UILTJE Die rookte ik al toen ik 20 was! POLITIEK IN EUROPA ZATERDAG 23 A PR IE 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Postwisselvervalsclier voor (le Rechtbank. Bekend heler voor de rechtbank. Winst sterk gestegen. De Hollandsche Stoomboot Maat schappij heeft in 1937 ook in belang rijke mate kunnen profiteeren van de verruiming, die reeds in het laatste kwartaal van 1936 was ingetreden. De winst- en verliesrekening toont een winstsaldo van f 1,152.779 (702.158). Onder goédkeuring van commissarissen zijn de vol gende afschrijvingen vastgesteld: Stoom- en motorschepen f 714.382 (451.072), bouw- en verbouwingskosten kantoorgebouwen en eta blissementen f 3990 (23.773), inventaris f 5024 waarna een netto-saldo overblijft van f 429.383 (214.817). Hierna wordt aan aandeelhouders 5% (onv.) uitgekeerd, waarna een bedrag van f 267.633 overschiet, dat ter beschikking van de alge- meene vergadering wordt gesteld en waarvan voorgesteld wordt f 68.203 i toe te voegen aan de reserve voor afschrijving op nieuwbouw, waardoor die reserve f 300.000 zal komen te bedragen en een bedrag van f 199.076 (93.338) te verdeelén in overeenstemming met het be paalde in artikel 15 sub 3 der statuten. Bij goedkeuring van dit voorstel zal dan aan aandeelhouders in totaal worden uitgekeerd 9(v. j. 71/2%'), aan het reservefonds f 29.861. aan commissarissen en directie f 19.907 en aan het fonds voor restantbewijzen f 19.907, terwijl een bedrag van f 352 naar nieuwe ï-ekening overgaat. Nieuwe Engelsche gezant. Sir George Neville Malthy Bland. De Regeeringspersdienst meldt: In de plaats van Sir Charles Mont gomery zal benoemd worden tot ge zant van het Britsche rijk te Den Haag Sir George Neville Maltby Bland. De nieuwe Engelsche gezant, geboren 6 De cember 1886. ontving zijn opleiding te Eton en King's College, Cambridge. In het jaar 1911 werd hij benoemd tot ambtenaar aan het departement van buiten landsche zaken te Londen, was toegevoegd aan de Engelsche vredesdelegatie te Versailles in 1919 en werd in hetzelfde jaar benoemd tot particulier secretaris van den onderstaats secretaris voor buitenlandsche zaken. In 1921 werd Sir Neville Bland bevorderd tot len secretaris, waarop in 1929 zijn benoe ming volgde tot legatie-raad te Brussel. In 1935 werd hij aan het departement van buitenlandsche zaken teruggeroepen, om thans te 's-Gravenhage zijn vaderland te gaan ver tegenwoordigen. De nieuwe gezant is commandeur in dc ..Victorian Order". Prins Bernhard lliuis. Vrijdagavond te kwart voor acht is iPrins Bernhard onverwacht, geheel alleen in zijn nieuwe auto gezeten, op het paleis Soestdijk gearriveerd. Prins Aschwin is van Parijs per trein rechtstreeks naar Berlijn teruggekeerd. Staking in Friesche bouwbedrijven opgeheven. Landelijke C. A. O. aanvaard. De drie werknemersorganisaties in het bouwbedrijf in Friesland hebbeix gistermid dag een samenspreklng gehad met het be stuur eix de looncommissie van den bond van timmerpatroons in Friesland. Bij deze be raadslaging werd volledige overeenstemming bereikt over de algeheele aanvaarding van de voorwaarden neergelegd in de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrijven. Hierdoor is een staking, welke vier weken geleden uitbrak en allengs grooteren omvang aannam, geëindigd. Naspel van dc zaak tegen den „lammen consul". Twee en een half jaar geëischt. AMSTERDAM, 22 April. Weer ligt op een tafel voor de rechtbank de complete uitrusting uitgestald van een bende postwisselvecval- schers: flesehjes inkt, stempels, postwisselfor mulieren en een moderne nardigraaf. Daar mede heeft de bende van den „lammen con sul" in een woning te Parijs haar vervalschin- gen gepleegd. Met dit instrumentarium zijn tientallen postwissels vervalscht en in Nederland,, België en jgrankrijk geïnd door den „lammen consul" en zijn twee medeplichtigen J. B. en Ph. P. Vandaag diexxde een nieuwe' zaak tegen den koopman J. B. Weer is hem vervalsching van een aantal, n.l. zeven postwissels ten- laste gelegd. Ditmaal betreft het buitenland sche, n.l. Belgische postwissels. Evenals in de eerste zaak bleef deze ver dachte volhouden, dat hij onschuldig was en geen vervalschingen had gepleegd. De getuigenverklaringen in deze zaak laten aan duidelijkheid weinig te wenschen over. Zoowel de heer C. J. van Ledden Hulsebosch als zijn assistent de heer B. W. Viëtor verkla ren met stelligheid, dat uit het schrift blijkt, dat deze verdachte de Belgische postwissels heeft ingevuld. Ook zijn vroegere medever dachte, de vertegenwoordiger Ph. P., die in de valsche postwissel-affaire een zeer actieve rol heeft gespeeld eix die bekend heeft, legt zeer bezwarende verklaringen af: „die post wissels zijn geschreven door B." heeft „de lamme" me verteld". De oorzaak, dat deze zaak eerst thans dient, aldus de officier van Justitie mr. L. de Blé- court, is gelegen in het feit, dat de stukken voor deze behandeling pas later te mijner be schikking waren. De Belgische justitie heeft met klem op een vervolging van B. aange drongen. Er is „een werelddeel van bewijs" tegen dezen man, maar hij blijft hardnekkig ontkennen. De feiten zijn zeer ernstig, ook tegenover onze Zuidelijke naburen, die door deze bende zijn benadeeld op een uiterst geraffineerde manier. Spreker vorderde tegen deix man een gevan genisstraf van drie jaar met aftrek van de vporl'oopige hechtenis. De verdediger mr. Th. Eskens bracht eenige juridische bezwaren tegen de tenlastelegging naar voren. Hij concludeerde tot vrijspraak. Subsidiair drong h ijmet klem aan op cle mentie, daarbij aanvoerende, dat verdachte zich reeds twee jaar in gevangenschap be vindt. De rechtbank zal 6 Mei vonnis wijzen. Do „Nederland" zal «eer Tafelzilver van inbraak te Heemstede gekocht. Toen een villabewoonster te Heemstede in den avond van den 13n Sept. van 't vorig jaar thuis kwam, merkte zij tot haar verbazing, dat de overgordijnen in de voorkamer gesloten waren. Ze waren open, toen zij de woning verliet. Een inderhaast ingesteld onderzoek bevestigde haar vermoedens. Inbrekers hadden in den tijd, waarin zij afwezig-was geweest, kans ge zien in te breken, door een glas in loodraam van de keukendeur uit te snijden. De kamers waren grondig doorzocht en de bewoonster miste haar tafelzilver, een kistje met geld en een groot aantal kostbare sieraden. Het gelukte de politie te Heemstede drie in. brekers aan te houden en ook een bekende fi guur uit de Amsterdamsche onderwereld zat spoedig achter slot en grendel, verdacht van heling. De inbrekers zij zijn reeds door de recht bank te Haai'lem verooi'deeld waren Vrij dag als getuigen opgeroepen in de zaak tegen den Amsterdamschen koopman, die wegens heling van het tafelzilver en de sieraden te recht stond voor de Amsterdamsche rechtbank. Het drietal, twee boekbinders en een zee man, uit Amsterdam, heeft al verscheidene inbraken op zijn kerfstok. Zij zijn voor inbra ken te Heemstede, Apeldoorn en den Haag tot zware gevangenisstraffen veroordeeld. De zeeman weigerde verklaringen af te leg gen. „Ik heb hooger beroep aangeteekend en ik houd nu liever m'n mond. Voor het Hof wil ik probeer en minder straf te krijgen." De officier deed afstand van dezen getuige. De twee boekbinders hadden er geen be zwaar tegen om te zeggen, dat verdachte als „snees" was opgetreden. Hij Ixad het zilver en goud per gram gekocht, in totaal had hij f 270 betaald. Twee honderdtien had verdachte di rect gegeven. De rest zou later worden voldaan maar voor het zoover kwam zat het viertal in het huis van bewaring. Zij verklaarden, dat verdachte wist, dat zij inbrekers waren. Verdachte had nergens naar geinformeerd. Hij dacht aldus verklaarde hij dat het „eeiiijibe kooplui" waren. „Ik ben nu eenmaal koopman in goud en zilver," voerde verd. aan. Pres.: In gestolen goud en zilver bedoelt u. Verdachte bevindt zich thans in het huis van bewaring te Utrecht, verdacht van heling van een deel van het goud, dat eenige maan den geleden is gestolen uit de tandheelkundige kliniek te Utrecht. De. Officier van Justitie eischte twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. „Ik ben bij de zestig, maar toen ik twintig was, wist ik het al - Wie jong begint, wordt oud met Uiltje!" Heerlijk van geur zoo'n Uiltje! De beste melanges tezamen met de fijnste dek bladen, streng gecontroleerd op vulling en gewicht, zoo is Uiltje! Vraagt dus het volle genot: vraagt Uiltje. SIGAREN Florida 6 ct., Penaal 6 ct Bolknak 8 ct., Lido 8 ct., Casino 10 ct. (Adv. Iiigez. Med.) Een zeventigjarig huwelijksfeest. Een wel zeer merkwaardig huwelijksfeest hoopt op 29 Mei a.s. het echtpaar J. Wolf en H. Wolf-Drogt, te Drogteropslagen (O.) te herdenken. Dien dag zullen zij nl. 70 jaar ge trouwd zijn. De man wordt in den loop van deze maand 93 jaar, de vrouw in Juli 89 jaar. Zij hebben steeds in hetzelfde huis gewoond en genieten beiden een goede gezondheid. VERBINDENDVERKLARING COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST VOOR IIET SCHILDERSBEDRIJF GEVRAAGD. Door den bedrijfsraad voor het schildersbe drijf is bij den minister van sociale zaken in gediend een verzoek tot verbindendverklaring van bepalingen van de collectieve arbeids overeenkomst voor het schildersbedrijf in Ne derland. Sabotage-geval op de „Soerabaja''. Eenige sloeptakels beschadigd. BATAVIA, 22 April. In den vroegen ochtend van den tweeden Paaschdag is aan boord van het opleidingsschip „Soerabaja", liggende aan het marine-etablissement te Soerabaja, een geval van sabotage ontdekt, nl, beschadiging van eenige sloeptakels. De „Soerabaja" kreeg toen dadelijk order om naar Tandjong-Priok te stoomen, waar het gisteren is gearriveerd. Hier is onmiddellijk het onderzoek vanwege het departement der marine aangevangen. Evenals indertijd, met het geval op de „De Ruyter" staat vast, dat men hïer te doen heeft met de misdadige handeling van een enkeling, aangezien de geest aan boord goed is. (Aneta) Koninklijke belangstelling voor Noordwijk's Bloemenfeest. Vrijdagmiddag werd Noordwijk verrast door een bezoek van HM. de Koningin. Bij de kweekerij „Ornata" aan den Heerenweg stopte de auto om de Koningin gelegenheid te geven bloemen te ikoopen. Het dochtertje van den heer Steenvoorde bood daar H.M. een bouquet bloemen aan. De rit werd hier na voortgezet via Noordwijk Binnen, ver volgens werd de Voorstraat heen en terug gereden. 0111 te eindigen op het Lindenplein. waar het fraaiste mozaiek was gelegd. Na dat H.M. dit bloemenkleed had bezichtigd keerde zij naar de Residentie terug. Goede resultaten der Hollandsche Stoomboot Maatschappij. dividend uitkeeren. Zes procent oveu 193 7 Voor het eerst sinds 1930. Naar de Msb, verneemt, zal in de op 19 Mei a.s. te houden algemeene vergadering van aandeelhouders der Stoomvaart Mij. Nederland voorge steld worden 't dividend over het boekjaar 1937 te bepalen op 6 pro cent (v.j. nihil)'. Dit ls de eerste dividenduitkeering sedert 1930. De geheele crisisperiode werd door de Stoomvaart Mij. Nederland geen dividend uitgekeerd. In de jaren 19211930 werden de volgende dividenden gedeclareerd: 11, 9, 8. 9. 19, 10, 11, 11 1/2, 10 en 7 pet. Voor de aandeelhouders der Nederlandsche Scheepvaart Unie is" deze dividend-hervat ting eveneens van groote beteekenis. Zooals bekend bezit de Ned. Scheepvaart Unie f 22.922.000 aand. Rotterd. Lloyd, f 26.922.000 aand. Stoomvaart Mij. „Nederland" en f 21.922.000 aand. Kon. Paketvaart Mij. Het vorige jaar werd alleen 6 pet. dividend ont vangen op het aandeelenbezit der Kon. Pa ketvaart Mij. Dit jaar zal daarbij komen het dividend op het aandeelenbezit der Stoom vaart Mij. ..Nederland", terwijl het nu ook als zeer waarschijnlijk mag aangemerkt wor den. dat de Rotterd. Lloyd tot dividend-her vatting zal overgaan. In dat geval mogen de aandeelhouders der Ned. Scheepvaart Unie ook op een dividend-uitkeering van c.a. 6 pet. rekenen. EEN ÏIONGAARSCH GESCHENK VOOR PRINSES BEATRIX. Vrijdag is ten paleize Noordeinde te 's-Gra venhage voor Prinses Beatrix een geschenk bezorgd, aangeboden door de portiers van ze ven der gi'ootste hotels in Boedapest, die als gasten van de K.L.M. in Nederland vertoeven. Het is een groote pop, gekleed in het nationale Hongaarsche costuum. Misstanden in werkplaatsen. Vragen van mevr. BakkerNort beantwoord. Op de vragen van mevrouw Bakker-Nort be treffende het instellen van een onderzoek naar misbruik van leidende mannen in in richtingen van nijverheid ten opzichte van vrouwen en meisjes, werkzaam in hun bedrijf, heeft de minister van justitie geantwoord kennis te hebben genomen van het bericht, dat eenige jaren geleden, n.l. in 1934, herhaal delijk op groote vergaderingen van de katho lieke jeugdvereeniging zeer ernstig is ge klaagd over misbruik van leidende mannen in inrichtingen van nijverheid ten opzichte van meisjes en vrouwen, werkzaam in hun bedrijf. Voor een justitieel ingrijpen, waarop naar de minister meent te mogen aannemen in de tweede tot hem gerichte vraag wordt gedoeld, zijn noodig zoodanige feiten of om standigheden, dat daaruit een redelijk ver moeden van schuld aan eenig strafbaar feit voortvloeit. Bij de opsporing is men grooten- deels aangewezen op hetgeen door aangifte en verklaringen bekend wordt. Ook wanneer over gegevens als vorenbedoeld beschikt wordt is het vereischte wettelijke bewijs niet zelden geenszins gemakkelijk te verkrijgen. Een justitieel ingrijpen in meer algemeenen zin ter zake van misstanden als in de klachten bedoeld zal dan ook in den regel hier geen uit komst kunnen brengen. Wel is den minister voor wat betreft een bepaald ressort geble ken van een kort geleden verkregen veroor deeling' in een op zichzelf staand geval en daarnaast van een voor eenige jaren ingesteld zeer uitvoerig onderzoek, dat geen positief resultaat heeft opgeleverd. Overigens kan worden medegedeeld, dat de arbeidsinspectie bij zonare, aandacht wijdt aan het vraagstuk van de zedelijkheid in fa brieken en werkplaatsen en dat. ten deze nog nadere opdrachten zijn verstrekt. Voor zoover dit ligt op het terre zijner ambtswerkzaam heid. blijft de- minisi .1 diligent. ZOU DE „AS" HET HOUDEN?

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5