liN/T IN UITERE „Blauwe Wolken". Pygmalion. MAANDAG 25 APRIL 1038 HAARLEM'S DAGBLAD 9 HET TOONEEL De Haarlemsche Tooneelclub. Het is een groote Verdienste van de Haar lemsche Tooneelclub dat zij nu en dan stuk ken introduceert, welke nog nooit in ons land gespeeld zijn geworden. ..De Kringloop der Belangen" van Jacinte Benavente en ..De twee Dasjes" van Georg Kaiser zijn er de meest illustere voorbeelden van. Ook thans heeft zij de première in Ne derland gegeven van „Blauwe Wolken" van den Weenschen auteur Hans Jaray, die hier alleen bekend was door zijn eenige jaren ge leden door het Rotterdamsch-Hofstad Tooneel gespeelde blijspel Ping-Pong en al gaf dit nieuwe stuk niet, wat de zeer origineele opzet deed verwachten, zoo brengen wij toch gaar ne hulde aan de H.T.C. voor de keuze van dit fantastische en zeker niet „gewone" spel. Het was een experiment, waarmee de club weer eens bewees niet de afgetreden pa den van het beroepstooneel te willen volgen. Het begin beloofde veel. Hans Jaray voert ons naar de „hel", waar de duivel op zijn troon zetelt en zijn adjudant aan zijn vorst verslag uitbrengt van wat er in zijn gebied is voorgevallen. Mephisto wijkt wel sterk af van de duivels, die wij gewoonlijk op het tooneel te zien krijgen. Hij is een wat afge leefd, moe, oud heerschap, niet al te snug ger en ook niet bepaald afschrikwekkend. Zijn adjudant is levendiger en beantwoordt meer aan de voorstelling, welke wij ons van Belzebub hebben gemaakt. Zóó goedaardig is de duivel, dat hij nog ontvankelijk blijkt voor het leed van een mensch en hij dezen zelfs de kans biedt om zijn fout tegenover een vrouw goed te maken en hem daarom naar de aarde terug zendt. Deze opzet is ongetwijfeld origineel vooral ook door de ongewone teekening van den duivel. Maar de hel wint het in dit stuk van de aarde, want wat Hans Jaray graaf Aurelai- ne Lavaletto in zijn reïncarnatie in de ge daante van Antonio Allan doet beleven, is nu niet zoo bijster interessant en ook te traag van handeling om ons voortdurend te boeien. In zijn pogingen om Maria Karinoff. de vrouw, die hij heeft verlaten, toen zij een kind ter wereld had gebracht, in het bezit te stellen van een zijner landgoederen en zoo doende zijn fout tegenover haar weer goed te maken, komt hij tot de ontdekking, dat niet zij maar zijn eigen vrouw ziin groote liefde verdiende en wanneer hu in de hel is teruggekeerd, blijkt er voor hem geen plaats meer te zijn en drijft hij van daar op ..blauwe wolken" naar het zalige oord van den Hemel. Waarom de auteur zijn spel op aarde juist ln Spanje liet spelen, is ons niet duidelijk, want uit niets blijkt ons. dat deze familie leden van graaf Lavaletto Spanjaarden zijn. Dit zou echter van ondergeschikt belang zijn geweest, als er maar wat meer „leven" in de familie had gezeten. Er is te weinig actie en daardoor ook te weinig reactie, daar op de aarde. Het verloopt alles 'n beetje saai en het gaat er dan ook allerminst „Spaansch" toe. Vooral het vijfde tafereel, waarin de graaf tot de ontdekking komt, dat Maria Karinoff zich al lang heeft getroost met een anderen man, is vrij mat en al zou hiervan door gerou tineerde beroepsspelers ook meer gemaakt zijn vooral de „jonge man" schoot hier te kort zoo zou toch ook bij sterker spel dit tafereel allerminst een climax hebben ge bracht. Een sterker auteur zou ongetwijfeld van dit origineele en fantasie-rijke gegeven veel meer hebben gemaakt. Jaray is er in blijven steken, doordat hij zijn stuk niet genoeg met zijn han deling heeft weten te vullen. Er zijn ongetwijfeld ook zeer goede frag menten in dit spel. Zoo heeft de schrijver de twee-eenheid van den op aarde teruggekomen graaf knap volgehouden en in de door de hoeren Roest van Limburg en de Reede met warmte en overtuiging gespeelde scène tus- schen Lavaletto en zijn zoon Pietro in het vierde tafereel steeg de schrijver tot een hoogte, welke hij later door een nu en dan te kluchtige behandeling o.a. met de beschrij ving der ridderorden niet meer wist te bereiken. De H. T. C. heeft zich onder regie van Wim Paauw vol toewijding aan dit stuk gegeven en de opvoering stond dan ook op een voor dilet tanten hoog peil. Voortreffelijk bepaald waren de duivel en zijn adjudant. De heer Wijt do mineerde als de waarlijk demonische adju dant, dien hij zoowel in zijn plastiek als zijn dictie de volle 100 procent gaf. Vele beroeps spelers van naam zouden een voorbeeld kun nen nemen aan den heer Wijt, zooals hij zijn tekst aldoor puntig, scherp en raak en met feillooze dynamiek wist te zeggen. Dat was waarlijk eerste klas-werk. En welk een prach tige „kop" had deze Belzebub! Allergeestigst contrasteerde daartegen de wat moede, lako- niekc duivel van den heer Boot. die zijn op merkingen telkens weer in den juisten droog- komischen toon plaatste. Een duo, dat wij heel den avond met onverdeeld genoegen in hun spel en vooral in hun dictie hebben gevolgd. De heer Roest van Limburg was de aange wezen acteur bij de H. T, C. voor de rol van graaf Lavaletto. Hij speelde hem met veel verve en al zou een beroepsspeler, die eiken dag op de planken staat, nu en dan vrijer en losser vooral in zijn armbewegingen zijn geweest, hij zou hem waarschijnlijk niet met meer warmte en overtuiging hebben gegeven. Vooral in de dramatische scènes zooals in de ontdekking van het gestolen dagboek en in de reeds genoemde scène met Pietro ont wikkelde hij een voor een dilettant opmerke lijke kracht. Met veel genoegen zagen wij den heer de Reede weer eens op de planken. Hij speelde ais Pietro van alle „menschen" het meest van binnen uit en maakte daarom vooral zoo'n indruk in zijn scène met den graaf. Dat was zéér, zéér goed. Een even groote vreugde zal voor velen ze ker het weder-optreden na zeer langen tijd in dezen kring van mevrouw Alberdingk Thym-van der Muelen zijn geweest. De rol van de gravin gaf minder gelegenheid tot actief spel dan de jonge rollen, waarin wij deze zeer verdienstelijke dilettanten vroeger mochten zien, maar zij onderscheidde zich ook nu weer door haar zeer bijzondere dis tinctie. en ingetogen, natuurlijke actie Mevrouw Winkler Prins-Ie Coultre kreeg als Maria Karinoff al evenmin gelegenheid tot veel spel, maar zij hield de rol op het plan, waarop de schrijver haar had ge plaatst, en deed dit eenvoudig en met waar digheid. Het echtpaar Zinetti vond in den heer Gunning en mej. Van Beeck Vollenho ven bescheiden vertolkers van prettige dis tinctie maar nog wat mat van spel en dictie Een aardigen.-niet tooneelmatigen" tuinman zagen wij van den heer Rutgers van der Loeff. twee bedienden van He heeren Merens en van Mels. Van de aankleeding was althans van de ,hel" en het kasteel te Barcelona zooals altijd bij de H.T.C. zeer veel werk gemaakt Het appartement in het tweede tafereel kreeg terecht een „open doekje". Het land huis in V vond ik minder geslaagd. Het was wel wat erg ongezellig en de „jonge man" was blijkbaar niet veel gewend, anders had hij zich niet in zoo verrukte termen er over uitgelaten. Aan het slot. toen aan de dames een schat van bloemen werd aangeboden, toonde het publiek op duidelijke wijze zijn groote inge nomenheid met stuk en spel. De heer Paauw was te bescheiden om op het tooneel te ver- schijnen. De jonge regisseur had het zeer zeker verdiend om tusschen zijn spejprs ge huldigd te worden. J. B. SCHUIL. Tooneelver. „De Schakel". Mevrouw Tonny van der Storm, die jaren lang een der eerste krachten van .Jacob van Lennep" is geweest en later is overgegaan naar de tooneelvereeniging „De Schakel" te Zandvoort, heeft gisteren in het gebouw „Mo- nopole" haar 15-jarig jubileum gevierd als Eliza Doolittle in Shaw's Pygmalion. Er blijkt daar te Zandvoort een zeer groote animo voor liefhebberij-tooneel te zijn. De groote zaal van Monopole was tenminste bar- stend-vol, zoo dat de menschen bijna op el kanders knieën moesten zitten en wij verna men, dat dit bij de vele voorstellingen aldaar eerder regel dan uitzondering is. Nu dient da delijk gezegd, dat mevrouw Van der Storm die volle zaal op haar jubileum-avond volkomen verdiend heeft. Zij is de eerste vrouwelijke kracht van „De Schakel" en zelfs in dit milieu, waar zij zoo populair is, zal haar Eliza zeker een even groote verrassing zijn geweest als voor mij. Ik had mevrouw Van der Storm in lang niet in een groote rol gezien en het trof mij, hoe haar spel in die jaren is vooruitgegaan. Het is veel beheerschter geworden en heeft vooral in expressiviteit gewonnen. Ik vermoed, dat niet vele dilettanten haar in de rol van Eliza zouden overtreffen. Zij gaf dit volks meisje in haar 3 phases van ontwikkeling merkwaardig knap en wij vergaten bij herha ling, dat hier een liefhebster op het tooneel stond. In het begin was haar spel nog wel eens wat nadrukkelijk en kon zij niet steeds de verleiding weerstaan het komische al te sterk aan te zetten. Maar kortweg voortref felijk was zij in haar scène van de jour en haar beste spel en dat is geen gering com pliment wist zij te geven in de vierde acte. Haar stille smart bij de onmenschelijke be handeling van Higgins - speelde zij sober en toch sterk expressief en in haar uitbarsting van vertwijfeling was zij sterk dramatisch en ontroerend. Heel mooi was zij ook aan het slot van dit bedrijf, waarin zij de intenties van Shaw merkwaardig zuiver wist te geven. Waarlijk, wij hebben die acte zelfs van be roepsactrices wel eens minder gezien. In haar beheersching ook in haar dramatisch spel za gen wij vooral, hoe mevrouw Van der Storm in de laatste jaren gegroeid is. De jubilaresse werd door haar omgeving zeer goed gesecondeerd. Het was gisteren de eer ste maal, dat ik met De Schakel kennis maak te en het bleek mij, dat deze Zandvoortsche vereeniging in alle opzichten de vergelijking met de beste Haarlemsche dilettanten-tooneel. vereenigingen kan doorstaan. Zij beschikt blijkbaar over zeer vele goede krachten, man nelijke zoowel als vrouwelijke. Daar is aller eerst de heer W. Hildering, die niet alleen met een opmerkelijk gemak en groote natuurlijk heid speelt, maar ook „karakter" aan de toch waarlijk niet gemakkelijke rol van professor Higgins vermocht te geven. Ook hij toonde zijn beste spel in HI en IV het vijfde be drijf heb ik niet meer kunnen zien en maakte van den zonderlingen onconventionee- len geleerde zonder hart een levenden en markanten persoon. De heer Lahaise kon als kolonel Pickering dit spelpeil niet geheel bereiken. Zijn spel was wat te vlak en hij was ook niet geheel de meer verfijnde aristocraat, die hij moest zijn. Maar bepaald 'n verrassing was de Doollittle van den heer Dinnewet, een dilettant, dien wij vroe ger ook dikwijls bij Cremer hebben zien spelen. Deze Doolittle werd een kostelijke, levende fi guur. raak in zijn drastischen volkshumor, zoo als de heer Dinnewet hem speelde. De heer Max Vredenburg maakte van den wat onnoo- zelen George Eynsford iets heel aardigs Ook de dames mochten er zijn. Mevrouw Van Kampen typeerde zeer zuiver en zonder charge de stijve Mrs. Pearce, Higgens' huis houdster en toonde zich in haar „correcte" spraak op geestige wijze een leerlinge van den professor in de phonetiek. De dames Dinne wet. Hildering en Jul. de Jong wisten cachet te geven aan hun society-rollen. Vooral de laatste schijnt mij een actrice met tempera ment, die meer kan dan het spelen van dit eenvoudige rolletje. De heer K. Visser had het geheel met veel begrip geleid. Het tempo liet niets te wen- schen over en aan de articulatie was veel zorg besteed, zoodat geen woord van den tekst verloren ging. De accoustiek schijnt daar in Monopole uitstekend te zijn. De voorstelling had een uitbundig succes bij het publiek. Mevrouw Van der Storm mocht 'n paar open doekjes incasseeren; na haar jour-scène kreeg het applaus zelfs het karakter van een ovatie. J. B. SCHUIL DE HULDIGING VAN MEVROUW VAN DER STORM. Nadat het doek na de laatste acte van Pyg malion was gesloten, is mevrouw Van der Storm naar aanleiding van haar 15-jarig jubileum op allerhartelijkste wijze gehuldigd. De heer W. Hildering opende als voorzitter van De Schakel de rij van sprekers met een geestige speech. Hij zeide o.a. dat wanneer er een representatief elftal van Nederl. toon eel- dilettanten gekozen moest worden, mevrouw Van der Storm et zeker een plaats in zou krij gen. Namens de vereeniging bood hij haar bloemen en een cadeau aan. Mevrouw Dinne wet deed hetzelfde namens de werkende leden der vereeniging. En daarna volgden de hee ren K. Visser in zijn functie van regisseur, van Noort namens de Commissie van Ouden van Dagen. Van Wijk als vertegenwoordiger van Concordia van Hoofddorp K:efer als eigenaar van Monopole, Smaalders namens de zustervereenlging De Phoenix. Van Hemert als tooneeldilettant. die vele malen met mevr. v. dè Storm op de planken had gestaan en de dames Ertsieck en Berrnik. Aan het slot was het woord aan de „fami lie". dochter, zoon en den heer v. d. Storm, die allen hun gelukwenschen vergezeld de- öen gaan van bloemen en cadeaux Te midden van een schat van bloemen dankte mevrouw Van der Storm alle sprekers, en het publiek voor de haar «ebrachte hulde JACOB VAN LENNEP. Het programmaboekje van ..Jacob van Lennep" kondigt een tooneelvoorstelling aan van de klucht in 3 bedrijven „De wereld ver gaat". op Donderdag 28 April, in den Stads schouwburg, met tot slot een bal in den Haarl. Kegelbond. In een stukje, getiteld „De slotuitvoering", deelt de sceretaris-penningmeester, de heer Meljerink. mede. dat er in het begin van het seizoen een inzinking was bij bestuur en wer kende leden, maar dat door het gestaag vol houden van enkele ouderen, thans weer een gezonde en krachtige kern gevormd is. Voorts wordt er in medegedeeld dat de uitvoering van „*N Zomerzotheid", onder den nieuwen regisseur, den heer Frans du Mee, een dus danig succes had, dat een tweede uitvoering van hetzelfde stuk voor een vollen schouwburg kon plaats vinden. Het stuk „De Wereld Vergaat" is omgewerkt door Gerard Nlelen naar het blijspel „De groote Komeet". Tot slot wordt vermeld dat de vereeniging het komende seizoen haar 30-jarig bestaan zal ingaan en dat de heer Jac. van Maris, voorzit ter, in October as. den dag zal herdenken dat hij vóór 25 jaar voor het eerst bij een uitvoe ring als bestuurslid (2e secretaris) in functie trad. PERSONALIA. Onze stadgenooten, de dames Guus Kion en Truus Lucas hebben, resp. te Utrecht en te Amsterdam met goed gevolg examen ge daan voor Chemisch Analiste. ORANJEVEREENIGING „PRINS BERNHARD". Ter gelegenheid van den geboortedag van H. K. H. Prinses Juliana zijn door de Oranje- vereeniging „Prins Bernhard", onderafdeeling van de Ver. Koninginnedag, voor Haarlem- West de volgende vermakelijkheden vast gesteld: 7.30 uur- Reveille; 9.00 uur; Opening Kermisvermakelijkheden; 9.30 uur: Kinder spelen van 3—6 jaar in het schoollokaal Leidscheplein 33; 10.uur: Voorstelling ln het theater „Bosco"; 11.30 uur: Uitdeeling van versnaperingen aan de kinderen; 1.30 uur: Kinderspelen van 714 jaar in het school lokaal Leidscheplein 33: 2 uur: Voorstelling in het theater ..Bosco"; 4.uur: Uitdeeling van versnaperingen aan de kinderen. Verder tot 12 uur Kermisvermakelijkheden. Het bestuur doet een beroep op de be woners van het Leldsche kwartier om zooveel mogelijk het feest van den geboortedag van H. K. H. Prinses Juliana in het kwartier te vieren, te meer nog, daar het bestuur dit keer gedaan heeft gekregen, het Leidscheplein ge heel bezet te krijgen met kermisvermakelijk heden, zoodat men volop kan genieten. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE DINSDAG 26 APRIL 1938. HILVERSUM I, 1875 M. en 415,5 M. KRO-uil/.ending. 8.009.15 en 10.Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.Berichten. 12.15 KRO-orkest en Gramofoonmuziek. 2.Vrou wenuurtje. 3.— Modecursus. 4.— KRO-Kamer- orkest. 4,45 Gramofoonmuziek. 5.— De KRXD- Melodisten en solist. 5.456.— Felicitatiebe zoek. 6.05 Vervolg concert. 6.40 Esperantocur- sus. 7.Berichten. 7.15 Causerie „De taak der sportbeweging". 7.35 Sporthalfuurtje. 8.— Be richten A.N.P. Mededeelingen. 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht, de Maastrichtsche Ora- toriumvereeniging en solisten (Van 9.009.15 Gramofoonmuziek.). 10.— Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Causerie „De or ganisatie der R.K. gemeenteraadsleden in Ne derland". 10.50 Paul Godwin's orkest. 11.30— 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 301,5 M. AVRO-uitzending 11.0011.30 v.m. en 6.30 —7.00 R.V.U. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.— Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest. 11.— Paedagogische causerie. 11.30 Het Om roeporkest en solist. 12.30 Gramofoonmuziek I.30 Avro-Dansorkest. 2.— Avro-Strijkorkest 2.45 Knipcursus. 3.45 Lyra-Trio. 4.30 Kinder koorzang. 5.Voor de kinderen. 5.30 Het Aeolian-orkest en solist. 6.30 Causerie over Zuid-Afrika. 7.Voor de kinderen. 7.05 Zang en piano. 7.30 Engelsche les. 8.Berichten A. N. P. Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdag avondtrein. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.Be richten A.N.P. Hierna tot 12.De Jumpin; DROITWICH, 1500 M. 10.25 Orgelspel. 11.05 Gramofoonmuziek. II.35 Reportage. 12.05 Frank Rea's orkest. 12.35 Gramofoonmuziek. 1.20 Het Aston Hippodro me orkest. 2.20 Het Carlton Hotel-oekest. 2.50 Het Schwiller Strijksextet. 3.50 Gramofoon muziek. 4.20 Zang met gitaarbegeleiding. 4.50 Uit Praag: Het F.O.K.-orkest en het Tsjecho- Slowaawsche Koor. 5.20 Berichten. 5.45 De BBC-Zangers. 6.20 Populair solistenconcert. 7.Literaire causerie. 7.20 Herinneringen uit het jaar 1928. 8.20 Berichten. 8.35 Causerie „The Budget". 8.50 Uit Amerika: Causerie „America speaks". 9.10 Pianovoordracht. 10.— Declamatie. 10.15 Het Grosvenor House dans- orkest. 10.5011.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIJS, 1648 M. 7.10—8.05 en 9.10 Gramofoonmuziek. 11.40 Cantrelle-orkest (Om 12.50 Zang). 2.05 Piano voordracht. 2.20 Zang 3.20 Ensemble voor Oude Muziek. 4.30 Locatelli-orkest. 7.35 Pro Arte kwartet. 8.5010.50 Radiotooneel. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Amusements orkest 7.50 dito. 11.20 Omroepkleinorkest en Balalaika-kwintet. 1.30 Populair concert. 3.20 Omroeporkest. 4.20 Scholieren koor. 4.50 Lite rair-muzikaal programma. 6.35 Gramofoonmu ziek. 7.5011.20 Leo Eysoldts dansorkest en solisten. BRUSSEL. 484 Al. 11.20 Gramofoonmuziek 11.50 Omroeporkest 12.50—1 20 Gramofoonmuziek 4.20 Pianovoor dracht. 4.50 Gramfoonmuziek. 6.2010.35 ..Siegfried", opera. BRUSSEL. 322 Al. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.Omroepsalon- orkest. 12.501.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Or gelconcert. 5.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Omrep sympbonieorkest en soliste. 9.3010.20 Gramo- foonnnzick •lEUTSC'IILAfiDSENDER. 1571 Al. 7.20 Het Omroeporkest en soliste. 8.20 Po litiek overzicht. 8.35 Het Omroeporkest. 9.20 Berichten 10.20—11.20 Zie Keulen om 7 50. Juliaiiadag Ommegangen en ballonoptocht. Het Centrum Comité van Koninginnedag heeft het volgend programma opgemaakt voor den verjaardag van Prinses Juliana. Des morgen van 8—9 muzikale ommegang door muziekvereeniging Apollo, route: Sta tionsplein. Kruisweg. Kruisstraat. Barteljo- risstraat. Zijlstraat. Raaks. Jacobstraat. Ged. Voldersgracht. Keizerstraat. Wilhelmina- straat. Raamsingel. Gr. Houtstraat. Doel- straat. L. Lakenstraat. Wolstraat. Boogaard straat. Barre%-oetestraat. Botermarkt. Gier straat. Gr. Houtstraat, Anegang. Veerstraat, Klokhuisplein, Jansstraat. Jansweg. Stations plein. Van 8—9 uur muzikale ommegang door Muziekvereeniging Spaarnebazuin. route. Gr. Houtbrug, Gasthuissingel, KI. Houtstraat. L Veerstraat, Klokhuisplein. Gr. Markt. Ko ningstraat. Verwulft. Ged Oude Gracht. Gr. Heiligland. Gasthuisvest. Gr. Houtbrug. Plein. Baan. Rustenburgerlaan. Rustenburger-brug, naar Kruistochtstraat, Nagtzaamplein en Tei lerplein. Omgang Apollo te 9Vb uur: Gr. Markt, Ko ningstraat, Gierstraat, Gr. Houtstraat. Ged. Oude Gracht, KI. Houtstraat, Veerstraat, Klokhuisplein, Jansstraat. Jansweg. Stations plein, Kruisweg, Kruisstraat. Barteljoris- straat, Zijlstraat, Ged. Oude Gracht. Raaks. Ged. Voldersgracht. Barrevoetestraat. Boter markt, Verwulft, Gr. Houtstraat, Anegang, Veerstraat. Gr. Markt. Om 10Vb uur ommegang Post-fanfare, door de binnenstad. Om 11 uur ommegang door Spaarnebazuin route: Stationsplein enz. zooals van 8—9. Ommegang Apollo om 11 uur, route: Gr. Markt. Koningstraat, Gierstraat, verder als route van 8—9 uur tot. Amsterdamstraat, Spaarnwouderstraat. Hoogstraat. Spaarne, Kaasmarkt. Damstraat. Oude Groenmarkt. Om 2Vb uur zullen pl.m. 2000 kinderen van verschillende scholen uit het Centrum op de Kouden Horn bijeen komen tot het houden van een ballon optocht. Aan ieder kind dat er aan deel neemt, zal een ballon uitgereikt worden, voorzien van een nummer, de ballon welke het verste hier vandaan gevonden wordt, krijgt een mooien prijs; bestaande uit voor een jongen, een vliegende Hollander of autoped en voor een meisje een groote pop. Van Kouden Horn loopen zij met 3 muziek korpsen langs N. Gracht. Jansweg. Stations plein. Kruisweg. Kruisstraat. Barteljoris- straat. Koningstraat. Gierstraat. Gr. Hout straat. Dreef naar het Paviljoenterrein, waar bij aankomst de ballons worden los gelaten. Daarna optreden van Mr. René en Miss Saphatsik. original hoogdraad kunstenaars op hun apparaat van circa 10 Meter hoogte en 17 Meter lang. zes verschillende creaties en clownerie: met levende kruiwagenvaart over den draad. De voorstelling duurt niet langer dan een half uur. Alle deelnemende kinderen krijgen een* vesmapering 3 uur: Muzikale ommegang, route: van Sta tionsplein naar Haarlem Oost 4V'2 uur: Ommegang door Apollo route als 9Vb uur. 5Vb uur: Ommegang Spaarnebazuin. route als van 89 uur van Stationsplein en 7 uur van Gr. Houtbrug. 7 uur: Apollo van Stationsplein. Om 9 uur Ommegang door Apollo, route als 's morgens 9Vb uur van Gr. Markt. Om 9 3/4 uur Harmonie, route als 's mor gens te 9 uur vanaf Gr. Markt. Het Centrum-Comité heeft Vrijdagavond etn vergadering gehouden ter bespreking van de feestelijkheden met het a s. Regeerings- jubileum van Koningin Wilhelmlna. In begin sel is besloten, 5 dagen feest te vieren. Plannen hieromtrent zullen nader bekend gemaakt worden. P. J. VAN PARADIJS, f Dezer dagen is alhier overleden de bij de oude aannemers bekende metselaarspatroon P. J. van Paradijs, ln den ouderdom van 90 jaar. Vele metselwerken van groote villa's te Haarlem en omstreken zijn door hem uitge voerd. alsmede de stationsgebouwen en via ducten van de H. S M. aan het Stationsplein. Doch zijn grootste en mooiste werk waren de metselwerken van de R.-K. Kathedraal St. Bavo aan de Leldschevaart. Hier heeft hij zeker getoond een zeer bekwaam vakman te zijn. Tijdens dit werk zijn verschillende vak lieden bij hem in dienst geweest, die door zijn onderricht en leiding zich zoodanig in hun vak hebben kunnen bekwamen, dat zij later als zelfstandig patroon konden optreden. Bij hen zal zeker zijn nagedachtenis in eere worden gehouden. De begrafenis had heden uit de Kathedraal onder veel belangstelling op de R.-K. begraaf plaats St Barbara aan den Schoterweg plaats. LEER LING EN - UITVOERING. Aan het slot van het verslag over de leer lingenuitvoering van Anny Bonarius staat „een uit zondering die ons Ik schreef: „een uitvoering die ons vreugde bracht". DE AEST1IETISCHE GROEI VAN- HAARLEM. De vereeniging „Haerlem", organiseert Vrij dag 29 April een lezing met lichtbeelden in het café-restaurant voorheen Gebr. Brink- mann aan de Groote Markt. Mevrouw J. M. SterckProot. spreekt over „De aesthetische groei van Haarlem". VRIJZ.-DEAI. JONGEREN-ORGANISATIE. Voor de afdeeling Haarlem van bovenge noemde organisatie zal Dinsdagavond 2i April in restaurant Lido aan het" Plein, de bekende Amsterdamsche oud-kinderrechter mr. G. T. J. de Jongh, spreken over „Ouder rechten en kinderrechten". WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.96. Berlijn 72.26. Parijs 5.38' .-. Brussel 30.32'b Zwitserland 41.30. New-York 1.79 11/16. 12 uur. Londen 8 96 Berlijn 72 26. Parijs 5.39 Brussel 30.29. Zwitserland 41.3G Kopenhagen 40. Stockholm 46 15. Oslo 45.05. New-York 1.79 5'8. °raae 6.26 Italië: a. Vrije lire 9.50 b. Reislire 8.55. c. L'rc bankpapier 3.20. Het inkomen van den Hertog van Windsor behoeft gij heusch niet te hebben, om toch als deze gekleed te gaan. Wij kleeden U net zoo onberispelijk, reeds vanaf 1.per week. Entegen contante prijzen. Let U maar op: Sportcostuums ln alle kleuren vanaf 19.75 Kamgarens in de nieuwste tinten v.a. 24.75 Jongens Plusfour Costuums vanaf 10.75 Gabardine Jassen vanaf f 22.50 Mantels vanaf f 19.75 Tweed Mantels en Jassen 24.50 Komt U eens passen? U slaagt zeker bij De Kleeding Verkoop Centrale SCHAGCHELSTRAAT 19 C - TELEF. 17273 naast Slager's Verfhandel. (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. EXAMEN OPTICIEN. Te Amsterdam Is na gehouden examen ten overstaan van den rijksgedelcgeerde en ver tegenwoordiger van den minister van onder wijs het diploma opticien a (vakonderwijs vqor opticiens) toegekend aan de heeren: J. Th. Erdtsieck te Haarlem; J. Haak, Beverwijk en G. Daams, Bloemendaal. ZONNESTRAAL-DAG. De „Zonnestraar-collecte, welke Zaterdag te Haarlem gehouden is, heeft opgebracht f 3446.08 Het vorig jaar bedroeg de opbrengst f 2609.58 Een belangrijke vooruitgang dus. KANTONRECHTER-PLAATSVERVANGER Bij Koninklijk besluit van 22 April 1938 is herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervan- ger in het kanton Haarlem: Mr. F. J Gerritsen PERSONALIA. Mej. P. den Baars, heeft haar benoe ming tot onderwijzeres aan school 41 u Haarlem niet aangenomen. LEZING VAN MEJ. JOH. WESTERMAN. Vrijdagmiddag 29 April zal de afd. Haar lem van de vrouwengroep in de „Liberale Staatspartij" mej. Joh. Westerman spreken over: „Mijn ervaringen als liberaal Kamer lid". De lezing heeft plaats in rest. Lido, Hout plein NED. NATUUR-HIST. VEREENIGING. Vogel-excursit. Zondagmorgen maakte afdeeling Haarlem van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging een wandeling onder leiding van dr. Deggeler waarbij speciaal aandacht aan de vogels werd geschonken. Om 9 uur kwam men bij een bij'Buitenhuizen Op een opgespoten ter rein tje werd een groot aantalbontbekple- viertjes waargenomen, later zag men ook de pleine plevier. Dr. Deggeler maakte opmerk zaam op den verschillenden roep van beide; van de eerste klinkt het als wuu-iet. wuu-iet, van de kleine plevier meer al prie-prie. Ook de gaspieper werd gezien een mannet je en een wijfje van de rietgors: een torenvalk stond hoog in de lucht te „bidden". Toen ging het in flinken pas terug in de richting van Spaarndam, waar aalscholvers wareneen paar meerkoeten en futen lieten zich bewonderen. Daarna kwam nog wel het aardigste: een groote menigte kemphaantjes en hennetjes in hun drukke beweeglijkheid. De grutto liet zich wel hooren doch niet zien. In de fortgracht waren waterhoentjes en meerkoet maai' ook een kuifeendje. En ten slotte zag men nog van dichtbij een reiger en een gele kwikstaart. Een ochtend, waarop heel wat aardigs to zien was. VOORBEREIDEND L. O. B. en W. stellen voor mej. M. A. Struyt, thans assistente bij de school voor voorberei dend L. O. no. 7 i Berkenstraat) te benoe men tot onderwijzeres. SLOTBAL DANSSCHOOL II. KWEKKEBOOM. De Dansschool H. Kwckkeboom hield Za terdagavond voor leerlingen en genoodigden het laatste bal van het seizoen in het gebouw van den H.K.B.. Tempeliersstraat. Te half negen opende de heer Kwekkeboom den avond met een kort woord ter verwel koming. Namens de leerlingen voerde de heer Kollerie het woord, die z'n gevoelens van dankbaarheid en erkentelijkheid uitsprak over het uitstekende dansonderwijs. dat zij allen op de Dansschool hadden genoten. Dat dit geen frase was. bleek ons. toen onder muzikale begeleiding van de band „The Mar- gians". die op verdienstelijke wijze de dans muziek verzorgde, het zeer druk bezochte bal werd ingezet. Reeds dadelijk viel ons het uitstekende dansen van alle leerlingen op. De elegante, correcte en beschaafde bewegingen der dansparen waren een lust voor het oog. In den loop van den avond werd door een groep leerlingen een fraaie dansdemonstratie gegeven van Tango, Swing, Rumba. Foxtrot en Engelsche Wals. Het. zeer geanimeerde bal. dat tot drie uur duurde, is voor de Dansschool Kwekkeboom een waardig slot van het seizoen geweest. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 26 APRIL 1938. Progr. I Hilversum I. Progr. n. Hilversum II. Progr. III: Keulen 8. Parijs Radio 10.20 Radio PT T. Nord 11.05 Parijs Radio 11.20 Ned. Brussel 12.20 London Regional 2.05 Keulen 3.20 Parijs Radio 4.20 London Regional 5.20 Keulen 6.20 Parijs Radio 7.35 Rome 8.20 Progr. IV: Ned. Brussel 8.— Diversen 8.20 Droitwich 9.35. London Regional 11.05 Droit- wich 12.05 London Regional 3.50. Droitwich 4.20. London Regional 7.—. Droitwich 8.20 Lon don Regional 10.— Droitwich 10.15 Danmarks Radio 11.20. Progr. V: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Hol- landsch programma. 1. VoorwaartsMarsch, Kees Pruis met orkest. '2. Regendroppen. Bob Schoite. 3 Amoureusc. Pierre Palla. 4. Dichter en Boer, Willy Derby o Jarig Jetje. Avro's Kinderkoor. 6. Zilvervloot, Apollo. 7. Populaire melodiën, Cor Steijn. 8. De Wilgen, N. v. d. Linden's kinderkoor. 9. Moeder heeft een rijbewijs, L. Davids. 10. In Volendam, Avro's kinderkoor. 11. Trüber Samtag. Apollo. 12. Juffrouw heb ik U. Boo Scholtc. 13 Vacantie kinderfeest. N. v. d. Linden's Kinderkoor. 14. Restanten, L. Davids. 15. Prfume of the post. Pierre Palla. 3.00—12.00 Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13