij het Rijkson derwijs en de voorlichtingsdiensten. Na afhandeling van de jaarverslagen en rapporten werd overgegaan tot de bestuurs verkiezing. Het bestuur is thans als volgt sa mengesteld: C. C. A. Mook (Soest', voorzitter. P. J. A. Dootjes (Goes), secretaris. J. J. A. Bagger- mans (Tïel). penningmeester. P. Makaske (Almelo) en E. Jacobs (Venlo), commissa rissen. Over de bevorderings-mogelijkheid van de amanuenses werd uitvoerig van gedachten gewisseld. De vergadering droeg het bestuur op, ten deze een onderzoek te willen instel len en daarbij te streven naar bepaalde maatstaven en overgangs-vormen. Bij de bespreking van het uitgebracht rap port betreffende de opleiding van de ama nuenses sprak de vergadering haar verwon dering uit over de houding van de vereeni- gingen van leeraren wis- en natuurkunde en plant- en dierkunde, welke veel weg heeft van decreteering'. Waar zelfs de regeering, ook in dergelijke aangelegenheden, bereid is tot een gedach ten wisseling, werd de hoop uitgesproken, dat men eindelijk in leeraars-kringen zal willen beseffen, dat over de opleiding van den ama nuensis bij het onderwijs nimmer eenzijdig mag worden geoordeeld, doch dat door ge lijkberechtigde partijen, in gemeen overleg, naar overeenstemming moet worden ge streefd. STADS BIBLIOTHEEK F.N LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). AANWINSTEN. GODSDIENST. Bruining. Modern Christendom. Vloed. De. komt op. Zeydner. De Hervormde kerk op den twee sprong: kerk of genootschap? NATUURLIJKE HISTORIE. Haldane. The inequality of men and other essays. Oppenheimer und Weiss. Grundrïss der Physiologie fiir Studierende und Aerzte. 1 Oppenheimer. Biochemie. Postma. Levensgolvende levensverschijn selen bezien in het licht van de golvings wetenschap. Thysse. De bloemen en haar vrienden. GENEESKUNDE: GEZONDHEIDSZORG. Infectieziekten, Acute, voornamelijk met het oog op de behandeling bew. door Dr. de Monchy e.a. Schenk. Die Ermiidung gesunder und kran- ker Menschen. Veen. Kanker- (en tuberculose-) sterkte in Nederland. Ziekten. Dc. der spijsverteringsorganen voornamelijk met het oog op de behan deling bew. door Dr. Schaly e.a. Ziekten. De endocrine, en haar orgaan- en hormoontherapie bew. door Dr. Laqueur e.a. FOLKLORE. Teener. Frithjofs-saga. AARDRIJKS- LAND- en VOLKENKUNDE. Johnson. Safari; film-jacht op groot wild in midden-Afrika. Kamp. Zuiderzee-land, verleden en toe komst van de Zuiderzee. Ruibing. Ethnologische studie betreffende de Indonesische slavernij als uiaatschap- pelijk verschijnsel. Tillema. Zonder tropen geen Europa. NEDERL. en i, h. NEDERL, VERT. ROMANS I-Iilst, Van der, Amok. Kinau. Hinnik Zeehond. Ritter Jr. „Woeker". Szekely-Lulofs. Het laatste bedrijf. Uit het land der duizend meren. (Schetsen) Zeggelen, Van. Een hofdame uit de 18e eeuw. 477ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 3de klasse, 3de lijst Trekking van Donderdag '21 April 1938 Hooge Prij7*n 1000.—1987 y 200-— 7074 f 100.— 2823 10495 Prijzen van 45. 1657 1838 2010 2341 2827 2966 3035 3058 3138 3495 3661 3955 4395 4582 4598 4797 4917 5068 5569 5647 5750 5931 6810 6951 6988 7119 7191 7205 7242 7377 8075 8361 8579 8642 8776 9110 9204 9711 10048 10171 10743 10883 10935 10966 11228 11463 11501 1151''. 11827 11920 12274 12666 12957 13276 13518 1354r 3650 13968 14258 14313 14499 14530 14669 148-' .5086 15609 15797 16163 16499 16603 16843 1740 17927 17959 18199 18363 18756 18959 19003 1914' '9455 19308 20188 20377 20446 20508 20617 2075 0837 20907 20969 21241 21592 21661 21892 2189 Verbeteringen: 3e Klasse. 3e lijst: 6643 m:/. 6644 6846 m.x. 6625. 193M OiS. 1S2SL Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 21 April: Door Ged. Staten is eervol ontslag ver leend aan C. van Burkom als bode der Prov. Griffie en als concierge van het Prov. Gouvernementsgebouw alhier. In zijn plaats is tot concierge benoemd de bode J. Moolenaar, met bepaling dat hij als bode in dienst zal blijven. Het ontslag van den ouden en het in dienst treden van den nieuwen titularis is vastgesteld op 1 Juli e.k. UIT DE PERS. Nogmaals de Ossclie kwestie. Omtrent de gebeurtenissen te Oss en wat zich teji dien aanzien tusschcn de marechaus- sée, den procureur-generaal, den officier van justitie en den minister van justitie zou heb ben afgespeeld, heeft de Telegraaf zeer uit voerige mededeelingeh gedaan. Het blad komt daarbij tot de conclusie, dat de minister van justitie in de Kamer verschillende onjuiste of onvolledige mededeelingen heeft gedaan. Wij ontleenen aan het blad onderstaande bijzon derheden. „Er wordt allereerst op gewezen, dat een be hoorlijk onderzoek niet heeft plaats gehad. De minister heeft de geheele brigdae veroordeeld uitsluitend op verklaring van een procureur- generaal, die gedurende de jaren van zijn ambtsvulling nagenoeg op voet van oorlog met de marechaussee staat. De tweede bron van den minister waren de mededeelingen van een officier van justitie die zelf partij is en die. wanneer hij de mare chaussee dekte, dan toch zelf ook had moeten verdwijnen. Door den procureur-generaal en dit is de derde bron van den minister is slechts één der tien leden van de brigade persoonlijk gehoord en dan nog welk een verhoor. Deze verklaringen zijn niet door den wachtmeester afgelegd, zij zijn hem afge perst". „De minister heeft in de Tweede Kamer ver klaard, over de Organon-affaire sprekende: „Het is niet zoo. dat de mogelijkheid van deze vervolging te danken is aan den speurzin van de brigade. Door dit te zeggen, doe ik de brigade niet te kort, maar men moet iemand niet beladen met of verheerlijken wegens dingen, die hij niet gedaan heeft",Het was ook mogelijk geweest dat zij (de klaag ster) bij een andere politie-instantie, de ge meentepolitie, terechtgekomen was". Dit is, schrijft De Telegraaf, in flagranten strijd met de waarheid. Het was geen toeval, dat het meisje bij de marechaussee met haar klachten kwam. Dat er bij Organon onzedelijke toestanden heerschten, was de marechaussee bekend, evenals het ons reeds in het najaar van het vorige jaar bekend was. Een minutieus politiewerk is toen door de marechaussee ver richt. Een werk. dat zoo kiesch gebeurde, dat de directie van Organon daar thans nog open lijk haar erkentelijkheid voor betuigt. Naar aanleiding van dit onderzoek is een der slacht offers, er toe gekomen een aanklacht bij de marechaussee in te dienen. Zij kwam niet toevallig bij de marechaussee terecht, maar zij kwam er terecht, omdat zij wist, dat deze politiemannen een belangstelling voor deze zaak hadden, die de gemeentepolitie nimmer vertoonde. De tact en voortvarendheid van den burgemeester waren niet zoo algemeen be kend, dat het slachtoffer genoeg vertrouwen had om zich met haar klachten tot de ge meentepolitie te wenden" "Wat de arrestatie van den z.g. bankier be treft, meldt het blad. dat de officier van ju stitie reeds een week eerder tot arrestatie had willen overgaan, doch dat de marechaussee dit heeft tegengehouden. Het materiaal tegen den man werd zóó bezwarend geacht, dat de rechtercommissaris nog verlenging van de in sluiting heeft bevolen. „Een van de overwegingen was, dat er in derdaad geld in een bepaalde kas zou hebben ontbroken en dat de sleutels, zoowel van de kluis als van de safe. zoek zouden zijn ge weest. Het is niet waar, dat de marechaussee meende het archief, teruggaande tot het jaar 1600, in beslag te moeten nemen. De marechaussee had den indruk, dat de zaak heelemaal niet in orde was. Er waren tal van aanwijzingen, doch verder onderzoek is door het ingrijpen van den minister stopge zet. Door het ingrijpen van den minister. Zijne Excellentie ontkent nu wel. dat hij het onderzoek in de loopende zaken stopzette en theoretisch heeft hij wel gelijk. Maar in feite deed hij het wel. Hij ontnam den wachtmeesters de opspo ringsbevoegdheid tot zij waren overgeplaatst. De nieuwe wachtmeesters wisten van deze ge heele zaak niets af. Hoe kunnen zij aan deze zaak beginnen, zonder de nauwkeurige kennis van personen en zaken, die de vorige wacht meesters bezaten? Weet de minister, dat, toen den beambten het opsporingsrecht reeds was ontnomen, zich een man bij de kazerne vervoegde, die een zeer ernstige klacht tegen den bankier had? Dezen man mochten zij niet meer hooren." Wat de kwestie der beide geestelijken be treft, wijst het blad erop, dat de marechaus see een verhoor van een Haagsche dame zeer kwalijk is genomen. Doch volgens het blad stuit iedereen, die ook maar iets van Oss weet, steeds op den naam van deze vrouw, die steeds beschuldigingen uit aan het adres van een der pastoors. Een onderzoek daar naar is zeer gewenscht, en blijken de be schuldigingen onjuist, dan kan de vrouw dui delijk worden gemaakt, dat zij liaar mond. moet houden. Het zoeken naar verjaarde feiten wordt ook door het blad verdedigd. Dezelfde methode wordt door tal van politiebeambten in Neder land gevolgd om via verjaarde feiten den achtergrond te krijgen, noodig om nieuwe fei ten op te sporen. Die methode is ook in Oss onder' opperste leiding van den procureur- generaal altijd gevolgd, waar wordt nu plotse ling zoo afkeurenswaardig geacht, dat men er verdienstelijke menschen 0111 desavoueert. Verder wijst het blad erop. dat de minister heeft gesproken over een kroongetuige, „een beestachtig individu", zooals in het verhaal der marechaussee zou staan, doch in het ver haal wordt gesproken van een kroongetuige van 1931. In deze zaak is volgens de Tel. ook volledig overleg met den Officier van Justitie geweest. Het blad ontleedt nog de verschillende an dere argumenten van den minister en komt telkens tot de conclusie, dat de mededeelin gen van den minister onjuist en onvolledig Izijn en dat zij in geen enkel opzicht de haast verklaren, waarmede de maatregelen tegen de brigade Oss zijn genomen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2