Ruwe en Roode Handen door koude, door schoonmaak of ander werk, De bioscoop statistiek. MAANDAG 25 APRIL' 1958 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Kathedrale Parochie aan de Leidschevaarl. Het veertigjarig bestaan. Van 1 tot 8 Mei zal de viering plaats hebben van het 40-jarig bestaan van de Kathedraal aan de Leidsche Vaart. Ter gelegenheid van dit feit heeft zich een comité gevormd, dat een klokkenfonds sticht te en dank zij de milde bijdragen van paro chianen en geestelijken in het bisdom, kan het comité aan den Plebaan twee luidklokken cn een uurwerk in den noorder toren aan bieden. Van de kerkelijke plechtigheiden in deze week vermelden wij: Zondag 1 Mei: Opening van de Meimaand. Des morgens 9 uur plechtige Hoogmis. Des namiddags 2 uur opening der Parochie- tentoonstelling in het clubhuis. Des namiddags 4.30 uur: Pontificale wij ding van de klokken en uurwerk voor het Pa rochie-altaar dpor den Bisschop van Haarlem. Maandag 2 Mei- Des morgens 10.30 uur Pon tificale Kapittelmis door den Vicaris met Bis. schoppelijke assistentie. Dinsdagavond 3 Mei. 8 uur, eerste Triduum- avond. Plechtig Meimaandlof door een oud kapelaan van de parochie, met predikatie van oud-kapelaan, pastoor L. Willenborg. Woensdag 4 Mei: Jeugddag. Feestelijkheden voor de jeugd op het Kathedraalplein. Des avonds 8 uur conferentie over de Ka thedraal. ook voor niet-Katholieken. Donderdag 5 Mei des morgens kerkelijke plechtigheden. Des avonds 8 uur conferentie over de Ka thedraal. ook voor niet-Katholieken. Zaterdag 7 Mei kerkelijke plechtigheden tot zegen van het priesterwerk in de parochie. Zondag 8 Mei: Sluiting van deze feestweek. Des morgens 9 uur plechtige Pontificale Hoogmis. Des avond 7 30 uur derde Triduumavond. Lof en toewijding van de parochie. Predikatie van den oud-kapelaan pastoor W. Bosch. ROND VAN GEMENGDE EN MANNEN- KWARTETTEN Bovengenoemde Bond geeft het 6e Bonds- concert op Woensdag 27 April a.s. in de Con certzaal van „De Leeuwerik". Ka-uisstraat. Aan dit concert wordt medewerking verleend door de koren „Onderling Kunstgenot" (Nieuw Vennept, „Haarlem". Amicitia Santpoort „Hacrlem" Solo-kwartet ..Euphonia". Sant poort 's Dubb. gem. Kwartet. Solokwartet „Or pheus". „Inter Nos". „J. S. Bach". „Bel Canto" en ..Euterpe" Kon. T.irdcrtafel ..Zang Vriendschap", ï.cdenconecrt op 29 April. De Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" geeft Vrijdag 29 April as een ledenconcert in het Gem. Concertgebouw met medewerking van Het. Vocaal Kwartet: To van der Sluvs. sopraan: Annie Woud. alt: Henk Viskil, te nor en Laurens Bogtman, bariton. De begeleiding zal zijn toevertrouwd aan Emmy van Eden en Catharina Hessels. Er worden werken uitgevoerd van Bernard Zweers. Julius Röntgen, Fred. J. Roeske, Frits Schuurman. Brahms en Henk Badings. h. a. c. o. b. a. v. o. Tentoonstelling werkstukken Bakkers- Vakondcrwïjs. Wij ontvingen het programma van de H. A. C. O. B. A. V. O., de door het Haarlemsch Co mité voor Bakkersvakonderwijs. uitgaande van de gezamenlijke patroons- en gezellenorgani- saties georganiseerde tentoonstelling van werk stukken, vervaardigd door leerlingen van den brood-, luxebrood- en banketcursu.s. Die tentoonstelling wordt gehouden op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 26. 27 en 28 April as. in café-restaurant Brinkmann, Gr. Markt en er zijn vrije vakwedstrijden aan ver bonden. De expositie zal Dinsdagmiddag te half drie officieel worden geopend door den heer Herm. C. Kloet, secretaris van den Ned. Bakkersbond en eere-voorzitter van de Haariemsche Bak- kerspatroonsvereeniging. Verschillende medailles en prijzen zijn voor de wedstrijden beschikbaar gesteld. MARINE BEZIT WEER EEN ZEILJACHT. De marine, die langen tijd geen zeiljacht heeft gehad, is nu weer in het bezit van zulk een jacht. Zaterdagmiddag heeft de doop plechtigheid plaats gehad en binnenkort zul len de adelborsten van de tweede afdeeling zeedienst, onder commando van overste J. H Coolhaas, de maidentrip mee maken. Het nieuwe jacht heet „Uranïa". AGENDA Heden: MAANDAG 25 APRIL Gemeentelijk Concertgebouw: „De ooievaar geeft een rondje", door het Amsterdamsch Tooncelgczelschap. 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Ilals Theater: ..Honderd mannen en een meisje", voor de derde week geprolongeerd 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Dc danseres van San Dicgo", 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ..De stervende zwaan". 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Een stad op stelten", geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „In de schaduw der mis daad" en „De Regenmakers". Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Piano-recital door Henriet, te Bosnians, voor den Kunstkring Heemstede 8.15 uur. Zand voort: Vergadering van den ge meenteraad. 7.30 uur. DINSDAG 20 APRIL Gemeentelijk Concertgebouw: ,JDe ooievaar geeft een rondje", door het Amsterdamsch Tooneelgezelschap. 8.15 uur. Gebouw „Odéon". Jansstraat 50: 31ste leer lingen-uitvoering Haarlem's Muziek-Tnstituut. Palace Filmac: 11-5 uur- Dnorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen middags en des avonds. moet men vooral 's avonds inwrijven met Purol, dan zijn ze reeds den volgenden morgen weer gaaf en zacht. Purol In doozen van 30, 60 en 90 cent. Bij Apoth. en Drogisten. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Noorde lijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt. weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 772.0 rn.M. te Valentia. Laagste 751.5 rn.M. te Lsafjord. In de luchtdrukverdeeling komt weinig ver andering. De luchtdruk blijft bij voortduring hoog in het Westen op den Oceaan en de de pressie. die langs den Noordrand trekt blijft hoog in het Noorden. Boven Finland en Zuid- Zweden is de luchtdruk hoog en boven Polen en Centraai-Europa ligt stationnair een vlakke depressie. Over liet geheele waarnemingsgebied blijft het koud en in Duitschland zijn de och- tendtemperaturen zeer laag. In het Noord westen is het sinds gisteren kouder geworden, doch de stations in het Noorden van IJsland meldden hedenmorgen weer hoogere tempera turen. In de Baltische staten is het zachter dan gisteren. In de Alpen heerschen nog zeer lage temperaturen en zoowel Saentis als Jungfrau- joch melden sneeuw met mist en respectieve lijk min negen en min zeventien graden, bij matigen Noordwestelijken wind. De neerslag bleef, behoudens plaatselijke uitzonderingen, gering. In Centraai-Europa meldt München 7 rn.M. en op de Saentis viel in den nacht 11 rn.M. neerslag. Het is te verwachten, dat het weer in onze omgeving het bewolkte karakter zal blijven behouden, met zwakken wind uit Noordelijke richtingen en mogelijk korte opklaringen. BAROMETERSTAND Vorige stand 760 rn.M Stand van heden 761 rn.M. Stilstand. Opgave van: STIENS. Opticien Gierstraat 27 Tel. no. 16764 HOOG WATER TE ZANDVOORT Dinsdag v.m. uur; n.m. 12.18 uur. Strand berijdbaar van 5.00—10.15 uur ihf telefoonnummers Politie: 11850 Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141. Vrouw «loor auto omvergereden en gedood. Zaterdagmiddag te omstreeks half een is de 50-jarige mejuffrouw W. Mathijsse. die be zig was de stoep voor haar woning aan de Rijkesluisstraat te Oirschot te dweilen, door een auto gegrepen en vrijwel op slag gedood. Op genoemd tijdstip reed een taxi bestuurd door zekere P. S. uit Eindhoven, komende uit Oirschot. in snelle vaart in de richting Eind hoven. In de taxi bevond zich een passagier, die. wanneer de autobus zou zijn ingehaald, daarin zou overstappen. Toen de taxi ter hoogte van de stoelenfabriek van de firma Tuerlinx en Meyers was gekomen, is de chauffeur vermoedelijk het stuur kwijt ge raakt. De wagen botste met de rechter bum per tegen het huis van mejuffrouw Mathijsse en sleurde daarbij de vrouw, die voor het huis aan het werk was. vijf meter mede. Zij werd zeer ernstig gewond en was vrijwel op slag dood. De auto kwam tien meter verder, te gen een boom. tot staan. Het Haarlemsclie Havenplan. Aankoop van gronden. De onderhandelingen met eigenaren van gronden gelegen in dat gedeelte van den Waarderpolder. hetwelk bestemd is voor de gedeeltelijke uitvoering van het havenplan. worden door het gemeentebestuur nog steeds voortgezet. Het resultaat daarvan is. dat thans wederom eenige eigenaren bereid zijn gevon den hun in eigendom toebehoorende percee- len aldaar tegen een redelijken prijs aan de gemeente in eigendom af te staan. De kadastrale perceelen gemeente Haarlem II sectie N nrs. 134 en 125. groot onderschei denlijk 1.59.80 H A. en 1.52.00 H.A.. kan de ge meente in eigendom verkrijgen tegen betaling van f 15.590.— in totaal, terwijl de gemeente de kadastrale perceelen gemeente Haarlem II sectie N nrs. 122. 228 en 229. ter gezamenlijke oppervlakte van 3.73.80 H.A.. tegen den prijs van f20.000.— kan aankoopen. B. en W. stellen den raad voor tot aankoop van genoemde perceelen te besluiten. CONGRES INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING- De zesde algemeene vergadering van het Instituut voor arbeidersontwikkeling is Za terdag in het gebouw van de A.M.V.J. te Amsterdam geopend door den voorzitter, dr. I-I. Brugmans. die in zijn rede o.a. zeide, dat wie de democratie wil handhaven, haar dient te vernieuwen, te verbroeden tot een mach tige heerschappij van het volk over zichzelf, in al zijn geledingen. De groei van ons scholenwerk. zeide spre ker, is zeer belemmerd door de verfoeilijke economische noodtoestanden. Een grootsehe scholenveldtocht voor den a.s. cursus is noodzakelijk onder het motto: „Meer en betere scholen". Vervolgens werden de jaarverslagen en de congresvoorstellen behandeld. Alle jaarver slagen werden goedgekeurd. In de avondzitting hield de voorzitter, dr. II Brugmans een rede over het onderwerp: „De toekomst van de arbeidersontwikkeling". In deze toespraak, waarin dr, Brugmans de moeilijkheden van dit werk uitvoerig na ging. stelde hij tenslotte de vraag of het niet de taak van de regpering ts zich op het voet spoor van Amerika. Zweden en België met dit vraagstuk bezig te houden. Spr. beantwoordde deze vraag bevestigend an maakte er bezwaar tegen, dat in Neder- 'apr' de nroblemPP dar irhpirlorcrmtwIV'VoUpr die nift slechts voor de arbeiders, maar voor het geheele volk van belang zijn. zelfs nog niet worden bestudeerd Aan dezen onhoudbaren toestand, aldus dr. Brugmans conclusie, behoort een einde te komen. Vele gegevens over bezoek, aantal voorstellingen enz. De statistiek van het bioscoopwezen in Ne derland, samengesteld door het Centraal Bu reau voor de Statistiek in samenwerking met den Nederlandschen Bioscoopbond, doet ons een Inzicht verkrijgen omtrent de groote be- teekenis van dit bedrijf. Men krijgt een mo ment-opname van den toestand op 1 Januari 1937 der z.g. permanente bioscopen in ons land, zoodat in dit cijfermateriaal geen aan dacht is besteed aan de reisbioscopen en aan bioscoopvoorstellingen, welke in besloten kring worden gegeven, of bij bijzondere gelegen heden worden gehouden. Dc op 1 Januari 1937 in ons land bestaande 333 bioscopen hadden de beschikking over 174.000 zitplaatsen. De verspreiding over onze provinciën was uit den aard der zaak zeer on gelijk en hield nauw verband met de bevol kingsdichtheid. Zoo kan het dan ook niet ver wonderen, dat de provinciën Noord- en Zuid- Holland het grootste aantal bioscopen hebben. Laatstgenoemde provincie spant de kroon met 82, waarop Noord-Holland volgt met 75. Deze twee provinciën hebben tezamen dus bijna de helft van het totaal aantal in Nederland be staande bioscopen. Het verschil tusschen deze provinciën en de andere is wel buitengewoon groot. Noord-Brabant heeft 37, Limburg 36 en Gelderland 30 bioscopen. Naast de provinciale- is de gemeentelijke indeeling ook van belang. De zeven gemeen ten met meer dan 100.000 inwoners hebben tezamen 9S bioscopen. Amsterdam staat In deze ranglijst op de bovenste plaats. Het aan tal bioscopen in onze hoofdstad bedroeg op l Januari 1937 niet minder dan 36. daarop volg den 's Gravenhage met 22 en Rotterdam met 18 bioscopen. Geen enkele andere gemeente in ons land komt boven het aantal van 10 uit. In Utrecht zijn 7 in Haarlem 5 en in Groningen en Eindhoven elk 4 bioscopen. Berekent men het aantal inwoners per bioscoop, dan lijkt dat voor de reeds ge noemde zeven groote gemeeuten gemiddeld één bioscoop per 25.000 inwoners te vinden is. Van groot belang zijn de vergelijkende cijfers uit andere landen. Zoo blijkt, dat Zweden 1 bioscoop heeft per 5.200- en Amerika 1 bios- G ou vemen r-G ener aal van Australië in ons land. Buitengewoon tevreden over de reis met de K. L. M. Met het Indië-vliegtuig Pelikaan der K.L.M. dat Zondagmiddag te ruim half vier. bestuurd door gezagvoerder van Balkom, op Schiphol is aangekomen zijn in ons land gearriveerd de gouverneur-generaal van Australië en zijn echtgenoote, lord en lady Gowrie, die na hun bezoek aan Nederlandsch-Indië als gasten van de K.N.I.L.M. gedurende 24 uur in ons land zullen verblijven. Ter eere van den Australischen onderko ning wapperde op het terras van Schiphol de Australische vlag. Nadat de Pelikaan was geland. Was Lord Gowrie de eerste passagier die het toestel ver liet. onmiddellijk gevolgd door Lady Gowrie. wie mevrouw Steenbeek een ruiker kleurige Hollandsche tulpen aanbood. Na de begroeting op het platform begaf het gezelschap zich met de hooge gasten terstond naar de bovenzaal van het restaurant. Daar gebruikte men de thee en vond Lord Gowrie gelegenheid, de persvertegenwoordigers even te woord te staan. Met groote welwillendheid verklaarde hij. weinig te vertellen te hebben, en op vragen van economischen en politieken aard niet te kunnen ingaan. Wel wilde hij zeggen dat hij enthousiast was over zijn reis door Neder landsch-Indië en de gastvrije ontvangst die zijn vrouw en hem daar was te beurt gevallen Het land was prachtig en wat de Nederlanders daar aan kolonisatiearbeid en op administra tief gebied gepresteerd hadden, had zijn groo te bewondering gewekt. De handelsbetrekkingen tusschen Australië en Nederlandsch-Indië bevonden zich in een stadium van groei en daar het hier twee dicht bij elkaar gelegen, in hartelijke vriendschap samenlevende staten betrof, meende Lord Gowrie. dat er alle reden was om aan te ne men dat deze betrekkingen zich in de toe komst nog belangrijk zouden kunnen uitbrei den aangezien de beide landen elkaar toch ook noodig hadden. Vol bewondering was Lord Gowrie voor de beide Nederlandsche luchtvaartmaatschap pijen, waarmee hij op deze reis kennis had gemaakt, de K. N. I. L. M. waarmee hij in Nederlandsch-Indië verschillende steden had bezocht en de K. L. M„ waarmee hij de schit terende reis van Batavia naar Amsterdam heeft gemaakt. De vliegtuigen, het vliegen zelf en de afgelegde route, alsmede de uit muntende service aan boord en de prachtige organisatie op den grond waren oorzaak, dat deze reis voor zijn vrouw en hem een der mooiste ervaringen van hun leven was gewor den. Hedenmiddag te half drie zouden Lord en Lady Gowrie met het voor Londen bestemde K, L. M -vliegtuig naar Engeland vertrekken, waar het bejaarde echtpaar van een verlof van verscheidene maanden gaat genieten. Hoe weinig de reis hun echter had vermoeid bleek wel. toen zij na de thee te hebben ge noten inplaats van naar het Carlton hotel waar zij hun intrek hebben genomen, te ver trekken, dankbaar gebruik maakten van het aanbod, eerst van Schiphol uit per auto een tocht door de bloeiende bollenvelden achter de duinstreek te maken. Zondagavond heeft de raad van bestuur van de K. N. I. L. M. Lord en Lady Gowrie in het Carlton-hotel een diner aangeboden. Autobus fejren trein opgereden. 7es (louden en acht ecwonden on spoorwee- overgane in Frankrijk. PARIJS. 25 April. Om half drie vannacht is tusschen de stations Novantmeon en Liniers ^-nitor- (dent Mainp-et-Loii-e) op de U1n Parijs Saumur een autobus op een overgang tegen een trein opgereden Bh dit ongeluk 'vorden zes personen gedood en acht gewond De autobus werd geheel vernield Het onge- Luk is toe te schrijven aan onoplettendheid van den baanwachter. coop per 5.500 inwoners. Het inwoneraantal per bioscoop in België bedraagt 8000, in Enge land circa 11.000, in Duitschland 12.200, in Frankrijk 13.500. in Italië bijna 19.000, in Po len 47.000, in Litauen 55.000 en en in Roeme nië 67.000. Een dergelijke statistiek zou niet aan haar doel beantwoorden, indien zij geen gegevens zou bevatten omtrent het z.g." sterftecijfer. Ook in de bekende middenstands-bedrijfstellingen is dit gegeven vrijwel altijd te vinden en leidt dan dikwijls tot het trekken van meer dan eens een weinig voorbarige conclusies. Bij de bioscopen in ons land bleek 5 procent te da teeren van het jaar 1910 of van een vroegeren datum, 17 procent van tusschen de jaren 1911 en 1915, 13 procent van 19161920, 12 procent van 19211925, 18 procent van 1926—1930. en 22 procent van 19311935. Een 16-tal bios copen, of 5 procent, dateert van 1936, terwijl van 27 bioscopen, of 8 pet. de stichtingsdatum niet bekend is. Uit deze cijfers volgt in ieder geval, dat de jaren 19311935 zeer belangrijk zijn. Hoe is het voorts gesteld met het bioscoop bezoek? De statistiek daaromtrent beperkt zich tot de zeven groote gemeenten en zal later voor de andere gemeenten worden aange vuld. In vijf gementen bedroeg het aantal verkochte toegangsbewijzen in 1936 meer dan één millioen. Amsterdam neemt met5 9.135.312 de eerste plaats in. Daarop volgen Rotterdam met 5.507.557, 's Gravenhage met 5.125.018, Utrecht met 1.230.446 en Haarlem met 1.156.150 Dan volgen Groningen met 610.735 en Eind hoven met 649.150. Dit bioscoopbezoek is ge lijk te stellen met een gemiddeld bezoek éénmaal per week van de volgende per centages der bevolking: Amsterdam 22.4 pet., Rotterdam 17.7 pet., 's Gravenhage 20.3 pet., Utrecht 14.6 pet., Haarlem 16.7 pet., Gronin gen 10.1 pet. en Eindhoven 11.9 pet. De Am sterdammers en de Hagenaars zijn dus de druk 'e bioscoopbezoekers Uit deze gegevens is een globaal overzicht te verkrijgen van het gebruik, hetwelk van de beschikbare plaatsen wordt gemaakt. Het blijkt dan, dat te Amster dam gemiddeld 38.5 procent der beschikbare zitplaatsen bezet is, te Rotterdam Ü2.7, te 's Gravenhage 31.4, te Utrecht 21.4, te Haar lem 34.5, te Groningen 32.5 en te Eindhoven 24.9 procent. De Nederlandsche bioscopen tellen te zamen 174.145 zitplaatsen, of gemiddeld 523 zitplaatsen per bioscoop. Indien men een drie tal groepen maakt der bioscopen naar het aantal zitplaatsen en de bioscopen met 400 en minder zitplaatsen tot de kleine rekent, die met 401—800 zitplaatsen tot de gemiddelde en die met meer dan 800 zitplaatsen tot de groote bioscopen, dan blijkt dat de 130 kleine bios copen wel 39 procent van het totaal aantal bioscopen „uitmaken, doch slechts 22 procent van het totaal aantal zitplaatsen bevatten. Slechts 43 bioscopen, of 13 procent kunnen tot de „groote" gerekend worden. Maar zij hebben tezamen meer dan 26 procent van de beschikbare zitplaatsen. En hoe staat het met het aantal voorstellingen, hetwelk per week gegeven? Dit bedroeg voor Amsterdam 23.1. voor Rotterdam 24.6. voor 's Gravenhage 22.6, voor Utrecht 27. voor Haarlem 19.2 en voor Groningen en Eindhoven resp. 14 en 16.3. Om een goede methode te benaderen van de bioscoopvoorziening werd het wekelijks be schikbare aantal zitplaatsen vastgesteld en dit getal in verband gebracht met het inwo neraantal. Deze berekening leert, dat in ons land per weekprogramma op elke 100 inwo ners ongeveer 22 zitplaatsen beschikbaar zijn Van de provinciën staan Noord- en Zuid-Hol land en Utrecht bovenaan, resp. met 36.5. 28.5 en 27 procent. Zeer lage gemiddelden hebben Zeeland en Friesland resp. 6.5 en 7.4 procent. Van de groote gemeenten neemt Utrecht de eerste plaats in met 58 procent en Amsterdam volgt met 52.5 procent. MOLLERUS. BLOEMEN DAAL EERSTE LUSTRUM VAN DE ELSWOUT- GROEr. Zaterdagavond is her vijfjarig bestaan van de Elswout-groep, Groep 5 N.C.P.V.-N.P.V. op luisterrijke wijze gevierd in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan. In de eerste plaats was de zaal geheel be zet. het meest met ouders en vrienden: in de tweede plaats hebben de jongelui met hun feestrevue ,,'t Is weer O.K.!". eigen werk, het publiek 3 uren van onschuldige jolijt bezorgd. Het was een vlotte opvoering, een speciaal woord van lof voor de fraaie dans. De zaal was kwistig met vlaggen versierd en zelfs was er voor een orkest gezorgd. Na de trommel-, fluit- hoorn-ouverture nam de otibaas K. J. Bonnes het woord om namens het hoofdkwartier een boodschap voor te lezen. Toen klonk het Padvinderslid door de zaal. De heer Bonnes gaf hierop enkele histori sche bijzonderheden van de groep. De heer Dankbaar is 7 jaren geleden be gonnen met de oprichting van de horde en hier is 2 jaar later de groep ontstaan, die nu met haar welpen horde en stam uit 64 leden bestaat. Hierop begon de opvoering van de revue in 10 tooneelen. Kobus gaat op reis met koffer en paraplue en beleeft allerlei avonturen op zijn reis naar Amerika en terug. Aardig was de Elswouttram de dialoog in de cafetaria en niet te vergeten de glazen- wasschers. De aankomst in het Amerikaansche hotel was ietwat sensationeel. De hotelboys in aardige costuums dansten van je welste. Kobus verdwaalt dan in de filmwereld en raakt onder de Indianen. Dit tooneel met de hooge bergen op den achtergrond cn den medicijnman, verdient een speciaal pluimpje ook al om dc aardige cowboyliedjes. Wij zien dan ropespinnlng. hooren ma trozenliedjes en keeren op vaderlandschen bodem terug voor het seinen, gymnastiek voor de 1 amboree en het bezoek van den sul tan van Afghanistan aan de Elswoutsgroep De hopman en de akéla ontvingen bloe nen Tot slot klonk het oude Wilhelmus. Maandag wordt nog een tweede voorstel ling gegeven. Hel Oude Huis door G. N. LODEWLJKS. Lagen van rook. geklik van fiches, de stem van een croupier, buigende vlekken zwart van smokings, blank van schouders. Don neemt het in zich op, gaat de zaal in. de ne vel binnenstappend, en loopt naar de groene tafel, waar stemmen hem roepen. Maar het balletje begint weer te rollen en de aandacht wendt zich snel van hem af. .Hier heeft slechts één ding waarde." denkt hij. „en dat is niet de mensch". Hij zegt tot den uitdeeler: Vijftig fiches. Van hoeveel? Van twintig. Vanavond zal hij alles spelen. Pair, impair, de mummers. Hij zet op. Pair. De 4 komt uit. Gewonnen. Hij zet weer op. Impair. De 9 komt uit. Weer gewonnen. Weer impair. De 6. Verloren. Op de Gewonnen. Hoeveel? Ruim vijfhonderd dollar. Hij verwondert er zich over, dat zoovelen hier komen en zoo vaak. 't Is noch belangrijk, noch spannend. Opletten nu. hij moest op zetten. Velen, die geen enkele discipline ken nen in hun gewone leven, leven hier onder strengste tucht. Kijk, hij heeft verloren. Geeft niets. Waar is hij ook weer mee begonnen? Met pair. Goed. weer pair spelen. Waarom ga je hier eigenlijk naar toe? Om tenminste iels anders te hebben. Je werk bind je een heelen dag. Maar dan? Je avonden en nachten? Wat moest je daarmee hier in Sjanghai doen? De croupier schuift hem een stapel fiches toe. Alles maar zetten op impair. Winst of verlies kan hem nu niet meer deren. Want morgen gaat hij weg. Voor goed. Naar huls. Weer gewonnen. Wel een gelukkig afscheid hier. Afscheid? Van deze wezens in dezen mist? Van deze spelhartstochtelijken? Men- schen? Schimmen? Of alleen stemmen in den nacht? Verloren. Nu eens veranderen. 'n Heel enkele lijkt het balletje te voeden met geld. de meesten met hun leven, hun vrij heidMorgen heeft hij zijn vrijheid weer terug. Twintig jaar heeft hij gezwoegd Weer gewonnen. Buitengewoon gelukkig. Hij heeft 't niet noodig en wint nu al vier duizend dollar en een ander, die nog maar één uitweg ziet.Voor zoo'n geluk zul je haast bang worden. Al is 't alleen maar om straks weg te gaan. En nu wil hij niets riskeeren. Nu moet hij naar huis. Hij ziet het voor zich. Staat 't daar niet vlak bij? Is dat de croupier of z'n vader? Vader! Al lang dood. Wie zal nu in het huls wonen? Van geen belang. Voor geld is alles te koop. Zeker een huis. In elk geval het huis, waar hij alleen rust kan vinden. Hij denkt aan vroeger. Toen is hij 't ont- vueht. En hoe eenzamer hij zich de laatste jaren heeft gevoeld, des te grooter is z'n ver langen ernaar geworden. Dwaas, dat hij hier zit. Eigenlijk had hij overal elders beter kunnen heengaan dan naar dit speelhol, 't Eenige levende is soms een bal letje, aarzelend, langzaam, lui balletje, een traag-stervende geliefde, welker laatste trek kingen doen sterven of herleven. Je ziet nog eens wat andere gezichten, maar 't spel....? Het harkje heeft weer fiches bijeenge schraapt en in zijn richting geschoven. Is er een verklaring, dat hij vanavond zoo wint? Feitelijk gaat 't heele spel buiten hem om. Hij zet zonder haast te weten wat hij zet. Of is dat juist de verklaring van alles Moet je misschien heelemaal los van iets zijn, heelemaalAl die anderen tobben zich af om te winnen en verliezen. Alleen hij wint. Weer. Vader. Z'n vader heeft zijn liefde voor het huis, de erbij behoorende landerijen, trachten op te dringen. Verloren. Jaren later is 't zon der eenigen drang opgekomen en over enkele uren stapt hij op de boot. Bijna tienduizend gewonnen. Hij houdt op voordat het gevaarlijk kan worden. De detectives, onverschillig rondwandelend, kijken hem na als hij de trap afgaat. Zij we ten, dat hij teruggaat naar huls. Geluksvogel. Naar huis! Zij kunnen nooit meer naar hun huis in Rusland terugkeer en. Beneden: Don Hij keert zich met een ruk om. Hallo. Gerald.Al lang in Sjanghai? Verleden week aangekomen. Uit Engeland? Ja. Ga mee. 't Gesprek stokt. Bijna alles is verteld. Nog veel veranderd? Neen, niet veel. 'n Paar dagen voor ik wegging is dat oude huis. waar jullie vroeger gewoond hebt, afgebrand. Jij hebt er, geloof ik. nooit erg veel om gegeven, dus dat is geen groote verandering. Groot?Neen Hoe laat gaat je boot? Mijn boot....!? Vaart niet af. (Nadruk verboden. Auteursrechten voorbe houden.) KAMPVUUR R.K. VERKENNERS ,.ST. LAURENTIUS". Ofschoon het Zaterdag het feest van „St. Joris", hèt feest der Verkenners ls, kon dit op dien dag niet besloten worden met het tradi- tioneele kampvuur wegens afwezigheid van den aalmoezenier, kapelaan Hcnning. Dit kampvuur werd nu Zondagavond op het lerrein aan de Dennelaan gehouden, waarbij alle R.K. Verkenners en Welpen met hun leiders en leidsters, aalmoezenier en vele ouders en belangstellenden aanwezig waren. Vele liederen werden begeleid door gitaar, ge zongen en ook spelen uitgevoerd. De behaalde Insignes werden onder een toespraak van den hopman, den heer van der Meij, uitgereikt; enkele verkenners hadden 3 tot 5 insignes be haald, o.a. voor sport, talen, E.H.B.O. enz. De leidster van de Welpen Akela, las een verslag voor van wat door de welpen in het afgeloopen jaar werd gedaan en bereikt; ook werden aan de welpen de behaalde insignes uitgereikt. Jammer was het echter, dat eenige jongens, die onder de toeschouwers waren, zich zeer hinderlijk gedroegen en door schreeuwen cn fluiten de aandacht der aanwezigen verstoor den. Zij hadden een hond medegenomen, dien zij steeds heen en weer lieten draven tot er gernis van hen, die den avond hadden ge organiseerd. Het blijkt bij elk kampvuur dat door deze groep wordt gehouden, dat die zelfde jongens er op uit zijn. de rust en orde tc verstoren. Zou politie-toezicht hieraan geen einde kunnen maken?

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2