Tentoonstelling De „Nora" doet examen. WAAG UW GEZONDHEID NIET Bezoek aan een aanstaande iubilaresse VRIJDAG 29 AP RTL 19.18 HAARLEM'S DAGBLAD It Bovril-schip met koelruimen, bestemd voor vleeschtransport in Argentinië. Het motorkoelschip „Nora" dat voor vleeschtransport van de Bovril Maatschappij in Argentinië bestemd is, en bij de Haarlemsche Scheepsbouwmaatschappij werd gebouwd. Gisteren maakte het schip een proefvaart op het Noordzeekanaal, waarover wij in ons verslag nadere bijzonderheden geven. Prachtig werkstuk van de Haarlemsche Scheepsbouwmaatschappij. Geslaagde proeftocht op het Noordzeekanaal. Nora haalt het! Het is geen meisje, dat voor haar eindexamen geslaagd is. En toch wel zooiets. „Nora" is de naam van een slank rank schoepje, dat gisteren op het Noordzeekanaal geslaagd is voor een examen in het snelvaren, in het'draaien, het ankeren en het laden en lossen. De examinatoren waren de Engelsche hee- ren van de ..Argentine Estimate of Bovril", een onderaf deeling van het groote Bovrilcon- cern. en zij hebben kunnen constateeren dat de directeur van de Haarlemsche Scheeps bouwmaatschappij. de heer W. F. van Dijk, geen schepen op de practijk loslaat alvorens zij geheel zijn toegerust om aan de daar ge stelde eischen te voldoen De Haarlemsche scheepsbouwnijverheid heeft een nieuwe pu pil aan de wateren toevertrouwd. Gezien het uitstekende rapport, dat de Nora kreeg voor de gemiddelde snelheid haalde zij meer dan een 10, zelfs 10,2 mijl per uur zal men veel plezier van het schip kunnen beleven, Er heerschte gistermorgen inderdaad een echte eindexamenstemming op de werf van de Haarlemsche Scheepsbouwmaatschappij aan het Spaarne. De laatste hand werd aan het toilet van de Nora" gelegdEn toen de boot dan ook van den wal afliet zag er als een heusche eind- examinanda op haar voordeeligst uit. Bij een examen hooren zenuwen. En zoo vlotte het in het begin ook met de „Nora" niet. Het schip wilde met alle geweld weer naar den wal toe! Blijkbaar de eindexamenvrees? Op de brug vroeg men zich de oorzaak van de kuren van het schip af. Kapitein van Giffen discus sieerde met den makelaar Mellema. De stuur man stond even voor een puzzle. Toen werd plotseling de oplossing gevonden. Het electrische stuur! Op de „Nora" werkt dit namelijk juist tegengesteld aan de gebruike lijke roeren. Wendt men de roerpen naar rechts, dan gaat het schip ook naar rechts. Draait men deze naar links dan vaart het schip ook naar links. Meestal brengt de roer pen in den linkschen stand het schipman recht se he richting en in den rechtschen stand in linksche richting. De „Nora" vond alras de koers terug. Zulke ervaringen hooren bij een examen. Met de Haarlemsche rood-witte vlag in de boegmast manoeuvreerde de boot naar de slui zen in Spaarndam. De heer A. v. d. Linden, chef-teekenaar van de Haarlemsche Scheepsbouwmaatschappij zocht de gene zijde van de reeling op en hing op een gegeven moment aan een luttel touw tje overboord bij het achterschip „om te zien hoe het schroefwater werkte". Zoo zei hij. Want dat kon de vaart van het schip be ïnvloeden. Na deze acrobatische toeren vond de chef-teekenaar, tevens ontwerper van de „Nora" en uitvoerder van den bouw, even tijd om een paar woorden te wijden aan zijn geesteskind. De constructie. De ..Nora" is een voorspoedig product. 21 October werd het werk voor den bouw aange nomen. De kiel werd 8 December gelegd en 1 Maart werd het schip te water gelaten. De lengte bedraagt 44Vj Meter, de breedte 7.30 M., de diepgang 1.90 M. en het laadvermogen 122 bruto registertonnen. Voor in het schip zijn twee luiken van de ruimen. Deze ruimen zijn geisoleerd met een wand van hout, 20 c.M. uit de ijzeren huid, een kurken, en een teak houten dichtgebreeuwde laag, in to taal van een dikte van '/2 Meter. Zij zijn namelijk bestemd om vleesch, niets dan vleesch te bergen. Overal langs de binnenwanden zijn buizen aangelegd, waardoor met ammonia afgekoeld pekelwater geleid wordt, dat de temperatuur van de vleeschvracht op maximum 7 gr. Celsius kan houden. Aan de „zoldering" va.n de ruimen zijn staven aangebracht waaraan de stukken vleesch met haken en kettin gen opgehangen zullen worden. Het luik is ook van kurk en hout en werd eveneens voorzien van koelhuizen, waardoor het geheele koelsysteem ge continueerd wordt. Ook aan het luik wordt vleesch gehangen en wanneer dit dicht gaat is er werkelijk geen plaatsje meer over waar nog wat vleesch bij zou kunnen! De bedoeling van de Bovril- maatschappij. De „Nora" zal in Argentinië op de Parana- rivier heen en weer varen tusschen St. Helena en Buenos Aires, een afstand van 800 K.M.. een reis van 14 dagen heen en terug. Dit is op het oog een binnenvaarttraject. Maar wanneer men bedenkt dat de La Plata, de voorrivier van de Parana, aan de monding 40 K M. wijd is begrijpt men dat. de ..Nora" ge heel zeewaardig moet zijn. Trouwens, het •chip gaat begin Mei op eigen kracht over zee naar Buenos Aires, uitgerust met twee extra voorloopige oljetanks voor de beide Dieselmo toren, die 300 P.K. ontwikkelen en 50 toeren draaien. Een eind voorbij St. Helena bezit het Bovrilconcern een nederzetting waar onge veer een half millioen koeien weiden. Het vee werd vroeger hier vaak levend vandaan getransporteerd. Er kwamen echter veel sterf gevallen voor en daarom besloot men de beesten ter plaatse te slachten. Het vleesch gaat dus nu in stukken in de koelruimen der schepen en wordt zoo naar de havenstad Buenos Aires getransporteerd om vandaar verder uitgevoerd te worden. De Bovril Maat schappij maakt van het vleesch „corned beef", .bouillonextracten" en vele bijproducten. Een voordeel van het schip de „Nora" is dat het vleesch, niet bevro ren geladen, in de ruimen bevroren kan worden. Dit is het eerste schip met een dergelijke capaciteit, dat de Bovril Maatschappij heeft laten bou wen. De Hallmaatschappij verzorgde de ingenieuze koelinstallatie. Voor de koeling, en mede voor het licht en de pompen etc. zijn twee Dieselgeneratoren opgesteld van 23 K.W. Drie keer is scheepsrecht. Drie keer is de „Nora" gisteren op het Noord zeekanaal heen en weer gevaren. Voor de Hembrug werd steeds rechtsomkeerd ge maakt, en wie aan den wal niet ingewijd was in de snelheidsproef zal gedacht hebben uat het schip, gelijk een paard. ..schichtig" voor de groote brug was en tenslotte onverrichter- zake naar de Haarlemsche stal moest terug- keeren. De kwestie was echter dat de stuur man nog aan het stuur moest wennen, want de boot reageerde zeer scherp, en de snel heidsproef moest op een rechte baan genomen, worden. Zooals gezegd, de gemiddelde, ,als voorwaarde gestelde snelheid werd gehaald. Ook de draaiproeven slaagden en het anker mitsgaders de los- en laadboomen werkten mede aan een goede „cijferlijst". De directeur van de scheepsbouwmaat schappij, de heer W. F. van Dijk, en de heeren H. C. van Hecking Colenbrander, bearijfschef, A. v. d. Linden, J. Reyinga van de Deutzmoto- ren, v. d. Boom, van de scheepvaartinspectie, en Meeuwsen, Lloydsexpert konden tevreden zijn. De „Nora" w. Het zonnetje, toonde zich het grootste deel van de tocht welwillend, doch zoo nu en dan kroop het weg, en dan werd het bar koud. En voordat vader Neptunus het water op zomer- temperatuur gekookt heeft zal het nog wel even duren. De stemming aan boord was per fect. De „Cocina", dat is het Argentijnsche woord voor „keuken", trok veel belangstelling en de „Comedor"-cantine eveneens. De hutten van den maquinista. machinist, major domo y piloto, hofmeester en eerste stuurman en commandante, kapitein, waren natuurlijk nog niet bezet. Als camarote. pas sagiers. kunnen nog vier menschen op een reis meegaan. Acht matrozen, marineros, vinden in het vooronder een kajuit. Op den terugtocht naar Haarlem stootte de ..Nora" met den neus tegen een ducdalf. Als ie daar niet tegen kan deugt ie niet" riep een voorbijvarende schipper lachend. De havenmeester noemde het in zeemans termen „een zoentje". Inderdaad, de „Nora" is een stevige zus, die haar mannetje staan kan. Straks vaart het schip in Argentinië, heel ver weg. Als een prachtig bewijsstuk van de Haarlemsche scheepsbouwkunde. Moge het deze vleeschboot naar den vleeze gaan. De Tulpen week. Begint Woensdag 11 Mei. In verband met de weersomstandigheden en de daarmee verband houdenden bloei der langstelige tulpen, is thans het begin van de Tulpenweek bepaald op 11 Mei a.s. Daar uit den aard niet de beschikking over een ongelimiteerd aantal tulpen kon worden verkregen, heeft „Haarlem's Bloei" dat het initiatief tot deze Tulpenweek nam dit jaar zich moeten beperken tot een enkele route dwars door Haarlem n.l. de Cronjé- straat, Kruisweg. Kruisstraat, Barteljoris- straat, Groote Markt, Anegang, Groote Hout straat, Plein en Wagenweg. Wanneer deze op zich zelf reeds eenigszins uitgebreide proefneming slaagt, zal de Bloe- menweek volgend jaar op groote schaal wor den georganiseerd. Het schijnt reeds vast te staan, dat een paar straatvereenigingen buiten deze route reeds dit jaar van hun belangstelling blijk willen geven en zelf voor bloemenversiering in de étalages zullen zorg dragen. Het is dus te voorzien, dat niet alleen langs bovengenoemde route, doch ook in andere winkelstraten de vraag op 11 Mei en volgende dagen ter gelegenheid van het initiatief van „Haarlem's Bloei" zal worden uitgestoken. van werkstukken vervaardigd door werkloozen! Officieële opening door Wethouder E. van der Wall. In tegenwoordigheid van tal van genoodig- den heeft wethouder E. van der Wall gister middag de tentoonstelling van werkstukken en teekeningen vervaardigd door werkloozen. die in het schoolgebouw Schoterstraat wordt gehouden, officieel geopend. Aanwezig wa ren o.m. wethouder W. J. B. vgn Liemt, de heer van Wijk namens het Departement van Sociale Zaken, de heer J. Vader, directeur van den dienst der werkloosheidsbestrijding, heer Jansen directeur van het bureau voor beroepskeuze van dien dienst, prof. dr. A. A. van Schelven en Jhr. dr. J. C. Mollerus na mens het Comité tot bestrijding van de ge volgen der werkloosheid. Voorts vertegenwoordigers van den Chris- telijken Bestuurdersbond. den R.-K. Volks bond, den Haarlemschen Bestuurdersbond en den Bestuurdersbond Haarlem van de Ned. Vakcentrale en verschillende raadsleden. De voorzitter van het Centraal Comité voor Werkloozen en algemeen leider van de cur sussen de heer E. H. van de Haar sprak een kort openingswoord waarin hij vooral dank bracht aan het gemeentebestuur voor de medewerking die hij steeds van deze zijde had mogen ontvangen. Met Schiedam en Utrecht was het Haar lemsche gemeentebestuur onder de eerste in den lande die deze cursussen gesubsidieerd hebben. Spreker bedankte vervolgens de verschil lende maatschappijen en bedrijven die tot het welslagen van deze cursussen hebben medegewerkt evenals zijn collega's, de leeraren en de cursisten. Dat de school in een speciale behoefte voor ziet blijkt wel uit het groeiende aantal deel nemers, in den beginne 10 thans bijna 500. (In ons nummer van gisteren was door een zetfout een nul weggevallen en stond abusie velijk het cijfer 50. gelukkig is dit veel te laag). Als waarnemend wethouder van Onder wijs sprak de heer E. van der Wall vervolgens de openingsrede uit. Ruim vijf jaar geleden aldus de wethou der is op initiatief van den heer Van de Haar het Centraal Comité voor Werkloozen, dat de ontwikkeling en de ontspanning van de volwassen werkloozen verzorgt, opgericht. Als men ziet hoeveel werkloozen er nog zijn, vooral bouwvak- en fabrieksarbeiders, dan kan men niet anders dan den wensch uitspreken, dat nog velen deze cursusssen zullen volgen. Nog betrekkelijk weinig werk loozen bezoeken deze school. Het intensief volgen van deze cursussen waardoor de vak bekwaamheid vergroot wordt kan en zal te werkstelling tengevolge hebben. De grootste voldoening zal het Comité van zijn werk hebben als de meerdere vakbekwaamheid en de op de cursussen verworven kennis ook in de maatschappij toegepast zal kunnen worden. De vice-voorzitter van het Comité voor ontwikkeling en ontspanning te Heemstede, de heer S. Rijkes zeide hierna dat wanneer het Heemsteedsche Comité eens voor moei lijkheden stond, hij hoopte een beroep op den heer Van de Haar te mogen doen. Spreker wekte vervolgens de werkloozen op om deze cursussen te volgen. Wanneer de zon weer zal gaan schijnen en de toestand beter wordt dan zullen zij die op deze cursus sen hun bekwaamheid hebben vergroot zeker spoedig weer een plaats in de maatschappij krijgen. Hierna bezocht het gezelschap de tentoon stelling. ^LS DE NIEREN niet behoorlijk werken, kun nen verschijnselen optreden als rugpijn, •pit. stijve en pijnlijke gewrichten, verstoorde nachtrust en verlies van kracht. En wel. doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt var de erin voorkomende onzuiverheden door deze bloedfiltreerendc organen. Laat het zoo ver niet komen: voorkomen Is beter dan genezen. Gebruik tijdig Foster's Rugpijn Nieren Pillen, sinds Jaren bekend als het diuretlsch middel bij uitnemendheid. Zorg. dat uw bloed steeds zuiver, krachtig en leven, gevend blijft. (Adv. Ingez. Med.) Het filterhuis met links op den achtergrond de watertoren. Een interessant bedrijf. Haarlem kan gerust zijn! Als u met vrienden van buiten de stad langs den Zeeweg wandelt of fietst of hen in uw auto de schoonheid van dien onvolprezen weg laat bewonderen, dan zult u op een be paald punt een nonchalant armgebaar ma ken en zeggen: „Dit is de watertoren van de Haarlemsche gemeentelijke waterleiding. En aan den overkant kijk daar die terreinen hooren er ook nog bij. Daar halen ze het wa ter uit den grond en dan brengen ze net door buizen in je huis". Ja, zoo redeneeren wij over bedrijven, die wij niet kennen, maar waarvan wij overigens wat graag gebruik maken in ons dagelijksch leven en die wij zelfs voor geen goud meer zouden willen missen. De Haarlemsche Gemeentelijke Waterlei ding bestaat 1 Mei a.s. 40 jaar en dat het wa- terwinproces nu niet zóó eenvoudig is als onze gasten misschien uit onze beknopte en vage aanduiding zouden kunnen opmaken, dat is wel al overduidelijk gebleken uit de twee ar tikelen over de Haarlemsche waterleiding en haar geschiedenis ln onze nummers van Woensdag en Donderdag. Ten overvloede heeft de leiding van het be drijf ons er nog eens persoonlijk van willen overtuigen, dat het waarlijk niet zoo'n klei nigheid is. te zorgen dat de bewoners van een stad als Haarlem steeds de beschikking heb ben over goed water en wij ontvingen de uit- noodiging Donderdagmiddag eens te komen kijken. Gaarne gaven wij aan deze uitnoodiging ge hoor en wij hebben geen spijt van dit bezoek aanbeen rustig, zindelijk en blijkbaar tot in de perfectie beheerd bedrijf, waar men niet stil zit, maar steeds streeft naar verbetering. „Wij gaan eerst maar even naar de prise d'eau en het pompstation „Zeeweg", zei ir. H. Hollaar. „Stapt u maar ln". En wij namen plaats in een soort tramme tje met banken langs de wanden en aan twee kanten deuren en met een Fordmotor er mid den in, die dwars stond op de lengte-as van het wagentje. Inspecteur M. Vlaming zette den motor aan en daar ging het langs de smalle rails, dwars over den Zeeweg en het duinterrein in, over een afstand van 5 K.M. tot de grens van het, landgoed Duin en Kruid- berg en de gemeente Velsen. (Tot zoover strekt de prise d'eau. Onze lezers weten reeds, dat op dit terrein 340 bronnen zijn geboord en dat er zuiglei- dingen en vacuumleidingen in zijn gelegd. Op den terugweg daalden wij een trap af en be zochten het electrisch pompstation „Zeeweg", dat ligt ln een 4 meter diepe ingraving ter lengte van 30o meter. In dit pompstation wordt het water onttrokken aan bronnen, die op 30 a 40 meter diepte liggen. Aan de overzijde van den weg liepen wij langs een breede ..vaart". Een leek zou geneigd zijn te zeggen: „Dat is nu het duinwater" Maar dat is het juist niet: het is „spoel water" uit het voorfiltergebouw, dat op het terrein van het hoofd-pompstation staat en waar, zooals reeds uitvoerig in een der twee 'genoemde artikelen in dit blad beschreven, het water ontijzerd wordt. Wij hebben hier in dit nieuwe voorfiltergebouw de zandbedden van het ijzerslib. dat er in was achtergebleven, zien reinigen. Wij hebben het zand in de zandbedden heftig zien „koken" en het ijzer- slib met het spoelwater als een bruine stroom Een der filtcrmachincs, die het water direct uit dc duinen betrekt. In de goten zien vloeien en naar de spoelkel- ders, waar wij even te voren nog alleen maar een paar min of meer natte voeten hadden gehaald, maar waar nu een bezoek lot heel wat erger ervaringen zou geleid hebben: in eenige minuten stonden die kelders vol water! Op een verdere wandeling op het terrein van het hoofdpompstation bezochten wij ook o.a. den nieuwen reinwaterkelder 'met een Inhoud van 4000 kub. meter) en de in de open lucht gelegen nafllters met de algenlaag op het zandbed. Ons bezoek aan de terreien der Haarlem sche Waterleiding werd bekroond met een „beklimming" van den watertoren, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft op de stad Haarlem en verre omgeving. Natuurlijk werd ook het groote reservoir niet vergeten. Onze indrukken samenvattend durven wij verklaren, dat daar aan den Tetterodeweg en den Zeeweg een bedrijf ligt. waar niets onbe proefd wordt gelaten om op de hoogte van onzen aan hygiëne hooge eischen stellenden tijd te blijven. f Haarlem kan wat zijn watervoorziening be treft volkomen gerust zijnl Dc herkomst van het zoete duinwater Het is wel interessant, iets te vernemen van de herkomst van het zoete duinwater, dat op verschillende plaatsen in de duinen voor komt tot een diepte van 100 tot 125 meter. Hoe komt het, zal men vragen, dat het zoete water tot op zulk een groote diepte in de duinen wordt aangetroffen? Dit heeft zich als volgt toegedragen Oorspronkelijk moet al het water in de duinen zeewater geweest zijn. dus zout. Door den regenval is zoet water op het zoute water terecht gekomen en daarop gaan drijven, omdat het lichter is dan zeewater, waarin zout is opgelost. Vermenging van de beide watersoorten vindt slechts in geringe mate plaats, aangezien de strooming door het fijne duinzand niet zoo gemakkelijk ge schiedt. In den loop der eeuwen Is het peil van het zoete water gaan stijgen, daar het zijdelings afvloeien eenerzijds naar de zee en ander zijds naar het polderland door het fijne zand zeer werd geremd Daardoor Is tenslotte in het midden van de duinenreeks het water wel tot 3 a 4 meter boven den normalen zee spiegel gestegen. Dit had echter tevens tot gevolg dat het zoute water naar beneden werd weggedron gen. want er ontstond als het ware een ..voorwerp" van zoet water dat op het zoute water dreef en nu kan men met inachtne ming van het juiste verschil in soortelijk gewicht berekenen, dat als dit drijvende ..voorwerp" 3 meter boven den oorspronke- lijken zeespiegel uitsteekt, dit voorwerp van onderen moet reiken tot een diepte van pl.m. 120 meter wil er evenwicht zijn. Door het verrichten van boringen is deze berekening aan de praktijk getoetst en daarbij is de juistheid van de theorie gebleken. Gaat men nu boren niet ln het midden van de duinstrook, doch meer naar de zee- of polderzijde, dan blijkt daar het niveau van het zoete water van boven lager te staan, b.v. 2 meter boven den zeespiegel, en bene den hooger, b.v. 80 meter onder den zeespie gel. De dikte van de lens zoet water w«rdt daar dus kleiner en loopt tenslotte ln het polder land en naar de zeezijde tot niets uit Het uit de duinen naar de zeezijde af- stroomend water vindt men hier en daar onder het strand terug en op deze wijze is dan ook meteen verklaard hoe men aan het strand zoet water kan aanboren. Geen jubileumviering. Het jubileum van de duinwaterleiding wordt niet officieel gevierd. Het gemeente bestuur meende dat de tijdsomstandighe den zien daarvoor niet leenden. Oss kan morgen niet-inwoners liet verblijf ontzeggen. Vrees voor ongeregeldheden De burgemeester van Oss heeft het vol gende bevel uitgevaardigd: De burgemester van Oss. overwegende, dat Zaterdag 23 April 1938. door personen van buiten deze gemeente op indirecte en directe wijze alhier aanleiding is gegeven tot ver storing van de openbare orde. gelet op artikel 219 der gemeentewet, vaardigt het volgende bevel uit: Op Zaterdag 30 April 1938, wordt wegens vrees voor stoornis der openbare orde het verblijf binnen de gemeente Oss ontzegd aan alle niet-inwoners dezer gemeente, ten aan zien van wie door de politie ernstige vrees gekoesterd wordt, dat zij tot stoornis der openbare orde. rechtstreeks dan wel zijdelings aanleiding zuleln geven. Personen, hierbedocld zullen na voorleiding voor den burgemeester door de politie over de gemeentegrens worden geleid. Aldus vastgesteld en afgekondigd te Oss op Vrijdag 29 April 1938. Dc burgemeester van Oss, w.g. J. PLOEGMAKERS.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11