Haarlem's Dagblad Nog meer belastmgverhooging te Haarlem? Laat ons L)v/ l'9uur Overpeinzing. Britsche schilderijendieven maken groote buit. Parlementaire enquête gevraagd naar de zaak Oss Dat valt op WEEKBERICHT Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16822 Uil gave Lourena Coaler. Maatschappij voor Couran(-Uilga\euenAlgeni. Drukkerij ÏN'.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poslgirodiens» 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarue 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15051 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 1.2713 Adrnin. 10724, 14825. Soeudaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: I'. W. PEEHEBOOM lii\ KOÜKK'i l'EKKJSBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PKEREBOOM Maandag 25 April 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse uummers 6 cent per ex. Adverteatiën i 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. Regelabonncmentstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De Regeering geeft in overweging ook 20 opcenten op de Gemeentefondsbelasting te heffen. meer Eenige dagen geleden deelden wij mede, dat de Minister van Financiën gebruik gemaakt heeft van zijn bevoegdheid om de opcenten op de Personeele Belasting te Haarlem voor- loopig' te verhoogen van 185 tot 195. Nu is bij het gemeentebestuur van Haarlem een brief van Gedeputeerde Staten ingekomen, waarin overgebracht wordt een vraag' van de Regeering of Haar lem het niet noodig vindt de opcenten op de Gemeentefondsbelasting te ver hoogen van 55 op 75. Deze vraag staat in verband met de door Haarlem aan de Regeering gevraagde extra bijdragen uit het Werkloosheidssubsidiefonds en een extra Belastingbijdrage, tot dekking van het tekort op de begrooting voor 1938 tot een bedrag van f 1.067.000. Dit is een episode uit de onderhandelingen over het goedkeuren der begrooting. Ook bij de onderhandelingen over de begrooting voor 1937 werd door de Regeering meermalen ge sproken over de mogelijkheid van een belas ting verhooging, maar toen hebben B. en W. succes gehad met hun betoog, dat dit voor Haarlem zeer ongewenscht zou zijn Zal het gemeentebestuur ook nu bij de on derhandelingen hetzelfde succes hebben? Men weet uit onze vroegere mededeeling, dat het college van B. en "W. alsnog zal trachten de Regeering te overtuigen van het feit, dat verhooging van de opcenten op de Personeele Belasting voor Haarlem niet gewenscht is. Bij die onderhandelingen zullen natuurlijk ook de opcenten op de Gemeentefondsbelasting ter sprake komen. Een verhooging van 10 opcenten op Perso neel beteekent op papier een hoogere ont vangst van f 52.650. Dit komt neer op een ver hooging van de Personeele Belasting van on geveer 3 1/2 pCt. Indien de opcenten op de Gemeentefondsbelasting met 20 verhoogd zou den worden, zou dit voor Haarlem nog veel ingrijpender zijn. 55 opcenten op de Gemeentefondsbelasting brengen te Haarlem ongeveer f 700.00-0. 20 op centen geven op papier dus een hoogere ont vangst van ongeveer f 255.000. Als dus aan dit verlangen van de Regeering ten volle zou moeten worden toegegeven, zou het beteekenen, dat de Haarlemmers aan ge meentelijke belasting ongeveer f305.000 meer zouden moeten opbrengen. Bovendien weet men dat de Regeering aan het parlement* heeft voorgesteld, ter dekking van de hooge defensie-uitgaven, ten bate van 's rijks kas 10 extra opcenten op de Inkom stenbelasting te heffen, terwijl ook het tarief van de opcenten op de dividend- en tantième belasting van 10.05 tot 12.05 zal worden ver hoogd. De Tweede Kamer heeft die verhooging al goedgekeurd, eerstdaags komt zij in de Eerste Kamer, maar die zal ook wel geen be zwaren maken. Bij het berekenen van de aan slagen voor het belastingjaar 1938-1939 wordt met die verhooging dan ook al rekening ge houden, De verhooging van de opcenten op de Rijks inkomstenbelasting met 10 geldt natuurlijk voor het geheele land. Maar juist die ver hooging maakt het voor Haarlem nu dubbel moeilijk om de opcenten op de Gemeente fondsbelasting te gaan verhoogen. Door de progressie die er bij de Rijksinkom stenbelasting Gemeentefondsbelasting) be staat, is het moeilijk te berekenen met hoeveel procent een aanslag in die belasting zal stij gen in het geval Haarlem de opcenten van 55 op 75 zou moeten brengen. In het algemeen is evenwel aan te nemen dat die stijging onge veer 8 pCt. zal bedragen. In den hierboven bedoelden brief van Ged. Staten is door de Regeering. zooals wij reeds schreven, alléén aan Haarlem in overweging gegeven de opcenten van 55 op 75 te brengen. Een eisch is niet gesteld. De bewoordingen zijn zelfs niet klemmender gesteld dan bij de on derhandelingen over de begrooting voor 1937. Maar wij hebben wel den indruk gekregen, dat men In het college van B. en W. overtuigd is van de noodzakelijkheid om de Regeering met veel klem te overtuigen van den feitelij- CANDIDAAT VOOR HET IERSCHE PRESI DENTSCHAP. Op 31 Mei worden in de repu bliek Eire (Ierland) de verkiezingen voor het presidentschap gehouden. De beide groote politieke partijen, die van Dc Valera en Cos- gravc. hebben den 78-jarigcn dichter en' histo ricus prof. Douglas Hyde, candidaat gesteld. Prof. Hy.de, die Protestant is, heeft de candida- luur aanvaard. ken toestand dat zoo'n verhooging voor Haar lem noodlottig zou worden. Anders zou het wel eens kunnen zijn, dat de gemeente over eenige maanden weer onaangenaam verrast zou worden, nu met een besluit van den Mi nister van Financiën in de Staatscourant om de opcenten op de Gemeentefondsbelasting voor Haarlem voorloopig te verhoogen van 55 op 75. De Minister kan zoo'n besluit nemen „indien bij den aanvang van de derde maand van een belastingjaar de begrooting nog niet is goedgekeurd". De derde maand van het belastingjaar voor de Gemeentefondsbelasting wil zeggen Juli. een weinig mogen idealiseeren door U een costuum aan te meten dat kleine afwijkingen verbergt en het zal iedereen opvallen hoe goed U gekleed gaat. N.V. GERARD A. v. d. STEUR s KLEEDERMAKERIJ KRUISSTRAAT 7 TELEF. 10730 (Adv. Ingez. Med.) Op dit oud en koud planeetje, Dat de Aarde wordt genaamd, En waarvoor men soms een beetje Zich in nuchter denken schaamt Op dit zonderling planeetje Wordt wel heel veel uitgespookt, Menschelijke dingen, weet je. Even vreemd als onbekookt. Kijk naar Noorden en naar Zuiden, Oost of West, 't is altijd prijs. Steeds moet de verzuchting luiden: Wanneer wordt de mensch ooit wijs. Ieder koestert de illusie Van een partje aardsch geluk, Steevast maken nijd en ruzie Alle kans daarop weer stuk. Als de eene mensch den ander Maar in broederschap verdroeg. Kwam het prachtig voor elkander, Want voor allen is genoeg. Met wat geven en wat nemen En een onderling verstaan, Was het gauw met de problemen Van ons tranendal gedaan. Onverpoosd zijn allen echter Slechts op eigen voordeel uit, Dat maakt het voor allen slechter In 't verdeelen van de buit. Noode moet men dat aanvaarden, Met de schrale troost gepaaid. Dat de oude koude Aarde, Toch nog onverdroten draait. De stichtingsdag van Rome wordt in Italië als „feest van den arbeid" gevierd. Dit jaar gaf Mussolini te Rome het sein tot den aanleg van een nieuwen straatwegde Via Imperiale. Ernslijf ongeluk op de Heem- steeclsche Dreef. Motorrijder botst met groote snelheid tegen auto. HEEMSTEDE Maandag. Gisteravond omstreeks 6 uur reed op de Heemsteedsche Dreef een auto, bestuurd door B. P. wonende te Heemstede met een mati gen gang uit de richting Blauwe Brug. Even voor de Zandvaartbrug wilde de be stuurder links uitwijken om de Joh. Ver- hulstlaan in te rijden. Eveneens uit de rich ting Haarlem kwam een motorrijwiel, be stuurd door J. J. ook wonende te Heemstede. Deze reed vermoedelijk met vrij groote snel heid. J. heeft blijkbaar niet, of te laat gezien dat de bestuurder van de auto van richting wilde veranderen, waardoor het «hotor rij wiel tegen de linkerzijde van de auto opvloog. De schok was zóó hevig, dat J, over de motorkap van de auto heenvloog en met ernstige vleeschwonden aan handen en beenen op den weg terecht kwam. Dr. L, uit Den Haag. die juist passeerde verleende de eerste hulp, daarbij geassisteerd door leden der E.H.B.O. die. daar zij op het politiebureau gestationneerd waren, spoedig aanwezig waren. Op advies van Dr. L. is het slachtoffer per luxe auto naar een zieken huis te Haarlem vervoerd, en na verder ver bonden te zijn. kon hij naar zijn woning aan het Wilhèlminaplëin overgebracht worden. Het motorrijwiel werd aan de voorzijde geheel ingedrukt, en moest weggesleept wor den. de auto werd licht beschadigd. De bestuurder van de aTito bekwam geen letsel. De politie maakte van een en ander proces verbaal op. Weer seen Bolleii-Zoiulas. Drukte was minder dan met Pasehen. Ofschoon de bollenvelden nog zeker een bezoek waard ziin is de drukte Zondag matig geweest en minder dan met Paschen. Het aantal fietsers was iets grooter, auto's, en autobussen waren in minder grooten ge tale naar de bollenstreek getrokken. Opmerkelijk waren verder de vele wande laars van de wandelsportvereenigingen. Onze Hillegomsche correspondent meldt nog dat de noiit.ie het verkeer good in de hand had en dat ook de leden van E. T-I R. O. geer enkele maal hulp behoefden te verlcenen. Ook de trams 'vervoerden niet bijzonder veel passagiers. Vijf werken van oude meesters ontvreemd. O.a. Rembrandt's „Saskia voor den spiegel". Uit Londen, 23 April: In den afgeloopen nacht hebben ongenoode gasten een brutaal bezoek gebracht aan het bij Canterbury ge legen Chilham Castle, het verblijf van Sir. Ed mund Davis. Zij hebben vijf schilderijen van oude mees ters medegenomen. Het zijn „Saskia voor den spiegel" van Rembrandt, „Man met hond" van Van Dijck, twee stukken van Gains borough, resp. voorstellende Lady Clarges en mr. Pitt, een stuk van Rey nolds, voorstellende den graaf van Suffolk. Het doek van Rembrandt vertegenwoordigt een waarde van 50.000 p. st. De waarde van de geheele buit wordt op 100.000 p. st. geschat. De schilderijen zijn uit de lijsten gesneden en naar men geconstateerd heeft, moet dat door deskundige schilderijendieven zijn ge beurd. Van het huisraad werd niets geschon den. Des morgens vroeg werd de diefstal ont dekt. Anti-Sovjetzender spoort aan tot opstand. HELSINGFORS. 25 April (Reuter.) - Het geheime anti-Sovjet radiostation blijft, volgens Finsche bladen, zijn uitzendingen voortzetten. „In weerwil van de Ogpoe en van Jesjof 'den volkscommissaris van binnen- landsche zaken) zetten wij onze uitzendin gen van Russisch gebied uit voort", aldus de geneimzinnige stem. De uitzendingen beginnen reeds des mor gens om 5 uur. op een korte golf van 32.5 Meter. De omroeper zegt: „De Russische be vrijders spreken weer. Roode soldaten, ver drijft ce tirannen bij de l Mei-parade. Doodt Stalin en Jesjof, Richt je geweren op de tri- bune waar tie vijanden der Sovjetunie. Sta lin. Worosjilof en Jesjof zich bevinden' Daarna dringt een vrouwelijke omroeper bi. de boeren er op aan. tegen het Kremlinbe- wind in opstand te komen. Verzoek ingediend door Mr. Wendelaar Zeldzaam geval in onze staatkundige geschiedenis 's-GRAVENHAGE, 25 April. Naar wij vernemen heeft het Tweede- Kamerlid mr. W. C. Wendelaar heden ochtend op de griffie van de Tweede Kamer het verzoek ingediend tot het houden van'een parlementaire enquête naar de gebeurtenissen, ivelke zich ten aanzien van de brigade der Koninklijke Marechaussee in Oss en de maatrege len van minister Goseling hebben voor gedaan. Mr. Wendelaar had zich in de Tweede Kamer, na de interpellatie van den heer Drop bevredigd verklaard door het antwoord van minister Goseling. Naar ons ter oore kwam hebben de publicaties, welke daarna in de pers zijn verschenen, bij den heer Wendelaar den indruk gewekt, dat de zaak met de rede vaii den heer Goseling niet uit kan zijn. Ten einde klaarheid in de stituatie te brengen heeft de heer Wendelaar gemeend, de eenige mogelijkheid welke voor de Tweede Kamer thans nog openstaat om de zaak verder te onderzoeken, te moeten aangrijpen. Het voorstel-Wendelaar zal nu in de afdee- lingen moeten worden onderzocht, waarna er een voorloopig verslag over uitgebracht zal worden. Nadat de voorsteller dan een memorie van antwoord heeft geschreven volgt er een mondelinge beraadslaging en ten slotte neemt de Kamer een besluit. Vermelding verdient nog, dat het houden van een parlementaire enquête in onze staat kundige geschiedenis uiterst zelden is voor gekomen. De laatste maal, dat de Tweede Ka mer besloot een dergelijk onderzoek te doen plaatshebben, was in 1886 en betrof arbeids toestanden op fabrieken en werkplaatsen. Latei- zijn er nog wel voorstellen voor een enquête geweest, doch deze zijn niet. a.anvaard. Groote slag wordt in Zuid- Sjantoeng verwacht. Japanners willen het offensief in China hervatten. Het A.N.P. verneemt uit Hankau 24 April: De laatste dagen is fel gestreden in Zuid Sjantoeng, aldus meldt het Chineesche tele- graafagentschap, dat hieraan toevoegt: waar nemers gelooven, dat deze gevechten de in leiding vormen voor een tweeden grooten slag in Zuid Sjantoeng. Volgens betrouwbare inlichtingen zouden de Japansche versterkingen, die naar Sjantoeng zijn gezonden, niet grooter zijn dan 50.000 man. De Chineezen hebben Tsjoetsjen, ten Zuid- Westen van Linji herovererd. Volgens te Honkong ontvangen berichten, aldus meldt het Chineesche telegraafagent- schap verder, heeft het Japansche kabinet op aanbeveling van generaal Soegijama na diens terugkeer van zijn inspectietocht besloten tot een spoedige hervatting van het militaire of fensief in China. Dertigduizend man Japan sche troepen zijn naar Sjantoeng gedirigeerd. Japansche vliegtuigen in actie. Uit Kanton 24 April: Achttien Japansche vliegtuigen hebben gisteren een aanval op Kanton gedaan. Vier bommen vielen op een school, zonder dat slachtoffers gemaakt wer den. Bij verscheidene luchtovervallen op twee eilandjes buiten Tsjoengsjan zijn de laatste dagen verscheidene honderden burgers ge dood. Daladier streeft naar totaal en definitief herstel van Frankrijk. Ministerraad legt vandaag de laatste hand aan economisch en financiëel plan. De eerste minister Daladier heeft aan de Fransche pers het volgende verklaard: Ik heb thans de bestudeering voltooid van het plan tot economische vernieuwing en financieel herstel, dat het welzijn van ons land moet verzekeren. De ministerraad, die Maandag bijeenkomt, zal er de laatste hand aan leggen. De grondgedachte van het plan is de produc tie en het goederenverkeer te doen toenemen, waartoe het rythme en de doeltreffendheid van den Franschen arbeid moet worden aan gewakkerd. Ik wil hieraan toevoegen, dat on danks valsche geruchten en mededeelingen welke te Parijs en in het buitenland zijn ver spreid. de regeering met denzelfden wil is be zield en dezelfde denkbeelden huldigt. Nooit is eenig meeningsverschil tusschen de minis ters ontstaan. De regeering is eenstemmig over de monetaire politiek en eenstemmig in de betuiging van haar trouw aan het drievou dig accoord. Is het veel gevraagd ons kalm en rustig te laten werken? De regeering heeft een massale meerderheid van stemmen In het parlement verworven. Zij bezit het vertrou wen van het land. Door haar daden wil zij zich dit vertrouwen waard toorièn. Zij wil een regeering zijn van het totalp en definitieve herstel zooals het land dit wil. Zij zal het ver wezenlijken door een betrouwbare samen werking van alle Fransche krachten. Het woord is aan Honore de Balzac.- Het is de melodie en niet de harmonie die zegevierend door de eeuwen gaat. Veldmaarschalk Von Blomborg in Ned.-Iudië. Met dc „Huygens" tc Belawan aangekomen. VELDMAARSCHALK VON BLOMBERG, de vroegere Duitsche minister van oorlog. MEDAN, 25 April. (Aneta-A.N.P.) Aan boord van het motorschip „Huygens" van de maatschappij Nederland, kwam heden veld maarschalk Von Blomberg, oud-minister van oorlog van Duitschland, op doorreis naar Java te Belawan aan. Hij was vergezeld van zijn jeugdige echtgenoote. Veldmaarschalk Von Blomberg is In Genua aan boord gegaan. Hij vertelde aan een verslaggever van een der Deli-bladen, dat hij thans op de huwelijks reis is, en voornemens is, na een kort bezoek aan Java, wederom aan boord van de „Huygens" naar Europa terug te keeren. Gandhi voorspelt zijn dood. De Mahatma zegt nog een jaar tc leven tc hebben. BOMBAY 25 April (Reuter), In een hier gepubliceerd artikel voorspelt Gandhi zijn eigen dood. ..Mijn dagen zijn geteld", .schrijft hij. „Ik zal niet lang meer leven, misschien een jaar of iets langer". Hij voegt eraan toe. dat hij vóór zijn dood de bevrijding wil be werkstelligen van de politieke gevangenen in Bengalen. Behang van Bakker valt op in den gunstigen zin van het woord. Hei is mooi en voor naam, rustig en modern, ge zellig en aangenaam. Toch.... en dat is het mooie, zijn onze prijzen zéér laag. Lager dan- bij ieder ander H.M.Bakker^Gen.Cronjésfr.lSS^el.HóSZ /Adv. ingez. Med./ COöP. VOORUITGANG U.A., HAARLEM. ROOMBOTER, per pond 75 ets. WITTE SUIKER, per pond 22 ets. BAK- en BRAADVET, per pond 34 ets. PLANTENVET, per pond 34 els. DADELS MET PIT. per pond 9 ets. MET DIVIDENDBONS. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGTNA'S. In Engeland zijn enkele uiterst kostbare schilderijen gestolen. 1 Mr. Wendelaar vraagt een parlementaire enquête naar dc Osschc kwestie. 1 Een Amerikaansche regeringscommissie heeft ons land bezocht om een onderzoek in te stellen naar de keuring van nar- cissenbollen. 3 Te Oss hebben zich Zaterdagmiddag col- portage-rclletjes voorgedaan. 3 De Sudeten Duitschcrs verlangen zelfbe stuur. 4 Vijfentwintig Russische geestelijken zijn van spionnagc beschuldigd. 4 Dc Nedcrlandsche hockeyers winnen met 51 van Frankrijk. 1 S. Scheffer vestigt een nieuw Nederlandsch record rugslag. 7 ARTIKELEN, ENZ. H. D. Vertelling: Het oude huis. 2 v. H.: Een onvergetelijke avond in het Amsterdamsch Concertgebouw. 3 iijzondere correspondentie uit Brussel: Politieke onrust dreigt weer in België 4 T. B. Schuil over ..Blauwe Wolken" 9 B. Schuil over Pygmalion door Toonccl- verceniging „Dc Schakel". 9 lï. K.: De A. V. O.-film jjj De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op ij

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1