Haarlem's Dagblad Nederlanden Indië zijn één. Haarlem' s Belastingdruk. Welsprekendheid. Fa. VAN BASTEN Woninginrichting lier van 35 gekapseisd. Z.H.P. BEHANGSELS Het belangrijkste Zolderschuit met centrale ton in het N. B. Spaarne 55e Jaargang No. I682I Uitgave Lourens Coaler. Maatschappij voor Courant-Uilgavcn eu Algeni. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soeydaplcin 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 1.1 TelefoouDirectie 13082, Hoofdrcd. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: 1'. W. PEEKKBOOM EN KOBElt I PEEKEBOOM Hoofdredacteur: KOBERT PEEREBOOM Zaterdag 23 Xpril 1938 Abonnementen per weck f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer* 6 eent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Kegelabonnementstarievcn op Ranvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes sic rubriek. Prof. J. A. van Hamel: Het woord is aan Feuchlersleben: Dc grondfout van den mcnsch is luiheid. Z\f onder mijnt in duizend vormen ons icelzijn. Wij hebben in ons vorige nummer gemeld, dat de minister van Financiën heeft bepaald dat de opcenten op de personeele belasting te Haarlem voorloopig van 185 op 195 gebracht worden. Dit „voorloopig" beteekent in hoofd zaak dat de maatregel nog niet direct toe passelijk is, maar houdt tevens in dat ze over het eerstvolgende belastingjaar reeds kan toegepast worden als egrst nog eenige maat regelen genomen zullen zijn. De wet machtigt den minister tot het treffen van zoo'n voor- loopige voorziening. Bij het uitschrijven dei- aanslagbiljetten kan nu onmiddellijk rekening- gehouden worden met de verhoogde opcenten. Kwam de regeering later met haar eisch, zon der zoo'n voorloopig besluit, dan zou stagnatie in de heffing ontstaan. Intusschen is het I-Iaarlemsche gemeentebestuur over de wen- schelijkheid dezer verhooging nog volstrekt niet geraadpleegd. Wij hebben in onze uitvoerige uiteenzetting- van deze zaak al medegedeeld den indruk te hebben, dat het college van B. en W. zal trachten wijziging te krijgen van het minis- teriëele besluit, dat voor Haarlem zeer onge- wenscht wordt geacht. Daar lijkt ons inder daad geen twijfel aan te bestaan, te minder na de houding, door B. en W. en den gemeen teraad tijdens de recente behandeling van de gemeentebegroting aangenomen. Er heerschte toen een groote eenstemmigheid omtrent het te voeren financiëele beleid en niet het minst omtrent de wenschelijkheid, de belastingen niet verder te verhoogen. Helaas blijkt nu weer eens duidelijker dan ooit, hoe weinig er van de financiëele autonomie dei- gemeenten is overgebleven. Natuurlijk is dit geen zeer ingrijpende ver hooging. Zij bedraagt V/2 op het thans ge lieven totaal der personeele belasting. Maar zij versterkt weer het gevoel van onveiligheid dat men ten aanzien van de nimmer-eindi- gende fiscale eischen koestert en zij wekt bi- zondei-e bezorgdheid ten aanzien van een ge meente als Haarlem omdat die nu eenmaal aan zeer welvarende randgemeenten grenst, welker lasten in geenerlei verhouding staan tot de enorme werkloosheids-uitgaven, die Haarlem zich getroosten moet. Een zoo ter zake kundig man als dé Hoofd inspecteur der belastingen in dit district heeft twee maanden geleden nog met nadruk in een interview met dit blad verklaard, dat hij de Haarlemsche belastinggrens bereikt achtte en dat hij van een verdere verhooging geen meerdere opbrengst verwachtte. Kans op ver laging van opbrengst leek hem zelfs een mo gelijk gevolg, met het oog op de kans op nieu we verhuizingen van draagkrachtige bewoners naar de randgemeenten. Wie de plaatselijke situatie kent zal een dergelijke opinie zonder aarzeling onderschrij ven. En nu kan men wel zeggen: „nou ja, tien opcenten op het personeel zullen niet zooveel uitwerken, het is maar een heel klein ver- hooginkje en verhuizen kost daartegenover een boel geldmaar waar eindigt het? Wat wil Den Haag eigenlijk in de toekomst met een gemeente als Haarlem, die door de anomalie van haar positie zoozeer geremd wordt in haar ontwikkeling en intusschen maar zit te wachten op de veelbesproken groote open bare werken, welker uitvoering verlichting zou kunnen brengen in de werkloosheid en eindelijk weer eens wat nieuwe kansen geven? Waarom gaat dat toch allemaal zoo traag en aarzelend?.... waarom is er zoo weinig durf in Den Haag? Het moment waarop dit ministeriëel belas ting-besluit los komt is ook al bijster ongeluk kig: juist in een tijd die zeer belangrijk is voor vestiging van nieuwe ingezetenen. Men- schen die op dit oogenblik aarzelend zijn over hun vestiging in Haarlem krijgen weer een nieuwe verhooging van opcenten voor hun neus, met geen anderen troost dan: hopelijk zullen B. en W. erin slagen den minister tot andere gedachten te brengen. Hoeveel hoop bestaat daarop? Minister de Wilde is een schrander man en een zeer ervaren bewinds man, maar het is hem zoowel als eenig ander regeerder, die in Den Haag „het geheel zit te overzien" niet mogelijk om separate gemeen telijke moeilijkheden met dezelfde scherpte te zien als de betrokken gemeentebesturen. Daarom had ook die gemeentelijke autonomie, door den wetgever lang geleden ingesteld, wel degelijk haar groote beteekenis. Men heeft haar tijdelijk moeten aantasten en het heeft in vele gevallen groot nut gehad: ter verlaging van te hooge uitgaven waar plaatselijk te weinig inzicht getoond werd. Overigens was dat hier, in de eerste groote gemeente die tot ingrijpende bezuinigingen overging, niet het geval. Nu blijft men uit Den Haag ingrijpen en doet het in een geval als dit zelfs zonder voorafgaand overleg met het gemeentebe stuur. Dit lijkt ons zeer verkeerd en zeer ontmoe digend voor het plaatselijk initiatief, welks taak in een organisatie als de Nederlandsche en in een tijd als deze zeer belangrijk en van groote waarde voor de toekomst blijft. Het ware te wenschen dat minister de Wilde eens naar Haarlem kwam en zich eens nauwkeurig ter plaatse op de hoogte liet stellen. Dat hij eens in de sfeer van deze moeilijkheden ver scheen. Het zou meer helpen dan bespre kingen in Den Haag. In elk geval zal Haarlem zich, naar mijn inzicht, tot het uiterste tegen deze verhooging moeten verzette^ R. P. (In den Haag is weer met groot succes een jeugdwedstrijd in wel sprekendheid gehouden.) De kunst van de welsprekendheid, Kan nooit genoeg worden gekweekt. Het is een zeer belangrijk feit. Wanneer men goed en vlotweg spreekt. Het zelfvertrouwen wordt gevoed Van elk. die deze kunst verstaat, En het doet ook de hoorders goed. Wanneer men niet gebrekkig praat, 't Is goed dus, als er bij de jeugd,' Vroeg het besef wordt opgewekt, Dat spreekkunst leidt tot levensvreugd En bijdraagt tot het zelfrespect. Alleen hoop ik daarbij dan wel, Dat dan haar kans niet wordt beperkt. Tot een kunstzinnig woordenspel, Hoezeer dat ook haar aanzien sterkt. Slechts als de jeugd, die kunstig spreekt, De kans ook krijgt, dat z' in 't bestaan, De handen uit de mouwen steekt. Zal het geluk haar niet ontgaan! P. GASUS. Groote Houtstraat 155 - Telef. 11159 (Adv. ingez. Medj NAAK DE BOLLENVELDEN Onze lezers, die gaarne een tocht langs de bollenvelden maken, maar die wegens de koude temperatuur met de Paaschdagen zijn thuis gebleven, behoeven de hoop nog niet te laten varen, want dezelfde koude tem peratuur, die ons de vorige week parten speelde, is nu oorzaak, dat de groei van de bolgewassen nog een weinig is tegengehou den, zoodat men vanmiddag en Zondag het uitgestelde reisje toch nog kan maken. Al leen moeten we mededeelen, dat van de narcissen over het algemeen niet veel meer te zien is. Maar de hyacinten en tulpen ziet men ook gaarne in bloei en daarvan zijn nog vele velden te bezichtigen. We herinneren er aan. dat een tocht via de Ramplaan naar de Hout- en Marcelisvaart te Overveen het best is aan te bevelen voor hen. die niet te ver van huis willen gaan. Maar wie gaarne een kijkje in het centrum van de bolgewas sen wil nemen, dus te Hillegom en omstreken, moet vooral langs de Veeneraburger- en Hya cintenlaan en de beide Loosterwegen gaan. Dc duiker gaat naar beneden om de kabels aan de gezonken lier te bevestigen. Haarl. Jongemannen vereeiiiging. Ds. C. Veen neemt afscheid als directeur. Ds. C. Veen. Ds. C. Veen, die in 1893 als directeur werd gekozen van de Haarlemsche Jongelingsver- eeniging, die destijds haar vergaderlokaal had in de Lange Annastraat, heeft wegens hoogen leeftijd voor deze functie bedankt. In die 45 jaren heeft Ds. Veen met jeugdig vuur en 011- verflauwbaren ijver voor de vereeniging ge- \yerkt. Nadat hier in 1899 de Bondsdag van het Nederlandsch Jongelings-Verbond op kra nige wijze was voorbereid, werd onmiddellijk besloten tot het stichten van een nieuw en grooter vereenigingsgebouw. De bouwcom missie zag in vijf jaren haar arbeid bekroond, doordat de noodige gelden bijeen waren ge komen, hetgeen vooral aan het persoonlijke werken van den directeur te danken was. Uit een beperkte prijsvraag werd door bevoegde deskundigen een ontwerp van den architect London gekozen. Al de jaren dat in dit gebouw aan de Lange Margarethastraat de belangen der jeugd en der jonge mannen werden Jpehartigd, heeft Ds. Veen zijn krachten en gaven aan dit mooie werk gegeven. Geen wonder, dat een fraai ge beeldhouwd relief de vestibule van het ge bouw siert. Het is de bedoeling, dat op 7 Mei a.s., ter gelegenheid van het jaarfeest der H. J. M. V., de afscheidsavond zal worden ge houden; stellig zullen leden en oud-leden dan de gelegenheid waarnemen, om hun trouwen leidsman en voorganger een hartelijk vaarwel te komen zeggen. ÏIAARL. VEREEN. VAN MAATSCHAPPELIJKE WERK STERS. In een op 25 April te houden vergadering van de Haarlemsche Studievereeniging van maatschappelijke werkistlers, samengesteld uit personeelleden van den Werkloosheids- dienst en Maatschappelijk Hulpbetoon, moet o.m. voorzien worden in een vacature in het bestuur ontstaan door het bedanken van den heer Brink. In een deel onzer vorige oplage hebben we reeds meegedeeld, dat Donderdag een kraan op het Spaarne was gekapseisd. Met deze kraan werd een centrale lier van 35.000 K.G. gecon strueerd in de machinefabriek van Stork- Hijsch aan het Noorder Buitenspaarne en bestemd voor een tin-baggermolen, naar de werf gesleept. Dicht bij den ingang van de nieuwe woonschepenhaven ging de zolder schuit, waarop het gevaarte vervoerd werd, kapseizen, met het reeds gemelde gevolg. Vrijdagochtend is men met het liohtingswerk begonnen, waarvoor o.a. de hulp van den duiker J. van Bekkum uit Rotterdam werd in geroepen. Ongeveer kwart over twee was de zware lier weer op de zolderschuit gebracht, waarvan men hierbij een afbeelding ziet. Op de andere reproductie ziet men den duiker, gereed om naar beneden te gaan. Vele nieuwsgierigen op den walkant van den Spaarndamscheweg of in roeibootjes op het Spaarne volgden de werkzaamheden van den duiker. Het werk had een vlot verloop; het gaf een ongewone drukte op het water en op den wal. In de toekomst geen ontvoogding, maar symbiose. Geen: Moederland en Koloniën meer. Gevlucht na de ontdekking. RIJSSEL, 23 April. Vrijdagmiddag hield een groote auto, bestuurd door een bekenden Bel gischen wielrenner stil voor het douanekan toor te Halluin bij Rijsscl. De douanebeambten onderzochten den wa gen en vonden er in een achterin de auto staande koffer een hoeveelheid van 240 K.G tabak ter waarde van 15.000 franken. De be stuurder nam de vlucht. Hij slaagde er in over de grens te komen. Zijn vrouw, die zich nog in den wagen bevond, werd evenwel gearres teerd. De wielrenner zou meedoen aan den wedstrijd Parijs-Brussel, welke vandaag gehouden wordt. Fransclie regeering verwijdert oJQgewenschte vreemdelingen. Vier gewezen Russische generaals vallen onder liet uitwijzingsbesluit. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Haarlem's belastingdruk. 1 G. J. Kalt: Uitvoering door leerlingen van Anny Bonarius 2 I'. v. d. Hem: Politiek in Europa. 3 K. de Jong: Weldadigheidsconcert van Johan Steenman's' orkest. 4 v. H.: Wat doet U in uw vrijen tijd? 5 Financieele Kroniek: Roosevelt's uitgaven- venpolitiek. 5 Van een specialen verslaggever: Dwaal tocht over de Nieuw-Amsterdam. 6 C. J. E. Dinaux: Zonderlinge levens. 7 J. II. de Buis: Litteraire Kanttcckcningen. 7 Jules Kammeijer; Blijft Fit 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 13 Prof. J. A. van Hamel, die met de .Johan van Oldenbarnevelt" van een reis door Java en Sumatra is teruggekeerd, heeft in een in terview zijn meening gegeven over den te- genwoordigen toestand in Nederlandsch- Indië. Een reis door den archipel is. aldus zeide prof. Van Hamel, een groot genot, maar voor al door het vele, dat thans in Nederlandsch- Indië op verschillend gebied nauwkeuriger valt waar te nemen. Indien men voortdu rend weer door een groot feit getroffen wordt, dan is het door de vaste en ingewor telde verhouding, die thans het geheele Ne derlandsche bestel met Nederlandsch-Indië verbindt. Deze toestand vloeit vooral ook voort uit de zeer deugdelijke en bekwame zorg voor de meest uiteenloopende belangen en aan gelegenheden. De werkelijkheid is voor mij dan ook klaar blijkelijk zoo, dat, wat het internationale ge zichtspunt betrert. elke andere mogendheid de onoverkomelijkste moeilijkheid zou heb ben in een zoo sterk getimmerd Neder landsch geheel over te stappen en dat ook de inlandsehe bevolkingsgroepen zich in dit getimmerte wel en hare belangen zoo wel en bekwaam mogelijk behartigd vinden. Prof. J. A. van Hamel. Wat op maatschappelijk, geestelijk en technisch gebied gedaan wordt, is ontzag wekkend. Onze Nederlandsche zin, om geen half werk te doen en een taak zoo volledig mogelijk af te leveren, vindt in Indië ruim spel. Dit kenmerkt de resultaten van het bestuur, en voorts van het particuliere cul tuur- en bedrijfsleven van zending en mis sie. enz. De inlandsehe bevolking krijgt daar bij allerlei gelegenheid tot deelneming. Het is* opmerkelijk hoe meer en meer de Indi sche en inlandsehe maatschappij door een Nederlandschen inslag doortrokken wordt. Niemand kan de evolutie in een zeer verre toekomst voorspellen; maar mij lijkt, alsof zich daar ginds meer en meer een eigen maatschappij voltrekt, waarbij Nederland en Nederlandsch-Indië steeds dichter bijeenko men en de verschillende rassen, ook het Europeesche en het inlandsehe, in wederzijd- sche samenwerking elk hun plaats hebben. Om verschillende redenen zal daarbij bij voortduring de instrooming van het Europee sche moederland uit van groote beteekenis blijven. Ik ben de verdere verhouding tus- schen Nederland en Indië allerminst gaan zien als in het beeld der z.g.n. ontvoogding, waarbij Nederland zich gereed dient te ma ken om gaandeweg geheel van het tooneel te verdwijnen. maar veeleer als een duur zaam en zich steeds ontwikkelend gezamen lijk bestaan, een symbiose (samenleving!. De verhouding is reeds nu zoo ineengeweven, dat niet meer van moederland en kolonie te spreken valt, doch van een integreerend. een Oostersch deel Nederland. Dit is geen woor denspel, maar mijn zeer levendige indruk van de werkelijkheid. Prof. Van Hamel verklaarde tenslotte nog, dat het van veel gewicht is, dat men zich In grootere kringen in Nederland bewust zij van de beteekenis der verhoudingen met Indië, Indië vormt een uiterst gewichtig, in tegreerend deel van ons vaderlandsch be staan. en er kan niet genoeg naar worden ge streefd. de Nederlanders daarvan te blijven doordringen. Met allerlei middelen moet dit wel overwogen worden bevorderd. Zoo was het ontzaglijk spijtig, te vernemen dat de Anif-filmondernemmg niet tot meer succes heeft geleid. Prof. Van Hamel hoopte, dat practische plannen verwezenlijking zouden vinden. Belgische wielrenner tracht te smokkelen. PARIJS. 23 April (HavasL De ..Petit Parisien" meldt, dat de maatregelen, welke zijn genomen om het toezicht op vreemde lingen, die zich op Fransch grondgebied be vonden, doeltreffend te maken en over de grenszetting- van ongewenschtc personen te verzekeren, worden toegepast. Er werden reeds 200 bevelen tot uitzetting geteekend, alleen voor het departement Seine. Andere zulien volgen. Tot deze eerste groep ongewenschten be- hooren vier Russische generaals, die tegen het einde der maand zullen worden geleid naar de door hen op te geven grens. Dit is in de eerste plaats generaal Sjatilof, de chef van de generalen staf van het leger van Wrangel in de Krim en president, der Russische oud-strijdersvereenigingen in Frankrijk. Hij was medewerker gebleven van generaal Miller, die verleden jaar onder dezelfde omstandigheden als Koet-jepof ver dween. Sjatilof heeft sinds eenige maanden zijn beroep van taxi-chauffeur opgegeven. Hij zou. naar men zegt.. Franco hebben voor gesteld in Frankrijk een Russische divisie „witte jagers" op de been te brengen. Zijn voorstel heeft evenwel 111 het hoofdkwartier van Salamanca niet het onthaal gevonden, lat Sjatilof had verwacht. De generaal keerde toen zeer teleurgesteld in Frankrijk terug. De generaals Toerfkocl en Koesson.sky zullen hém in zijn nieuwe ballingschap vol gen. Het waren alle drie belangrijke getuigen bij het ondex-zoek, dat geopend werd na de ver dwijning van generaal Miller. Genei-aal Kotskine, de vierde generaal, die door de maatregelen woi-dt getroffen, was mogelijk niet zoo actief in de kringen der Russische emigranten. DE PREMIER VAN EGYPTE TREEDT AF. KAÏRO. 23 April. (Reuter-A.N.PJ Mi- nister-presidexxt Mahmoed Pasja heeft, naar uit welingelichte kringen wordt vernomen, besloten af te treden tengevolge van geschil len met het paleis. De oneenigheid gaat over de voorstellen vaix den premier het ministerie een betere weer spiegeling te geven der groepen, die in het parlement de meerderheid vormen. Naar het schijnt, heeft dit thans tot de crisis geleid. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. De motorbrigade van de Haarlemsche poli tie zag Vrijdagmiddag vier uur op de Amster- damsche Vaart een 27-jaringen vischhande- laar uit IJmuiden op een damesfiets rijden, wat aan de politie verdacht voorkwam. Op de vraag, hoe de man aan de fiets kwam. ant woordde deze dat die van zijn vrouw was. De politie is echter niet bijzonder lichtgeloovig. Zij nam den man mee naar het bureau aan de Smedestraat. waar even later een vijftien jarig meisje uit Bloemendaal aangifte kwam doen van de vermissing van haar fiets, die op den Wagenweg had gestaan. Het bleek dat dc vischhandelaar op haar karretje reed. Hij is in verzekerde bewaring .gesteld ANEGANG 28 TELEFOON 18800 STEEDS HET NIEUWSTE (Adv. inqez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S De in liet Noordcr Buitenspaarne gezonken centrale lier wordt weer op de zefcfAxacJauit «abrachL Sir George Neville Malthy Bland wordt tot Engelsch gezant in den Haag be noemd. 3 De Hollandsche Stoomboot Maatschappij heeft een goed jaar achter den rug. 3 De „Nederland" zal voor het eerst sinds 1930 weer dividend uitkceren. 3 Frankrijk overhandigt voorstellen te Rome 4 Engeland en Ierland bereiken een accoord 4 Roosevelt zal persoonlijk een beslissing ne men in de kwestie der lieliumlevering aan Duitschland. 4 Bioscopen 8 De belangstelling der burgerij voor „Haar lem's Bloei" valt niet tegen. 8 Het vermogen in Kennemerland 8

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1