W O E -V s D A G 27 A P R I L 1938 HAARtEM'S DAGBLAD 9 VOETBAL. Hot Duilsche elftal voor de Wereldkampioenschappen. Ook Oostenrijksche spelers komeu in aanmerking. Duitschland zal op 14 Mei te Berlijn tegen Ingeland met de gewone nationale ploeg uit komen, dus sender de vroegere Oostenrijksche spelers. Op Zondag 15 Mei zal het oude Oos tenrijksche elftal, eveneens in het Olympisch Stadion te Berlijn een wedstrijd spelen tegen Aston Villa. De Stuttgart komt de Engelsche profclub uit tegen een elftal, samengesteld uit spelers van Duitschland en het vroegere Oos tenrijk. De ontmoeting te Stuttgart is bedoeld als oefenwedstrijd voor de ploeg, welke op 4 Juni te Parijs voor het wereldkampioenschap tegen Zwitserland of Portugal speelt met an dere woorden, in het tournooi om den wereld titel zal Duitschland wel de spelers van Oos tenrijk in zijn team opnemen. DE OLYMPISCHE DAG. Nederland—Nederlaiidscli-Iiulië le Amsterdam. .AMSTERDAM, 26 April. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling op Zondag 26 Juni in het kader van den Olympischcn dag te Amsterdam een voetbalwedstrijd te spelen tus- schen het Nederlandsch elftal en .Nederlandsch-Indië. De spelers van het Nederlandsch-Indisch elftal vertrekken morgen met de boot naar Europa voor deelneming aan 'het tournooi om het wereldkampioenschap. Het is thans definitief, dat de achtste finale tusschen Ne- derlandsch-Indië en Hongarije te Reims wordt gespeeld. De heer Lotsy heeft als bestuurs lid van de F.I.FA. en als lid van het orga nisatiecomité der wereldkampioenschappen voorgesteld deze ontmoeting te Rotterdam te spelen, doch Frankrijk wenschte den wedstrijd niet aan Nederland af te staan, terwijl ook Reims van meening was, dat de ontmoeting in ieder geval in die stad moest plaats vin den. In verband met het feit, dat geen der achtste finales buiten Frankrijk wordt ge speeld, moest de heer Lotsy zich bij dit be sluit natuurlijk neerleggen. Mocht Nederlandsch-Indië op 5 Juni te Reims van de Hongaren verliezen, hetgeen als het meest waarschijnlijk wordt beschouwd, dan worden er door het Indisch elftal geen wed strijden meer gespeeld voordat men op 26 Juni tegen Nederland in het Olympisch stadion te Amsterdam uitkomt. De finan- cieele voorwaarden, welke de heer Lotsy aan Nederlandsch-Indië heeft doen weten, zijn zoo gunstig, dat het bovenvermelde aanbod on getwijfeld door Indië zal worden aanvaard WANDELSPORT. H. S. V. „DE KAMPIOEN". Door eenige leden van bovengenoemde vereeniging werd j.l. Zondag deelgenomen aan den Bloembollenmarsch van de W.S.V. ..De Wandcltoerist" nl. door de heeren D. Overdam en H. Medemblik bij de 40 K.M. en J. v. d. Bergh en P. Medemblik bij de 20 K.M.. Zij volbrachten den toer in goede conditie en kwamen in het bezit van een Iraaie belooning. DAMMEN. PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN HAARLEM EN OMSTREKEN. Maandag werden de wedstrijden om de per soonlijke kampioenschappen van Haarlem en omstreken voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: J. W. van Dartelen wint van J. Poppen; J. B. Sluiter Jr. wint van P. J. van Dartelen: A. de Jong wint van W. van Pelt; P. G. van EngelenJoh. Fabel afgebroken. Eerste klasse: L. Kisch wint van P. L. Schrij- nemakers: A. SmitJ. Kroon afgebroken. Derde klasse: J. J. Koren wint van A. Bron; A J. Verwoerdt wint van C. B. de Laat; W. van Leuffen wint van G. J. Steenkist: G. Hekelaar remise met O. T. Glaser: J. Piek wint van Rud. Antonisse; A. Vos wint van H. A. Hod- denbach. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARLEMSCHE DAMCLUB. Maandagavond werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen der Haarlemsche Dam club voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: P. H. Meure wint van K. Olij; Ph. G. Amelung Jr. remise met J. J. van Kes- teren. Eerste klasse: J- J. Groenewoud remise met J. H. Meure. Hierdoor promoveerde Groene-/ woud naar de hoofdklasse. Tweede klasse: J. H. Spoor wint van J. Kiuitze. Derde klasse: Y. Boterbloem remise met G. de la Rie; J H. Lenaarts wint van A. Blom; W. H. J. v. cl. Eijnde wint van H. J. Lerisen; Th. Warmerdam wint van A. Eising. BILJARTEN. BILJARTCLUB „DE POORT". r De Biljartclub ..De Poort hield Zondag avond 24 April haar jaarfeest. De voorzit ter de heer A. Eerhart opende de feest avond met een toespraak, tevens werden de prijzen door hem uitgereikt. Daar de heer A. Eerhart zelf den wisselbeker had veroverd, nam de 1ste secretaris de heer C. v. Zalm het woord en overhandigde den beker aan den heer A. Eerhart. De heer J. B. v. Schoonhoven, le penningmeester, hield een lezing over de vereenigingsbelangen, De heer T. Serné zorgde met zijn band voor aardige muziek. De heer T. Sieraad en mevr. Sieraad ga ven een apachedans ten beste. Verder werd er nog tot drie uur in de beste stemming gedanst. WATERPOLO. DE WINTERCOMPETITIE. Zondagavond was de laatste avond van de wintercompetitie' in het Haarlemsche Sport- fondsenbad. Thans moeten nog twee wed strijden gespeeld worden. H.V.G.B. krijgt op Donderdag 5 Mei V.Z.V. I op bezoek. Deze wedstrijd heeft door de 63 nederlaag van H.V.G.B. tegen Haarlem voor deii stand in de eerste af deeling geen beteekenis meer. Anders is het gesteld met de ontmoeting Haarlem 2Nereus 2. Winnen de Haarlem mers dezen wedstrijd, dan staan ze welis waar gelijk met H.P.C. 3. maar door een beter doelgemiddelde bezetten zij de tweede plaats. De wedstrijd, die waarschijnlijk te Alkmaar gespeeld zal worden, moet echter nog nader worden vastgesteld. Haarlem 2 won in een goeden wedstrijd van H.V.G.B. 2, waarin Haverschmidt en Schouw vervangen waren door Paardebek en Bouwer. Bals on van Goor waren de pro ductieve menschen in de Haarlem-voorhoede waardoor H.V.G.B. haar laatsten wedstrijd verloor. HP.C. 3 won haar laatsten wed strijd tegen Nereus 2. dat voor de rust kranig partij gaf, maar het tenslotte tegen het snellere zwemmen van de Heemstedena ren moest afleggen. De stand in de tweede afdeeling is thans: D. W. R. 2 10 8 2 0 18 37—13 H. P. C. 3 10 5 3 2 13 31—25 Haarlem 2 9 4 3 2 11 27—17 H. V. G. B. 2 10 4 2 4 10 23—27 D. A. W. 1 10 2 2 6 6 18—32 Nereus 2 9 0 0 9 0 1032 Haarlem 1 ging verder met haar produc tieve spel. Vooral het goede en snelle op- zwemmen van Zeeman leverde den Haar lemmers enkele keurige doelpunten op. Ook de gebr. Van Hemsbergen roerden zich ge ducht. zoodat Nereus van Haarlem de we1 wat geflatteerde i nederlaag van 110 t< slikken kreeg. v. Z. V. 1 7 6 0 1 12 34—18 H V. G. B. 1 7 4 0 3 8 33—25 H.' P. C. 2 8 4 0 4 8 35—26 Haarlem 1 8 3 0 5 6 3732 Nereus 1 8 2 0 6 4 1846 l w leven hangt er vail af Het balhoofd van Uw fiets., als dat breekt, breekt er meer! Rijdt op een Germaan dan breekt er niets. 'n t-; i: k n 4 4 4 daar heb je wat aan (Adv. Ingez. \ied.) BOKSEN. Joe Louis zal Schmeling op 22 Juni ontmoeten. Recette van 1 llt niillioen dollar verwacht. NEW YORK, 26 April. De bokswedstrijd om het wereldkampioenschap aller gewichten tusschen Joe Louis en Max Schmeling zal definitief op 22 Juni in het Yankeestadion te New York worden gehouden. In hetzelfde stadion won Schmeling in 1936 door k.o. van Louis. De arena zal 90.000 toeschouwers kun nen bevatten en men verwacht een recette van anderhalf millioen dollar. Louis is dezer dagen reeds in een speciaal trainingskamp gegaan, terwijl Schmeling op 3 Mei van Bremerhafen naar New York ver trekt. SCHAKEN. Aljechin en Pelrov winnen te Margate. Landau heeft thans in zijn groep alleen de leiding. Aljechin en Petrov wonnen gisteren in de zesde ronde van het tournooi te Margate hun partijen respectievelijk van Böök en Milner Barrv. Spielmann kon het tegen Sergeant niet verder dan remise brengen, zoodat Aljechin thans de leiding heeft met een half punt voor sprong op Petrov en een punt voorsprong op Spielmann. Woensdag wordt de partij Spiel mann—Aljechin gespeeld. De uitslagen der partijen warenSergeant Spielmann l'zVz. Golombek—mrs. Stevenson Menchik 1—0, Sir G. A. Thomas—Alexander 0—1. Aljechin—Böök 1—0. Petrov—Milner Barry 10. De stand in het hoofdtournooi luidt: 1. Al jechin 5 punten, 2. Petrov 41//2 punt. 3 Spiel mann 4 punten, 4. Böök 31/2 punt, 5. Alexan der 3 punten, 6. en 7. Milner Barry en Golom bek ieder 2Vz punt. 8. en 9. Sergeant en mrs. Stevenson Menchik ieder 2 punten, 10. Sir G. A. Thomas 1 punt. De uitslagen der partijen in de premier reservegroepen luiden: Groep A: van Seters—List iDuitschl.) 10 Groep B: Koenig (Zuid-Slavië)— Landau 0—1 Prins—Opoczenski (Tsjecho Slowakije» 0—1. Groep C: Van DoesburghSchelfhout afge broken in betere stelling voor Schelfhout. In groep b. heeft Landau thans alleen de leiding met 5Yz punt uit zes partijen. ALJECHIN—FLOHR OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP. Aljechin heeft tezamen met Opoczenski. die als vertegenwoordiger van zijn landgenoot Flohr optreedt, de bepalingen en voorwaarden opgesteld, welke zullen gelden voor de match om het wereldkampioenschap, Deze bepalin gen komen geheel overeen met die, welke voor de match Euwe—Aljechin van kracht waren. Het ligt in de bedoeling, dat Aljechin op 16 Mei te Praag aankomt, waar de contracten voor den titelkamp zullen worden geteekend. MARKTBERICHTEN. PURMEREND 26 April 1938. Gemeentel. Kaasbeurs Verhandeld 20 par tijen. wegende 52.000 K.G. Handel goed. Hoog ste prijs f 21. Kleine Boeren f 21,50 per 100 K.G. met Rijksmerk. Handel vlug. Kleine Fabrieks f 5 per 100 K.G. met Rijksmerk. Boter 854 1.27 1,34 per K.G. Runderen, totaal 1291 stuks Vette koeien 200. 63—71 per K G. stug. Gelde koeien 780. 130—230 per stuk matig. Melkkoeien 296. 180 -310 per stuk matig. Stieren 25. 54—60 per K.G. matig. Paarden 3 90—160 per .stuk stug. Vette kalveren 31, 3060 per K.G. matig. Nuchtere kalveren voor de slacht 1064. 512 per stuk stug. Nuchtere kalveren voor de fok 11—18 per stuk stug. Vette varkens voor de slacht 186, 51—54 per K.G. matig. Magere varkens 35, 2842 per stuk matig. Biggen 392. 1626 per stuk matig. Schapen 686. 17—34 per stuk matig. Bokken 93. 3—13 per stuk matig. Lammerer 118. 812 oer stuk stug Kipeieren 3—3,30 per 100 st. Eendeieren 2.50 per 100 st. Noord-Hollandsche blauwen 7300. 0,80—0.85 per K.G Oude kippen en hanen 2900. 0.45-0.50 per K.G Konijnen 0,501.75 per stuk. Eenden 2000. 0,30—0.70 oer «tuk Duiven 0 40 per paar Jaarvergadering „Eigen Hulp". Dividend 3'/i%. De op 25 dezer gehouden jaar lij ksche al gemeene vergadering van leden van het Dis trict Haarlem en Omstreken der Vereeniging „Eigen Hulp" heeft de jaarstukken over het afgeloopen boekjaar behandeld en goedge keurd. De voorzitter herdacht de sedert de vorige vergadering overleden bestuursleden G. H. Veenhoven en E. ten Broeke en wijdde har telijke woorden van afscheid aan de niet aanwezigen, per 1 Mei a.s. uit de Winkel directie tredenden secretaris, den heer L. A Bouricius. De voorzitter deed verder medeaeeling van de benoeming van den heer U. Hempenius tot secretaris der Winkeldirectie, in de plaats van den heer Bouricius en van den heer J Nieuwdorp Wz. tot secretaris-penningmeester van het Districtsbestuur, In de plaats van den heer Ten Broeke. Het periodiek aftredend bestuurslid, de heer H. W. Bitter, werd herkozen. In de plaats van de overleden bestuursleden werden be noemd mr. Julius Hoog en mr. C. M. J. de Jongh. Aan het jaarverslag onUeenen wij nog het volgende. Het aantal leden nam met 1 lid toe en bedroeg 1028. De totale omzet bedroeg, met inbegrip van den omzet van het filiaal te Heemstede f 347.500, zijnde ongeveer f 22.000 meer dan het vorige jaar. De behaalde resultaten laten toe. na de noodzakelijke afschrijvingen en reserveeringen. 3Yz pet. dividend uit te keeren aan de leden over het bedrag van hun verbruik in winkel en bakkerij. Deze resultaten zijn niet onbevredigend te achten in verband met de tegenwoordige eco nomische omstandigheden en de zware con currentie, waaraan het hoofd moet worden ge boden. De Gemeentebedrijven in 193" Een zéér goed jaar. HEEMSTEDE Woensdag. Uit de voorloopïg berekende winst cijfers van de gemeentelijke gas-, water- en electriciteitsbedrijven over 1937 blijkt, dat de bedrijfsuitkomsten bijzonder gunstig zijn geweest. In de begrooting was een totale winst geraamd van f 207.995,43. in wer kelijkheid zal de winst ongeveer f235.000 bedragen. Tot dit gunstige resultaat dragen alle drie de bedrijfstakken hun deel bij. Door de in voering per 1 Januari 1937 van een aantrek kelijke vastrechtregeling voor het muntgas, had het gasbedrijf minder concurrentie van de petroleum. Aan de voortdurende daling van het verbruik over den muntmeter is daardoor een einde gekomen en nu kan zelfs gesproken worden van een beduidende toe neming van het muntgasverbruik. Trouwens, dit laatste geldt ook voor het gewone gas: ook hiervan heeft het verbruik de verwachtingen aanzienlijk overtroffen. Een andere factor, die de winsten van het gasbedrijf deed stijgen, was het oploopen van de verkoopprijzen van de zoogenaamde bij producten, als cokes, koolteer. enz. Hierbij dient evenwel bedacht te worden, dat ook de steenkolenprijs belangrijk gestegen is, wat op den duur een nadeelige factor zal blijken, Doordat alle gasfabrieken zich de levering van de benoodigde steenkolen contractueel verze keren, doen de gevolgen van deze prijsstijging zich pas later gevoelen. In technisch opzicht zijn de bedrijfsuit komsten van het gasbedrijf al evenzeer bevre digend; zoo is de gasproductie per honderd kilogram steenkolen grooter dan bij het op maken van de bedrijfsbegrooting verwacht werd. De beide andere gemeentebedrijven, die voor de levering van den electrischen stroom en van het duinwater, zijn geen fabricage doch alleen distributiebedrijven. Mee- of te genvallers door prijsschommelingen of door technische oorzaken komen hierbij dan ook niet zoo licht voor. Hier is het voornamelijk een grooter verbruik dat tot grootere winsten kan leiden. Het jaar 1937 heeft inderdaad zulk een grooter verbruik gebracht. Voor een deel is dit te danken aan de bevolkingstoe neming in den loop van het jaar, voor een ander deel komt het doordat de verbetering in de economische omstandigheden een aan tal verbruikers ontslagen heeft van de drin gende noodzaak om op het stroom- en wa terverbruik zooveel mogelijk te bezuinigen. Ook in vorige jaren overtroffen de werke lijke winstcijfers van de gemeentebdrijven de ramingen, maar toen waren de ramingen dan ook beduidend lager. Het volgende staatje geeft daarvan een beeld. Winsraming. Werkelijke winst. 1934 147 mille 195 mille 1935 150 204 1936 194 212 1937 208 pl.m. 235 1938 230 Uit deze cijfers blijkt, dat in de crisisjaren 1934 tot en met 1936 de bedrijfswinsten vrij regelmatig stegen, maar dat in 1937 plotseling een veel grootere sprong naar boven wordt gemaakt. Hiérbij mag niet vergeten worden, dat het winstcijfer van het laatstverloopen jaar sterk beïnvloed wordt door bepaalde maatregelen als het achterwege laten van extra-afschrijvingen e. d Wordt dit in aan merking genomen, dan blijkt de toeneming van de winst ook in 1937 vrijwel gelijk te zijn aan de stijging ïn de daaraan voorafgaande jaren. Behalve de bedoelde maatregelen, die iok voor 1938 van kracht zijn, worden voor dit jaar de bedrijfsuitkomsten ook nog gunstig be invloed door het lagere rentetype. dat na de conversies op de bedrtffsleeningen rust. In hoeverre deze gunstige invloed weer te niet gedaan za! worden door de hoogere steenko- lènprijzen valt natuurlijk nog niet te zeggen „NOR.V Het Rotterdamsch Hofstad-Toonee! N.V Directeur Cor van der LugtMelsert geeft Zaterdag 30 April de eerste opvoering in den Stadsschouwburg tc Haarlem van „Nora". tooneelspel in 3 bedrijven van Hendrik Ib sen met in de titelrol Annie van der Lugt Melsert van Ees. Verdere medespelenden zijn: Mimi Boes- nach, Enny HeymansSnijders, Cecile Bach, Ada Dillewaard, Theo Frenkel. Ludzer Eringa, Hans van Meerten. Alex Pola. Regie: Eduarö Verkade. Décor: Karei Brückman. (UN/T IN UTTIÜth MUZIEK Haarlem's Muziek instituut'. 31e LEERLINGEN UITVOERING Dinsdagavond waren het in 't gebouw ..Odeon" voornamelijk de jonge leerlingen, die proeven van den staat hunner pianisti sche of violistische ontwikkeling moesten af leggen. Zooals 'oij de meeste leerlingen-uit voeringen geschiedde dat met wisselenden uitslag. De een volbrengt zijn taak met een stalen gezic'nt= correct, de ander vergist zich en corrigeert zich met een even stalen ge zicht. of wel. corrigeert zich niet en laat .het aan de begeleidster over om de gevolgen van een ingeslikt maatd°eltje weg te werken. Dat dan zoo'n begeleid r. zelve een vrij jonge leerlinge, voor dat wegwerkingsproces nog niet de bekwaamheid en de routine van een Theo van der Pas of een Felix de Nobel toont te bezitten, kan niemand verwonderen, Maar de goede stemming lijdt onder zulke kleine en betrekkelijk weinig voorkomende beleve nissen niet. Negentien pianoleerlingen lieten zich Dins dagavond hooren. nl. vijftien van den heer Nico Hoogerwerf. drie van den heer Willem Rettich en één van den heer J. Beider. De moeilijkheid der ditmaal uitgevoerde werkjes ging niet verder dan wat in vakterm de „on derste midden trap" heet Bij de voordracht daarvan kon men nu eens de rythmische ze kerheid, dan weer eens het pedaalgebruik apprecieeren. Het is merkwaardig welk een belangrijke plaats Engelsche componisten te genwoordig onder de auteurs van instruc tieve pianomuziek innemen en de werkjes van een Walter Carroll b.v. hebben zeer fijne muzikale kwaliteiten, die echter niet door alle leerlingen of derzelver verantwoordelijke verzorgers ten volle gewaardeerd worden. Daarom moeten vele paedagogen ook wel eens hun toevlucht nemen tot gemakkelijke bewerkingen van bekende thema's of melo dieën. Dat er bij sommige van die bewerkin gen eenigszins willekeurig met het themati sche materiaal omgesprongen wordt kon ons die van een fragment uit Schubert's „Unvoll- endete Smphonie" demonstreeren, al mag dit het erkennen van de correcte en aardige uitvoering niet verminderen. Uit de vioolklasse van den heer Joh. Vier- veyzer traden twee leerlingen op: één nog zeer elementaire en één die het reeds tot de goede uitvoering van dubbel- en drievoudige grepen gebracht had. Deze avond werd besloten met een door de fonder leiding van den heer Rettich staan de! ..kinderorkestklasse" uitgevoerd nummer. „Eine heitere Schlittenpartie" van F. H. Chwatal, De gelederen der kinderorkestklasse zijn zooals de heer Hoogerwerf te voren meedeel de. zeer gedund sinds het vorige jaar. reden waarom hij tot toetreding opwekte. Deze op wekking zal zeker in de tonen van het door het orkestje ten gehoore gebrachte steun ge vonden hebben. Vooral de trompet een echte! werkte verdienstelijk en trok na tuurlijk de aandacht maar ook de gitaar, het accordeon en de beide vleugels werden aar dig bespeeld. Op de eerstvolgende uitvoering zal dit nummer herhaald worden. K. DE JONG. HET TOONEEL ALBERDINCK THIJM. De vier Müllers. Het was te verwachten, dat ,,De vier Mui- Iers", na het groote succes van dit blijspel bij het gezelschap van Cor Ruys en van de film, zijn weg ook bij het diletlanten-tooneel zou vinden. De R.K. Rederijkerskamer „Alber- dingk Thijm" is er te Haarlem het eerst bij geweest en gisteren hebben wij het- stuk weer eens in onzen. Stadsschouwbrug, al is het dan in eenigszins andere gedaante, terug gezien. Wanneer Herman Moerkerk de regie heeft, weten wij van te voren reeds, dat de voorstel ling goed is voorbereid. Dat was zij ook gis teren. De rollen zaten er uitstekend in. zoo dat van hengelen op den souffleur zooals bij vele dilettanten-vereenigingen geen sprake was. Er werd in vlot, levendig tempo gespeeld, de grime was uitstekend verzorgd en het was aan alles te zien, dat de heer Moer kerk ook aan het individueele spel al zijn aandacht had besteed. Dat ondanks al deze goede eigenschappen, het blijspel toch niet geheel tot zijn recht kwam, was te wijten aan een onjuiste opvat ting van de regie. „De vier Müllers'' speelt in Joodsche industrieelc kringen: de Müllers be- heerschen de jute-spinnerijen in Oostenrijk en zelfs in Böhemeri en ze zijn dus niet de eersten de besten. Moritz is zelfs „handelsraad" en de familie van zijn vrouw is in den adelstand verheven. Dit nu bleek allerminst uit de opvoering van Alberdingk Thijm. De Müllers spraken gisterenavond niet al leen sterk Joodsch, maar waren ook niet van de .standing" van Oostenrijksche groot-in- dustrieelen. Wie de opvoering van Cor Ruys heeft gezien, zal zich herinneren, dat alleen de oude heer Müller, die van eenvoudig man was opgeklommen, en de klapiooper Mendel sterk geprononceerde Joodsche trekken ver toonden. Zijn kinderen en kleinkinderen ech ter veel minder of bijna niet. en dit juist gaf de contrastwerking in de familie Müller. Hiervan nu was in de opvoering van giste ren niets te bemerken. Het stuk speelde in een heel ander milieu, dat dichter bij de Joden Breestraat te Amsterdam dan bij de Weensche Kamtner Strasse lag. Hierdoor kreeg de opvoering wel een groote levendig heid maar stond niet op het niveau, dat wU hadden mogen verwachten In deze opvatting echter hebben de leden van Alberdingk Thijm aardig spel gegeven en de Müllers hebben met hun drukte en ruzies herhaaldelijk den lach uit de zaal we ten te halen. Het erootate succes was voor de S&cXts 5cisne'>-r>a& HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT! (Adv. Ingez. Med.) heeren Gerard Nielen en Jan Icas van Dijk, die zich met blijkbaar plezier aan hun rollen Philip en Mendel Müller gaven Nielen maakte van den ouden, pienderen heer een zeer markant type en speelde hem voor een dilettant ook in de details heel verdienste lijk uit. Hij probeerde niet wat heel ver standig was Cor Ruys in deze rol te co- pieeren en maakte er dus iets eigens van. En Van Dijk was levendig en bewegelijk en dikwijls zeer komisch als de altijd en overal spionneerende Mendel, al deed hij dan ook meer-aan een voddenkoopmannetje dan aan een weliswaar verren bloedverwant van de drie Müllers denken. Joop Kruijver speelde zeer overtuigend en verdienstelijk „Joodsch": bij dezen kleinzoon die dus het. verste af staat van grootvader Philip was dit feitelijk het minst ge- wenscht. Dirk Vreeswijk gaf zijn beste spel in het begin van III, toen hij in de uitbeel ding van zijn verdriet vergat, dat hij een Jood was. Een zeer aardig figuurtje maakte Jeanne Rubeling van Dr Herta Becker. Ook zij gaf het Joodsche accent aan dat meisje, maar zij de ed het zeer fijn en met distinctie. Een zeer goede rol van juffrouw Rubeling Mevrouw Kreeft-Massink konden wij In de opvatting van de regie zeer waardeeren, maar zij de adellijke Muller had zeker het Joodsche moeten wegspelen. Bij Mina Lasch. de huis houdster. was het weer anders en zij kreeg alle relief van Mlep Beyk. Mevrouw Nielcn-Vlckke verscheen als de „Amerikaansche". Deze figuur zou bij minder opzettelijkheid gewonnen hebben. Zij wist het Amerikaansche accent in haar spreken heel aardig te treffen maar werd en dat was jammer daardoor dikwijls geheel onver staanbaar. Ik schreef reeds, dat de opvoering in drukke levendigheid niets te kort kwam. De ruzies jdeden" het dan ook uitstekend en waren blijkbaar zeer goed ingestudeerd. De opvoering had bij de volle zaal een flink succes, zoodat. Alberdingk Thym met deze voorstelling zeker de leden aan" zich verplicht heeft. J. B. SCHUIL. /CUEIP/ TJIINflNt HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochgoil, Rott. n. Vanc. 25 te San Franc. Spaarndam, 25 v. N.-York te Providence. Maasdam. Baltimore n. Rott. 25 te Albany. Delftdijk (th.) 24 v. Las Angeles Burgerdijk (th.) 26 te Antwerpen Breedijk. n. N.-Orl. 25. 138 mijl Z.W. van Scüly. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Randfontein (th.) 25 te Lorenzo Marques. Springfontein (th.) 26 (n.m.) v. Antw. Boschfontein (th.) 26 te Southampton. Jagersfontein (u.) vertr. 28 v. P. Natal Nijkerk (uitr.) 26 te Port Sudan. Randfontein (th.) 26 v. Lor. Marques. HALCYON LIJN. Stad Zwolle, 25 v. Vlaard. te Corcublon. Stad Schiedam, 26 v. Vlaard. n. Narvik. Stad Haarlem, 25 v. Pepel n. Rolt. Vredenburg, 26 v. Narvik te Vlaardlngen. Maasburg, 25 v. Vlaard. tc Narvik. Rozenburg, Vlaard. n. Bilbao p. 25 Dung. St. Dordrecht, Pcpel n. Rott. p. 26 Dung. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Hoogkerk (th.) 25 te Suez. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Marken (uitr.) 26 v. Bombay. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (thuisr.) 24 v. Iloilo. Serooskerk. 26 v. Amst. te Hamburg. KON. HOLLANDSCHE LLOYD Eemland (thuir.) 25 v. Rio de Janeiro. KON NEDERL STOOMBOOT MIJ Alkmaar, 25 v. Amst. te Callao. Calypso ,26 v. New-York n. L. Guayra. Hercules, Bourgas n. Amst. p. 26 Lvdd. Triton, Piraeus n. Amst. p. 26 Lydd. Bodegraven, Amst. n. Chili p. 25 Ouess. Rhea, Rott. n. Algiers p. 25 Ouessant. Amazone. 24 v. W.-lndië te N.-York. Hermes, Rott. n. Lissabon p. 25 Ouessant. Titus. 25 v. Palermo n. Algiers. Nereus, 2 v. Amst. te Gothenburg Tiberius, 26 v. Alexandre n. Jaffa. Iris, 26 v. Odcnse n. Kopenhagen. Crijnssen, 26 v. Barbados te Amst. Vulcanus, Limni n. Amst. p. 26 Lydd. Oberon, 26 v. Algiers n. Lissabon. Euterpe. 26 v. Amst. te Bordeaux. MEYER EN CO.'S SCHEEPVAART MIJ. Benavon. Japan n. Rott. 26 v. Kohsicliang. Aeneas. Japan n. Rott. 26 v. Aden. Glenfinlas, Japan n. Amst. 25 te Manilla. Flintshire. Japan n. Amst. 26 v. Pt. Said Menelaus, 26 v. Dairen te Rott. Agamemnon, Japan n. Rott. 25 te Singapore Polyphemus. Batavia n. Amst. 26 v Padang ROTTERDAMSCHE LLOYD. Buitenzorg (thuisr.) p. 26 Sagres, Kota Gede (uitr p. 26 Pantellaria. Kedoe. 26 van Batavia tc Rott. Kota Agoeng (th.) 26 van Singapore. Kota Nopan (uitr.) 24 v. Belawan. ROTTERDAM- ZUID-AMERIKA LIJN. Alhena (thuisr.) 25 v. Montevideo. Alphacca 'uitr.' 25 t:- Montevideo. STOOMVAAR'] Ml.) MEDFRLAND. Tarakan, 26 v. Amst. tc Vlaard. Enggano (thuisr.) 26 v. Suez. Johan de Witt, 27. 1 (n.mu te Amst. verw Johan var. Old., uitr.) p. 25 Gibraltar. Christiaan Huygens (ultr.i 25 v. Belawan Poelau Roeblah. 26 v. Amst. te Batavia. Poelau Bras (thuisr.) 26 te Genua WIJKLIJN Zonnewijk. 26 v. pt. Natal te Vlissingen Beverwijk, Rott. n. Savona, 24, 30 mijl ZW van Niton.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7