Haarlems Dagblad Onderzoek inzake Oss. Z.H.P. BEHANGSELS Brand aan boord van de „Nora". Prinses Juliana 29 jaar. Fa. VAN BASTEN Binnen Architectuur o' l/eêsetfkd' EXPOSITIE: Etsen en Schilderstukken Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16827 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven eu Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarnc 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEF.REBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 30 Xpril 1938 Abonnementen per weck f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer* 6 cent per ex. Advcrtenticn: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Kegrlabonnementstaricven op aanvraag. Vraag en aanbod l-l regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Het is te verwachten dat het voorstel van mr. Wendelaar tot het instellen van een par lementaire enquête inzake het gebeurde te Oss door de Tweede Kamer zal worden aangeno men. Inmiddels hebben de overgeplaatste leden van de brigade maréchaussee te Oss een klacht over de motieven voor hun overplaat sing bij het ambtenarengerecht ingediend. Deze beide onderzoeken zullen al hetgene dat nog niet in deze aangelegenheid is duide lijk geworden, ongetwijfeld aan het licht brengen. Wij mogen er ons over verheugen dat ons land over de instanties beschikt, die dergelijke zaken tot volkomen opheldering kunnen brengen en op wie de verplichting rust dat te doen, als een beroep op hen wordt ge daan. Er zijn vele landen waar zulke instan ties volkomen ontbreken en waar men zichzelf doof zou kunnen schreeuwen in zijn geroep om openbare rechtvaardiging. Dat de betrokken maréchaussées zich tot. het ambtenarengerecht hebben gewend is niet verwonderlijk. Het raadselachtigste in de zaak-Oss is naar onze meening nog steeds het zeer scherp-gestelde regeeringscommuniqué, waarmee de minister van Justitie de maré- chaussée een standje gaf, dat achteraf niet bepaald gerechtvaardigd schijnt door zijn grieven. Want blijkbaar had hij alleen maar aan eenige menschen een zekere overmaat- van-ijver te verwijten, die tot intrekking van hun onderzoekingstaak en tot hun overplaat sing leidde. Hadden deze disciplinaire maat regelen niet rustig en zonder al dien ophef toegepast kunnen worden? Waarom werd een officiëele blamage toegepast, die niet alleen voor de Osscher brigade maar voor het ge- heele wapen der Koninklijke Maréchaussee wel zeer onaangenaam en grievend moest zijn? Gezamenlijk zullen de enquête en het on derzoek door het ambtenarengerecht zeker ook op dit punt opheldering kunnen brengen. Overplaatsingen van politiemannen, ook van militaire, komen wel meer voor. Maar wij hebben er nimmer zoo'n communiqué bij zien verschijnen. Is de minister te dezer zake wat te overijld en te heftig opgetreden, dan zou het niet kwaad zijn als dat dan maar eens bleek. Ver gissen is menschelijk en in dit land beseffen wij toch nog wel dat iedere mensch fouten maakt. Dus zal ook den (verleden jaar voor het eerst opgetreden), minister Goseling dat overkomen. Misschien is het in dit geval ge schied. Het lijkt er tenminste veel op. De tijden zijn onrustig, de politiek is ver ward en achterdocht tiert welig. Vandaar dat sommige menschen erg veel zoeken achter deze en andere affaires. Vaak veel te veel, want de zucht naar sensatie en naar schade voor den politieken tegenstander doet er zich sterk bij gelden. Laten wij ons Hollandsch evenwicht ook bij deze duigen weten te bewaren. Sommigen zou men willen aanradenGa de historie van verschillende Europeesche landen ge durende de laatste vijftig jaar eens na. Ver gelijk eens wat in die landen en in Nederland gedurende dat tijdvak is gebeurd, hoe orde en regel er gehandhaafd zijn, hoe de wetten er zijn nageleefd. Zij zouden dan ook kunnen letten op de eerlijke nakoming van financi- eele verplichtingen, op gevallen van. corrup tie. op een heele reeks dingen. En dan zouden zij eens zien welk een uit stekend figuur Nederland in Europa heeft gemaakt! Maar dat is altijd gemakkelijk tegen te sprekenals men de historie niet kent. R. P. Twee fier ontvreemde Engelsche schilderijen terecht. Beide werken van Gainsborough. LONDEN, 30 April (A.NP.) Twee van de vijf oude schilderijen, die ver leden week in den nacht op Zaterdag van Chilham Castle bij Canterbury, uit de lijsten werden gesneden en meege nomen, zijn thans terecht. Het zijn de portretten van William Pitt en Lady Clarges, beide werken van Gainsborough, die een waarde vertegenwoordigen van 30.000 pond. De strijd in Noord-Spanje. Slechte weer blijft de krijgsverrichtingen belemmeren. De Spaansche Nationalistische zender ..Radio-Nacionar heeft medegedeeld, dat het slechte weer de krijgsverrichtingen aan het oostelijke front blijft bemoeilijken. Nu de strijdkrachten van den sector Ejulve zich verbonden hebben met die van Aliaga. is een gebied van 1500 vierkanten kilometer geheel ingesloten. Dit gebied is Vrijdag „gezuiverd" door de troepen van generaal Varela, waar bij talrijke krijgsgevangenen gemaakt wer den. De van Montalvan opgerukte troepen zijn in zes dagen 50 kilometer gevorderd. In het officieele legerbericht van Barce lona wordt gezegd, dat de vijandelijke aan vallen tegen de stellingen van Roca Alba en Pico Ramade in den sector Balaguer door de regeeringstroepen zijn afgeslagen. De opstan delingen vielen ook eenige stellingen in den sector Cati Ting aan, doch door een tegen- aanva1 k'"""' 1 de republikeinen hun oor- sprr-'i -gen heroveren. De regee- rirr ben den druk in de streek van ALfambra doorstaan. Geheel een volk, dat In Uw vreugde deelde, Toen U de schat gewerd der moederweelde, Reikt U vandaag eerbiedig trouw de hand, En wenscht U toe, dat God zeer vele jaren, U in gezonden voorspoed mag bewaren, Voor Uw gemaal, Uw dochter en Uw land. Voor U ook rees 't bestaan tot hooger orde, Toen Gij, naast gade, moeder zijt geworden, De hoogste vorm van vrouwelijk bestaan Uw leven heeft, hoezeer reeds vol van zegen, Nog schooner glans en rijker kleur gekregen, Toen die wensch in vervulling is gegaan. Geheel een volk leeft altijd met U mede, Maar 't zendt vandaag een diep gevoelde bede, Op tot den goeden God, die 't Al bestiert; Tot Hem, die voor ons allen is de Hoeder, Ook voor een jonge vrouw, prinses en moeder. Die blijde weder haar verjaardag viert. P. GASUS. IIIIIIIHIIIIllillllllllllllillllllllllllllllllllllillüllllllll lllllllill ANEGANG 28 TELEFOON 18800 STEEDS HET NIEUWSTE (Adv. Ingez. Med.) Koel-installatie beschadigd. Hedenmorgen te half vijf Is brand uitge broken aan boord van het nieuwe motor- koelschip de ..Nora" dat voor Engelsche re kening door den Haarlemschen Scheeps bouwmaatschappij is gebouwd. Zooals men weet. is dit schip bestemd voor de ..Argentine Estimate of Bovril" een onder afdeeling van het groote Bovril Concern. Het schip had juist Donderdag jl. een ge slaagden proeftocht gehouden en zou vol gende week worden afgeleverd. De brand ontstond in een kamer op het dek, waar de electrische. installaties voor de koelinrichting zijn geplaatst. De brand is waarschijnlijk ontstaan, door er vonken gekomen zijn in de kurkisolatie van de electrische vries-installatie. De brandweer was spoedig ter plaatse en binnen een uur kon men het vuur dat hoofd zakelijk tot deze kamer beperkt bleef, met een slang van de motor-babyspuit meester worden. Ook een boven de brandende kamer gelegen kaartenhut begon te schroeien. De schade beperkte zich echter hoofdzakelijk tot de koelinstallatie, hoe groot de schade echter zal zijn kon men bij de Haarlemsche Scheeps bouw Maatschappij nog niet zeggen. Vermoedelijk ondervindt de aflevering van het schip door dezen brand vertraging. Hedenmorgen was men nog druk bezig met het water te loozen. eerst als dit gebeurd is zal men een grondig onderzoek kunnen in stellen naar de schade die aan de Installatie is toegebracht. Nader deelt men ons nog mede dat deze niet aanzienlijk ls. De rijwieldiefstallen. Een dief gearresteerd. Door de politie te Pijnacker is van daar naar het politiebureau te Haarlem overge bracht een 24-jarige zeeman, woonachtig te Amsterdam, die in het bezit was van een hee renrijwiel, dat hij volgens zijn bekentenis op 28 dezer uit de gang van een perceel aan de Kampervest had weggenomen. De man werd in verzekerde bewaring gesteld en zou heden aan de justitie worden voorgeleid. In de afgeloopen week zijn hier dertien rij wielen gestolen. Bezoekt de Bollenvelden. Er is nog veel schoons te bewonderen. Al werden de vorige Zondagen gedoodverfd als de officieele bollenzondagen, zij waren het daarom nog niet, en wij kunnen nu een be zoek of een herhaald bezoek nog dringend aanbevelen. De hyacinten doen het nog prach tig. de vroege tulpen bloeien volop en de Mendel- en Triumphtulpen beginnen. Langs Veenenburgerlaan. Pastoorslaan. Oude Beek, enz. is het nu een feeëriek gezicht van werke lijk bonte kleurenpracht. De rondvaarten vallen buitengewoon in den smaak. PERSONALIA. De heer G. C. Pool alhier heeft de Rijks diploma's behaald als leeraar in het vak bloe menteelt en in het vak bloemsierkunst. Het is de eerste maal dat deze diploma's in Nederland uitgereikt zijn. Eerder werden hier voor nog geen examens gedaan. Feestelijkheden in de stad. Onze geliefde Kroonprinses Juliana viert heden haar 29sten verjaardag! Weliswaar is de temperatuur koud, maar dit zal ook de Haarlemsche bevolking niet weer houden, om dit feest van ganscher harte mee te vieren, want zij neemt een heel groote plaats in onze harten in. De Vereeniging ..Koninginnedag" heeft dan ook weer voor een aantrekkelijk programma zorg gedragen. Het begon al vroeg. Een muziekvereeniging vertrok te half acht uit het Leidsche kwar tier voor een muzikale wandeling. Dit bracht met een de gewenschte opgewekte stemming in de straten. Velen marcheerden mee. Hier worden de feestelijkheden, zooals onze lezers weten, georganiseerd door de Oranjevereeni- ging „Prins Bernhard". En te acht uur vertrok de muziekvereeni- jing ..Apollo" voor de reveille. Het korps bracht vroolijkheid langs de volgende route: Stationsplein. Kruisweg. Kruisstraat, Bartel- jorisstraat. Zijlstraat. Raaks. Jacobstraat. Ged. Voldersgracht. Keizerstraat. Wilhelmina- straat. Raamsingel, Groote Houtstraat. Doel- straat, L. Lakenstraat. Wolstraat. Bogaard straat. Barrevoetestraat, Botermarkt. Gier straat. Gr. Houtstraat. Anegang. Veerstraat, Klokhuisplein. Jansstraat. Jansweg, Sta tionsplein. Natuurlijk bleven de oranjeverenigingen in Haarlem-Oost en Haarlem-West ook niet achter. Te acht uur maakten de .Bpaarneba- zuin" en de Padvinders Band een muzikale reveille door het Oosten der gemeente en op hetzelfde uur het Haarlemsch Fanfareorkest „Kunstgenot" in Haarlem-Noord. Te kwart voor tien marcheerde „Harmonie Cresc/mdo" door de binnenstad. In de ochtenduren waren er verder fees telijkheden voor de kinderen, o.a. een bioscoopvoorstelling in het Rembrandt Thea ter voor de kinderen uit Haarlem-Oost en spelen voor kinderen van 3—6 jaar in Haar lem-West. Te elf uur wandelden de muziekverenigin gen ..De Spaarnebazuin" en ,A-Pollo" weder om door de straten. En van twaalf uur tot half één liet onze stads-beiaardier H. W. Hofmeester weer volksliederen van het caril lon der Groote Kerk hooren. In Oud-Schoten werd vanmorgen negen uur een kinderoptocht geformeerd; die vertrok van de speelplaats van school 38 aan den Rijksstraatweg naar het Maasplein, waar rei-oefeningen en zangnummers tenbeste wer den gegeven. Ook verder op den dag zal het Juliana- feest wel overal in de stad met groote opge wektheid gevierd zijn. ONTVLUCHTE GEVANGENE NOG NIET GEPAKT. De Amsterdamsche inbreker S., die Don derdagmiddag kans heeft gezien uit het Paleis van Justitie in de Janssstraat te ont snappen, is nog steeds niet gepakt. Engeland bemiddelaar tussclien Duitschland en Tsjeclio-Sloivakije? Fransche pers optimistisch gestemd over de besprekingen met Engeland. PARIJS. 30 April (Havas) De Fransche pers is vrijwel unaniem optimistisch over de te Londen gehouden besprekingen. L'Ere Nouvelle acht waarschijnlijk, dat En geland een poging zal ondernemen toenade ring tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowa- kije tot stand te brengen. Léon Bailby schrijft in Le Jour Echo de Paris dat het bondgenootschap gesloten is. Het staat niet op een geheim te houden stuk papier, dat slechts op den dag der mobilisatie zal worden opengevouwen. Het is voor het aanzijn van geheel Europa geproclameerd. Wladimir d'Ormesson schrijft in de Figaro, dat, indien Duitschland, ondanks deze maat regelen, voornemens zou zijn Tsjecho-Slowakije te behandelen op een wijze, waarbij met voe ten wordt getreden, wat het heiligste is in het recht der staten en het menschenrecht, zou onvermijdelijk waarom het te verhullen? gebeuren, wat 24 jaar geleden ls gebeurd. Stéphane Lauzanne <Le Matin ziet in de houding van Chamberlain den wensch tot po litieke toenadering tot het rijk tegen welke politiek Daladier wel niet gekant zal zijn. LAATSTE DIENST IN DE OUD-KATHOLIEKE KEltK AAN DE KOKSTRAAT. Zondag zal de laatste dienst in de oude 17de eeuwsche schuilkerk uit 1336 in de Kok straat van de Oud-Katholieke gemeente ge leid worden door pastoor C. F. Nieuwenhuy- zen. Het woord is aan Talleyrand: Hij denkt dat hij doof is. omdat hij niet langer van zich hoort spreken. i Commentaar op Cha teaubriand in diens ouderdom, i Duitsche pers verbitterd over de „Fransch-Britsche Entente Terugkeer naar de politiek der bondgenootschappen geconstateerd. „Economische chantage" in Midden-Europa. De Duitsche pers geeft uitdrukking aan groote bitterheid over het nauwer aanhalen der Fransch-Britsche En tente en geeft vrijen loop aan haar ergernis over de voorstellen tot groo- tere aankoopen door Engeland van goederen in Tsjecho-Slowakije en an dere landen van Zuidoost-Europa. De bladen publlceeren met groote op schriften op de eerste pagina de be richten over „het militaire Fransch- Britsche pact". De Lokalanzeiger schrijft: ..Alle Fransche en Engelsche strijdkrachten zullen geconcen treerd worden". Bitter zet de Deutsche Allgemeine Zeitung in een hoofdartikel onder het opschrift ..Dub bele politiek van Chamberlain" uiteen, dat men thans merkt, dat het opgeven van het systeem der collectieve veiligheid Chamber lain wordt Ingegeven „door de gedachte, dat de mislukking van dit systeem gevolgd moet worden door een terugkeer naar dc politiek der bondgenootschappen". Wanneer Engeland thans tot deze politiek terugkeert, is het waar schijnlijk. dat het er alle consequenties van bestudeerd heeft, zoo voegt het blad hieraan toe, terwijl het er nog den nadruk op legt. dat men van Engelschen en Franschen kant de nauwere aanhaling van deze entente be schouwt als „een algemeen militair bondge nootschap. een soort van antwoord op den Anschluss". De Boersenzeitung bespreekt het Britsche plan tot grootere aankoopen in Zuidoost- Europa in een heftig hoofdartikel, waarbij het zoo ver gaat te zeggen, dat dit economische voornemen „chantage" vormt, en op dreigen den toon uitspreekt, dat Duitschland de oo- gingen zal weten te beletten om de kleine buurstaten er toe te brengen druk tegen Duitschland uit te oefenen. Ook de Politische und Diplomatische Korrespondenz protesteert tegen de gedachte aan grootere aankoopen van Engeland in Tsjecho-Slowakije en Zuid oost-Europa en tracht de kansen op succes van dit plan als gering voor te stellen, terwijl hij beweert, dat het plan Duitschland niet zou kunnen beletten mede te werken op econo misch gebied in Midden- en Zuidoost-Europa. Groote Houtstraat 155 - Telef. 11159 (Adv. Ingez. Med.) CAFE-RESTAURANT 't to. RUïNE v. BREDERODE SANTPOORT Gt' van Haarlemsche Kunstenaars Toegang VRIJ (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 20 PAGINA'S oed voorbeeld doet goed volgen Met plaatsen van een Groentje in Haar lem's Dagblad was in 1937 alleen 46829 een goed voorbeeld, dat waard is gevolgd te worden. Het muziekkorps Apollo" vertrok heden morgen acht uur van het Stationsplein voor dc reveille. In het schip „Nora" heeft brand gewoed. 1 De Eerste Kamer heeft de onderwijsbe- begrooting aangenomen 3 j Tsjecho-Slowakije aan de orde op de Lon- dcnsche conferentie. 4 Bij een luchtgevecht boven Ilankau zou den 1000 dooden gevallen zijn. 4 Bioscopen. 14 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Onderzoek inzake Oss. 1 I'. v. d. Hem: Voorjaar in Holland's tuin 3 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Na tionale gedachte in Zwitserland ver sterkt. 4 B. K.: Wat doet U in uw vrijen tijd? Acteur en reisleider. K. de Jong: Leerlingenuitvoering Haar lem's Muziekinstituut 8 Dr. E. van Raaltc: Ministers en Kamer. 8 Van onzen Stockholmschen correspondent: De Stockholmsche Lente. 8 Damrubriek. n I II. D. Vertelling: De donkerroode tulpen. 12 J. B. Schuil over: De Ebbenhouten Olifant. 12 Van onzen Berlijnsehen correspondent: I Uiennood in Duitschland. 12 C. J. E. Dinaux: Zonderlinge Levens. 13 J. H. dc Bois: Litteraire Kantteekeningcn. 13 v. II.: De Stervende Zwaan. gestorven. 14 Financieel-Economiseh Weekoverzicht: De Engelsche belastingvcrhoogingcn en haar gevolgen. 15 l)e Burgerlijke Stand van Haarlem ia op genomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1