Ns Ministers en Kamer. SPORTBEKERS ZATERDAG 30 A P R I IJ 193S HAARL'EM'S DAGBLAD 8 De kunstmatige lente van de groole stad. Lentevuren vlammen. STOCKHOLM. 27 April. (Van onzen correspondent) U is het lente in Zweden's koninklijke hoofdstad. De treurwilgen hangen wolken van wazig groen over den waterkant, waar in den stillen avond jonge menschen en oude mannetjes hun bootjes afkrabben en over-schilderen en opkalefateren om er over een week of wat den zomer mee in te varen. Langs zonnige straten gaan de heeren der schepping met den hoed in de hand en de jas over den arm, kinderen maken taax-tjes van droog zand op de kerkhoven, waar de crocussen nu uitgebloeid omver hangen en de geelster heele plekken goud doet glanzen onder de kastanjes en de eschdoorns, die in blad komen en 's middags in het zonnetje op Strandvagen en Birger Jarlsgatan luchten jonge vrouwen de eerste voorjaarstoiletjes, al loopen de meeste oudergewoonte nog in haar warme winterkleedij in afwachting van het oogenblik. dat zij. zooals dat heet, van haar bontmantel in de strandpyjama kunnen kruipen. De scherenstocmertjes langs de ka den worden schoongespoeld en opgepoetst voor weer een zomerhalfjaar van altijd eendere reizen tusschen de warme stad en de winderige scheren daarbuiten, waar de zon feller schijnt en de blauwe zee koel en wijd ls. De stoeltjes en tafeltjes op het trottoir voor Backahasten nooden weer tot even rus ten met een krant en een kop sterke thee of een slappen cocktail. Grand en Anglais en Opera-Kallaren hebben op den stoep de zomer-veranda's opgebouwd en vanwege 't mooie weer eerder dan andere jaren geopend. Op Skansen broedt onder groote belangstelling een zwaan, scharrelen onder nog grooter be langstelling de eerste grijsgele rendierkalfjes rond en speelt de marinekapel of de staf- muziek van de lijfgarde weer onder de blanke berken, dat je 't haast in de stad kunt hooren, in de stad. waar- alles, van het groenen der parken tot het ophangen van de zonne schermen en het proefspuiten van de fontei nen toe. van de komst van de lente getuigt. Bovendien keert Koning Gustaaf Vrijdag van zijn wintersche termis-sejour aan de Rivièra in zijn hoofdstad tea-ug. En Zaterdagavond, als de zon weggekropen is en de eerste Meinacht valt, zullen hoog op de rotsen rond de stad groote vuren opvlammen, vreugdevuren, lentevuren. Het is werkelijk lente in Stockholm. BUITEN over de bosschen, over de velden, over 't wilde onland en de wijde wateren komt de lente als een korte, hevige roes van herleving en bloeseming, komt de lente in deze Noordelijke contreien waarlijk als bij tooverslag. Maar de menschen van de groote stad kun nen niet wachten tot de lente tot hen komt met de eerste krijschende kokmeeuwtjes bo ven Strömmen en Malarmeer en de eerste sneeuwklokjes in den zonnigen tuin van het oude Ridderhuis. Zij hebben hun eigen stads- lente, die uit verlangen naar werkelijke lente geboren wordt. Die stads-lente Ls nergens zoo goed te be leven, nergens zoo goed te volgen in al zijn wisselingen, als in het hart van de stad, op Hötorget. Dat is een groot, rechthoekig plein, dat klein lijkt tusschen de gebouwen, die het insluiten: het Concertgebouw met zijn neo-klassieke zuilenfront, het warenhuis PUB. waar Greta Garbo spelden raapte, er tegenover, en. aan den overkant van de al tijd drukke Kungsgatan. een paar machtige moderne winkel- en kantorencomplexen. In vroeger eeuwen brachten de boeren uit het Noorden hier hun hooi ter markt en van daar heet het nog altijd de Hooimarkt, Hö torget. Nu staan er heel het jaar rond kra men en stalletjes met bloemen en groenten en fruit en met dikke moeke's met hoofd doeken en kleurige jasschorten er achter. Kort na Kerstmis 'komen de eerste kunst matige lenteboden. Dan wordt heel het be sneeuwde plein een warreling van rood en groen en geel en paars en rose en oranje, duiken de bloemenvrouwtjes weg achter hun bonte koopwaar, gaan de winkelende huis moeders. de menschen, die van hun werk komen, met groote bossen van dat kleurige goed naar huis. Bloemen zijn het niet: de tulpjes, die er in dien tijd voor duur geld te koop zijn. staan zorgvuldig ingepakt in gla zen kastjes met brandende petroleumlam pen teren de vorst. Het zijn alleen maar bos sen berkenrijs met plukjes gekleurde veeren aan de tijgen gebonden. Paaschrijs zooals het heet. en als je dat nu maar in water zet geeft het niet alleen een beetje kleur in huis, maar heb je ook kans, dat er na een week of wat blad aan komt. kleine blaadjes, die spoedig verschrompelen in de warm-gestook- te kamers. Het is nogal Kitsch, het is en blijft gruwelijke Ersatz, maar het is een voorjaarsbode voor den stadsmensch in we ken. dat echte bloemen schaars en voor ve len niet te betalen zijn. En enkele grove tak ken met veertjes in één-en-dezelfde, lichte tint kunnen heel decoratief wezen. Na het Paaschrijs komen er polletjes hoef blad en leverkruid, vóór den tijd in bloei ge trokken ln warme kassen, en de stadsmensch, die al gemerkt heeft, dat de dagen lengen, dat de zon eiken dag hooger den hemel in klimt, begint te gelooven. dat buiten het voorjaar gekomen is. wilgenkatjes en haze laarkatjes maken op Hötorget plaats voor ook al kunstmatig in blad getrokken berken groen. dat saamgebonden met twee tulpen en één narcis jé Stockholmsche Paasch- boeket vormt, en dan gaat het gauw, dan komen muurbloemen en rozen en lathyrus en margrieten en goudsbloemen tegelijk met de eerste bosjes bleeke anemoontjes en diep blauw leverkruid, die werkelijk buiten, op een luw walletje onder nog kale berken geplukt zijn. Maar dan heeft de stadsmensch zijn lente al gevonden. Zoo tegen elven brandt de zon lekker op de breedte 'rappen voor het Con certgebouw en het wt" 't er dan druk van lieden die er gaan zitten zonnen en tus- H,1 schen twaalven en eenen zitten al die trap pen er over hun heele lengte vol met jonge menschen en enkele ouderen ook wel die achterover leunend met gesloten oogen 't gelaat opheffen naar de zon. er stil ge nieten van de goede warmte, van 't licht dat rood door hun oogleden schemert, van 't lentezonnetje hier in 't hart van de stad. waar groen en bloemen opkleuren tegen 't schaduw-blauw van de huizen aan den overkant en de kastanjes hun bladpluim pjes openvouwen boven 't asfalt met zijn spinnende auto's en voort-rammelende trams. HELEMAAL voorjaar wordt het pas in de stad op den dertigsten April. Dat is de dag. dat de studenten en dat zijn hier allen, die eindexamen van een ..instelling voor voorbereidend hooger onderwijs'* gedaan hebben hun witte studentenpet weer voor den dag halen om het lentefeest van den Valpurgisnacht en den eersten Mei te vie ren. de dag ook, dat men zich in zijn nieuwe voorjaarskleeren hoort te steken, de dag te vens. dat feitelijk het zomerhalfjaar met zijn gesloten bioscopen en schouwburgen en zijn genoeglijke diners in buitenrestaurants en zijn vijf maanden durende kermis van Tivoli en Gröna Lund begint. Zaterdagmiddag drommen de studenten samen op Birger Jarlsgatan en Strandvagen en vooral op de trappen van ..Dramaten", den Koninklijken Schouwburg, en klokslag drie uur verschijnen dan opeens overal de witte petten, worden ze uit tasschen, uit zak ken, van-onder jassen tevoorschijn gehaald en met een vier-voudig hoera in de lucht ge zwaaid, terwijl wintersche hoeden voor een half jaar verdwijnen, voor zoover ze niet in de bottende eschdoorns of op het balcon van „Dramaten' 'of tusschen de scheren- stoomertjes in Nybroviken terecht komen. En in den avond marcheeren de studenten achter hun witte corps- en faculteitsvlaggen aan naar Skansen. slingert er zich in den schemer een band van witte petten tegen de hoogten op. klinken er, zooals elk jaar in elke Zweedsche universiteitsstad op den avond voor den eersten Mei, de oude liede ren, waarmee de studenten de lente begroe ten. Het gebeurt niet zelden, dat de Noord- sche winter dit lentefeest verstoort, dat een sneeuwbuitje over de witte petten jaagt, als de jonge zangers zingen van bloemen t' aU|n kant en zoelen Zuidenwind. Maar dit jaar vlammen daar op Skansen en elders op de rotsen rond de stad, die daar blauw en vol lichtjes in de laagte ligt met zijn breede de avondlucht spiegelende wateren, de lente vuren op, terwijl over de landen werkelijk de lente al gekomen is. De Zweedsche lente heeft zich ditmaal aan den kalender ge houden. C. G. B. Voor den tnhoua (Lezer rubriek steil de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj mei geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven Voordrachten van dr. Monlessori. A.s. Maandagavond 2 Mei om 8 uur zal Dr. Maria Montessori in de Meisjes H.B.S. in de Euterpestraat in Amsterdam haar cursus be ginnen, waarin ze de puberteit en adolescen tie zal behandelen van onze oudere jeugd. Het zeer laag gestelde cursusgeld geeft ons het recht om gedurende de maand Mei alle Maan dagavonden mevrouw Montessori's inzichten met haar x-ichtingswijzing voor, onze op groeiende jeugd aan te hooren. Er zullen ons hier dus dingen geboden worden, die waarlijk niet overvloedig vooi'komen in het leven en laat men goed bedenken dat het de eerste maal is dat wij kunnen hooren, welken weg Maria Montessori voor onze grootere kinderen te wijzen heeft en dat we daar bij behooren te zijn, daar het op het oogenblik dringend noodig is: levensverbetering voor de school jeugd. Voor uitnemende directe vertaling van de lezingen uit het Fraxisch wordt gezorgd. M. E. LAND—DE VRIES Wagenweg 40, Haarlem. Het Vacaiitie-Kinderfeest. Het is een bekend feit: het optimisme van jonge kinderen is geweldig groot. Ieder jaar weer blijkt dat heel duidelijk, als na de groote vacantie in de klasse weer gesproken wordt over sparen voor een schoolreisje in het vol gende jaar. Met gejuich wordt het plan be- gx'oet. Op den Maandagmorgen van iedere week zal elk een stuiver meebrengen en dan is de zaak vast op tijd voor elkaar. De oixnoozelen. Een heeleboel weten drom mels goed. dat het bij hen thuis armoe is. Maar ze schijnen te denken: voor zulk een schoon plan wijkt natuurlijk alles en is er vast wel geld. Och arme. die Maandagmorgen! De eerste levert, in een klas van vijf en dertig, wel een twintigtal stuivers op. De vaders en moeders hebben iets meegevoeld van dat heilige vuur' Maar op den tweeden is het al minder. Niet doordat het enthousiasme van de kinderen minder is. O nee! Het schoolreisje is nog steeds een zeer belangrijk ding in een kinder leven. Maar die zoo slecht gevulde portemon- naie van moeder, die is de gi'oote rem. Dz goede wil is er nog wel en moeder zou wat graag willen dat. haar kind dat tenminste nog meemaakte En als het dan ook nog een een stuiver kan lijden of twee of drie center dan gaan ze trouw met naar school Maar de onderwijzer ziet al gauw. dat ook dit jaar de kans op het veel begeerde school- Wijnands v. Rensen 'I Medaillehuis Schoterw. 78 o. kaz. tel. 17256 (Adv. Ingez. Med.) reisje heel gering zal zijn. Hij int des Maan dags de weinige stuivers, maar vermijdt weken achtereen over het plan te praten. Het doet zeer, te praten over iets. dat je graag geven zou en waarvan je weet dat er toch wel niets van komen zal. Dan komt er een circulaire van de Commis sie voor het Vacantie Kuxderfeest 1), die a eenige jaren geld verzamelt, om tenminste eenige zesde klassen vaxi O.L. scholen een uit stapje te kunnen geven. Noodgedwongen praat je dan weer met je klasse over het plan. Dan merk je duidelijk aan de gezichten, dat de kinderen, zonder er over te praten, eigen lijk het schoone plaix ook al hadden opgege ven. Dat zij voor zich zelf ook al wel geconsta teerd hadden, met hun manier van sparen nooit het doel te zullen bereiken. Maar nu herleeft de hoop! Als de Commissie helpt, is er toch nog kans. Ja, maar nog geen enkel jaar beschikte de commissie over genoeg geld om alle zesde klassen, die een aanvraag had den ingediend, te helpen. Zou het dit jaar beter gaan? O wij weten ook wel, dat de tijd voor velen slecht is. Maar de hoop van zoovele kinderen is op dit driedaagsche uitstapje gevestigd. Als u het maar eens had meegemaakt, of als u maar eens kinderen, die meegeweest waren, had hooren vertellen,.... U verzuimde stellig niet uw groote of kleine bijdrage te zenden, of te laten lialexx. Drie dagen uit! Met de klasse! Dat is ïxi menig kinderleven een gebeux-tenis. Daar vallen massa's andere dingen bij in het niet. Dat beteekexit: eei'st een reis per trein of per bus, met z'n allen slapen in de groote zaal van eexx jeugdherberg, dwalen over die groote hei op de Veluwe of vex'stoppertje spelen in een echt bosch! Herinnert U zich nog wat een schoolreisje van één dag u in uw schooljaren gaf? Verme nigvuldigt u het gerust met honderddan hebt u wat de Commissie voor het Vacantie- Kinderfeest den kinderen geven wil. Als u dit alles overdenkt en u hebt nog wat te missen, aarzelt dan niet langer en draagt met spoed wat bij. U kunt zoolang de voorraad strekt voor het bedrag ook loten ad 25 cent vei'Iangen. Het adres van den secretaris is A. L. van Lo- huizen. Marnixstraat 23 en dat van den pen ningmeester W. P. Nieman, Perseusstraat 37, postrekening 259000. Ook de heer F. van Riet, Pijlslaan 125 zit in de commissie. Helpt mee, de hooggespannen verwach tingen der kinderen te vex-vullen! KULING, J. v. Galenstraat 25 1) Ter toelichting diene, dat de Commissie gevormd wordt door Bond van Ned. Onderw., Ned. Onderw. Genootschap, en Vex\ van Leera ren en Onderw. in de Gymnastiek. Glazenwasscliers. Namens de afdeeling Haaiiem van den Ned. Bond van zelfstandige werkers in het glazen- wasschersbedrij f moeten wij een ernstige waarschuwing tot het publiek richten. Nu de schoonmaaktijd is aangebroken, komt ook de tijd. dat de buitenkant der huizen een schoonmaakbeurt moet hebben. In dezen tijd, wanneer de bonafide glazenwasscher hoopt wat extra te kunnen verdienen, ziet hij ge beuren, dat iedereen een kar met een ladder gaat huren en zeggen: hier is de glazenwas scher mevrouw. Het publiek dat vaak onbe kend is met dezen toestand, laat zich bepraten om hun huis goedkoop schoon te krijgen. Vaak worden deze menschen nog gesteund door Maatsch. Hulpbetoon. Zij hebben geen so ciale lasten, geen verzekering, geen pakhuis huur en matei-iaal-onkosten. Dikwijls ziet men zeer tot ongerief van het publiek de karren van deze menschen langs den weg staan, het geen de politie oogluikend toelaat, terwijl ex- een verordening is die zulks vex-biedt. Maar het voornaamste is bun geknoei. Niet alleen de prijs maar ook het materiaal. Door dat het goedkoop moet gebeuren gebruiken zij scherp bijtende stoffen, waardoor het in één keer schoon is, maar ook verfloos. Dan moeten wij nog waarschuwen, dat er menschen loopen. die de menschen oplichten met een goedkoop abonnement en nooit meer terug komen. Of geld te leen vragen en ook niet terug komen. Bewijzen hiervan zijn in ons bezit. Geacht publiek, wilt gij verzekerd zijn van goed werk. voorziet U dan van een glazen wasscher met volledige naam en adres en het bondsembieem op zijn wagen. U kunt inlich tingen krijgen bij het secretariaat van den bond hetgeen gevestigd is bij: JOH. F. DE VOS. Kennemex-str. 58rood, Haax-lem. Thans tentoonstelling „Ontaarde Muziek". Strijd tegen Joodsche en reactionnaire muziek. Tijdens het Rijksmuziekcongres, dat van 22 tot 29 Mei a.s. te Düsseldorf zal worden ge houden. zal een tentoonstelling „Ontaarde Muziek" worden georganiseerd. De Angriff van 27 April j.l., die hieromtrent een be schouwing bevat, deelt mede, dat deze ten- tooixstelling nauwkeurig zal aanwijzen, wie aan het Duitsche volk melodie en harmonie heeft ontnomen exx daardoor tot parasiet is geworden. De tentoonstelling „Ontaardt Mu ziek" heeft tot doel, de dragers der „volks vijandige muziekspeculatie" zonder eenig compromis aan de schandpaal te nagelen, hun namen en werken vast te leggen en de uitvoerders hunner ontbindende reclame te noemen. Hiex-bij zal aan de ..leugenachtige aesthetica" en aan het „Joodsche interna tionalisme" in de muziek een groote plaats worden ingeruimd, terwijl aan velen „de zich aangematigde waardigheid van meester zal worden ontnomen". Tot hen behooren toe- passex-s der atonaliteit en der jazzmuziek. De tentoonstelling zal betsaan uit een serie gramofoonplaten. partituren en geschriften, die den bezoekers bij een aantal rondleidingen zullen worden verklaard. Ook zal aldus de Angriff daarbij naar voren komen, dat „ïxiuzieksjacheraars" als Leo Kestenberg en componeerende theox-etici als Schöxxbex-g de gevoelsbasis van het 'muzikale gehoor der Duitschers hebben verwoestEen en axxder zal worden verduidelijkt door een aaixtal geëxposeerde spreuken exx citaten. Doch bovexxdiexx moet deze tentoonstelling leereix. dat het niet voldoende is een niet- ■>olsjewIstLsche muziek te schrijven: .de re- ctlonnaire muziek" is minstens even ge- aarlijk en moet daaroixx eveneens worden bestx-eden. De expositie zal den Duitschers eveneens onder het oog nxoeten brengen, dat de jonge componisten van Duitschland voor Het vraagstuk van Ministeriëel verschijnings- en spreekrecht. Mogen zij wegblijven, mogen zij zwijgen Ja. Door Dr. E. van Raalte. Een belangstellend lezer, oud-leeraar ixx de staatswetenschappen heeft naar aaxxleidixxg van wat ik dezer dagexx in verband met het enquête-recht schreef omtrent de bevoegd heid van Ministex-s om te zwijgen, de vraag geopperd, of ik voor mijn stelling dat de raadslieden vaxx de Kroon heex-lijk deftige „Haagsch-staatsrechtelijke" uitdrukking het recht hebben niet voor het Parlement te verschijxxen of. zoo zij daar wél aanwezig zijn. zich xxiet door spreekplicht gedwongen ziexx op hun gestelde vragen inlichtingen te verschaf fen. de Grondwet wel aan mijn zijde heb. Nu wil ik ronduit biechten, dat ik nog tot die lie den behoor, die voor wet en bovenal voor de Grondwet grootexx eerbied koesterexx. Vandaar dus, dat ik de stelling, wier juistheid door dexx hooggeachten lezer in twijfel werd getrokken, heusch niet zoo maar klakkeloos heb neerge schreven en vandaar ook, dat ik me haast om vóór alles het bewijs te leveren, dat ik wel degelijk op volkomen groxxdwettelijke basis sta. Artikel 97 kersversche numnxexing! luidt als volgt: „De Mixxisters hebben zittixxg in de beide Kamers. Zij hebbeix als zoodanig alleen eexxe raadgevexxde stem. Zij kunnen zich in de ver- gaderixxg doen bijstaaxx door de ambteixaren, daartoe door hexx aangewezen. Zij geven aaxx de Kamers, hetzij mondeliixg, hetzij schriftelijk, de vexiangde inlichtingen, waarvan het verleenen niet strijdig kaxx wor den geoordeeld met het belang van den Staat. Zij kunnen door elke der Kanxex-s worden uitgenoodigd om te dien einde ter vergaderinj tegenwoordig te zijxx." Om te beginnen met deze laatste zinsnede, zij er dus op gewezexx, dat de Grondwet voor de Kamers alleen de mogelijkheid schept de Mi xxisters uit te noodigexx om te versctxijnen, Meer vermogen de beide takken van de Sta- ten-Generaal niet te doen. Zij kunnen nooit of te nimxxxer aan eenigen bewindsman bevelen ixx 's lands vergaderzaal tegexxwoordig te zijn. Van hun kant laat de Groixdwet, gezien de zooeven aangehaalde bepaling, de Ministers vrij om aan de uitnoodiging geen gevolg te geven. Derhalve staat het, duxxkt me, als een paal boven water, dat op hen geen verschij ningsplicht rust. Meer dan eens is het wel voorgekoixxeix, dat nxen in eexx der beide Kamexs kenbaar maakte, dat het toch wel heel geschikt zou wezen wan neer die en die Excellentie de bex-aadslagingen zou bijwonen en dat toch Zijxxe Excellexi- tie door afwezigheid bleef schittex-en. Natuur lijk is eexx gansch andere vraag, of eexx Mi nister, die botweg een vex-zoek om tegexxwoor dig te willexx wezexx, ixx dexx wind zou slaan, rxiet de kaxxs loopt, daardoor met de betreffexx- de Kamer dusdaxxig ixx botsing te gerakexx, dat zij uiteindelijk zal probeeren hexxx het minis- terieele levexx zuur of onmogelijk te xxxaken. Eexx vexstandig, op een goede verhoudixxg xxxet het Parlement gestelde Minister zal daxx ook xxiet- licht, ixxdien een der Kamers eexx xxxotie mocht hebbexx aangenomen, hem xxxet xxxixx of meer klem verzoekende te xxxiddexx der volks- vertegeixwoordigers te willen verschijnen, zulk een motie als eexx vodje papier behaxxdelen. Dat is echter eexx kwestie vaxx beleid, niet van grondwettelijk recht, want dit laatste sluit juist 'de bevoegdheid van het Parlemexxt uit oxxx een Mixxister op het xnatje te ontbieden! Feitelijk geldt hetzelfde tevens ten aanzien vaxx de vraag, of de Groixdwet een Minister per sé verplicht tot spreken. Het tweede lid van art. 97 laat ook op dit punt xxiets aan dui delijkheid te wenschexx ovex\ Zonneklaar blijkt er uit, dat een bewindsman het volste recht heeft te zwijgen op grond van de omstaixdig- heid, dat hij het verleenen van de gevraagde ixxlichtingen strijdig met het landsbelang oor deelt: aan hem xxl. is deze beoordeeling over gelaten. Natuurlijk kaxx de Kamer de opvat ting toegedaan zijn, dat hij zich ten oxxrechte op dit argument beroept ten einde zijn mond te houden, maar hij is het tenslotte, die voor zijn verantwoordelijkheid moet xxenxen of hij al dan niet wil spreken. Ixx 1848 had 'de Staats commissie, welke de Grondwetsherziening voorbereidde, het „zwijgrecht" van de Minis ters aaxxmerkelijk willexx inperkexx, door hun alleen toe te staan inlichtingen te weigeren wanneer het vx-agen betrof, die op oorlogsver klaring of op met vreemde mogendheden aan gegane verdragen betrekking hadden. Maai de toenmalige Regeering dacht er axxdei's over. Zij achtte die bepex-king te nauw, en aldus niemand minder dan Buys in zijn beroemd werk over de Groixdwet „was vaxx oordeel dat het recht om te zwijgen moet worden ge ëerbiedigd. zoo dikwijls de ministex-s dit met een beroep op het belang en de zekerheid van het Rijk mochten willen doen gelden." De praktijk heeft volgens Buys de juistheid van het. in 1848 door den Grondwetgever gevolg de, inzicht van de Regeerixxg bewezen. Éener- zijds toch is meer dan eens de xxoodzakelijk- heid gebleken van de bevoegdheid om inlich tingen te kunnen weigeren om reden welke met de buitenlandsche aaxxgelegenheden xxiets gemeen hebben. En aaxx den anderen kant heeft ixien ondervonden, dat de vrees, als zou te veelvuldig een beroep gedaan kunnen wor den op het „onbestemde x-echt van weigeren" ongegrond was. Ook dat is vex*klaarbaar, aan gezien uit den aard der zaak een bewindsman, die al te grof van zijn „zwijgrecht" gebruik zou maken, groote kans zou loopen het oixont- beex-lijk vertrouwen van het Parlement te ver spelen. Dit gaat, gelijk wel vanzelf spreekt, even zeer op ten aanzien van wat er in dit opzicht in geval van een parlementaire enquête op het gebied van zwijgen mogelijk wax-e. De enquête wet van 1850 kent in art. 20 aan burgerlijke ambtenaren of militairen de bevoegdlxeïd toe zich van het verstx-ekken van inlichtingen enz. te verschooxxen met een beroep op de stelling, dat zij de verlangde openbaarmaking in strijd achten met het belang en de zekex-heid van het Rijk. of op den stelligen last hunner meer- het meerendeel direct of indirect nxct het door en door slechte voorbeeld van Hinde- mith zijn besmet. Volgens de Angriff is deze componist een ,.1' art pour 1' art-virtuoos" zonder muzikaal ethos, wien het met behulp van zijn „Nurkönnen" gelukte, de hem na volgende jongeren hun gehoor te ontnemen. Het moet aldus de conclusie van de An- iriff na deze Dixsseldorfsche tentoonstel ling onmogelijk te zijn dat in het Duitsche Rijk ook maar één enkele der hier aange wezen bedervers nog ten gehoo're wordt ge bracht. deren, denzelfden grond van verschooning aanduidende. Maar. zoo gaat art. 20 vei'der, in beide gevallen kan de Kamer, op het verslag harer (enquête-)commissie verlangen dat de gegrondheid der ingebrachte verschooning door den Minister onder wien de betreffende ambtenaar of militair ressorteert, nader zal worden bevestigd. M.a.w. hier is dus de gele genheid geopend om als het ware bij den Mi nister in kwestie aandrang uit te oefenen, om den aanvankelijk zwijglustigen ambtenaar er toe te brengen, te spreken. En nu zal waar schijnlijk een Minister die klakkeloos elk ver langen van de Kamer om van het zwijgrecht geen gebruik te maken, zou xxegecren. heel gemakkelijk een dusdanig bedenkelijken schijn tegen zichzelf opwekken, dat daardoor zijn positie onhoudbaar zou worden. De enquête-wet (daax-op nxag nu ook wel eens gewezen) kent het zgn. verschoonings- recht ook toe wegens het ambts- of beroeps geheim. Volgens art. 19 kunnen nl. zij, die uit hoofde van hunnen stand, bex-oep of wettige betrekking tot geheimhouding verplicht zijn, zich verschoonen getuigenis af te leggen, doch alleen en bij uitsluiting nopens hetgeen waar van de wetenschap aan hen als zoodanig is toebetrouwd. Zeer bekend nu is aan de schrijvers over dit teere px-obleem het gebeur de in 1878, toen tijdens de enquête over de be smettelijke longziekte onder het rundvee, een hoofdambtenaar van Binnexxlandsche Zaken alle inlichtingen weigerde op grond van zijxx ambtseed. Dit nu was eexx houding, die. xxaar o.rn. Buys opmerkte, te ver ging en niet door den wettelijken beugel kon. Imnxers het hier bedoelde verschooningsrecht geldt „alleen en bij uitsluitingnopens hetgeen waarvan de weteixschap aan hen als zoodanig is toebe trouwd." En nu is het wel duidelijk, dat men niet bij voorbaat, zoxxder dat er zelfs nog maar één concrete vraag is gesteld, reeds op de. be- pex-kte, zwijgbevoegdheid vaxx art. 19 een be roep kan doen. Jammer genoeg heeft men zich in 1878 bij die weigerachtige houding van den weerspannigen hoofdambtenaar neergelegd. Had men de zaak principieel doorgezet en uitgevochten, dan zou hij het, tenminste wat zijn principieele houding-bij-voox'baat betreft, ongetwijfeld hebben afgelegd. In elk geval komt me zijn voorbeeld niet navolgenswaard voor, evenmin als het mij in het algemeen verstandig zou lijken van Ministers om stel selmatig gebruik te maken van hun grond wettelijk recht om weg te blijven en te zwijgen. Het recht hebbexx ze. doch ook rechten kan men in de praktijk misbruiken. Dat nu zullen verstandige Ministers xxooit doen en onverstan dige Ministers dient men in 's lands belang zoo gauw als het maar kan aan kant te zet ten. Zoodat er dus voor al te groote bezorgd heid in dezen geen reden bestaat, indien men nog vertrouwen heeft inhet gezond ver stand van Mixxistex-s en Parlement. Dr. E. v. RAALTE. MUZIEK Haarlem's Muziekinstituut. 32e LEERLINGEN-UITVOERING De Vrijdagavond in het Gebouw „Odeon" gegeven leerlingen-uitvoering was over 't ge heel genomen van dexxzelfden aard als die van 1.1. Dinsdagavond. Wederom warexx alleen de lagere klassen van het instrumentale on derwijs in de uitvoerenden vertegenwoordigd, wederom waren de piaxxoleerlingen numeriek vei're in de meerderheid. Er waren er van de heeren Nico Hoogerwerf. W. Rettich, j. Beider en Jac. Bonset. En telkens lxad men gelegenheid op te merken dat de muzikale be- gaafheid niet evenredig is met het aantal levensjaren, exx meermalen ook, dat die be gaafdheid ook ixx de voordracht vaxx zeer eexx- voudige stukjes tot uitixxg kan konxexx. Er waren kleinen, die meer talexxt tooxxdexx exx minder „kixxdexlijk" speelden dan sommige grooten. We hoorden in het eerste deel van dexx avoxxd een voordracht, die een tekort aan metrisch gevoel liet blijken en waarin de be geleidende linkerhaxxd te zeer op dexx voor grond trad; we hoorden daarentegen vele aixdere, teix deele van jongeren, waax-in alles goed verzorgd was. Een uitgesproken pianis- tischen aanleg toonden eexx paar leerliixgen door fijne nuanceering, doeltreffende agogiek en passend pedaalgebruik. Uit hen kan zeker wat goeds groeien. Het zij ons vergund, eexx paar opmerkixx- gen over het programma hier in te voegen. Primo: het plaatsen van eenzelfde stuk door twee leeraren op een progi-amma van één avond kaxx tot ongeweixschte vergelijkingen aanleiding geven. Een leerlingen-uitvo'erixxg is geexx concours. Secundo: de meeste Czerny-études hebben te weinig muzikalen ixxhoud om eenige be langstelling te wekken, tenzij de voordracht ex-van vlekkeloos is en door het relatief snelle tempo imponeert. De stereotype fout d-g in plaats van d-gis ontbrak dezen avond in op. 299 no. 9 niet. Tertio: de meeste leerlingen speelden 2 nummers: we kregen echter den indxuik. dat in meerdere gevallen één voldoende geweest zou zijn om den aanleg en dexx graad van gevorderdheid te demonstreeren. Vioolleerlingen waren er van de heeren Joh. Vierveyzer en Cor Kint. Een daarvan zocht zijn geluk nog vaak een beetje te hoog en kwam tenslotte V2 toon boven de begeleidende piano uit; ook de stokvoering was in dit geval nog zeer onzeker. Weer anderen speelden goed zuiver, wat op zich zelf al een heele ver dienste is. En op een cello is het nog moeilijker om zuiver te spelen, maar het kleine baasje, dat tot zijn cello nog in lengteverhouding stoxxd als een volwassen mensch tot een contrabas bracht het er wat goed af. al bleef zijn solo- voordi-acht tot één snaar en één positie be perkt. Echter kwam hij later van zijn mono- chordspel af, want toen werkte hij mee mefc een gelijkvormig broertje en een zusje in een trio. En dat trio werd het aardigste nummer van den heelen avond. Zeer serieus speelden de beide strijkertjes hun partijen, nu een al- terxxeerend. dan elkaar aanvullend; de cello nu eens als concuxTent der violen, dan weer als diepe bas. Dat samenspel van alle drie klopte uitstekend en gaf een opwekkend voox-beeld van muziekbeoefening in den hui- selijken kring. Die kan voor hun volgend leven een bron van genot worden. En het is zoo heerlijk, het zelf te doen! Daar kan geen luisteren naar de allerbeste radio-uitzending bij halen. Gelukkig, dat het besef daarvan weer gaandeweg bij het jonge geslacht levendig woi"dt. K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10