Haarlem's Dagblad Frits Schuurman. Frits Schuurman W. Cammans te Berlijn terechtgesteld. Wegens spionnage. Z.H.P. BEHANGSELS Knikkeren. Mr. J. J. R. Schmall Koos Vorrink Mr. P. J. Oud Plannen voor kunstijsbaan te Haarlem. 3"e Jaargaiifr IVo. 16824 Uitgave Lourent Cosier, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, hijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienat 38810. Drukkerij: Zuider Kuiten Spaarnr 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zou- en Feestdagen DirectieP. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensrlag 27 Xpril 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3225. franco pe* post f3.55. losse nummer» 6 cent per r%. Advertentie»1-5 repel» f 1.75. elke reg<€ meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Kegclabonnemciitsturicveii op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0-60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Benoemd tot dirigent-directeur van het Residentie-Orkest. De benoeming van den dirigent der H. O. V.. Frits Schuurman, in gelijke functie bij het Residentie Orkest, die vanmorgen door het Haagsche bestuur is bekend gemaakt, zal in Haarlem geen verbazing wekken. Wij voelden het hier in den laatsten tijd wel aankomen, dat het geval-Van Beinum zich zou herhalen en dat ook deze Haarlemsche dirigent, in de laatste jaren zoozeer in beteekenis gegroeid, tot een hoogere positie in h^t Nederlandsche muziekleven geroepen zou worden. Zijn suc ces in Haarlem bepaalde zich daarbij niet tot de H. O. V., welker concerten steeds drukker bezocht werden ondanks de groote moeilijk heden waarmede ons orkest nog steeds te kampen heeft, maar waren ook zeer markant in zijn leiding van de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap. Inderdaad heeft Schuur man van dit mannenkoor iets zeer buitenge woons weten te maken en zich daarmee tot een eerste rangs koordirigent ontwikkeld. Toen in de eerste dagen van dit jaar Eduard ▼an Beinum tot eersten dirigent van het Con certgebouw Orkest werd benoemd, naast Mengelberg, heb ik mij aan de volgende voor spelling in dit blad gewaagd: „Eenmaal op den weg der erkenning van onze jonge dirigenten zal men zijn onderzoek verder moeten uitstrekken en weer zal daarbij de aandacht vallen op Haarlem omdat de carrière van Frits Schuurman bij de H. O. V. merkwaardige gelijkenis met die van Van Beinum ver toont. Ook hij heeft zijn erkenning hier thans tenvolle veroverd en is een voor treffelijk orkestleider geworden, die in veelzijdigheid en ondernemingsgeest bo vendien geenszins voor zijn voorganger onderdoet. De hoogstaande artistieke prestaties van de H. O. V. getuigen daar van voortdurend, de steeds toenemende belangstelling van het Haarlemsche pu bliek doet dat eveneens. Wij hopen dat Schuurman ons niet zal verlaten. Haarlem en de H. O. V. zijn wel ten zeerste gebaat, evenals trouwens Zang en Vriendschap, met een leider zoo als hij. En ervaring heeft wel geleerd van hoe groote beteekenis de bezetting van deze post voor ons Haarlemsche muziek leven is. Maar het zou tenslotte niet an ders dan begrijpelijk zijn als het deze richting uitging." Deze verwachting is dus wel spoedig be waarheid. Aan Frits Schuurman onze geluk- wenschen met een zoo eervolle benoeming, die hem de leiding toevertrouwt van Nederland's tweede orkest. Naast hem zal als gastdirigent prof. Georg Szell optreden. Aan Schuurman wordt buitendien als directeur van het Resi dentie Orkest een organisatorische taak op gedragen: Allerlei regelingen en onderhande lingen betreffende de samenstelling van het orkest, benoeming en ontslag van orkestleden, uitnoodigingen aan solisten enzoovoorts. Dat de benoeming voorloopig voor een jaar is geschied heeft Schuurman aanleiding ge gegeven te bedingen dat hij zijn Haarlemsche relaties deels zou mogen handhaven, hetgeen is overeengekomen, zoodat hij het leiderschap van de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap blijft vervullen en misschien, als gastdirigent, ook nog een aantal concerten van de H. O. V. in het a.s. seizoen zal kunnen leiden. Dit laatste zij slechts als veronderstel ling geuit: het H. O. V.-bestuur. opnieuw voor het probleem van de orkestleiding geplaatst, moet zich natuurlijk nog in deze belangrijke aangelegenheid gaan verdiepen. Te minder makkelijk is de zaak omdat juist in het a.s. najaar het 125-jarig bestaan gevierd zal wor den, bij welke gelegenheid de H. O. V. natuur lijk op zijn allerbest voor den dag moet ko men en tevens de beste toekomst-beloften geven. Bij het Residentie Orkest zullen in het vol gende seizoen Schuurman en Szell ieder on geveer vijfentwintig concerten leiden, waarbij zij elkaar in opeenvolgende korte periodes zullen afwisselen. In het kort herinnerend aan Frits Schuur man's levenloop zij gereleveerd dat hij op 25 Juni 1898 te Nijmegen geboren werd en dus dirigent-directeur van het Residentie Orkest 'S-GRAVENHAGE, 27 April. Tot dirigent-directeur van het resi dentie-orkest voor het seizoen 1938 1939 is benoemd de heer Frits Schuur man, dirigent van de Haarlemsche Orkest Vereeniging. Voorts zal als gastdirigent geduren de een tijdvak van drie maanden op treden prof. Georg Szell. De verdere plannen voor het ko mende seizoen zullen binnenkort wor den bekend gemaakt. op enkele maanden na de veertig bereikt heeft. Een deel van zijn schoolopleiding kreeg hij te Haarlem, aan het Gymnasium. Later was hij leerling van de Handelsschool te Am sterdam, maar zijn aanleg bleek niet die des handelsmans te zijn. Niet dan na strijd kreeg hij gedaan, zijn muzikale aspiraties te mogen verwezenlijken, studeerde onder leiding van Sem Dresden compositie en directie aan het Amsterdamsche Conservatorium, deed in 1921 cum laude eindexamen en vertrok toen naar Parijs om zijn studies te voltooien bij den ver maarden Franschen componist Albert Rous- sel. Dat dit een onvergetelijke studietijd vcior hem wasdaarvan heeft hij verleden jaar getuigd toen hij bij Roussel's overlijden hem in zoo warme woorden van genegenheid en erkentelijkheid in ons blad herdacht. Er volgden jaren van muzikale omzwer vingeneen merkwaardige tijd waarin Schuurman door Frankrijk, Spanje, Portugal en Marokko trok, soms ontbering leed. maar een belangwekkende ervaring van menscheh en toestanden opdeed, zooals maar weinigen ten deel valt. Van die omzwervingen van een muzikant heeft hij indertijd verteld in een reeks voortreffelijk geschreven schetsen in ons blad, die vele lezers zich zullen herinne ren. De naam van den toenmaals anoniem gebleven auteur zij hierbij onthuld...en wij stellen ons voor er dezer dagen nog eens het een en ander van te herdrukken. In 1926 keerde Schuurman naar ons land terug, vestigde zich-te Amsterdam, gaf daar lessen, verving Lieven Duvosel tijdelijk als dirigent vön' Toonkunst in Tiel en werd se cretaris van de directie van het Amsterdamsch Conservatorium, waar hij ook optrad als leeraar in theoretische vakken. Eind Mei 1931, na de benoeming van Eduard van Beinum tot tweeden dirigent van het Concertgebouw Or kest, werd hij tot dirigent van de H. O. V. benoemd. Het bestuur van de H. o .V. was daarbij voorgelicht door een commissie van deskundigen bestaande uit Eduard van Beinum, Cornells Dopper en Sem Dresden, die unaniem koos uit een menigte sollicitanten van wie velen waren komen „proef-diri- geeren". Ik behoef wel niet uit te weiden over de veelzijdigheid en ondernemingsgeest van Schuurman's leiding. Die kent men in Haar lem. Een gansche reeks van „eerste uitvoe ringen" zal in de herinnering van onze muziek liefhebbers herleven en ook aan de Neder landsche kunst heeft hij steeds volle recht doen wedervaren terwijl het moderne en het klassieke repertoire beide de volle toewijding van den echten musicus, zich als dienaar der kunst beschouwend, hebben ervaren. Het is heel jammer dat wij Schuurman ver liezen moeten. Het is te hopen dat hij voor loopig nog veel in Haarlem zal kunnen blij ven geven. Hij verdient evenwel zijn succes en erkenning en zijn vele vrienden zullen zich daar-, voor hem, van harte in verheugen. Dat doet ook schrijver dezes. R. P. Familie te Venlo wist van niets. Dinsdagochtend is de 44-jarige jarige Venlonaar Willem Cammans, die op 5 November van het vorige jaar door het Volksgerecht te Berlijn wegens landverraad ter dood was veroordeeld, door onthoofding terecht gesteld. Cammans was op 27 Januari 1937 opgebeld om naar Lobberlch te komen, waar zijn zwa ger Smit woonde. Hij is er per auto heenge gaan. maar nooit teruggekeerd, omdat hij door de Duitsche geheime politie was ge arresteerd, omdat men hem ervan verdacht spionnage te hebben bedreven. De pogingen, welke de Nederlandsche regeering heeft gedaan, om Cammans van den dood te redden, blijken vergeefs te zijn geweest. Dinsdagmorgen om tien uur werd volgens de Tel. ons Gezantschap te Berlijn door het Duitsche ministerie van Buitenland- sche Zaken verwittigd, dat het gratieverzoek definitief van de hand was gewezen. Op een vraag, wanneer dan de executie zou plaats hebben, werden geen nadere inlichtingen ver strekt. Willem Cammans moet toen evenwel reeds terechtgesteld zijn geweest, aangezien de uitvoering van doodvonnissen in Duitsch- land steeds een uur na zonsopgang pleegt te geschieden en dc vroege edities van de avond bladen het officieele bericht reeds afdrukten, nog voordat het Nederlandsche gezantschap officieel van de terechtstelling op de hoogte was gebracht. De Nederlandsche regeering heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat Cammans Nederlander was. Hij genoot hier te lande ook alle voor rechten van den Nederlandschen staatsburger, doch dc Duitsche regec- ring beschouwde hem als Duitschcr. Willem Cammans werd ln 1894 uit Neder landsche ouders geboren. Zijn jeugdjaren bracht hij in Duitschland door. Toen in 1914 de oorlog uitbrak, trok hij in jeugdig enthou siasme hij was toen nog minderjarig— met de Duitsche troepen naar het front. Tegelij kertijd diende hij een verzoek in tot verkrij ging van het Duitsche staatsburgerschap, welk verzoek werd ingewilligd. Na korten tijd kreeg Cammans berouw van zijn daad. Hij keerde naar Nederland terug, waar hij zich vestigde, huwde en een zaak te Venlo opende. Men heeft zich later hier te lande blijkbaar op het standpunt gesteld dat het treden in vreemden staatsdienst in dit geval geen ver lies van het Nederlandschap ten gevolge kan hebben, omdat hij, toen hij Duitsch soldaat werd, nog minderjarig was. De terechtstelling heeft in Venlo diepen indruk gewekt. Cammans zelf was na zijn arrestatie optimistisch gestemd en ook in den laatsten tijd, toen hij weer brieven naar huis kon schrijven sprak weer een hoopvolle toon. De vorige week schreef hij nog aan zijn vrouw; uit niets bleek dat dit zijn laatsten brief zou zijn. Hij schreef opgewekt en had het volste vertrouwen in de toekomst. Naar de Tel. verneemt hadden Dinsdag avond noch de familie noch de officieele in stanties te Venlo iets van de terechtstelling van den Venlonaar vernomen. Ook mr. A. Tonnaer. die door de familie was aangezocht om de belangen van Cammans te behartigen en de verschillende stukken aan een Duit- schen collega had gezonden ter verdere be handeling, had Dinsdagavond de teleurstel lende tijding tot dusverre nog niet ontvangen. De weduwe en naaste familie van den heer Cammans zijn door bevriende zijde voorzich tig van de terechtstelling op de hoogte ge bracht. De mededeeling heeft op de vrouw, die juist met haar zuster van een wandeling was teruggekeerd en nog van niets wist, een verpletterenden indruk gemaakt. Smit is tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. ANEGANG 28 - TELEFOON 18800 STEEDS HET NIEUWSTE (Adv. ingez. Medj OPENING VAN DE BAKKERSTENTOONSTELLING. In restaurant Brinkman» werd gistermiddag de tentoonstelling der H. A. C. O. B. A. V. O. officiéél geopend. Op onze foto geheel rechts de heer II. C'. Kloet, eere-voorzitter van de Haar lemsche Bakkers Patroonsvereeniging. Verder bestuursleden van Haarlem's Comité voor Bak Vakonderwijs. V. 1. n. r.: de hceren J. Helmer, secretaris; A. P. Sinions. penningmeester en G. J. Wanders, voorzitter. Voor den Hoogen Raad is een zaak in behandeling tegen twee Amsterdamsche sigarenwinkeliers wegens het exploitceren van k7iik- ker automaten Het mag misschien onnoozel zijn. Zelfs wereldvreemd in hooge mate. Maar 'k ben slecht thuis op dit terrein. Wat zijn nou knikkerautomaten? Blijkbaar is het een soort vertier. In 't oog der overheid te laken. Dat den sigarenwinkelier, Opeens kortweg sigaar kan maken. Althans, naar wat ik ervan las. Heeft de kantonrechter besloten. Dat er iets aan dien knikker was. Waaruit een boete is gesproten En nu is voor den Hoogen Raad. Als hoogst college, aan de orde. Of inderdaad zoo n automaat Er uitgeknikkerd hoort te worden. Ik heb nog nooit zoo'n ding gezien, Zooals 'k al eerder op mocht merken. En geen idee hoe zoo'n maschien, In een sigarenzaak zal werken. Maar het is goed. wanneer je merkt. Dat volgens Hollandsche methode. Zoo'n ding. hoe automatisch 't werkt. Niet automatisch wordt verboden De Hooge Raad staat ervoor klaar. Om over knikkeren te praten. Hoezeer zijn leden menig jaar. Dat spel reeds graag aan jongren laten 't Bijzondre van die automaat. Lijkt mij zoo toe uit. de gegevens. Ls. dat het om de knikkers gaat. Maar om het recht van 't spel daarnevens. P. GASUS. HOE KOMT HET TOCH dat velen altijd maar weer HART'S BEHANG PREFEREEREN Omdat de ondervinding hun dat heeft doen leeren. 1IAK T'S BEHANGSELPAPIERHANDEL KLEINE HOUTSTRAAT 49 - TELEF. 11279 'Adv. IngezMed.) Morgen- (Donderdag) avond 8 u. 15 spreken voor Eenheid door Democratie in het Concertgebouw. Kaarten Kenaupark 15 en voor zoover nog voorradig aan de zaal (Adv. Ingez. Med.) Britsch schip door Japanners opgebracht. Van boord van het schip zou geschoten zijn. Incident aan den mond van de Jangste. SJANGHAI 27 April (Reuter- A.N.P.) Het Britschc stoomschip Tungwo, dat 1337 ton meet, werd gisteravond aan den mond van den Jangtse aangehouden door Japan- sche militairen, die zich met de ba jonet op het geweer aan boord bega ven en den Chineeschen leden der bemanning wonden toebrachten. Vervolgens begeleidden de Japan ners het stoomschip naar de Japan- sche basis op Tsungming eiland, waar het nauwkeurig zou worden doorzocht. De Japanners beweren, dat van boord van dc Tungwo geschoten zou zijn. Daarom zullen zij het schip voor onbcpaaldcn tijd vasthouden. Reuter verneemt nader uit Sjanghai: Het vertrek van de Britsche kanonneerboot Cricket, die een onderzoek zou instellen naar aanleiding van de aanhouding van het Brit sche stoomschip Tungwo is op het laatste oogenblik niet doorgegaan, hoewel reeds alle voorbereidingen daartoe waren getroffen. Het verluidt, dat Hasegawa een direct on dersoek vanwege de marine heeft toegezegd. Er bestaat eenige hoop. dat het incident spoedig zal worden bijgelegd. I)e „Java" vertrokken. De kruiser Java. die eenigen tijd in Amster dam heeft gelegen. Ls heden van IJmuiden vertrokken. Toen de kruiser in de Noordersluis lag be gaven zich eenige hooge gasten aan boord n.l. de ministers dr. H. Co lijn van Dijk en Weiter en de vice-admiraal J. Th. Furstner. Op het achterschip stond de staf opgesteld om aan de gasten te worden voorgesteld. Na een kort oponthoud vertrok de kruiser na-r Den Helder Bij het vertrek cirkelde gedurende eenigen tijd een vliegmachine boven het schip. Het woord is aan Valfour Het is niet voldoende logisch te zijn in deze wereld, men moet ook weten te leven met degenen, die het niet zijn. Een hal. welke 4200 personen kan bergen. De Haagsche architect A. van Eek Wzn. heeft bij het Haarlemsche ge meentebestuur plannen ingediend voor den bouw van een overdekte kunstijsbaan. De bedoeling van den ontwerper is deze baan op een terrein aan de Delftkade, bij de Kleverlaan te plaatsen. Dc geprojecteerde oppervlakte bedraagt 84x43 Meter. Voor de hoogte is in het plan 15 Meter aangegeven. De amphltheatersgewljs ontworpen tribunes zijn berekend op 4200 be zoekers. De afmetingen van de ijsbaan zelf zijn gelyk aan die van de Hokij in den Haag waarvan de heer Van Eek dc architect is -- n.l. 60 bij 26 Meter.. Het ontworpen restaurant, de garderobe, de kleedkamers en dc stook plaatsen zijn onder de tribunes gebouwd. De baan zal mochten de plannen verwe zenlijkt worden op zoodanige manier wor den gebouwd dat deze eveneens kan dienen voor den aanleg van tennisbanen en de in richting van een tentoonstellingshal. Dege nen, die het plan bij het Haarlemsche ge meentebestuur hebben ingediend, hebben voor de financiering ervan reeds zorggedra gen, doch in het, bijzonder met het oog op den aanleg van parkeerterreinen hoopt men op den steun van het gemeentebestuur te mogen rekenen. Indien de Raad de plannen goed keurt hoopt men in den loop van Juni met den bouw te kunnen beginnen. Met den aan leg zullen meer dan drie maanden gemoeid zijn. zoodat men in het gunstigste geval in October a.s. gereed zou kunnen zijn. Gouden Echtpaar. De heer en mevrouw G. Hurk mans-Dekkers zijn 9 Mei a.s. 50 jaar getrouwd. 7,ij hopen dien heugelijkeu dag in hun woning aan de Oostindiëstraat 43 te vieren. HEDEN: 12 PAGINA'S pag. Frits Schuurman is tot dirigent-directeur van liet Residentie-orkest benoemd. 1 De Nederlander Willem Cammans is te Berlijn terecht gesteld. l Een Britsch schip Ls op de Jangtse door Japanners opgebracht. 1 Er bestaan plannen om te Haarlem een kunst-ijsbaan te stichten. i Nadere bijzonderheden over Mr. Wcndc- laar's enquête-voorstel. 3 De Engelsche regcering voert belasting- verhooging in. 4 Duitschland neemt geen deel aan dc we reldtentoonstelling in Amerika. 4 De Chineezen boeken succes in Zuid- Sjangtoeng. 4 Prof. Gelissen heeft een plan tot bestrij ding der werkloosheid. 7 De gemeentebedrijven van Heemstede hebben in 1937 zeer gunstige resultaten opgeleverd. 9 Dc II. A. C. O. B. A. V. O. tentoonstelling is Dinsdag officieel geopend. 11 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Frits Schuurman. 1 J. II. de Bois; Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 L. S.: Cheiranthus Cheiri 7 Dr. E. van Kaalte: Het recht van parle mentaire enquête. 7 J. B. Schuil over: De vier Müllers. 9 K. de Jong: I/Crrlingrniiitvocring Haar lem's Muziekinstituut. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op JQ

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1