Rapport over de verplaatsing van het Goederenstation. HEEMAF «^f90.- HudSOn le2rrap6|an8e Mercedes Ed. Kimman Co. De installatie van den heer E. A. M. A. Steger als burgemeester van Oirschot. W OE\'?T) A G 27 A P R11 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Kamer van Koophandel. Verplaatsing naar den Veerpolder van groot belang geacht. Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken in dit district onder leiding van haar voorzitter, den heer J. J. Swens. Verschillende brieven en stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Subsidies. Het Bureau stelde voor een subsidie van f 50 te verleenen aan het Nationaal Bureau voor Onderwijs op economischen grondslag te Am sterdam. Dit punt werd aangehouden tot de volgende vergadering. De heer Meyer vroeg, waarom het verleenen van een subsidie aan Haarlem's Comité voor bakkersvakonderwijs voor de te houden ten toonstelling geweigerd zou worden, volgens het voorstel van het Bureau De voorzitter meende, dat er geen eind aan de subsidies zal komen, als deze aanvrage nu wordt toegestaan. De heer Brinkman achtte een vaste lijn noo- dig bij het geven van subsidies. De voorzitter zag daartoe geen kans. Verplaatsing goederenstation Behandeld werd een concept-brief van het Bureau aan de directie der Ned. Spoorwegen te Utrecht, inzake de verplaatsing van het goedcrenstation te Haarlem, waarin o.a. werd gezegd ..De Kamer heeft in overleg met het Ge meentebestuur van Haarlem op verzoek van de directie der Ned. Spoorwegen een enquête ingesteld bij die ondernemingen, die gebruik maken van het goederenstation te Haarlem. Het resultaat van dit onderzoek is. dat het overgroote gedeelte van he.n, die ons een ant woord hebben gezonden, van meening is. dat verplaatsing van het goederenstation naar den Veerpolder van groot belang geacht moet worden, waarbij evenwel is gebleken, dat een verplaatsing van het goederenstation de ver hooging van de spoorlijn Haar'em richting Vogelenzang-Bennebroek niet in den weg mag staan. In een rapport heeft de Kamer het en quète-materiaal zooveel mogelijk in beknopten vorm verwerkt."- Iïet rapport Hier volgt een overzicht van het rapport der Kamer. Van het gemeentebestuur van Haarlem ont ving liet Bureau de noodige teekeningen met toelichting, waardoor zonder eenlge moeite een overzicht verkregen kon worden van de si tuatie na een eventueele verplaatsing van het goederenstation naar den Veerpolder. Uit deze toelichting volgt o.m. dat deze verplaatsing samenhangt met het bij het uitbreidingsplan vastgestelde ontwerp voor een handels- en in dustriehaven in den Waarderpolder met de daarbij behoorende toegangswegen. Dc havenbaslns zijn geprojecteerd op een breedte van 50 M. terwijl de aan de haven evenwijdig loopende wegen een breedte van 18 M. zullen verkrijgen. De handels- en indus trieterreinen tusschen deze wegen en de lyiven zijn van 50 tot 100 M. diep, Door middel van langs de wegen ontworpen spoorbanen zullen de terreinen met de spoorbaan Haarlem-Am sterdam verbonden worden. Met de uitvoering van het zuid-westelijke gedeelte der haven met bij behoorende werken zal thans een begin gemaakt worden; de ont eigeningsprocedure is reeds ingezet. De toegang tot het toekomstige haven- en industriegebied wordt verkregen door den Ouden Weg. Op dezen weg, die tevens met den ontworpen provincialen weg naar de Zaan streek verbonden zal worden, monden alle wegen van het havengebied uit. De Oude Weg zal genormaliseerd worden en daarbij een breedte van 20 M. verkrijgen. Ter verbinding van den Ouden. Weg met het verkeerswegen- net van de stad zal de Oude Weg in noord westelijke richting omgebogen en door mid del van een brug over het Spaarne gevoerd worden. Deze brug is ongeveer even hoog ge dacht als de Buitenrustbrug. zoodat het mee- rendeel der kleine schepen er zonder bezwaar onderdoor kan varen. Ten behoeve van de grootere schepen zal er in deze brug ook een beweegbaar gedeelte komen. Op den westelijken Spaarne-oever mondt deze brug uit op een ter plaatse ontworpen verkeersplein, vanwaar via de Friesche Var- kensmarkt het stadscentrum, via een 18 M. breeden weg over het Prinsenbolwerk. het Kennemerplein en via den Spaarndamsche- weg Haarlem-Noord bereikt wordt. Voorts Is. ter .verkrijging van een goede ver binding tusschen den Ouden Weg en de Am- sterdamschebuurt. de bestaande weg aan de oostzijde van de Oostersingelgracht in noor delijke richting doorgetrokken gedacht. Deze weg. die op een breedte van 12 M. ontworpen is. zal door middel van een nieuw viaduct on der de spoorbaan door geleid moeten worden. Het huidige emplacement tusschen Wester gracht en Pijlslaan zou verdwijnen, hetgeen het zuid-westelijk stadsgedeelte van Haarlem zeer ten goede zou komen. Bij schrijven van 9 Maart 1938 heeft de Ka mer aan de circa 330 belangstellenden de si- tuatieteekening met toelichting toegezonden met verzoek vóór 1 April 1938 een „met rede nen omkleed gevoelen over deze verplaatsing" te mogen ontvangen. De Kamer ontving 44 antwoorden en heeft deze aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen. De ontvangen antwoorden zijn als volgt te rubriceeren: 36 belanghebbenden hebben zich onvoor- Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeeringen zijn bijlevenslange ongeschiktheid 2000; overlijden -400, verlies van een hand, voet of oog 200; beide leden van een duim ƒ100; één lid van een duim ƒ50; alle leden van een wijsvinger 60, één of twee leden van een wijsvinger 25; alle leden van een anderen vinger ƒ15; één of twee leden van een anderen vinger ƒ5; arm- of beenbreuk ƒ30; enkel breuk ƒ15; polsbreuk ƒ15. Alles indien hei gevolg van een ongeval Voor de abonnés op het Geïllustreerd Zondags t9lad bestaat nog een afzonderlijke ver zekering. De voorwaarden daarvan zijn •veneens bij de administratie verkrijgbaar waardelijk uitgesproken vóór het verplaatsen van het goederenstation Haarlem. 5 belanghebben hebben zich tegen de ver plaatsing van het goederenstation verklaard. 2 belanghebbenden hebben gemeend zich niet over deze verplaatsing te moeten uit laten. 1 belanghebbende achtte de verplaatsing van het goederenstation voor haar eigen be drijf wel van belang, doch voor de bedrijfs groep niet wenschelijk. De vijf tegenstemmers zijn in twee groepen te verdeelen. Een drietal kan zich met een eventueele verplaatsing niet vereenigen, om dat het eigenbelang daarmede zeker niet ge baat zou zijn en zij verhooging van kosten vreezen. indien 't beoogde plan werkelijkheid zou worden. Van de beide andere tegenstemmers is er een tegen de verplaatsing, omdat het „toch wel mogelijk" moet zijn „de spoorbaan Haar lemden Haag op te hoogen, zonder dat het rangeerterrein omhoog moet worden gebracht" Betrokkene deelt verder mede, dat het uitvoe ren van het havenplan Haarlem veel geld zal kosten; dat geen belastingver hooging meer moet plaats hebben en dat de mislukte exploi tatie der zeehaveft Dordrecht een vingerwij zing moge zijn. De andere tegenstemmer dezer kleine groep betoogt aanvankelijk, dat „in 't algemeen" gaarne de voordeelen worden erkend, „welke verbonden zijn aan de ligging van een goede renstation in de nabijheid van haven- en in dustrieterrein". In de daaropvolgende be schouwing worden evenwel zooveel bezwaren geopperd, dat betrokkene toch onder de te genstemmers moet worden gerangschikt. Het Bureau stelt er prijs op het een en ander mede te deelen omtrent de motiveering van de 36 belanghebbenden bij een onvoor waardelijke verplaatsing van het goederensta tion. In 't kort samengevat zouden de aan gevoerde argumenten als volgt te omschrijven zijn: 1. üe; beoogde verplaatsing zal het goede renstation een gunstiger ligging verschaffen. 2. De toegangswegen tot het nieuwe ge projecteerde goederenstation voldoen aan de hoogst mogelijke eischen, in tegenstelling met die van het bestaande goederenstation; 3. Het nieuwe goederenstation /.ai in dc onmiddellijke omgeving van groot vaarwater zijn gelegen; bij het huidige goederenstation is zulks niet het geval; 4. Het nieuwe goederenstation zal zich als het ware aansluiten bij het geprojecteerde industrieterrein te Haarlem; 5. Verplaatsing van het goederenstation naar den Veerpolder of naar welke andere plaats ook zal de ontwikkeling bevorderen van een gedeelte van Zuid-Haarlem, hetwelk zich in 't bijzonder leent voor woonstad; 6. Het lawaai, als gevolg van de aanwezig heid van het goederenstation aan de Wester gracht. waardoor daar ter plaatse gerangeerd wordt en tot het samenstellen van goederen treinen wordt overgegaan, is voor een gedeelte der stad, waar woonwijken gelegen zijn. uiterst hinderlijk. De meeningen van verschillende personen STOFZUIGER met den beroem den S.K.A. motor één model ®®n Prils C. J. V. d. BROEK - HAARLEM. Oude Groenmarkt 24, Telefoon 11960 - Groote Houtstraat 52. Telefoon 15813. (Adv. Ingez. Med.) en firma's zijn in het rapport uitvoerig weer gegeven. Te uitvoerig naar het oordeel van de heeren De Breuk en Dufour. De voorzitter deelde mede. dat ook het Bureau dit bezwaar ge voelt, maar men heeft een indruk willen geven van de reactie der enquête. Spr. had geen bezwaar het rapport te bekorten en aan de Ned. Spoorwegen niet veel meer mede te deelen dan het resultaat der enquête. Aldus werd besloten. Het bekorten werd aan het Bureau overge laten, nadat de heer Van Tetering nog had opgemerkt, dat de verplaatsing alleen van belang is voor de groote zaken. Vele anderen laat de verplaatsing koud. Uitgebreid lager Nijverheidsonderwijs. Goedgekeurd werd een concept-schrijven aan B. en W. van Haarlem, waarin de Kamer als haar meening uitspreekt, dat intellectueele werklieden, die een hoogeren trap op de maatschappelijke ladder willen bereiken, ten zeerste gebaat zullen zijn bij de oprichting van een cursus voor Uitgebreid Lager Nijver heidsonderwijs. I»e Omzetbelasting. Bij de rondvraag bracht de heer Hooy het wetsontwerp-Omzetbelasting ter sprake. Spr. vroeg dat de Kamer een adres zou zenden aan den Minister en de Tweede Kamer, in houdende het verzoek meer tegemoet te komen aan de belangen van den detaillist fabrikant en voor deze categorie de belasting te doen heffen bij de bron. De voorzitter zegde toe, dat het Bureau deze materie zal bestudeeren en zijn ziens wijze aan de Kamer zal mededeelen. Hierna werd de vergadering gesloten. 2 cyl. D K W 4 cyl. N.V.Haarl. Rijwiel Automobiel Mij. Zijlweg 35 - Haarlem - Telef. 11906 FAILLISSEMENTEN Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 26 April 1933. 1. de Naamlooze Pharmaceutische Fabriek Zandvoort. gevestigd te Zandvoort, Heeren straat 3 (Pharza'. Curator Mr. L. G. van Dam te Haarlem. 2. De Naamlooze Vennootschap Stoomvis- scherij Mij. „IJselmond", gevestigd te IJmui- den. gem. Velsen. Havenstraat 76. Curator Mr. W. Veniet te Haarlem. 3. W. Ossenberg. bloembollenhandelaar, wo nende te Haarlem, Gedempte Oudegracht 32 rood. Curator Mr B. E. van Tijn te Haar lem. 4. De Handelsvennootschap onder firma Jac. Keyzer Meubelfabriek, gevestigd en kantoor- houdende te Haarlem, De Witstraat 8, en hare leden: 1. L. A. Vloemans, lid der Handelsven nootschap onder firma Jac. Keyzer, meubel maker, wonende te Haarlem. Raamvest 45; 2. Jacob Keyzer. lid der Handelsvennootschap onder firma Jac. Keyzer, meubelmaker, wo nende te Haarlem Gouw Weteringkade 22. Cu rator Mr. K. A. F. J Pliester te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissemAit van; B. Meyland, bloemist, wonende te Heemskerk. Jan van Cuykweg 14. Curator Mr. H. J. Pot te Haarlem. Wegens het verbindend worden der Uitdee- lingslijst is geëindigd het faillissement van C. Krom. handelende ander de firma K. Krom en Zn., metselaar, wonende te Zaandijk, Guis- pad 55. Curator Mr. A. G. H. H. Roeffen te Hoofddorp. SURSéANCE VAN BETALING. Op 19 April 1938 is aan de Naamlooze Ven nootschap N.V Mema. Maatschappij tot Ex ploitatie van Merkartikelen, statutair geves tigd te Haarlem, kantoorhoudende te Heem stede. van de Spiegellaan 12, voorloopige sur seance van betaling verleend. Bewindvoerder Mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haarlem. Vergadering 28 Mei 1938 v.m. 10 uur in het Gerechtsgebouw te Haarlem. (Adv inqez Mea.> PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 28 APRIL. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum n. Progr. 3: 8.00 Keulen; 9.50 Parijs Radio. 11.05 Radio PTT Nord 11.20 Parijs Radio. 12.20 Ned. Brussel. 1.20 Keulen. 2.20 Danmarks Radio. 3.20 Keulen. 4.20 Ned. Brussel. 5.35 Fransch Brussel. 6.20 Keulen. 7.20 Fransch Brussel. 8.20 Droitwich. 8.40 Keulen. 9.: Ned. Brussel. 10.00 Weenen of diversen. 10.40 Boedapest. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel: 8.20 Diversen 9.35 London Regional. 12.20 Droitwich. 2.10 Parijs Radio. 2.35 Droitwich. 8.00 Londen Re gional. 8.45 Pauze. 8.50 Droitwich. 11.20 Dan marks Radio. Progr. 5 8.007.00 Diversen 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Caba ret Programma:: 1. La petite Tonkinoise, Jos. Baker; 2. Down the Trail, Reg. Dixon en or kest; 3. Piano Medlëy, Peter Kreude; 4. Nur eine Stmnde, Tatj. Birkigt; 5. Le Canari, G. Boulanger; 6. De Olieman, L. Davids; 7. Parle moi d'autre chose, Luc. Boyer; 8. Slumber- land, Les Allen; 9. J'ai deux Amours, Jos. Ba ker; 10. When I lost my heart, L. P. Acc. Band; 11. Vous êtes jolie Madame, G. Bou langer; 12. Young and Healthy, Reg. Dixon en Orkest; 13. Josephine, Les Allen; 14. Zwischen heute und morgen. Tatj. Birkigt; 15. Zuider zee, L. Davids; 16. I'm lonesome for you Caro line, L. P. Acc. band; 17. J'ai laissé mon Coeur. Luc. Boyer. FIRMA TONNEMA CiE. FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT SNEEK (Adv. Ingez. Med.) Groote geestdrift in het dorp. Omtrent de installatie van den heer E. A M. A. Steger als burgemeester van Oirschot kunnen we nog in aansluiting aan ons uit voerig verslag in ons nummer van gisteren het volgende melden: Te kwart voor drie bereikte het gezelschap de grens tusschen de gemeenten Moergestel en Oirschot. Bij een eerepoort stonden het bestuur van de Oirschotsche Rijvereeniging met negen flinke, in het wit gekleede ruiters, die met helder klaroengeschal de komst van den nieuwen burgemeester aankondigden. De heer Steger en zijn familieleden stap ten hier uit hun auto's en werden door den heer H. A. Nu yens. voorzitter der Rijver eeniging en tevens van de feestcommissie, op hartelijke wijze verwelkomd Der traditie getrouw bood hij den heer Steger en zijn familie twee landauers aan. om den weg naar het dorp verder te vervolgen. De heer Steger dankte op welsprekende wijze voor de hartelijke ontvangst. Toen zette de lange feeststoet zich, voor afgegaan door de ruiters, in beweging Langs den geheelen weg waren de boomen aan beide kanten met vlaggetjes versierd en hier cn daar stonden fraaie eerepoorten. De tocht ging nu eerst naar de parochie van Spoordonk die eveneens smaakvol ver sierd was. De zeereerw. pastoor VanGestel sprak hier namens zijn parochianen een har telijk woord van welkom. Hij merkte op, welk een blijde tijding het voor de bevolking van Oirschot was. dat de zoon van den bekenden professor Steger tot burgemeester benoemd was. Wij verheugen ons over deze benoe ming van een zoon uit zulk een achtenswaar dige familie" Spreker beloofde hem. dat de bevolking aanhankelijk zou zijn en dat. ze gehecht was aan de tradities en goede ge bruiken van haar voorvaderen. Een jong meisje bood aan mevrouw Steger een fraai bloemstuk aan. De heer S t e g e r verklaarde mede namens zijn vrouw, zeer getroffen te zijn door de hartelijke ontvangst in deze parochie. Wederom zette de stoet zich in beweging, thans naar de kom van de gemeente, waar een aantal schoolkinderen een welkomstlied zongen. Te vier uur bereikte men het R.-K. Volks gebouw. waar de plechtige raadszitting, waar in de installatie zou plaats hebben, zou ge schieden. In de groote zaal van het gebouw, die keu- dig met Perzische tapijten en heesters ver sierd was. stond het meubilair uit de raads zaal. Onder hen. die de plechtigheid bijwoon den en wier namen we reeds in ons vorig nummer noemden, was ook wethouder Dr. E. A. M. Droog uit Heemstede. Toen de heeren Termeer, Steger en Van Heivoort hun rede hadden uitgesproken, kreeg de zeereerw. pastoor De Vries gele genheid. om den heer Steger toe te spreken. Ook hij verheugde zich over deze benoeming, omdat de naam van de familie Steger in ons land zulk een goeden klank heeft. Namens de R.-K. geestelijkheid riep spreker den bur gemeester een hartelijk welkom in Oirschot toe en beloofde, dat de geestelijken hun me dewerking zeer zeker zouden verleenen. want samenwerking tusschen geestelijk en burger lijk gezag is van groote beteekenis. Oud-burgemeester Janssens sprak ook hartelijke woord°n van gelukwensch. Hij noemde het een voorrecht burgemeester t.o worden, want dat heelt spreker gedurende tien Jaren mogen ondervinden. Dit ambt geeft wel veel zorgen, maar ook veel voldoe ning. Het is echter ook een voorrecht, bur gemeester van Oirschot te mogen zijn, want dc bevolking laat zich gemakkelijk leiden. Vriendelijke woorden werden toen nog ge sproken door den heer Van Beek. burge meester van Boxtel, die de noodige samen werking beloofde. De heer Steger beantwoordde de spre kers nog op uitvoerige wijze. De verdere feestelijkheden. Na afloop van de plechtige raadszitting ging de pas geïnstalleerde burgemeester naar het oude Raadhuis, waar de schoolkinderen en een muziekkorps stonden opgesteld. Hier werden op pittige wijze eenige liederen ten gehoore gebracht. Na afloop daarvan sprak de heer Steger van het bordes van het Gemeentehuis zijn rede tot de burgerij uit. De plechtigheid eindigde met het geza menlijk zingen van het Wilhelmus. Van de gelegenheid om hem en zijn vrouw in 'de burgemeesterskamer te complimentee ren. maakten zeer vele Ingezetenen gebruik. In café „Harmonie" zat het ïfeemsteedsche gezelschap gezamenlijk aan de Noord-Bra- bantsche koffietafel aan. Deze werd opge luisterd door de tegenwoordigheid van den burgemeester en zijn familie Ook hier werden nog vele hartelijke woor den gesproken, o.a. door de heeren Bulters, Kennis en Rijk^s. lid van den Heemsteed- schen raad Laatstgenoemde hoopte, dat de arbeid van den heer Steger zegenrijk voor de bevolking van Oirschot zou zijn. Verder spraken nog de heeren Heilen, en Duin. De heer Steger sprak nog een slotwoord, waarin hij zijn hartgrondigen dank betuigde aan zijn Heemsteedsche vrienden voor de aangename gedachte, dezen voor hem zoo onvergetelijken dag bij te wonen. De vriend schap, die hij gedurende tien Jaar in Heem stede heeft mogen ondervinden, heeft hij al tijd buitengewoon gewaardeerd. Hij merkte op. dat hij niet de Katholieke belangen in Heemstede heeft behartigd, maar die van de gemeente De tegenwoordigheid van den heer Rijkes Is voor hem hef bewijs, dat dit blijk baar begrepen is. Toen werd de terugreis naar Heemstede aanvaard. talanachtvoorslelling ter eere van A. Beniio's jubileum. Vertooning van de film 40 jaar cinematografiein Rembrandt. Optreden van verscheidene artisten. Ter gelegenheid van het feit dat de bekende Haarlemsche cineast A. Benno dit jaar het feit herdenkt dat hij 35 jaren geleden de eerste schreden zette op het gebied van de film waarover wij in ons blad van gisteren reeds berichtten zal a.s. Zaterdag des nachts be ginnende om 12 uur een galavoorstelling ge geven worden, waarvoor de directie van Rem brandt haar theater welwillend heeft afge staan. In deze voorstelling zal de bijzondere film „40 jaren cinematografie" die destijds ter eere van het veertigjarig bestaan van de film officieel werd vertoond doch welke nog zelden voor het publiek gedraaid werd ge- projecteeerd worden. Deze film geeft een in teressant overzicht van de ontwikkeling van de stomme- resp. de geluidsfilm en werd in opdracht van den Nederlandschen bioscoop bond door Willy Mullens in samenwerking met de filmfabrieken „Polygoon" en .Profilty" ver vaardigd. De heer Mullens, nestor van de Ne- derlandsche filmindustrie, zal op den gala avond het stomme deel van de film van een „levende" explicatie voorzien. Dit deel zal door het Tuschiiisky-orkest onder leiding van Max Tak muzikaal worden geïllustreerd. A. Benno. De bekende artiste, die in vroeger jaren zoo zeer populair was. Louisette, zal na deze film op het tooneel liedjes uit haar oude repertoire Zingen. Tilly Perrin—Bouwmeester verleent tevens zooals alle anderen belangeloos haar medewerking aan het programma. Johan Kaart zal als conferencier optreden. Vervolgens zullen fragmenten van de door den jubilaris, den heer. A. Benno vervaardigde geluidsfilms „De Jantjes", „Bleeke Bet", „Op hoop van zegen" en „Amsterdam bij nacht" vertoont worden. Aan het slot zullen Silvain Poons en Henriette Davids de finale van „De Jantjes" nog eens „in het echt" overdoen. Tot slot zal de heer Hamburger, voorzitter van den Nederlandschen bioscoopbond, den jubilaris met een toespraak huldigen. Een aantal no tabelen uit Haarlem en eenige vooraanstaande personen uit het bioscoopbedrijf hebben zich bereid verklaard een huldigingscomité te vor men. Haarlem Holland's eerste Jilvi- stad". Men heeft voor deze galavoorstelling uiter aard onze stad uitgekozen omdat de heer Benno Haarlemmer is en in Haarlem zijn eer ste schreden zette op het pad der filmproduc tie. Benno's entrée in het filmbedrijf in het algemeen, dateert van 1903. Toen stond de jubilaris o.a. met een tent op de Utrechtsche Kermis en vertoonde daar rolprenten. In 1907 gaf Benno zelfs in Indië filmvoorstellingen in een bamboetent. In 1910 trad hij in dienst van den in dien tijd bekenden filmproducer Maurits Binger le Haarlem, en werkte in de Hollandia studio's aan het Spaarne. Bij den heer Binger leerde de heer Benno het filmvak. In de later ge bouwde glazen studio werden de stomme films „Donker Amsterdam". „Artistenrevue", „Bleeke Bet" en „Oranje Hein" gemaakt. Deze films hadden toendertijd groot succes. Toen de ge luidsfilm kwam legde de heer Benno zich eerst toe op den import van buitenlandsche rol prenten en stichtte daartoe de maatschappij „Actueelfilm". Verdrongen door de agentsch ip- pen, die de buitenlandsche filmmaatschappijen zelf in ons land kwamen vestigen, ging hij zich weer aan de filmproductie wijden, thans van geluidsfilms. Tezamen met Jaap Speyer maakte hij „De Jantjes" met Richard Oswalt vervaardigde hij „Bleeke Bet". „Op Hoop van zegen" was de eerste geluidsfilm, die Benno zelfstandig re gisseerde. POSTFANFARE. Op Zondag 24 April j.l. hebben 14 leden der Haarl. Postfanfare deelgenomen aan de „Jaar lijkse he Postale Afstandsmarsch" welke we derom was uitgeschreven door de Utrechtsche Postale Wandelsport Vereeniging. Zij wisten, naast de persoonlijke prijzen, tevens in het algemeene klassement den 2en prijs te behalen. FILIAAL STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL „HUIS TE ZAANEN". Aanwinsten Zede- en Zielkunde. Dalmeijer. Levenskracht Rombouts. De anderen en gij; moderne psychologie en menschenkennis. Stopes. Hij en zij en hun kind. Toegepaste wetenschappen. Bruine Ploos van Amstel, de. Moderne ziektebehandeling voor iedereen. Handleiding voor de bemesting met kunst mest in alle takken van den tuinbouw. Roon, van. Onze (Indische) cultures. Taal- en Letterkunde. Haspels. Onze literatuur en onze Evangelie prediking Middendorp en Metzlar. Taal i spraakkunst met oefeningen) Nederlandsche en in het Ned. vertaalde romans. Hilst, van der. Sariti; het meisje uit de kraton. Maurik, van. Burgerluidjes. Seidel. Ina. Waar geen keuze bleef. Sjolochow. De steppen in vuur en vlam (vervolg op „De stille Don" en „Storm over Rusland") lingelsche romans. Charterls. The white rider. Conrad. Almayer's folly

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10