Uien-nood in Duitschland De Ebbenhouten Olifan Veisen krijgt eindelijk een nieuw politiebureau Distributie op de markt 2 X T E R D A 'G 30 A R RIE 1938 HAAREEM'S DAGBEAD 12 (UN/T IN IEÏIEEE HET TOONEEL CREMER VELSEN. De kosten worden geraamd op f146.000 en f8000 voor een vluchtkelder. De „Via Impero" te Rome is van een. fantastische verlichting voorzien om de ontvangst van den Führer, die de komende week in Italië vertoeft, extra luister bij te zetten. op de Geliefkoosd gerecht ontbreekt tafel BERLIJN, 25 April 1938. (Van onzen correspondent). ET lijkt op „uientappen" als we ver tellen van de uien-distributie op de markten van de hoofdstad van het Groot-Duitsche Rijk. Het is er ons echter allerminst om te doen, roekeloos uien te tappen, hoe kwistig we ook zouden kun nen omgaan met het vermakelijk geestes product. dat we „ui", noemen de wereld markt krijgt er, ondanks alle binnen- en Ibuitenlandsche narigheden, dagelijks fris- sche voorraden rijkelijk van toegevoerd. Het landbouwproduct ui echter is in Ber lijn zoo'n rariteit geworden, dat Berlijners, die niet gehamsterd hadden, een heele week lang hun Groot-Duitsche biefstuk en andere bij uitstek Groot-Duitsche gerechten zonder de geliefkoosde gebakken uien moesten trachten te genieten. In geen winkel en op geen markt waren uien te krijgen. Elke Ber- lijnsche wijk heeft wekelijks 'haar drie markt dagen. Ons Lichterfelde West heeft Maan dags en Donderdags van 8 tot 1 uur zijn markt en Zaterdags van 3 tot 7 uur, het slui tingsuur van alle zaken. Het gaat er steeds heel gemoedelijk toe. Vrouwen en meisjes koopen er in als goede kennissen van de marktlieden. De vrouw van den Rijksminister van financiën is is er een trouwe klant. Ze komt er geregeld met haar kinderwagentje, waarin de kool en de kaas aan de voeten van het ministerszoontje worden neergelegd. An dere dames rijden haar vrachtje naar ftuis in het boodschappen-net, dat opgehangen is aan het bovenstuk van een wandelstok, die in een „A" op rolletjes uitloopt. Verleden week Donderdag is er in alle vroegte door Lichterfelde en Dahlem het gerucht gegaan, dat er uien op de markt zouden zijn. Zelfs de vermaarde boter en vetdagen hebben bij het krieken van den marktdag niet zooveel menschen tusschen de tentjes bij elkaar ge zien. Ze bouwden er allen hun hoop op hun klantentrouw en persoonlijke belangstelling in het wel en wee der familie van den groen teboer. Deze zou zijn beste klanten zijn uien want er waren inderdaad uien! graag bij porden hebben verkocht, als hij niet ge bonden was door een voorschrift van hooger hand. Eén ui per persoon! Zoolang de voorraad strekt mocht aan el- ken volksgenoot één ui, één enkele ui wor den afgegeven tegen betaling van een pfen nig. Er werd tevens bekend gemaakt, dat de overheid er voor gezorgd had, dat elke volks genoot zich volgende week Donderdag düs over 8 dagen weer van een ui zou kunnen voorzien. „Hoera!" Een dame, die met zoo'n geurig product van de markt thuis kwam, vertelde ons het geval, dat ze -nog al grappig, hoewel wat tragi-komisch scheen te vinden. Toen wij echter daarmee dapper instemden en spra ken over den ui in onze beeldspraak kwam het Groot-Duitsche hart tegen ons in op stand. Er is hier een verandering in de con versatie gekomen, die kenmerkend is. Sedert den „Anschluss" wordt hier schaarschte aan artikelen voor voeding of dagelijksch gebruik als een bagatelle genomen, die na de stich ting van het machtige Groot-Duitsche Rijk van even weinig belang meer is als zooveel gevolgen van partij-politieke maatregelen, waarover enkele weken geleden nog bijna luid werd geklaagd. Men is tegenover den buitenlandor volstrekt niet onvriendelijk ge worden, maar wantrouwt toch blijkbaar zijn gevoelens voor een historische gebeurtenis, die het Duitsche volk in extase heeft ge bracht in extase Wij weten, dat in de laatste dagen m vele kringen, waar een min of meer belangrijk familiefeest werd gevierd, dit werd voorafge gaan door een huidewoord en zegenwensch voor „unseren geliebten Führer", hetgeen ge schiedde met de plechtigheid van een gebed. De algemeene conversatie is ook plotseling behcersclit door den toon, dien het buiten land al heeft kunnen waarnemen in de rede voeringen der leiders van de Duitsche min derheden in Tsjecho-Slowaküe. Litauen, Eupen en zelfs in Zuid-Afrika. Wat de Tsje chische regeering voortdurend gevreesd heeft, dreigt nu werkelijkheid te zullen worden. Tsjecho-Slowakije is een naMonaliteiten- staat bij de gratie van New-York, Londen en Parijs met 14.7 mlllioen inwoners, waarvan 7 4 millioen Tsjechen. 2.5 millioen Slowaken en 3.5 millioen Duitschers. Drie volken van verschillenden aard en taal. De Duitschers, die als volksgroep samenleven in het land schap van het Boheemscbe Sudetcngebergte. dat onmiddalHik aan Duh'chlund grenst, stammen uit. den tijd. toen Tsjechen en Duit schers elkaar bestreden om de heerschappij in Bohemen. De historie vertelt van een groot Slavenrijk met Bohemen als kern, dat in het einde der dertiende eeuw scheen te zullen ontstaan. Het is na veel strijd, waarvan we het verloop hier niet behoeven te vertellen, echter tot den meer bescheiden Tsjechischen Slaven staat Bohemen gekomen, waarin tenslotte een kleine Duitsche volksgroep in het Sude- tengebergte in vrede kon blijven leven. De Sudeten-Duitsche verlangens. Voor zoover noodig hebben we een stukje oude historie aangehaald om duidelijk te ma ken, wat nu eigenlijk wel Sudeten-Duitschers zijn, waarvan zelfs de meeste Duitschers geen juist begrip hebben. Het valt niet te ontken nen, dat de Sudeten-Duitschers reden heb ben zich over de Tsjechische regeering te be klagen. Aangemoedigd door den Anschluss van Oostenrijk, verlangen zij wel niet, dat het Sudetengebied op dezelfde manier bij het Duitsche Rijk wordt ingelijfd maar be perken zij zich tot den eisch naar autonomie in Tsjecho-Slowakisch staatsverband. Het kan evenwel niet uitblijven, dat zij te gele gener tijd ook met den eisch zullen komen van het recht der zelfbestemming, dat een der vermaarde punten van Wilson was en dat de vereenigde machten van Versailles en St. Germain hebben aangenomen en voor verschillende volken lieten gelden, evenwel niet voor Duitschers, Oostenrijkers, Honga ren en Slowaken. Er leven als minderheid dat is als samenlevende volksgroep in vreem den staat ook nog vele Polen in Bohemen, die met het land. waarop zij leven bij Polen wenschen ingelijfd te worden. De Hongaar- sche minderheid wil naar Hongarije terug, de Slowaken willen zelfstandig zijn en allen beroepen zich op net zelfbestemmiiigsrecht. Tsjechië, dat door de heerschappij over het oude Bohemen en Slowakije een rijk van meer beteekenis wilde zijn dan het uit zich zelf alleen kan zijn, zal ongetwijfeld binnen enkele jaren als kleinere staat op zich zelf zijn aangewezen. Het intelligente Tsjechische volk, dat de wereld reeds zooveel schonk op gebied van kunst en wetenschap, zal evenwel nooit iri belangrijkheid kleiner worden. Dit moge een schrale troost zijn bij zoo'n verschiet, een na tionaliteiten-staat met de verschillende volks aarden en talen van Tsjechen. Slowaken. Duitschers, Hongaren en Polen is in onzen tijd een terrein van onrust, waarin kwalijk iets goeds ten volle kan gedijen. H. L. NIEUWE UITGAVEN. Dr. P. J. Waardenburg: Het rassenvraagstuk in onzen tijd. In deze biologische studie wordt het ras senvraagstuk van vele zijden in beschouwing genomen. De schrijver bespreekt o.a. het ontstaan van rassen, de indeeling der rassen waarbij de geestelijke en lichamelijke kenmerken behandeld worden en de be- eèkenis van verscheidene oude en nieuwe culturen. Ook wijdt de schrijver de aandacht aan de verschillende wereldbeschouwingen over het rassenvraagstuk, in het bijzonder het anti-semitisme. Tal van foto's van ras typen en eenige teekeningen verduidelijken den tekst. Uitgeefster van het boek is Van Loghum Slaterus' Uitgeversmaatschappij N. V. te Arnhem. Shakespeare tooverde ons in een droom een heelen midzomernacht met al zijn wonderen voor oogen. Sindsdien meenen de tooneel- schrijvers zich verantwoord, wanneer zij den droom te hulp roepen voor de ongelooflijkste experimenten, die je in wakenden toestand nooit beleven kunt. Met den droom ben je ge- excuseerd, ook al laat je de verschrikkelijkste draak op het tooneel afspelen. Dat begrepen mevrouw Bommel-Kouw en Henk Bakker, toen zij „De Ebbenhouten Oli fant" schreven. Als we ooit gegriezeld hebben, dan was het in deze super-thriller, welke Cre mer gisteren op haar slotvoorstelling in dit seizoen voor het eerst te Haarlem heeft ge speeld. Wallace en Frank Vosper zijn stum pers, vergeleken bij de combinatie van deze twee Haarlemsche auteurs. Het is om er kip penvel van te krijgen, als je op één avond zoo veel griezeligheden voor je oogen ziet afspe len. Chineesche bandieten, een gemaskerde Europeesche schurk, automatische valluiken, mysterieuse kasten, revolverschoten, moorden, lijken in de Binnen-Amstel, en dat alles in Amsterdamals Phil het niet alles droomd had zou geen enkel Cremerlid zelfs na het bal in de H. K. B. vannacht een oog hebben dichtgedaan Maar zijn de auteurs met dien droom nu ook artistiek geheel verantwoord? Ik zou het niet bevestigend durven beantwoorden. Mevrouw Bommel en Bakker begrepen heel goed, dat zij al die dwaasheden het publiek maar niet zoo konden presenteeren en daarom moest de droom dienen om hen van alle schuld schoon te wasschen. Maar dan moeten wij het ook als een droom kunnen accepteeren en dat valt wel heel moeilijk. De elementen van den droom, die door het voorspel moeten zijn voorbereid, zoeken wij te vergeefs in dit stuk. Maar zoo ver hebben de auteurs het waar schijnlijk of zeker niet gezocht. Zij hebben alleen maar een thriller in het kwa draat wat zeg ik? in de vierde macht willen geven. Misschien zelfs min of meer 'n persiflage. En zij hebben getoond, dat zij hier toe in staat zijn. Want als thriller zit .De Ebbenhouten Olifant" uitstekend in elkaar. Zij, die van het genre houden en dat zijn er altijd nog heel wat komen niets te kort Er zit spanning in en sfeer en als het met de griezeligheid wat al te erg dreigt te wor den, dan verschijnt mevrouw Tasman telkens weer op tijd om ons op ons verhaal te laten komen en te doen lachen. Alleen tegen het slot in het tooneel tusschen den gemas kerde en Phil gaat de handeling wat rek ken. Daar zou het blauwe potlood nog goede diensten kunnen verrichten. Maar overigens is het tooneeltechnisch weer knap werk van deze 2 auteurs en het zeer groote succes, dat het stuk gisteren bij de stampvolle zaal oogstte, was wel het bewijs, dat mevrouw Bommel en Henk Bakker hun publiek ken nen. Voor een zeer groot deel was dit succes ook aan de uitstekende opvoering te danken. Er is zeker geen tweede vereeniging in ons land, die, zooals Cremer, het voorrecht heeft een' auteur-regisseur als artistiek leider te bezit ten. Wat dit waard is, zien wij telkens weer in elke nieuwe opvoering van onze Konink lijke Vereeniging. Wie zou beter zijn inten ties op de spelers kunnen overbrengen dan de schrijver zelf, vooral als deze het vak zoo door en door ként. Want als regisseur mogen wij zeker Bakker geen dilettant meer noemen. Hij heeft van het clubje spelers, waarmee hij werkt, langzamerhand een en semble gemaakt, dat voortreffelijk op elkaar ingespeeld is. Dit bleek gisteravond weer. Er was ook sfeer en spanning op het tooneel en er zat dy namiek in de voorstelling. Sommige spelers zooals Emmy Fuchs en Nottelman heb ben zich zelf overtroffen en Eki Bouwer gaf als de praatzieke mevrouw Tasman spel, dat kortweg onovertreffelijk genoemd mag wor den. Zij was van allen wel verreweg het beste. Wat Eki Bouwer van zoo'n rol weet te maken, doet waarschijnlijk geen enkele ama teur haar na. Dat lééft van het begin tot het eind en is tot in de kleinste details uitge werkt en vastgelegd. Misschien zullen som migen mijner lezers denken dat ik in mijn lof, waar het hier een dilettant betreft, over drijf, maar ik weet zeker, dat allen die mej. Bouwer gisteren hebben zien spelen, het vol komen met mij eens zullen zijn. Emmy Fuchs hebben wij ook nooit beter gezien dan gisteren. Zij ontwikkelde soms een opmerkelijke dramatische kracht en gaf ook plastisch uitstekend spel te zien. Vooral haar levensverhaal deed zij bijzonder goed en bewogen. De heer Crombouw toonde weer eens welk een betrouwbare kracht hij voor Cremer is. Hij speelde zijn dubbelrol forsch en krach tig en vulde, als altijd het tooneel. De heer Nottelman gaf een geestige creatie van den „psychometrischen" detective; vooral als hij zoo half en half „in trance" was. Wim Oost- wald was een decoratieve butler, van wien wij het alleen maar jammer vonden, dat hij zoo gauw moest sneven. En de twee Chi- neezen de heeren Hagen kwamen in exo tische griezeligheid niets te kort. En dan was er de auteur zelf, die behalve de regie ook nog de hoofdrol op zich had geno men. Wat dat beteekent, weet ieder, die maar eenig begrip van tooneel heeft. Want men moet er niet gering over denken, over de con centratie, die dat van een speler vergt. Henk Het nieuwe gebouw. Hef ontworpen gebouw vormt een fraaie en monumentale af sluiting van het Tiberiusplein EEN belangrijk voorstel zal in de eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad behandeld worden, nl. het voorstel tot den bouw van een politiebureau op het Tibe riusplein. Eindelijk zal het er dus van komen. Jarenlang sukkelde de dienst met het oude, ongerieflijke en laten we gerust zeggen armoedige gebouw aan het Willemsplein. Van een behoor lijke huisvesting van dezen belang rijken tak van dienst, met zijn zich steeds uitbreidend personeel was geen sprake. De huisvesting van den commissaris, de inspecteurs, de agen ten en de administratie was aller minst representatief, evenmin als het gebouw zelf, dat bovendien door een min of meer verwaarloosd onder houd leelijk in verval geraakte. In de raadsvergadering van 20 April 1937 werd een.crediet toegestaan voor het maken van een ontwerp met begrooting van kosten. Hierbij werd uitgegaan van de gedachte dat het hoofdbureau zou worden gesticht op aan de gemeente toebehoorenden grond, ge legen tusschen den Groeneweg, de Sparren straat, de Abeelenstraat en de Wilgenstraat te iJmuiden. Tijdens de voorbereidende werk zaamheden. noodig voor het maken van het ontwerp, bleek echter, dat het terrein der gemeente, liggende aan het Tiïberiusplein en de Palmenstraat te IJmuiden, voor het gestelde doel meer geschikt moest worden geacht. Bij de verdere uitvoering van de op dracht werd hiermede dan ook rekening ge houden, zoodat ook voor den bouw op dit terrein een schetsplan en een begrooting van kosten werden opgemaakt. Na kennisname van deze stukken en bezichtiging ter plaat se meenden B. en W. aan laatstbedoeld ter rein de voorkeur te moeten geven. In over leg met de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken werd dan ook besloten, het voor den bouw aan het Tibe riusplein opgemaakt plan met kostenraming aanwijzende een totaal bedrag van f 146.000, aan den Minister van Binnenlandsche Za ken ter beoordeeling voor te leggen. Van dezen Minister mochten B. en W. mede na mens zijn Ambtgenoot van Financiën, be- Bakker is in de eerste plaats karakterspeler en een rol als Phil Reewijck ligt hem eigen lijk minder goed. Maar hij is de eenige, die zoo'n rol aan kan bij zijn vereeniging daarom is hij wel verplicht hem te spelen. En hij beschikt over zoo veel routine, dat hij er toch altijd iets goeds van maakt. Een nadeel is het voor hem, dat hij de eenige is, die het bij zijn spel zonder regie moet doen. Had hij die wel gehad, dan zou hij bijvoorbeeld zijn spanning en angst voor het lot van Lily, toen hij vastgebonden zat, meer hebben uitgespeeld. Ik schreef reeds, dat het succes van de op voering zeer groot was. Aan het slot, toen aan de dames en den auteur bloemen werden aan geboden, nam het applaus de vorm van een ovatie aan. Aan het begin van den avond heeft de voor zitter van Cremer, de heer W. Kruyshoop den burgemeester, den heer Baron de Vos van Steenwijk en den Beschermheer der vereeni ging, den heer Herbert Cremer en zijn fami lie, die de voorstelling bijwoonden, met eenige hartelijke woorden welkom geheeten. Het warme applaus van de zaal bewees, hoe zeer die belangstelling van den burgemeester en den heer Cremer voor de vereeniging door het publiek op prijs werd gesteld. J. B. SCHUIL. richt ontvangen, dat in het algemeen tegen den opzet geen bezwaar bestaat, doch dat het geraamde bedrag als een maximum moet worden beschouwd. Onder aanbieding van het opgemaakte plan met begrooting van kosten stellen B. en W. den raad thans voor, hen onder toe kenning van het noodige crediet, de ver- eischte machtiging tot uitvoering van het werk te verleenen. In het plan is opgenomen een vluchtkelder voor den luchtbeschermingsdienst. De kosten van de inrichting daarvan worden geraamd op f 8000. Getracht zal worden dit bedrag voor rekening van het Rijk te doen komen. Aldus luidt het voorstel van Burgemeester en Wethouders. De heeren Ir. J. A. Verhoef, directeur en J. P. Koopen hoofdopzichter en ontwerper van het plan hebben ons nog het een en ander medegedeeld omtrent het nieuwe ge bouw. De keuze van de plaats, zooals ook in het voorstel van B. en W. is gezegd, viel oor spronkelijk op het aan de gemeente behoo- rende terrein aan den Groeneweg. Dat men tenslotte de keus liet vallen op het Tiberius plein was omdat op genoemd plein de tegen woordige ruimteverhoudingen niet gunstig zijn, daar een behoorlijke afsluiting van het plein aan den Noordkant ontbrak. Deze wordt nu gevormd door het te stichten gebouw. Toen de keus definitief Op het Tiberius plein was gevallen, moest een nieuw ontwerp gemaakt worden, want dit plein vergde een heel ander bouwwerk dan het eerst geko zen terrein. Men had hier een entourage van hooge gebouwen, dus had men een rijzigen wand noodig. Zoodoende is het ontworpen gebouw in de hoogte uitgewerkt, om welke reden men dan ook gekomen is tot een ont werp met slechts één rij lokalen met een doorloopende gang aan de achterzijde. Deze bouwwijze bevordert tevens een ruime toe treding van licht en lucht. En voorts gaf het den architect gelegenheid, er iets van te maken. De plattegrond is in L-vorm, met den hoofdgevel naar het Zuiden, dus naar het plantsoen gekeerd. Deze hoofdgevel wordt in drie verdiepin gen opgetrokken, terwijl de zijgevel aan de Briniostraat twee verdiepin gen hoog wordt. Als hoekaccent is torenbouw gekozen, in verband met de torens van de Nijverheidsschool en de Hoogere Burgerschool. In den hoektoren komt ook de hoofdingang, die tevens de eenige ingang is, deze hoofdingang wordt dus tevens door den toren geaccen tueerd. liet Tiberiusplein na den bouw van liet Politiebureau. In den toren bevindt zich het trappen huis. dat van buiten door een lang raam wordt geteekend. Bij den ingang bevindt zich een groote hal met daarin uitkomende de wacht. Verder komen gelijkvloers de dienst- lokalen en de cellen. De totale lengte van den Zuidgevel is 67 M., van den zijgevel 30 Meter. Op de eerste verdieping komen de kamers van den commissaris, de inspecteurs, de re cherche en de administratie, voorts de af- deeling fotografie, dactyloscopie enz. De derde verdieping bevat een lokaal voor gymnastiek, een rustkamer, een theoriezaal en lokalen voor andere extra diensten. Aan de achterzijde komt een ruime binnenplaats met uitgang naar de Palmenstraat. De bouw van het politiebureau brengt met zich mede een wijziging van het plantsoen, dat zich architectonisch aan den statigen geven zal aansluiten. Het geheel zal met ze kere strengheid, overeenkomstig de bestem ming worden uitgevoerd. De uitvoering zal zoo sober mogelijk zijn, maar dit zal niet gaan ten koste van de de gelijkheid.'want voor den bouw zal eerste klas materiaal gebruikt worden. De kleur van de steeenen en van het dak zal zich aan passen bij de omliggende gebouwen, dus een donkergele steen met donkere pannen. Onder het hoofdgebouw is een groote door loopende kelder ontworpen, die zal kunnen dienen als vluchtkelder in verband met de luchtbescherming. Als er geen kink in de kabel komt en dat is haast niet denkbaar dan zal in het na jaar met den bouw kunnen worden begonnen. Aangezien de bouw ca. 9 maanden vergt mag verwacht worden, dat Velsen midden 1939 zijn nieuw hoofdbureau van politie krijgt. Dan zal dus eindelijk onze politie een be hoorlijke huisvesting krijgen. En dan zal te vens het Tiberiusplein, het gelaat onzer ge meente, dat vooral zoo spreekt tot de honder den treinreizigers, die er dagelijks voorbijrij den, een centrum vormen, dat er zijn mag en waarvan het alleen nog maar jammer is, dat er indertijd geen ruimte gereserveerd is voor een nieuw gemeentehuis, dat daar zeker op zijn plaats zou zijn. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat de indeeling van het gebouw is geschied in over leg met den commissaris van politie, wat er een waarborg voor mag zijn, dat deze indee ling goed is. I Ten slotte een woord van hulde voor den dienst van openbare werken in het algemeen en den heer Koopen in het bijzonder. Zijn J werk zal de gemeente sieren tot in de verre 1 toekomst.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 12