KUNSTGEBIT f Steradent Een onvergetelijke avond in het Amsterdamsche Concertgebouw Tvy MA.VNDA.G_.25 APRIL 1938 HAARLEM'S DAGBLAD S 0„r I Ir kwestie lokl relletjes uit. Vechtpartijen te Oss met col/tor- teerende N. S. li.-ers. Eén gewonde moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De gemeente Oss is Zaterdagmiddag in rep en roer gebracht, doordat te circa half drie een achttal auto's de gemeente binnen reed met als inzittenden een gezelschap N.S.B.'ers. dat de bedoeling had in Oss te colporteerèn. Weinige oogenblikken, nadat de'N.S.B.'ers uit de wagens waren gestapt, werden zij om ringd door een menigte personen, welke een dreigende houding aannam, zoodat de ge meentepolitie en de koninklijke marechaus see onder leiding van den burgemeester, den heer Ploegmakers, reeds 'direct bescher mend moest optreden. In een oogenblik waren honderden Ossena- ren bijeen, zij omringden de auto's, waarin de colporteurs waren gekomen en maakten het den N.S.B.'ers onmogelijk om hun bladen, waarin artikelen voorkwamen over de bekende Ossche kwestie, te verkoopen. Aangezien de menigte bleef opdringen en c-en steeds dreigender houding aannam, kostte het de politie zeer veel moeite de orde te handhaven. Meermalen moest krachtig worden -ingegrepen. Toch kwam het op be paalde punten nog tot een ernstig handge meen tusschen Ossenaren en colporteurs. Ra ke klappen weiden daarbij uitgedeeld, terwij! een der N.S.B.'ers, afkomstig uit Utrecht, dermate werd toegetakeld, dat hij in het R.K. ziekenhuis te Oss moest worden opgenomen. Inmiddels werd door leden van de R.K. Staatspartij gedemonstreerd en gecolporteerd met R.K. tijdschriften. Zij vormden een stoet, waarin borden werden meegevoerd met op schriften tegen de N. S. B. Eerst toen de N. S. B.'ers omstreeks 5 uur besloten Oss te verlaten, hetgeen onder bescherming van de politie gebeurde, keerde, naar het A.N.P. meldt de rust in de gemeente terug. Later hebben ook nog eenige leden van „Zwart Front" getracht in Oss te colportee- ren, doch zij zijn spoedig verdwenen. Landbouwer kon zijn drift niet bedwingen. Croolgrondbezitter levens gevaarlijk gewond. Twist over een weg. Zaterdag heeft zich op de heide onder Kootwijk, een drama afge speeld, waarvan de bekende groot grondbezitter. mr. Blaupot ten Cate, te Kootwijk, het slachtoffer is ge worden. Niet ver van het punt, waar de wegen naar Assel en Kootwijk elkaar kruisen, ontmoette de reeds bejaarde mr. Blaupot ten Cate den landbouwer H. Brink, eveneens uit Koot wijk. Een oude veete over het al of niet openbaar zijn van een weg was aanleiding tot een woordenwisseling tusschen beiden, toen zij elkaar op een zijweggetje in de hei de ontmoetten. Tijdens deze woordenwisseling kwam een zoon van B. met een greep aangeloopen. welke zijn vader hem uit de handen nam om er vervolgens mr. Blaupot ten Cate mee aan te vallen! Voordat deze er op bedacht was, werd hij door B. geattaqueerd en leelijk toe getakeld. De landbouwer ging na zijn daad naar huis en liet den zwaargewonden advo caat in deze stille, verlaten omgeving aan zijn lot over. Door een voorbijganger, die on geveer een uur later passeerde, werd de rijksveldwacht te Nieuw-Milligen gewaar schuwd. Per ziekenauto is mr. Blaupot ten Cate in levensgevaarlijken toestand met zware verwondingen aan het hoofd naar het R.K. ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. In den namiddag is de landbouwer gearres teerd en in het politiebureau te Apeldoorn ingesloten. (A.N.P.) Kiiul stak onverwachts over Drie ernstig gewonden het gevolg'. Zondagmiddag is te Haalderen, gem. Bem- mel (Geld.), het ruim driejarige zoontje van den gemeenteveldwachter Huisman, toen hij voor de ouderlijke woning plotseling den weg overstak, door een personenauto, welke be stuurd werd door den landbouwer van Op- penray uit Bemmel, aangereden en met een ernstige hersenschudding opgenomen. De moeder van het kind stond voor de huisdeur toen het ongeluk gebeurde. De autobestuur der had nog getracht door krachtig remmen de aanrijding te voorkomen. Hierdoor vloog de wagen evenwel tegen een boom en werd ernstig beschadigd. De heer Van O. bleef on gedeerd. doch twee inzittende dames.' beiden uit België afkomstig, resp. 35 en 36 jaar oud, kregen zware inwendige kneuzingen. Zij wer den in hoogst ernstigen toestand naar het St Liduinaziekenhuis te Bemmel vervoerd. Grool aan lal postduiven verbrand. Zondagnacht heeft een felle uitslaande brand de groote danszaal en de daarnaast ge legen garage van het café „Het Wapen van Heemskerk" aan de Breedstraat te Alkmaar, eigendom van den heer T. van Gijzen, geheel in asch gelegd. Boven de danszaal, op een zolder, zaten een paar honderd postduiven, welke Maandag voor een concours verzonden zouden worden. Slechts een 50-tal van deze dieren kon gered worden Bosclibraml te Wanroy. Zondagmiddag tegen twee uur is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in de gemeentebossc.hen te Wanroij, hoofdzakelijk bestaande uit twintigjarig hout Door den krachtigen wind stond binnen korten tijd een oppervlakte van een halve hectare bosch in brand, waarbij het vuur zich echter beperkte tot den ondergrond en het opgaande hout slechts weinig werd aangetast. Inmiddels is de mogelijkheid toch groot, dat de door de vlammen aangerichte schade zóó belangrijk zal blijken, dat het opgaande hout niet zal kunnen worden behouden. Snel en krac>ti" optreden van den gemeenteveldwi chte'- d:- doof eenige personen werd geassisteerd, was oorzaak, dat de boschbrand zich niet verder uitbreidde en teeen half vier onderdrukt was (Adv. Ingez. Med.) Ter eere van de Engelsclie scholieren De Paaschvacantie van de Engelsche scho lieren bij hun Nederlandsche vrienden en vriendinnen is wanneer die stukje afge drukt wordt reeds voorbij. Hedenochtend hebben op het Haarlemsche station en ook op het Amsterdamsche, Haagsche, Hilversum- schen enz. de afscheidsgroeten geklonken, maar het lijdt geen twijfel of de in korten tijd gesmede vrienschapsbanden zullen nog lan gen tijd in de corrspondentie uitgesponnen worden of door een tegenbezoek aan de Engelsche families waartoe de Hollanders in de gelegenheid worden gesteld verste vigd. Zaterdagavond werd de Kroon op het werk van „World Friendshiptours" gezet. In het Amsterdamsche Concertgebouw kwamen Za terdagavond de Engelsche scholieren, die in Amsterdam, Den Haag, Hilversum, de Zaan streek en in ons Haarlem ondergebracht wa ren tezamen om elkaar te toonen. waartoe men op een gezelligen avond in staat is. en verder om woorden van dank uit te spreken en aan te hooren, die hier gelukkig niet alleen van wege de „gewoonte" uitgesproken werden, doch die lucht gaven aan een waarlijk ge voelde behoefte. Men voelde in dezen avond de bijzondere sfeer. Men voelde, hier was mi- eens niet zoo'n gezelligen avond, waarvan er dertien in een dozijn gaan en welke elke groep menschen van tijd tot tijd pleegt te houden als een afwisseling, een „uitje", neen hier waren jonge menschen bij elkaar geko men op een „gezelligen avond", die zin had. Zin omdat er een gedachte aan ten grond slag lag en niet alleen de wil voorzat zich een beetje te amuseeren. En die gedachte is het tot elkaar brengen van de jeugd van verschil lende landen, in dit geval van Britten en Nederlanders, opdat zij elkaar leeren kennen en apprecieeren. En dit is geen wekelijke maar vrij van elke bijgedachte krach tige gezonde idee. En dat bleek ook uit de geest, die op den avond in het tjokvolle Am sterdamsche Concertgebouw heerschte. Na een „welcome", het zingen van ons volkslied en een „Address" van „Alderman" E. Boekman u ziet wij zaten dik in de Engelsche termen zong; Bep Rozelaar, aan den vleugel bege leid door Frits Rabbie „Hollandsch Vlag" en „Hollandsch lied". Hoe zal deze jeugdige zangeres zich wel gevoeld hebben op het podium, waar zooveel illustere zangeressen regelmatig optreden? De jazzband van de 1ste Openbare Handelsschool te Amsterdam wilde demonstreeren dat de Nederlandsche jeugd ook de z.g.n Engelsche jazzmuziek, u weet wel de soort, die „sweet" is en derhalve juist niet tot de échte jazz wordt gerekend, beoefent. „Caravan" werd gevolgd door „Bei mir wist du schön" (waarbij het woord schön in de En- gelsch-Duitsche interpretatie nieuwe klanken voor het alphabet oplevert. Het meest nabij komt de uitspraak: „sjeen"!. Het koor van de 1ste O.H.S. zong „Je suis descendu" en „Mon chez nous". De adviseur van „World Friendship tours", de organisa toren van de Engelsche vacantie-trip naar Ne derland. Dr. D. M. E. Habbema sprak een woord. „Een vreemd volk is als een zwart spook in de mist" vond spr. „En hoe dichter men het nadert des te meer trekt de mist op en ziet men met zijn beste vrienden te doen te hebben". Ankie Heukers danste na deze woorden „Spring melodies". Het nummer dat daarop volgde vonden we misschien wel het aardigste van het heele Hollandsche deel van 't programma. Niet zoo zeer om het feit zelf dat er een Hollandsche boerendans (Dutch folkdance) werd gegeven, doch meer om de wijze waarop dit gebeurde. Het was namelijk geen realistische klompen- VUEGEN MUGGEN MOTTEN VLOOIEN MIEREN tn zelfs WANDLUIZEN Agcn(schap: v.d. Waalsjfr.-33. Haarlem (Adv. ingez. Med.) dans, geen dankbaar handjeklap en handje- in-de-zij-zij-zij, hetgeen meestal een verkeerd beeld geeft van de Hollandsche dans, maar het was een gracieuse samendans op gewone dans schoenen. nochtans in „nationaal costuum". De geheele interpretatie van den boeren dans had meer weg van een gedicht en ro mance dan van een volksdans, en aangezien „de dans van den boer met het boerinnetje" meer tot het rijk van het gedicht, de legende behoort dan tot de realiteit was de gedemon streerde opvatting toe te juichen: ze paste geheel bij het streven van „World Friendship tours" ons land aan de vreemden te toonen zooals het is zonder hen nochtans onze folklore in de afmetingen waarop deze recht heeft, te onthouden. In alle opzichten was deze nationale Hol landsche dans van Ankie Heukers en Karei Poons geslaagd. Om de interpretatie kreeg ze symbolische beteekenis. Voor de pauze leidde Jacob Hamel (die voor deze gelegenheid op het programma als „Jack" aangekondigd was!» Community sin- ging „Polly-. Wolly- Doodle" bracht de stem ming er danig in. Of eigenlijk, die stem ming was er a! lang. maar ze kwam nu te voorschijn Het liedje van Clementine werd gevolgd door „Bonnie". En toen konden we het be leven dat het heele groote concertgebouw, de zaal beneden.-de balcons en achter het po dium. veranderde in een deinende massa. Bekend of onbekend, een ieder gaf elkaar de arm en neicde op de maat om beurier naar recht..- pn naar link- Hoe aardig' Hor spontaan! „Dé zilvervloot" kwam als Hol landsch lied aan de beurt. De uithalen -aan het slof van elt couplet kon echter zelfs Jacob, pardon, Jack Hamel niet doen ver dwijnen, hoewel hij zijn goede humeur daar bij op het spel zette „Oh schitterende kleu ren van Nederlandsch vlag" en „De paden op, de lanen in" ook door menig Engelsch meisje en Britsehen jongen meegezongen! Dat ging natuurlijk niet zonder haperen, maar het was allerleukst, zoo spontaan, goed gemeend. Na de pauze kwamen de Engelschen aan de beurt. Een meisje uit Yorkshire beeldde zoo levendig en plastisch verscheidene personen uit het tooneeldrama in 't algemeen uit. dat ze een „encore" moest geven. Deze tooneel- speelster in spé (dit wat de jaren, niet meer wat 't talent betreft) droeg toen zoo aardig „The student" van Edwards voor. dat de zaal daarvoor een ovatie bracht. Zij beeldde een oud mannetje uit, zoo treffend (het scheen zoo gemakkelijk, maar wij zouden 't haar honderden na willen zien doen zonder dat ze „het" troffen wat zij er in legde) dat we den gesikten bochel compleet op het podium voor ons zagen. De jongens van Mr. Williams zongen, en met hun „Daisy" brachten zij de zaal weer aan het deinen. Een kleiner Engelsch jongens koortje zong „God save the King" e.a. liede ren. En mogen de Britten tijdens de excur sies al weinig of zoover wij hen meemaak ten niet gezongen hebben, op dezen avond toonden zij het wat goed te kunnen! Een Engelsche onderwijzeres richtte een dank woord tot den heer J. W. Niemann Jr., den organisator van de Paaschvacantietrip der Engelschen, en deze huldigde op zijn beurt al de leiders van de excursies in de verschillen de plaatsen, waarbij voor Haarlem de namen van den hoofdexcursieleider D. Leguit, de excursieleiders en -leidsters, de heeren Bak ker, Faber, Roggeveen. Thierry en Witmer en de dames mej. Rienks, de Zwart, Knape en Korvinus en de heer J. A. de Klerk, die veel voorbereidend organisatorisch werk deed. ge noemd mogen worden. De Haarlemmers zoowel de Hollandsche als de „Britsche" die in grooten getale naar dezen avond wa ren gekomen, moesten met het oog op het vertrek van hun specialen trein wat vroeger opstappen. Van het programma hebben zij echter weinig gemist. Het zal hen echter spijten dat zij niet hun ovatie bij die der an deren hebben kunnen voegen waar het de huldiging van den sympathieken leider van „World Friendship tours", den heer J. W. Niemann Jr. betrof! Maar zij kunnen gerust zijn, de anderen hebben ieder voor twee ge klapt! De avond werd besloten met „Auld lang Syne", waarbij de Engelschen en Hollanders elkaar kruiseling den arm gaven. Should auld acquaintance be forgot And never brought to mind? Should auld acquaintance be forgot And auld lang syne? For auld lang syne, my dear, For auld lang syne. We'll take a cup o' kindness yet For auld lang syne! Met de hand op hef hart mag 'k beweren dat het een onvergetelijke avond was! Zoo'n avond die wel in den tijd voorbijgaat, maar niet in de herinnering. v. H. Slotbal van Daiisacarfemie Martin. Geanimeerd feest in de zalen van het Concertgebouw. HAARLEM Maandag. De bals van de Dansacademie Martin plegen zich te onderscheiden door groote deelneming, beschaafde sfeer en uitstekende stemming. Die kenmerken behooren bij de traditie van het aloude Haarlemsche instituut en zij vormden ook Zaterdagavond de voornaamste factoren in de zalen van het Concertgebouw, waar het slotbal van Martin werd gegeven De jeugd was op het „feestterrein" natuur lijk sterk in de meerderheid; dat is begrijpe lijk. want het gold hier immers het bal van een dansschool, waar de „spes patriae" nu eenmaal het talrijkst vertegenwoordigd is Maar ook de oudere leerlingen waren in grooten getale naar de Concertzaal „opge rukt" De ouders hadden zich evenmin onbe tuigd gelaten. Vele vaders en moeders hadden zich al tijdig van een goede plaats verzekerd om de dansprestaties van hun kinderen zoo goed mogelijk in oogenschouw te kunnen nemen Zooals gebruikelijk bij de bals van Martin had men voor een bijzonder feestelijke ver lichting van de zalen gezorgd. Kleurige licht- slingers sierden muren en plafonds en zetten extra fleur bij aan het dansfestijn. Dat de heeren Martin behalve dansleeraren bij uitnemendheid ook uitstekende feest-arran- geurs zijn bleek ook dezen avond weer. Er was voor verscheidene attracties gezorgd. Tijdens de promenade, waarbij men zoo on geveer door het geheele gebouw trok, werden de deelneemsters en deelnemers rijkelijk van mutsen, toeters, neuzen en wat dies meer zij, voorzien. Een niet gering aandeel in het welslagen van het feest hadden de beide bands. Zoowel de Grasshoppers als de Blue Ramblers ge nieten in Haarlem een goede reputatie Zij hebben die reputatie hooggehouden en de danslustigen op voortreffelijke wijze ont haald Een extra pluim moet uitgereikt worden aan het groepje meisjes, dat het intermezzo verzorgde. Terecht oogstte de geestige matro zendans grooten bijval. De uitvoering was dan ook keurig. De kleine harmonicaspeler, die tijdens den marsch zoo parmantig voorop stapte, kreeg een aparte ovatie van het pu bliek. Na afloop van het stukje hadden de heer M. Martin en de musici eenige passende attenties in ontvangst te nemen. Tot drie uur in den nacht duurde het feest voort en zij. die het laatst gebleven zijn en dat was de overgroote meerderheidzullen met on 'runnen verklaren dat het slotbal van Martin een waar succes is geweest. Deel nemers en organisatoren zullen er de beste herinneringen aan blijven bewaren „Nieuw Amsterdam officieel in dienst gesteld. Dr. H. Colijn heesch de vlag. Zaterdagavond tegen zeven uur meerde de .Nieuw Amsterdam", terugkeerend van den door mooi voorjaarsweer begunstigden offi- cieelen proeftocht weer aan de Wilhelmina- kade te Rotterdam. Langs de oevers van den waterweg was de belangstelling voor het vlaggeschip van onze koopvaardijvloot, toen het in den namiddag de rivier weer opvoer, zoo mogelijk nog grooter dan des morgens. Nadat het schip tijdens de lunch aan boord door den heer W. H. de Monchy, directeur van de Holland Amerika Lijn, van den bouwer was overgenomen, heeft onze minister-presi dent dr. H. Colijn in een korte, geestige speech allereerst herinnerd aan de vele besprekingen, welke hij namens de regeering met den heer van den Vorm over den bouw heeft gevoerd, aan de besprekingen met zijn vroegere ambt- genooten van financiën en van handel en aan de beraadslagingen daarover in den minister raad. Een bijzondere band is ook verbonden aan den naam van het schip. Er was een tijd, al ligt deze wat achter ons dat wij in het vierde werelddeel op weg waren een kolonie in het leven te roepen, een Nieuw Nederland sticht ten. Een nieuw Amsterdam was daarvan de getuigenis. De minister-president herinnerde er aan, dat de Nederlandsche regeering van 1667 bij het sluiten van den vrede van Breda, toen wij zeer goede kansen hadden Nieuw Amsterdam voor ons land te behouden, de voorkeur gaf aan Suriname en Nieuw Amsterdam afstond aan Engeland. Misschien hadden wij New York, dat als Engelsch bezit verloren is gegaan, wel als Nieuw Amsterdam behouden! Dit schip, de „Nieuw Amsterdam", is echter een bewijs van de goede relaties, welke tus schen Amerika en ons land bestaan. Spr. zag het als een uiterst gelukkige gedachte van de H.A.L. dat zij de herinnering aan een verleden heeft willen bewaren in den naam van dit schip. Namens de regeering gaf de minister-presi dent zijn waardeering voor deze gedachte te kennen en verzocht hij een dronk te wijden aan den voorpoed van de Holland Amerika Lijn en van dit schip in het bijzonder en aan de voortdurende ontwikkeling van de prosperi- teit zoowel van het kleine Nederland als van de groote Vereenigde Staten van Amerika. Onder het spelen van ons volkslied heeft daaiL p dr. Colijn de vlag van de Holland Amerika Lijn op het schip geheschen. Luid gejuich van alle aanwezigen op dit plechtig moment, toen de vlag in top was, werd gevolgd door gelukwenschen aan de directeu ren van de H.A.L. en de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij. Het grootste ooit in Nedei'land gebouwde koopvaardijschip was officieel in dienst ge steld. Passagier uil Dieseltrein gevallen. Slachtoffer opende een portier. Zondagavond te half acht vertrok uit Gro ningen een extra Diesel-trein met talrijke supporters uit Rotterdam, die den wedstrijd Feyenoord-Be Quick hadden bijgewoond. De trein was zóó vol, dat velen een plaats op de balcons moesten innemen. Op één van de achterbalcons stonden de reizigers dicht op een en toen de trein ter hoogte van Nijkerk reed, wilden zijn voor luchtverversching een raampje open schuiven. Dit gelukte evenwel niet goed en daarom stelde één van de reizi gers, die zich bij een deur bevond, voor deze te openen. Hij hield evenwel geen rekenin; met den sterken wind. want nauwelijks had hij het portier los of met een ruk vloog het open en slingerde de man naar buiten, die vermoedelijk tegen een langs de spoorbaan staanden paal botste. Onmiddellijk werd de trein tot stilstand gebracht. Men vond den ongelukkigen medepassagier langs de spoor baan met verbrijzeld hoofd liggen. Hij was op slag gedood. De verongelukte passagier bleek te zijn de 34-jarige heer H. G. Nijs, directeur van het foto-bureau Centra-pers te Rotter dam. De heer Nijs was gehuwd. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. No£ steeds geheime zenders in het Oosten. Geen Zondagmorgen gaat voorbij of nog steeds laten een of meer geheime zenders hun stem door de Twentsche en Geldersche aether hooren. Het is een enerveerende sport, die zoowel de uitzenders als de luisteraars den ge- heelen morgen in spanning houdt. Politie en P.T.T.-ambtenaren doorkruisen met hun peilapparaten deze landstreken in wilde jacht naar de wetsovertreders en nade ren soms angstvallig voorzichtig den gehei men zender. Doch men heeft eveneens haar tegenmaatregelen genomen. Dan wordt plot seling de uitzending gestaakt, om deze gerui- men tijd later, als de kust weer veilig wordt geacht, opnieuw te hervatten. De zender van Zondagmorgen kondigde zich aan als de amateurzender „Twente", corres pondentieadres te Empe (gem. Voorst). De uitzending bestond weer uit een populair gra- mofoonplaten-programma, waar tusschendoor de omroepers zich tot enkele bekenden wend den, met de vraag, „of zij Donderdagavond lekker bier gedronken hadden". Ook werden inededeelingen over de ont vangst gevraagd aan een anderen geheimen zender, welke zich echter niet liet hooren. Na geruimen tijd onderbreking liet de zen der zich het laatst om half één hooren. Fransche sportvliegers bewonderen de hollen. Kort bezoek aan ons land. Een aantal Fransche sportvliegers hebben een weekend in ons land doorgebracht, om de bloembollenvelden te bewonderen. Het uitstap je was zuiver toeristisch, want sommige sportvliegers, die daarvoor ruimte in hun toe stel hadden, maakten het uitstapje, dat geor ganiseerd was door het bureau voor luchttoe- risme van A. N. W. 3. en Kon. Ver. voor Lucht vaart. in gezelschap van hun vrouw en eenige ionge kinderen. Bij aankomst op Schiphol werden zij Zater dagmorgen begroet in het gebouwtje van de Amsterdamsche Aero Club. die de ga-ten ver- verschingen aanbood, waarbij ter verwelko ming tevens aanwezig was de vertegenwoor diger van Air France in Nederland de heer V. Martinoff. Na een bezoek aan de werkplaatsen en de luchtvloot van de Nationale Luchtvaartschool op Schiphol bezichtigden de Fransche gasten Schiphol en de inrichting van de gemeente en van de K. L. M., welke maatschappij hun in het restaurant een lunch aanbood. Nadat de bezoeker- de bloeiende bollen vel len reeds uit de lucht bewonderd hadden, heb ben zij vervolgens met auto's een bezoek aan de velden zelf gebracht. Zondag zijn zij weer van Schiphol naar Frankrijk vertrokken. 25 April: Met genoegen vernemen wij dat de Nederlandsche Studentenroeibond dit jaar weder een wedstrijd zal doen hou den en wel den 27en Mei e.k, op het Spaarne, dat zich voor dit doel zoo uit stekend leent. Ook vernemen wij dat de heer Oscar Carré voornemens is de aan staande kermis weder te bezoeken. Meisje door tram overreden en gedood. Zondagmorgen is de 19-jarige mejuffrouw Vijgen, bij het oversteken van de rails der electrische tram te Rumpen, gemeente Brun- sum, door een tram, rijdende in de richting Heerlen, overreden en op slag gedood. NOODLANDING VAN EEN SPORT- VLIEGTUIG. Tijdens een oefenvlucht van de Vrijwillige Organisatie van Sportvliegers (V. O. S.) heeft, een der deelnemende vliegtuigen nabij Gro ningen een noodlanding moeten maken. Het vliegtuig, de P.H. F.K.D., met als inzit tenden de heeren van 't Groenewoudt en Nauta, die in escadrille met twee andere toe stellen vloog, was plotseling gedwongen af te zwenken en een noodlanding te maken op een weiland nabij de electrische centrale aan het Winschoterdiep te Groningen. Het toestel kwam in een sloot terecht en werd licht beschadigd. De heer Nauta kreeg een lichte verwonding boven het oog, terwijl de heer van 't Groenewoudt ongedeerd bleef HEBT U EEN Gebruikt dan dagelijkt „STERADENT"! 10 OOO tandartsen bevelen het «mi als het ideale, volkomen onschadelijke middel voor het reuk- en smakeloos reinigen geslagen kunstgebit. Hoe gevlekt het ook is. Uw kunstgebit wordt weer als nieuw door dagelijksch» behandeling met SO an 90 ct. bij apothakars an dropiitan. (Adv. Ingez. Med.) Keuring van narcissenbolleii voor Amerika. Amerikaansche regecringscommissie bezoekt ons land. De regeeringspersdienst deelt mede: Naar wij vernemen, heeft dezer dagen een commissie van Amerikaansche ambtenaren, daartoe door de regeering van de Vereenigde Staten op verzoek der Nederlandsche aange wezen, een bezoek gebracht aan ons land, ten einde met een Nederlandsche commissie van ambtenaren besprekingen te voeren omtrent de sanitaire voorschriften met betrekking tot den invoer van narcissenbollen in Amerika. De Amerikaansche commissie stond onder leiding van dr. Lee A. Strong, chef van het „Bureau of Entomology and Plantquarantine". die voor het technische gedeelte werd bijge staan door de heeren dr. E. R. Sasscer, hoofd van de afdeeling Foreign Plant-quarantine in bovengenoemd bureau en dr. G. Steiner, hoofd van de afdeeling voor Nematologie in het „Bu reau of Plant-industry". Van de Nederland sche commissie, waarvan de heer ir. R. P. Bonthuis, hoofd van den buitenlandschcn landbouwvoorlichtingsdienst, voorzitter was. maakten o.a. prof. dr. E. van Slogteren, direc teur van het laboratorium voor bloembollen- onderzoek te Lisse en ir. N. van Poeteren. hoofd van den planten-ziektenkundigen dienst te Wageningen, deel uit. In aansluiting aan de besprekingen werden j.l. Woensdag en Donderdag bezoeken ge bracht aan het laboratorium voor bloembol- lenonderzoek te Lisse en aan de rijks-tuin bouwschool aldaar, alsmede aan tal van bloem- bollenkweekerijen in Zuid- en Noord-Holland. Vergezeld van de leden der Nederlandsche commissie hebben de Amerikaansche gasten tevens bezoeken gebracht aan het Westland, Aalsmeer en Boskoop. De Monlessori-scïiool. Mag blijven bestaan, al zijn er te weinig leerlingen. HAARLEM Maandag. Bij het gemeentebestuur van Haarlem ls in gekomen een besluit van den minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, waarbij wordt bepaald, dat de openbare school voor gewoon lager onderwijs met Mon- tessori-leermethode aan de Bakkerstraat 11 in stand mag worden gehouden, ook al is het aantal leerlingen minder dan 125. ELECTRISCHE INSTALLATIE IN HET STADHUIS. HAARLEM Maandag. De electrische installatie van het Stadhuis voldoet niet meer aan eischen welke aan een electrische installatie van een dergelijk gebouw moeten worden gesteld, Een gedeelte dateert van 1911. De hoofd- en groepleidin- gen van deze oude installatie hebben onvol doende. koperdoorsneden. De rubber-isolatie van de oude leidingen is min of meer ver droogd; het warm worden van de koper kernen tengevolge van den doorgaanden stroom, versnelt het bros worden en seheuren van de isolatie. Brandgevaar ls derhalve niet denkbeeldig. Er kan een afdoende verbete ring van de installatie worden verkregen. De daaraan verbonden kosten inclusief hak-, breek-, timmer- en metselwerk zijn geraamd op f 4500. B en w stellen den raad voor dit bedrag Ier beschikking te stellen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5