ZWANENBERG (pi) EEN GOED RECEPT VOOR VERKOODHEID. P. H. BORGHOUTS De Haarlemsche Waterleiding bestaat 40 jaar. 1 Mei 1898 werd dit oudste gemeentebedrijf in werking gesteld. WoEN'SD A G 27 A P R T I. 193? HAARLEM'S DAGBLAD Aril. Vit. van Huisvrouwen. De Ncdcrlandsche Vereeniging van Huis vrouwen is heden in het gebouw ,JDe Doelen" te Rotterdam in algemeene vergadering bij eengekomen. De presidente van de vereeniging. mevr. Chr. Nevtzell de WildeMac Gillavry, opende deze 25e algemeene vergadering met een woord van welkom aan allen, speciaal aan het eerelid der vereeniging mevrouw C. Eerd- rnansde Holl en andere oud-hoofdbestuurs leden en de vertegenwoordigsters der opge richte afdeelingen Brielle en Varsseveld. Zij herdacht diegenen, die de vereeniging door den dood moest verliezen. Bij de viering van het 25-jarig jubileum op 23 October 1937 gaf de belangstelling van vele vooraanstaanden in den lande sterk de Overtuiging, dat het werk der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen op prijs wordt gesteld. Men ga voort met ln saamhoorigheid te werken aan al wat in de vereeniging voor goeds kan worden tot stand gebracht en door haar naar buiten kan worden uitgedragen tot welzijn van de leden zelf en verder van elke Ned. huisvrouw. Met een opwekking om door zakelijke be sprekingen in welwillenden geest en het waar borgen van een rustige sfeer een aangenaam verloop van deze bijeenkomst te bevorderen, sloot de voorzitster haar openingswoord, na aan de ontvangende afdeeling Rotterdam aller dank te hebben gebracht, dat zij als oudste afdeeling voor deze 25ste algemeene vergadering op zoo waardige wijze als gast vrouwen is Dinsdag in het gebouw „De Doe len"' ie Rotterdam in algemeene vergadering bijeengekomen. Vervolgens werden eenige aangelegenhe den van huishoudelijken aard afgedaan, waarna mevrouw D. Oppenheimer-Belinfante het jaarverslag uitbracht, waaruit o.m. bleek, dat het aantal afdeelingen tot 98 is gestegen. Jaarverslag en begrooting over 1938 wer den goedgekeurd. Tot lid van het hoofdbestuur werd herko zen. mevrouw J. Kamhaas. terwijl in de va cature mevrouw G. van Anrooy-de Kempe- naer en mevrouw Evers-Veendorp werden gekozen, de dames J. van de Griendt-Bunk te Kampen en B. G. Tammens-Boer te Den Andel. De presidente overhandigde een ge schenk aan mevrouw Van Anrooy en sprak woorden van dank tot de aftredende leden. In de avondbijeenkomst werden de ver se'-"rode voorstellen van het hoofdbestuur en de afdeelingen besproken. Kon. Nod, Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde vergaderde Dinsdagavond in Hotel Lion d'Or. Kruisweg. Te 8.15 uur opende de voorzitter, de hoer J. L Bouwer, de vergadering. Na korte afhandeling van de weinige agenda punten eaf de voorzitter het woord aan den heer K. Goudzwaard, die een lezing hield over Gazonbehandeling. Er wordt -- aldus spr. - over het grasveld ln den tuin meoStal zeer lichtvaardig gedacht. Zeer ten onrechte, want het gazon is eigenlijk een ••in de belangrijkste onderdeelen van den tuin T"ot is geen lap grond, die men maar aan de natuur overlaat, om er hier en daar wat onkruid op te zetten. Een mooi gazon eischt een zeer zorgvuldige bewerking. In de eerste plaats de aanleg. De grond moet zeer goed bewerkt worden. Verder wait ons duingebied betreft, mag men het gras niet op den kalen zandgrond zaaien, maar moet men er eerst een laag teelaarde op brongen. Een goede bemesting is nood- zakelijk. Hiervoor gebruike men liefst stalmest, die zorgvuldig ondergespit moet worden. De beste zaaitijd is het najaar. Ook in het voorjaar kan men met veel succes zaaien, maar daaraan is een groot nadeel verbonden, want voorjaarsgras is zeer lastig te maaien. Wanneer het gras is opgekomen, moet men de eerste keeren met de zeis maaien, daarna kan men de machine gebruiken. Het wekelijks maaien eischt zeer veel van het gras. Het is daarom noodzakelijk, dat om de 2 a 3 weken bemest wordt met een goede kunstmest (Asef). De meeste tuinders scheiden te vroeg uit met bemesten. Wanneer men z'n gras goed voor zien den winter in wil laten gaan, moet men de 2 a 3 wekclljksche bemesting voortzetten tot September. Daarna hoeft men er voor- lonoig niets meer aan te doen. Tn Januari begint men weer. Er wordt over het heele gazon een laagje zwarte grond ge leed. waardoor het gedurende den winter be schermd is voor de kou. en bovendien een krachtiger groei bevorderd wordt. De heer Goudzwaard beëindigde zijn lezing met het behandelen van enkele schadelijke planten en insecten en hun bestrijding. Ver- «orn,r nog de heer J. F. Ch. Dix over de laatste drie tentoonstellingen: de Prima ver?. te Rotterdam, de Gentsche Floraliën en do tentoonstelling te Boskoop. IN EEN PAAR MINUTEN ZELF GEMAAKT. Dit is een beproefd huismiddeltje, dat snel verlichting zal brengen, terwijl na korten tijd Uw verkoudheid of hoest geheel verdwijnt. Koopt bij Uw apotheker of drogist 30 gram Vervus dubbel geconcentreerd). Vermengt het thuis met een kwart liter heet water en een eetlepel suiker. Roert het goed door. tot hel. geheel is opgelost. Neemt vier maal daags een eetlepel. Het. is buitengewoon geschikt, voor kinderen; ook bij volwassenen is de wer king afdoend. Knipt dit recept uit. om U er aan te herinneren een 30 grams fleschje Vervus te halen. (Adv. ingez. Med.) AGENDA WOENSDAG 27 APRIL Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: ..Honderd mannen en een meisje voor de derde week geprolongeerd 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: .,De danseres van San Diego". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ..De stervende zwaan" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Een stad op stelten" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „In de schaduw der mis daad" en „De Regenmakers". 8 uur. DONDERDAG 28 APRIL Sociëteit Vereeniging: Psychometrische geance „Harmonia", 8.15 uur. Broederkerk: Ds. A. M. Berkhoff. 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. 'Adv. Ingez. Med.) De Bil voors pelt Zwakken tot matigen Noordoostelijken tot Oostelijken op Zuidoostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, geringe kans op nachtvorst, iets zachter overdag. BAROMETERSTAND. Hoogste 767.2 m.M. te Helsingfors. Laagste 753.1 m.M. te Seydisfjoi-d. Het maximum van den luchtdruk over Fin land en de Baltische staten nam toe. De hoog ste barometerstanden worden thans in Fin land gevonden. Een tweede maximum ligt op de Noordzee. Over Schotland en de Iersche zee ligt een zwak ontwikkelde voor van lageren luchtdruk, die de maxima in het Oosten scheidt van dat op den Oceaan. De depressies blijven alle binnen den Pool cirkel en beïnvloeden ons weer niet. Voor de kust van Portugal en over Spanje ligt een stationnaire depressie en in het geheele Mid- dellandsche Zee-gebied blijft de luchtdruk laag. Het zijn deze depressies, die in Zuid- Duitschland en de Alpen nog zware bewolking en neerslag brengen i Muenchen 9 en Weenen 5 m.M.). De Alpenstations melden nog de zelfde lage temperaturen, het Jungfraujoch bevindt zich thans echter boven het gesloten wolkendek, dat tot boven 2500 meter reikt. In Polen en de Baltische Staten werd het warmer. Op IJsland en in het geheele Weste lijke deel van het Poolgebied werd het weer kouder en op den Oceaan melden de schepen tot ver in het Zuiden lage temperaturen. Voor onze omgeving zal de bewolking wellicht tijdelijk een weinig tcenemen. maar is toch te rekenen op mooi droog weer en iets hoogere temperatuur in den middag. BAROMETERSTAND Vorige stand 763 m.M. Stand van heden 762 rniVL Neiging: Achteruit. Opgave van: STIENS. Opticien Gierstraat 27 Tfl no 16764 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag v.m. 1.24 uur; n.m. 13.43 uur. Strand berijdbaar van 6.30—11.45 uur. 'i-f telefoonnummers Politie; 11850 Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged, Oude Gracht: 14141. Makelaar in Onroerende Goederen KENAUSTR. 5b, TEL. 17130 lAdt mgez Meo. Een zeldzaam iramjubileum. Vijf en twintig jaar geleden verdween de paardentram. Over eenige weken (10 Mei 1938) zal het 25 jaren geleden zijn, dat de paardentram uit het Haarlemsche t stadsbeeld verdween en vervangen werd door de electrische lijn Soenda- pleinDen Hout. De stoomtram Haarlem—Alkmaar zali ger nagedachtenis kreeg toen als begin- en eindpunt, het Soendaplein. Vele Haarlemmers zullen zich nog wel her inneren, hoe de stoomtram op den Schoter- weg tot aan het Ken nemerplein, achter een rij hooge boomen haar baan hacl. In het natte jaargetij lagen de rails meestal onder water en snoof de schommelende en vervaar lijk rookende tramlocomotief als een golf breker over haar baan. De Schoterweg onderging mèt de komst van de „gele" electrische tram, een groote verandering. De oude boomen werden geveld; langs de huizenrij werd een flink trottoir aan gelegd en de tramrails kwamen in de klin kerstraat te liggen. Ook na dien werd de weg langs dit tram traject nog veranderd. Toen enkele jaren geleden de Schoterweg geasphalteerd werd verdween de sloot aan de Westzijde van dien weg en werd gedempt. De trambanen werden naar het midden van den weg verlegd en ook op het SoGnda- plein werd toen een groote verandering tot stand gebracht. De aanvankelijk ,.gele" tram werd later, door de fusie van de hier exploiteerende trammaatschappijen, „blauwe" tram; een uniforme kleur voor de wagens van de tot één geworden N.Z.H.TM. De route SoendapleinDen Hout later doorgetrokken naar Heemstede en weer la ter naar Leiden heeft zich bij de Haarlem mers een uitstekende reputatie verworven. AANBESTEDING. Door architect Bern. Ooms te Haarlem werd hedenmorgen aanbesteed het bouwen van twaalf middenslandswoningen aan de Lorentz- kade te Haarlem. Er waren twaalf inschrij vingen. Hoogste inschrijver was de heer J. Rose te Haarlem voor 56.095 en laagste M. Ebbing te Haarlem voor 45.600. De gunning werd aangehouden. DE BRAND IN EEN PAKHUIS. In ons vorig nummer werd gemeld, dat een brandje was uitgebroken in een pakhuis van de N.V. Handel Mij. „De Rijwieltrusfc" aan de Ged. Oude Gracht 25. Dit is on juist. Het was bij den grossier P. Bertholée aan den achterkant van genoemd perceel. OKé-AVOND BIJ „HEKMAN HEIJEKMANS". De tooneelvèreeniging „Herman Heijer- mans" geeft op Zaterdag 30 April in de Gem. Concertzaal een Cabaretavond. Het program ma vermeldt het optreden van Frans en Nel Nienhuijs, Kees Pruis en Stella Seemer met nieuwe nummers. Na afloop is er bal tot 5 uur. ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. Voor de afd. Haarlem van het Algemeen Nederlandsch Verbond zal dr. J. C H de Pater uit Den Haag Woensdagavond 4 Mei in rest. Brinkmann spreken over: De veertig jarige regeering van onze Koningin. Een kijkje in de geschiedenis. 1 Mei bestaat de Haarlemsche Gemeente Waterleiding 40 jaar. Dit oudste van de Haar lemsche gemeente-bedrijven werd in werking gesteld op 1 Mei 1898. Men moet echter niet denken dat vóór laatstgenoemden datum er geen drinkwater voorziening bestond in de Gemeente Haarlem, want die was er wel. Haarlem profiteerde namelijk van de toe vallige omstandigheid dat de transportleiding der Amsterdamsche Waterleiding, komende van het pompstation Leiduin, door de toen malige kom van Haarlem liep en de Duinwa ter-Maatschappij, welke tot 1896 voor de wa tervoorziening van Amsterdam zorgde, bereid was geweest ook de Haarlemmers aan drink water te helpen. Doch lang niet alle huizen waren aangeslo ten; er bestonden zelfs straten waar in hel geheel geen buisleiding lag. Het totaal aantal aangesloten perceelen bedroeg niet meer dan 40('0 op een totaal aantal inwoners van 64.000, zoodat nog geen derde gedeelte van de bevol king over leidingwater beschikte. De meeste huizen hadden toen nog een eigen pomp, terwijl er op verschillende plaat sen, zooals op de Groote Markt, de Boter markt en bij het Proveniershuis groote ge meentelijke pompen stonden, waarvan een ieder gebruik kon maken. De pomp in den tuin van het Proveniers huis staat er tot op heden nog. Voor het blusschen van brand waren op di verse plaatsen in de stad brandputten ge maakt, waaruit het water door handbrand spuiten moest worden opgepompt. Doordat Amsterdam reeds destijds met een tekort aan drinkwater te kampen had, werd, kort nadat deze gemeente in 1896 de water voorziening in eigen beheer had genomen en derhalve de Engelsche Duinwater Maatschap pij was geliquideerd, aan Haarlem medege deeld, dat Amsterdam alleen bereid was aan de toen aangesloten perceelen water te blij ven leveren, doch geen verdere uitbreiding aan het buizennet in Haarlem zou worden ge geven. Alle begin is moeilijk. Voor Haarlem bleef toen geen andere weg open dan voor een eigen waterleiding te gaan zorgen. Vanzelfsprekend werd voor de stich ting van een prise d'eau het oog op de duinen gericht, doch die lagen buiten Haarlemsch gebied. Gelukkig bezat de gemeente Haarlem een perceel grond aan het Brouwerskolkje on der Overveen, en er werden plannen gemaakt om daar een aantal bronnen te boren en een pompstation met filterwerken te bouwen. Evenwel zag mevr. de wed. J. J. van der Vliet geboren Borski, die daar in de onmid dellijke nabijheid buitenverblijven had lig gen, zulks met leede oogen aan en verzette zich tegen de uitvoering van deze plannen. Na onderhandelingen met de Gemeente Haarlem, welke persoonlijk door den toen- maligen Burgemeester Jhr. Mr. J. W. J. Boreel van Hogelanden, werden gevoerd, kwam men tenslotte overeen, dat Vrouwe van der Vliet Borski van de uitgestrekte duinterreinen, welke in haar bezit waren een meer noorde lijk gelegen stuk grond aan Haarlem in eigendom zou afstaan voor den bouw van een pompstation c.a. en ten behoeve van de prise d'eau een aansluitend langgestrekt terrein in eeuwigdurende erfpacht zou geven, terwijl anderzijds Haarlem het perceel aan het Brou werskolkje aan haar zou afstaan. Aldus geschiedde, en op deze wijze kreeg Haarlem de beschikking over het terrein, waarop het Pompstation met de reinigings- werken en de watertoren zijn gebouwd, als mede over de prise d'eau ter lengte van 5 kilometer, welke reikt van den Zeeweg tot aan de grens van het landgoed Duin en Kruidberg hi de Gemeente Velsen. Met spoed werd aan de uitwerking der pltinnen begonnen. Hiermede werd belast de destijds zeer be kende ingenieur J. Schotel uit Rotterdam, on der wiens leiding ook verschillende andere waterleidingen, zooals die van Breda, Hel mond enz., gebouwd zijn. De aan het bureau Schotel verbonden in genieur Heederik en de opzichter Bos heb- hen een groot aandeel gehad in de tot stand- koming der werken, het waren knappe vak lieden. De heer Bos bleef na den bouw bij de Haarlemsche Waterleiding in dienst en werd later directeur van de Waterleiding in Vel sen. Nog steeds werken dezelfde stoommachines. De destijds in het pompstation opgestelde stoommachines doen thans nog. na 40 jaar. eiken dag dienst; wel een bewijs voor de groote deugdelijkheid van deze machines en het oordeelkundige onderhoud. De drie stoom ketels zijn het vorig jaar vernieuwd, met het oog op de cïesbetrefende bepalingen van de stoomwet. Ook het gebouw zelf alsmede de watertoren kunnen nog aan de hedendaag-, sche eischen voldoen, hetgeen bewijst dat de zaak goed is opgezet. Het ontijzeringsgebouw is eerst het vorig jaar buiten gebruik gesteld, terwijl de na- filters met aangebouwden reinwaterkelder weliswaar binnenkort zullen moeten worden gerestaureerd en verbouwd, doch daarna nog tientallen jaren dienst zullen kunnen doen. In de prise d'eau werden voor de winning van bovengrondwater door de firma Ir. Hoo- gendoorn uit Giessendam niet minder dan 340 bronnen geboord, welke in den loop der jaren uiteraard periodiek vernieuwd moesten worden, het het systeem is tot op heden vrij wel bewaard gebleven. De 5 kilometer lange zuigleidingen zijn rok noe intact. zi1 het met belangrijke wij zigingen de vacuumleidingen moesten even wel reeds tweemaal worden verzwaard. Aanvankelijk werd een transportleiding ijd 45 centimeter naar dr stad gelegd, er we! van het Pompstation langs den Tette- rodeweg, den Bloemendnalscheweg en den Ziilweg' naar het stadscentrum. Het buizennet uitgebreid. Bij het maken in 1903 van het spoorweg viaduct in den Zijlweg kwam het bezwaar naar voren dat slechts één leiding het water naar de stad voerde en werd toen besloten een tweede transportleiding wijd 30 centi meter langs hetzelfde tracé te leggen. Ook in de stad pakte men de zaak flink aan. Het buizennet werd zoodanig uitgebreid, dat weldra in alle straten buisleidingen la gen en de perceelen konden worden aange sloten. Onmiddellijk werden watermeters inge voerd. omdat men begreep zuinig met den watervoorraad in de duinen te moeten om gaan. Hieromtrent is kenmerkend de navol gende zinsnede tilt het eerste jaarverslag welk" luidt: ..Het bleek. dat. naarmate de watermeters geplaa.tst werden, het waterge bruik gestadig afnam". Tot directeur werd benoemd de heer L. W Havelaar. administrateur van de Waterlei ding in Namen. Deze specialiseerde zich la ter meer op bacteriologisch gebied en was ,:e oprichter van het Gemeentelijk bacterio logisch laboratorium, hetwelk thans bij den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst is ondergebracht. Deswege staat zijn naam vermeld op het gedenkraam in het gebouw van genoemden dienst aan de Nieuwe Gracht Het kantoorpersoneel bestond uit de hee- ren G. Spaan, boekhouder W. Bouman, le klerk, en J. Verkoren, 2e klerk. De heer Spaan verliet de Waterleiding in 1924 als administrateur en maakt zich thans, zooals vele lezers zullen weten, nog voor de Gemeente verdienstelijk als secre taris van de brandweer. De heer Bouman ging spoedig naar de technische afdeeling over, klom daar tot den hoogsten rang van hoofdinspecteur op en verliet eerst op 1 Januari jl. de Waterleiding, als gevolg van het op wachtgeld stellen van de 60-jarigen. De heer Verkoren is nog steeds bij de Water leiding in dienst, thans als commies, en vierde op 19 Maart j.l. zijn 40-jarig ambtsjubileum. We zullen uit de beginperiode verder geen namen noemen, doch alleen nog vermelden, dat na het aftreden in 1921 van den heer Ha- velaar als Directeur, als zoodanig werd be noemd Ir. F, Graaf van Randwijck, die des tijds directeur was van de Waterleiding in Groningen en voordien ingenieur was geweest bij de Waterleiding van Amsterdam, o.m. werk zaam in de prise d'eau te Leiduin. Omtrent den ontwikkelingsgang van de Water leiding kan volstaan worden met de vermel ding dat aanvankelijk de onttrekking van de benoodigde hoeveelheid water aan de duinen, welke steeg van 600 a 700.000 M3. in de eerste jaren tot 2 millioen kubieke meters in 1930, veel zorg baarde, vooral door de kilometers lange vacuum- en zuigleidingen. Gedeeltelijke overschakeling op diepduin- waterwinning werd geprobeerd, doch gaf geen bevredigende resultaten, Eerst, nadat Ir. van Randwijck de leiding op zich had genomen werd de toestand in de prise d'eau beduidend beter. Na det annexatie in 1927 steeg de waterbe- hoefte aanmerkelijk en bleek het noodzakelijk tot verbetering resp. uitbreiding van de water- winnings- en filterwerken. benevens van de transportleidingen naar de stad over te gaan. Er werd hiervoor een volledig bouwplan op gesteld en sedert 1930 werden verschillende groote werken uitgevoerd, met het gevolg dat nu de toestand, zoowel van de prise d'eau als van de reinigingswerken uitstekend genoemd kan worden. Aan het vorenstaande dient nog te worden toegevoegd, dat Ir. F. Graaf van Randwijck. die eind Augustus j.l. afgetreden is, zich o.m. uitermate verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van de perfectionneering van water meters, waardoor niet te schatten bedragen voor de Gemeente werden bespaard. Op 1 September j.l. werden het Gasbedrijf en het Waterleidingbedrijf vereenigd. Directeur werd de heer J. A. A. Ochtman. Ir. Mussert van rechtsvervolging ontslagen. Straf tegen Melcliers verzwaard. Arrest van het Amsterdamsche Gerechtshof. AMSTERDAM 27 April. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen arrest gewe zen in de zaken aangaande het incident op het Blauwe Zand. Men zal zich herinneren, dat de rechtbank den leider der N. S. B.. ir. A. A. Mussert, die terecht stond wegens mishandeling, van alle rechtsvervolging ontsloeg. De tweede hoofd figuur in deze zaak, P. Mélchers, werd toen wegens mishandeling veroordeeld tot f 15 boete, terwijl de derde verdachte Bunnirg wegens openlijke geweldpleging een gevan genisstraf kreeg van drie maanden en drie weken met aftrek van denzelfderi tijd in voor- loopige hechtenis doorgebracht. Bij de behandeling voor het gerechtshof eischte de procureur-generaal bevestiging de zer uitspraken. Het Hof bevestigde hedenmorgen het von nis ten aanzien van ir. Mussert. die dus ont slagen werd van alle rechtsvervolging. Ten aanzien van den verdachte Melchers achtte het Hof een zwaardere straf beter in overeenstemming met den ernst van het ge pleegde feit. Het Hof veroordeelde Melchers tot een gevangenisstraf voor den tijd van tien dagen. Het vonnis tegen Bunning werd bevestigd. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A Afdeeling Eieren Aanvoer 125.000 Eendeleren f2,75—f2,95. Aanvoer 100.000 Kippeneieren 65/66 K.G. 3.25—f3,35: 63 64 K.G. f3.20- -f3.30: 60/62 K.G. f3,05—f3,20; 58 59 K.G. f3,00—f3.10: 56/57 KG. f2,90—f3.00; 53/55 KG. f2,70— 12,90. f MAAKT"ÜllLTÏE.VÈK «iËDKOiSpÊBl 35 c, 14, 43, 32 49, 20, ALBERT HEIJN Voordee lig ste K ruidemcr sbcdrijf I in Nederland (Adv. Ingez. Med.) Belgische Doperwten, de fijnste pér blik 65. A.H. Puddingsaus, iets fijns, per flacon Englisch Marmelade, per flacon Abrikozen, per pond53, 43 Delmonte Zalm per groot blik Champignons, per blik 1 50, 30, Gezanteiiconf eren tie in Den Haag. Bespreking met minister Patijn over het buitenlandsch beleid. 's GRAVENHAGE 27 April. De re- geeringspersdienst meldt: Tegen Vrijdag 13 Mei heeft de mi nister van buitenlandsche zaken Hr. Ms. gezanten te Londen. Berlijn, Parijs en Brussel tot een conferentie te zijnen departemente bijeengeroepen, waarin algemeene onderwerpen van buitenlandsch beleid besproken zul len worden. Tot dusver zijn, in tegen stelling met het buitenland, hier te lande dergelijke samenkomsten van diplomaten niet gebruikelijk. Van de ervaring, met deze confe rentie op te doen, zal eventueele her haling afhangen. Zestig jaar l)ij dezelfde familie. Zeldzaam jubileum te Vogelenzang. VOGELENZANG 27 April. Op 3 Mei as. hoopt de heer D. Willemse te Vogelenzang den dag te herdenken, dat hij 60 jaar geleden ln dienst trad bij de familie Barnaart, huize Vo gelenzang, alhier. Op 27-jarigen leeftijd trad hij in dienst als koets!-, r. Gedurende 50 jaar bestuurde hij de koetsier onder wijlen jhr. R. Barnaart en wij len jhr. L. Boreel. Door de moderniseering van het vervoer werden de paarden echter afge dankt. Dat dit den bijna zestigjarigen koet sier zeer aan het hart ging, valt te begrijpen. Hij kreeg toen een nieuwe functie in den rozentuin, behoorende bij het landgoed, welke hij nu ruim 20 jaar verzorgt. Dit werk ver richt de jubilaris nog steeds met veel animo en toewijding bij den tegenwoordigen eigenaar jhr. W. P. Barnaart en liij denkt nog niet aan ophouden. Het zal de jubilaris op dien dag niet aan belangstelling ontbreken. ZANDVOORT De Duitsche ex-keizer te Zandvoort Autotocht langs dc bollenvelden. De Duitsche ex-keizer en prinses Hermi ne met 2 leden van het gevolg kwamen he denmorgen te half 12 met 2 auto's te Zand voort aan en begaven zich naar baron Von der Heydt. Te kwartier vóór 12 reed het ge zelschap weer uit .voor een autorit langs de bollenvelden. Waarschijnlijk lag het in de bedoeling de lunch bij baron Von der Heydt te gebruiken. BLOEMENDAAL LEDENVERGADERING TUINBOUW- EN PLANTKUNDE. De afdeeling Bloemendaal-Velsen van de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde hield Dinsdagavond een ledenvergade ring in café Rusthoek te Bloemendaal. In zijn openingswoord memoreerde de voorzit ter Mr. D. J. van der Plaats, het bedanken door den heer P. L. van Bueren als secre taris. Spreker bracht in herinnering, -wat de heer Van Bueren in de vele jaren van zijn secretarisschap voor de afdeeling geweest is. ,'t Is dan ook met groot leedwezen, dat de voorzitter zich zijn groote steun ziet ont vallen. 't Voorstel van het bestuur om den heer Van Bueren te benoemen tot lid van ver dienste. werd met hartelijk applaus aan genomen. Vervolgens kwam aan de orde de benoe ming van een nieuwen secretaris Door het bestuur werd aangevolen Mr. N. Reeling Brouwer te Bloemendaal. Deze werd met algemeene stemmen als zoodanig gekozen. In de pauze werd het resultaat van de in zendingen voor 't puntenstelsel bekend ge maakt. Dit was als volgt: 1. Collectie. Phyllo-cactussen 10 p. met lof. 2. Collectie orchideeën. 10 p. 3. Collectie Succulenten in 12 var. 10 p. Deze inzendingen waren allen van H. Boegschoten. Na de pauze hield de heer c. Sipkes een causerie met lichtbeelden over ..Een botani- seertocht met de camera in het Nationale Park in Zwitserland". Dit nationale park ligt in Oost-Zwitserland, in Engadin. Om de flora te beschermen mag 't niet door vee beweid worden. De natuur wordt er geheel aan haar lot overgelaten. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede. dat het bestuur besloten heeft in Septem ber, zoo mogelijk samenvallende met even tueele jubileumsfeesten een bloementen toonstelling te houden in het gebouw Domi te Overveen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2