Haarlem's Dagblad Sportpaleizen. Bouw Mij. Vondelkwartier, Haarlem Misdadiger uit Haarlem's Gerechts gebouw ontsnapt. Fransche ambassadeur te Rome. Cartographie. KROONBEHANCSELS N.V. Bouw Mij. Vondelkwartier, Haarlem a pa rte r Het belangrijkste 55c Jaargang No. 16826 Uitgave Lou reus Coster, Maatschappij voor CnurattMJiigaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijtlag 29 April 1988 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonuementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje# rie rubriek. De Haagsche ingenieur van Eek heeft ons verblijd met de mededeeling, dat het geld er is en de plannen er zijn om te Haarlem aan de Delft, bij de Kleverlaan een overdekte kunstijsbaan te bouwen, met een restaurant en tribunes voor 4200 toeschouwers. Voor Haarlem's doen ziet er dat niet gering uit; het schijnt ons een sportpaleisje te beloven. Terwijl Amsterdam nog geen overdekte kunstijsbaan bezit (de Haagsche is tot dusver de eenige in ons land en de Haarlemsche zou dus nummer twee zijn) gaat het ons toch meteen zwaar overtroeven, want het beraamt den bouw van een Sportpaleis, zonder eenige sprake van „je" erachter, waarvoor men blij kens mededeeling in de Tel. een kapitaal van 11/4 millioen gulden denkt bijeen te brengen. De kansen staan blijkbaar gunstig. Men hoopt dat de Incasso Bank een half millioen voor haar rekening zal nemen en de deelneming van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij staat al vast. Een kunstijsbaan en een wielerbaan zullen in het Sportpaleis gebouwd worden en zoodra het besluit tot den bouw definitief zal zijn zal men over gaan tot de slooping van de Apollohal en het R.A.I.-gebouw. De Apollohol is het eigendom van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij, die het nutteloos acht bij twee sportgebou wen geïnteresseerd te zijn en de Apollohal dus als ballast zou gaan beschouwen, als ik het zoo uitdrukken mag en de R.A.I. zou haar automobieltentoonstelling gaan hou den in de expositie-ruimte van het nieuwe Sportpaleis. Die zal wel aardig groot worden want het heele gebouw zou een oppervlakte moeten hebben van 17000 M2. De medewer king van de gemeente Amsterdam schijnt verzekerd te zijn; de gemeentelijke overheid is van het plan volledig op de hoogte. Zoo zien wij opnieuw het verschijnsel aan den dag treden, dat men in dezen tijd van vervaarlijke geldruimte, lage rente en gerin gen industrieëlen ondernemingsgeest nog wel geld durft te steken in sportpaleizen en der gelijke. De exploitatie-mogelijkheden die de sport biedt worden ten volle erkend. Soms geschiedt dit zelfs in lichtelijk overdreven mate: ik ben nog steeds niet bekomen van mijn verbazing over de schepping van de Boschbaan te Amstelveen, al werd die dan ook in werkverschaffing uitgevoerd en al heb ik mij als enthousiast voor de roeisport ver heugd in de indrukwekkende wedstrijd-in richting, waarmee decze sport plotseling ge lukkig werd gemaakt. Ook de bouw van het Feyenoord Stadion heeft anderen en mij een tikje verbaasd; het schijnt nog steeds een gewaagde zaak, twee zulke groote Stadions als het Amsterdamsche (sindsdien aanmerkelijk vergroot) en het Rot- terdamsche naast elkaar te laten bestaan. Maar wie weet: misschien zullen de omstan digheden op den duur leiden tot de schepping van een hoofdklasse in het Nederlandsche voetbal thans nog steeds versnipperd in 51 eerste klassers. En dat zou dan een verhoo ging van spelkwaliteit en daarmee een stij gende publieke belangstelling tengevolge heb ben. Want ronduit gezegd gelóóf ik niet dat de publieke belangstelling voor voetbal in de laatste jaren meer stijgende is. Hoe het zij: men heeft geld over voor de sport en laat ons blij zijn dat tenminste op éen gebied de ondernemingsgeest, zoozeer geremd en ontmoedigd door de economische verwarring-met-bijbehoorende-stroppen der laatste jaren, zich ten volle doet gelden. Geef het volk Brood en Spelenaan Spelen hapert het althans niet en de paleizen die men er voor bouwt zullen weer aan vele mensohen brood verschaffen, hetgeen op zichzelf tot verheugenis stemt. Alleen zou ik willen dat men met andere, grootere werken meer voortvarendheid be trachtte. Er zit geen schot in die dingen Gis teren heeft de minister van Waterstaat in de Eerste Kamer verklaard dat men met den tunnel in Velsen nog steeds niet tot een defi nitief plan van uitvoering is gekomen. Die zaak hangt nu al jaren, over het principe is men het al jaren eens, over de bouwmethoden blijkbaar ook, maar er zijn andere problemen die de zaak op sleeptouw houden. Toch is het in dezen tijd noodiger dan ooit, zulke knoopen snel te ontwarren. Ik zou vele openbare werken kunnen gaan opsommen welker uitvoering nog steeds tot het schoone verschiet blijft behooren en denk dan aan die drie groote Haarlemsche: het riooleerings- plan met zijn- langdurige historie, de ophoo ging van de spoorbaan in het Westen, de overlaadhavenWanneer zal er aan die en andere plannen begonnen worden? Er zijn meer en veel grooter behoeften dan die aan sportpaleizen. R. P. Het Belgische belastingontwerp. Uit Brussel De financieele Kamercommissie heeft het belastingontwerp ter dek king van het begrootingstekort gis teren verworpen met 15 tegen 10 stemmen. Naar het Belgische telegraafagentschap verneemt, is de regeering vastbesloten, het belastingontwerp. zooals zij ingediend zijn, te handhaven. De reegering is van oordeel, dat het aan het parlement staat, zich in het openbaar over deze ontwerpen uit te spre ken. De minister van Financiën is bereid, een door enkele leden ingediend amendement te aanvaarden, op grond waarvan de suvtaxe njet meer geheven zou worden van inkom sten uit roerende goederen. LET OP DE ADVERTENTIE VAN ZATERDAG (Adv. ingez. Med.) Zijn cel werd door een misverstand niet gesloten. De poort was open en onbewaakt. Gistermiddag is de 33-jarige Amsterdam sche koopman S.. die in het Haarlemsche Gerechtsgebouw als getuige tegen een 47- jarigen Amsterdamschen monteur was gehoord, erin geslaagd te vluchten. Te gen S. zelf was een vonnis van 2>/2 jaar geveld, hetgeen binnenkort onherroepelijk zou wor den. Hij was in den loop van den middag van het Huis van Bewaring naar het Gerechts gebouw overgebracht. Nadat hij zijn getui genis had afgelegd daalde hij zooals gebrui kelijk, begeleid door een Rijksveldwachter de trap naar het sousterrain af om daar in de cel gesloten te worden alvorens tezamen met andere gedetineerden per gevangenisauto weer naar het Huis van Bewaring gebracht te worden. In dit stadium heeft de misdadiger weten te ontvluchten. T. a.v. de toedracht van de ontvluchting hadden wij een onderhoud met den commandant van de Rijksveldwacht te Haarlem. De gevangen S. werd niet door een Rijks veldwachter uit Haarlem doch door een uit Amsterdam begeleid. Met het oog op het wei nige personeel, waarover de Rijksveldwacht te Haarlem beschikt, is het gebruikelijk dat Rijksveldwachters uit Amsterdam ingezet worden. De Rijksveldwachter in kwestie was volgens zijn afgelegde verklaringen niet op de hoogte van de in het Gerechtsgebouw te Haar lem heerschende regel dat de met het toezicht op een gevangene belaste Rijksveldwachter deze gevangene zelf in de cel insluit. Nadat hij met zijn gevangene de trap uit de rechtszaal naar de cellen *was afgedaald meende hij diens insluiting verder aan een anderen veldwachter, die verderop stond, te moeten overlaten, aangezien het volgens zijn verklaringen in Amsterdam de gewoonte is dit een speciaal voor de insluiting der ge vangenen aangewezen veldwachter te laten doen. In dit geval was de verderop staande veld wachter echter niet met insluiting van alle gevangenen belast, en hij beperkte zich tot het insluiten van zijn eigen gevangene, zooals dat bij de Haarlemsche Rijksveldwacht de ge woonte is. Zoo kon het dan gebeuren dat de misdadi ger S. blijkbaar wel in zijn cel stapte, zonder dat de deur echter achter hem gesloten werd. De Rijksveldwachters verwijderden zich, in de veronderstelling dat alles in orde was. Doordat de rechtszitting lang duurde kon het gebeuren dat op een gegeven moment alle Rijksveldwachters zich boven in het gebouw verzamelden. De chauffeur van den gevan geniswagen verwijderde zich ook en zoo was er op een gegeven moment niemand meer, die de poort aan de achterzijde van het gerechts hof, gade sloeg. Deze poort stond, zooals den laatsten tijd gebruikelijk is, open. En S. heeft van den voor hem gunstigen samenloop van omstandigheden, nadat hij bemerkt had dat zijn cel niet gesloten was, waarschijnlijk ge bruik gemaakt om door de openstaande en onbewaakte poort te vluchten. Aangezien S niet in gevangeniskleding gestoken is zal zijn vlucht niet de aandacht getrokken hebben. Eerst toen de rechtszitting teneinde was en de Rijksveldwachters de voorloopig in de cellen opgesloten als getuigen opgetreden gevange nen naar de gevangenisauto wilden overbren- Benoeming op 15 Mei verwacht. Naar, volgens Reuter te Londen, verluidt hebben Daladier en Bonnet tijdens de besprekingen van gisteren den Britschen ministers kunnen mededeelen, dat de Fransch-Itali- aansche besprekingen thans in een zoodanig stadium waren gekomen, dat gehoopt kan worden, dat een Fransch ambassadeur te Rome tegen 15 Mei zal worden aangesteld. Twintig hectare bosch en hei verwoest. Onvoorzichtige landbouwer veroorzaakte den brand. In het Varsenerveld te Ommen is Donder dagmiddag een bosch- en heidebrand ont staan. doordat een landbouwer uit Dalfsen onvoorzichtig te werk ging bij het afbranden van een hoekje heide. Het vuur breidde zich in een ommezien tot over een groote lengte uit, zoodat de boschbranóweer voor een zeer zware taak kwam te staan. Zij verkreeg wel dra hulp van een ploeg arbeiders uit het werkkamp Eerde. Gezamenlijk bestreed men de vlammenzee. Niettemin zijn 20 H A. bosch en heide, eigendom van de gemeente Ommen, in vlammen opgegaan, evenals ruim een H.A. dennen, welke toebehoort aan den heer v. d. Stap te Dalfsen. De gemeentepolitie van Ommen heeft tegen den landbouwer uit Dalfsen proces-verbaal opgemaakt. gen ontdekte men dat de eel van S. open was en de misdadiger zelf gevlogen. Onverwijld zijn natuurlijk maatregelen ge troffen om den ontsnapten gevangene op te sporen. Zijn signalement is over het geheele land verspreid. Twee boerenhofsteden afgebrand. Donderdagmorgen te omstreeks half twaalf is brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer P. van Hoey. in het gehucht Kemenade, onder de gemeente Helmond. Het vuur greep zoo snel om zich heen. dat bij het ontdekken van den brand aan blus- schen niet meer te denken viel. Binnen een half uur was de hofstede nagenoeg geheel uitgebrand. Intusschen waren vonken, welke door den wind waren meegevoerd, neergekomen op het rieten dak van de op ongeveer tien meter af stand gelegen boerderij van den landbouwer H. van Berkmortel. In een oogwenk brandde het dak als een fakkel. Zoo snel greep het vuur om zich heen. dat uit de aangebouwde woning slechts een klein gedeelte van den in boedel kon worden weggedragen. De brand weer van Helmond, die met groot materiaal kwam aanrijden kon. wegens gebrek aan wa ter, niets beginnen. Van de beide boerderijen zijn slechts de muren overgebleven. De boerderijen waren slechts laag ver zekerd. Post- en .Telegraafdienst. Op Julianadag. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem maakt bekend, dat op Julianadag 30 April a.s. de kantoren voor den postdienst niet later zijn opengesteld dan tot 12 uur. Tot dit tijdstip worden alle on- derdeelen van den postdienst behandeld als mede die van den Postcheque- en Giro dienst, met uitzondering van girostortingen. Deze zullen dien dag dus niet worden aan genomen. Op dien dag vervalt de derde briefpostbe stelling te Haarlem. Overveen, Bloemendaal, Aerdenhout en Heemstede, De 2e bestelling te Santpoort. Bennebroek, Spaarndam en Vo gelenzang zal worden vervroegd en in de na middaguren worden uitgevoerd. De tweede pakketpostbestelling zal niet worden uitgevoerd. Niet uitgevoerd worden de 3e en 4e bus lichting te Haarlem Aerdenhout. Bloemen daal, Heemstede en Overveen. De 5e lichting zal één uur vroeger plaats vinden dan op de bussen en urenborden is aangegeven. Voor den telegraafdienst zijn de kanto ren opengesteld als op andere Zaterdagen. Verjaardag Prinses Juliana. Arbeid in broodbakkerijen. De hoofdinspecteur van den Arbeid ln dit district verzoekt ons het volgende te plaat sen: De aandacht wordt er op gevestigd, dat in verband met den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana op Zaterdag 30 April a.s. geen vervroegd aanvangsuur voor broodbak kerijen is toegestaan, terwijl voor brood-ver- voer, zoowel als -verkoop eveneens de nor male uren blijven gelden. Tsjechische regeering bereid tot concessies aan de Sudeten- Duitschers. Memorandum aan Londen en Parijs. De Britsche en Fransche ministers zijn in het bezit van het Tsjecho-Slowaaksche memo randum, dat te Londen en Parijs overhandigd is en waarin de Tsjecho-Slowaaksche regee ring een uiteenzetting geeft van de conces sies. die zij bereid is te doen aan de' Sudeten Duitsche partij om een regeling tot stand te brengen. Deze concessies waren reeds opge steld voor de bekende redevoering van Henleln op Zondag j.l. Volgens Tsjecho Slowaaksche kringen in Londen gaan de concessies ver. Het memorandum was opgesteld met het oog op de bereidheid, die door de Britsche en Fran sche regeeringen uitgesproken was om Tsjecho Slowakije allen mogelijken bijstand te ver- leenen ter oplossing van het Sudeten probleem. Tezelfdertijd werd toen bij de Tsjecho Slo waaksche regeeringen aangedrongen op het nemen van onmiddellijke stappen ter verzoe ning der Sudeten-Duitschers in het belang van den Europeeschen vrede. De Tsjecho-Slowaak sche regeering besloot derhalve Groot Brit- tannië en Frankrijk de maatregelen voor te leggen, die zij overweegt en dezen landen te verzoeken hun meening daarover uit te spreken. Vermoedelijk zullen deze maatregelen thans besproken worden door de Britsche en Fran sche ministers tijdens de gedachten wisselin gen van Vrijdag. Verwacht kan worden, dat hun opvattingen aan Praag zullen worden medegedeeld, waar zij ernstige overwegingen zullen vinden. Hoe ver de concessies overigens echter ook mogen gaan. er zijn twee punten waarop de Tsjecho-Slowaaksche regeering on wrikbaar is. n.l. ten opzichte van de nationaal .socialistische partij en het opgeven van de Tsjecho Slowaaksche verdragen met Frank rijk en Rusland. (In de Amsterdamsche Bijenkorf wordt een tentoonstelling gehou den van kaarten en atlassen uit verleden en heden.) Daar wordt ons nu eens, zoogezegd, Ter afwisseling de kaart gelegd Over een wijd verleden; Ter vergelijking heel veel waard, Speelt men er tevens open kaart Over het woelig heden. Al zijn de menschen heengegaan, Hun kaarten bleven wel bestaan En kunnen ons nu leeren; Hoe 't in de wereld van den mensch, Ten opzichte van macht en grens, Door d'eeuwen kan verkeeren. 't Staat hier te lezen in de kaart: Niets is constant- op deze aard, Behalve variatie; En dat is ook een wijze les. Zoover nog noodig, aan 't adres. Van onze generatie. Daar liggen de verleden tijd En 't heden voor ons uitgespreid, In onbewogen klaarte; Het kan voor velen nuttig zijn Om eens speciaal in deze lijn Met aandacht na te kaarten. P. GASUS. Het woord is aan Otto Weiss: Eenvoudig in de kunst te zijn is in het geheel niet zoo eenvoudig. Indische studenten geweigerd in Engelsclie dansschool. OXFORD. 29 April (A.N.P.) In een ver gadering van de Oxford Union is gisteravond krachtig geprotesteerd tegen het feit, dat Britsch-Indische studenten niet waren toe gelaten op een danscursus. Een van de leden van Wadham College diende een motie in, waarin hij de achteruit stelling van andere rassen veroordeelde en waarin hij voorstelde, dat de „proctors" den toegang tot scholen, welke het rassenbeginsel zijn toegedaan, zouden verbieden. Spreker was van meening, dat de Oxford Union, af gezien van politieke overtuiging, eensgezind was in het veroordeelen van rassenhaat. Een Indisch student van Hertford College steunde deze motie. Hij deelde mede. dat een aantal Indische studenten eerst was uitge- noodigd de school te bezoeken, doch later werd geweigerd. Een student van Balliol College stelde voor genoemde dansschool te boycotten. Met overweldigende meerderheid nam de vergadering het besluit ten teeken van pro test de vergadering een minuut te schorsen Beh ang se Is vanaf 3 cent tot de allerfijnste voor ge weldig lage prijzen. Het gaat hard maar we willen het tempo houden! Ziet onze etalage. Opnieuw andere dessins, van het allerbeste modernste papier voor spot en spotprijzen! Koopt nu, al wilt ge het volgend jaar eerst behangen. Zulke prijzen komen nooit meer! CROOTE HOUTSTRAAT 179 BIJ DE BRUG (Adv. Ingez. Med.) IET OP DE ADVERTENTIE VAN ZATERDAG A.S. (Adv. Ingez. Mea.' Buitengewoon brutale diefstallen. Zes bedienden in arrest. Opkoopers kwamen gewoon met hun karren voor de deur. Een groote firma in tapijten, gordijnstoffen enz., gevestigd aan den Nieuwe Zijds Voor burgwal te Amsterdam, is door enkele leden van haar personeel x-eeds jaren lang, zooals thans blijkt, op schromelijke wijze bedro gen. Voor groote bedragen aan goederen heb ben deze lieden, die het volste vertx-ouwen van hun werkgevers genoten, gestolen en ver kocht aan opkoopers in ongeregelde goede ren. Tenslotte werden de dieven echter te brutaal. Zij lieten b.v. de opkoopers met hun karren voor de deur van het magazijn komen, om daar hun gestolen goederen rustig in te laden. De politie heeft Donderdag vier personen die bij de firma werkzaam waren gearres teerd. Bovendien zijn twee kooplieden aan gehouden, die verdacht worden van heling. De politie is op het oogenblik bezig het zeer omvangrijke materiaal te schiften. Het is niet onmogelijk dat nog meer personen bij deze diefstallen zijn betrokken. De zes gearresteerden worden in hechtenis gehouden. Vleeschstempels vervalsclit. Commissaris en boekhouder van conserven- fabi'iek veroordeeld. De commissaris van de conservenfabriek te Poeldijk, die onlangs wegens vleeschknoeie- rijen door den Delftschen kantoni'echter tot viermaal een week hechtenis is veroordeeld, heeft op 14 April wegens het vervalschen van merkstempels op vai'kensvleesch voor de Haagsche rechtbank moeten terecht staan. Dit feit was reeds in 1935 in dezelfde con servenfabriek gepleegd, dus eerder dan de ge noemde. reeds berechte knoeierijen. Door om standigheden echter werd deze strafzaak later behandeld. De vervalschen hadden ten doel door ver andering van de data op het vleesch een hoo- gere uitkeering van de veehouderij-centrale te krijgen. De officier van Justitie vorderde tegen den commissaris een gevangenisstraf van vier maanden. De ï-echtbank veroordeelde hem he den tot twee maanden gevangenisstraf. De boekhouder van deze fabi-iek, die be hulpzaam is geweest bij de stempelverval- schingen werd veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee maanden. De eisch tegen hem was twee maanden on- voorwaardelijk geweest. MAN DOOR DE TRAM AANGEREDEN Donderdagavond om kwart over negen is op den hoek van het Damrak te Amsterdam bij het, Victoriahotel een 44-jarige man. woonach tig te Diemen. door de tram aangereden. Hij is met een hersenschudding en een ernstige hoofdwonde in het Onze Lieve Vrouwen Gast huis opgenomen. Regen belemmert de operaties in Spanje. Het groote hoofdkwartier van Franco te Salamanca deelt mede, dat de krijgsvei-rich- tingen door zwaren regenval belemmerd wor den. Alleen in den sector van de Alfambra werden de vooi-ste liniën wat geretcificeerd. De strijdkrachten in den sector Ejulve ver bonden zich met die in den sector Aliaga Het ministerie van Defensie te Barcelona meldt dat de regeering^troepen ten noord oosten van Tremp vijandelijke aanvallen op de stelingen bij Orenada hebben afgesla gen. Ook ten oosten van den Cabello wer den aanvallen afgeslagen. Dc vijand oefent nog steeds dink uit op Ababui en La Hoz. inlet is een oude geschiedenis toch blijft zij altijd nieuw en waar. Wie iets te vi-agen of op te ruimen heeft, plaatse een Groentje in Haarlem's Dag blad. tegen lagere prijzen: moderner behang H.M.Bakker,Gen.Cronjéstr.135,Tel:11657 Vertrouwde vakkundige behangers beschikbaar (Adv. Ingez. Med.) HEDEN20 PAGINA'S pag. Donderdag is een misdadiger uit Haar lem's Gerechtsgebouw ontsnapt. 1 Benoeming van een Fransche Ambassadeur te Rome is op 15 Mei te verwachten. 1 De regeering zoekt nog naar de meest ge schikte plaats voor een tunnel te Velscn. 3 Te Krimpen aan de Lek is een grijsaard en een kind verdronken. 3 De Osschc marechaussee heeft ccn aan klacht ingediend bij het ambtenarenge recht. 3 Frankrijk en Engeland besluiten tot mili taire samenwerking. 4 Een bezoek van Ilitlcr aan den Paus wordt niet waarschijnlijk geacht. 4 De Japansclxe troepen bezetten Hosien. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Sportpaleizen 1 H. D. Vertelling: De man met den brand melder. 2 Mr. E. Elias: Relativiteitstheorie. 3 J. B. Schuil over: De wereld vergaat door Jacob van Lcnnep. 7 v. H.: De „Nora" doet examen. n Een bezoek aan een aanstaande jubilarcsse. 11 Drie jaren in de rimboe. 13 Voor de Jeugd. 25 Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen Op JjQ

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1